hotel-booking-plugin - en to nl_NL translation catalogue (1745 entries)

note: Description of the plugin
en: Manage your hotel booking services. Perfect for hotels, villas, guest houses, hostels, and apartments of all sizes.
nl_NL: Beheer uw hotelboekingsdiensten. Perfect voor hotels, gastverblijven, hostels en appartementen.

[ctx: Post Status]
en: New
nl_NL: Nieuw

note: translators: %s: URL to plugins.php page
en: You are using two instances of Hotel Booking plugin at the same time, please <a href="%s">deactivate one of them</a>.
nl_NL: U gebruikt twee exemplaren van de Hotel Booking-plug-in tegelijkertijd, <a href="%s"> deactiveer een van hen </a>.

en: <a href="%s">Upgrade to Premium</a> to enable this feature.
nl_NL: <a href="%s">Upgrade naar Premium</a> om deze optie te gebruiken.

en: Error
nl_NL: Fout

en: View
nl_NL: Uitzicht

en: Delete
nl_NL: Wis

en: Name
nl_NL: Naam

en: Email
nl_NL: E-mail

en: Bookings
nl_NL: Reserveringen

en: Date Registered
nl_NL: Datum Geregistreerd

en: Last Active
nl_NL: Laatst Actief

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: Terms
nl_NL: Voorwaarden

en: Created on:
nl_NL: Gemaakt op:

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: Please add attribute in default language to configure terms.
nl_NL: Voeg een kenmerk in de standaardtaal toe om voorwaarden te configureren.

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: Configure terms
nl_NL: Configureer voorwaarden

en: Reserved Accommodations
nl_NL: Gereserveerde accommodaties

en: Update Booking
nl_NL: Reservering bijwerken

en: Logs
nl_NL: Logboeken

en: Delete Permanently
nl_NL: Permanent Verwijderen

en: Move to Trash
nl_NL: Naar prullenbak verplaatsen

en: Create Booking
nl_NL: Reservering aanmaken

en: Resend Email
nl_NL: E-mail opnieuw verzenden

en: Send a copy of the Approved Booking email to the customer`s email address.
nl_NL: Stuur een kopie van de Goedgekeurde boekingsmail naar het e-mailadres van de klant.

en: Edit Accommodations
nl_NL: Pas Accommodaties aan

en: Date:
nl_NL: Datum:

en: Author:
nl_NL: Auteur:

en: Message:
nl_NL: Bericht:

en: Confirmation email has been sent to customer.
nl_NL: Bevestigingsmail is verzonden naar de klant.

en: Coupon code
nl_NL: Couponcode

en: Update Payment
nl_NL: Betaling bijwerken

en: Modified on:
nl_NL: Gewijzigd op:

en: Create Payment
nl_NL: Betaling aanmaken

en: Season Prices
nl_NL: Seizoensprijzen

en: <code>Please select Accommodation Type and click Create Rate button to continue.</code>
nl_NL: <code> Selecteer het type accommodatie en klik op de knop Maak tarief om door te gaan. </code>

en: Adults:
nl_NL: Volwassenen:

en: Children:
nl_NL: Kinderen:

en: Total:
nl_NL: Totaal:

en: Update Rate
nl_NL: Tarief bijwerken

en: Active
nl_NL: Actief

en: Disabled
nl_NL: Uitgeschakeld

en: Create Rate
nl_NL: Tarief aanmaken

en: Duplicate Rate
nl_NL: Bedrag verdubbelen

en: Accommodations
nl_NL: Accommodaties

en: Attributes
nl_NL: Kenmerken

en: Accommodation Reviews
nl_NL: Accommodatie beoordelingen

en: Allow guests to <a href="%s" target="_blank">submit star ratings and reviews</a> evaluating your accommodations.
nl_NL: Sta gasten toe om <a href="%s" target="_blank"> sterbeoordelingen en beoordelingen in te dienen </a> om uw accommodaties te evalueren.

en: Number of Accommodations:
nl_NL: Aantal Accommodaties:

en: Count of real accommodations of this type in your hotel.
nl_NL: Aantal werkelijke accommodaties van dit type in uw hotel.

en: Total Accommodations:
nl_NL: Totaal Accommodaties:

en: Show Accommodations
nl_NL: Toon accommodaties

en: Generate Accommodations
nl_NL: Genereer Accommodaties

en: Active Accommodations:
nl_NL: Beschikbare accommodaties:

en: Linked Accommodations
nl_NL: Accommodatie bekijken

en: Add
nl_NL: Toevoegen

en: Per adult:
nl_NL: Per volwassene:

en: Per child:
nl_NL: Per kind:

en: Per adult:
nl_NL: Per volwassene:

en: Per child:
nl_NL: Per kind:

en: Actions
nl_NL: Acties

en: Move up
nl_NL: Omhoog

en: Move down
nl_NL: Ga omlaag

en: Move to top
nl_NL: Verplaats naar boven

en: Move to bottom
nl_NL: Verplaats naar onderen

en: Default
nl_NL: Standaard

en: — Select —
nl_NL: — Kies —

en: Install & Activate
nl_NL: Installeren & activeren

en: Add image
nl_NL: Voeg afbeelding toe

en: Add gallery
nl_NL: Galerij toevoegen

en: Remove image
nl_NL: Verwijder afbeelding

en: Remove gallery
nl_NL: Galerij verwijderen

en: Select all
nl_NL: Selecteer alle

en: Unselect all
nl_NL: Deselecteer alles

en: Date
nl_NL: Datum

en: Author
nl_NL: Auteur

en: Edit
nl_NL: Bewerk

en: Done
nl_NL: Klaar

en: All
nl_NL: Alle

en: None
nl_NL: Geen

en: Recalculate Total Price
nl_NL: Totaalprijs berekenen

en: Nights
nl_NL: Nachten

en: and more
nl_NL: en meer

en: Remove
nl_NL: Verwijderen

en: Add length of stay
nl_NL: Voeg verblijfsduur toe

en: Price per night
nl_NL: Prijs per nacht

en: Adults
nl_NL: Volwassenen

en: Children
nl_NL: Kinderen

en: Price per extra adult
nl_NL: Prijs per extra volwassene

en: Price per extra child
nl_NL: Prijs per extra kind

en: Enable variable pricing
nl_NL: Schakel variabele prijzen in

en: Add Variation
nl_NL: Voeg variatie toe

en: Remove variation
nl_NL: Verwijder variatie

en: The License Key is required in order to get automatic plugin updates and support. You can manage your License Key in your personal account. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Learn more</a>.
nl_NL: Een licentiesleutel is vereist om automatische updates en ondersteuning te krijgen. U kunt uw  licentiesleutel in uw account beheren.  <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Meer leren</a>.

en: License Key
nl_NL: Licentiesleutel

en: Status
nl_NL: Gepubliceerd

en: Inactive
nl_NL: Inactief

en: Valid until
nl_NL: Geldig tot

en: Valid (Lifetime)
nl_NL: Geldig (looptijd)

en: Expired
nl_NL: Verlopen

en: Invalid
nl_NL: Ongeldig

en: Your License Key does not match the installed plugin. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>How to fix this.</a>
nl_NL: Uw licentiesleutel blijkt ongeldig te zijn. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>Hoe los je dit op?.</a>

en: Product ID is not valid
nl_NL: Product-ID is niet geldig

en: Action
nl_NL: Actie

en: Activate License
nl_NL: Licentie activeren

en: Deactivate License
nl_NL: Licentie deactiveren

en: Renew License
nl_NL: Licentie verlengen

en: Attributes let you define extra accommodation data, such as location or type. You can use these attributes in the search availability form as advanced search filters.
nl_NL: Met kenmerken kunt u extra accommodatiegegevens definiëren, zoals locatie of type. U kunt deze kenmerken in het zoekformulier gebruiken als geavanceerde zoekfilters.

en: This attribute refers to non-unique taxonomy - %1$s - which was already registered with attribute %2$s.
nl_NL: Dit kenmerk verwijst naar niet-unieke taxonomie -%1$s - die al was geregistreerd met kenmerk %2$s.

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: You cannot manage terms of trashed attributes.
nl_NL: U kunt geen termen voor gewiste kenmerken beheren.

en: New Booking
nl_NL: Nieuwe reservering

en: Check-in / Check-out
nl_NL: Inchecken / Uitchecken

en: Guests
nl_NL: Gasten

en: Customer Info
nl_NL: Klantgegevens

en: Price
nl_NL: Prijs

en: Accommodation
nl_NL: Accommodatie

en: Expire %s
nl_NL: Verlopen %s

en: Adults:
nl_NL: Volwassenen:

en: Children:
nl_NL: Kinderen:

en: %s night | %s nights
nl_NL[0]: %s nacht
nl_NL[1]: %s nachten

en: Summary: %s.
nl_NL: Samenvatting: %s.

en: Paid: %s
nl_NL: Betaald: %s

en: Set to %s
nl_NL: %s instellen

en: Booking status changed. | %s booking statuses changed.
nl_NL[0]: Boekingsstatus is gewijzigd.
nl_NL[1]: %s boekingsstatussen zijn gewijzigd.

en: All accommodation types
nl_NL: Alle typen accommodaties

note: translators: The number of imported bookings: "Imported <span>(11)</span>"
en: Imported %s
nl_NL: Geïmporteerde %s

en: Amount
nl_NL: Bedrag

en: Expiration Date
nl_NL: Vervaldatum

en: Accommodation:
nl_NL: Accommodatie:

en: Service:
nl_NL: Dienst:

en: Fee:
nl_NL: Tarief:

en: Note: the use of coupons is disabled in settings.
nl_NL: Opmerking: het gebruik van coupons is uitgeschakeld in de instellingen.

en: Enable the use of coupons.
nl_NL: Het gebruik van coupons inschakelen.

en: Customer
nl_NL: Klant

en: Booking
nl_NL: Reservering

en: Transaction ID
nl_NL: Transactie ID

en: Booking #%s
nl_NL: Boeking #%s

en: Accommodation Type
nl_NL: Type Kamer

en: Season &#8212; Price
nl_NL: Seizoen &#8212; Prijs

en: Add New Season Price
nl_NL: Nieuwe seizoensprijs toevoegen

en: Duplicate
nl_NL: Verdubbelen

en: Rate was duplicated.
nl_NL: Bedrag werd verdubbeld.

en: These are real accommodations like rooms, apartments, houses, villas, beds (for hostels) etc.
nl_NL: Deze zijn echte accommodaties zoals kamers, appartementen, huizen, villa's, bedden (voor hostels) enz.

en: All Accommodation Types
nl_NL: Alle Typen Kamers

en: These are not physical accommodations, but their types. E.g. standard double room. To specify the real number of existing accommodations, you'll need to use Generate Accommodations menu.
nl_NL: Dit zijn geen fysieke accommodaties, maar hun typen. Bijvoorbeeld standaard tweepersoonskamer. Als u het werkelijke aantal van de bestaande accommodaties wenst op te geven, moet u Accommodaties generatie-menu gebruiken.

en: Capacity
nl_NL: Capaciteit

en: Bed Type
nl_NL: Type bed

en: Size:
nl_NL: Grootte:

en: Active:
nl_NL: Actief:

en: Seasons are real periods of time, dates or days that come with different prices for accommodations. E.g. Winter 2018 ($120 per night), Christmas ($150 per night).
nl_NL: Seizoenen zijn werkelijke tijdsperioden, data’s of dagen die met verschillende prijzen voor accommodaties komen. BV De winter van 2018 ($120 per nacht), Kerstmis ($150 per nacht).

en: End
nl_NL: Eind

en: Days
nl_NL: Dagen

en: Services are extra offers that you can sell or give for free. E.g. Thai massage, transfer, babysitting. Guests can pre-order them when placing a booking.
nl_NL: Diensten zijn extra aanbiedingen die u kunt verkopen of kosteloos aanbieden. BV Thaise massage, overdracht, babysitten. Gasten kunnen ze bij het plaatsen van een boeking reeds bestellen.

en: Periodicity
nl_NL: Periodiciteit

en: Charge
nl_NL: Aanrekenen

en: Per Day
nl_NL: Per dag

en: Guest Choice
nl_NL: Keuze gast

en: Once
nl_NL: Eenmaal

en: Per Guest
nl_NL: Per gast

en: Per Accommodation
nl_NL: Per accommodatie

en: These are accommodation amenities, generally free ones. E.g. air-conditioning, wifi.
nl_NL: Dit zijn accommodatie-faciliteiten, die over het algemeen gratis zijn. Bijvoorbeeld airconditioning, wifi.

en: Booking rules saved.
nl_NL: Boekingsregels opgeslagen.

en: Booking Rules
nl_NL: Boekingsregels

en: Save Changes
nl_NL: Bewaar wijzigingen

en: Check-in days
nl_NL: Inchecken dagen

en: Guests can check in any day.
nl_NL: Gasten kunnen elke dag inchecken.

en: Add rule
nl_NL: Regel toevoegen

en: Seasons
nl_NL: Seizoenen

en: Check-out days
nl_NL: Uitcheck dagen

en: Guests can check out any day.
nl_NL: Gasten kunnen elke dag uitchecken.

en: Minimum stay
nl_NL: Minimum verblijf

en: There are no minimum stay rules.
nl_NL: Er zijn geen minimum verblijfsregels.

en: nights
nl_NL: nachten

en: Maximum stay
nl_NL: Maximum verblijf

en: There are no maximum stay rules.
nl_NL: Er zijn geen maximale verblijfsregels.

en: Block accommodation
nl_NL: Blokkeer accommodatie

en: There are no blocking accommodation rules.
nl_NL: Er zijn geen blokkerende accommodatieregels.

en: From
nl_NL: Van

en: Till
nl_NL: Tot

en: Restriction
nl_NL: Beperking

en: Not check-in rule marks the date as unavailable for check-in.
nl_NL: Niet inchecken regel markeert de datum als niet beschikbaar voor inchecken.

en: Not check-out rule marks the date as unavailable for check-out.
nl_NL: Niet uitchecken regel markeert de datum als niet beschikbaar voor uitchecken.

en: Not check-in
nl_NL: Niet inchecken

en: Not check-out
nl_NL: Niet uitchecken

en: Not stay-in
nl_NL: Niet verblijven

en: Comment
nl_NL: Commentaar

en: Minimum advance reservation
nl_NL: Minimale reservering vooraf

en: Maximum advance reservation
nl_NL: Maximale reservering vooraf

en: There are no maximum advance reservation rules.
nl_NL: Er zijn geen maximale regels voor vooraf reserveren.

en: Booking buffer
nl_NL: Boeking buffer

en: There are no booking buffer rules.
nl_NL: Er zijn geen boekingsbufferregels.

en: Booking Calendar
nl_NL: Boekingskalender

en: Calendar
nl_NL: Kalender

en: Add New Booking
nl_NL: Nieuwe reservering Toevoegen

en: Clear Search Results
nl_NL: Zoekresultaten wissen

en: Note: booking rules are disabled in the plugin settings and are not taken into account.
nl_NL: Let op: boekingsregels zijn uitgeschakeld in de plugin-instellingen en er wordt geen rekening mee gehouden.

en: Unable to create booking. Please try again.
nl_NL: Onmogelijk te reserveren. Probeer opnieuw.

en: Booking is blocked due to maintenance reason. Please try again later.
nl_NL: Boeking is geblokkeerd wegens onderhoud. Probeer het later nog eens.

en: There are no accommodations selected for reservation.
nl_NL: Er zijn geen accommodaties geselecteerd voor reservering.

en: Selected accommodations are not valid.
nl_NL: Geselecteerde accommodaties zijn niet geldig.

en: Accommodation Type is not valid.
nl_NL: Type accommodatie is ongeldig.

en: Rate is not valid.
nl_NL: Het tarief is ongeldig.

en: Adults number is not valid.
nl_NL: Aantal volwassenen is niet geldig.

en: Children number is not valid.
nl_NL: Aantal kinderen is niet geldig.

en: The total number of guests is not valid.
nl_NL: Het totaal aantal gasten is ongeldig.

en: Selected dates do not meet booking rules for type %s
nl_NL: Geselecteerde datums voldoen niet aan de boekingsregels voor type %s

en: Accommodations are not available.
nl_NL: Accommodaties zijn niet beschikbaar.

en: There are no rates for requested dates.
nl_NL: Er zijn geen tarieven beschikbaar voor de geselecteerde data.

en: Search Results
nl_NL: Zoekresultaten

en: — Any —
nl_NL: — Elke —

en: Search parameters are not set.
nl_NL: Zoekparameters zijn niet ingesteld.

en: Check-in date is not valid.
nl_NL: Incheckdatum is ongeldig.

en: Check-in date cannot be earlier than today.
nl_NL: De incheckdatum kan niet in het verleden liggen.

en: Check-out date is not valid.
nl_NL: Uitcheckdatum is ongeldig.

en: Nothing found. Please try again with different search parameters.
nl_NL: Niets gevonden. Probeer het opnieuw met verschillende zoekparameters.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
nl_NL: Sorry, u heeft geen toegang tot deze pagina.

en: User ID
nl_NL: Gebruiker ID

en: Username
nl_NL: Gebruikersnaam

en: First Name
nl_NL: Voornaam

en: Last Name
nl_NL: Achternaam

en: Phone
nl_NL: Telefoonnummer

en: Address
nl_NL: Adres

en: State / County
nl_NL: Staat/Provincie

en: Country
nl_NL: Land

en: City
nl_NL: Stad

en: Back
nl_NL: Terug

en: Edit User Profile
nl_NL: Gebruikersprofiel bewerken

en: Customer data updated.
nl_NL: Klantgegevens bijgewerkt.

en: User account updated.
nl_NL: Gebruikersaccount bijgewerkt.

en: Update
nl_NL: Bijwerken

en: Customers
nl_NL: Klanten

en: The booking is not set.
nl_NL: De boeking is niet afgerond.

en: The booking not found.
nl_NL: De boeking niet gevonden.

en: Edit Booking #%d
nl_NL: Aanpassen boeking #%d

en: Cancel
nl_NL: Annuleer

en: Edit Booking
nl_NL: Reservering bewerken

en: You cannot edit the imported booking. Please update the source booking and resync your calendars.
nl_NL: Je kan geen geïmporteerde boeking aanpassen. Update de boeking in de originele bron en synchroniseer je kalender opnieuw.

en: Request does not pass security verification. Please refresh the page and try one more time.
nl_NL: Verzoek voldoet niet aan veiligheidscontrole. U kunt de pagina vernieuwen en opnieuw proberen.

