hotel-booking-plugin - en to ar_SA translation catalogue (1904 entries)

note: Description of the plugin
en: Manage your hotel booking services. Perfect for hotels, villas, guest houses, hostels, and apartments of all sizes.
ar_SA: خدمة بإدارة حجز الفنادق الخاصة بك مناسبة للفنادق، الفيلات، بيوت الضيافة، للشقق بمختلف الأحجام.

[ctx: Post Status]
en: New
ar_SA: جديد

[ctx: Post Status]
en: Auto Draft
ar_SA: اختيار تلقائي

note: translators: %s: URL to plugins.php page
en: You are using two instances of Hotel Booking plugin at the same time, please <a href="%s">deactivate one of them</a>.
ar_SA: أنت تستخدم مثالين من البرنامج المساعد للحجز في فندق في نفس الوقت، يرجى <a href="%s">إلغاء تنشيط واحد منهم</a>.

en: <a href="%s">Upgrade to Premium</a> to enable this feature.
ar_SA: <a href="%s">الترقية إلى مميز</a> لتفعيل هذه الخاصية.

en: Error
ar_SA: خطأ

en: View
ar_SA: عرض

en: Delete
ar_SA: حذف

en: Name
ar_SA: الاسم

en: Email
ar_SA: البريد الإلكتروني

en: Bookings
ar_SA: الحجوزات

en: Date Registered
ar_SA: تاريخ التسجيل

en: Last Active
ar_SA: الظهور الأخير

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: Terms
ar_SA: الشروط

en: Created on:
ar_SA: تاريخ الإنشاء:

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: Please add attribute in default language to configure terms.
ar_SA: يرجى إضافة سمة في اللغة الافتراضية لإعداد الشروط.

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: Configure terms
ar_SA: إعداد الشروط

en: Reserved Accommodations
ar_SA: الحجوزات

en: Update Booking
ar_SA: تحديث  الحجز

en: Logs
ar_SA: السجلات

en: Delete Permanently
ar_SA: حذف نهائيا

en: Move to Trash
ar_SA: إرسال إلى سلة المحذوفات

en: Create Booking
ar_SA: إنشاء الحجز

en: Resend Email
ar_SA: إعادة إرسال البريد الإلكتروني

en: Send a copy of the Approved Booking email to the customer`s email address.
ar_SA: إرسال نسخة من البريد الإلكتروني المعتمد للحجز إلى عنوان البريد الإلكتروني للعميل.

en: Edit Accommodations
ar_SA: تعديل أماكن الإقامة

en: Date:
ar_SA: التاريخ:

en: Author:
ar_SA: المؤلف:

en: Auto
ar_SA: تلقائي

en: Message:
ar_SA: رسالة:

en: Confirmation email has been sent to customer.
ar_SA: تم إرسال رسالة تأكيد إلى العميل.

en: Coupon code
ar_SA: رمز كوبون الخصم

en: Update Payment
ar_SA: تحديث الدفع

en: Modified on:
ar_SA: تم التعديل على:

en: Create Payment
ar_SA: إنشاء دفع

en: Season Prices
ar_SA: أسعار الموسم

en: <code>Please select Accommodation Type and click Create Rate button to continue.</code>
ar_SA: <code>يرجى تحديد نوع مكان الإقامة وانقر فوق زر إنشاء معدل للاستمرار.</code>

en: Adults:
ar_SA: البالغين:

en: Children:
ar_SA: الأطفال:

en: Total:
ar_SA: المجموع:

en: Update Rate
ar_SA: تحديث المعدل

en: Active
ar_SA: نشط

en: Disabled
ar_SA: تعطيل

en: Create Rate
ar_SA: إنشاء معدل

en: Duplicate Rate
ar_SA: معدل مكرر

en: Accommodations
ar_SA: الغرف

en: Attributes
ar_SA: المواصفات

en: Accommodation Reviews
ar_SA: استعراضات مكان الإقامة

en: Allow guests to <a href="%s" target="_blank">submit star ratings and reviews</a> evaluating your accommodations.
ar_SA: السماح للضيوف <a href="%s" target="_blank">بتقديم تقييمات ومراجعات</a> لتقييم أماكن إقامتك.

en: Number of Accommodations:
ar_SA: عدد أماكن الإقامة:

en: Count of real accommodations of this type in your hotel.
ar_SA: عدد الغرف من هذا النوع من الغرف في الفندق الخاص بك.

en: Total Accommodations:
ar_SA: إجمالي الإقامة:

en: Show Accommodations
ar_SA: عرض الغرفة

en: Generate Accommodations
ar_SA: توفير أماكن الإقامة

en: Active Accommodations:
ar_SA: أماكن نشطة:

en: Add
ar_SA: إضافة

en: Per adult:
ar_SA: للبالغ:

en: Per child:
ar_SA: للطفل:

en: Per adult:
ar_SA: للبالغ:

en: Per child:
ar_SA: للطفل:

en: Actions
ar_SA: الإجراءات

en: Default
ar_SA: افتراضي

en: — Select —
ar_SA: — اختر  —

en: Install & Activate
ar_SA: التثبيت والتفعيل

en: Add image
ar_SA: إضافة صورة

en: Add gallery
ar_SA: إضافة معرض صور

en: Remove image
ar_SA: إزالة الصورة

en: Remove gallery
ar_SA: حذف معرض صور

en: Select all
ar_SA: تحديد الكل

en: Unselect all
ar_SA: إلغاء تحديد الكل

en: Date
ar_SA: التاريخ

en: Author
ar_SA: المؤلف

en: Edit
ar_SA: تعديل

en: Done
ar_SA: تم

en: All
ar_SA: الكل

en: None
ar_SA: لا شيء

en: Recalculate Total Price
ar_SA: السعر الإجمالي

en: Nights
ar_SA: الليالي

en: Remove
ar_SA: إزالة

en: Add length of stay
ar_SA: إضافة مدة الإقامة

en: Price per night
ar_SA: سعر الليلة الواحدة

en: Adults
ar_SA: البالغين

en: Children
ar_SA: الأطفال

en: Enable variable pricing
ar_SA: تفعيل السعر المتغير

en: Add Variation
ar_SA: إضافة تغيير

en: Remove variation
ar_SA: إزالة التغيير

en: The License Key is required in order to get automatic plugin updates and support. You can manage your License Key in your personal account. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Learn more</a>.
ar_SA: مطلوب "مفتاح الترخيص" من أجل الحصول على التحديثات التلقائية الأضافة، والدعم. يمكنك أن تجد "مفتاح الترخيص" الخاص بك في حسابك الشخصي. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>معرفة المزيد</a>.

en: License Key
ar_SA: مفتاح الترخيص

en: Status
ar_SA: الحالة

en: Inactive
ar_SA: غير نشط

en: Valid until
ar_SA: صالحة حتى

en: Valid (Lifetime)
ar_SA: صالحة (مدى الحياة)

en: Expired
ar_SA: منتهية الصلاحية

en: Invalid
ar_SA: غير صالحة

en: Your License Key does not match the installed plugin. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>How to fix this.</a>
ar_SA: مفتاح الترخيص الخاص بك لا يتطابق مع الإضافة المثبتة.<a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>كيفية إصلاح هذه المشكلة.</a>

en: Product ID is not valid
ar_SA: الرقم التعريفي غير صالح

en: Action
ar_SA: الإجراء

en: Activate License
ar_SA: تفعيل الترخيص

en: Deactivate License
ar_SA: إلغاء الترخيص

en: Renew License
ar_SA: تجديد الترخيص

en: Attributes let you define extra accommodation data, such as location or type. You can use these attributes in the search availability form as advanced search filters.
ar_SA: تسمح لك المواصفات بتحديد بيانات إضافية لمكان الإقامة، مثل الموقع أو النوع. يمكنك استخدام هذه المواصفات في نموذج البحث المتاح كمرشحات بحث متقدمة.

en: This attribute refers to non-unique taxonomy - %1$s - which was already registered with attribute %2$s.
ar_SA: هذه الصفة تشير إلى تصنيف غير فريد - %1$s - تم تسجيله بالفعل مع الصفة %2$s.

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: You cannot manage terms of trashed attributes.
ar_SA: لا يمكنك إدارة شروط المواصفات المحذوفة.

en: New Booking
ar_SA: حجز جديد

en: ID
ar_SA: المعرِّف

en: Check-in / Check-out
ar_SA: تسجيل إجراءات الوصول أو المغادرة

en: Guests
ar_SA: الضيوف

en: Customer Info
ar_SA: معلومات العملاء

en: Price
ar_SA: السعر

en: Accommodation
ar_SA: الإقامة

en: Expire %s
ar_SA: تنتهي %s

en: Adults:
ar_SA: البالغين:

en: Children:
ar_SA: الأطفال:

en: %s night | %s nights
ar_SA[0]: %s ليلة
ar_SA[1]: %s ليلة
ar_SA[2]: %s ليلتين
ar_SA[3]: %s ليالي
ar_SA[4]: %s ليالي
ar_SA[5]: %s ليالي

en: Summary: %s.
ar_SA: الملخص: %s.

en: Paid: %s
ar_SA: المبلغ المدفوع: %s

en: Set to %s
ar_SA: %s تعيين إلى

en: Booking status changed. | %s booking statuses changed.
ar_SA[0]: تم تغيير حالة الحجز.
ar_SA[1]: تم تغيير حالة الحجز.
ar_SA[2]: تم تغيير حالة الحجزين
ar_SA[3]: تم تغيير حالة الحجوز.
ar_SA[4]: تم تغيير حالة الحجوز.
ar_SA[5]: تم تغيير حالة الحجوز.

en: All accommodation types
ar_SA: جميع أنواع الإقامة

note: translators: The number of imported bookings: "Imported <span>(11)</span>"
en: Imported %s
ar_SA: تم الاستيراد %s

en: Amount
ar_SA: المبلغ

en: Expiration Date
ar_SA: تاريخ انتهاء الصلاحية

en: Accommodation:
ar_SA: الإقامة:

en: Service:
ar_SA: خدمة:

en: Fee:
ar_SA: الرسوم:

en: Enable the use of coupons.
ar_SA: تفعيل استخدام القسائم.

en: Customer
ar_SA: عميل

en: Booking
ar_SA: الحجز

en: Gateway
ar_SA: مدخل

en: Transaction ID
ar_SA: معرف المعاملة

en: Booking #%s
ar_SA: الحجز #%s

en: Accommodation Type
ar_SA: نوع السكن

en: Season &#8212; Price
ar_SA: الموسم &#8212;  السعر

en: Add New Season Price
ar_SA: أضافة سعر موسم جديد

en: Duplicate
ar_SA: تكرار

en: Rate was duplicated.
ar_SA: معدل تكرار.

en: These are real accommodations like rooms, apartments, houses, villas, beds (for hostels) etc.
ar_SA: أماكن إقامة  كل  الغرف،  والشقق،  والمنازل،  والفيلات ، والأسرة  للنزل وغيرها.

en: All Accommodation Types
ar_SA: جميع أنواع الغرف

en: These are not physical accommodations, but their types. E.g. standard double room. To specify the real number of existing accommodations, you'll need to use Generate Accommodations menu.
ar_SA: انها ليست اماكن اقامة حقيقة، ولكن هناك انواع مثل غرف مزدوجة، تحتاج الى إنشاء قائمة بنوع الحجوزات والغرف لمعرفة العدد الحقيقي المتوفر.

en: Capacity
ar_SA: السعة

en: Bed Type
ar_SA: نوع السرير

en: Size:
ar_SA: الحجم:

en: Active:
ar_SA: نشط:

en: Seasons are real periods of time, dates or days that come with different prices for accommodations. E.g. Winter 2018 ($120 per night), Christmas ($150 per night).
ar_SA: أسعار الأقامة  تختلف حسب الشهور والأيام مثلا عند فصل الشتاء  $120 لليلة الواحدة، اما في راس السنة $150 لليلة الواحدة.

en: Start
ar_SA: بداية

en: End
ar_SA: نهاية

en: Days
ar_SA: أيام

en: Services are extra offers that you can sell or give for free. E.g. Thai massage, transfer, babysitting. Guests can pre-order them when placing a booking.
ar_SA: الخدمات الإضافية يمكن أن تكون مدفوعة او مجانية. مثل المساج التايلندي، خدمات النقل، جليسة الأطفال. يمكن للعملاء طلب هذه الخدمات مسبقا عند الحجز.

en: Periodicity
ar_SA: بشكل دوري

en: Charge
ar_SA: السعر

en: Per Day
ar_SA: في اليوم

en: Guest Choice
ar_SA: خيار الضيف

en: Once
ar_SA: مرة واحدة

en: Per Guest
ar_SA: للضيف

en: Per Accommodation
ar_SA: لكل غرفة

en: These are accommodation amenities, generally free ones. E.g. air-conditioning, wifi.
ar_SA: الخدمات المرافقة مع السكن مجانية مثل مكيف الهواء، الواي فاي

en: Booking rules saved.
ar_SA: تم حفظ قواعد الحجز.

en: Booking Rules
ar_SA: قواعد الحجز

en: Save Changes
ar_SA: حفظ التغييرات

en: Check-in days
ar_SA: أيام الوصول

en: Guests can check in any day.
ar_SA: يمكن للزوار تسجيل الدخول في أي يوم.

en: Add rule
ar_SA: إضافة قاعدة

en: Seasons
ar_SA: مواسم

en: Check-out days
ar_SA: أيام المغادرة

en: Guests can check out any day.
ar_SA: يمكن للزوار تسجيل الخروج في أي يوم.

en: Minimum stay
ar_SA: الحد الأدنى لأيام الإقامة

en: There are no minimum stay rules.
ar_SA: لا توجد قواعد الحد الأدنى للإقامة.

en: nights
ar_SA: الليالي

en: Maximum stay
ar_SA: الحد الأقصى لأيام الإقامة

en: There are no maximum stay rules.
ar_SA: لا توجد قواعد الحد الأقصى للإقامة.

en: Block accommodation
ar_SA: حظر الإقامة

en: There are no blocking accommodation rules.
ar_SA: لا توجد قواعد إقامة محظورة.

en: From
ar_SA: من

en: Till
ar_SA: حتى

en: Restriction
ar_SA: القيود

en: Not check-in
ar_SA: لا يتم تسجيل الوصول

en: Not check-out
ar_SA: عدم المغادرة

en: Not stay-in
ar_SA: عدم البقاء

en: Comment
ar_SA: التعليقات

en: Minimum advance reservation
ar_SA: الحد الأدنى من الحجز المسبق

en: There are no minimum advance reservation rules.
ar_SA: لا يوجد حد أدنى لقواعد الحجز المسبق.

en: Maximum advance reservation
ar_SA: الحد الأقصى للحجز المسبق

en: There are no maximum advance reservation rules.
ar_SA: لا يوجد حد أقصى لقواعد الحجز المسبق.

en: Booking buffer
ar_SA: المدة الفاصلة بين الحجز

en: There are no booking buffer rules.
ar_SA: لا توجد قواعد للمدة الفاصلة بين الحجز.

en: Booking Calendar
ar_SA: تقويم الحجز

en: Calendar
ar_SA: تقويم

en: Add New Booking
ar_SA: إضافة حجز جديد

en: Clear Search Results
ar_SA: مسح نتائج البحث

en: Note: booking rules are disabled in the plugin settings and are not taken into account.
ar_SA: ملاحظة: قواعد الحجز معطلة في إعدادات البرنامج المساعد ولا تؤخذ في الاعتبار.

en: Unable to create booking. Please try again.
ar_SA: تعذر إنشاء الحجز. حاول مرة أخرى.

en: Booking is blocked due to maintenance reason. Please try again later.
ar_SA: لايتوفر حجز وذلك لوجود اعمال الصيانة. الرجاء معاودة المحاولة في وقت لاحق.

en: There are no accommodations selected for reservation.
ar_SA: لا توجد أماكن إقامة محددة للحجز.

en: Selected accommodations are not valid.
ar_SA: أماكن الإقامة المختارة غير صالحة.

en: Accommodation Type is not valid.
ar_SA: نوع السكن غير صالح.

en: Rate is not valid.
ar_SA: معدل غير صالحة.

en: Adults number is not valid.
ar_SA: عدد البالغين غير صحيح.

en: Children number is not valid.
ar_SA: عدد الأطفال غير صحيح.

en: The total number of guests is not valid.
ar_SA: إجمالي عدد الضيوف غير صالح.

en: Selected dates do not meet booking rules for type %s
ar_SA: التواريخ المحددة لا تستوفي قواعد الحجز للنوع %s

en: Accommodations are not available.
ar_SA: أماكن الإقامة غير متاحة.

en: There are no rates for requested dates.
ar_SA: السكن غير متوفر للتواريخ المطلوبة.

en: Search Results
ar_SA: نتائج البحث

en: — Any —
ar_SA: - أي -

en: Search parameters are not set.
ar_SA: لم يتم تعيين مؤشرات البحث.

en: Check-in date is not valid.
ar_SA: تاريخ الوصول غير صالح.

en: Check-in date cannot be earlier than today.
ar_SA: لا يمكن أن يكون تاريخ تسجيل الوصول قبل اليوم.

en: Check-out date is not valid.
ar_SA: تاريخ تسجيل المغادرة غير صالح.

en: Nothing found. Please try again with different search parameters.
ar_SA: لم يتم العثور على شيء. يرجى المحاولة مرة أخرى مع مؤشرات بحث مختلفة.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
ar_SA: عذرًا، غير مسموح لك بالوصول إلى هذه الصفحة.

en: User ID
ar_SA: معرِّف المستخدم

en: Username
ar_SA: اسم المستخدم

en: First Name
ar_SA: الاسم الاول

en: Last Name
ar_SA: الاسم الاخير

en: Phone
ar_SA: التلفون

en: Address
ar_SA: العنوان

en: State / County
ar_SA: الولاية / المقاطعة

en: Country
ar_SA: الدولة

en: City
ar_SA: المدينة

en: Postcode
ar_SA: الرمز البريدي

en: Back
ar_SA: الرجوع

en: Edit User Profile
ar_SA: تعديل الملف الشخصي للمستخدم

en: Customer data updated.
ar_SA: تم تحديث بيانات العملاء.

en: User account updated.
ar_SA: تم تحديث حساب المستخدم.

en: Update
ar_SA: تحديث

en: Customers
ar_SA: العملاء

en: The booking is not set.
ar_SA: لم يتم تعيين الحجز.

en: The booking not found.
ar_SA: الحجز غير موجود.

en: Edit Booking #%d
ar_SA: تعديل الحجز #%d

en: Cancel
ar_SA: إلغاء

en: Edit Booking
ar_SA: تحرير حجز

en: You cannot edit the imported booking. Please update the source booking and resync your calendars.
ar_SA: لا يمكنك تعديل الحجز المستورد. يرجى تحديث مصدر الحجز وإعادة مزامنة التقويمات الخاصة بك.

en: Request does not pass security verification. Please refresh the page and try one more time.
ar_SA: لم يتم التحقق من الأمان. الرجاء تحديث الصفحة وإعادة المحاولة.

en: Check-in date is not set.
ar_SA: لم يتم تحديد تاريخ الوصول.

en: Check-out date is not set.
ar_SA: لم يتم تحديد تاريخ المغادرة.

en: Unable to update booking. Please try again.
ar_SA: تعذر تحديث الحجز. يرجى المحاولة مرة أخرى.

en: Booking was edited.
ar_SA: تم تعديل الحجز.

en: Available
ar_SA: متاح

en: Replace
ar_SA: استبدل

en: — Add new —
ar_SA: - إضافة جديد -

en: Extensions
ar_SA: الإضافات

en: Extend the functionality of Hotel Booking plugin with the number of helpful addons for your custom purposes.
ar_SA: يمكنك توسيع وظيفة البرنامج المساعد لحجز الفنادق مع عدد الإضافات المفيدة لأغراض مخصصة.

en: Get this Extension
ar_SA: احصل على هذه الإضافة

en: No extensions found.
ar_SA: لم يتم العثور على إضافات.

en: Abort Process
ar_SA: إلغاء العملية

en: Aborting...
ar_SA: جار الإلغاء...

en: Import Calendar
ar_SA: استيراد التقويم

en: Accommodation: %s
ar_SA: أماكن الإقامة: %s

en: Accommodation Type: %s
ar_SA: نوع الإقامة: %s

en: Please be patient while the calendars are imported. You will be notified via this page when the process is completed.
ar_SA: يرجى الانتظار أثناء استيراد التقويم. سيتم إعلامك عبر هذه الصفحة عند اكتمال العملية.

en: Accommodation updated.
ar_SA: تم تحديث أماكن الإقامة.

en: This calendar has already been imported for another accommodation.
ar_SA: لقد تم بالفعل استيراد هذا التقويم لمكان إقامة آخر.

en: Sync, Import and Export Calendars
ar_SA: مزامنة، واستيراد وتصدير التقويمات

note: translators: %s - room name. Example: "Comfort Triple 1"
en: Edit External Calendars of "%s"
ar_SA: تعديل التقويمات الخارجية لـ "%s"

en: Sync All External Calendars
ar_SA: مزامنة جميع التقويمات الخارجية

en: Sync your bookings across all online channels like Booking.com, TripAdvisor, Airbnb etc. via iCalendar file format.
ar_SA: مزامنة الحجز الخاص بك عبر جميع القنوات عبر الإنترنت مثل Booking.com،TripAdvisor،Airbnb وغيرهم، عبر تنسيق ملف iCalendar.

