hotel-booking-plugin - en to pl_PL translation catalogue (1629 entries)

note: Description of the plugin
en: Manage your hotel booking services. Perfect for hotels, villas, guest houses, hostels, and apartments of all sizes.
pl_PL: Zarządzaj usługami rezerwacji hoteli. Idealne rozwiązanie dla hoteli, pensjonatów, hostelów i apartamentów itd.

[ctx: Post Status]
en: New
pl_PL: Nowy

[ctx: Post Status]
en: Auto Draft
pl_PL: Automatyczny szkic

note: translators: %s: URL to plugins.php page
en: You are using two instances of Hotel Booking plugin at the same time, please <a href="%s">deactivate one of them</a>.
pl_PL: Używasz jednocześnie dwóch wystąpień wtyczki do rezerwacji hoteli, <a href="%s">dezaktywuj jedną z nich</a>.

en: <a href="%s">Upgrade to Premium</a> to enable this feature.
pl_PL: <a href="%s">Wykup wersję Premium</a> by aktywować tę opcję.

en: Error
pl_PL: Błąd

en: View
pl_PL: Widok

en: Delete
pl_PL: Usuń

en: Name
pl_PL: Nazwa

en: Email
pl_PL: E-mail

en: Bookings
pl_PL: Rezerwacje

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: Terms
pl_PL: Warunki

en: Created on:
pl_PL: Dodane:

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: Please add attribute in default language to configure terms.
pl_PL: Dodaj atrybut w domyślnym języku, aby skonfigurować warunki.

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: Configure terms
pl_PL: Konfiguruj terminy

en: Reserved Accommodations
pl_PL: Zarezerwowane pokoje

en: Update Booking
pl_PL: Aktualizuj rezerwację

en: Logs
pl_PL: Logi

en: Delete Permanently
pl_PL: Usuń bezpowrotnie

en: Move to Trash
pl_PL: Przenieś do kosza

en: Create Booking
pl_PL: Utwórz rezerwację

en: Edit Accommodations
pl_PL: Edytuj zakwaterowanie

en: Date:
pl_PL: Data:

en: Author:
pl_PL: Autor:

en: Auto
pl_PL: Automatyczny

en: Message:
pl_PL: Wiadomość:

en: Coupon code
pl_PL: Kod kuponu rabtowego

en: Update Payment
pl_PL: Aktualizuj płatność

en: Modified on:
pl_PL: Modyfikowane:

en: Create Payment
pl_PL: Utwórz płatność

en: Season Prices
pl_PL: Ceny sezonowe

en: <code>Please select Accommodation Type and click Create Rate button to continue.</code>
pl_PL: <code>Wybierz typ zakwaterowania i kliknij przycisk Utwórz cenę, aby kontynuować.</code>

en: Adults:
pl_PL: Dorośli:

en: Children:
pl_PL: Dzieci:

en: Total:
pl_PL: Razem:

en: Update Rate
pl_PL: Zaktualizuj stawkę

en: Active
pl_PL: Aktywny

en: Disabled
pl_PL: Wyłączony

en: Create Rate
pl_PL: Dodaj stawkę

en: Duplicate Rate
pl_PL: Duplikuj stawkę

en: Accommodations
pl_PL: Pokoje

en: Attributes
pl_PL: Atrybuty

en: Accommodation Reviews
pl_PL: Recenzje zakwaterowania

en: Allow guests to <a href="%s" target="_blank">submit star ratings and reviews</a> evaluating your accommodations.
pl_PL: Pozwól gościom na <a href="%s" target="_blank">dodanie ocen z gwiazdką oraz opinii</a> o twoich pokojach.

en: Number of Accommodations:
pl_PL: Ilość noclegów:

en: Count of real accommodations of this type in your hotel.
pl_PL: Rzeczywista ilość pokojów tego typu w hotelu.

en: Total Accommodations:
pl_PL: Suma pokoi:

en: Show Accommodations
pl_PL: Pokaż pokoje

en: Generate Accommodations
pl_PL: Generowanie noclegów

en: Active Accommodations:
pl_PL: Aktywne pokoje:

en: Add
pl_PL: Dodaj

en: Per adult:
pl_PL: Na osobę dorosłą:

en: Per child:
pl_PL: Na dziecko:

en: Per adult:
pl_PL: Na osobę dorosłą:

en: Per child:
pl_PL: Na dziecko:

en: Actions
pl_PL: Akcje

en: Default
pl_PL: Domyślny

en: — Select —
pl_PL: — Wybierz —

en: Install & Activate
pl_PL: Zainstaluj & Aktywuj

en: Add gallery
pl_PL: Dodaj galerię

en: Remove gallery
pl_PL: Usuń galerię

en: Select all
pl_PL: Zaznacz wszystko

en: Unselect all
pl_PL: Odznacz wszystko

en: Date
pl_PL: Data

en: Author
pl_PL: Autor

en: Edit
pl_PL: Edytuj

en: Done
pl_PL: Gotowe

en: All
pl_PL: Wszystkie

en: None
pl_PL: Żadne

en: Recalculate Total Price
pl_PL: Ponowne obliczanie ceny łącznej

en: Nights
pl_PL: Noce

en: Remove
pl_PL: Usuń

en: Add length of stay
pl_PL: Dodaj długość pobytu

en: Price per night
pl_PL: Cena za noc

en: Adults
pl_PL: Dorośli

en: Children
pl_PL: Dzieci

en: Enable variable pricing
pl_PL: Włącz zmienne ceny

en: Add Variation
pl_PL: Dodaj odmianę

en: Remove variation
pl_PL: Usuń odmianę

en: The License Key is required in order to get automatic plugin updates and support. You can manage your License Key in your personal account. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Learn more</a>.
pl_PL: Klucz licencyjny jest wymagany do automatycznego otrzymania aktualizacji wtyczek i wsparcia. Można zarządzać kluczem licencyjnym w koncie osobistym. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Więcej info</a>.