en: Check-in date is not set.
nl_NL: Geen incheckdatum gekozen.

en: Check-out date is not set.
nl_NL: Geen uitcheckdatum gekozen.

en: Unable to update booking. Please try again.
nl_NL: Kan boeking niet aanpassen. Probeer opnieuw.

en: Booking was edited.
nl_NL: Boeking aangepast.

en: Available
nl_NL: Beschikbaar

en: Replace
nl_NL: Vervang

en: — Add new —
nl_NL: — Voeg nieuwe toe —

en: Extensions
nl_NL: Uitbreidingen

en: Extend the functionality of Hotel Booking plugin with the number of helpful addons for your custom purposes.
nl_NL: Breid de functionaliteit van de Hotel Booking-plug-in uit met het aantal nuttige add-ons voor uw aangepaste doeleinden.

en: Get this Extension
nl_NL: Download deze extensie

en: No extensions found.
nl_NL: Geen extensies gevonden.

en: Abort Process
nl_NL: Onderbreek verwerking

en: Aborting...
nl_NL: Onderbreken...

en: Import Calendar
nl_NL: Importeer kalender

en: Accommodation: %s
nl_NL: Accommodatie: %s

en: Accommodation Type: %s
nl_NL: Type accommodatie: %s

en: Please be patient while the calendars are imported. You will be notified via this page when the process is completed.
nl_NL: Even geduld terwijl de kalenders worden geïmporteerd. U wordt via deze pagina op de hoogte gebracht wanneer het proces is voltooid.

en: Accommodation updated.
nl_NL: Accommodatie bijgewerkt.

en: This calendar has already been imported for another accommodation.
nl_NL: Deze kalender is al geïmporteerd voor een andere accommodatie.

en: Sync, Import and Export Calendars
nl_NL: Agenda's synchroniseren, importeren en exporteren

note: translators: %s - room name. Example: "Comfort Triple 1"
en: Edit External Calendars of "%s"
nl_NL: Bewerk externe kalenders van "%s"

en: Sync All External Calendars
nl_NL: Synchroniseer alle kalenders

en: Sync your bookings across all online channels like Booking.com, TripAdvisor, Airbnb etc. via iCalendar file format.
nl_NL: Synchroniseer uw boekingen via alle online kanalen zoals Booking.com, TripAdvisor, Airbnb etc. via het bestandsformaat iCalendar.

en: Calendar URL
nl_NL: URL kalender

en: Add New Calendar
nl_NL: Nieuwe kalender toevoegen

en: Sync Calendars
nl_NL: Kalenders synchroniseren

en: Delete All Logs
nl_NL: Wis alle logs

en: Deleting...
nl_NL: Wissen...

en: %d item
nl_NL: %d onderdeel

en: %d items
nl_NL: %d onderdelen

en: Calendars Synchronization Status
nl_NL: Kalenders synchronisatiestatus

en: Here you can see synchronization status of your external calendars.
nl_NL: Hier kunt u de synchronisatiestatus van uw externe agenda's bekijken.

en: Calendars Sync Status
nl_NL: Agendastatus synchroniseren

en: Display calendars synchronization status.
nl_NL: Synchronisatiestatus van agenda's weergeven.

en: Language Guide
nl_NL: Taalgids

en: Default language
nl_NL: Standaardtaal

en: This plugin will display all system messages, labels, buttons in the language set in <em>General > Settings > Site Language</em>. If the plugin is not available in your language, you may <a href="%s">contribute your translation</a>.
nl_NL: Deze plug-in zal alle meldingen, labels en knoppen in die taal tonen, die ingesteld is in <em>Algemeen >Instellingen > Taal van site</em>. Als deze plug-in is niet beschikbaar in uw taal, kunt u <a href="%s">met de vertalingen helpen</a>.

en: Custom translations and edits
nl_NL: Op maat gemaakte vertalingen en bewerkingen

en: You may customize plugin translation by editing the needed texts or adding your translation following these steps:
nl_NL: U kunt de vertaling van plug-in aanpassen door nodige teksten te bewerken of eigen vertaling toe te voegen, volg deze stappen:

en: Take the source file for your translations %s or needed translated locale.
nl_NL: Kies een bronbestand voor uw vertalingen %s of een nodige vertaalde locale.

en: Translate texts with any translation program like Poedit, Loco, Pootle etc.
nl_NL: U kunt verschillende vertaalprogramma's gebruiken, zoals Poedit, Loco, Pootle etc.

en: Put created .mo file with your translations into the folder %s. Where {lang} is ISO-639 language code and {country} is ISO-3166 country code. Example: Brazilian Portuguese file would be called motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.
nl_NL: Zet het .mo bestand met uw vertalingen in de map %s. {lang} is ISO-639 de taalcode en {country} is ISO-3166 de landcode. Voorbeeld: Braziliaanse Portugees bestand wordt genoemd motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.

en: Multilingual content
nl_NL: Meertalige inhoud

en: If your site is multilingual, you may use additional plugins to translate your added content into multiple languages allowing the site visitors to switch them.
nl_NL: Indien uw website meertalig is, kunt u extra plug-ins gebruiken om de inhoud in meerdere talen te vertalen en aan uw sitebezoekers een mogelijkheid te geven tussen talen te schakelen.

en: Language
nl_NL: Taal

en: Reports
nl_NL: Rapporten

en: Export
nl_NL: Exporteer

en: All Statuses
nl_NL: Alle statussen

en: Booking dates between
nl_NL: Boekingsdata tussen

en: Check-in date between
nl_NL: Aankomstdatum tussen

en: Check-out date between
nl_NL: Vertrekdatum tussen

en: In-house between
nl_NL: In-house tussen

en: Date of reservation between
nl_NL: Reserveringsdatum tussen

en: Export Bookings
nl_NL: Export boekingen

en: Choose start date
nl_NL: Kies startdatum

en: Choose end date
nl_NL: Kies einddatum

en: Select columns to export
nl_NL: Kies kolommen om te exporteren

en: Generate CSV
nl_NL: Genereer CSV

en: Number of accommodations
nl_NL: Aantal kamers

en: Title
nl_NL: Titel

en: Leave empty to use accommodation type title.
nl_NL: Laat leeg om titel van het type accommodatie te gebruiken.

en: Generate
nl_NL: Genereren

en: Accommodation generated. | %s accommodations generated.
nl_NL[0]: Accommodatie gegenereerd.
nl_NL[1]: %s accommodaties gegenereerd.

en: General
nl_NL: Algemeen

en: Pages
nl_NL: Pagina's

en: Search Results Page
nl_NL: Pagina met zoekresultaten

en: Select page to display search results. Use search results shortcode on this page.
nl_NL: Kies een pagina om zoekresultaten te tonen. Maak gebruik van een zoekresultaten shortcode.

en: Checkout Page
nl_NL: Afrekenpagina

en: Select page user will be redirected to complete booking.
nl_NL: Naar deze pagina wordt de klant doorverwezen om de reservering te voltooien.

en: Terms & Conditions
nl_NL: Algemene Voorwaarden

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
nl_NL: Als u een pagina 'Voorwaarden' definieert, wordt aan de klant gevraagd of deze deze accepteert bij het uitchecken.

en: Open the Terms & Conditions page in a new window
nl_NL: Open de Algemene Voorwaarden pagina in een nieuw venster

en: By enabling this option you can avoid errors related to displaying your terms & conditions inline for website pages created in page builders.
nl_NL: Door deze optie in te schakelen, kunt u fouten voorkomen die verband houden met het inline weergeven van uw algemene voorwaarden voor websitepagina's die zijn gemaakt in pagina builders.

en: My Account Page
nl_NL: Mijn Accountpagina

en: Select a page to display user account. Use the customer account shortcode on this page.
nl_NL: Selecteer een pagina om het gebruikersaccount weer te geven. Gebruik de shortcode van het klantaccount op deze pagina.

en: Currency
nl_NL: Valuta

en: Currency Position
nl_NL: Valutapositie

en: Decimal Separator
nl_NL: Scheidingsteken Decimalen

en: Thousand Separator
nl_NL: Scheidingsteken duizendtallen

en: Number of Decimals
nl_NL: Aantal decimalen

en: Misc
nl_NL: Diverse

en: Square Units
nl_NL: Vierkante eenheden

en: Datepicker Date Format
nl_NL: Datumformaat in Datapicker

en: Check-out Time
nl_NL: Uitchecktijd

en: Check-in Time
nl_NL: Inchecktijd

en: Bed Types
nl_NL: Types Bedden

en: Add Bed Type
nl_NL: Type bed toevoegen

en: Show Lowest Price for
nl_NL: Toon de laagste prijs voor

en: days
nl_NL: dagen

en: Lowest price of accommodation for selected number of days if check-in and check-out dates are not set. Example: set 0 to display today's lowest price, set 7 to display the lowest price for the next week.
nl_NL: De laagste prijzen voor accommodaties voor het aantal dagen die u gekozen hebt als aankomst- en vertrekdatum niet vastgesteld zijn. Voorbeeld: kies 0 op de laagste prijs van vandaag te zien, kies 7 om de laagste vrijs van het week te zien.

en: Coupons
nl_NL: Kortingsbonnen

en: Text on Checkout
nl_NL: Tekst bij het afrekenen

en: This text will appear on the checkout page.
nl_NL: Deze tekst verschijnt op de betaalpagina.

en: Disable Booking
nl_NL: Reservering uitschakelen

en: Hide reservation forms and buttons
nl_NL: Boekingsformulieren en knoppen verbergen

en: Text instead of reservation form while booking is disabled
nl_NL: Tekst in plaats van boekingsformulier als reserveren uitgeschakeld is

en: Booking Confirmation
nl_NL: Boekingsbevestiging

en: Confirmation Mode
nl_NL: Bevestigingswijze

en: By customer via email
nl_NL: Via e-mail door klant

en: By admin manually
nl_NL: Handmatig door beheerder

en: Confirmation upon payment
nl_NL: Bevestiging na betaling

en: Booking Confirmed Page
nl_NL: Pagina 'Bevestigde boeking'

en: Page user will be redirected to once the booking is confirmed via email or by admin.
nl_NL: De gebruiker van de pagina wordt doorgestuurd zodra de boeking is bevestigd via e-mail of door de beheerder.

en: Approval Time for User
nl_NL: Goedkeuringstijd voor gebruiker

en: Period of time in minutes the user is given to confirm booking via email. Unconfirmed bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
nl_NL: Tijdsperiode is minuten om reservering te bevestigen. Onbevestigde reserveringen wordt 'opgeheven' en boekingsstatus verandert in 'beschikbaar'.

en: Country of residence field is required for reservation.
nl_NL: Het land is vereist voor de reservering.

en: Full address fields are required for reservation.
nl_NL: Volledig adresvelden zijn vereist voor de reservering.

en: Customer information is required when placing admin bookings.
nl_NL: Klantinformatie is vereist bij het plaatsen van beheerder-boekingen.

en: Default Country on Checkout
nl_NL: Standaardland bij het afrekenen

en: Price Breakdown
nl_NL: Prijsopbouw

en: Price breakdown unfolded by default.
nl_NL: Prijsverdeling standaard uitgevouwen.

en: Account creation
nl_NL: Account aanmaken

en: Automatically create an account for a user at checkout.
nl_NL: Maak automatisch een account aan voor een gebruiker bij het afrekenen.

en: Allow customers to create an account during checkout.
nl_NL: Sta klanten toe een account aan te maken tijdens het afrekenen.

en: Allow customers to log into their existing account during checkout.
nl_NL: Sta klanten toe om in te loggen op hun bestaande account tijdens het afrekenen.

en: Booking Cancellation
nl_NL: Annulering van reservering

en: User can cancel booking via link provided inside email.
nl_NL: Een gebruiker kan een reservering annuleren alleen via link in een e-mail.

en: Booking Cancelation Page
nl_NL: Boeking annuleringspagina

en: Page to confirm booking cancelation.
nl_NL: Pagina om de annulering van de boeking te bevestigen.

en: Booking Canceled Page
nl_NL: Boeking geannuleerd pagina

en: Page to redirect to after a booking is canceled.
nl_NL: Pagina waarnaar wordt doorgestuurd nadat een boeking is geannuleerd.

en: Search Options
nl_NL: Zoekopties

en: Max Adults
nl_NL: Max. volwassenen

en: Maximum accommodation occupancy available in the Search Form.
nl_NL: Maximum bezetting accommodatie beschikbaar in het zoekformulier.

en: Max Children
nl_NL: Max. kinderen

en: Age of Child
nl_NL: Leeftijd van het kind

en: Optional description of the "Children" field.
nl_NL: Optionele beschrijving van het veld "Kinderen".

en: Book button behavior on the search results page
nl_NL: Boek knop gedrag op zoekpagina

en: Redirect to the checkout page immediately after successful addition to reservation.
nl_NL: Stuur direct door naar de betaalpagina na het succesvol toevoegen van een reservering.

en: Enable search form to recommend the best set of accommodations according to a number of guests.
nl_NL: Zoekformulier inschakelen om de beste accommodaties-set naargelang het aantal gasten aan te bevelen.

en: Skip Search Results
nl_NL: Zoekresultaten overslaan

en: Skip search results page and enable direct booking from accommodation pages.
nl_NL: Sla de pagina met zoekresultaten over en schakel direct boeken in vanaf accommodatiepagina's.

en: Direct Booking Form
nl_NL: Direct boekingsformulier

en: Show price for selected period
nl_NL: Toon prijs voor geselecteerde periode

en: Show price together with adults and children fields
nl_NL: Toon prijs samen met volwassenen en kinderen velden

en: Enable "adults" and "children" options for my website (default).
nl_NL: Opties voor 'volwassenen' en 'kinderen' inschakelen voor mijn website (standaard).

en: Disable "children" option for my website (hide "children" field and use Guests label instead).
nl_NL: Schakel de optie "kinderen" uit voor mijn website (verberg het veld "kinderen" en gebruik in plaats daarvan het gastenlabel).

en: Disable "adults" and "children" options for my website.
nl_NL: Schakel de opties 'volwassenen' en 'kinderen' uit voor mijn website.

en: Guest Management
nl_NL: Gastenbeheer

en: Hide "adults" and "children" fields within search availability forms.
nl_NL: Verberg velden "volwassenen" en "kinderen" in zoekformulieren voor zoeken.

en: Do not apply booking rules for admin bookings.
nl_NL: Pas geen boekingsregels toe op admin boekingen.

en: Display Options
nl_NL: Weergaveopties

en: Display gallery images of accommodation page in lightbox.
nl_NL: Galerijafbeeldingen van accommodatie pagina in lightbox weergeven.

en: Availability Calendar
nl_NL: Beschikbaarheidskalender

en: Display per-night prices in the availability calendar.
nl_NL: Toon prijzen per nacht in de beschikbaarheidskalender.

en: Truncate per-night prices in the availability calendar.
nl_NL: Kort de prijzen per nacht af in de beschikbaarheidskalender.

en: Display the currency sign in the availability calendar.
nl_NL: Geef het valutateken weer in de beschikbaarheidskalender.

en: Calendar Theme
nl_NL: Kalender thema

en: Select theme for an availability calendar.
nl_NL: Kies een thema voor een beschikbaarheidskalender.

en: Template Mode
nl_NL: Sjabloonmodus

en: Developer Mode
nl_NL: Ontwikkelaarmodus

en: Theme Mode
nl_NL: Themamodus

en: Choose Theme Mode to display the content with the styles of your theme. Choose Developer Mode to control appearance of the content with custom page templates, actions and filters. This option can't be changed if your theme is initially integrated with the plugin.
nl_NL: Kies 'Themamodus' om de inhoud met uw themastijl te tonen. Kies 'Ontwikkelaarsmodus' om het uiterlijk van de inhoud te controleren met aangepaste paginasjablonen, acties en filters. Deze optie kunt niet wijzigen als uw thema aanvankelijk geïntegreerd is met de plugin.

en: More Styles
nl_NL: Meer stijlen

en: Extend the styling options of Hotel Booking plugin with the new free addon - Hotel Booking Styles.
nl_NL: Breid de stijlopties van de Hotel Booking plugin uit met de nieuwe gratis add-on - Hotel Booking Styles.

en: Calendars Synchronization
nl_NL: Synchroniseer kalenders

en: Export admin blocks.
nl_NL: Exporteer beheerdersblokken.

en: Do not export imported bookings.
nl_NL: Geïmporteerde boekingen niet exporteren.

en: Minimize Logs
nl_NL: Minimaliseer Logs

en: Enable the plugin to record only important messages.
nl_NL: Schakel de plugin in om alleen belangrijke berichten op te nemen.

en: Calendars Synchronization Scheduler
nl_NL: Kalenders synchronisatieplanner

en: Enable automatic external calendars synchronization
nl_NL: Automatische synchronisatie van externe kalenders inschakelen

en: Clock
nl_NL: Klok

en: Sync calendars at this time (UTC) or starting at this time every interval below.
nl_NL: Synchroniseer kalenders nu (UTC) of begin op elk interval hieronder.

en: Quarter an Hour
nl_NL: Een kwartier

en: Half an Hour
nl_NL: Een half uur

en: Once Hourly
nl_NL: Eens per uur

en: Twice Daily
nl_NL: Tweemaal daags

en: Once Daily
nl_NL: Eens per dag

en: Automatically delete sync logs older than
nl_NL: Verwijder synchronisatielogboeken ouder dan

en: Day
nl_NL: Dag

en: Month
nl_NL: Maand

en: Quarter
nl_NL: Kwartaal

en: Half a Year
nl_NL: Een half jaar

en: Never Delete
nl_NL: Wis nooit

en: Block Editor
nl_NL: Blok-editor

en: Enable block editor for "%s".
nl_NL: Blok-editor inschakelen voor "%s".

en: Accommodation Types
nl_NL: Typen accommodaties

en: Services
nl_NL: Diensten

en: Admin Emails
nl_NL: E-mails van beheerder

en: Customer Emails
nl_NL: E-mail van klanten

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the <a>Hotel Booking & Mailchimp Integration</a>.
nl_NL: Zet passanten om in loyale klanten door ze automatisch op te nemen in marketing campagnes met de <a>Hotel Booking & Mailchimp Integratie</a>.