en: Calendar URL
ar_SA: رابط التقويم

en: Add New Calendar
ar_SA: إضافة تقويم جديد

en: Sync Calendars
ar_SA: مزامنة التقويمات

en: Delete All Logs
ar_SA: حذف جميع السجلات

en: Deleting...
ar_SA: جار الحذف...

en: %d item
ar_SA: %d عنصر

en: %d items
ar_SA: %d عناصر

en: Calendars Synchronization Status
ar_SA: حالة مزامنة التقويم

en: Here you can see synchronization status of your external calendars.
ar_SA: هنا يمكنك رؤية حالة مزامنة التقويمات الخارجية الخاصة بك.

en: Calendars Sync Status
ar_SA: حالة مزامنة التقويمات

en: Display calendars synchronization status.
ar_SA: عرض حالة مزامنة التقويمات.

en: Language Guide
ar_SA: دليل اللغة

en: Default language
ar_SA: اللغة الافتراضية

en: This plugin will display all system messages, labels, buttons in the language set in <em>General > Settings > Site Language</em>. If the plugin is not available in your language, you may <a href="%s">contribute your translation</a>.
ar_SA: هذه الإضافة  سوف تقوم بعرض جميع رسائل النظام،  التصنيفات،  الأزرار حسب اللغة المحددة. <em> العام > الإعدادات > لغة الموقع </em>. إذا كانت الإضافة غير متوفرة بلغتك يمكن <a href="%s">  المساهمة في الترجمة </a>.

en: Custom translations and edits
ar_SA: مخصص الترجمة والتحرير

en: You may customize plugin translation by editing the needed texts or adding your translation following these steps:
ar_SA: يمكنك تخصيص ملحق الترجمة من خلال إضافة النص أو إدراج الترجمة الخاصة بك بإتباع الخطوات التالية:

en: Take the source file for your translations %s or needed translated locale.
ar_SA: الحصول على ملف الترجمة الرئيسي الخاص بك  %s أو الاختيار.

en: Translate texts with any translation program like Poedit, Loco, Pootle etc.
ar_SA: يمكن ترجمة مع أي برنامج للترجمة مثل Poedit، Loco، Pootle وغيرها.

en: Put created .mo file with your translations into the folder %s. Where {lang} is ISO-639 language code and {country} is ISO-3166 country code. Example: Brazilian Portuguese file would be called motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.
ar_SA: قم بوضع ملف .mo  الذي قمت بإنشاء مع ترجمتك في مجلد %s. حيث {lang}  يكون ISO-639 رمز اللغة و {country} هو ISO-3166  رمز الدولة. مثال: البرازيل اللغة البرتغالية الملف يحمل إسم motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.

en: Multilingual content
ar_SA: محتوى متعدد اللغات

en: If your site is multilingual, you may use additional plugins to translate your added content into multiple languages allowing the site visitors to switch them.
ar_SA: إذا كان موقعك متعدد اللغات يمكنك استخدام ملحقات إضافية لترجمة المحتوى الذي قمت بإضافته إلى لغات أخرى ليتمكن العملاء من التبديل بينها.

en: Language
ar_SA: اللغة

en: Reports
ar_SA: التقارير

en: Export
ar_SA: تصدير

en: All Statuses
ar_SA: جميع الحالات

en: Booking dates between
ar_SA: تواريخ الحجز بين

en: Check-in date between
ar_SA: تاريخ الوصول بين

en: Check-out date between
ar_SA: تاريخ المغادرة بين

en: In-house between
ar_SA: الإقامة بين

en: Date of reservation between
ar_SA: تاريخ الحجز بين

en: Export Bookings
ar_SA: تصدير الحجوزات

en: Choose start date
ar_SA: اختر تاريخ البدء

en: Choose end date
ar_SA: اختر تاريخ الانتهاء

en: Select columns to export
ar_SA: تحديد الأعمدة للتصدير

en: Generate CSV
ar_SA: إنشاء ملف CSV

en: Number of accommodations
ar_SA: عدد الغرف

en: Title
ar_SA: العنوان

en: Leave empty to use accommodation type title.
ar_SA: تركة فارغ لغرض كتابة عنوان نوع السكن.

en: Generate
ar_SA: إنشاء

en: Accommodation generated. | %s accommodations generated.
ar_SA[0]: توفير سكن.
ar_SA[1]: %s توفير سكن.‬‏‫
ar_SA[2]: %s توفير سكن.‬‏‫
ar_SA[3]: %s توفير سكن.‬‏‫
ar_SA[4]: %s توفير سكن.‬‏
ar_SA[5]: %s توفير سكن.‬‏‫

en: General
ar_SA: العامة

en: Pages
ar_SA: الصفحات

en: Search Results Page
ar_SA: صفحة نتائج البحث

en: Select page to display search results. Use search results shortcode on this page.
ar_SA: حدد صفحة لعرض نتائج البحث. استخدم الكود المختصر  لنتائج البحث في هذه الصفحة.

en: Checkout Page
ar_SA: صفحة الخروج

en: Select page user will be redirected to complete booking.
ar_SA: سيتم إعادة توجيه المستخدم الى صفحة معينة لإكمال الحجز.

en: Terms & Conditions
ar_SA: الشروط والأحكام

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
ar_SA: إذا قمت بتعريف صفحة "الشروط"، سيتم سؤال العميل عن قبولها عند المغادرة.

en: My Account Page
ar_SA: صفحة الحساب الخاصة بي

en: Select a page to display user account. Use the customer account shortcode on this page.
ar_SA: حدد صفحة لعرض حساب المستخدم. استخدم رمز اختصار حساب العميل في هذه الصفحة.

en: Currency
ar_SA: العملة

en: Currency Position
ar_SA: وضع العملة

en: Misc
ar_SA: متفرقات

en: Square Units
ar_SA: وحدات مربعة

en: Datepicker Date Format
ar_SA: تاريخ محدد

en: Check-out Time
ar_SA: وقت المغادرة

en: Check-in Time
ar_SA: وقت الوصول

en: Bed Types
ar_SA: أنواع السرير

en: Type
ar_SA: النوع

en: Add Bed Type
ar_SA: إضافة نوع السرير

en: Show Lowest Price for
ar_SA: عرض أقل الأسعار

en: days
ar_SA: أيام

en: Lowest price of accommodation for selected number of days if check-in and check-out dates are not set. Example: set 0 to display today's lowest price, set 7 to display the lowest price for the next week.
ar_SA: ‫أقل الأسعار للسكن لعدد محدد من الأيام في حال لم يتم تحديد تاريخ الوصول والمغادرة. على سبيل المثال قم بإدخال 0 لمشاهدة أقل أسعار اليوم وقم بإدخال 7  لغرض عرض أقل الأسعار الأسبوع القادم.

en: Coupons
ar_SA: قسائم الخصم

en: Text on Checkout
ar_SA: إرسال رسالة عند المغادرة

en: This text will appear on the checkout page.
ar_SA: هذه الرسالة سوف تظهر على صفحة الدفع والمغادرة.

en: Disable Booking
ar_SA: تعطيل الحجز

en: Hide reservation forms and buttons
ar_SA: إخفاء نموذج الحجز والأزرار

en: Text instead of reservation form while booking is disabled
ar_SA: يتم تعطيل النص بدلا من نموذج الحجز أثناء الحجز

en: Booking Confirmation
ar_SA: تأكيد الحجز

en: Confirmation Mode
ar_SA: وضع التأكيد

en: By customer via email
ar_SA: بواسطة العملاء عبر البريد الإلكتروني

en: By admin manually
ar_SA: بواسطة المشرف يدويا

en: Confirmation upon payment
ar_SA: تأكيد الدفع

en: Booking Confirmed Page
ar_SA: صفحة تأكيد الحجز

en: Page user will be redirected to once the booking is confirmed via email or by admin.
ar_SA: سيتم إعادة توجيه مستخدم الصفحة بمجرد تأكيد الحجز عبر البريد الإلكتروني أو بواسطة المسؤول.

en: Approval Time for User
ar_SA: الوقت المستخدم للتأكيد

en: Period of time in minutes the user is given to confirm booking via email. Unconfirmed bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
ar_SA: أعطاء العميل الوقت لغرض تأكيد الحجز من خلال البريد الإلكتروني. في حال لم يتم التأكيد سوف يتم إلغاء الحجز وتكون حالة متاحة.

en: Country of residence field is required for reservation.
ar_SA: للحجز يرجى ملء حقل البلد.

en: Full address fields are required for reservation.
ar_SA: للحجز يرجى ملء حقول العناوين.

en: Customer information is required when placing admin bookings.
ar_SA: معلومات العميل مطلوبة عند إرسال الحجز إلى المسؤول.

en: Default Country on Checkout
ar_SA: البلد الافتراضي عند الدفع والمغادرة

en: Price Breakdown
ar_SA: تحطيم الاسعار

en: Price breakdown unfolded by default.
ar_SA: تم تحديد الأسعار بشكل افتراضي.

en: Accounts
ar_SA: الحسابات

en: Account creation
ar_SA: إنشاء الحساب

en: Automatically create an account for a user at checkout.
ar_SA: إنشاء حساب للمستخدم تلقائيًا عند إنهاء الطلب.

en: Allow customers to create an account during checkout.
ar_SA: السماح للعملاء بإنشاء حساب أثناء إنهاء الطلب.

en: Allow customers to log into their existing account during checkout.
ar_SA: السماح للعملاء بتسجيل الدخول إلى حسابهم الحالي أثناء إنهاء الطلب.

en: Booking Cancellation
ar_SA: إلغاء الحجز

en: User can cancel booking via link provided inside email.
ar_SA: يمكن للمستخدم إلغاء الحجز عن طريق  الرابط المرفق مع  البريد الإلكتروني.

en: Booking Cancelation Page
ar_SA: صفحة إلغاء الحجز

en: Page to confirm booking cancelation.
ar_SA: صفحة تأكيد إلغاء الحجز.

en: Booking Canceled Page
ar_SA: صفحة الحجز الملغى

en: Page to redirect to after a booking is canceled.
ar_SA: صفحة لإعادة التوجيه بعد إلغاء الحجز.

en: Search Options
ar_SA: خيارات البحث

en: Max Adults
ar_SA: الحد الأقصى للبالغين

en: Maximum accommodation occupancy available in the Search Form.
ar_SA: الحد الأقصى لإشغال السكن المتاح في نموذج البحث.

en: Max Children
ar_SA: الحد الأقصى للأطفال

en: Age of Child
ar_SA: سن الطفل

en: Optional description of the "Children" field.
ar_SA: وصف اختياري لحقل "الأطفال".

en: Book button behavior on the search results page
ar_SA: طريقة عمل زر الحجز في صفحة نتائج البحث

en: Redirect to the checkout page immediately after successful addition to reservation.
ar_SA: إعادة التوجيه إلى صفحة إنهاء الطلب مباشرة بعد الإضافة الناجحة إلى الحجز.

en: Enable search form to recommend the best set of accommodations according to a number of guests.
ar_SA: تمكين مربع البحث من اظهار أفضل خيارات الإقامة وفقا لعدد الضيوف

en: Skip Search Results
ar_SA: تخطي نتائج البحث

en: Skip search results page and enable direct booking from accommodation pages.
ar_SA: تخطي صفحة نتائج البحث وتفعيل الحجز المباشر من صفحات الإقامة.

en: Direct Booking Form
ar_SA: نموذج الحجز المباشر

en: Show price for selected period
ar_SA: إظهار السعر للفترة المحددة

en: Show price together with adults and children fields
ar_SA: إظهار السعر مع حقول البالغين والأطفال

en: Enable "adults" and "children" options for my website (default).
ar_SA: تفعيل خيارات "البالغين" و "الأطفال" لموقع الويب الخاص بي (الافتراضي).

en: Disable "children" option for my website (hide "children" field and use Guests label instead).
ar_SA: تعطيل خيار "الأطفال" لموقع الويب الخاص بي (إخفاء حقل "الأطفال" واستخدام تسمية الضيوف بدلًا من ذلك).

en: Disable "adults" and "children" options for my website.
ar_SA: تعطيل خيارات "البالغين" و "الأطفال" لموقع الويب الخاص بي.

en: Guest Management
ar_SA: إدارة الضيوف

en: Hide "adults" and "children" fields within search availability forms.
ar_SA: إخفاء حقول "البالغين" و "الأطفال" ضمن نماذج البحث المتاحة.

en: Do not apply booking rules for admin bookings.
ar_SA: لا تطبق قواعد الحجز على مسؤول الحجوزات.

en: Display Options
ar_SA: خيارات العرض

en: Display gallery images of accommodation page in lightbox.
ar_SA: عرض صور المعرض في صفحة الإقامة.

en: Availability Calendar
ar_SA: التقويم المتوفر

en: Calendar Theme
ar_SA: قالب التقويم

en: Select theme for an availability calendar.
ar_SA: حدد القالب للتقويم المتاح

en: Template Mode
ar_SA: وضع القالب

en: Developer Mode
ar_SA: وضع المطور

en: Theme Mode
ar_SA: نمط الموضوع

en: Choose Theme Mode to display the content with the styles of your theme. Choose Developer Mode to control appearance of the content with custom page templates, actions and filters. This option can't be changed if your theme is initially integrated with the plugin.
ar_SA: قم باختيار طريقة عرض المحتوى للنمط الخاص بك. اختر وضع المطور لغرض التحكم في المحتوى مع قوالب المخصصة الإجراءات والفلاتر. لايمكن تغيير هذه الاعدادات بعد دمجها مع الاضافة.

en: More Styles
ar_SA: المزيد من الأنماط

en: Extend the styling options of Hotel Booking plugin with the new free addon - Hotel Booking Styles.
ar_SA: توسيع خيارات النمط لملحق الحجز في الفنادق بإضافة مجانية جديدة - أنماط الحجز في الفنادق.

en: Calendars Synchronization
ar_SA: مزامنة التقويمات

en: Export admin blocks.
ar_SA: تصدير كتل المسؤول.

en: Do not export imported bookings.
ar_SA: يرجى عدم تصدير الحجوزات المستوردة.

en: Calendars Synchronization Scheduler
ar_SA: جداول مزامنة التقويمات

en: Enable automatic external calendars synchronization
ar_SA: تفعيل مزامنة التقويمات الخارجية التلقائية

en: Clock
ar_SA: الساعة

en: Sync calendars at this time (UTC) or starting at this time every interval below.
ar_SA: مزامنة التقويمات في هذا الوقت (UTC) أو بدءًا من هذا الوقت في كل فترة زمنية أدناه.

en: Interval
ar_SA: الفاصل الزمني

en: Quarter an Hour
ar_SA: ربع ساعة

en: Half an Hour
ar_SA: نصف ساعة

en: Once Hourly
ar_SA: مرة واحدة في الساعة

en: Twice Daily
ar_SA: مرتان يوميًا

en: Once Daily
ar_SA: مرة يوميًا

en: Automatically delete sync logs older than
ar_SA: حذف تلقائي لسجلات المزامنة الأقدم

en: Day
ar_SA: يوم

en: Week
ar_SA: أسبوع

en: Month
ar_SA: شهر

en: Quarter
ar_SA: جانب

en: Half a Year
ar_SA: 6 أشهر

en: Never Delete
ar_SA: لا تحذف أبدًا

en: Block Editor
ar_SA: محرر الكتل

en: Enable block editor for "%s".
ar_SA: تفعيل محرر الكتل لـ "%s".

en: Accommodation Types
ar_SA: أنواع السكن

en: Services
ar_SA: الخدمات

en: Admin Emails
ar_SA: مشرف رسائل البريد الإلكتروني

en: Customer Emails
ar_SA: رسائل   العملاء الإلكتروني

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the <a>Hotel Booking & Mailchimp Integration</a>.
ar_SA: تحويل الضيوف لمرة واحدة إلى عملاء مخلصين عن طريق إرسال حملات تسويق تلقائية مع <a>دمج الحجز في الفنادق و منصة Mailchimp</a>.

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the Hotel Booking & Mailchimp Integration.
ar_SA: تحويل الضيوف لمرة واحدة إلى عملاء مخلصين عن طريق إرسال حملات تسويق تلقائية مع دمج الحجز في الفنادق ومنصة Mailchimp.

en: Cancellation Details Template
ar_SA: قالب نماذج تفاصيل الإلغاء

en: Used for %cancellation_details% tag.
ar_SA: تستخدام لأجل %cancellation_details% العلامة

en: Email Settings
ar_SA: إعدادات البريد الإلكتروني

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with <a>Hotel Booking Notifier</a>.
ar_SA: إرسال إشعارات البريد الإلكتروني التلقائية، مثل تعليمات الاستلام الرئيسية، وقواعد الإقامة، قبل الوصول/المغادرة وبعدها مع <a>إشعار الحجز في الفنادق</a>.

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with Hotel Booking Notifier.
ar_SA: إرسال إشعارات البريد الإلكتروني التلقائية، مثل تعليمات الاستلام الرئيسية، وقواعد الإقامة، قبل الوصول/المغادرة وبعدها مع إشعار الحجز في الفنادق.

en: Email Sender
ar_SA: مرسل البريد الإلكتروني

en: Administrator Email
ar_SA: البريد الإلكتروني للمسؤول

en: From Email
ar_SA: من البريد الإلكترونى

en: From Name
ar_SA: الاسم

en: Logo URL
ar_SA: رابط الشعار

en: Footer Text
ar_SA: نص ذيل الصفحة

en: Reserved Accommodation Details Template
ar_SA: قالب نماذج تفاصيل الحجز

en: Used for %reserved_rooms_details% tag.
ar_SA: تستخدام لأجل %reserved_rooms_details% العلامة

en: Styles
ar_SA: الأنماط

en: Base Color
ar_SA: اللون الأساسي

en: Background Color
ar_SA: لون الخلفية

en: Body Background Color
ar_SA: لون خلفية الـ Body

en: Body Text Color
ar_SA: لون النص في الـ Body

en: Payment Gateways
ar_SA: بوابات الدفع

en: General Settings
ar_SA: الاعدادات العامة

en: Need more gateways? Use our Hotel Booking <a href="%s" target="_blank">WooCommerce Payments</a> extension.
ar_SA: هل تحتاج إلى المزيد من البوابات؟ استخدم إضافة الحجز في الفنادق <a href="%s" target="_blank">WooCommerce Payments</a>.

en: You may also email the <a href="%s" target="_blank">balance payment request</a> link to your guests.
ar_SA: يمكنك أيضًا إرسال رابط <a href="%s" target="_blank">طلب سداد الرصيد</a> إلى ضيوفك.

en: User Pays
ar_SA: يدفع المستخدم

en: Full Amount
ar_SA: المبلغ الكامل

en: Deposit
ar_SA: الإيداع

en: Deposit Type
ar_SA: نوع الإيداع

en: Fixed
ar_SA: ثابت

en: Percent
ar_SA: النسبة المئوية

en: Deposit Amount
ar_SA: مبلغ الإيداع

en: Deposit Time Frame (days)
ar_SA: إطار وقت الإيداع (الأيام)

en: Apply deposit to bookings made in at least the selected number of days prior to the check-in date. Otherwise, the full amount is charged.
ar_SA: تطبيق الإيداع على الحجز الذي يتم في عدد الأيام المحددة قبل تاريخ تسجيل الدخول. وإلا يتم دفع المبلغ الكامل.

en: Force Secure Checkout
ar_SA: فرض الدفع الامن

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages. You must have an SSL certificate installed to use this option.
ar_SA: فرض استخدام SSL (HTTPS) على صفحة الدفع. يجب أن تمتلك شهادة SSL موثقة تسمح لك باستخدام هذا الخيار.

en: Reservation Received Page
ar_SA: صفحة استلام الحجز

en: Failed Transaction Page
ar_SA: صفحة فشل التحويل

en: Default Gateway
ar_SA: البوابة الافتراضية

en: Pending Payment Time
ar_SA: وقت الدفع في انتظار المراجعة

en: Period of time in minutes the user is given to complete payment. Unpaid bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
ar_SA: إعطاء المستخدم وقت محدود لغرض إكمال عملية الدفع. في حال لم يتم ذلك سوف يتم إلغاء الحجز وتغيير الحالة الى متوفر.

en: Install <a href="%s" target="_blank">Hotel Booking addons</a> to manage their settings.
ar_SA: قم بتثبيت <a href="%s" target="_blank">إضافات الحجز في الفنادق</a> لإدارة إعداداتها.

en: Install Hotel Booking addons to manage their settings.
ar_SA: قم بتثبيت إضافات الحجز في الفنادق لإدارة إعداداتها.

en: Advanced
ar_SA: متقدم

en: License
ar_SA: الترخيص

en: Settings saved.
ar_SA: الإعدادات التي تم حفظها.

en: <strong>Note:</strong> Payment methods will appear on the checkout page only when Confirmation Upon Payment is enabled in Accommodation > Settings > General > Confirmation Mode.
ar_SA: <strong>ملاحظة:</strong> طرق الدفع ستظهر على صفحة الدفع فقط عندما يتم تفعيل التأكيد عند الدفع في الإقامة> الإعدادات > العامة > وضع التأكيد.

en: Settings
ar_SA: إعدادات

en: Availability Search Form
ar_SA: نموذج البحث المتوفر

en: Display search form.
ar_SA: عرض نموذج البحث.