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the Hotel Booking & Mailchimp Integration.
nl_NL: Zet passanten om in loyale klanten door ze automatisch op te nemen in marketing campagnes met de Hotel Booking & Mailchimp Integratie.

en: Cancellation Details Template
nl_NL: Annulering details-sjabloon

en: Used for %cancellation_details% tag.
nl_NL: Gebruikt voor %cancellation_details% tag.

en: Email Settings
nl_NL: E-mailinstellingen

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with <a>Hotel Booking Notifier</a>.
nl_NL: Stuur automatische email notificaties zoals sleutel instructies, huisregels voor en na aankomst/vertrek met <a>Hotel Booking Notifier</a>.

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with Hotel Booking Notifier.
nl_NL: Stuur automatische email notificaties zoals sleutel instructies, huisregels voor en na aankomst/vertrek met Hotel Booking Notifier.

en: Email Sender
nl_NL: E-mail zender

en: Administrator Email
nl_NL: Beheerder E-mail

en: From Email
nl_NL: Van e-mail

en: From Name
nl_NL: Van naam

en: Footer Text
nl_NL: Voettekst

en: Reserved Accommodation Details Template
nl_NL: Gereserveerde accommodatie details-sjabloon

en: Used for %reserved_rooms_details% tag.
nl_NL: Gebruikt voor %reserved_rooms_details% tag.

en: Styles
nl_NL: Stijlen

en: Base Color
nl_NL: Basiskleur

en: Background Color
nl_NL: Achtergrondkleur

en: Body Background Color
nl_NL: Body achtergrondkleur

en: Body Text Color
nl_NL: Body tekstkleur

en: Payment Gateways
nl_NL: Betalingsgateways

en: General Settings
nl_NL: Algemene Instellingen

en: Need more gateways? Use our Hotel Booking <a href="%s" target="_blank">WooCommerce Payments</a> extension.
nl_NL: Meer gateways nodig? Gebruik onze <a href="%s" target="_blank"> WooCommerce Payments </a> extensie voor hotelboekingen.

en: You may also email the <a href="%s" target="_blank">balance payment request</a> link to your guests.
nl_NL: U kunt ook de link <a href="%s" target="_blank"> betalingsverzoek </a> naar uw gasten e-mailen.

en: User Pays
nl_NL: Klant betaalt

en: Full Amount
nl_NL: Totaalbedrag

en: Deposit
nl_NL: Aanbetaling

en: Deposit Type
nl_NL: Type aanbetaling

en: Fixed
nl_NL: Vastgesteld

en: Percent
nl_NL: Procent

en: Deposit Amount
nl_NL: Aanbetalingsbedrag

en: Deposit Time Frame (days)
nl_NL: Tijdsduur voor aanbetaling (dagen)

en: Apply deposit to bookings made in at least the selected number of days prior to the check-in date. Otherwise, the full amount is charged.
nl_NL: Pas een aanbetaling toe op boekingen die tenminste het geselecteerde aantal dagen vóór de incheckdatum zijn gemaakt. Anders wordt het volledige bedrag in rekening gebracht.

en: Force Secure Checkout
nl_NL: Veilige Betaling

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages. You must have an SSL certificate installed to use this option.
nl_NL: Schakel SSL (HTTPS) in op afrekenpagina's. Uw moet een  SSL certificate geïnstalleerd hebben.

en: Reservation Received Page
nl_NL: Pagina 'Ontvangen reservering'

en: Failed Transaction Page
nl_NL: Mislukte Transactiepagina

en: Default Gateway
nl_NL: Standaardgateway

en: Pending Payment Time
nl_NL: Betalingstijd in afwachting

en: Period of time in minutes the user is given to complete payment. Unpaid bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
nl_NL: Tijdsperiode is minuten om de betaling te voltooien. Onbetaalde reserveringen wordt 'opgeheven' en boekingsstatus verandert tot 'beschikbaar'.

en: Install <a href="%s" target="_blank">Hotel Booking addons</a> to manage their settings.
nl_NL: Installeer <a href="%s" target="_blank"> Add-ons voor hotelboekingen </a> om hun instellingen te beheren.

en: Install Hotel Booking addons to manage their settings.
nl_NL: Installeer Hotel Booking-add-ons om hun instellingen te beheren.

en: Advanced
nl_NL: Geavanceerd

en: License
nl_NL: Licentie

en: Settings saved.
nl_NL: Instellingen zijn opgeslagen.

en: <strong>Note:</strong> Payment methods will appear on the checkout page only when Confirmation Upon Payment is enabled in Accommodation > Settings > General > Confirmation Mode.
nl_NL: <strong> Opmerking: </strong> betaalmethoden worden alleen op de betaalpagina weergegeven wanneer 'Bevestiging bij betaling' is ingeschakeld in 'Accommodatie'> 'Instellingen'> 'Algemeen'> 'Bevestigingsmodus'.

en: Settings
nl_NL: Instellingen

en: Availability Search Form
nl_NL: Beschikbaarheid zoekformulier

en: Display search form.
nl_NL: Zoekformulier tonen.

en: The number of adults presetted in the search form.
nl_NL: Aantal volwassenen vooraf ingesteld in het zoekformulier.

en: The number of children presetted in the search form.
nl_NL: Aantal kinderen vooraf ingesteld in het zoekformulier.

en: Check-in date presetted in the search form.
nl_NL: Incheckdatum is vooraf ingesteld in het zoekformulier.

en: date in format %s
nl_NL: datum in een formaat %s

en: Check-out date presetted in the search form.
nl_NL: Uitcheckdatum is in zoekformulier vooraf ingesteld.

en: Custom attributes for advanced search.
nl_NL: Aangepaste kenmerken voor geavanceerd zoeken.

en: Comma-separated slugs of attributes.
nl_NL: Door komma's gescheiden kenmerken van attributen.

en: Custom CSS class for shortcode wrapper
nl_NL: Aanpasbare CSS class voor shortcode wrapper

en: whitespace separated css classes
nl_NL: spaties gescheiden css classes

en: Accommodation Type ID
nl_NL: ID van type accommodatie

en: ID of Accommodation Type to check availability.
nl_NL: ID van een kamertype om beschikbaarheid te checken.

en: integer number
nl_NL: integer getal

en: How many months to show.
nl_NL: Hoeveel maanden tonen.

en: Set the number of columns or the number of rows and columns separated by comma. Example: "3" or "2,3"
nl_NL: Stel het aantal kolommen in of het aantal rijen en kolommen gescheiden door komma's. Voorbeeld: "3" of "2,3"

en: Display availability calendar of the current accommodation type or by ID.
nl_NL: Toon de beschikbaarheidskalender van het huidige type accommodatie of op ID.

en: Availability Search Results
nl_NL: Beschikbaarheid zoekresultaten

en: Display listing of accommodation types that meet the search criteria.
nl_NL: Accommodatie typelijsten tonen die aan zoekcriteria voldoen.

en: Whether to display title of the accommodation type.
nl_NL: Moet de titel van het type accommodatie getoond worden.

en: Whether to display featured image of the accommodation type.
nl_NL: Moet een afbeelding van het type accommodatie getoond worden.

en: Whether to display gallery of the accommodation type.
nl_NL: Moet een galerij van het type accommodatie getoond worden.

en: Whether to display excerpt (short description) of the accommodation type.
nl_NL: Of een uittreksel (korte beschrijving) van het type accommodatie getoond moet worden.

en: Whether to display details of the accommodation type.
nl_NL: Of details van het type accommodatie moeten worden weergegeven.

en: Whether to display price of the accommodation type.
nl_NL: Moeten prijzen van type accommodatie getoond worden.

en: Show View Details button
nl_NL: "Details bekijken" knop tonen

en: Whether to display "View Details" button with the link to accommodation type.
nl_NL: Moet knop "Details bekijken" getoond worden met een link naar type accommodatie.

en: Sort by.
nl_NL: Sorteren op.

en: %1$s. See the <a href="%2$s" target="_blank">full list</a>.
nl_NL: %1$s. Zie <a href="%2$s" target="_blank">full list</a>.

en: Designates the ascending or descending order of sorting.
nl_NL: Geeft de oplopende of aflopende volgorde van sorteren aan.

en: ASC - from lowest to highest values (1, 2, 3). DESC - from highest to lowest values (3, 2, 1).
nl_NL: OPL - van laagste naar hoogste waarden (1, 2, 3). AFL - van hoogste naar laagste waarden (3, 2, 1).

en: Custom field name. Required if "orderby" is one of the "meta_value", "meta_value_num" or "meta_value_*".
nl_NL: Aangepaste veldnaam. Vereist als "orderby" een van de "meta_value", "meta_value_num" of "meta_value_ *" is.

en: custom field name
nl_NL: aangepaste veldnaam

en: empty string
nl_NL: lege tekenreeks

en: Specified type of the custom field. Can be used in conjunction with orderby="meta_value".
nl_NL: Opgegeven type van het aangepaste veld. Kan worden gebruikt in combinatie met orderby = "meta_value".

en: Sort by. Use "orderby" insted.
nl_NL: Sorteer op. Gebruik "orderby" in plaats.

en: Show Book button
nl_NL: Toon knop "Reserveren"

en: Whether to display Book button.
nl_NL: Moet "Reserveren" knop getoond worden.

en: NOTE:
nl_NL: Opmerking:

en: Use only on page that you set as Search Results Page in <a href="%s">Settings</a>
nl_NL: Alleen op Zoekresultaten-pagina tonen die in <a href="%s">Instellingen</a> ingesteld is

en: Accommodation Types Listing
nl_NL: Lijst van kamertypes

en: Count per page
nl_NL: Bereken per pagina

en: integer, -1 to display all, default: "Blog pages show at most"
nl_NL: geheel getal, -1 om alles weer te geven, standaard: "Blogpagina's worden maximaal weergegeven"

en: IDs of categories that will be shown.
nl_NL: ID's van categorieën die worden getoond.

en: Comma-separated IDs.
nl_NL: Komma gescheiden IDs.

en: IDs of tags that will be shown.
nl_NL: ID's van labels die worden getoond.

en: IDs of accommodations that will be shown.
nl_NL: ID's van accommodaties die worden getoond.

en: Logical relationship between each taxonomy when there is more than one.
nl_NL: Logische relatie tussen elke taxonomie wanneer er meer dan één is.

en: Services Listing
nl_NL: Lijsten 'Diensten'

en: IDs
nl_NL: ID's

en: IDs of services that will be shown.
nl_NL: IDs van diensten die getoond worden.

en: Show All Services
nl_NL: Alle diensten tonen

en: Single Accommodation Type
nl_NL: Type enkele accommodatie

en: ID of accommodation type to display.
nl_NL: ID van type accommodatie tonen.

en: Display accommodation type with title and image.
nl_NL: Een type accommodatie met titel en foto tonen.

en: Checkout Form
nl_NL: Check-out formulier

en: Display checkout form.
nl_NL: Uitcheckformulier tonen.

en: Use only on page that you set as Checkout Page in <a href="%s">Settings</a>
nl_NL: Maak alleen gebruik on de uitcheckpagina in <a href="%s">Instellingen</a>

en: Booking Form
nl_NL: Boekingsformulier

en: Show Booking Form for Accommodation Type with id 777
nl_NL: Boekingsformulier voor type accommodatie met ID 777 tonen

en: Accommodation Rates List
nl_NL: Accommodatie prijslijst

en: ID of accommodation type.
nl_NL: ID van type accommodatie.

en: Show Accommodation Rates List for accommodation type with id 777
nl_NL: Prijslijst voor type accommodatie met ID 777 tonen

en: Display booking and payment details.
nl_NL: Toon boeking- en betalingdetails.

en: Use this shortcode on Booking Confirmed and Reservation Received pages
nl_NL: Gebruik deze shortcode op de pagina's 'Bevestigde boeking' en 'Ontvangen reservering'

en: Booking Cancelation
nl_NL: Annulering van boeking

en: Display booking cancelation details.
nl_NL: Toon de boeking annulering details.

en: Use this shortcode on the Booking Cancelation page
nl_NL: Gebruik deze shortcode op de boeking annuleringspagina

en: Customer Account
nl_NL: Klantaccount

en: Display log in form or customer account area.
nl_NL: Toon inlogformulier of klant account gedeelte.

en: Use this shortcode to create the My Account page.
nl_NL: Gebruik deze shortcode om de Mijn Account pagina aan te maken.

en: Shortcodes
nl_NL: Shortcode's

en: Example
nl_NL: Voorbeeld

en: Deprecated since %s
nl_NL: Verouderd sinds %s

en: Values:
nl_NL: Waarden:

en: Default:
nl_NL: Standaard:

en: Optional.
nl_NL: Optioneel.

en: Required
nl_NL: Verplicht

en: Taxes and fees saved.
nl_NL: Belastingen & kosten opgeslagen.

en: Taxes & Fees
nl_NL: Belastingen & kosten

en: Fees
nl_NL: Kosten

en: No fees have been created yet.
nl_NL: Er zijn nog geen kosten aangemaakt.

en: Add new
nl_NL: Voeg nieuwe toe

en: Label
nl_NL: Etiket

en: New fee
nl_NL: Nieuwe kost

en: Per guest / per day
nl_NL: Per gast / per dag

en: Per accommodation / per day
nl_NL: Per accommodatie / per dag

en: Per accommodation (%)
nl_NL: Per accommodatie (%)

en: Limit
nl_NL: Limiet

en: How often this fee is charged. Set 0 to charge each day of the stay period. Set 1 to charge once.
nl_NL: Hoe vaak deze vergoeding in rekening wordt gebracht. Stel 0 in om elke dag van de verblijfsperiode in rekening te brengen. Stel 1 in om één keer in rekening te brengen.

en: Show accommodation rate with this charge included
nl_NL: Toon de accommodatieprijs met deze kosten inbegrepen

en: Accommodation Taxes
nl_NL: Accommodatie belasting

en: No taxes have been created yet.
nl_NL: Er zijn nog geen belastingen aangemaakt.

en: New tax
nl_NL: Nieuwe belasting

en: Limit of days the fee is charged. Set 0 to charge each day of stay period. Set 1 to charge once.
nl_NL: Maximaal aantal dagen waarop de toeslag in rekening wordt gebracht. Stel 0 in om elke verblijfsdag in rekening te brengen. Stel 1 in om één keer in rekening te brengen.

en: Service Taxes
nl_NL: Diensten belastingen

en: Fee Taxes
nl_NL: Kosten belastingen

en: External Calendars
nl_NL: Externe kalenders

en: Sync External Calendars
nl_NL: Synchroniseer externe kalenders

[ctx: Placeholder for empty accommodation title]
en: (no title)
nl_NL: (geen titel)

en: Download Calendar
nl_NL: Download kalender

en: Message
nl_NL: Bericht

en: Success
nl_NL: Gelukt

en: Warning
nl_NL: Opgelet

en: Waiting
nl_NL: Wachtend

en: Processing
nl_NL: Verwerken

[ctx: Total number of processed bookings]
en: Total
nl_NL: Totaal

en: Succeed
nl_NL: Gelukt

en: Skipped
nl_NL: Overgeslagen

en: Failed
nl_NL: Mislukt

en: Removed
nl_NL: Verwijderd

en: Copying to clipboard failed. Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
nl_NL: Kopiëren naar klembord mislukt. Druk op Ctrl/Cmd+C om te kopiëren.

en: Description is missing.
nl_NL: Beschrijving ontbreekt.

en: User is missing.
nl_NL: Gebruiker ontbreekt.

en: Permission is missing.
nl_NL: Toestemming ontbreekt.

en: You do not have permission to assign API Keys to the selected user.
nl_NL: U heeft geen toestemming om API-sleutels toe te wijzen aan de geselecteerde gebruiker.

en: API Key updated successfully.
nl_NL: API-sleutel succesvol bijgewerkt.

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new keys now as the secret key will be hidden once you leave this page.
nl_NL: API-sleutel succesvol gegenereerd. Zorg ervoor dat u nu uw nieuwe sleutels kopieert, omdat de geheime sleutel wordt verborgen zodra u deze pagina verlaat.

en: Revoke key
nl_NL: Sleutel intrekken

en: No keys found.
nl_NL: Geen sleutels gevonden.

en: Description
nl_NL: Omschrijving

en: Consumer key ending in
nl_NL: Consumentensleutel eindigt in

en: User
nl_NL: Gebruiker

en: Permissions
nl_NL: Toestemmingen

en: Last access
nl_NL: Laatste toegang

en: API key
nl_NL: API-sleutel

en: Revoke
nl_NL: Intrekken

en: Read
nl_NL: Lezen

en: Write
nl_NL: Schrijven

en: Read/Write
nl_NL: Lezen/Schrijven

en: Unknown
nl_NL: Onbekend

en: You do not have permission to edit this API Key
nl_NL: U heeft geen toestemming om deze API-sleutel te bewerken

en: Add key
nl_NL: Sleutel toevoegen

en: You do not have permission to revoke this API Key
nl_NL: U heeft geen toestemming om deze API-sleutel in te trekken

en: You do not have permission to edit API Keys
nl_NL: U heeft geen toestemming om API-sleutels te bewerken

en: You do not have permission to revoke API Keys
nl_NL: U heeft geen toestemming om API-sleutels in te trekken

en: Generate API key
nl_NL: Genereer API-sleutel

en: Friendly name for identifying this key.
nl_NL: Vriendelijke naam voor het identificeren van deze sleutel.

en: Owner of these keys.
nl_NL: Eigenaar van deze sleutels.

en: Access type of these keys.
nl_NL: Toegangstype van deze sleutels.

en: Consumer key
nl_NL: Consumenten sleutel

en: Copied!
nl_NL: Gekopieerd!

en: Copy
nl_NL: Kopiëren

en: Consumer secret
nl_NL: Consumenten geheim

en: Please complete all required fields and try again.
nl_NL: Vul alle verplichte velden in en probeer opnieuw.

en: Sorry, the minimum allowed payment amount is %s to use this payment method.
nl_NL: Sorry, het minimale bedrag voor deze betaalmethode is %s.

en: Booking Information
nl_NL: Boekingsgegevens

en: Check-in Date
nl_NL: Incheckdatum

en: Check-out Date
nl_NL: Uitcheckdatum

en: Customer Information
nl_NL: Klantinformatie

en: Customer Note
nl_NL: Opmerking van de klant

en: Additional Information
nl_NL: Extra informatie

en: Coupon
nl_NL: Kortingsbon

en: Total Booking Price
nl_NL: Totaalprijs boeking

en: Notes
nl_NL: Opmerkingen

en: %1$s on %2$s
nl_NL: %1$s op %2$s

en: Based on your search parameters
nl_NL: Gebaseerd op uw zoekcriteria

en: No bookings found for your request.
nl_NL: Geen boekingen gevonden voor uw vraag.

en: Uploads directory is not writable.
nl_NL: Uploadmap is niet schrijfbaar.

en: No enough data
nl_NL: Niet voldoende data

en: An error has occurred
nl_NL: Er heeft zich een fout voorgedaan

en: An error has occurred, please try again later.
nl_NL: Er is een fout opgetreden, probeer het later opnieuw.

en: The number of adults is not valid.
nl_NL: Het aantal volwassenen is niet geldig.

en: The number of guests is not valid.
nl_NL: Het aantal gasten is niet geldig.

en: An error has occurred. Please try again later.
nl_NL: Er is een fout opgetreden. Probeer het later opnieuw.

en: Chosen payment method is not available. Please refresh the page and try one more time.
nl_NL: De gekozen betaalmethode is niet beschikbaar. Ververs de pagina en probeer het opnieuw.

en: Coupon applied successfully.
nl_NL: Coupon met succes toegepast.

en: Coupon is not valid.
nl_NL: Coupon is niet geldig.

en: You do not have permission to do this action.
nl_NL: U heeft geen toestemming om deze actie uit te voeren.

en: Year
nl_NL: Jaar

en: Custom
nl_NL: Aanpassen

[ctx: Booking status]
en: Confirmed
nl_NL: Bevestigd

en: Show
nl_NL: Tonen

en: Search
nl_NL: Zoeken

en: Booked
nl_NL: Gereserveerd

en: Pending
nl_NL: In afwachting

en: External
nl_NL: Extern

en: Blocked
nl_NL: Geblokkeerd

en: Search results for accommodations that have bookings with status "%s" from %s until %s
nl_NL: Zoekresultaten voor accommodaties met boekingstatussen "%s" van %s tot %s

en: Free
nl_NL: Gratis

en: Locked (Booked or Pending)
nl_NL: Vergrendeld (geboekt of in behandeling)

en: Until
nl_NL: Tot

en: Period:
nl_NL: Periode:

en: &lt; Prev
nl_NL: &lt; Vorige

en: Next &gt;
nl_NL: Volgende &gt;

en: No accommodations found.
nl_NL: Geen accommodaties gevonden.

en: Check-out #%d
nl_NL: Uitchecken #%d

en: Check-in #%d
nl_NL: Inchecken #%d

en: Booking #%d
nl_NL: Boeking #%d

en: Buffer time.
nl_NL: Buffer tijd.

[ctx: Availability]
en: Free
nl_NL: Beschikbaar

en: Adults: %s
nl_NL: Volwassenen: %s

en: Children: %s
nl_NL: Kinderen: %s

en: Booking imported with UID %s.
nl_NL: Boeking geïmporteerd met UID %s.

en: Imported booking.
nl_NL: Importeer boeking.

en: Description: %s.
nl_NL: Omschrijving: %s.

en: Source: %s.
nl_NL: Bron: %s.

en: &#197;land Islands
nl_NL: &#197; land eilanden

en: Albania
nl_NL: Albanië

en: Algeria
nl_NL: Algerije

en: American Samoa
nl_NL: Amerikaans-Samoa

en: Antigua and Barbuda
nl_NL: Antigua & Barbuda

en: Argentina
nl_NL: Argentinië

en: Armenia
nl_NL: Armenië

en: Australia
nl_NL: Australië

en: Austria
nl_NL: Oostenrijk

en: Azerbaijan
nl_NL: Azerbeidzjan

en: Bahamas
nl_NL: Bahama's

en: Bahrain
nl_NL: Bahrein

en: Belarus
nl_NL: Wit-Rusland

en: Belgium
nl_NL: België

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
nl_NL: Bonaire, Sint Eustatius en Saba

en: Bosnia and Herzegovina
nl_NL: Bosnië-Herzegovina

en: Bouvet Island
nl_NL: Bouvet eiland

en: Brazil
nl_NL: Brazilië

en: British Indian Ocean Territory
nl_NL: Brits Indische Oceaan Territorium

en: British Virgin Islands
nl_NL: Britse Maagdeneilanden

en: Bulgaria
nl_NL: Bulgarije

en: Cambodia
nl_NL: Cambodja

en: Cameroon
nl_NL: Kameroen

en: Cape Verde
nl_NL: Kaapverdië

en: Cayman Islands
nl_NL: Kaaimaneilanden

en: Central African Republic
nl_NL: Centraal-Afrikaanse Republiek

en: Chad
nl_NL: Tsjaad

en: Chile
nl_NL: Chili

en: Christmas Island
nl_NL: Christmaseiland

en: Cocos (Keeling) Islands
nl_NL: Cocos (Keeling) eilanden

en: Comoros
nl_NL: Comoren

en: Congo (Brazzaville)
nl_NL: Congo - Brazzaville

en: Congo (Kinshasa)
nl_NL: Congo-Kinshasa

en: Cook Islands
nl_NL: Cookeilanden

en: Croatia
nl_NL: Kroatië

en: Czech Republic
nl_NL: Tsjechië

en: Denmark
nl_NL: Denemarken

en: Dominican Republic
nl_NL: Dominicaanse Republiek

en: Egypt
nl_NL: Egypte

en: Equatorial Guinea
nl_NL: Equatoriaal-Guinea

en: Estonia
nl_NL: Estland

en: Ethiopia
nl_NL: Ethiopië

en: Falkland Islands
nl_NL: Falklandeilanden

en: Faroe Islands
nl_NL: Faeröer

en: France
nl_NL: Frankrijk

en: French Guiana
nl_NL: Frans-Guyana

en: French Polynesia
nl_NL: Frans-Polynesië

en: French Southern Territories
nl_NL: Frans Zuidelijk Terrotorium

en: Georgia
nl_NL: Georgië

en: Germany
nl_NL: Duitsland

en: Greece
nl_NL: Griekenland

en: Greenland
nl_NL: Groenland

en: Guinea
nl_NL: Guinee

en: Guinea-Bissau
nl_NL: Guinee-Bissau

en: Guyana
nl_NL: Guiana

en: Haiti
nl_NL: Haïti

en: Heard Island and McDonald Islands
nl_NL: Heardeiland en McDonaldeilanden

en: Hong Kong
nl_NL: Hongkong

en: Hungary
nl_NL: Hongarije

en: Iceland
nl_NL: IJsland

en: Indonesia
nl_NL: Indonesië

en: Iraq
nl_NL: Irak

en: Ireland
nl_NL: Ierland

en: Isle of Man
nl_NL: Het eiland Man

en: Israel
nl_NL: Israël

en: Italy
nl_NL: Italië

en: Ivory Coast
nl_NL: Ivoorkust

en: Jordan
nl_NL: Jordanië

en: Kazakhstan
nl_NL: Kazachstan

en: Kenya
nl_NL: Kenia

en: Kuwait
nl_NL: Koeweit

en: Kyrgyzstan
nl_NL: Kirgizië

en: Latvia
nl_NL: Letland

en: Lebanon
nl_NL: Libanon

en: Libya
nl_NL: Libië

en: Lithuania
nl_NL: Litouwen

en: Luxembourg
nl_NL: Luxemburg

en: Macao S.A.R., China
nl_NL: Macau S.A.R., China

en: Macedonia
nl_NL: Macedonië

en: Madagascar
nl_NL: Madagaskar

en: Malaysia
nl_NL: Maleisië

en: Maldives
nl_NL: Malediven

en: Marshall Islands
nl_NL: Marshalleilanden

en: Mauritania
nl_NL: Mauritanië

en: Micronesia
nl_NL: Micronesië

en: Moldova
nl_NL: Moldavië

en: Mongolia
nl_NL: Mongolië

en: Morocco
nl_NL: Marokko

en: Namibia
nl_NL: Namibië

en: Netherlands
nl_NL: Nederland

en: New Caledonia
nl_NL: Nieuw-Caledonië

en: New Zealand
nl_NL: Nieuw-Zeeland

en: Norfolk Island
nl_NL: Norfolk

en: Northern Mariana Islands
nl_NL: Noordelijke Marianen

en: North Korea
nl_NL: Noord-Korea

en: Norway
nl_NL: Noorwegen

en: Palestinian Territory
nl_NL: Palestijns gebied

en: Papua New Guinea
nl_NL: Papoea-Nieuw-Guinea

en: Philippines
nl_NL: Filippijnen

en: Poland
nl_NL: Polen

en: Reunion
nl_NL: Réunion

en: Romania
nl_NL: Roemenië

en: Russia
nl_NL: Rusland

en: Saint Barth&eacute;lemy
nl_NL: Saint Barthélemy

en: Saint Helena
nl_NL: Sint-Helena

en: Saint Kitts and Nevis
nl_NL: Saint Kitts en Nevis

en: Saint Martin (French part)
nl_NL: Saint-Martin (Frans deel)

en: Saint Martin (Dutch part)
nl_NL: Saint-Martin (Nederlandse deel)

en: Saint Pierre and Miquelon
nl_NL: Saint Pierre en Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
nl_NL: Saint Vincent en de Grenadines

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
nl_NL: S&atilde;o Tom&eacute; en Pr&iacute;ncipe

en: Saudi Arabia
nl_NL: Saoedi-Arabië

en: Serbia
nl_NL: Servië

en: Seychelles
nl_NL: Seychellen

en: Slovakia
nl_NL: Slowakije

en: Slovenia
nl_NL: Slovenië

en: Solomon Islands
nl_NL: Salomonseilanden

en: Somalia
nl_NL: Somalië

en: South Africa
nl_NL: Zuid-Afrika

en: South Georgia/Sandwich Islands
nl_NL: Zuid-Georgië/Sandwich eilanden

en: South Korea
nl_NL: Zuid-Korea

en: South Sudan
nl_NL: Zuid-Soedan

en: Spain
nl_NL: Spanje

en: Sudan
nl_NL: Soedan

en: Svalbard and Jan Mayen
nl_NL: Svalbard & Jan Mayen

en: Sweden
nl_NL: Zweden

en: Switzerland
nl_NL: Zwitserland

en: Syria
nl_NL: Syrië

en: Tajikistan
nl_NL: Tadzjikistan

en: Timor-Leste
nl_NL: Oost-Timor

en: Trinidad and Tobago
nl_NL: Trinidad & Tobago

en: Tunisia
nl_NL: Tunesië

en: Turkey
nl_NL: Turkije

en: Turks and Caicos Islands
nl_NL: Turks- en Caicos-eilanden

en: Uganda
nl_NL: Oeganda

en: Ukraine
nl_NL: Oekraïne

en: United Arab Emirates
nl_NL: Verenigde Arabische Emiraten

en: United Kingdom (UK)
nl_NL: Verenigd Koninkrijk (UK)

en: United States (US)
nl_NL: Verenigde Staten (US)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
nl_NL: Verenigde Staten (US) ondergeschikte afgelegen eilanden

en: United States (US) Virgin Islands
nl_NL: Amerikaanse Maagdeneilanden (VS)

en: Uzbekistan
nl_NL: Oezbekistan

en: Vatican
nl_NL: Vaticaan

en: Wallis and Futuna
nl_NL: Wallis & Futuna

en: Western Sahara
nl_NL: Westelijke Sahara

en: Yemen
nl_NL: Jemen

en: United States (US) dollar
nl_NL: Amerikaanse (US) dollar

en: Pound sterling
nl_NL: Pond sterling

en: United Arab Emirates dirham
nl_NL: VAE-dirham

en: Afghan afghani
nl_NL: Afghaanse afghani

en: Albanian lek
nl_NL: Albanese lek

en: Armenian dram
nl_NL: Armeense dram

en: Netherlands Antillean guilder
nl_NL: Nederlandse Antilliaanse gulden

en: Angolan kwanza
nl_NL: Angolese kwanza

en: Argentine peso
nl_NL: Argentijnse peso

en: Australian dollar
nl_NL: Australische dollar

en: Aruban florin
nl_NL: Arubaanse Florin

en: Azerbaijani manat
nl_NL: Azerbeidzjaanse manat

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
nl_NL: Converteerbare mark Bosnië en Herzegovina

en: Barbadian dollar
nl_NL: Barbadese dollar

en: Bangladeshi taka
nl_NL: Bengalese taka

en: Bulgarian lev
nl_NL: Bulgaarse lev

en: Bahraini dinar
nl_NL: Bahreinse dinar

en: Burundian franc
nl_NL: Burundese frank

en: Bermudian dollar
nl_NL: Bermudaanse dollar

en: Brunei dollar
nl_NL: Bruneise dollar

en: Bolivian boliviano
nl_NL: Boliviaanse boliviano

en: Brazilian real
nl_NL: Braziliaanse real

en: Bahamian dollar
nl_NL: Bahamaanse dollar

en: Botswana pula
nl_NL: Botswaanse pula

en: Belarusian ruble (old)
nl_NL: Wit-Russische roebel (oud)

en: Belarusian ruble
nl_NL: Wit-Russische roebel

en: Belize dollar
nl_NL: Belizaanse dollar

en: Canadian dollar
nl_NL: Canadese dollar

en: Congolese franc
nl_NL: Congolese frank

en: Swiss franc
nl_NL: Zwitserse frank

en: Chilean peso
nl_NL: Chileense peso

en: Chinese yuan
nl_NL: Chinese Yuan

en: Colombian peso
nl_NL: Colombiaanse peso

en: Costa Rican col&oacute;n
nl_NL: Costa Ricaanse col&oacute;n

en: Cuban convertible peso
nl_NL: Cubaanse converteerbare peso

en: Cuban peso
nl_NL: Cubaanse peso

en: Cape Verdean escudo
nl_NL: Kaapverdische escudo

en: Czech koruna
nl_NL: Tsjechische kroon

en: Djiboutian franc
nl_NL: Djiboutiaanse frank

en: Danish krone
nl_NL: Deense kroon

en: Dominican peso
nl_NL: Dominicaanse peso

en: Algerian dinar
nl_NL: Algerijnse dinar

en: Egyptian pound
nl_NL: Egyptische Pond

en: Eritrean nakfa
nl_NL: Eritrese nakfa

en: Ethiopian birr
nl_NL: Ethiopische birr

en: Fijian dollar
nl_NL: Fiji dollar

en: Falkland Islands pound
nl_NL: Falklandeilanden pond

en: Georgian lari
nl_NL: Georgische Lari

en: Guernsey pound
nl_NL: Guernsey pond

en: Ghana cedi
nl_NL: Ghanese cedi

en: Gibraltar pound
nl_NL: Gibraltar pond

en: Gambian dalasi
nl_NL: Gambiaanse dalasi

en: Guinean franc
nl_NL: Guinese frank

en: Guatemalan quetzal
nl_NL: Guatemalaanse quetzal

en: Guyanese dollar
nl_NL: Guinese dollar

en: Hong Kong dollar
nl_NL: Hongkongse dollar

en: Honduran lempira
nl_NL: Hondurese lempira

en: Croatian kuna
nl_NL: Kroatische kuna

en: Haitian gourde
nl_NL: Haitiaanse gourde

en: Hungarian forint
nl_NL: Hongaarse forint

en: Indonesian rupiah
nl_NL: Indonesische roepia

en: Israeli new shekel
nl_NL: Israelische new shekel

en: Manx pound
nl_NL: Manx pond

en: Indian rupee
nl_NL: Indiase roepie

en: Iraqi dinar
nl_NL: Irakese dinar

en: Iranian rial
nl_NL: Iraanse rial

en: Iranian toman
nl_NL: Iraanse toman

en: Icelandic kr&oacute;na
nl_NL: Ijslandse kr&oacute;na

en: Jersey pound
nl_NL: Jersey pond

en: Jamaican dollar
nl_NL: Jamaicaanse dollar

en: Jordanian dinar
nl_NL: Jordaanse dinar

en: Japanese yen
nl_NL: Japanse yen

en: Kenyan shilling
nl_NL: Keniaanse shilling

en: Kyrgyzstani som
nl_NL: Kyrgyzstanische som

en: Cambodian riel
nl_NL: Cambodiaanse riel

en: Comorian franc
nl_NL: Comoriaanse frank

en: North Korean won
nl_NL: Noord-Koreaanse won

en: South Korean won
nl_NL: Zuid-Koreaanse won

en: Kuwaiti dinar
nl_NL: Koeweitse dinar

en: Cayman Islands dollar
nl_NL: Kaaiman eilandse dollar

en: Kazakhstani tenge
nl_NL: Kazakhstaanse tenge

en: Lao kip
nl_NL: Laotiaanse kip

en: Lebanese pound
nl_NL: Libanese pond

en: Sri Lankan rupee
nl_NL: Sri Lankese rupee

en: Liberian dollar
nl_NL: Liberiaanse dollar

en: Lesotho loti
nl_NL: Lesothaanse loti

en: Libyan dinar
nl_NL: Libische dinar

en: Moroccan dirham
nl_NL: Marokkaanse dirham

en: Moldovan leu
nl_NL: Moldovaanse leu

en: Malagasy ariary
nl_NL: Malagassische ariary

en: Macedonian denar
nl_NL: Macedoniaanse denar

en: Burmese kyat
nl_NL: Myanmarese kyat

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
nl_NL: Mongoolse t&ouml;gr&ouml;g

en: Macanese pataca
nl_NL: Macause pataca

en: Mauritanian ouguiya
nl_NL: Mauritaniaanse ouguiya

en: Mauritian rupee
nl_NL: Mauritaanse rupee

en: Maldivian rufiyaa
nl_NL: Maladivische rufiyaa

en: Malawian kwacha
nl_NL: Malawiaanse kwacha

en: Mexican peso
nl_NL: Mexicaanse peso

en: Malaysian ringgit
nl_NL: Maleisische ringgit

en: Mozambican metical
nl_NL: Mozambicaanse metical

en: Namibian dollar
nl_NL: Namibische dollar

en: Nigerian naira
nl_NL: Nigeriaanse naira

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
nl_NL: Nicaraguaanse c&oacute;rdoba