en: The number of adults presetted in the search form.
ar_SA: عدد البالغين الوارد في نموذج البحث.

en: The number of children presetted in the search form.
ar_SA: عدد الأطفال الوارد في نموذج البحث.

en: Check-in date presetted in the search form.
ar_SA: تاريخ الوصول الوارد في نموذج البحث.

en: date in format %s
ar_SA: التاريخ بالتنسيق%s

en: Check-out date presetted in the search form.
ar_SA: تاريخ المغادرة الواردة في نموذج البحث.

en: Custom attributes for advanced search.
ar_SA: مواصفات مخصصة للبحث المتقدم.

en: Comma-separated slugs of attributes.
ar_SA: مواصفات مفصولة بفاصلة.

en: Custom CSS class for shortcode wrapper
ar_SA: تخصيص CSS class  لأجل كود مختصرة في wrapper

en: whitespace separated css classes
ar_SA: مساحة بيضاء تفصل بين أجزاء  طبقات الـcss

en: Accommodation Type ID
ar_SA: معرف نوع الإقامة

en: ID of Accommodation Type to check availability.
ar_SA: معرفة نوع السكن للتأكد من إذا كان متاح.

en: integer number
ar_SA: عدد صحيح

en: How many months to show.
ar_SA: الشهور التي سيتم عرضها.

en: Set the number of columns or the number of rows and columns separated by comma. Example: "3" or "2,3"
ar_SA: تحديد عدد الأعمدة أو عدد الصفوف والأعمدة مفصولة بفاصلة. مثال: "3" أو "2،3"

en: Display availability calendar of the current accommodation type or by ID.
ar_SA: عرض تقويم توافر نوع الإقامة الحالي أو بواسطة المعرِّف الشخصي.

en: Availability Search Results
ar_SA: نتائج البحث المتوفرة

en: Display listing of accommodation types that meet the search criteria.
ar_SA: عرض قائمة بأنواع السكن التي تطابق معايير البحث.

en: Whether to display title of the accommodation type.
ar_SA: ما إذا كان سيتم عرض عنوان نوع السكن.

en: Whether to display featured image of the accommodation type.
ar_SA: ما إذا كنت تريد عرض صورة مميزة لنوع السكن.

en: Whether to display gallery of the accommodation type.
ar_SA: ما إذا كنت ترغب في  عرض صور لنوع السكن.

en: Whether to display excerpt (short description) of the accommodation type.
ar_SA: ما إذا كانت ترغب عرض مقتطفات (وصف مختصر) لنوع السكن.

en: Whether to display details of the accommodation type.
ar_SA: ما إذا كانت ترغب في عرض تفاصيل عن نوع السكن.

en: Whether to display price of the accommodation type.
ar_SA: عرض الأسعار حسب نوع السكن.

en: Show View Details button
ar_SA: إظهار زر عرض التفاصيل

en: Whether to display "View Details" button with the link to accommodation type.
ar_SA: إظهار زر عرض التفاصيل مع رابط نوع السكن.

en: Sort by.
ar_SA: ترتيب حسب

en: %1$s. See the <a href="%2$s" target="_blank">full list</a>.
ar_SA: %1$s. راجع <a href="%2$s" target="_blank">القائمة الكاملة</a>.

en: Designates the ascending or descending order of sorting.
ar_SA: يحدد الترتيب التصاعدي أو التنازلي للتصنيف.

en: ASC - from lowest to highest values (1, 2, 3). DESC - from highest to lowest values (3, 2, 1).
ar_SA: المعيار المحاسبي للقيم - من أدنى إلى أعلى القيم (1 و2 و3) - من أعلى إلى أدنى القيم (3 و2 و1).

en: Custom field name. Required if "orderby" is one of the "meta_value", "meta_value_num" or "meta_value_*".
ar_SA: اسم الحقل المخصص. مطلوب إذا كان "orderby" هو أحد "meta_value" أو "meta_value_num" أو "meta_value_*".

en: custom field name
ar_SA: اسم الحقل المخصص

en: empty string
ar_SA: سلسلة فارغة

en: Specified type of the custom field. Can be used in conjunction with orderby="meta_value".
ar_SA: نوع محدد من الحقل المخصص. يمكن استخدامه بالاقتران مع orderby="meta_value".

en: Sort by. Use "orderby" insted.
ar_SA: تصنيف حسب. استخدم "orderby" بدلًا من ذلك.

en: Show Book button
ar_SA: عرض زر الحجز

en: Whether to display Book button.
ar_SA: عرض إذا كنت ترغب  زر الحجز.

en: NOTE:
ar_SA: ملاحظة:

en: Use only on page that you set as Search Results Page in <a href="%s">Settings</a>
ar_SA: الاستخدام فقط في صفحة نتائج البحث التي قمت بتعيينها   <a href="%s"> الإعدادات </a>

en: Accommodation Types Listing
ar_SA: قائمة بأنواع السكن

en: Count per page
ar_SA: العداد لكل صفحة

en: integer, -1 to display all, default: "Blog pages show at most"
ar_SA: عدد صحيح, 1 لعرض الجميع, الافتراضي: "صفحات المدونة تظهر في معظمها"

en: IDs of categories that will be shown.
ar_SA: معرِّفات الفئات التي سيتم عرضها.

en: Comma-separated IDs.
ar_SA: المعرفات مفصولة بفواصل.

en: IDs of tags that will be shown.
ar_SA: معرِّفات العلامات التي سيتم عرضها.

en: IDs of accommodations that will be shown.
ar_SA: معرِّفات أماكن الإقامة التي سيتم عرضها.

en: Logical relationship between each taxonomy when there is more than one.
ar_SA: العلاقة المنطقية بين كل تصنيف عندما يكون هناك أكثر من تصنيف واحد.

en: Services Listing
ar_SA: قائمة الخدمات

en: IDs
ar_SA: ID

en: IDs of services that will be shown.
ar_SA: عرض ID  الخدمات التي سيتم عرضها.

en: Show All Services
ar_SA: عرض جميع الخدمات

en: Single Accommodation Type
ar_SA: نوع الإقامة الواحدة

en: ID of accommodation type to display.
ar_SA: ID  نوع السكن لغرض العرض.

en: Display accommodation type with title and image.
ar_SA: عرض نوع السكن مع العنوان والصورة.

en: Checkout Form
ar_SA: نموذج تسجيل الخروج

en: Display checkout form.
ar_SA: عرض نموذج تسجيل الخروج.

en: Use only on page that you set as Checkout Page in <a href="%s">Settings</a>
ar_SA: الاستخدام فقط في صفحة تسجيل الخروج التي قمت بتعيينها   <a href="%s"> الإعدادات </a>

en: Booking Form
ar_SA: نموذج الحجز

en: Show Booking Form for Accommodation Type with id 777
ar_SA: إظهار نموذج الحجز لنوع  السكن مع معرف 777

en: Accommodation Rates List
ar_SA: قائمة أسعار السكن

en: ID of accommodation type.
ar_SA: معرف نوع الإقامة.

en: Show Accommodation Rates List for accommodation type with id 777
ar_SA: إظهار قائمة أسعار السكن لنوع الإقامة مع معرف 777

en: Display booking and payment details.
ar_SA: عرض تفاصيل الحجز والدفع.

en: Use this shortcode on Booking Confirmed and Reservation Received pages
ar_SA: استخدم هذا الرمز المختصر في صفحات تأكيد الحجز واستلام الحجز

en: Booking Cancelation
ar_SA: إلغاء الحجز

en: Display booking cancelation details.
ar_SA: عرض تفاصيل إلغاء الحجز.

en: Use this shortcode on the Booking Cancelation page
ar_SA: استخدم هذا الرمز المختصر في صفحة إلغاء الحجز

en: Customer Account
ar_SA: حساب العميل

en: Display log in form or customer account area.
ar_SA: عرض تسجيل الدخول في النموذج أو منطقة حساب العميل.

en: Use this shortcode to create the My Account page.
ar_SA: استخدم هذا الرمز القصير لإنشاء صفحة "حسابي".

en: Shortcodes
ar_SA: اكواد مختصرة

en: Shortcode
ar_SA: كود مختصر

en: Parameters
ar_SA: المعايير

en: Example
ar_SA: مثال

en: Deprecated since %s
ar_SA: غير متوفرة %s

en: Values:
ar_SA: القيم:

en: Default:
ar_SA: الافتراضي:

en: Optional.
ar_SA: اختياري.

en: Required
ar_SA: مطلوب

en: Taxes and fees saved.
ar_SA: تم حفظ الضرائب والرسوم.

en: Taxes & Fees
ar_SA: الضرائب والرسوم

en: Fees
ar_SA: الرسوم

en: No fees have been created yet.
ar_SA: لم يتم إنشاء أي رسوم حتى الآن.

en: Add new
ar_SA: إضافة جديد

en: Label
ar_SA: التسمية

en: New fee
ar_SA: رسوم جديدة

en: Per guest / per day
ar_SA: لكل ضيف / في اليوم

en: Per accommodation / per day
ar_SA: لكل إقامة / في اليوم

en: Per accommodation (%)
ar_SA: لكل إقامة (%)

en: Limit
ar_SA: الحد الأقصى

en: How often this fee is charged. Set 0 to charge each day of the stay period. Set 1 to charge once.
ar_SA: كم عدد المرات التي يتم فيها فرض هذه الرسوم. قم بتعيين 0 للرسوم في كل يوم من فترة الإقامة. قم بتعيين 1 للرسوم لمرة واحدة فقط.

en: Include
ar_SA: يشمل

en: Show accommodation rate with this charge included
ar_SA: عرض سعر الإقامة مع هذه الرسوم المدرجة

en: Accommodation Taxes
ar_SA: معدل الإقامة:

en: No taxes have been created yet.
ar_SA: لم يتم إنشاء أي ضرائب حتى الآن.

en: New tax
ar_SA: ضريبة جديدة

en: Limit of days the fee is charged. Set 0 to charge each day of stay period. Set 1 to charge once.
ar_SA: تحديد الأيام التي يتم فيها فرض الرسوم. تعيين 0 للرسوم كل يوم من فترة الإقامة. تعيين 1 للرسوم لمرة واحدة فقط.

en: Service Taxes
ar_SA: ضرائب الخدمة

en: Percentage
ar_SA: النسبة المئوية

en: Fee Taxes
ar_SA: رسوم الضرائب

en: External Calendars
ar_SA: التقويمات الخارجية

en: Sync External Calendars
ar_SA: مزامنة التقويمات الخارجية

[ctx: Placeholder for empty accommodation title]
en: (no title)
ar_SA: (بدون عنوان)

en: Download Calendar
ar_SA: تحميل التقويم

en: Message
ar_SA: رسالة

en: Success
ar_SA: تم بنجاح

en: Info
ar_SA: المعلومات

en: Warning
ar_SA: تحذير

en: Waiting
ar_SA: جار الانتظار

en: Processing
ar_SA: جارِ المعالجة

[ctx: Total number of processed bookings]
en: Total
ar_SA: المجموع

en: Succeed
ar_SA: تم بنجاح

en: Skipped
ar_SA: تخطي

en: Failed
ar_SA: فشل

en: Removed
ar_SA: تمت الإزالة

en: Copying to clipboard failed. Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
ar_SA: فشل النسخ إلى الحافظة. يرجى الضغط على Ctrl / Cmd + C للنسخ.

en: Description is missing.
ar_SA: الوصف مفقود.

en: User is missing.
ar_SA: المستخدم مفقود.

en: Permission is missing.
ar_SA: الإذن مفقود.

en: You do not have permission to assign API Keys to the selected user.
ar_SA: ليس لديك الصلاحية لتعيين مفاتيح واجهة برمجة التطبيقات للمستخدم المحدد.

en: API Key updated successfully.
ar_SA: تم تحديث مفتاح واجهة برمجة التطبيقات بنجاح.

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new keys now as the secret key will be hidden once you leave this page.
ar_SA: تم إنشاء مفتاح واجهة برمجة التطبيقات بنجاح. تأكد من نسخ مفاتيحك الجديدة الآن كما سيتم إخفاء المفتاح السري بمجرد مغادرة هذه الصفحة.

en: Revoke key
ar_SA: إلغاء المفتاح

en: No keys found.
ar_SA: لم يتم العثور على مفاتيح.

en: Description
ar_SA: المواصفات

en: Consumer key ending in
ar_SA: مفتاح المستهلك ينتهي في

en: User
ar_SA: المستخدم

en: Permissions
ar_SA: الأذونات

en: Last access
ar_SA: آخر وصول

en: API key
ar_SA: مفتاح واجهة برمجة التطبيقات

note: translators: %d: API key ID.
en: ID: %d
ar_SA: المعرِّف: %d

en: Revoke
ar_SA: إلغاء

en: Read
ar_SA: قراءة

en: Write
ar_SA: كتابة

en: Read/Write
ar_SA: قراءة/كتابة

note: translators: 1: last access date 2: last access time
en: %1$s at %2$s
ar_SA: %1$s في %2$s

en: Unknown
ar_SA: غير معروف

en: You do not have permission to edit this API Key
ar_SA: ليس لديك الصلاحية لتعديل مفتاح واجهة برمجة التطبيقات

en: REST API
ar_SA: إعادة ضبط واجهة برمجة التطبيقات

en: Add key
ar_SA: إضافة مفتاح

en: You do not have permission to revoke this API Key
ar_SA: ليس لديك الصلاحية لإلغاء مفتاح واجهة برمجة التطبيقات

en: You do not have permission to edit API Keys
ar_SA: ليس لديك الصلاحية لتعديل مفاتيح واجهة برمجة التطبيقات

en: You do not have permission to revoke API Keys
ar_SA: ليس لديك الصلاحية لإلغاء مفاتيح واجهة برمجة التطبيقات

en: Generate API key
ar_SA: إنشاء مفتاح واجهة برمجة التطبيقات

en: Friendly name for identifying this key.
ar_SA: اسم مألوف لتحديد هذا المفتاح.

en: Owner of these keys.
ar_SA: مالك هذه المفاتيح.

en: Access type of these keys.
ar_SA: نوع الوصول إلى هذه المفاتيح.

en: Consumer key
ar_SA: مفتاح العميل

en: Copied!
ar_SA: تم النسخ!

en: Copy
ar_SA: نسخة

en: Consumer secret
ar_SA: الرمز السري للعميل

en: QR Code
ar_SA: رمز الاستجابة السريعة

en: Please complete all required fields and try again.
ar_SA: يرجى تعبئة جميع الحقول المطلوبة وإعادة المحاولة.

en: Sorry, the minimum allowed payment amount is %s to use this payment method.
ar_SA: عذرا، الحد الأدنى لمبلغ الدفعة المسموح به هو %s لاستخدام طريقة الدفع هذه.

en: Booking Information
ar_SA: معلومات الحجز

en: Check-in Date
ar_SA: تاريخ الوصول

en: Check-out Date
ar_SA: تاريخ المغادرة

en: Customer Information
ar_SA: معلومات العميل

en: Customer Note
ar_SA: ملاحظة العملاء

en: Additional Information
ar_SA: معلومات إضافية

en: Coupon
ar_SA: قسيمة الخصم

en: Total Booking Price
ar_SA: السعر الإجمالي للحجز

en: Notes
ar_SA: الملاحظات

en: %1$s on %2$s
ar_SA: %1$s في %2$s

en: Based on your search parameters
ar_SA: استنادا إلى معايير البحث الخاصة بك

en: No bookings found for your request.
ar_SA: لم يتم العثور على حجز لطلبك.

en: Uploads directory is not writable.
ar_SA: دليل التحميل غير قابل للكتابة.

en: No enough data
ar_SA: لا توجد بيانات كافية

en: An error has occurred
ar_SA: حدث

en: An error has occurred, please try again later.
ar_SA: حصل خطأ. الرجاء المحاولة مرة أخرى.

en: An error has occurred. Please try again later.
ar_SA: لقد حدث خطأ. الرجاء المحاولة لاحقاً.

en: Chosen payment method is not available. Please refresh the page and try one more time.
ar_SA: طريقة الدفع المختار غير متوفر. الرجاء تحديث الصفحة ثم المحاولة مرة أخرى.

en: Coupon applied successfully.
ar_SA: تم تفعيل القسيمة بنجاح.

en: Coupon is not valid.
ar_SA: القسيمة غير صالحة.

en: You do not have permission to do this action.
ar_SA: ليس لديك الصلاحية للقيام بهذا الإجراء.

en: Year
ar_SA: سنة

en: Custom
ar_SA: مخصص

[ctx: Booking status]
en: Confirmed
ar_SA: تم التأكيد

en: Show
ar_SA: عرض

en: Search
ar_SA: بحث

en: Booked
ar_SA: حجز

en: Pending
ar_SA: قيد الانتظار

en: External
ar_SA: خارجي

en: Blocked
ar_SA: محظور

en: Search results for accommodations that have bookings with status "%s" from %s until %s
ar_SA: نتائج البحث عن السكن التي تم حجزها مع "%s" من   %s الى  %s

en: Free
ar_SA: مجاني

en: Locked (Booked or Pending)
ar_SA: مقفل (محجوز أو معلق)

en: Until
ar_SA: حتى

en: Period:
ar_SA: الفترة:

en: &lt; Prev
ar_SA: &lt; السابق

en: Next &gt;
ar_SA: التالي &gt;

en: No accommodations found.
ar_SA: لم يتم العثور على سكن.

en: Check-out #%d
ar_SA: تسجيل المغادرة #%d

en: Check-in #%d
ar_SA: تسجيل الوصول #%d

en: Booking #%d
ar_SA: الحجز #%d

en: Buffer time.
ar_SA: المدة الفاصلة.

[ctx: Availability]
en: Free
ar_SA: مجاني

en: Adults: %s
ar_SA: البالغين: %s

en: Children: %s
ar_SA: الأطفال: %s

en: Booking imported with UID %s.
ar_SA: تم استيراد الحجز باستخدام بطاقة التعريف الفريدة %s.

en: Imported booking.
ar_SA: الحجز المستورد.

en: Description: %s.
ar_SA: الوصف: %s.

en: Source: %s.
ar_SA: المصدر: %s.

en: Afghanistan
ar_SA: أفغانستان

en: &#197;land Islands
ar_SA: جزر أولاند

en: Albania
ar_SA: ألبانيا

en: Algeria
ar_SA: الجزائر

en: American Samoa
ar_SA: ساموا الأمريكية

en: Andorra
ar_SA: أندورا

en: Angola
ar_SA: أنغولا

en: Anguilla
ar_SA: أنغويلا

en: Antarctica
ar_SA: القارة القطبية الجنوبية

en: Antigua and Barbuda
ar_SA: أنتيغوا وبربودا

en: Argentina
ar_SA: الأرجنتين

en: Armenia
ar_SA: أرمينيا

en: Aruba
ar_SA: أروبا

en: Australia
ar_SA: أستراليا

en: Austria
ar_SA: النمسا

en: Azerbaijan
ar_SA: أذربيجان

en: Bahamas
ar_SA: جزر البهاما

en: Bahrain
ar_SA: البحرين

en: Bangladesh
ar_SA: بنغلاديش

en: Barbados
ar_SA: بربادوس

en: Belarus
ar_SA: بيلاروس

en: Belgium
ar_SA: بلجيكا

en: Belau
ar_SA: بيلاو

en: Belize
ar_SA: بليز

en: Benin
ar_SA: بنين

en: Bermuda
ar_SA: جزر برمودا

en: Bhutan
ar_SA: بوتان

en: Bolivia
ar_SA: بوليفيا

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
ar_SA: جزر المملكة الهولندية الكاريبية سينت أوستاتيوس

en: Bosnia and Herzegovina
ar_SA: البوسنة والهرسك

en: Botswana
ar_SA: بوتسوانا

en: Bouvet Island
ar_SA: جزيرة بوفيت

en: Brazil
ar_SA: البرازيل

en: British Indian Ocean Territory
ar_SA: إقليم المحيط الهندي البريطاني‬‬

en: British Virgin Islands
ar_SA: جزر العذراء البريطانية

en: Brunei
ar_SA: بروناي

en: Bulgaria
ar_SA: بلغاريا

en: Burkina Faso
ar_SA: بوركينا فاسو

en: Burundi
ar_SA: بوروندي

en: Cambodia
ar_SA: كمبوديا

en: Cameroon
ar_SA: الكاميرون

en: Canada
ar_SA: كندا

en: Cape Verde
ar_SA: الرأس الأخضر

en: Cayman Islands
ar_SA: جزر كايمان

en: Central African Republic
ar_SA: جمهورية افريقيا الوسطى

en: Chad
ar_SA: تشاد

en: Chile
ar_SA: تشيلي

en: China
ar_SA: الصين

en: Christmas Island
ar_SA: جزيرة عيد الميلاد

en: Cocos (Keeling) Islands
ar_SA: جزر كوكوس (كيلينغ)

en: Colombia
ar_SA: كولومبيا

en: Comoros
ar_SA: جزر القمر

en: Congo (Brazzaville)
ar_SA: الكونغو - برازافيل

en: Congo (Kinshasa)
ar_SA: الكونغو - كينشاسا

en: Cook Islands
ar_SA: جزر كوك

en: Costa Rica
ar_SA: كوستاريكا

en: Croatia
ar_SA: كرواتيا

en: Cuba
ar_SA: كوبا

en: Cura&ccedil;ao
ar_SA: كوراساو

en: Cyprus
ar_SA: قبرص

en: Czech Republic
ar_SA: جمهورية التشيك

en: Denmark
ar_SA: الدنمارك

en: Djibouti
ar_SA: جيبوتي

en: Dominica
ar_SA: دومينيكا

en: Dominican Republic
ar_SA: جمهورية الدومينيكان

en: Ecuador
ar_SA: إكوادور

en: Egypt
ar_SA: مصر

en: El Salvador
ar_SA: السلفادور

en: Equatorial Guinea
ar_SA: غينيا الإستوائية

en: Eritrea
ar_SA: إريتريا

en: Estonia
ar_SA: إستونيا

en: Ethiopia
ar_SA: أثيوبيا

en: Falkland Islands
ar_SA: جزر فوكلاند

en: Faroe Islands
ar_SA: جزر فارو

en: Fiji
ar_SA: فيجي

en: Finland
ar_SA: فنلندا

en: France
ar_SA: فرنسا

en: French Guiana
ar_SA: غويانا الفرنسية

en: French Polynesia
ar_SA: بولينيزيا الفرنسية

en: French Southern Territories
ar_SA: الأراض الفرنسية الجنوبية

en: Gabon
ar_SA: الغابون

en: Gambia
ar_SA: غامبيا

en: Georgia
ar_SA: جورجيا

en: Germany
ar_SA: ألمانيا

en: Ghana
ar_SA: غانا

en: Gibraltar
ar_SA: جبل طارق

en: Greece
ar_SA: اليونان

en: Greenland
ar_SA: جرينلاند

en: Grenada
ar_SA: غرينادا

en: Guadeloupe
ar_SA: غوادلوب

en: Guam
ar_SA: غوام

en: Guatemala
ar_SA: غواتيمالا

en: Guernsey
ar_SA: غيرنسي

en: Guinea
ar_SA: غينيا

en: Guinea-Bissau
ar_SA: غينيا بيساو

en: Guyana
ar_SA: غيانا

en: Haiti
ar_SA: هايتي

en: Heard Island and McDonald Islands
ar_SA: جزيرة هيرد وجزر ماكدونالد

en: Honduras
ar_SA: هندوراس

en: Hong Kong
ar_SA: هونج كونج

en: Hungary
ar_SA: هنغاريا

en: Iceland
ar_SA: أيسلندا

en: India
ar_SA: الهند

en: Indonesia
ar_SA: أندونيسيا

en: Iran
ar_SA: ايران

en: Iraq
ar_SA: العراق

en: Ireland
ar_SA: أيرلندا

en: Isle of Man
ar_SA: جزيرة آيل أوف مان

en: Israel
ar_SA: إسرائيل

en: Italy
ar_SA: إيطاليا

en: Ivory Coast
ar_SA: ساحل العاج

en: Jamaica
ar_SA: جامايكا

en: Japan
ar_SA: اليابان

en: Jersey
ar_SA: نيوجيرسي

en: Jordan
ar_SA: الأردن

en: Kazakhstan
ar_SA: كازاخستان

en: Kenya
ar_SA: كينيا

en: Kiribati
ar_SA: كيريباتي

en: Kuwait
ar_SA: الكويت

en: Kyrgyzstan
ar_SA: قيرغيزستان

en: Laos
ar_SA: لاوس

en: Latvia
ar_SA: لاتفيا

en: Lebanon
ar_SA: لبنان

en: Lesotho
ar_SA: ليسوتو

en: Liberia
ar_SA: ليبيريا

en: Libya
ar_SA: ليبيا

en: Liechtenstein
ar_SA: ليختنشتاين

en: Lithuania
ar_SA: ليتوانيا

en: Luxembourg
ar_SA: لوكسمبورغ

en: Macao S.A.R., China
ar_SA: ماكاو الصين

en: Macedonia
ar_SA: مقدونيا

en: Madagascar
ar_SA: مدغشقر

en: Malawi
ar_SA: ملاوي

en: Malaysia
ar_SA: ماليزيا

en: Maldives
ar_SA: جزر المالديف

en: Mali
ar_SA: مالي

en: Malta
ar_SA: مالطة

en: Marshall Islands
ar_SA: جزر مارشال

en: Martinique
ar_SA: مارتينيك

en: Mauritania
ar_SA: موريتانيا

en: Mauritius
ar_SA: موريشيوس

en: Mayotte
ar_SA: مايوت

en: Mexico
ar_SA: المكسيك

en: Micronesia
ar_SA: ميكرونيسيا

en: Moldova
ar_SA: مولدوفا

en: Monaco
ar_SA: موناكو

en: Mongolia
ar_SA: منغوليا

en: Montenegro
ar_SA: مونتينيغرو

en: Montserrat
ar_SA: مونتسيرات

en: Morocco
ar_SA: المغرب

en: Mozambique
ar_SA: موزامبيق

en: Myanmar
ar_SA: ميانمار

en: Namibia
ar_SA: ناميبيا

en: Nauru
ar_SA: ناورو

en: Nepal
ar_SA: نيبال

en: Netherlands
ar_SA: هولندا

en: New Caledonia
ar_SA: كاليدونيا الجديدة

en: New Zealand
ar_SA: نيوزيلاندا

en: Nicaragua
ar_SA: نيكاراغوا

en: Niger
ar_SA: النيجر

en: Nigeria
ar_SA: نيجيريا

en: Niue
ar_SA: نيوي

en: Norfolk Island
ar_SA: جزيرة نورفولك

en: Northern Mariana Islands
ar_SA: جزر مريانا الشمالية

en: North Korea
ar_SA: كوريا الجنوبية

en: Norway
ar_SA: النرويج

en: Oman
ar_SA: سلطنة عمان

en: Pakistan
ar_SA: باكستان

en: Palestinian Territory
ar_SA: فلسطين

en: Panama
ar_SA: بنما

en: Papua New Guinea
ar_SA: بابوا غينيا الجديدة

en: Paraguay
ar_SA: باراغواي

en: Peru
ar_SA: البيرو

en: Philippines
ar_SA: الفلبين

en: Pitcairn
ar_SA: بيتكيرن

en: Poland
ar_SA: بولندا

en: Portugal
ar_SA: البرتغال

en: Puerto Rico
ar_SA: بورتوريكو

en: Qatar
ar_SA: قطر

en: Reunion
ar_SA: ريونيون

en: Romania
ar_SA: رومانيا

en: Russia
ar_SA: روسيا

en: Rwanda
ar_SA: رواندا

en: Saint Barth&eacute;lemy
ar_SA: سان بارتيلمي

en: Saint Helena
ar_SA: سانت هيلانة

en: Saint Kitts and Nevis
ar_SA: سانت كيتس ونيفيس

en: Saint Lucia
ar_SA: سانت لويس

en: Saint Martin (French part)
ar_SA: سانت مارتن (الجزء الفرنسي)

en: Saint Martin (Dutch part)
ar_SA: سانت مارتن (الجزء الهولندي)

en: Saint Pierre and Miquelon
ar_SA: سانت بيير وميكلون

en: Saint Vincent and the Grenadines
ar_SA: سانت فنسنت وجزر غرينادين

en: San Marino
ar_SA: سان مارينو

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
ar_SA: ‫S&atilde;o Tom&eacute; و Pr&iacute;ncipe

en: Saudi Arabia
ar_SA: المملكة العربية السعودية

en: Senegal
ar_SA: السنغال

en: Serbia
ar_SA: صربيا

en: Seychelles
ar_SA: سيشيل

en: Sierra Leone
ar_SA: سيراليون

en: Singapore
ar_SA: سنغافورة

en: Slovakia
ar_SA: سلوفاكيا

en: Slovenia
ar_SA: سلوفينيا

en: Solomon Islands
ar_SA: جزر سليمان

en: Somalia
ar_SA: الصومال

en: South Africa
ar_SA: جنوب أفريقيا

en: South Georgia/Sandwich Islands
ar_SA: جورجيا الجنوبية / جزر ساندويتش

en: South Korea
ar_SA: كوريا الجنوبية

en: South Sudan
ar_SA: جنوب السودان

en: Spain
ar_SA: إسبانيا

en: Sri Lanka
ar_SA: سيريلانكا

en: Sudan
ar_SA: السودان

en: Suriname
ar_SA: سورينام

en: Svalbard and Jan Mayen
ar_SA: سفالبارد ويان ماين

en: Swaziland
ar_SA: سوازيلاند

en: Sweden
ar_SA: السويد

en: Switzerland
ar_SA: سويسرا

en: Syria
ar_SA: سوريا

en: Taiwan
ar_SA: تايوان

en: Tajikistan
ar_SA: طاجيكستان

en: Tanzania
ar_SA: تنزانيا

en: Thailand
ar_SA: تايلاند

en: Timor-Leste
ar_SA: تيمور الشرقية

en: Togo
ar_SA: توغو

en: Tokelau
ar_SA: توكيلاو

en: Tonga
ar_SA: تونغا

en: Trinidad and Tobago
ar_SA: ترينيداد وتوباجو

en: Tunisia
ar_SA: تونس

en: Turkey
ar_SA: تركيا

en: Turkmenistan
ar_SA: تركمانستان

en: Turks and Caicos Islands
ar_SA: جزر توركس وكايكوس

en: Tuvalu
ar_SA: توفالو

en: Uganda
ar_SA: أوغندا

en: Ukraine
ar_SA: أوكرانيا

en: United Arab Emirates
ar_SA: الإمارات العربية المتحدة

en: United Kingdom (UK)
ar_SA: المملكة المتحدة

en: United States (US)
ar_SA: الولايات المتحدة

en: United States (US) Minor Outlying Islands
ar_SA: الولايات المتحدة الأمريكية الجزر الصغيرة النائية

en: United States (US) Virgin Islands
ar_SA: الولايات المتحدة الأمريكية جزر العذراء

en: Uruguay
ar_SA: أوروغواي

en: Uzbekistan
ar_SA: أوزبكستان

en: Vanuatu
ar_SA: فانواتو

en: Vatican
ar_SA: الفاتيكان

en: Venezuela
ar_SA: فنزويلا

en: Vietnam
ar_SA: فيتنام

en: Wallis and Futuna
ar_SA: واليس وفوتونا

en: Western Sahara
ar_SA: الصحراء الغربية

en: Samoa
ar_SA: ساموا

en: Yemen
ar_SA: اليمن

en: Zambia
ar_SA: زامبيا

en: Zimbabwe
ar_SA: زمبابوي

en: Euro
ar_SA: اليورو

en: United States (US) dollar
ar_SA: الدولار الأمريكي

en: Pound sterling
ar_SA: الجنيه الاسترليني

en: United Arab Emirates dirham
ar_SA: الدرهم الإماراتي

en: Afghan afghani
ar_SA: الأفغان الأفغاني

en: Albanian lek
ar_SA: ليك ألباني

en: Armenian dram
ar_SA: الدرام الأرميني

en: Netherlands Antillean guilder
ar_SA: جيلدر جزر الأنتيل الهولندية

en: Angolan kwanza
ar_SA: كوانزا انجولى

en: Argentine peso
ar_SA: البيزو الأرجنتيني

en: Australian dollar
ar_SA: الدولار الأسترالي

en: Aruban florin
ar_SA: فلورن أروبي

en: Azerbaijani manat
ar_SA: مانات أذربيجاني

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
ar_SA: علامة البوسنة والهرسك القابلة للتحويل

en: Barbadian dollar
ar_SA: دولار بربادوسي

en: Bangladeshi taka
ar_SA: التاكا البنغلادشية

en: Bulgarian lev
ar_SA: الليف البلغاري

en: Bahraini dinar
ar_SA: دينار بحريني

en: Burundian franc
ar_SA: فرنك بوروندي

en: Bermudian dollar
ar_SA: دولار برمودي

en: Brunei dollar
ar_SA: دولار بروناي

en: Bolivian boliviano
ar_SA: بوليفيانو بوليفي

en: Brazilian real
ar_SA: الريال البرازيلي

en: Bahamian dollar
ar_SA: دولار باهامي

en: Bitcoin
ar_SA: البيتكوين

en: Bhutanese ngultrum
ar_SA: نغولتروم بوتاني

en: Botswana pula
ar_SA: بولا بوتسواني

en: Belarusian ruble (old)
ar_SA: الروبل البيلاروسي (القديم)

en: Belarusian ruble
ar_SA: الروبل البيلاروسي

en: Belize dollar
ar_SA: دولار بليزي

en: Canadian dollar
ar_SA: الدولار الكندي

en: Congolese franc
ar_SA: فرنك كونغولي

en: Swiss franc
ar_SA: الفرنك السويسري

en: Chilean peso
ar_SA: البيزو التشيلي

en: Chinese yuan
ar_SA: اليوان الصيني

en: Colombian peso
ar_SA: البيزو الكولومبي

en: Costa Rican col&oacute;n
ar_SA: كولون كوستاريكي

en: Cuban convertible peso
ar_SA: بيزو كوبي قابل للتحويل

en: Cuban peso
ar_SA: بيزو كوبي

en: Cape Verdean escudo
ar_SA: اسكودو الرأس الأخضر

en: Czech koruna
ar_SA: الكورونا التشيكية

en: Djiboutian franc
ar_SA: الفرنك الجيبوتي

en: Danish krone
ar_SA: الكرونة الدنماركية

en: Dominican peso
ar_SA: البيزو الدومنيكاني

en: Algerian dinar
ar_SA: الدينار الجزائري

en: Egyptian pound
ar_SA: الجنيه المصري

en: Eritrean nakfa
ar_SA: الناكفا الإريتري

en: Ethiopian birr
ar_SA: البر الإثيوبي

en: Fijian dollar
ar_SA: دولار فيجي

en: Falkland Islands pound
ar_SA: جنيه جزر فوكلاند

en: Georgian lari
ar_SA: لارى جورجي

en: Guernsey pound
ar_SA: جنيه جيرنزي

en: Ghana cedi
ar_SA: سيدي غاني

en: Gibraltar pound
ar_SA: جنيه جبل طارق

en: Gambian dalasi
ar_SA: دلاسي جامبي

en: Guinean franc
ar_SA: فرنك غيني

en: Guatemalan quetzal
ar_SA: كتزال غواتيمالي

en: Guyanese dollar
ar_SA: الدولار الغياني

en: Hong Kong dollar
ar_SA: دولار الهونج كونج

en: Honduran lempira
ar_SA: اللمبيرا الهندوراسي

en: Croatian kuna
ar_SA: الكونا الكرواتي

en: Haitian gourde
ar_SA: الغورد الهايتي

en: Hungarian forint
ar_SA: الفورنت المجري

en: Indonesian rupiah
ar_SA: الروبية الاندونيسية

en: Israeli new shekel
ar_SA: شيكل إسرائيلي جديد

en: Manx pound
ar_SA: جنيه مانكس

en: Indian rupee
ar_SA: الروبية الهندية

en: Iraqi dinar
ar_SA: الدينار العراقي

en: Iranian rial
ar_SA: الريال الإيراني

en: Iranian toman
ar_SA: التومان الإيراني

en: Icelandic kr&oacute;na
ar_SA: الكرونة الأيسلندية

en: Jersey pound
ar_SA: جنيه جيرزي

en: Jamaican dollar
ar_SA: الدولار الجامايكي

en: Jordanian dinar
ar_SA: الدينار الأردني

en: Japanese yen
ar_SA: الين الياباني

en: Kenyan shilling
ar_SA: الشلن الكيني

en: Kyrgyzstani som
ar_SA: السوم الأوزبكستاني

en: Cambodian riel
ar_SA: الريال الكمبودي

en: Comorian franc
ar_SA: فرنك جزر القمر

en: North Korean won
ar_SA: الوون الكوري الشمالي

en: South Korean won
ar_SA: الوون الكوري الجنوبي

en: Kuwaiti dinar
ar_SA: الدينار الكويتي

en: Cayman Islands dollar
ar_SA: دولار جزر كايمان

en: Kazakhstani tenge
ar_SA: التنج الكازاخستاني

en: Lao kip
ar_SA: لاو كيب

en: Lebanese pound
ar_SA: الليرة اللبنانية

en: Sri Lankan rupee
ar_SA: الروبية السريلانكية

en: Liberian dollar
ar_SA: الدولار الليبري

en: Lesotho loti
ar_SA: لوتي ليسوتو

en: Libyan dinar
ar_SA: الدينار الليبي

en: Moroccan dirham
ar_SA: الدرهم المغربي

en: Moldovan leu
ar_SA: ليو مولدوفي

en: Malagasy ariary
ar_SA: أرياري مدغشقري

en: Macedonian denar
ar_SA: الدينار المقدوني

en: Burmese kyat
ar_SA: كيات ميانماري

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
ar_SA: التوغريك المنغولي

en: Macanese pataca
ar_SA: باتاكا ماكاوية

en: Mauritanian ouguiya
ar_SA: أوقية موريتانية

en: Mauritian rupee
ar_SA: الروبي الموريشي

en: Maldivian rufiyaa
ar_SA: روفيا مالديفية

en: Malawian kwacha
ar_SA: كواشا ملاوية

en: Mexican peso
ar_SA: البيزو المكسيكي

en: Malaysian ringgit
ar_SA: الرينغيت الماليزي

en: Mozambican metical
ar_SA: متكال موزمبيقي

en: Namibian dollar
ar_SA: دولار ناميبي

en: Nigerian naira
ar_SA: النيرة النيجيرية

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
ar_SA: كوردبا نيكاراغوا

en: Norwegian krone
ar_SA: الكرونة النرويجية

en: Nepalese rupee
ar_SA: روبية نيبالية

en: New Zealand dollar
ar_SA: الدولار النيوزيلندي

en: Omani rial
ar_SA: ريال عماني

en: Panamanian balboa
ar_SA: بالبوا بنمي

en: Sol
ar_SA: سول بيروفي جديد

en: Papua New Guinean kina
ar_SA: كينا بابوا غينيا الجديدة

en: Philippine peso
ar_SA: البيزو الفلبيني

en: Pakistani rupee
ar_SA: الروبية الباكستانية

en: Polish z&#x142;oty
ar_SA: زلوتي بولندي

en: Transnistrian ruble
ar_SA: روبل ترانسنيستري

en: Paraguayan guaran&iacute;
ar_SA: غواراني باراغواي

en: Qatari riyal
ar_SA: ريال قطري

en: Romanian leu
ar_SA: الليو الروماني

en: Serbian dinar
ar_SA: دينار صربي

en: Russian ruble
ar_SA: الروبل الروسي

en: Rwandan franc
ar_SA: فرنك رواندي

en: Saudi riyal
ar_SA: الريال السعودي

en: Solomon Islands dollar
ar_SA: دولار جزر سليمان

en: Seychellois rupee
ar_SA: روبية سيشلية

en: Sudanese pound
ar_SA: جنيه سوداني

en: Swedish krona
ar_SA: الكرونة السويدية

en: Singapore dollar
ar_SA: الدولار السنغافوري

en: Saint Helena pound
ar_SA: جنيه سانت هيليني

en: Sierra Leonean leone
ar_SA: ليون سيراليوني

en: Somali shilling
ar_SA: شلن صومالي

en: Surinamese dollar
ar_SA: دولار سورينامي

en: South Sudanese pound
ar_SA: جنيه جنوب سوداني

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
ar_SA: دوبرا ساو تومي وبرينسيبي

en: Syrian pound
ar_SA: ليرة سورية

en: Swazi lilangeni
ar_SA: ليلانغيني سوازيلندي

en: Thai baht
ar_SA: البات التايلندي

en: Tajikistani somoni
ar_SA: ساماني طاجيكي

en: Turkmenistan manat
ar_SA: مانات تركمانستاني

en: Tunisian dinar
ar_SA: دينار تونسي

en: Tongan pa&#x2bb;anga
ar_SA: بانجا تونجي

en: Turkish lira
ar_SA: الليرة التركية

en: Trinidad and Tobago dollar
ar_SA: دولار ترينيداد وتوباغو

en: New Taiwan dollar
ar_SA: دولار تايواني جديد

en: Tanzanian shilling
ar_SA: شلن تنزاني

en: Ukrainian hryvnia
ar_SA: الهريفنيا الأوكراني

en: Ugandan shilling
ar_SA: شلن أوغندي

en: Uruguayan peso
ar_SA: بيزو أوروغواي

en: Uzbekistani som
ar_SA: سوم أوزبكستاني

en: Venezuelan bol&iacute;var
ar_SA: بوليفار فنزويلي

en: Bol&iacute;var soberano
ar_SA: بوليفار سوبيرانو فنزويلي

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
ar_SA: دونغ فيتنامي

en: Vanuatu vatu
ar_SA: فاتو فانواتوي

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
ar_SA: تالا ساموي

en: Central African CFA franc
ar_SA: فرنك وسط أفريقي

en: East Caribbean dollar
ar_SA: دولار شرق الكاريبي

en: West African CFA franc
ar_SA: فرنك غرب أفريقي

en: CFP franc
ar_SA: فرنك سي إف بي

en: Yemeni rial
ar_SA: ريال يمني

en: South African rand
ar_SA: الراند الجنوب أفريقيا

en: Zambian kwacha
ar_SA: كواشا زامبي

en: Before
ar_SA: قبل

en: After
ar_SA: بعد

en: Before with space
ar_SA: قبل

en: After with space
ar_SA: بعد

en: First name is required.
ar_SA: الاسم الاول مطلوب.