en: Norwegian krone
nl_NL: Noorse kroon

en: Nepalese rupee
nl_NL: Nepalese roepie

en: New Zealand dollar
nl_NL: Nieuw-Zeelandse dollar

en: Omani rial
nl_NL: Omanische rial

en: Panamanian balboa
nl_NL: Panamese balboa

en: Papua New Guinean kina
nl_NL: Papua Nieuw Guineaanse kina

en: Philippine peso
nl_NL: Filipijnse peso

en: Pakistani rupee
nl_NL: Pakistaanse roepie

en: Polish z&#x142;oty
nl_NL: Poolse z&#x142;oty

en: Transnistrian ruble
nl_NL: Transnistriaanse roebel

en: Paraguayan guaran&iacute;
nl_NL: Paraguayaanse guaran&iacute;

en: Qatari riyal
nl_NL: Qatariaanse riyal

en: Romanian leu
nl_NL: Roemeense leu

en: Serbian dinar
nl_NL: Servische dinar

en: Russian ruble
nl_NL: Russische roebel

en: Rwandan franc
nl_NL: Rwandese frank

en: Saudi riyal
nl_NL: Saoedi-Arabische riyal

en: Solomon Islands dollar
nl_NL: Solomon eilandse dollar

en: Seychellois rupee
nl_NL: Seychelliaanse rupee

en: Sudanese pound
nl_NL: Soedanese pond

en: Swedish krona
nl_NL: Zweedse kroon

en: Singapore dollar
nl_NL: Singaporese dollar

en: Saint Helena pound
nl_NL: Sint Heleense pond

en: Sierra Leonean leone
nl_NL: Sierra Leoneaanse leone

en: Somali shilling
nl_NL: Somalische shilling

en: Surinamese dollar
nl_NL: Surinaamse dollar

en: South Sudanese pound
nl_NL: Zuid Soedanese pond

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
nl_NL: S&atilde;o Tom&eacute; en Pr&iacute;ncipe dobra

en: Syrian pound
nl_NL: Syrische pond

en: Swazi lilangeni
nl_NL: Swazische lilangeni

en: Thai baht
nl_NL: Thaise baht

en: Tajikistani somoni
nl_NL: Tajikistanische somoni

en: Turkmenistan manat
nl_NL: Turkmenistaanse manat

en: Tunisian dinar
nl_NL: Tunesische dinar

en: Tongan pa&#x2bb;anga
nl_NL: Tongaans pa&#x2bb;anga

en: Turkish lira
nl_NL: Turkse lire

en: Trinidad and Tobago dollar
nl_NL: Trinidad en Tobago dollar

en: New Taiwan dollar
nl_NL: Nieuw Taiwanese dollar

en: Tanzanian shilling
nl_NL: Tanzaniaanse shilling

en: Ukrainian hryvnia
nl_NL: Oekraïense hryvnja

en: Ugandan shilling
nl_NL: Ugandase shilling

en: Uruguayan peso
nl_NL: Uruguayaanse peso

en: Uzbekistani som
nl_NL: Uzbekistaanse som

en: Venezuelan bol&iacute;var
nl_NL: Venezuelaanse bol&iacute;var

en: Bol&iacute;var soberano
nl_NL: Bolívar soberano

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
nl_NL: Vietnamees &#x111;&#x1ed3;ng

en: Vanuatu vatu
nl_NL: Vanuatuaanse vatu

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
nl_NL: Samoaanse t&#x101;l&#x101;

en: Central African CFA franc
nl_NL: Centraal Africaanse CFA frank

en: East Caribbean dollar
nl_NL: Oost Caribbische dollar

en: West African CFA franc
nl_NL: West Africaanse CFA frank

en: CFP franc
nl_NL: CFP frank

en: Yemeni rial
nl_NL: Jemenitische rial

en: South African rand
nl_NL: Zuid-Afrikaanse rand

en: Zambian kwacha
nl_NL: Zambiaanse kwacha

en: Before
nl_NL: Voor

en: After
nl_NL: Na

en: Before with space
nl_NL: Voor met een spatie

en: After with space
nl_NL: Acher met een spatie

en: First name is required.
nl_NL: Voornaam is verplicht.

en: Last name is required.
nl_NL: Achternaam is verplicht.

en: Email is required.
nl_NL: E-mail is verplicht.

en: Phone is required.
nl_NL: Telefoon is verplicht.

en: Country of residence
nl_NL: Land van verblijf

en: Country is required.
nl_NL: Land is verplicht.

en: Address is required.
nl_NL: Adres is verplicht.

en: City is required.
nl_NL: Stad is verplicht.

en: State is required.
nl_NL: Staat is verplicht.

en: Postcode is required.
nl_NL: Postcode is verplicht.

en: Note is required.
nl_NL: Opmerking verplicht.

en: Square Meter
nl_NL: Vierkante meter

en: Square Foot
nl_NL: Vierkante voet

en: Square Yard
nl_NL: Vierkante meter

en: m²
nl_NL: m2

[ctx: Zero price]
en: Free
nl_NL: Gratis

[ctx: Price per one night. Example: $99 per night]
note: translators: Price per one night. Example: $99 per night
en: per night
nl_NL: per nacht

[ctx: Price for X nights. Example: $99 for 2 nights, $99 for 21 nights]
note: translators: Price for X nights. Example: $99 for 2 nights, $99 for 21 nights
en: for %d nights | for %d nights
nl_NL[0]: voor %d nachten
nl_NL[1]: voor %d nachten

en: User Approval Time setted in Hotel Booking Settings
nl_NL: Goedkeuringstijd van een gebruiker is ingesteld in Hotelreservering-instellingen

en: Pending Payment Time set in Hotel Booking Settings
nl_NL: Afwachtingstijd is ingesteld in Hotelreservering-instellingen

en: Interval for automatic cleaning of synchronization logs.
nl_NL: Interval voor automatisch opschonen van synchronisatielogboeken.

en: Check-in
nl_NL: Inchecken

en: Check-out
nl_NL: Uitchecken

note: translators: The value a hotel wishes to sell their rooms. Also called the Cost, Value, Tariff or Room charge.
en: Rate
nl_NL: Tarief

en: Adults/Guests
nl_NL: Volwassenen/Gasten

en: Full Guest Name
nl_NL: De volledige naam van de gast

en: Accommodation Subtotal
nl_NL: Subtotaal accommodatie

en: Services Subtotal
nl_NL: Diensten Subtotaal

en: Fees Subtotal
nl_NL: Subtotaal kosten

en: Discount
nl_NL: Korting

en: Total
nl_NL: Totaal

en: Paid
nl_NL: Afgerekend

en: Payment Details
nl_NL: Betalingsdetails

en: Please select columns to export.
nl_NL: Gelieve kolommen te kiezen om te exporteren.

en: Nonce verification failed.
nl_NL: Nonce verificatie mislukt.

en: The file does not exist.
nl_NL: Het bestand bestaat niet.

en: Disable this email notification
nl_NL: E-mail meldingen uitschakelen

en: Subject
nl_NL: Onderwerp

en: Header
nl_NL: Koptekst

en: Email Template
nl_NL: E-mail Sjabloon

en: "%s" email will not be sent: there is no customer email in the booking.
nl_NL: "%s" e-mail wordt niet verzonden: er is geen klant e-mail in de boeking.

en: Deprecated tags in header of %s
nl_NL: Afgekeurde tags in de kop van %s

en: Deprecated tags in subject of %s
nl_NL: Afgekeurde tags in onderwerp van %s

en: Deprecated tags in template of %s
nl_NL: Afgekeurde tags in een sjabloon van %s

en: Recipients
nl_NL: Ontvangers

en: You can use multiple comma-separated emails
nl_NL: U kunt meerdere door komma's gescheiden e-mails gebruiken

en: "%s" mail was sent to admin.
nl_NL: "%s" mail werd verzonden naar admin.

en: "%s" mail sending to admin is failed.
nl_NL: "%s" mail sturen mislukt.

en: Booking Cancelled
nl_NL: Reservering is geannuleerd

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Cancelled
nl_NL: %site_title% - Boeking #%booking_id% is geannuleerd

en: Email that will be sent to Admin when customer cancels booking.
nl_NL: E-mail die naar beheerder wordt gestuurd als een boeking is geannuleerd door de klant.

en: Cancelled Booking Email
nl_NL: Geannuleerde Boeking E-mail

en: Booking Confirmed
nl_NL: Boeking is bevestigd

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Confirmed
nl_NL: %site_title% - Boeking #%booking_id% is Bevestigd

en: Email that will be sent to Admin when payment is completed.
nl_NL: E-mail om naar een klant te sturen als een boeking is voltooid.

en: Approved Booking Email (via payment)
nl_NL: E-mail goedkeuring van booking (door de betaling)

en: Email that will be sent to Admin when customer confirms booking.
nl_NL: E-mail die naar de beheerder gestuurd wordt als een boeking werd bevestigd.

en: Approved Booking Email
nl_NL: E-mail goedgekeurde boeking

en: Confirm new booking
nl_NL: Nieuwe reservering Bevestigen

en: %site_title% - New booking #%booking_id%
nl_NL: %site_title% - Nieuwe reservering #%booking_id%

en: Email that will be sent to administrator after booking is placed.
nl_NL: E-mail die verzonden wordt naar de beheerder wanneer een boeking geplaatst werd.

en: Pending Booking Email
nl_NL: In afwachting van boeking e-mail

en: Your booking is approved
nl_NL: Uw boeking is goedgekeurd

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is approved
nl_NL: %site_title% - Uw booking #%booking_id% is goedgekeurd

en: Email that will be sent to customer when booking is approved.
nl_NL: E-mail om naar een klant te sturen als een boeking is goedgekeurd.

en: "%s" mail was sent to customer.
nl_NL: "%s" mail werd gestuurd aan de klant.

en: "%s" mail sending is failed.
nl_NL: Het versturen van "%s" e-mail is mislukt.

en: Your booking is cancelled
nl_NL: Uw boeking is geannuleerd

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is cancelled
nl_NL: %site_title% - Uw boeking #%booking_id% is geannuleerd

en: Email that will be sent to customer when booking is cancelled.
nl_NL: E-mail die naar de klant gestuurd wordt als een boeking werd geannuleerd.

en: Confirm your booking
nl_NL: Bevestig uw boeking

en: %site_title% - Confirm your booking #%booking_id%
nl_NL: %site_title% - Bevestig uw boeking #%booking_id%

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Customer confirmation via email.
nl_NL: Deze e-mail wordt verzonden wanneer "Boekingsbevestigingsmodus" is ingesteld op Klantbevestiging via e-mail.

en: Email that will be sent to customer after booking is placed.
nl_NL: E-mail om naar een klant te sturen waneer een boeking is geplaatst.

en: New Booking Email (Confirmation by User)
nl_NL: Nieuwe reservering-e-mail (bevestiging door de gebruiker)

en: Your booking is placed
nl_NL: UW reservering werd geplaatst

en: %site_title% - Booking #%booking_id% is placed
nl_NL: %site_title% - Reservering #%booking_id% werd geplaatst

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Admin confirmation.
nl_NL: Dit e-mail werd gestruud toen "Bevestigingsmode" werd door admin ingeschakeld.

en: New Booking Email (Confirmation by Admin)
nl_NL: Nieuwe boeking e-mail (Bevestiging van beheerder)

en: Welcome
nl_NL: Welkom

en: %site_title% - account details
nl_NL: %site_title% - accountgegevens

en: Email that will be sent to a customer after they registered on your site.
nl_NL: E-mail die naar een klant wordt verzonden nadat deze zich op uw site heeft geregistreerd.

en: Customer Registration Email
nl_NL: E-mail klantregistratie

en: Deprecated.
nl_NL: Afgekeurd en vervangen.

en: none
nl_NL: geen

en: User Cancellation Link
nl_NL: Annulering link

en: Site title (set in Settings > General)
nl_NL: Website Titel (instellen in Instellingen > Algemeen)

en: Booking ID
nl_NL: Boeking ID

en: Booking Edit Link
nl_NL: Reservering Bewerking Link

en: Booking Total Price
nl_NL: Totaalprijs reservering

en: Customer First Name
nl_NL: Voornaam van de klant

en: Customer Last Name
nl_NL: Achternaam van de klant

en: Customer Email
nl_NL: E-mail van de klant

en: Customer Phone
nl_NL: Telefoonnummer van de klant

en: Customer Country
nl_NL: Land klant

en: Customer Address
nl_NL: Adres klant

en: Customer City
nl_NL: Plaats klant

en: Customer State/County
nl_NL: Staat klant

en: Customer Postcode
nl_NL: Postcode klant

en: Reserved Accommodations Details
nl_NL: Gereserveerde accommodatie details

en: Booking Details
nl_NL: Boekingsgegevens

en: Confirmation Link
nl_NL: Bevestigingslink

en: Confirmation Link Expiration Time ( UTC )
nl_NL: Bevestigingslink verlooptijd ( UTC )

en: Cancellation Details (if enabled)
nl_NL: Annulering details (indien ingeschakeld)

en: The total amount of payment
nl_NL: Het totale bedrag van de betaling

en: The unique ID of payment
nl_NL: Unieke betaling ID

en: The method of payment
nl_NL: Betalingswijze

en: Payment instructions
nl_NL: Betalingsinstructies

en: User login
nl_NL: Gebruiker login

en: User password
nl_NL: Gebruikerswachtwoord

en: Link to My Account page
nl_NL: Link naar mijn accountpagina

en: My Account
nl_NL: Mijn account

en: Accommodation Type Link
nl_NL: Link type accommodatie

en: Accommodation Type Title
nl_NL: Titel type accommodatie

en: Accommodation Type Categories
nl_NL: Soorten accommodatiecategorieën

en: Accommodation Type Bed
nl_NL: Bedtype accommodatie

en: Accommodation Rate Title
nl_NL: Accommodatietarief titel

en: Accommodation Rate Description
nl_NL: Accommodatietarief omschrijving

en: Sequential Number of Accommodation
nl_NL: Volgnummer van accommodatie

en: This coupon has expired.
nl_NL: Deze coupon is verlopen.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your booking contents.
nl_NL: Sorry, deze coupon geldt niet voor de inhoud van uw boeking.

en: Coupon usage limit has been reached.
nl_NL: Coupon-gebruiksbeperking is bereikt.

en:  &#215; %d night |  &#215; %d nights
nl_NL[0]:  &#215; %d nacht
nl_NL[1]:  &#215; %d nachten

en: %d adult | %d adults
nl_NL[0]: %d volwassene
nl_NL[1]: %d volwassenen

en: %d guest | %d guests
nl_NL[0]: %d gast
nl_NL[1]: %d gasten

en:  &#215; %d time |  &#215; %d times
nl_NL[0]:  &#215; %d keer
nl_NL[1]:  &#215; %d keren

en: Per Instance
nl_NL: Per exemplaar

en: Maximum execution time is set to %d seconds.
nl_NL: Maximale uitvoeringstijd is ingesteld op %d seconden.

en: %d URL pulled for parsing. | %d URLs pulled for parsing.
nl_NL[0]: %d URL ontnomen voor parseren.
nl_NL[1]: %d URL's ontnomen voor parseren.

en: Skipped. No URLs found for parsing.
nl_NL: Overgeslagen. Geen URL's gevonden voor parseren.

en: Cannot read uploaded file
nl_NL: Kan het ge-uploade bestand niet lezen

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: %1$d event found in calendar %2$s | %1$d events found in calendar %2$s
nl_NL[0]: %1$d gebeurtenis gevonden in kalender %2$s
nl_NL[1]: %1$d gebeurtenissen gevonden in kalender %2$s

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar source is empty (%s)
nl_NL: Bron kalender is leeg (%s)

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar file is not empty, but there are no events in %s
nl_NL: Kalenderbestand is niet leeg, maar er zijn geen gebeurtenissen in %s

en: We will need to check %d previous booking after importing and remove it if the booking is outdated. | We will need to check %d previous bookings after importing and remove the outdated ones.
nl_NL[0]: Na het importeren moeten we %d vorige boeking controleren en verwijderen als de boeking verouderd is.
nl_NL[1]: Na het importeren moeten we %d vorige boekingen controleren en verwijderen als de boekingen verouderd zijn.

en: Error while loading calendar (%1$s): %2$s
nl_NL: Fout tijdens het laden van agenda (%1$s): %2$s

[ctx: %s - error description]
en: Parse error. %s
nl_NL: Parse fout. %s

en: Skipped. Outdated booking #%d already removed.
nl_NL: Overgeslagen. Verouderde boeking #%d is reeds verwijderd.

en: Skipped. Booking #%d updated with new data.
nl_NL: Overgeslagen. Boeking #%d bijgewerkt met nieuwe gegevens.

en: The outdated booking #%d has been removed.
nl_NL: De verouderde boeking #%d is verwijderd.

en: Skipped. Event from %1$s to %2$s has passed.
nl_NL: Overgeslagen. Evenement van %1$s naar %2$s is voorbij.

en: New booking #%1$d. The dates from %2$s to %3$s are now blocked.
nl_NL: Nieuwe boeking #%1$d. De datums van %2$s tot %3$s zijn nu geblokkeerd.

en: Success. Booking #%d updated with new data.
nl_NL: Gelukt. Boeking #%d bijgewerkt met nieuwe gegevens.

en: Skipped. The dates from %1$s to %2$s are already blocked.
nl_NL: Overgeslagen. De data van %1$s tot %2$s zijn reeds geblokkeerd.

en: Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated booking. | Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated bookings.
nl_NL[0]: Gelukt. Boeking #%1$d bijgewerkt met nieuwe gegevens. %2$d verouderde boeking verwijderd.
nl_NL[1]: Gelukt. Boeking #%1$d bijgewerkt met nieuwe gegevens. %2$d verouderde boekingen verwijderd.

en: Success. Booking #%1$d updated with new data.
nl_NL: Gelukt. Boeking #%1$d bijgewerkt met nieuwe gegevens.

en: Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by booking %3$s. | Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by bookings %3$s.
nl_NL[0]: Kan nieuwe gebeurtenis niet importeren. Data van %1$s tot %2$s worden gedeeltelijk geblokkeerd door de boeking %3$s.
nl_NL[1]: Kan nieuwe gebeurtenis niet importeren. Data van %1$s tot %2$s worden gedeeltelijk geblokkeerd door de boekingen %3$s.

en: Booking imported with UID %1$s.<br />Summary: %2$s.<br />Description: %3$s.<br />Source: %4$s.
nl_NL: Boeking geïmporteerd met UID %1$s.<br />Samenvatting: %2$s.<br />Beschrijving: %3$s.<br />Bron: %4$s.

en: Process Information
nl_NL: Verwerkingsinformatie

en: Total bookings: %s
nl_NL: Totale boekingen: %s

en: Success bookings: %s
nl_NL: Gelukte boekingen: %s

en: Skipped bookings: %s
nl_NL: Overgeslagen boekingen: %s

en: Failed bookings: %s
nl_NL: Mislukte boekingen: %s

en: Removed bookings: %s
nl_NL: Verwijderde boekingen: %s

en: Expand All
nl_NL: Alles uitvouwen

en: Collapse All
nl_NL: Alles inklappen

en: All done! %1$d booking was successfully added. | All done! %1$d bookings were successfully added.
nl_NL[0]: Helemaal klaar! %1$d boeking is succesvol toegevoegd.
nl_NL[1]: Helemaal klaar! %1$d boekingen zijn succesvol toegevoegd.

en:  There was %2$d failure. |  There were %2$d failures.
nl_NL[0]:  Er was %2$d mislukking.
nl_NL[1]:  Er waren %2$d mislukkingen.

en: Dismiss
nl_NL: Verwijderen

en: Hotel Booking Plugin
nl_NL: Hotelboeking Plugin

en: Your database is being updated in the background.
nl_NL: De database wordt op de achtergrond bijgewerkt.

en: Taking a while? Click here to run it now.
nl_NL: Duurt een tijdje? Klik hier om het te nu uit te laten voeren.

en: Add "Booking Confirmation" shortcode to your "Booking Confirmed" and "Reservation Received" pages to show more details about booking or payment.<br/>Click "Update Pages" to apply all changes automatically or skip this notice and add "Booking Confirmation" shortcode manually.<br/><b><em>This action will replace the whole content of the pages.</em></b>
nl_NL: Voeg de shortcode "Boekingsbevestiging" toe aan uw pagina's "Bevestigde boeking" en "Reservering ontvangen" om meer details over boeken of betalen weer te geven. <br/> Klik op "Pagina's bijwerken" om alle wijzigingen automatisch toe te passen of sla dit bericht over en voeg handmatig de shortcode "Boekingsbevestiging toe". <br/> <b> <em> Deze actie vervangt de hele inhoud van de pagina's. </em> </b>

en: Update Pages
nl_NL: Ververs pagina's

en: Skip
nl_NL: Overslaan

en: Direct Bank Transfer
nl_NL: Rechtstreekse bankoverschrijving

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Booking ID as the payment reference.
nl_NL: Voer uw betaling rechtstreeks uit op onze bankrekening. Gebruik uw boekings-ID als betalingsreferentie.