en: Last name is required.
ar_SA: الاسم الاخير مطلوب.

en: Email is required.
ar_SA: البريد الالكتروني مطلوب.

en: Phone is required.
ar_SA: التلفون مطلوب.

en: Country of residence
ar_SA: بلد الإقامة

en: Country is required.
ar_SA: الدولة مطلوبة.

en: Address is required.
ar_SA: العنوان مطلوب.

en: City is required.
ar_SA: المدينة مطلوبة.

en: State is required.
ar_SA: الولاية مطلوبة.

en: Postcode is required.
ar_SA: الرمز البريدي مطلوب.

en: Note is required.
ar_SA: الملاحظة مطلوبة.

en: Square Meter
ar_SA: متر مربع

en: Square Foot
ar_SA: قدم مربع

en: Square Yard
ar_SA: ياردة مربعة

en: m²
ar_SA: متر²

en: ft²
ar_SA: قدم²

en: yd²
ar_SA: ياردة²

[ctx: Zero price]
en: Free
ar_SA: مجاني

[ctx: Price per one night. Example: $99 per night]
note: translators: Price per one night. Example: $99 per night
en: per night
ar_SA: لليلة الواحدة

[ctx: Price for X nights. Example: $99 for 2 nights, $99 for 21 nights]
note: translators: Price for X nights. Example: $99 for 2 nights, $99 for 21 nights
en: for %d nights | for %d nights
ar_SA[0]: لمدة %d ليالي
ar_SA[1]: لمدة %d ليالي
ar_SA[2]: لمدة %d ليالي
ar_SA[3]: لمدة %d ليالي
ar_SA[4]: لمدة %d ليالي
ar_SA[5]: لمدة %d ليالي

en: User Approval Time setted in Hotel Booking Settings
ar_SA: إعداد وقت الموافقة على المستخدم في إعدادات حجز الفندق

en: Pending Payment Time set in Hotel Booking Settings
ar_SA: انتظار وقت الدفع المحدد  في إعدادات الحجوزات في الفندق

en: Interval for automatic cleaning of synchronization logs.
ar_SA: الفاصل الزمني للتنظيف التلقائي لسجلات المزامنة.

en: Check-in
ar_SA: تسجيل الوصول

en: Check-out
ar_SA: إنهاء إجراءات المغادرة

note: translators: The value a hotel wishes to sell their rooms. Also called the Cost, Value, Tariff or Room charge.
en: Rate
ar_SA: معدل

en: Adults/Guests
ar_SA: الكبار/الضيوف

en: Full Guest Name
ar_SA: اسم الضيف الكامل

en: Accommodation Subtotal
ar_SA: المبلغ الإجمالي للإقامة

en: Services Subtotal
ar_SA: مجموع الخدمات الفرعية

en: Fees Subtotal
ar_SA: إجمالي الرسوم

en: Discount
ar_SA: الخصم

en: Total
ar_SA: المجموع

en: Paid
ar_SA: مدفوع

en: Payment Details
ar_SA: تفاصيل الدفع

en: Please select columns to export.
ar_SA: يرجى تحديد الأعمدة للتصدير.

en: Nonce verification failed.
ar_SA: فشل التحقق من صحة الحدث الحالي.

en: The file does not exist.
ar_SA: الملف غير موجود.

en: Disable this email notification
ar_SA: تعطيل إشعار البريد الإلكتروني هذا

en: Subject
ar_SA: الموضوع

en: Header
ar_SA: الرأس

en: Email Template
ar_SA: قالب البريد الإلكتروني

en: "%s" email will not be sent: there is no customer email in the booking.
ar_SA: لن يتم إرسال البريد الإلكتروني الخاص بت "%s": لا يوجد بريد إلكتروني للعملاء في الحجز.

en: Deprecated tags in header of %s
ar_SA: علامات مهملة في رأس الصفحة %s

en: Deprecated tags in subject of %s
ar_SA: علامات مهملة في الموضوع %s

en: Deprecated tags in template of %s
ar_SA: علامات مهملة في القالب %s

en: Recipients
ar_SA: المستلمون

en: You can use multiple comma-separated emails
ar_SA: يمكنك استخدام عدة رسائل بريد إلكتروني مفصولة بفاصلة

en: "%s" mail was sent to admin.
ar_SA: تم إرسال البريد الإلكتروني إلى المشرف "%s".

en: "%s" mail sending to admin is failed.
ar_SA: فشل في إرسال البريد الإلكتروني إلى المشرف "%s".

en: Booking Cancelled
ar_SA: تم إلغاء الحجز

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Cancelled
ar_SA: %site_title% - حجز #%booking_id% تم الالغاء

en: Email that will be sent to Admin when customer cancels booking.
ar_SA: البريد الإلكتروني الذي سيتم إرساله إلى المشرف عندما يلغي العميل الحجز.

en: Cancelled Booking Email
ar_SA: تم إلغاء الحجز عن طريق البريد الإلكتروني

en: Booking Confirmed
ar_SA: تم تأكيد الحجز

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Confirmed
ar_SA: %site_title% - حجز #%booking_id% تم التأكيد

en: Email that will be sent to Admin when payment is completed.
ar_SA: البريد الإلكتروني الذي سيتم إرساله إلى المشرف عند اكتمال عملية الدفع.

en: Approved Booking Email (via payment)
ar_SA: الحجز عن طريق البريد الإلكتروني (بواسطة الدفع)

en: Email that will be sent to Admin when customer confirms booking.
ar_SA: البريد الإلكتروني الذي سيتم إرساله إلى المشرف عندما يقوم العميل بتأكيد  الحجز.

en: Approved Booking Email
ar_SA: تمت الموافقة عليه على البريد الالكتروني للحجز

en: Confirm new booking
ar_SA: تأكيد الحجز الجديد

en: %site_title% - New booking #%booking_id%
ar_SA: %site_title% - حجز جديد  #%booking_id%

en: Email that will be sent to administrator after booking is placed.
ar_SA: البريد الإلكتروني التي سيتم إرساله إلى المشرف  بعد إتمام الحجز.

en: Pending Booking Email
ar_SA: في انتظار تأكيد الحجز

en: Your booking is approved
ar_SA: تمت الموافقة على الحجز الخاص بك

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is approved
ar_SA: %site_title% - حجزك #%booking_id% تم الموافقة عليه

en: Email that will be sent to customer when booking is approved.
ar_SA: البريد الإلكتروني الذي سيتم إرساله إلى العميل عندما الموافقة على الحجز.

en: "%s" mail was sent to customer.
ar_SA: تم إرسال البريد الإلكتروني إلى العميل "%s".

en: "%s" mail sending is failed.
ar_SA: فشل في إرسال البريد الإلكتروني "%s" .

en: Your booking is cancelled
ar_SA: تم إلغاء الحجز الخاص بك

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is cancelled
ar_SA: %site_title% - حجزك #%booking_id% تم إلغاءه

en: Email that will be sent to customer when booking is cancelled.
ar_SA: البريد الإلكتروني الذي سيتم إرساله إلى العميل عندما ألغاء الحجز.

en: Confirm your booking
ar_SA: تأكيد الحجز الخاص بك

en: %site_title% - Confirm your booking #%booking_id%
ar_SA: %site_title% - تم تأكيد حجزك #%booking_id%

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Customer confirmation via email.
ar_SA: يتم إرسال هذا البريد الإلكتروني عندما يتم تعيين "وضع تأكيد الحجز" إلى "تأكيد العميل" عن طريق البريد الإلكتروني.

en: Email that will be sent to customer after booking is placed.
ar_SA: البريد الإلكتروني التي سيتم إرساله إلى العميل  بعد إتمام الحجز.

en: New Booking Email (Confirmation by User)
ar_SA: بريد إلكتروني جديد للحجز (تم التأكيد بواسطة المستخدم)

en: Your booking is placed
ar_SA: تم إتمام الحجز الخاص بك

en: %site_title% - Booking #%booking_id% is placed
ar_SA: %site_title% - حجز #%booking_id% وضع

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Admin confirmation.
ar_SA: يتم إرسال هذا البريد الإلكتروني عندما يتم تعيين "اتمام تأكيد الحجوزات" لتأكيد المشرف.

en: New Booking Email (Confirmation by Admin)
ar_SA: بريد إلكتروني جديد للحجز (تم التأكيد بواسطة المشرف)

en: Welcome
ar_SA: مرحبًا بك

en: %site_title% - account details
ar_SA: %site_title% - تفاصيل الحساب

en: Email that will be sent to a customer after they registered on your site.
ar_SA: سيتم إرسال البريد الإلكتروني إلى العميل بعد تسجيله في موقعك.

en: Customer Registration Email
ar_SA: البريد الإلكتروني لتسجيل العميل

en: Deprecated.
ar_SA: ترك.

en: none
ar_SA: لا شيء

en: User Cancellation Link
ar_SA: رابط ألغاء الحجز

en: Site title (set in Settings > General)
ar_SA: عنوان الموقع  (عنوان الموقع  تعيين الإعدادات > العام)

en: Booking ID
ar_SA: الرقم التعريفي للحجز

en: Booking Edit Link
ar_SA: رابط تحرير الحجز

en: Booking Total Price
ar_SA: السعر الإجمالي للحجز

en: Customer First Name
ar_SA: الاسم الأول للعميل

en: Customer Last Name
ar_SA: الاسم الأخير للعميل

en: Customer Email
ar_SA: البريد الإلكتروني للعميل

en: Customer Phone
ar_SA: هاتف العميل

en: Customer Country
ar_SA: بلد العميل

en: Customer Address
ar_SA: عنوان العميل

en: Customer City
ar_SA: مدينة العميل

en: Customer State/County
ar_SA: ولاية /مقاطعة العميل

en: Customer Postcode
ar_SA: الرمز البريدي للعميل

en: Reserved Accommodations Details
ar_SA: تفاصيل حجوزات الإقامة

en: Booking Details
ar_SA: تفاصيل الحجز

en: Confirmation Link
ar_SA: رابط التأكيد

en: Confirmation Link Expiration Time ( UTC )
ar_SA: وقت انتهاء صلاحية رابط التأكيد  ( UTC )

en: Cancellation Details (if enabled)
ar_SA: تفاصيل الإلغاء (تمكين)

en: The unique ID of payment
ar_SA: رقم الدفع التعريفي

en: The method of payment
ar_SA: طريقة الدفع

en: Payment instructions
ar_SA: تعليمات الدفع

en: User login
ar_SA: تسجيل دخول المستخدم

en: User password
ar_SA: كلمة مرور المستخدم

en: Link to My Account page
ar_SA: رابط إلى صفحة حسابي

en: My Account
ar_SA: حسابي

en: Accommodation Type Link
ar_SA: رابط نوع السكن

en: Accommodation Type Title
ar_SA: عنوان نوع السكن

en: Accommodation Type Categories
ar_SA: فئات نوع السكن

en: Accommodation Type Bed
ar_SA: نوع السرير في السكن

en: Accommodation Rate Title
ar_SA: عنوان تقييم السكن

en: Accommodation Rate Description
ar_SA: تقييم السكن

en: Sequential Number of Accommodation
ar_SA: تسلسل ارقام أماكن السكن

en: This coupon has expired.
ar_SA: انتهت صلاحية هذه القسيمة.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your booking contents.
ar_SA: عذرًا، هذه القسيمة غير قابلة للتطبيق على محتويات الحجز.

en: Coupon usage limit has been reached.
ar_SA: تم الوصول إلى حد استخدام القسيمة.

en:  &#215; %d night |  &#215; %d nights
ar_SA[0]:  &#215; %d ليلة
ar_SA[1]:  &#215; %d ليلة
ar_SA[2]:  &#215; %d ليلتان
ar_SA[3]:  &#215; %d ليالي
ar_SA[4]:  &#215; %d ليالي
ar_SA[5]:  &#215; %d ليالي

en: %d adult | %d adults
ar_SA[0]: ‫%d البالغين
ar_SA[1]: ‏‫%d البالغ
ar_SA[2]: ‏‫%d البالغ
ar_SA[3]: ‏‫%d البالغ
ar_SA[4]: ‏‫%d البالغ
ar_SA[5]: ‏‫%d البالغ

en: %d guest | %d guests
ar_SA[0]: %d ضيف
ar_SA[1]: %d ضيف
ar_SA[2]: %d ضيفان
ar_SA[3]: %d عدد قليل من الضيوف
ar_SA[4]: %d عدد كبير من الضيوف
ar_SA[5]: %d ضيوف

en:  &#215; %d time |  &#215; %d times
ar_SA[0]:  &#215; %d مرة
ar_SA[1]:  &#215; %d مرة
ar_SA[2]:  &#215; %d مرتان
ar_SA[3]:  &#215; %d مرات قليلة
ar_SA[4]:  &#215; %d مرات كثيرة
ar_SA[5]:  &#215; %d مرات

en: Per Instance
ar_SA: لكل حالة

en: Maximum execution time is set to %d seconds.
ar_SA: تم تعيين الحد الأقصى لوقت التنفيذ إلى %d ثانية.

en: %d URL pulled for parsing. | %d URLs pulled for parsing.
ar_SA[0]: تم سحب %d عنوان الموقع الإلكتروني للتحليل.
ar_SA[1]: تم سحب %d عنوان الموقع الإلكتروني للتحليل.
ar_SA[2]: تم سحب %d اثنان من عناوين الموقع الإلكتروني للتحليل.
ar_SA[3]: تم سحب %d بعض عناوين الموقع الإلكتروني للتحليل.
ar_SA[4]: تم سحب %d العديد من عناوين الموقع الإلكتروني للتحليل.
ar_SA[5]: تم سحب %d عناوين الموقع الإلكتروني للتحليل.

en: Skipped. No URLs found for parsing.
ar_SA: تخطي. لم يتم العثور على عناوين الموقع الإلكتروني للتحليل.

en: Cannot read uploaded file
ar_SA: لا يمكن قراءة الملف المرفوع

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: %1$d event found in calendar %2$s | %1$d events found in calendar %2$s
ar_SA[0]: %1$d حدث موجود في التقويم %2$s
ar_SA[1]: %1$d حدث موجود في التقويم %2$s
ar_SA[2]: %1$d حدثان موجودان في التقويم %2$s
ar_SA[3]: %1$d بعض الأحداث موجود في التقويم %2$s
ar_SA[4]: %1$d العديد من الأحداث الموجود في التقويم %2$s
ar_SA[5]: %1$d أحداث موجودة في التقويم %2$s

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar source is empty (%s)
ar_SA: مصدر التقويم فارغ (%s)

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar file is not empty, but there are no events in %s
ar_SA: ملف التقويم ليس فارغًا، ولكن لا توجد أحداث في %s

en: We will need to check %d previous booking after importing and remove it if the booking is outdated. | We will need to check %d previous bookings after importing and remove the outdated ones.
ar_SA[0]: يجب عليك التحقق من %d الحجز السابق بعد استيراده وإزالته إذا كان الحجز قديمًا.
ar_SA[1]: يجب عليك التحقق من %d الحجز السابق بعد استيراده وإزالته إذا كان الحجز قديمًا.
ar_SA[2]: يجب عليك التحقق من %d الحجزين السابقين بعد استيرادهما وإزالتهما إذا كانت هذه الحجوزات قديمة.
ar_SA[3]: يجب عليك التحقق من %d بعض الحجوزات السابقة بعد استيرادها وإزالتها إذا كانت هذه الحجوزات قديمة.
ar_SA[4]: يجب عليك التحقق من %d العديد من الحجوزات السابقة بعد استيرادها وإزالتها إذا كانت هذه الحجوزات قديمة.
ar_SA[5]: يجب عليك التحقق من %d الحجوزات السابقة بعد استيرادها وإزالتها إذا كانت قديمة.

en: Error while loading calendar (%1$s): %2$s
ar_SA: حدث خطأ أثناء تحميل التقويم (%1$s): %2$s

[ctx: %s - error description]
en: Parse error. %s
ar_SA: خطا في التحليل.%s

en: Skipped. Outdated booking #%d already removed.
ar_SA: تم التخطي. تمت إزالة الحجز القديم #٪ d بالفعل.

en: Skipped. Booking #%d updated with new data.
ar_SA: تخطي. تم تحديث الحجز #%d مع بيانات جديدة.

en: The outdated booking #%d has been removed.
ar_SA: تم إزالة الحجز القديم #%d.

en: Success. Booking #%d updated with new data.
ar_SA: تم بنجاح. تم تحديث #%d الحجز مع بيانات جديدة.

en: Skipped. The dates from %1$s to %2$s are already blocked.
ar_SA: تخطي. تم حظر التواريخ من %1$s إلى %2$s بالفعل.

en: Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated booking. | Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated bookings.
ar_SA[0]: تم بنجاح. تم تحديث الحجز #%1$d ببيانات جديدة. تمت إزالة %2$d من الحجز القديم.
ar_SA[1]: تم بنجاح. تم تحديث الحجز #%1$d ببيانات جديدة. تمت إزالة %2$d من الحجز القديم.
ar_SA[2]: تم بنجاح. تم تحديث الحجزان #%1$d ببيانات جديدة. تمت إزالة %2$d من الحجز القديم.
ar_SA[3]: تم بنجاح. تم تحديث بعض الحجوزات #%1$d ببيانات جديدة. تمت إزالة %2$d من الحجز القديم.
ar_SA[4]: تم بنجاح. تم تحديث العديد من الحجوزات #%1$d ببيانات جديدة. تمت إزالة %2$d من الحجز القديم.
ar_SA[5]: تم بنجاح. تم تحديث الحجز #%1$d ببيانات جديدة. تمت إزالة %2$d من الحجز القديم.

en: Success. Booking #%1$d updated with new data.
ar_SA: تم بنجاح. تم تحديث حجز%1$d باستخدام بيانات جديدة.

en: Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by booking %3$s. | Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by bookings %3$s.
ar_SA[0]: لا يمكن استيراد حدث جديد. يتم حظر التواريخ من %1$s إلى %2$s جزئيًا عن طريق حجز %3$s.
ar_SA[1]: لا يمكن استيراد حدث جديد. يتم حظر التواريخ من %1$s إلى %2$s جزئيًا عن طريق حجز %3$s.
ar_SA[2]: لا يمكن استيراد حدثان جديدان. يتم حظر التواريخ من %1$s إلى %2$s جزئيًا عن طريق حجز %3$s.
ar_SA[3]: لا يمكن استيراد بعض الأحداث الجديدة. يتم حظر التواريخ من %1$s إلى %2$s جزئيًا عن طريق حجز %3$s.
ar_SA[4]: لا يمكن استيراد العديد من الأحداث الجديدة. يتم حظر التواريخ من %1$s إلى %2$s جزئيًا عن طريق حجز %3$s.
ar_SA[5]: لا يمكن استيراد حدث جديد. يتم حظر التواريخ من %1$s إلى %2$s جزئيًا بواسطة حجز %3$s.

en: Booking imported with UID %1$s.<br />Summary: %2$s.<br />Description: %3$s.<br />Source: %4$s.
ar_SA: الحجز المستورد باستخدام بطاقة تعريف فريدة %1$s.<br />الملخص: %2$s.<br />الوصف: %3$s.<br />المصدر: %4$s.

en: Process Information
ar_SA: معلومات العملية

en: Total bookings: %s
ar_SA: إجمالي الحجوز: %s

en: Success bookings: %s
ar_SA: الحجوزات الناجحة: %s

en: Skipped bookings: %s
ar_SA: الحجوزات التي تم تخطيها: %s

en: Failed bookings: %s
ar_SA: الحجوزات الفاشلة: %s

en: Removed bookings: %s
ar_SA: الحجوزات المحذوفة: %s

en: Expand All
ar_SA: توسيع الكل

en: Collapse All
ar_SA: تصغير الكل

en: All done! %1$d booking was successfully added. | All done! %1$d bookings were successfully added.
ar_SA[0]: تم إجراء كل شيء! تمت إضافة الحجز %1$d بنجاح.
ar_SA[1]: تم إجراء كل شيء! تم إضافة الحجز %1$d بنجاح.
ar_SA[2]: تم إجراء كل شيء! تمت إضافة الحجزان %1$d بنجاح.
ar_SA[3]: تم إجراء كل شيء! تمت إضافة بعض الحجوزات %1$d بنجاح.
ar_SA[4]: تم إجراء كل شيء! تمت إضافة العديد من الحجوزات %1$d بنجاح.
ar_SA[5]: تم إجراء كل شيء! تم إضافة الحجز %1$d بنجاح.

en:  There was %2$d failure. |  There were %2$d failures.
ar_SA[0]:  حدث %2$d عطل.
ar_SA[1]:  حدث %2$d عطل.
ar_SA[2]:  حدث %2$d عطلان.
ar_SA[3]:  حدثت %2$d بعض الأعطال.
ar_SA[4]:  حدثت %2$d العديد من الأعطال.
ar_SA[5]:  حدث %2$d أعطال.

en: Dismiss
ar_SA: تجاهل

en: Hotel Booking Plugin
ar_SA: ملحقات حجز الفنادق

en: Your database is being updated in the background.
ar_SA: يتم تحديث قاعدة البيانات الخاصة بك في الخلفية.

en: Taking a while? Click here to run it now.
ar_SA: يأخذ بعض الوقت؟ اضغط هنا لتشغيله الآن.

en: Add "Booking Confirmation" shortcode to your "Booking Confirmed" and "Reservation Received" pages to show more details about booking or payment.<br/>Click "Update Pages" to apply all changes automatically or skip this notice and add "Booking Confirmation" shortcode manually.<br/><b><em>This action will replace the whole content of the pages.</em></b>
ar_SA: أضف الرمز المختصر لـ "تأكيد الحجز" إلى صفحة "تم تأكيد الحجز" و "تم استلام الحجز" لإظهار المزيد من التفاصيل حول الحجز أو الدفع. <br/> انقر فوق "تحديث الصفحات" لتطبيق جميع التغييرات تلقائيًا أو تخطي هذا الإشعار وإضافة الرمز المختصر لـ "تأكيد الحجز" "يدويًا. <br/><b><em> سيحل هذا الإجراء محل محتوى الصفحات بالكامل. </em></b>

en: Update Pages
ar_SA: تحديث الصفحات

en: Skip
ar_SA: تخطى

en: Direct Bank Transfer
ar_SA: التحويل البنكي المباشر

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Booking ID as the payment reference.
ar_SA: ادفع مباشرة إلى حسابنا البنكي. يرجى استخدام معرِّف الحجز كمرجع لعملية الدفع.

en: Beanstream/Bambora
ar_SA: ‫Beanstream/Bambora

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s and a valid expiration date to test a payment.
ar_SA: استخدام رقم بطاقة الائتمان %1$s مع CVC  %2$s غير منتهية الصلاحية لغرض اختبار الدفع.

en: Pay by Card (Beanstream)
ar_SA: الدفع عن طرق (Beanstream)

en: Pay with your credit card via Beanstream.
ar_SA: الدفع مع بطاقة Beanstream الائتمان الخاصة بك.

en: %1$s is enabled, but the <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
ar_SA: تم تفعيل %1$s، ولكن تم تعطيل خيار <a href="%2$s">فرض الخروج الآمن</a>. يرجى تفعيل طبقة الوصلات الآمنة والتأكد من أن الخادم الخاص بك لديه شهادة طبقة وصلات آمنة صالحة. وإلا فإن %1$s سيعمل فقط في وضع الاختبار.

en: The <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
ar_SA: تم تمكين Stripe، لكن <a href="%2$s">فرض تأمين الدفع</a> تم التعطيل. الرجاء تمكين SSL والتأكد من أن الخادم الخاص بك لديه  شهادة  SSL  صالحة. ,وبخلاف ذلك فأن  %1$s سوف تعمل فقط في وضع الاختبار.

en: Beanstream
ar_SA: ‫Beanstream

en: Merchant ID
ar_SA: معرف التاجر

en: Your Merchant ID can be found in the top-right corner of the screen after logging in to the Beanstream Back Office
ar_SA: يمكن العثور على ID في الركن العلوي الايسر من الشاشة بعد تسجيل الدخول الى حساب Beanstream.

en: Payments Passcode
ar_SA: رمز مرور المدفوعات

en: To generate the passcode, navigate to Administration > Account Settings > Order Settings in the sidebar, then scroll to Payment Gateway > Security/Authentication
ar_SA: لإنشاء رمز مرور، اذهب الى الادارة > إعدادت الحساب > العام في الشريط الجانبي، ثم الى بوابة الدفع > الإمان أو المصادقة

en: Beanstream Payment Error: %s
ar_SA: خطاء في دفع Beanstream:  %s

en: Payment single use token is required.
ar_SA: الدفع عن طريق token مطلوب.

en: Braintree
ar_SA: ‫Braintree

en: Webhooks Destination URL: %s
ar_SA: رابط Webhooks: %s

en: Pay by Card (Braintree)
ar_SA: الدفع عن طريق (Braintree)

en: Pay with your credit card via Braintree.
ar_SA: الدفع مع بطاقة الائتمان الخاصة بك مع Braintree.

en: Braintree gateway cannot be enabled due to some problems: %s
ar_SA: لايمكن تمكين بوابة Braintree لوجود مشكلة: %s

en: In your Braintree account select Account > My User > View Authorizations.
ar_SA: من خلال حسابك  Braintree > المستخدمين >عرض التراخيص

en: Public Key
ar_SA: مفتاح عام

en: Private Key
ar_SA: مفتاح الترخيص

en: Merchant Account ID
ar_SA: حساب التاجر

en: In case the site currency differs from default currency in your Braintree account, you can set specific merchant account to avoid <a href="%s">complications with currencty conversions</a>. Otherwise leave the field empty.
ar_SA: في حالة اختلاف عملة الموقع عن العملة الافتراضية للحساب Braintree الخاص بك، يمكنك تعيين حساب محدد لتجنب <a href="%s"> مشاكل تحويلات العملات </a>. اوإلا ترك الحقل فارغا.

en: Braintree submitted for settlement (Transaction ID: %s)
ar_SA: تم تقديم معرف Braintree

en: Braintree Payment Error: %s
ar_SA: خطاء في الدفع مع Braintree: %s

en: Payment method nonce is required.
ar_SA: طريقة الدفع غير مطلوبة.

en: Payment dispute opened
ar_SA: الدفع متاح

en: Payment dispute lost
ar_SA: لم يتم الدفع

en: Payment dispute won
ar_SA: الدفع متاح

en: Payment refunded in Braintree
ar_SA: تم إرجاع الدفعة في Braintree

en: Braintree transaction voided
ar_SA: عملية تحويل Braintree غير صالحة

en: Pay on Arrival
ar_SA: الدفع عند الوصول

en: Pay with cash on arrival.
ar_SA: الدفع نقدًا عند الوصول.

en: %s is a required field.
ar_SA: %s  الحقل مطلوب.

en: %s is not a valid email address.
ar_SA: %s عنوان البريد الإلكتروني غير صالح.

note: translators: %s is the payment gateway title.
en: Enable "%s"
ar_SA: تفعيل "%s"

en: Test Mode
ar_SA: وضع الاختبار

en: Enable Sandbox Mode
ar_SA: تمكين وضع الحماية

en: Sandbox can be used to test payments.
ar_SA: يمكن استخدام وضع الحماية لاختبار الدفعات.

en: Payment method title that the customer will see on your website.
ar_SA: عنوان طريقة الدفع التي سوف يراها العميل موقعك.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
ar_SA: وصف طريقة الدفع التي سوف يراها العميل على موقعك.

en: Instructions
ar_SA: التعليمات

en: Instructions for a customer on how to complete the payment.
ar_SA: تعليمات للعميل حول كيفية إكمال عملية الدفع.

en: Reservation #%d
ar_SA: الحجز #%d

en: Accommodation(s) reservation
ar_SA: حجز مكان (أماكن) الإقامة

en: Manual Payment
ar_SA: الدفع اليدوي

en: PayPal
ar_SA: باي بال

en: Pay via PayPal
ar_SA: الدفع عن طريق الباي بال

en: Paypal Business Email
ar_SA: بريد باي بال الإلكتروني

en: Disable IPN Verification
ar_SA: تعطيل التحقق من الـ IPN

en: Specify an IPN listener for a specific payment instead of the listeners specified in your PayPal Profile.
ar_SA: حدد IPN listene لدفع معين بدل istener الموجود في الباي بال.

en: Payment %s via IPN.
ar_SA: الدفع عبر  %s   IPN.

en: Payment failed due to invalid PayPal business email.
ar_SA: أخفق الدفع بسبب بريد الباي بال إلكتروني غير صالح.

en: Payment failed due to invalid currency in PayPal IPN.
ar_SA: اخفق الدفع بسبب أن العملة غير صالحة في PayPal.

en: Payment failed due to invalid amount in PayPal IPN.
ar_SA: فشل في عملية الدفع ولذلك لأن المبلغ غير صالح في الباي بال.

en: Payment failed due to invalid purchase key in PayPal IPN.
ar_SA: فشل في عملية الدفع ولذلك لأن مفتاح الشراء في الباي بال غير صالح.

en: Payment made via eCheck and will clear automatically in 5-8 days.
ar_SA: الدفع عن طريق eCheck سيتم مسحه تلقائياً من 5 إلى 8 أيام.

en: Payment requires a confirmed customer address and must be accepted manually through PayPal.
ar_SA: عملية لدفع تتطلب عنوان العميل المؤكد إضافة الى قبول اليدوي من خلال الباي بال.

en: Payment must be accepted manually through PayPal due to international account regulations.
ar_SA: يجب قبول الدفع يدوياً عن طريق بأي بال بسبب لوائح الحساب الدولي.

en: Payment received in non-shop currency and must be accepted manually through PayPal.
ar_SA: العملات الغير والواردة يجب القيام بها من خلال الباي بال.

en: Payment is being reviewed by PayPal staff as high-risk or in possible violation of government regulations.
ar_SA: يتم مراجعة الدفع من قبل موظفي باي بال في حال كان هناك مخاطر عالية  أو انتهاك محتمل للوائح الحكومية.

en: Payment was sent to unconfirmed or non-registered email address.
ar_SA: تم أرسال الدفع الى بريد الإلكتروني غير مؤكد أو  غير مسجل.

en: PayPal account must be upgraded before this payment can be accepted.
ar_SA: يجب ترقية حساب الباي بال لأجل قبول هذا الدفع.

en: PayPal account is not verified. Verify account in order to accept this payment.
ar_SA: لم يتم التحقق من حساب الباي بال. تحقق من الحساب من اجل إتمام عملية الدفع.

en: Payment is pending for unknown reasons. Contact PayPal support for assistance.
ar_SA: لم تتم عملية الدفع لسبب غير معروف. اتصل بخدم باي بال للدعم  للحصول على المساعدة.

en: Partial PayPal refund processed: %s
ar_SA: رد الدفعة التي تمت معالجتها من الباي بال:%s

en: PayPal Payment #%s Refunded for reason: %s
ar_SA: الدفع عن طريق الباي بال  #%s تم رد الأموال لسبب: %s

en: PayPal Refund Transaction ID: %s
ar_SA: ID الباي بال لعملية استرداد الأموال: %s

en: Stripe
ar_SA: نوع

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.
ar_SA: استخدم رقم البطاقة %1$s مع رمز التحقق من البطاقة %2$s، تاريخ انتهاء صالح ورمز بريدي عشوائي مكون من 5 أرقام لاختبار عملية الدفع.

en: Pay by Card (Stripe)
ar_SA: الدفع عن طريق بطاقة (Stripe)

en: Pay with your credit card via Stripe.
ar_SA: الدفع مع بطاقة الائتمان الخاصة بك مع Stripe.

note: translators: %1$s - names of payment methods, %2$s - currency codes
en: Bancontact
ar_SA: بانكونتاكت (Bancontact)

en: iDEAL
ar_SA: آيديال (iDEAL)

en: Giropay
ar_SA: جيروباي (Giropay)

en: SEPA Direct Debit
ar_SA: خدمة SEPA للإيداع المباشر

en: Secret Key
ar_SA: مفتاح سري

en: Webhook Secret
ar_SA: روابط الويب السرية (Webhooks)

en: Payment Methods
ar_SA: طرق الدفع

en: Card Payments
ar_SA: دفع عبر البطاقة

en: Checkout Locale
ar_SA: الخروج من الإعدادات المحلية

en: Display Checkout in the user's preferred language, if available.
ar_SA: عرض الدفع في اللغة المفضلة للمستخدم، إذا كانت متوفرة.

en: The payment method is not selected.
ar_SA: لم يتم تحديد طريقة الدفع.

note: translators: %s - Stripe PaymentIntent ID
en: Payment for PaymentIntent %s succeeded.
ar_SA: نجاح عملية الدفع لـ PaymentIntent %s.

note: translators: %s - Stripe PaymentIntent ID
en: Payment for PaymentIntent %s is processing.
ar_SA: جارِ عملية الدفع لـ PaymentIntent %s.

en: Can't charge the payment again: payment's flow already completed.
ar_SA: لا يمكن تحميل الدفع مرة أخرى: لقد تم إكمال تدفق الدفع بالفعل.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Charge %s succeeded.
ar_SA: تم الدفع %s بنجاح.

note: translators: %1$s - Stripe Charge ID; %2$s - payment price
en: Charge %1$s for %2$s created.
ar_SA: دفع %1$s على %2$s التي تم إنشاؤها.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Charge %s failed.
ar_SA: فشلت عملية الدفع %s.

en: Charge error. %s
ar_SA: خطأ في الدفع %s

en: Argentinean
ar_SA: أرجنتيني

en: Simplified Chinese
ar_SA: الصينية

en: Danish
ar_SA: الدنماركية

en: Dutch
ar_SA: الهولندية

en: English
ar_SA: الإنجليزية

en: Finnish
ar_SA: الفنلندية

en: French
ar_SA: الفرنسية

en: German
ar_SA: الألمانية

en: Italian
ar_SA: الإيطالية

en: Japanese
ar_SA: اليابانية

en: Norwegian
ar_SA: النرويجية

en: Polish
ar_SA: بولندي

en: Russian
ar_SA: روسي

en: Spanish
ar_SA: الأسبانية

en: Swedish
ar_SA: السويدية

en: Card
ar_SA: البطاقة

en: Credit or debit card
ar_SA: بطاقة الائتمان أو الخصم

en: IBAN
ar_SA: رقم الحساب المصرفي الدولي (IBAN)

en: Select iDEAL Bank
ar_SA: حدد iDEAL Bank

en: You will be redirected to a secure page to complete the payment.
ar_SA: سيتم إعادة توجيهك إلى صفحة آمنة لإكمال عملية الدفع.

en: By providing your IBAN and confirming this payment, you are authorizing this merchant and Stripe, our payment service provider, to send instructions to your bank to debit your account and your bank to debit your account in accordance with those instructions. You are entitled to a refund from your bank under the terms and conditions of your agreement with your bank. A refund must be claimed within 8 weeks starting from the date on which your account was debited.
ar_SA: من لال توفير رقم IBAN الخاص بك وتأكيد عملية الدفع، فإنك تأذن لهذا التاجر ومنصة "Stripe"، موفر خدمة الدفع لدينا، لإرسال تعليمات إلى البنك الخاص بك لخصم المبلغ المستحق من حسابك وفقاً لتلك التعليمات. لديك الحق في استرداد المبلغ من البنك الخاص بك وفقًا لشروط وأحكام اتفاقك مع البنك. ويجب المطالبة باسترداد المبلغ في غضون 8 أسابيع ابتداء من تاريخ خصم المبلغ من حسابك.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Webhook received. Charge %s succeeded.
ar_SA: تم استلام Webhook. نجاح التحصيل %s.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Webhook received. Charge %s failed.
ar_SA: تم استلام Webhook. فشل التحصيل %s.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Webhook received. The source %s is chargeable.
ar_SA: تم استلام Webhook. المصدر %s قابل للتحصيل.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Webhook received. Payment source %s was cancelled by customer.
ar_SA: تم استلام Webhook. تم إلغاء مصدر الدفع %s من قِبل العميل.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Webhook received. Payment source %s failed and couldn't be processed.
ar_SA: تم استلام Webhok. فشل مصدر الدفع %s ولم يمكن معالجته.

en: Test Payment
ar_SA: اختبار الدفع

en: To setup the callback process for 2Checkout to automatically mark payments completed, you will need to
ar_SA: لتثبيت خاصية إعادة الاتصال في 2Checkout لوضع علامة تلقائي للمدفوعات التي تم تأكيدها سوف تحتاج إلى

en: Login to your 2Checkout account and click the Notifications tab
ar_SA: سجل الدخول إلى حسابك في 2Checkout وانقر على علامة التبويب الإشعارات

en: Click Enable All Notifications
ar_SA: انقر على تمكين جميع الإشعارات

en: In the Global URL field, enter the url %s
ar_SA: في حقل عنوان الرابط قم بإدخال الرابط  %s

en: Click Apply
ar_SA: انقر فوق تطبيق

en: Account Number
ar_SA: رقم الحساب

en: Secret Word
ar_SA: كلمة السر

en: 2Checkout "Order Created" notification received.
ar_SA: 2Checkout  تم تلقي الإشعار "إنشاء الطلب".

en: Payment refunded in 2Checkout
ar_SA: تم رد الأموال في 2Checkout

en: 2Checkout fraud review passed
ar_SA: 2Checkout تم استعراض الاحتيال بنجاح

en: 2Checkout fraud review failed
ar_SA: 2Checkout فشل مراجعة الاحتيال

en: 2Checkout fraud review in progress
ar_SA: 2Checkout  لغرض كشف الاحتيال

en: Attribute
ar_SA: المواصفات

[ctx: Add New Attribute]
en: Add New
ar_SA: إضافة جديدة

en: Add New Attribute
ar_SA: إضافة صفة جديدة

en: Edit Attribute
ar_SA: تعديل الصفة

en: New Attribute
ar_SA: صفة جديدة

en: View Attribute
ar_SA: إظهار الصفة

en: Search Attribute
ar_SA: بحث في الصفات

en: No Attributes found
ar_SA: لا توجد صفات

en: No Attributes found in Trash
ar_SA: لم يتم العثور على الصفات في سلة المهملات

en: Insert into attribute description
ar_SA: إدراج في وصف الصفة

note: translators: %s: attribute name
en: Search %s
ar_SA: بحث %s

note: translators: %s: attribute name
en: All %s
ar_SA: الكل %s

note: translators: %s: attribute name
en: Edit %s
ar_SA: تعديل %s

note: translators: %s: attribute name
en: Update %s
ar_SA: تحديث %s

note: translators: %s: attribute name
en: Add new %s
ar_SA: إضافة %s جديد

note: translators: %s: attribute name
en: New %s
ar_SA: %s جديد

note: translators: %s: attribute name
en: No &quot;%s&quot; found
ar_SA: لم يتم العثور على &quot;%s&quot;

en: Name (numeric)
ar_SA: الاسم (رقمي)

en: Term ID
ar_SA: معرِّف الشروط

en: Enable Archives
ar_SA: تفعيل الأرشيف

en: Link the attribute to an archive page with all accommodation types that have this attribute.
ar_SA: ربط الصفة بصفحة أرشيف مع جميع أنواع الإقامة التي لديها هذه الصفة.

en: Visible in Details
ar_SA: عرض في التفاصيل

en: Display the attribute in details section of an accommodation type.
ar_SA: عرض الصفة في قسم التفاصيل لنوع الإقامة.

en: Default Sort Order
ar_SA: ترتيب التصنيف الافتراضي

en: Default Text
ar_SA: النص الافتراضي

en: Select
ar_SA: تحديد

en: Edit Dates
ar_SA: تعديل التواريخ

en: Note
ar_SA: ملاحظة

[ctx: Add New Booking]
en: Add New Booking
ar_SA: إضافة حجز جديد

en: View Booking
ar_SA: عرض الحجز

en: Search Booking
ar_SA: البحث عن الحجز

en: No bookings found
ar_SA: ليس هناك حجوزات

en: No bookings found in Trash
ar_SA: ليس هناك حجوزات في العربة

en: All Bookings
ar_SA: جميع الحجوزات

en: Insert into booking description
ar_SA: إدراج في وصف الحجز

en: Uploaded to this booking
ar_SA: حملت على هذا الحجز

[ctx: Booking status]
en: Pending User Confirmation
ar_SA: لم يتم التأكيد من قبل العميل

en: Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span> | Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[0]: في انتظار تأكيد المستخدم <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[1]: في انتظار تأكيد المستخدم <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[2]: في انتظار تأكيد المستخدم <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[3]: في انتظار تأكيد المستخدم <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[4]: في انتظار تأكيد المستخدم <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[5]: في انتظار تأكيد المستخدم <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Pending Payment
ar_SA: في انتظار الدفع

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[0]: في انتظار الدفع<span class="count">(%s)</span>
ar_SA[1]: في انتظار الدفع<span class="count">(%s)</span>
ar_SA[2]: في انتظار الدفع<span class="count">(%s)</span>
ar_SA[3]: في انتظار الدفع<span class="count">(%s)</span>
ar_SA[4]: في انتظار الدفع<span class="count">(%s)</span>
ar_SA[5]: في انتظار الدفع<span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Pending Admin
ar_SA: في انتظار الادارية

en: Pending Admin <span class="count">(%s)</span> | Pending Admin <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[0]: في انتظار الإدارية <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[1]: في انتظار الإدارية <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[2]: في انتظار الإدارية <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[3]: في انتظار الإدارية <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[4]: في انتظار الإدارية <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[5]: في انتظار الإدارية <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Abandoned
ar_SA: غير مأهولة

en: Abandoned <span class="count">(%s)</span> | Abandoned <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[0]: غير مأهولة <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[1]: تم ألغاء الحجز <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[2]: تم ألغاء الحجز <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[3]: تم ألغاء الحجز <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[4]: تم ألغاء الحجز <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[5]: تم ألغاء الحجز <span class="count">(%s)</span>

en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[0]: تم التأكيد  <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[1]: تم التأكيد  <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[2]: تم التأكيد  <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[3]: تم التأكيد  <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[4]: تم التأكيد  <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[5]: تم التأكيد  <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Cancelled
ar_SA: ملغى

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[0]: تم الإلغاء <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[1]: تم الإلغاء <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[2]: تم الإلغاء <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[3]: تم الإلغاء <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[4]: تم الإلغاء <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[5]: تم الإلغاء <span class="count">(%s)</span>

en: Status changed from %s to %s.
ar_SA: تم تغيير الحالة من %s الى %s.