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s and a valid expiration date to test a payment.
nl_NL: Gebruik de kaart nummer %1$s met CVC %2$s en een geldige vervaldatum voor het testen van een betaling.

en: Pay by Card (Beanstream)
nl_NL: Betalen met kaart (Beanstream)

en: Pay with your credit card via Beanstream.
nl_NL: Betaal met uw kredietkaart via Beanstream.

en: %1$s is enabled, but the <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
nl_NL: %1$s is ingeschakeld, maar de <a href="%2$s">Beveiligde Checkout Opdwingen</a> optie is uitgeschakeld. Gelieve SSL in te schakelen en ervoor te zorgen dat uw server een geldig SSL-certificaat heeft. %1$s werkt anders, alleen in de Testmodus.

en: The <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
nl_NL: Stripe is geactiveerd, maar <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> optie is uitgeschakeld. Schakel SSL in en zorg ervoor dat uw server een geldige SSL certificate heeft. Anders zal %1$s alleen in testmodus werken.

en: Merchant ID
nl_NL: Handelaar ID

en: Your Merchant ID can be found in the top-right corner of the screen after logging in to the Beanstream Back Office
nl_NL: Uw Merchant ID kunt u in de rechterbovenhoek van het scherm na inloggen op de Beanstream Back Office vinden

en: Payments Passcode
nl_NL: De toegangscode tot de betalingen

en: To generate the passcode, navigate to Administration > Account Settings > Order Settings in the sidebar, then scroll to Payment Gateway > Security/Authentication
nl_NL: Voor het genereren van de toegangscode, ga naar administratie > Accountinstellingen > Bestelinstellingen in de zijbalk, dan ga naar betalingsgateway > Beveiligingsverificatie/Authenticatie

en: Beanstream Payment Error: %s
nl_NL: Beanstream betaalfout: %s

en: Payment single use token is required.
nl_NL: Eenmalige betalingstoken is vereist.

en: Webhooks Destination URL: %s
nl_NL: Webhooks-bestemmings-URL: %s

en: Pay by Card (Braintree)
nl_NL: Betalen met kaart (Braintree)

en: Pay with your credit card via Braintree.
nl_NL: Betaal met uw kredietkaart via Braintree.

en: Braintree gateway cannot be enabled due to some problems: %s
nl_NL: Braintree gateway kan wegens bepaalde problemen niet ingeschakeld worden: %s

en: In your Braintree account select Account > My User > View Authorizations.
nl_NL: In uw account Braintree Account selecteer> Mijn gebruiker > Autorisaties bekijken.

en: Public Key
nl_NL: Publieke sleutel

en: Private Key
nl_NL: Persoonlijke sleutel

en: Merchant Account ID
nl_NL: Merchant Account-ID

en: In case the site currency differs from default currency in your Braintree account, you can set specific merchant account to avoid <a href="%s">complications with currencty conversions</a>. Otherwise leave the field empty.
nl_NL: In het geval dat de site-munteenheid van de standaardvaluta in uw Braintree-account verschilt, kunt u de specifieke merchant account instellen om <a href="%s">complicaties met munteenheid conversies</a> te vermijden. Anders laat het veld leeg.

en: Braintree submitted for settlement (Transaction ID: %s)
nl_NL: Braintree verzonden ter beslechting (transactie-ID: %s)

en: Braintree Payment Error: %s
nl_NL: Braintree betaling fout: %s

en: Payment method nonce is required.
nl_NL: Betalingsmethode nonce is vereist.

en: Payment dispute opened
nl_NL: Betaling geschil geopend

en: Payment dispute lost
nl_NL: Betaling geschil verloren

en: Payment dispute won
nl_NL: Betaling geschil gewonnnen

en: Payment refunded in Braintree
nl_NL: Betaling terugbetaald in Braintree

en: Braintree transaction voided
nl_NL: Braintree transactie ongeldig

en: Pay on Arrival
nl_NL: Betaal bij aankomst

en: Pay with cash on arrival.
nl_NL: Betaal contant bij aankomst.

en: %s is a required field.
nl_NL: %s is een verplicht veld.

en: %s is not a valid email address.
nl_NL: %s is een ongeldig e-mailadres.

note: translators: %s is the payment gateway title.
en: Enable "%s"
nl_NL: Inschakelen "%s"

en: Test Mode
nl_NL: Testmodus

en: Enable Sandbox Mode
nl_NL: Sandbox Modus Inschakelen

en: Sandbox can be used to test payments.
nl_NL: Sandbox kan gebruikt worden voor het testen van betalingen.

en: Payment method title that the customer will see on your website.
nl_NL: Titel van betaalmethode die klanten op uw website zien.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
nl_NL: Beschrijving van een betaalmethode die klanten op uw website zien.

en: Instructions
nl_NL: Instructies

en: Instructions for a customer on how to complete the payment.
nl_NL: Instructies voor een klant om de betaling te voltooien.

en: Reservation #%d
nl_NL: Reservering #%d

en: Accommodation(s) reservation
nl_NL: Accommodatie (s) reservering

en: Manual Payment
nl_NL: Handmatige betaling

en: Pay via PayPal
nl_NL: Via PayPal betalen

en: Paypal Business Email
nl_NL: Zakelijke PayPal-e-mail

en: Disable IPN Verification
nl_NL: IPN Verificatie Uitschakelen

en: Specify an IPN listener for a specific payment instead of the listeners specified in your PayPal Profile.
nl_NL: IPN listener voor specifieke betalingen gebruiken in plaats van listeners uit uw PayPal profiel.

en: Payment %s via IPN.
nl_NL: Betaling %s via IPN.

en: Payment failed due to invalid PayPal business email.
nl_NL: Betaling is mislukt vanwege de ongeldige Zakelijke PayPal-e-mail.

en: Payment failed due to invalid currency in PayPal IPN.
nl_NL: Betaling is mislukt vanwege de ongeldige valuta in PayPal IPN.

en: Payment failed due to invalid amount in PayPal IPN.
nl_NL: Betaling is mislukt vanwege het ongeldig bedrag in PayPal.

en: Payment failed due to invalid purchase key in PayPal IPN.
nl_NL: De betaling mislukt vanwege ongeldige aankoopsleutel in PayPal IPN.

en: Payment made via eCheck and will clear automatically in 5-8 days.
nl_NL: De betaling is gedaan via eCheck.

en: Payment requires a confirmed customer address and must be accepted manually through PayPal.
nl_NL: Voor de betaling moet u een bevestigd adres hebben en de betaling moet handmatig geaccepteerd worden.

en: Payment must be accepted manually through PayPal due to international account regulations.
nl_NL: De betaling moet handmatig geaccepteerd zijn via PayPal vanwege internationale regelgeving.

en: Payment received in non-shop currency and must be accepted manually through PayPal.
nl_NL: De betaling is ontvangen in non-shop valuta en moet handmatig geaccepteerd worden via PayPal.

en: Payment is being reviewed by PayPal staff as high-risk or in possible violation of government regulations.
nl_NL: De betaling wordt herzien door PayPal medewerkers door een mogelijk verhoogd risico of in strijd met met overheidsrichtlijnen.

en: Payment was sent to unconfirmed or non-registered email address.
nl_NL: De betaling werd verzonden naar een e-mailadres dat niet geregistreerd of niet bevestigd is.

en: PayPal account must be upgraded before this payment can be accepted.
nl_NL: PayPal profiel moet bijgewerkt worden om deze betaling te kunnen accepteren.

en: PayPal account is not verified. Verify account in order to accept this payment.
nl_NL: PayPal account is niet geverifieerd.U moet uw profiel verifiëren om deze betaling te kunnen accepteren.

en: Payment is pending for unknown reasons. Contact PayPal support for assistance.
nl_NL: Betaling is in afwachting om onbekende redenen. Neem voor hulp contact op met PayPal support.

en: Partial PayPal refund processed: %s
nl_NL: Gedeeltelijke PayPal terugbetaling werd verwerkt: %s

en: PayPal Payment #%s Refunded for reason: %s
nl_NL: PayPal Betaling #%s werd terugbetaald vanwege: %s

en: PayPal Refund Transaction ID: %s
nl_NL: PayPal terugbetaling transactie ID: %s

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.
nl_NL: Gebruik het kaartnummer %1$s met CVC %2$s, een geldige vervaldatum en een willekeurige 5-letterige postcode om een betaling te testen.

en: Pay by Card (Stripe)
nl_NL: Met bankkaart betalen (Stripe)

en: Pay with your credit card via Stripe.
nl_NL: Met uw kredietkaart betalen via Stripe.

en: Secret Key
nl_NL: Private sleutel

en: Webhook Secret
nl_NL: Webhook geheim

en: Payment Methods
nl_NL: Betalingswijzen

en: Card Payments
nl_NL: Kaartbetalingen

en: Display Checkout in the user's preferred language, if available.
nl_NL: Toon, indien beschikbaar, gewenste taal gebruiker in Checkout.

en: The payment method is not selected.
nl_NL: De betaalmethode werd niet gekozen.

note: translators: %s - Stripe PaymentIntent ID
en: Payment for PaymentIntent %s succeeded.
nl_NL: Betaling voor Betaalintentie %s geslaagd.

note: translators: %s - Stripe PaymentIntent ID
en: Payment for PaymentIntent %s is processing.
nl_NL: Betaling voor Betaalintentie %s wordt verwerkt.

en: Can't charge the payment again: payment's flow already completed.
nl_NL: Kan de betaling niet opnieuw in rekening brengen: het betalingsproces is al voltooid.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Charge %s succeeded.
nl_NL: Laden %s gelukt.

note: translators: %1$s - Stripe Charge ID; %2$s - payment price
en: Charge %1$s for %2$s created.
nl_NL: Laden %1$s voor %2$s aangemaakt.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Charge %s failed.
nl_NL: Laden %s mislukt.

en: Charge error. %s
nl_NL: Laadfout. %s

en: Argentinean
nl_NL: Argentijns

en: Simplified Chinese
nl_NL: Vereenvoudigd Chinees

en: Danish
nl_NL: Deens

en: Dutch
nl_NL: Nederlands

en: English
nl_NL: Engels

en: Finnish
nl_NL: Fins

en: French
nl_NL: Frans

en: German
nl_NL: Duits

en: Italian
nl_NL: Italiaans

en: Japanese
nl_NL: Japans

en: Norwegian
nl_NL: Noors

en: Polish
nl_NL: Pools

en: Russian
nl_NL: Russisch

en: Spanish
nl_NL: Spaans

en: Swedish
nl_NL: Zweeds

en: Card
nl_NL: Kaart

en: Credit or debit card
nl_NL: Crediteer of debiteer kaart

en: Select iDEAL Bank
nl_NL: Kies iDEAL Bank

en: You will be redirected to a secure page to complete the payment.
nl_NL: U wordt omgeleid naar een beveiligde pagina om de betaling te voltooien.

en: By providing your IBAN and confirming this payment, you are authorizing this merchant and Stripe, our payment service provider, to send instructions to your bank to debit your account and your bank to debit your account in accordance with those instructions. You are entitled to a refund from your bank under the terms and conditions of your agreement with your bank. A refund must be claimed within 8 weeks starting from the date on which your account was debited.
nl_NL: Door uw IBAN nummer op te geven en deze betaling te bevestigen, machtigt u deze handelaar en Stripe, onze betalingsdienstaanbieder, om instructies naar uw bank te versturen om uw rekening te debiteren en uw bank om uw rekening te debiteren in overeenstemming met deze instructies. U hebt recht op een terugbetaling van uw bank onder de voorwaarden van uw overeenkomst met uw bank. Een terugbetaling moet worden aangevraagd binnen 8 weken vanaf de datum waarop uw rekening werd gedebiteerd.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Webhook received. Charge %s succeeded.
nl_NL: Webhook ontvangen. Opladen %s gelukt.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Webhook received. Charge %s failed.
nl_NL: Webhook ontvangen. Opladen %s mislukt.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Webhook received. The source %s is chargeable.
nl_NL: Webhook ontvangen. De bron %s is oplaadbaar.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Webhook received. Payment source %s was cancelled by customer.
nl_NL: Webhook ontvangen. Bron betaling %s werd geannuleerd door de klant.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Webhook received. Payment source %s failed and couldn't be processed.
nl_NL: Webhook ontvangen. Bron betaling  %s mislukt en kon niet worden verwerkt.

en: Test Payment
nl_NL: Testbetaling

en: To setup the callback process for 2Checkout to automatically mark payments completed, you will need to
nl_NL: Om de terugbelfunctie voor 2checkout te maken om betalingen automatisch te voltooien moet u

en: Login to your 2Checkout account and click the Notifications tab
nl_NL: Log in bij uw 2Checkout account en klik op Meldingen

en: Click Enable All Notifications
nl_NL: Klik op Alle Meldingen Uitschakelen

en: In the Global URL field, enter the url %s
nl_NL: Type de url%s in in het Global URL veld

en: Click Apply
nl_NL: Klik op Toepassen

en: Account Number
nl_NL: Rekeningnummer

en: Secret Word
nl_NL: Geheim woord

en: 2Checkout "Order Created" notification received.
nl_NL: 2Checkout "Bestelling Geplaatst" melding is ontvangen.

en: Payment refunded in 2Checkout
nl_NL: Payment werd terugbetaald in 2Checkout

en: 2Checkout fraud review passed
nl_NL: 2Checkout fraudedetectie geslaagd

en: 2Checkout fraud review failed
nl_NL: 2Checkout fraudedetectie mislukt

en: 2Checkout fraud review in progress
nl_NL: 2Checkout fraudedetectie in uitvoering

en: Attribute
nl_NL: Kenmerk

[ctx: Add New Attribute]
en: Add New
nl_NL: Nieuw toevoegen

en: Add New Attribute
nl_NL: Voeg nieuw kenmerk toe

en: Edit Attribute
nl_NL: Bewerk kenmerk

en: New Attribute
nl_NL: Nieuw kenmerk

en: View Attribute
nl_NL: Toon kenmerk

en: Search Attribute
nl_NL: Zoek kenmerk

en: No Attributes found
nl_NL: Geen kenmerken gevonden

en: No Attributes found in Trash
nl_NL: Geen kenmerken gevonden in prullenbak

en: Insert into attribute description
nl_NL: Invoegen in kenmerkbeschrijving

note: translators: %s: attribute name
en: Search %s
nl_NL: Zoek %s

note: translators: %s: attribute name
en: All %s
nl_NL: Alle %s

note: translators: %s: attribute name
en: Edit %s
nl_NL: Bewerken %s

note: translators: %s: attribute name
en: Update %s
nl_NL: Bijwerken %s

note: translators: %s: attribute name
en: Add new %s
nl_NL: Toevoegen nieuw %s

note: translators: %s: attribute name
en: New %s
nl_NL: Nieuw %s

note: translators: %s: attribute name
en: No &quot;%s&quot; found
nl_NL: Geen &quot;%s&quot; gevonden

en: Name (numeric)
nl_NL: Naam (numeriek)

en: Term ID
nl_NL: Voorwaarden ID

en: Enable Archives
nl_NL: Activeer archieven

en: Link the attribute to an archive page with all accommodation types that have this attribute.
nl_NL: Koppel het kenmerk aan een archiefpagina met alle accommodatietypen die dit kenmerk hebben.

en: Visible in Details
nl_NL: Zichtbaar in details

en: Display the attribute in details section of an accommodation type.
nl_NL: Toon het kenmerk in het detailgedeelte van een accommodatietype.

en: Default Sort Order
nl_NL: Standaard sorteervolgorde

en: Default Text
nl_NL: Standaardtekst

en: Select
nl_NL: Selecteer

en: Edit Dates
nl_NL: Pas data aan

en: Note
nl_NL: Opmerking

[ctx: Add New Booking]
en: Add New Booking
nl_NL: Voeg nieuwe boeking toe

en: View Booking
nl_NL: Reservering bekijken

en: Search Booking
nl_NL: Reservering zoeken

en: No bookings found
nl_NL: Geen boekingen gevonden

en: No bookings found in Trash
nl_NL: Geen reservaties gevonden in Prullenbak

en: All Bookings
nl_NL: Alle boekingen

en: Insert into booking description
nl_NL: Tot boekingsomschrijving toevoegen

en: Uploaded to this booking
nl_NL: Geüpload tot deze reservering

[ctx: Booking status]
en: Pending User Confirmation
nl_NL: In afwachting van de bevestiging van een gebruiker

en: Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span> | Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span>
nl_NL[0]: In afwachting van de bevestiging van een gebruiker <span class="count">(%s)</span>
nl_NL[1]: In afwachting van de bevestiging van een gebruiker <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Pending Payment
nl_NL: Betaling is in afwachting