en: Enter percent or fixed amount according to selected type.
ar_SA: أدخل نسبة مئوية أو مبلغ ثابت وفقًا للنوع المحدد.

en: Check-in After
ar_SA: تسجيل الوصول بعد

en: Check-out Before
ar_SA: المغادرة قبل

en: Minimum Days
ar_SA: الحد الأدنى من الأيام

en: Maximum Days
ar_SA: الحد الأقصى للأيام

en: Usage Limit
ar_SA: حد الاستخدام

en: Usage Count
ar_SA: عدد مرات الاستخدام

[ctx: Add New Coupon]
en: Add New
ar_SA: إضافة جديدة

en: Add New Coupon
ar_SA: أضف قسيمة جديدة

en: Edit Coupon
ar_SA: تعديل القسيمة

en: New Coupon
ar_SA: قسيمة جديدة

en: View Coupon
ar_SA: عرض القسيمة

en: Search Coupon
ar_SA: البحث عن قسيمة خصم

en: No coupons found
ar_SA: لم يتم العثور على قسائم الخصم

en: No coupons found in Trash
ar_SA: لم يتم العثور على خصائم الخصم في سلة المهملات

en: All Coupons
ar_SA: جميع القسائم

en: Payment History
ar_SA: تاريخ الدفع

en: Payment
ar_SA: دفع

[ctx: Add New Payment]
en: Add New
ar_SA: إضافة جديدة

en: Add New Payment
ar_SA: أضافة دفع جديد

en: Edit Payment
ar_SA: تحرير دفع

en: New Payment
ar_SA: دفع جديد

en: View Payment
ar_SA: عرض الدفع

en: Search Payment
ar_SA: البحث عن الدفع

en: No payments found
ar_SA: لم يتم العثور على دفعات

en: No payments found in Trash
ar_SA: لم يتم العثور على عمليات دفعات في العربة

en: Payments
ar_SA: المدفوعات

en: Insert into payment description
ar_SA: إدراج في وصف الدفع

en: Uploaded to this payment
ar_SA: تحميلها على هذا الدفع

en: Payments.
ar_SA: المدفوعات.

en: Gateway Mode
ar_SA: طرق الدفع

en: Sandbox
ar_SA: وضع الحماية

en: Live
ar_SA: مباشر

en: Fee
ar_SA: الرسوم

en: Payment Type
ar_SA: نوع الدفع

en: Billing Info
ar_SA: معلومات الفوترة

en: Address 1
ar_SA: العنوان 1

en: Address 2
ar_SA: العنوان 2

en: Postal Code (ZIP)
ar_SA: الرمز البريدي (ZIP)

[ctx: Payment status]
en: Pending
ar_SA: قيد الانتظار

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[0]: قيد الانتظار <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[1]: قيد الانتظار <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[2]: قيد الانتظار <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[3]: قيد الانتظار <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[4]: قيد الانتظار <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[5]: قيد الانتظار <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Completed
ar_SA: اكتمل

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[0]: <span class="count">(%s)</span> اكتمل
ar_SA[1]: <span class="count">(%s)</span> اكتمل
ar_SA[2]: <span class="count">(%s)</span> اكتمل
ar_SA[3]: <span class="count">(%s)</span> اكتمل
ar_SA[4]: <span class="count">(%s)</span> اكتمل
ar_SA[5]: <span class="count">(%s)</span> اكتمل

[ctx: Payment status]
en: Failed
ar_SA: فشل

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[0]: فشل<span class="count">(%s)</span>
ar_SA[1]: فشل<span class="count">(%s)</span>
ar_SA[2]: فشل<span class="count">(%s)</span>
ar_SA[3]: فشل<span class="count">(%s)</span>
ar_SA[4]: فشل<span class="count">(%s)</span>
ar_SA[5]: فشل<span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Abandoned
ar_SA: غير مأهولة

[ctx: Payment status]
en: On Hold
ar_SA: في الانتظار

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[0]: في الانتظار <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[1]: في الانتظار <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[2]: في الانتظار <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[3]: في الانتظار <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[4]: في الانتظار <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[5]: في الانتظار <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Refunded
ar_SA: تم إعادته

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[0]: تم رد الدفعة <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[1]: تم رد الدفعة <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[2]: تم رد الدفعة <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[3]: تم رد الدفعة <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[4]: تم رد الدفعة <span class="count">(%s)</span>
ar_SA[5]: تم رد الدفعة <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Cancelled
ar_SA: ملغى

en: Payment (#%s) for this booking is on hold
ar_SA: لدفع (#%s) لهذا الحجز معلق

en: Rate Info
ar_SA: معلومات المعدل

en: Season
ar_SA: موسم

en: Move price to top to set higher priority.
ar_SA: نقل السعر الى الأعلى.

en: Will be displayed on the checkout page.
ar_SA: سيتم عرضها على صفحة الخروج.

note: translators: The value a hotel wishes to sell their rooms. Also called the Cost, Value, Tariff or Room charge.
en: Rates
ar_SA: الأسعار

[ctx: Add New Rate]
en: Add New
ar_SA: اضف جديد

en: Add New Rate
ar_SA: إضافة معدل جديد

en: Edit Rate
ar_SA: تحرير أسعار

en: New Rate
ar_SA: سعر جديد

en: View Rate
ar_SA: عرض الأسعار

en: Search Rate
ar_SA: البحث عن السعر

en: No rates found
ar_SA: لم يتم العثور على الأسعار

en: No rates found in Trash
ar_SA: لم يتم العثور على الأسعار في سلة المهملات

en: Insert into rate description
ar_SA: إدراج في وصف السعر

en: Uploaded to this rate
ar_SA: تم الرفع إلى هذا السعر

en: This is where you can add new rates.
ar_SA: يمكنك إضافة أسعار جديدة هنا.

en: Reserved Accommodation
ar_SA: الإقامة المحجوزة

[ctx: Add New Accommodation]
en: Add New
ar_SA: اضف جديد

en: Add New Accommodation
ar_SA: إضافة غرفة جديدة

en: Edit Accommodation
ar_SA: تحرير الغرفة

en: New Accommodation
ar_SA: غرفة جديدة

en: View Accommodation
ar_SA: عرض الغرفة

en: Search Accommodation
ar_SA: البحث عن غرفة

en: No accommodations found
ar_SA: لم يتم العثور على غرفة.

en: No accommodations found in Trash
ar_SA: لم يتم العثور على غرفة في العربة

en: Insert into accommodation description
ar_SA: إدراج في وصف الإقامة

en: Uploaded to this accommodation
ar_SA: تم تحميلها إلى هذا السكن

en: This is where you can add new accommodations to your hotel.
ar_SA: هنا حيث يمكنك إضافة نوع سكن جديد  إلى الفندق.

[ctx: Add New Accommodation Type]
en: Add Accommodation Type
ar_SA: إضافة نوع سكن جديد

en: Add New Accommodation Type
ar_SA: إضافة نوع سكن جديد

en: Edit Accommodation Type
ar_SA: تحرير نوع السكن

en: New Accommodation Type
ar_SA: نوع سكن جديد

en: View Accommodation Type
ar_SA: عرض نوع السكن

en: Search Accommodation Type
ar_SA: البحث عن نوع السكن

en: No Accommodation types found
ar_SA: لم يتم العثور على أنواع سكن

en: No Accommodation types found in Trash
ar_SA: ليس هناك أنواع سكن في العربة

en: Insert into accommodation type description
ar_SA: إدراج في وصف نوع السكن

en: Uploaded to this accommodation type
ar_SA: تم تحميل هذا النوع من السكن

en: Accommodation Categories
ar_SA: فئات السكن

en: Accommodation Category
ar_SA: فئة السكن

en: Search Accommodation Categories
ar_SA: البحث عن فئات السكن

en: Popular Accommodation Categories
ar_SA: فئات السكن الأكثر شعبية

en: All Accommodation Categories
ar_SA: جميع فئات السكن

en: Parent Accommodation Category
ar_SA: ‫فئات أقامة الوالدين

en: Parent Accommodation Category:
ar_SA: فئات أقامة الوالدين:

en: Edit Accommodation Category
ar_SA: تحرير فئة السكن

en: Update Accommodation Category
ar_SA: تحديث فئة السكن

en: Add New Accommodation Category
ar_SA: إضافة فئة جديدة من السكن

en: New Accommodation Category Name
ar_SA: اسم فئة السكن الجديد

en: Separate categories with commas
ar_SA: فئات مفصولة بفواصل

en: Add or remove categories
ar_SA: ضافة أو إزالة فئات

en: Choose from the most used categories
ar_SA: الاختيار من بين الفئات الأكثر استخداما

en: No categories found.
ar_SA: لم يتم العثور على أية فئات.

en: Categories
ar_SA: الاقسام

en: Accommodation Tags
ar_SA: وسوم مكان الإقامة

en: Accommodation Tag
ar_SA: وسم مكان الإقامة

en: Search Accommodation Tags
ar_SA: البحث عن وسوم مكان الإقامة

en: Popular Accommodation Tags
ar_SA: وسوم أماكن الإقامة الشائعة

en: All Accommodation Tags
ar_SA: جميع وسوم مكان الإقامة

en: Parent Accommodation Tag
ar_SA: وسوم الإقامة للوالدين

en: Parent Accommodation Tag:
ar_SA: وسم الإقامة للوالدين:

en: Edit Accommodation Tag
ar_SA: تعديل وسم الإقامة

en: Update Accommodation Tag
ar_SA: تحديث وسم الإقامة

en: Add New Accommodation Tag
ar_SA: إضافة وسم إقامة جديد

en: New Accommodation Tag Name
ar_SA: اسم وسم الإقامة الجديد

en: Separate tags with commas
ar_SA: فصل الوسوم بفواصل

en: Add or remove tags
ar_SA: إضافة أو إزالة وسوم

en: Choose from the most used tags
ar_SA: اختر من بين الوسوم الأكثر استخدامًا

en: No tags found.
ar_SA: لم يتم العثور على وسوم.

en: Tags
ar_SA: الوسوم

en: Amenities
ar_SA: المرافق

en: Amenity
ar_SA: المرفق

en: Search Amenities
ar_SA: البحث عن المرافق

en: Popular Amenities
ar_SA: المرافق الشائعة

en: All Amenities
ar_SA: جميع المرافق

en: Parent Amenity
ar_SA: مرافق الوالدين

en: Parent Amenity:
ar_SA: مرفق الوالدين:

en: Edit Amenity
ar_SA: تعديل المرفق

en: Update Amenity
ar_SA: تحديث المرفق

en: Add New Amenity
ar_SA: إضافة مرفق جديد

en: New Amenity Name
ar_SA: اسم المرفق الجديد

en: Separate amenities with commas
ar_SA: مرافق منفصلة بفواصل

en: Add or remove amenities
ar_SA: إضافة أو إزالة المرافق

en: Choose from the most used amenities
ar_SA: الاختيار من بين المرافق الأكثر استخداما

en: No amenities found.
ar_SA: لا توجد مرافق‬.

en: State the age or disable children in <a href="%s">settings</a>.
ar_SA: تحديد العمر أو تعطيل وضع الأطفال في <a href="%s">الإعدادات</a>.

en: Leave this option empty to calculate total capacity automatically to meet the exact number of adults AND children set above. This is the default behavior. Configure this option to allow any variations of adults OR children set above at checkout so that in total it meets the limit of manually set "Capacity". For example, configuration "adults:5", "children:4", "capacity:5" means the property can accommodate up to 5 adults, up to 4 children, but up to 5 guests in total (not 9).
ar_SA: اترك هذا الخيار فارغاً لحساب إجمالي القدرة تلقائياً لتلبية العدد المحدد أعلاه من البالغين والأطفال بشكل دقيق. هذا هو السلوك الافتراضي. قم بتكوين هذا الخيار للسماح لأي اختلافات من البالغين أو الأطفال المحددة أعلاه عند الدفع بحيث أنها تستوفي إجمالًا حد "السعة" المعين يدويًا. على سبيل المثال، التكوين "البالغون: 5"، "الأطفال: 4"، "السعة: 5" يعني أن مكان الإقامة يمكن أن تستوعب ما يصل إلى 5 بالغين، ما يصل إلى 4 أطفال، ولكن ما يصل إلى 5 ضيوف في المجموع (ليس 9).

en: Other
ar_SA: آخرى

en: Size, %s
ar_SA: الحجم، %s

en: Leave blank to hide.
ar_SA: اتركه فارغًا للإخفاء.

en: City view, seaside, swimming pool etc.
ar_SA: إطلالة على المدينة وشاطئ البحر وحمام سباحة وغير ذلك.

en: Bed type
ar_SA: نوع السرير

en: Set bed types list in <a href="%link%" target="_blank">settings</a>.
ar_SA: قائمة بأنواع الأسرة<a href="%link%" target="_blank">الإعدادات</a>.

en: Photo Gallery
ar_SA: معرض الصور

en: Available Services
ar_SA: الخدمات المتاحة

en: Season Info
ar_SA: معلومات عن الموسم

en: Start date
ar_SA: تاريخ البدء

en: End date
ar_SA: تاريخ الانتهاء

en: Applied for days
ar_SA: تطبق لأيام

en: Hold Ctrl / Cmd to select multiple.
ar_SA: أضغط على Ctrl / Cmd لتحديد متعدد.

en: Does not repeat
ar_SA: لا يتكرر

[ctx: Add New Season]
en: Add New
ar_SA: اضف جديد

en: Add New Season
ar_SA: إضافة موسم جديد

en: Edit Season
ar_SA: تعديل الموسم

en: New Season
ar_SA: موسم جديد

en: View Season
ar_SA: عرض الموسم

en: Search Season
ar_SA: موسم البحث

en: No seasons found
ar_SA: لم يتم العثور على مواسم

en: No seasons found in Trash
ar_SA: لم يتم العثور على مواسم في العربة

en: Insert into season description
ar_SA: إدراج في وصف الموسم

en: Uploaded to this season
ar_SA: تم التحميل على هذا الموسم

en: This is where you can add new seasons.
ar_SA: هنا حيث يمكنك إضافة موسم جديد.

en: Service
ar_SA: خدمة

[ctx: Add New Service]
en: Add New
ar_SA: إضافة جديدة

en: Add New Service
ar_SA: إضافة خدمة جديدة

en: Edit Service
ar_SA: تعديل خدمة

en: New Service
ar_SA: خدمة جديدة

en: View Service
ar_SA: عرض الخدمة

en: Search Service
ar_SA: خدمة البحث

en: No services found
ar_SA: لم يتم العثور على خدمات

en: No services found in Trash
ar_SA: لم يتم العثور على أية خدمة في عربة التسوق

en: Insert into service description
ar_SA: أدراج وصف للخدمة

en: Uploaded to this service
ar_SA: تم التحميل على السيرفر

en: How many times the customer will be charged.
ar_SA: عدد المرات التي سيتم فيها تحصيل الرسوم من العميل.

en: Minimum
ar_SA: الحد الأدنى

en: Maximum
ar_SA: الحد الأقصى

en: Empty means unlimited
ar_SA: فارغ يعني غير محدود

[ctx: Booking status]
en: Pending
ar_SA: قيد الانتظار

en: Total Sales
ar_SA: اجمالي المبيعات

en: Total Without Taxes
ar_SA: الإجمالي بدون ضرائب

en: Total Fees
ar_SA: إجمالي الرسوم

en: Total Services
ar_SA: إجمالي الخدمات

en: Total Discounts
ar_SA: إجمالي الخصومات

en: Total Bookings
ar_SA: إجمالي الحجوزات

en: Apply
ar_SA: تطبيق

en: From %s to %s
ar_SA: من %s إلى %s

en: Today
ar_SA: اليوم

en: Yesterday
ar_SA: أمس

en: This week
ar_SA: هذا الأسبوع

en: Last week
ar_SA: الأسبوع الماضي

en: Last 30 days
ar_SA: آخر ۳۰ يومًا

en: This month
ar_SA: هذا الشهر

en: Last month
ar_SA: الشهر الماضي

en: This quarter
ar_SA: هذا الربع من العام

en: Last quarter
ar_SA: الربع الأخير

en: This year
ar_SA: هذا العام

en: Last year
ar_SA: العام الماضي

note: translators: %s - original Rate title
en: %s - copy
ar_SA: %s - نسخ

en: Accommodation Type Gallery
ar_SA: صور الغرفة

en: Add Gallery To Accommodation Type
ar_SA: أضافة صور حسب نوع الغرفة

en: Display imported bookings.
ar_SA: عرض الحجوزات المستوردة.

en: Processing...
ar_SA: جارِ المعالجة...

en: Cancelling...
ar_SA: جارِ الإلغاء...

en: Want to delete?
ar_SA: هل ترغب في الحذف؟

en: Not available
ar_SA: غير متاح

en: This is earlier than allowed by our advance reservation rules.
ar_SA: هذا في وقت متقدم أكثر مما تسمح به قواعد الحجز المسبق لدينا.

en: This is later than allowed by our advance reservation rules.
ar_SA: هذا متأخر عما تسمح به قواعد الحجز المسبق لدينا.

en: Day in the past
ar_SA: يوم في الماضي

en: Check-in date
ar_SA: تاريخ الوصول

en: Less than min days stay
ar_SA: البقاء أقل من

en: More than max days stay
ar_SA: البقاء أكثر من  الحد الأقصى

en: Later than max date for current check-in date
ar_SA: يتجاوز تاريخ الحد الأقصى لتسجيل الدخول الحالي

en: Rules:
ar_SA: القواعد:

en: Tokenisation failed: %s
ar_SA: فشل في الرمز: %s

en: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; has been added to your reservation. | %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; have been added to your reservation.
ar_SA[0]: ‫%1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; تمت إضافته إلى الحجز.
ar_SA[1]: ‏‫%1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; تمت إضافته إلى الحجز.
ar_SA[2]: ‏‫%1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; تمت إضافته إلى الحجز.
ar_SA[3]: ‏‫%1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; تمت إضافته إلى الحجز.
ar_SA[4]: ‏‫%1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; تمت إضافته إلى الحجز.
ar_SA[5]: ‏‫%1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; تمت إضافته إلى الحجز.

en: %s accommodation selected. | %s accommodations selected.
ar_SA[0]: ‫%s الإقامة المحددة.
ar_SA[1]: ‏‫%s الإقامة المحدد.
ar_SA[2]: ‏‫%s الإقامة المحدد.
ar_SA[3]: ‏‫%s الإقامة المحدد.
ar_SA[4]: ‏‫%s الإقامة المحدد.
ar_SA[5]: ‏‫%s الإقامة المحدد.

en: Coupon code is empty.
ar_SA: رمز القسيمة فارغ.

en: Dark Blue
ar_SA: ازرق غامق

en: Dark Green
ar_SA: اخضر غامق

en: Dark Red
ar_SA: أحمر غامق

en: Grayscale
ar_SA: رمادي

en: Light Blue
ar_SA: أزرق فاتح

en: Light Coral
ar_SA: مرجاني فاتح

en: Light Green
ar_SA: أخضر فاتح

en: Light Yellow
ar_SA: اصفر فاتح

en: Minimal Blue
ar_SA: أزرق فاتح

en: Minimal Orange
ar_SA: برتقالي فاتح

en: Minimal
ar_SA: الأدنى

en: Sky Blue
ar_SA: السماء الزرقاء

en: Slate Blue
ar_SA: أزرق داكن

en: Turquoise
ar_SA: فيروزي

en: Account data updated.
ar_SA: تم تحديث بيانات الحساب.

en: Password changed.
ar_SA: تم تغيير كلمة المرور.

en: Dashboard
ar_SA: لوحة المعلومات

en: Account
ar_SA: الحساب

en: Logout
ar_SA: تسجيل الخروج

en: Passwords do not match.
ar_SA: كلمتا المرور غير متطابقتين.

en: Please, provide a valid current password.
ar_SA: يرجى إدخال كلمة مرور صالحة.

en: Payment:
ar_SA: دفع:

en: Payment Method:
ar_SA: طريقة الدفع:

en: Status:
ar_SA: الحالة:

en: Checkout data is not valid.
ar_SA: بيانات الدفع والمغادرة غير صالحة.

en: Payment method is not valid.
ar_SA: طريقة الدفع غير صالحة.

en: Accommodation count is not valid.
ar_SA: الغرفة غير صالحة.

en: Accommodation is already booked.
ar_SA: تم حجز مكان الإقامة.

en: Reservation submitted
ar_SA: تم إرسال الحجز

en: Details of your reservation have just been sent to you in a confirmation email. Please check your inbox to complete booking.
ar_SA: تم إليك  ارسال تفاصيل الحجز مع  رسالة التأكيد على البريد الإلكتروني. يرجى التحقق من بريدك الوارد لإتمام الحجز.

en: We received your booking request. Once it is confirmed we will notify you via email.
ar_SA: لقد تلقينا طلب الحجز . بمجرد تأكيد ذلك سنقوم بإعلامك عن طريق البريد الإلكتروني.

en: Choose dates to see relevant prices
ar_SA: اختر التاريخ لمعرفة الأسعار ذات الصلة

en: Select from available accommodations.
ar_SA: اختر من بين أماكن الإقامة المتوفرة.