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
nl_NL[0]: In afwachting van betaling <span class="count">(%s)</span>
nl_NL[1]: In afwachting van betaling <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Pending Admin
nl_NL: In afwachting van beheerder

en: Pending Admin <span class="count">(%s)</span> | Pending Admin <span class="count">(%s)</span>
nl_NL[0]: In afwachting van beheerder <span class="count">(%s)</span>
nl_NL[1]: In afwachting van beheerder <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Abandoned
nl_NL: Opgegeven

en: Abandoned <span class="count">(%s)</span> | Abandoned <span class="count">(%s)</span>
nl_NL[0]: <span class="count">(%s)</span> Opgegeven
nl_NL[1]: <span class="count">(%s)</span> Opgegeven

en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
nl_NL[0]: Bevestigd <span class="count">(%s)</span>
nl_NL[1]: Bevestigde <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Cancelled
nl_NL: Geannuleerd

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
nl_NL[0]: Geannuleerd <span class="count">(%s)</span>
nl_NL[1]: Geannuleerde <span class="count">(%s)</span>

en: Status changed from %s to %s.
nl_NL: Status is veranderd van %s in %s.

en: Enter percent or fixed amount according to selected type.
nl_NL: Voer een percentage of een vast bedrag in, afhankelijk van het geselecteerde type.

en: Check-in After
nl_NL: Inchecken na

en: Check-out Before
nl_NL: Uitchecken voor

en: Minimum Days
nl_NL: Minimum aantal dagen

en: Maximum Days
nl_NL: Maximaal aantal dagen

en: Usage Limit
nl_NL: Gebruiksbeperking

en: Usage Count
nl_NL: Gebruikstelling

[ctx: Add New Coupon]
en: Add New
nl_NL: Nieuwe toevoegen

en: Add New Coupon
nl_NL: Nieuwe coupon toevoegen

en: Edit Coupon
nl_NL: Coupon bewerken

en: New Coupon
nl_NL: Nieuwe coupon

en: View Coupon
nl_NL: Coupon bekijken

en: Search Coupon
nl_NL: Coupon zoeken

en: No coupons found
nl_NL: Geen coupons gevonden

en: No coupons found in Trash
nl_NL: Geen coupons gevonden in de Prullenbak

en: All Coupons
nl_NL: Alle coupons

en: Payment History
nl_NL: Betalingsgeschiedenis

en: Payment
nl_NL: Betaling

[ctx: Add New Payment]
en: Add New
nl_NL: Toevoegen

en: Add New Payment
nl_NL: Nieuwe Betaling Toevoegen

en: Edit Payment
nl_NL: Betaling bewerken

en: New Payment
nl_NL: Nieuwe betaling

en: View Payment
nl_NL: Betaling bekijken

en: Search Payment
nl_NL: Betalingen zoeken

en: No payments found
nl_NL: Geen betalingen gevonden

en: No payments found in Trash
nl_NL: Geen betalingen gevonden in Prullenbak

en: Payments
nl_NL: Betalingen

en: Insert into payment description
nl_NL: In betalingsomschrijving toevoegen

en: Uploaded to this payment
nl_NL: Geüpload tot deze betaling

en: Payments.
nl_NL: Betalingen.

en: Gateway Mode
nl_NL: Gateway Modus

en: Fee
nl_NL: Tarief

en: Payment Type
nl_NL: Betaalwijze

en: Billing Info
nl_NL: Facturatiegegevens

en: Address 1
nl_NL: Adres 1

en: Address 2
nl_NL: Adres 2

en: Postal Code (ZIP)
nl_NL: Postcode

[ctx: Payment status]
en: Pending
nl_NL: In afwachting

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
nl_NL[0]: In afwachting <span class="count">(%s)</span>
nl_NL[1]: In afwachting <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Completed
nl_NL: Voltooid

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
nl_NL[0]: Voltooid <span class="count">(%s)</span>
nl_NL[1]: Voltooid <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Failed
nl_NL: Mislukt

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
nl_NL[0]: Mislukt <span class="count">(%s)</span>
nl_NL[1]: Mislukte <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Abandoned
nl_NL: Opgeheven

[ctx: Payment status]
en: On Hold
nl_NL: In behandeling

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
nl_NL[0]: In behandeling <span class="count">(%s)</span>
nl_NL[1]: In behandeling <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Refunded
nl_NL: Terugbetaald

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
nl_NL[0]: Terugbetaald <span class="count">(%s)</span>
nl_NL[1]: Terugbetaald <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Cancelled
nl_NL: Geannuleerd

en: Payment (#%s) for this booking is on hold
nl_NL: Betaling (#%s) van deze rezervering is in behandeling

en: Rate Info
nl_NL: Tarief informatie

en: Season
nl_NL: Seizoen

en: Move price to top to set higher priority.
nl_NL: Verplaats de prijs omhoog om hogere prioriteit te geven.

en: Will be displayed on the checkout page.
nl_NL: Zal op de afrekenpagina getoond worden.

note: translators: The value a hotel wishes to sell their rooms. Also called the Cost, Value, Tariff or Room charge.
en: Rates
nl_NL: Tarieven

[ctx: Add New Rate]
en: Add New
nl_NL: Toevoegen

en: Add New Rate
nl_NL: Nieuw tarief toevoegen

en: Edit Rate
nl_NL: Tarief bewerken

en: New Rate
nl_NL: Nieuw tarief

en: View Rate
nl_NL: Tarief bekijken

en: Search Rate
nl_NL: Tarief zoeken

en: No rates found
nl_NL: Geen tarieven gevonden

en: No rates found in Trash
nl_NL: Geen tarieven gevonden in Prullenbak

en: Insert into rate description
nl_NL: Invoegen in tariefbeschrijving

en: Uploaded to this rate
nl_NL: Geupload naar dit tarief

en: This is where you can add new rates.
nl_NL: Hier kunt u nieuwe tarieven toevoegen.

en: Reserved Accommodation
nl_NL: Gereserveerde accommodatie

[ctx: Add New Accommodation]
en: Add New
nl_NL: Toevoegen

en: Add New Accommodation
nl_NL: Nieuwe accommodaties toevoegen

en: Edit Accommodation
nl_NL: Accommodatie bewerken

en: New Accommodation
nl_NL: Nieuwe accommodatie

en: View Accommodation
nl_NL: Accommodatie bekijken

en: Search Accommodation
nl_NL: Accommodatie zoeken

en: No accommodations found
nl_NL: Geen accommodaties gevonden

en: No accommodations found in Trash
nl_NL: Geen accommodaties gevonden in Prullenbak

en: Insert into accommodation description
nl_NL: Aan accommodatiebeschrijving toevoegen

en: Uploaded to this accommodation
nl_NL: Geüpload tot deze accommodatie

en: This is where you can add new accommodations to your hotel.
nl_NL: Hier kan u nieuwe accommodaties toevoegen aan uw hotel.

[ctx: Add New Accommodation Type]
en: Add Accommodation Type
nl_NL: Een type accommodatie toevoegen

en: Add New Accommodation Type
nl_NL: Een nieuw type accommodatie toevoegen

en: Edit Accommodation Type
nl_NL: Type accommodatie bewerken

en: New Accommodation Type
nl_NL: Nieuw type accommodatie

en: View Accommodation Type
nl_NL: Type accommodatie bekijken

en: Search Accommodation Type
nl_NL: Type accommodatie zoeken

en: No Accommodation types found
nl_NL: Geen types accommodatie gevonden

en: No Accommodation types found in Trash
nl_NL: Geen types accommodaties gevonden in Prullenbak

en: Insert into accommodation type description
nl_NL: Omschrijving van een type accommodatie toevoegen

en: Uploaded to this accommodation type
nl_NL: Geüpload tot dit type accommodatie

en: Accommodation Categories
nl_NL: Accommodatiecategorieën

en: Accommodation Category
nl_NL: Accommodatiecategorie

en: Search Accommodation Categories
nl_NL: Accommodatiecategorieën zoeken

en: Popular Accommodation Categories
nl_NL: Populaire accommodatiecategorieën

en: All Accommodation Categories
nl_NL: Alle accommodatiecategorieën

en: Parent Accommodation Category
nl_NL: Hoofdaccommodatiecategorie

en: Parent Accommodation Category:
nl_NL: Hoofdaccommodatiecategorie:

en: Edit Accommodation Category
nl_NL: Accommodatiecategorie bewerken

en: Update Accommodation Category
nl_NL: Accommodatiecategorie bijwerken

en: Add New Accommodation Category
nl_NL: Een nieuwe accommodatiecategorie toevoegen

en: New Accommodation Category Name
nl_NL: Naam van een nieuwe accommodatiecategorie

en: Separate categories with commas
nl_NL: Splits categorieën met komma's

en: Add or remove categories
nl_NL: Categorieën toevoegen of verwijderen

en: Choose from the most used categories
nl_NL: Kies uit de meest gebruikte categorieën

en: No categories found.
nl_NL: Geen categorieën gevonden.

en: Categories
nl_NL: Categorieën

en: Accommodation Tags
nl_NL: Accommodatie labels

en: Accommodation Tag
nl_NL: Accommodatie label

en: Search Accommodation Tags
nl_NL: Zoek accommodatielabels

en: Popular Accommodation Tags
nl_NL: Populaire accommodatie-labels

en: All Accommodation Tags
nl_NL: Alle accommodatielabels

en: Parent Accommodation Tag
nl_NL: Hoofd accommodatie-label

en: Parent Accommodation Tag:
nl_NL: Hoofd accommodatie-label:

en: Edit Accommodation Tag
nl_NL: Bewerk accommodatielabel

en: Update Accommodation Tag
nl_NL: Update accommodatielabel

en: Add New Accommodation Tag
nl_NL: Voeg een nieuwe accommodatielabel toe

en: New Accommodation Tag Name
nl_NL: Nieuwe label-naam accommodatie

en: Separate tags with commas
nl_NL: Scheid labels met komma's

en: Add or remove tags
nl_NL: Labels toevoegen of verwijderen

en: Choose from the most used tags
nl_NL: Kies uit de meest gebruikte labels

en: No tags found.
nl_NL: Geen labels gevonden.

en: Tags
nl_NL: Labels

en: Amenities
nl_NL: Faciliteiten

en: Amenity
nl_NL: Faciliteit

en: Search Amenities
nl_NL: Zoek in de faciliteiten

en: Popular Amenities
nl_NL: Populaire faciliteiten

en: All Amenities
nl_NL: Alle faciliteiten

en: Parent Amenity
nl_NL: Deze faciliteit is onderdeel van

en: Parent Amenity:
nl_NL: Deze faciliteit is onderdeel van:

en: Edit Amenity
nl_NL: Bewerk faciliteit

en: Update Amenity
nl_NL: Faciliteit bijwerken

en: Add New Amenity
nl_NL: Nieuwe faciliteit toevoegen

en: New Amenity Name
nl_NL: Nieuwe naam van de faciliteit

en: Separate amenities with commas
nl_NL: Scheid faciliteiten met komma's

en: Add or remove amenities
nl_NL: Faciliteiten toevoegen of verwijderen

en: Choose from the most used amenities
nl_NL: De meest gebruikte faciliteiten te kiezen

en: No amenities found.
nl_NL: Geen faciliteiten gevonden.

en: State the age or disable children in <a href="%s">settings</a>.
nl_NL: Leeftijd kinderen of schakel kinderen uit in de <a href="%s">instellingen</a>.

en: Leave this option empty to calculate total capacity automatically to meet the exact number of adults AND children set above. This is the default behavior. Configure this option to allow any variations of adults OR children set above at checkout so that in total it meets the limit of manually set "Capacity". For example, configuration "adults:5", "children:4", "capacity:5" means the property can accommodate up to 5 adults, up to 4 children, but up to 5 guests in total (not 9).
nl_NL: Laat deze optie leeg om de totale capaciteit automatisch te berekenen om te voldoen aan het exacte aantal volwassenen EN kinderen dat hierboven is ingesteld. Dit is het standaardgedrag. Configureer deze optie om alle variaties van volwassenen OF kinderen toe te staan ​​die hierboven zijn ingesteld bij het afrekenen, zodat deze in totaal voldoet aan de limiet van de handmatig ingestelde "Capaciteit". De configuratie 'volwassenen:5', 'kinderen:4', 'capaciteit:5' betekent bijvoorbeeld dat de accommodatie geschikt is voor maximaal 5 volwassenen en maximaal 4 kinderen, maar in totaal maximaal 5 gasten (niet 9).

en: Other
nl_NL: Andere

en: Size, %s
nl_NL: Grootte, %s

en: Leave blank to hide.
nl_NL: Laat leeg om te verbergen.

en: City view, seaside, swimming pool etc.
nl_NL: Zicht op zee, stad, zwembad enz.

en: Bed type
nl_NL: Type bed

en: Set bed types list in <a href="%link%" target="_blank">settings</a>.
nl_NL: Bedtype lijst aanmaken in <a href="%link%" target="_blank">instellingen</a>.

en: Photo Gallery
nl_NL: Fotogalerij

en: Available Services
nl_NL: Beschikbare diensten

en: Season Info
nl_NL: Seizoensinformatie

en: Start date
nl_NL: Startdatum

en: End date
nl_NL: Einddatum

en: Applied for days
nl_NL: Geldig voor dagen

en: Hold Ctrl / Cmd to select multiple.
nl_NL: Houdt Ctrl / Cmd om meerdere elementen te selecteren.

en: Does not repeat
nl_NL: Herhaalt niet

[ctx: Add New Season]
en: Add New
nl_NL: Nieuw Toevoegen

en: Add New Season
nl_NL: Nieuw seizoen toevoegen

en: Edit Season
nl_NL: Seizoen bewerken

en: New Season
nl_NL: Nieuw seizoen

en: View Season
nl_NL: Seizoen bekijken

en: Search Season
nl_NL: Seizoen zoeken

en: No seasons found
nl_NL: Geen seizoenen gevonden

en: No seasons found in Trash
nl_NL: Geen seizoenen gevonden in Prullenbak

en: Insert into season description
nl_NL: Seizoensinformatie toevoegen

en: Uploaded to this season
nl_NL: Geüpload tot dit seizoen

en: This is where you can add new seasons.
nl_NL: Hiet kunt u nieuwe seizoenen toevoegen.

en: Service
nl_NL: Dienst

[ctx: Add New Service]
en: Add New
nl_NL: Nieuwe dienst toevoegen

en: Add New Service
nl_NL: Een nieuwe dienst toevoegen

en: Edit Service
nl_NL: Dienst bewerken

en: New Service
nl_NL: Nieuwe dienst

en: View Service
nl_NL: Dienst bekijken

en: Search Service
nl_NL: Dienst zoeken

en: No services found
nl_NL: Geen diensten gevonden

en: No services found in Trash
nl_NL: Geen diensten gevonden in Prullenbak

en: Insert into service description
nl_NL: Tot dienstbeschrijving toevoegen

en: Uploaded to this service
nl_NL: Geüpload tot deze dienst

en: How many times the customer will be charged.
nl_NL: Hoeveel keer zal de klant aangerekend worden.

en: Minimum
nl_NL: Minimaal

en: Maximum
nl_NL: Maximaal

en: Empty means unlimited
nl_NL: Leeg betekent onbeperkt

[ctx: Booking status]
en: Pending
nl_NL: In behandeling

en: Total Sales
nl_NL: Totale verkoop

en: Total Without Taxes
nl_NL: Totaal zonder belastingen

en: Total Fees
nl_NL: Totale kosten

en: Total Services
nl_NL: Totale diensten

en: Total Discounts
nl_NL: Totale kortingen

en: Total Bookings
nl_NL: Totale boekingen

en: Apply
nl_NL: Toepassen

en: From %s to %s
nl_NL: Van %s tot %s

en: Today
nl_NL: Vandaag

en: Yesterday
nl_NL: Gisteren

en: This week
nl_NL: Deze week

en: Last week
nl_NL: Vorige week

en: Last 30 days
nl_NL: Laatste 30 dagen

note: translators: %s - original Rate title
en: %s - copy
nl_NL: %s - copieer

en: Accommodation Type Gallery
nl_NL: Accommodatietype galerij

en: Add Gallery To Accommodation Type
nl_NL: Een galerij aan accommodatietype toevoegen

en: Display imported bookings.
nl_NL: Toon geïmporteerde boekingen.

en: Processing...
nl_NL: Verwerken...

en: Cancelling...
nl_NL: Annuleren...

en: Not available
nl_NL: Niet beschikbaar

en: Day in the past
nl_NL: Dag in het verleden

en: Check-in date
nl_NL: Incheckdatum

en: Less than min days stay
nl_NL: Dagen minder dan minimaal verblijf

en: More than max days stay
nl_NL: Dagen meer dan maximaal verblijf

en: Later than max date for current check-in date
nl_NL: Later dan maximumdatum voor inchecken

en: Rules:
nl_NL: Regels:

en: Tokenisation failed: %s
nl_NL: Tokenisatie is mislukt: %s

en: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; has been added to your reservation. | %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; have been added to your reservation.
nl_NL[0]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; is toegevoegd aan uw reservering.
nl_NL[1]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; werden toegevoegd aan uw reservering.

en: %s accommodation selected. | %s accommodations selected.
nl_NL[0]: %s accommodaties geselecteerd.
nl_NL[1]: %s accommodaties geselecteerd.

en: Coupon code is empty.
nl_NL: Couponcode is leeg.