en: Confirm Reservation
ar_SA: تأكيد الحجز

en: Recommended for %d adult | Recommended for %d adults
ar_SA[0]: موصى بها %d للبالغين
ar_SA[1]: ‫موصى بها %d للبالغي
ar_SA[2]: ‫موصى بها %d للبالغي
ar_SA[3]: ‫موصى بها %d للبالغي
ar_SA[4]: ‫موصى بها %d للبالغي
ar_SA[5]: ‫موصى بها %d للبالغي

en:  and %d child |  and %d children
ar_SA[0]:  و ‏‫%d اطفل
ar_SA[1]:  ‫و ‏‫%d اطفل
ar_SA[2]: ‫ و ‏‫%d طفلين
ar_SA[3]:  ‫و ‏‫%d اطفال
ar_SA[4]:  ‫‫و ‏‫%d اطفال
ar_SA[5]: ‫‫ و ‏‫%d اطفال

en: Recommended for %d guest | Recommended for %d guests
ar_SA[0]: موصى به لـ %d ضيف
ar_SA[1]: موصى به لـ %d ضيف
ar_SA[2]: موصى به لـ %d ضيفين
ar_SA[3]: موصى به لـ %d بعض الضيوف
ar_SA[4]: موصى به %d للعديد من الضيوف
ar_SA[5]: موصى به لـ %d ضيوف

en: Max occupancy:
ar_SA: الحد الاقصى للإشغال:

en: %d child | %d children
ar_SA[0]: ‫%d طفل
ar_SA[1]: ‫%d طفل
ar_SA[2]: ‫%d طفلين
ar_SA[3]: ‫%d اطفال
ar_SA[4]: ‏‫%d اطف
ar_SA[5]: ‏‫%d اطفل

en: Reserve
ar_SA: إحتياطي

en: of %d accommodation available. | of %d accommodations available.
ar_SA[0]: من %d الأقامة المتوفرة.
ar_SA[1]: ‫من %d الأقامة المتوفر.
ar_SA[2]: ‫من %d الأقامة المتوفر.
ar_SA[3]: ‫من %d الأقامة المتوفر.
ar_SA[4]: ‫من %d الأقامة المتوفر.
ar_SA[5]: ‫من %d الأقامة المتوفر.

note: translators: Verb. To book an accommodation.
en: Book
ar_SA: حجز

en: Please, provide a valid email.
ar_SA: يرجى إدخال عنوان بريد الكتروني صحيح.

en: Could not create a customer.
ar_SA: تعذر إنشاء عميل.

en: Could not retrieve a customer.
ar_SA: تعذر استرداد عميل.

en: Please, provide a valid Customer ID.
ar_SA: يرجى إدخال معرِّف عميل صالح.

en: A database error.
ar_SA: خطأ في قاعدة البيانات.

en: No customer was deleted.
ar_SA: لم يتم حذف أي عميل.

en: An account with this email already exists. Please, log in.
ar_SA: الحساب المسجل بهذا البريد الإلكتروني موجود بالفعل. يرجى تسجيل الدخول.

en: Hotel Manager
ar_SA: مدير الفندق

en: Hotel Worker
ar_SA: عامل الفندق

en: Hotel Customer
ar_SA: عميل الفندق

en: Please provide a valid email address.
ar_SA: يرجى تقديم عنوان بريد إلكتروني صالح.

en: Please enter a valid account username.
ar_SA: يرجى إدخال اسم مستخدم صحيح.

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
ar_SA: حساب مسجل بالفعل مع اسم المستخدم هذا. يرجى اختيار اسم آخر.

en: Please enter an account password.
ar_SA: يرجى إدخال كلمة المرور الخاصة بالحساب.

en: Sunday
ar_SA: الأحد

en: Monday
ar_SA: الإثنين

en: Tuesday
ar_SA: الثلاثاء

en: Wednesday
ar_SA: الأربعاء

en: Thursday
ar_SA: الخميس

en: Friday
ar_SA: الجمعة

en: Saturday
ar_SA: السبت

en: Check-out date cannot be earlier than check-in date.
ar_SA: تاريخ المغادرة لا يمكن أن يكون قبل تاريخ الدخول.

en: Adults number is not valid
ar_SA: عدد البالغين غير صحيح

en: Children number is not valid
ar_SA: عدد الأطفال غير صحيح

[ctx: Text about taxes and fees below the price.]
en:  (+taxes and fees)
ar_SA:  (+الضرائب والرسوم)

[ctx: Text about taxes and fees below the price.]
note: translators: %s is a tax value
en:  (+%s taxes and fees)
ar_SA:  (+%s من الضرائب والرسوم)

[ctx: Text about taxes and fees below the price.]
en:  (includes taxes and fees)
ar_SA:  (شامل الضرائب والرسوم)

[ctx: Accommodation type in price breakdown table. Example: #1 Double Room]
en: #%d %s
ar_SA: ‫#%d %s

en: Expand
ar_SA: توسيع

en: Rate: %s
ar_SA: السعر: %s

en: Dates
ar_SA: التاريخ

en: Details
ar_SA: التفاصيل

en: Subtotal
ar_SA: المجموع

en: Coupon: %s
ar_SA: قسيمة الخصم: %s

en: Subtotal (excl. taxes)
ar_SA: الإجمالي (غير شامل الضريبة)

en: Taxes
ar_SA: الضرائب

en: Coupon Code:
ar_SA: رمز قسيمة الخصم:

en: New Booking Details
ar_SA: تفاصيل الحجز الجديدة

en: Original Booking Details
ar_SA: تفاصيل الحجز الأصلية

en: Children %s
ar_SA: الأطفال %s

en: Additional Services
ar_SA: خدمات إضافية

en: x %d guest | x %d guests
ar_SA[0]: x %d ضيف
ar_SA[1]: x %d ضيف
ar_SA[2]: x %d ضيفان
ar_SA[3]: x %d عدد قليل من الضيوف
ar_SA[4]: x %d عدد كبير من الضيوف
ar_SA[5]: x %d ضيوف

en: x %d time | x %d times
ar_SA[0]: x %d مرة
ar_SA[1]: x %d مرة
ar_SA[2]: x %d مرتان
ar_SA[3]: x %d مرات قليلة
ar_SA[4]: x %d مرات عديدة
ar_SA[5]: x %d مرات

en: Accommodation pagination
ar_SA: ترقيم صفحات الإقامة

en: Services pagination
ar_SA: خدمات ترقيم الصفحات

en: Categories:
ar_SA: الاقسام:

en: Amenities:
ar_SA: المرافق:

en: Guests:
ar_SA: الضيوف:

en: Bed Type:
ar_SA: نوع السرير:

en: View:
ar_SA: عرض:

en: Prices start at:
ar_SA: الأسعار تبدأ من:

en: Price:
ar_SA: السعر:

en: Returning customer?
ar_SA: عودة العميل؟

en: Click here to log in
ar_SA: انقر هنا لتسجيل الدخول

note: translators: 1 - username;
en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>).
ar_SA: مرحبًا بك %1$s (لست %1$s? <a href="%2$s">تسجيل الخروج</a>).

en: Accommodation #%d
ar_SA: الإقامة #%d

en: Accommodation Type:
ar_SA: نوع السكن:

en: Choose Rate
ar_SA: اختر المعدل

en: Choose Additional Services
ar_SA: اختر خدمات إضافية

en: for
ar_SA: من أجل

[ctx: Example: Breakfast for X guest(s)]
en:  guest(s)
ar_SA:  الضيف (الضيوف)

en: time(s)
ar_SA: الوقت (الأوقات)

[ctx: I've read and accept the terms & conditions]
en: terms & conditions
ar_SA: الشروط والأحكام

[ctx: I've read and accept the <tag>terms & conditions</tag>]
en: I've read and accept the %s
ar_SA: لقد قرأت وقبلت %s

en: Your Information
ar_SA: معلوماتك

en: Required fields are followed by %s
ar_SA: تليها الحقول المطلوبة %s

en: Create an account
ar_SA: إنشاء حساب

en: Payment Method
ar_SA: طريقة الدفع

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods.
ar_SA: ‫عذرا، ليس هناك طريقة دفع متاحة.

en: Total Price:
ar_SA: السعر الكلي:

en: Deposit:
ar_SA: الإيداع:

en: Check-in:
ar_SA: تسجيل الوصول:

[ctx: from 10:00 am]
en: from
ar_SA: من

en: Check-out:
ar_SA: إنهاء إجراءات المغادرة:

[ctx: until 10:00 am]
en: until
ar_SA: حتى

en: Book Now
ar_SA: احجز الآن

en: Availability
ar_SA: متوفر

en: Reservation Form
ar_SA: نموذج الحجز

en: Display Accommodation Types
ar_SA: عرض أنواع السكن

en: Title:
ar_SA: العنوان:

en: Featured Image
ar_SA: صورة مميزة

en: Excerpt (short description)
ar_SA: عرض موجز (وصف قصير)

en: Book Button
ar_SA: زر الحجز

en: Search Availability
ar_SA: البحث المتوفر

en: Search Availability Form
ar_SA: نموذج البحث المتوفر

en: Check-in Date:
ar_SA: تاريخ الوصول:

[ctx: Date format tip]
en: Preset date. Formatted as %s
ar_SA: تاريخ معين. تم تنسيقها %s

en: Check-out Date:
ar_SA: تاريخ المغادرة:

en: Preset Adults:
ar_SA: إعدادات خاصة للبالغين:

en: Preset Children:
ar_SA: إعدادات خاصة للأطفال:

en: Attributes:
ar_SA: المواصفات:

en: Booking Confirmation and Search Results pages are required to handle bookings. Press "Install Pages" button to create and set up these pages. Dismiss this notice if you already installed them.
ar_SA: تأكيد الحجز وصفحة نتائج البحث مطلوبة للتعامل مع الحجوزات. اضغط على زر “تثبيت الصفحات” لإنشاء الصفحات وإعدادها. تجاهل هذا الإشعار إذا كنت قد قمت بالتثبيت مسبقا.

en: Install Pages
ar_SA: تثبيت الصفحات

en: Booking Canceled
ar_SA: تم إلغاء الحجز

en: Your reservation is canceled.
ar_SA: تم إلغاء الحجز الخاص بك.

en: Reservation Received
ar_SA: الحجز المستلم

en: Transaction Failed
ar_SA: فشلت عملية التحويل

en: Unfortunately, your transaction cannot be completed at this time. Please try again or contact us.
ar_SA: للأسف، لا يمكن إكمال معاملتك في هذا الوقت. يرجى المحاولة مرة أخرى أو الاتصال بنا.

en: Prices start at: %s
ar_SA: تبدأ الأسعار من: %s

en: View Details
ar_SA: عرض التفاصيل

[ctx: Date format tip]
en: Formatted as %s
ar_SA: تم تنسيقها %s

en: Reserve %1$s of %2$s available accommodations.
ar_SA: يمكنك حجز %1$s من %2$s أماكن الإقامة المتاحة.

en: %s is available for selected dates.
ar_SA: %s متاح للتواريخ المحددة.

en: Check Availability
ar_SA: التحقق من التوفر

en: Rate:
ar_SA: المعدل:

en: Services:
ar_SA: الخدمات:

en: Guest:
ar_SA: العميل:

en: Payment ID
ar_SA: معرف الدفع

en: Total Paid
ar_SA: المبلغ المدفوع

en: To Pay
ar_SA: للدفع

en: Add Payment Manually
ar_SA: إضافة طريقة دفع

en: Change Password
ar_SA: تغيير كلمة المرور

en: Old Password
ar_SA: كلمة المرور القديمة

en: New Password
ar_SA: كلمة المرور الجديدة

en: Confirm New Password
ar_SA: تأكيد كلمة المرور الجديدة

en: You are not allowed to access this page.
ar_SA: غير مسموح لك بالوصول إلى هذه الصفحة.

en: No bookings found.
ar_SA: ليس هناك حجوزات.

en: From your account dashboard you can view <a href="%1$s">your recent bookings</a> or edit your <a href="%2$s">password and account details</a>.
ar_SA: من لوحة تحكم حسابك يمكنك عرض <a href="%1$s">حجزك الأخير</a> أو تعديل <a href="%2$s">كلمة المرور وتفاصيل الحساب الخاص بك</a>.

en: Base price
ar_SA: السعر الأساسي

en: %s accommodation found | %s accommodations found
ar_SA[0]: تم العثور على %s مكان للسكن
ar_SA[1]: تم العثور على %s مكان للسكن
ar_SA[2]: تم العثور على %s مكان للسكن
ar_SA[3]: تم العثور على %s مكان للسكن
ar_SA[4]: تم العثور على %s مكان للسكن
ar_SA[5]: تم العثور على %s مكان للسكن

en:  from %s - till %s
ar_SA: من %s - الى  %s

en: Add Accommodation
ar_SA: إضافة مكان إقامة

en: Save
ar_SA: حفظ

en: Choose new dates to check availability of reserved accommodations in the original booking.
ar_SA: اختر تواريخ جديدة للتحقق من توافر أماكن الإقامة المحجوزة في الحجز الأصلي.

en: Add, remove or replace accommodations in the original booking.
ar_SA: إضافة أماكن الإقامة في الحجز الأصلي أو إزالتها أو استبدالها.

en: Not Available
ar_SA: غير متوفر

en: Continue
ar_SA: متابعة

en: Choose how to associate data
ar_SA: اختر كيفية ربط البيانات

en: Use Source Accommodation to assign pre-filled booking information available in the original booking, e.g., full guest name, selected rate, services, etc.
ar_SA: استخدام مكان الإقامة الالمصدر لتعيين معلومات الحجز المملوءة مسبقًا والمتاحة في الحجز الأصلي، مثل اسم الضيف الكامل، السعر المحدد، الخدمات، وغير ذلك.

en: Source accommodation
ar_SA: مكان الإقامة المصدر

en: Target accommodation
ar_SA: مكان الإقامة المستهدف

en: Booking #%s is cancelled by customer.
ar_SA: تم إلغاء الحجز #%s من قبل العميل.

en: Details of booking
ar_SA: تفاصيل الحجز

en: Check-in: %1$s, from %2$s
ar_SA: تسجيل الوصول: %1$s من %2$s

en: Check-out: %1$s, until %2$s
ar_SA: تسجيل المغادرة: %1$s الى %2$s

en: Name: %1$s %2$s
ar_SA: الاسم: %1$s %2$s

en: Email: %s
ar_SA: البريد الإلكتروني: %s

en: Phone: %s
ar_SA: التلفون: %s

en: Note: %s
ar_SA: ملاحظة: %s

en: Booking #%s is confirmed by customer.
ar_SA: يتم تأكيد الحجز #%s من قبل العملاء.

en: Booking #%s is confirmed by payment.
ar_SA: تأكيد الحجز #%s الدفع عن طريق.

en: Details of payment
ar_SA: تفاصيل الدفع

en: Payment ID: #%s
ar_SA: معرف الدفع: #%s

en: Amount: %s
ar_SA: المبلغ :%s

en: Method: %s
ar_SA: الطريقة : %s

en: Booking #%s is pending for Administrator approval.
ar_SA: يتم النظر في طلب الحجز #%s.

en: Click the link below to cancel your booking.
ar_SA: انقر على الرابط أدناه لإلغاء الحجز.

en: Cancel your booking
ar_SA: إلغاء الحجز

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is approved!
ar_SA: عزيزي %1$s %2$s، تمت الموافقة على الحجز!

en: ID: #%s
ar_SA: الرقم التعريفي: #%s

en: Thank you!
ar_SA: شكراً!

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is cancelled!
ar_SA: %1$s %2$s تم إلغاء الحجز!

en: Dear %1$s %2$s, we received your request for reservation.
ar_SA: %1$s %2$s لقد تلقينا طلب الحجز.

en: Click the link below to confirm your booking.
ar_SA: انقر على الرابط أدناه لتأكيد الحجز.

en: Confirm
ar_SA: تأكيد

en: Note: link expires on
ar_SA: ملاحظة: تنتهي صلاحية الرابط

en: UTC
ar_SA: التوقيت العالمي

en: If you did not place this booking, please ignore this email.
ar_SA: يرجى تجاهل هذا البريد الإلكتروني في حال لم تقم بطلب الحجز.

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is pending.
ar_SA: %1$s %2$s ما يزال طلب الحجز معلق.

en: We will notify you by email once it is confirmed by our staff.
ar_SA: سوف نقوم بإعلامك عن طريق البريد الإلكتروني  بمجرد التأكيد من قبل موظفينا.

en: Hi %1$s %2$s,
ar_SA: مرحبًا %1$s %2$s،

en: Thanks for creating an account on %1$s.
ar_SA: شكرًا لإنشاء حساب في %1$s.

en: You Account Details
ar_SA: تفاصيل حسابك

en: Login: %s
ar_SA: تسجيل الدخول: %s

en: Password: %s
ar_SA: كلمة المرور: %s

en: Log in here: %s
ar_SA: تسجيل الدخول هنا: %s

en: Accommodation #%s
ar_SA: الإقامة #%s

en: Accommodation: <a href="%1$s">%2$s</a>
ar_SA: الإقامة:  <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Accommodation Rate: %s
ar_SA: فترة الإقامة : %s

en: Bed Type: %s
ar_SA: نوع السرير: %s

en: Required fields are followed by
ar_SA: تليها الحقول المطلوبة

en: Booking is already canceled.
ar_SA: تم إلغاء الحجز بالفعل.

en: Cancel Booking
ar_SA: إلغاء الحجز

en: Invalid request.
ar_SA: طلب غير صالح.

en: Cancelation of your booking is not possible for some reason. Please contact the website administrator.
ar_SA: إلغاء الحجز الخاص بك غير ممكن لسبب ما. يرجى الاتصال بمسؤول الموقع.

en: Booking is already confirmed.
ar_SA: تم تأكيد الحجز مسبقا.

en: Your booking is confirmed. Thank You!
ar_SA: شكرا. لقد تم تأكيد الحجز!

en: Your booking request is expired. Please start a new booking request.
ar_SA: انتهت صلاحية طلب الحجز. يرجى إنشاء طلب حجز جديد.

en: Confirmation of your booking request is not possible for some reason. Please start a new booking request.
ar_SA: توجد هنالك مشكلة لا يمكن تأكيد طلب الحجز. يرجى إنشاء طلب حجز جديد.

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received and confirmed.
ar_SA: يسعدنا إخبارك بأنه قد تم استلام طلب الحجز الخاص بك وتأكيده.

en: Booking:
ar_SA: الحجز:

en: Details:
ar_SA: التفاصيل:

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed.
ar_SA: شكرًا لك على إتمام عملية الدفع. لقد تم إكمال العملية بنجاح.

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received.
ar_SA: يسعدنا إخبارك بأنه قد تم استلام طلب الحجز الخاص بك.

en: from %s
ar_SA: من %s

en: No accommodations matching criteria.
ar_SA: ليس هناك مكان للإقامة مطابق للمعايير.

en: No services matched criteria.
ar_SA: لا توجد خدمات مطابقة للمعايير.

en: Nothing found.
ar_SA: لم يتم العثور على شيء.

en: Children %s:
ar_SA: الأطفال %s:

en: Preset date. Formatted as %s
ar_SA: تاريخ معين. تم تنسيقها %s

en: Gallery
ar_SA: معرض الصور

en: View Button
ar_SA: زر العرض

en: Order
ar_SA: الترتيب

en: Order By
ar_SA: الترتيب حسب

en: No order
ar_SA: لا يوجد طلب

en: Post ID
ar_SA: معرِّف المقالة

en: Post author
ar_SA: كاتب المقالة

en: Post title
ar_SA: عنوان المقالة

en: Post name (post slug)
ar_SA: اسم المقالة

en: Post date
ar_SA: تاريخ النشر

en: Last modified date
ar_SA: تاريخ آخر تعديل

en: Parent ID
ar_SA: المعرِّف الأصلي

en: Random order
ar_SA: ترتيب عشوائي

en: Number of comments
ar_SA: عدد التعليقات

en: Relevance
ar_SA: الصلة

en: Page order
ar_SA: ترتيب الصفحات

en: Meta value
ar_SA: القيمة الفائقة

en: Numeric meta value
ar_SA: القيمة الفائقة العددية

en: Ascending (1, 2, 3)
ar_SA: تصاعدي (1، 2، 3)

en: Descending (3, 2, 1)
ar_SA: تنازلي (3، 2، 1)

en: Meta Name
ar_SA: الاسم الفائق

en: Meta Type
ar_SA: النوع الفائق

en: Specified type of the custom field. Can be used in conjunction with "orderby" = "meta_value".
ar_SA: نوع محدد من الحقل المخصص. يمكن استخدامه بالاقتران مع "الترتيب حسب" = "meta_value".

en: Any
ar_SA: أي

en: Numeric
ar_SA: رقمي

en: Binary
ar_SA: ثنائي

en: String
ar_SA: سلسلة

en: Time
ar_SA: الوقت

en: Date and time
ar_SA: التاريخ والوقت

en: Decimal number
ar_SA: رقم عشري

en: Signed number
ar_SA: رقم موقع

en: Unsigned number
ar_SA: رقم غير موقع

en: Query Settings
ar_SA: إعدادات الاستعلامات

en: Relation
ar_SA: العلاقة

en: Values: integer, -1 to display all, default: "Blog pages show at most"
ar_SA: القيم: عدد صحيح، -1 لعرض الجميع، الافتراضي: "صفحات المدونة تظهر بشكل كامل"