en: Dark Blue
nl_NL: Donkerblauw

en: Dark Green
nl_NL: Donkergroen

en: Dark Red
nl_NL: Donkerrood

en: Grayscale
nl_NL: Grijswaarden

en: Light Blue
nl_NL: Lichtblauw

en: Light Coral
nl_NL: Lichtkoraal

en: Light Green
nl_NL: Lichtgroen

en: Light Yellow
nl_NL: Lichtgeel

en: Minimal Blue
nl_NL: Minimaal blauw

en: Minimal Orange
nl_NL: Minimaal oranje

en: Minimal
nl_NL: Minimaal

en: Sky Blue
nl_NL: Hemelsblauw

en: Slate Blue
nl_NL: Slateblauw

en: Turquoise
nl_NL: Turkoois

en: Payment:
nl_NL: Betaling:

en: Payment Method:
nl_NL: Betalingswijze:

en: Status:
nl_NL: Gepubliceerd:

en: Checkout data is not valid.
nl_NL: Check-out gegevens zijn niet geldig.

en: Payment method is not valid.
nl_NL: Betaalmethode is ongeldig.

en: Accommodation count is not valid.
nl_NL: Accommodatie-aantal is niet geldig.

en: Accommodation is already booked.
nl_NL: Accommodatie is al gereserveerd.

en: Reservation submitted
nl_NL: Reservering is gemaakt

en: Details of your reservation have just been sent to you in a confirmation email. Please check your inbox to complete booking.
nl_NL: De details van uw reservering zijn zojuist per e-mail aan u verzonden. Controleer uw inbox om de boeking te voltooien.

en: We received your booking request. Once it is confirmed we will notify you via email.
nl_NL: We hebben uw boekingsaanvraag ontvangen. Na goedkeuring versturen wij u per e-mail de bevestiging.

en: Choose dates to see relevant prices
nl_NL: Kies uw data om de relevante prijzen te zien

en: Select from available accommodations.
nl_NL: Selecteer uit beschikbare accommodaties.

en: Confirm Reservation
nl_NL: Reservering bevestigen

en: Recommended for %d adult | Recommended for %d adults
nl_NL[0]: Aanbevolen voor %d volwassene
nl_NL[1]: Aanbevolen voor %d volwassenen

en:  and %d child |  and %d children
nl_NL[0]:  en %d kind
nl_NL[1]:  en %d kinderen

en: Recommended for %d guest | Recommended for %d guests
nl_NL[0]: Aanbevolen voor %d gast
nl_NL[1]: Aanbevolen voor %d gasten

en: Max occupancy:
nl_NL: Maximale bezetting:

en: %d child | %d children
nl_NL[0]: %d kind
nl_NL[1]: %d kinderen

en: Reserve
nl_NL: Reserveren

en: of %d accommodation available. | of %d accommodations available.
nl_NL[0]: van %d accommodatie is beschikbaar.
nl_NL[1]: van %d accommodatie is beschikbaar.

note: translators: Verb. To book an accommodation.
en: Book
nl_NL: Reserveren

en: An account with this email already exists. Please, log in.
nl_NL: Er bestaat al een account met dit e-mailadres. Log alstublieft in.

en: Sunday
nl_NL: Zondag

en: Monday
nl_NL: Maandag

en: Tuesday
nl_NL: Dinsdag

en: Wednesday
nl_NL: Woensdag

en: Thursday
nl_NL: Donderdag

en: Friday
nl_NL: Vrijdag

en: Saturday
nl_NL: Zaterdag

en: Check-out date cannot be earlier than check-in date.
nl_NL: De check-out datum mag niet voor de check-in datum liggen.

en: Adults number is not valid
nl_NL: Het aantal volwassenen is niet geldig

en: Children number is not valid
nl_NL: Het aantal kinderen is niet geldig

[ctx: Text about taxes and fees below the price.]
en:  (+taxes and fees)
nl_NL:  (+belastingen en toeslagen)

[ctx: Text about taxes and fees below the price.]
note: translators: %s is a tax value
en:  (+%s taxes and fees)
nl_NL:  (+%s belastingen en toeslagen)

[ctx: Text about taxes and fees below the price.]
en:  (includes taxes and fees)
nl_NL:  (inclusief belastingen en toeslagen)

en: Expand
nl_NL: Vouw

en: Rate: %s
nl_NL: Prijs: %s

en: Dates
nl_NL: Verblijfsdata

en: Subtotal
nl_NL: Subtotaal

en: Coupon: %s
nl_NL: Kortingscode: %s

en: Subtotal (excl. taxes)
nl_NL: Subtotaal (excl. belastingen)

en: Taxes
nl_NL: Belastingen

en: Coupon Code:
nl_NL: Couponcode:

en: New Booking Details
nl_NL: Nieuwe reservatiedetails

en: Original Booking Details
nl_NL: Originele reservatiedetails

en: Children %s
nl_NL: Kinderen %s

en: Additional Services
nl_NL: Extra diensten

en: x %d guest | x %d guests
nl_NL[0]: x %d gast
nl_NL[1]: x %d gasten

en: x %d time | x %d times
nl_NL[0]: x %d keer
nl_NL[1]: x %d keren

en: Accommodation pagination
nl_NL: Accommodatie paginering

en: Services pagination
nl_NL: Diensten paginering

en: Categories:
nl_NL: Categorieën:

en: Amenities:
nl_NL: Faciliteiten:

en: Guests:
nl_NL: Gasten:

en: Bed Type:
nl_NL: Type Bed:

en: View:
nl_NL: Bekijken:

en: Prices start at:
nl_NL: Prijzen beginnen bij:

en: Price:
nl_NL: Prijs:

en: Accommodation #%d
nl_NL: Accommodatie #%d

en: Accommodation Type:
nl_NL: Type accommodatie:

en: Choose Rate
nl_NL: Kies tarief

en: Choose Additional Services
nl_NL: Extra diensten kiezen

en: for
nl_NL: voor

[ctx: Example: Breakfast for X guest(s)]
en:  guest(s)
nl_NL:  gast(en)

en: time(s)
nl_NL: keer(keren)

[ctx: I've read and accept the terms & conditions]
en: terms & conditions
nl_NL: algemene voorwaarden

[ctx: I've read and accept the <tag>terms & conditions</tag>]
en: I've read and accept the %s
nl_NL: Ik heb de %s gelezen en ga hiermee akkoord

en: Your Information
nl_NL: Uw informatie

en: Required fields are followed by %s
nl_NL: Verplichte velden zijn gekenmerkt met %s

en: Payment Method
nl_NL: Betalingsmethode

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods.
nl_NL: Sorry, er zijn geen betaalmethoden beschikbaar.

en: Total Price:
nl_NL: Totaalprijs:

en: Deposit:
nl_NL: Aanbetaling:

en: Check-in:
nl_NL: Inchecken:

[ctx: from 10:00 am]
en: from
nl_NL: van

en: Check-out:
nl_NL: Uitchecken:

[ctx: until 10:00 am]
en: until
nl_NL: tot

en: Book Now
nl_NL: Reserveer nu

en: Availability
nl_NL: Beschikbaarheid

en: Reservation Form
nl_NL: Reserveringsformulier

en: Display Accommodation Types
nl_NL: Kamertypes Tonen

en: Title:
nl_NL: Titel:

en: Featured Image
nl_NL: Uitgelichte afbeelding

en: Excerpt (short description)
nl_NL: Samenvatting tonen (korte omschrijving)

en: Book Button
nl_NL: Boeking knop

en: Search Availability
nl_NL: Zoeken wat vrij is

en: Search Availability Form
nl_NL: Beschikbaarheid zoekformulier

en: Check-in Date:
nl_NL: Incheckdatum:

[ctx: Date format tip]
en: Preset date. Formatted as %s
nl_NL: Datum vooraf instellen. Opgemaakt als %s

en: Check-out Date:
nl_NL: Uitcheckdatum:

en: Preset Adults:
nl_NL: Volwassenen vooraf ingesteld:

en: Preset Children:
nl_NL: Kinderen vooraf ingesteld:

en: Attributes:
nl_NL: Kenmerken:

en: Booking Confirmation and Search Results pages are required to handle bookings. Press "Install Pages" button to create and set up these pages. Dismiss this notice if you already installed them.
nl_NL: Uitchecken en Zoekresultaten Pagina's zijn verplichte om reserveringen te beheren. Klik op "Pagina's Installeren" knop om nieuwe pagina's te creëren.  to create and set up these pages. Negeer deze melding als u hebt deze pagina's al geïnstalleerd.

en: Install Pages
nl_NL: Pagina's installeren

en: Booking Canceled
nl_NL: Boeking geannuleerd

en: Your reservation is canceled.
nl_NL: Uw reservering is geannuleerd.

en: Reservation Received
nl_NL: Reservering ontvangen

en: Transaction Failed
nl_NL: Transactie mislukt

en: Unfortunately, your transaction cannot be completed at this time. Please try again or contact us.
nl_NL: Helaas kan uw transactie op dit moment niet worden voltooid. Probeer het opnieuw of neem contact met ons op.

en: Prices start at: %s
nl_NL: Prijzen starten vanaf: %s

en: View Details
nl_NL: Details bekijken

[ctx: Date format tip]
en: Formatted as %s
nl_NL: Opgemaakt als  %s

en: Reserve %1$s of %2$s available accommodations.
nl_NL: Reserveer %1$s van %2$s beschikbare accommodaties.

en: %s is available for selected dates.
nl_NL: %s beschikbaar voor de geselecteerde periode.

en: Check Availability
nl_NL: Bekijk beschikbaarheid

en: Rate:
nl_NL: Tarief:

en: Services:
nl_NL: Diensten:

en: Guest:
nl_NL: Gast:

en: Payment ID
nl_NL: Betaling ID

en: Total Paid
nl_NL: Total betaalde

en: To Pay
nl_NL: Betaling

en: Add Payment Manually
nl_NL: Handmatige betaling toevoegen

en: Old Password
nl_NL: Oud wachtwoord

en: No bookings found.
nl_NL: Geen boekingen gevonden.

en: From your account dashboard you can view <a href="%1$s">your recent bookings</a> or edit your <a href="%2$s">password and account details</a>.
nl_NL: Vanaf uw account dashboard kunt u uw recente boekingen <a href="%1$s">bekijken</a> of uw <a href="%2$s">wachtwoord en accountgegevens bewerken</a>.

en: Base price
nl_NL: Basisprijs

en: %s accommodation found | %s accommodations found
nl_NL[0]: %s accommodatie gevonden
nl_NL[1]: %s accommodaties gevonden

en:  from %s - till %s
nl_NL:  van %s - tot %s

en: Add Accommodation
nl_NL: Voeg verblijf toe

en: Save
nl_NL: Opslaan

en: Choose new dates to check availability of reserved accommodations in the original booking.
nl_NL: Kies nieuwe data om de beschikbaarheid van het gereserveerde verblijf te controleren  in de originele reservatie.

en: Add, remove or replace accommodations in the original booking.
nl_NL: Voeg verblijf toe, verwijder of pas aan in de originele boeking.

en: Not Available
nl_NL: Niet beschikbaar

en: Continue
nl_NL: Verder

en: Choose how to associate data
nl_NL: Kies hoe u gegevens wilt koppelen

en: Use Source Accommodation to assign pre-filled booking information available in the original booking, e.g., full guest name, selected rate, services, etc.
nl_NL: Gebruik het geselecteerde verblijftype om boekinginformatie toe te wijzen, beschikbaar in de originele reservatie (bijvoorbeeld volledige naam, geselecteerd tarieven, diensten enz.).

en: Source accommodation
nl_NL: Het geselecteerde verblijftype

en: Target accommodation
nl_NL: Gewenst verblijf

en: Booking #%s is cancelled by customer.
nl_NL: Booking #%s is geannuleerd door de klant.

en: Details of booking
nl_NL: Details van uw reservering

en: Check-in: %1$s, from %2$s
nl_NL: Inchecken: %1$s, van %2$s

en: Check-out: %1$s, until %2$s
nl_NL: Uitchecken: %1$s, tot %2$s

en: Name: %1$s %2$s
nl_NL: Naam: %1$s %2$s

en: Email: %s
nl_NL: E-mail: %s

en: Phone: %s
nl_NL: Telefoonnummer: %s

en: Note: %s
nl_NL: Opmerking: %s

en: Booking #%s is confirmed by customer.
nl_NL: Boeking #%s is bevestigd door de klant.

en: Booking #%s is confirmed by payment.
nl_NL: Booking #%s is bevestigd door de betaling.

en: Details of payment
nl_NL: Betalingsgegevens

en: Payment ID: #%s
nl_NL: Betaling ID: #%s

en: Amount: %s
nl_NL: Bedrag: %s

en: Method: %s
nl_NL: Methode: %s

en: Booking #%s is pending for Administrator approval.
nl_NL: Boeking #%s wacht op goedkeuring van de beheerder.

en: Click the link below to cancel your booking.
nl_NL: Klik op onderstaande link om uw boeking te annuleren.

en: Cancel your booking
nl_NL: Annuleer uw boeking

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is approved!
nl_NL: Beste %1$s %2$s, uw reservering is goedgekeurd!

en: Thank you!
nl_NL: Hartelijk dank!

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is cancelled!
nl_NL: Beste %1$s %2$s, uw reservering is geannuleerd!

en: Dear %1$s %2$s, we received your request for reservation.
nl_NL: Beste %1$s %2$s, we hebben uw boekingsaanvraag ontvangen.

en: Click the link below to confirm your booking.
nl_NL: Klik op onderstaande link om uw boeking te bevestigen.

en: Confirm
nl_NL: Bevestigen

en: Note: link expires on
nl_NL: Merk op: link is geldig tot

en: If you did not place this booking, please ignore this email.
nl_NL: Heeft u geen boeking gemaakt? Gelieve dan deze e-mail te negeren.

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is pending.
nl_NL: Beste %1$s %2$s, uw reservering is in behandeling.

en: We will notify you by email once it is confirmed by our staff.
nl_NL: Wij zullen na goedkeuring u hierover per e-mail op de hoogte stellen.

en: Thanks for creating an account on %1$s.
nl_NL: Bedankt voor het aanmaken van een account op %1$s.

en: You Account Details
nl_NL: Uw accountgegevens

en: Login: %s
nl_NL: Inloggen: %s

en: Password: %s
nl_NL: Wachtwoord: %s

en: Log in here: %s
nl_NL: Log hier in: %s

en: Accommodation #%s
nl_NL: Accommodatie #%s

en: Accommodation: <a href="%1$s">%2$s</a>
nl_NL: Accommodatie: <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Accommodation Rate: %s
nl_NL: Accommodatietarief: %s

en: Bed Type: %s
nl_NL: Type Bed: %s

en: Required fields are followed by
nl_NL: Verplichte velden zijn gekenmerkt met

en: Booking is already canceled.
nl_NL: Boeking is al geannuleerd.

en: Cancel Booking
nl_NL: Boeking annuleren

en: Invalid request.
nl_NL: Deze aanvraag is ongeldig.

en: Cancelation of your booking is not possible for some reason. Please contact the website administrator.
nl_NL: Annulering van uw boeking is om een of andere reden niet mogelijk. Neem contact op met de websitebeheerder.

en: Booking is already confirmed.
nl_NL: De reservering is al bevestigd.

en: Your booking is confirmed. Thank You!
nl_NL: Uw reservering is bevestigd. Hartelijk dank!

en: Your booking request is expired. Please start a new booking request.
nl_NL: Uw boekingsaanvraag is verstreken.  Probeer opnieuw te boeken.

en: Confirmation of your booking request is not possible for some reason. Please start a new booking request.
nl_NL: De goedkeuring van uw reserveringsaanvraag is onverhoopt mislukt. Probeer het opnieuw door een nieuwe boeking te maken.

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received and confirmed.
nl_NL: Wij informeren u hierbij graag dat uw reserveringsaanvraag is ontvangen en goedgekeurd.

en: Booking:
nl_NL: Boeking:

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed.
nl_NL: Bedankt voor uw betaling. De overdracht is beëindigd.

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received.
nl_NL: Wij zijn verheugd u te kunnen bevestigen dat uw reservering goed ontvangen werd.

en: from %s
nl_NL: van %s

en: No accommodations matching criteria.
nl_NL: Geen kamers voldoen aan deze criteria.

en: No services matched criteria.
nl_NL: Geen diensten voldoen aan deze criteria.

en: Nothing found.
nl_NL: Niets gevonden.

en: Children %s:
nl_NL: Kinderen %s:

en: Preset date. Formatted as %s
nl_NL: Vooraf ingestelde datum. Opgemaakt als %s

en: Gallery
nl_NL: Galerij

en: View Button
nl_NL: Toon knop

en: Order
nl_NL: Sorteer

en: Order By
nl_NL: Sorteer volgens

en: No order
nl_NL: Geen sortering

en: Post ID
nl_NL: Publicatie ID

en: Post author
nl_NL: Publicatieschrijver

en: Post title
nl_NL: Publicatietitel

en: Post name (post slug)
nl_NL: Publicatienaam (post slug)

en: Post date
nl_NL: Publicatiedatum

en: Last modified date
nl_NL: Datum laatste wijziging

en: Parent ID
nl_NL: Hoofd ID

en: Random order
nl_NL: Willekeurige volgorde

en: Number of comments
nl_NL: Aantal reacties

en: Relevance
nl_NL: Relevantie

en: Page order
nl_NL: Paginavolgorde

en: Meta value
nl_NL: Meta waarde

en: Numeric meta value
nl_NL: Numerieke meta waarde

en: Ascending (1, 2, 3)
nl_NL: Oplopend (1, 2, 3)

en: Descending (3, 2, 1)
nl_NL: Aflopend (3, 2, 1)

en: Meta Name
nl_NL: Meta naam

en: Meta Type
nl_NL: Meta type

en: Specified type of the custom field. Can be used in conjunction with "orderby" = "meta_value".
nl_NL: Opgegeven type van het aangepaste veld. Kan worden gebruikt in combinatie met "orderby" = "meta_value".

en: Any
nl_NL: Elk

en: Numeric
nl_NL: Numeriek

en: Binary
nl_NL: Binair

en: String
nl_NL: Reeks

en: Time
nl_NL: Tijd

en: Date and time
nl_NL: Datum en tijd

en: Decimal number
nl_NL: Decimaal getal

en: Signed number
nl_NL: Ondertekend nummer

en: Unsigned number
nl_NL: Niet-ondertekend nummer

en: Query Settings
nl_NL: Zoekopdrachtinstellingen

en: Relation
nl_NL: Relatie

en: Values: integer, -1 to display all, default: "Blog pages show at most"
nl_NL: Waarden: geheel getal, -1 om alles weer te geven, standaard: "Blogpagina's worden maximaal weergegeven"

en: Select an accommodation type.
nl_NL: Selecteer een accommodatietype.