en: License Key
pl_PL: Klucz licencyjny

en: Inactive
pl_PL: Nieaktywny

en: Valid until
pl_PL: Ważny do

en: Valid (Lifetime)
pl_PL: Ważny (Dożywotni)

en: Expired
pl_PL: Wygasł

en: Invalid
pl_PL: Nieprawidłowy

en: Your License Key does not match the installed plugin. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>How to fix this.</a>
pl_PL: Twój klucz licencyjny nie odpowiada zainstalowanej wtyczcę. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>Jak usunąć ten problem.</a>

en: Product ID is not valid
pl_PL: Nieprawidłowy identyfikator produktu

en: Action
pl_PL: Akcja

en: Activate License
pl_PL: Aktywuj licencję

en: Deactivate License
pl_PL: Zdeaktywuj licencję

en: Renew License
pl_PL: Odnowić licencję

en: Attributes let you define extra accommodation data, such as location or type. You can use these attributes in the search availability form as advanced search filters.
pl_PL: Atrybuty pozwalają zdefiniować dodatkowe dane dotyczące zakwaterowania, takie jak lokalizacja lub typ. Możesz użyć tych atrybutów w formularzu wyszukiwania dostępności jako filtrów wyszukiwania zaawansowanego.

en: This attribute refers to non-unique taxonomy - %1$s - which was already registered with attribute %2$s.
pl_PL: Ten atrybut odnosi się do nieunikalnej taksonomii - %1$s - która została już zarejestrowana z atrybutem %2$s.

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: You cannot manage terms of trashed attributes.
pl_PL: Nie możesz zarządzać terminami atrybutów w koszu.

en: New Booking
pl_PL: Nowa rezerwacja

en: ID
pl_PL: IDENTYFIKATOR

en: Guests
pl_PL: Goście

en: Customer Info
pl_PL: Dane klienta

en: Price
pl_PL: Cena

en: Accommodation
pl_PL: Obiekt

en: Expire %s
pl_PL: Wygasa %s

en: Adults:
pl_PL: Dorośli:

en: Children:
pl_PL: Dzieci:

en: %s night | %s nights
pl_PL[0]: %s noc
pl_PL[1]: %s nocy
pl_PL[2]: %s nocy

en: Summary: %s.
pl_PL: Podsumowanie: %s.

en: Paid: %s
pl_PL: Opłacono: %s

en: Set to %s
pl_PL: Ustaw na %s

en: Booking status changed. | %s booking statuses changed.
pl_PL[0]: Rezerwacja zmieniła swój status.
pl_PL[1]: %s rezerwacji zmieniły swój status.
pl_PL[2]: %s rezerwacji zmieniły swój status.

en: All accommodation types
pl_PL: Wszystkie typy zakwaterowania

note: translators: The number of imported bookings: "Imported <span>(11)</span>"
en: Imported %s
pl_PL: Zaimportowano %s

en: Amount
pl_PL: Kwota

en: Expiration Date
pl_PL: Termin ważności

en: Accommodation:
pl_PL: Pokoje:

en: Service:
pl_PL: Usługa:

en: Fee:
pl_PL: Opłata:

en: Enable the use of coupons.
pl_PL: Włącz używanie kuponów rabatowych.

en: Customer
pl_PL: Klient

en: Booking
pl_PL: Rezerwacja

en: Gateway
pl_PL: Bramka płatnicza

en: Transaction ID
pl_PL: ID/numer transakcji

en: Booking #%s
pl_PL: Rezerwacja #%s

en: Accommodation Type
pl_PL: Typ pokoju

en: Season &#8212; Price
pl_PL: Cena &#8212; sezonowa

en: Add New Season Price
pl_PL: Dodaj nową cenę sezonową

en: Duplicate
pl_PL: Duplikuj

en: Rate was duplicated.
pl_PL: Ocena została zduplikowana.

en: These are real accommodations like rooms, apartments, houses, villas, beds (for hostels) etc.
pl_PL: Są to prawdziwe obiekty noclegowe, takie jak pokoje, apartamenty, domy, wille, łóżka (dla hostelów) itp.

en: All Accommodation Types
pl_PL: Wszystkie typy pokojów

en: These are not physical accommodations, but their types. E.g. standard double room. To specify the real number of existing accommodations, you'll need to use Generate Accommodations menu.
pl_PL: To nie są noclegi fizyczne, ale ich typy. Na przykład. Standardowy pokój dwuosobowy. Aby określić rzeczywistą liczbę istniejących pomieszczeń, musisz użyć menu Generowanie zakwaterowania.

en: Capacity
pl_PL: Pojemność

en: Bed Type
pl_PL: Typ łóżka

en: Size:
pl_PL: Rozmiar:

en: Active:
pl_PL: Aktywny:

en: Seasons are real periods of time, dates or days that come with different prices for accommodations. E.g. Winter 2018 ($120 per night), Christmas ($150 per night).
pl_PL: Pory roku to okresy czasu, daty i dni, które mają różne ceny zakwaterowania. Na przykład. Zima 2018 (120 USD za noc), Boże Narodzenie (150 USD za noc).

en: Start
pl_PL: Początek

en: End
pl_PL: Koniec

en: Days
pl_PL: Dni

en: Repeat
pl_PL: Powtórz

en: Services are extra offers that you can sell or give for free. E.g. Thai massage, transfer, babysitting. Guests can pre-order them when placing a booking.
pl_PL: Usługi to dodatkowe oferty, które można sprzedawać lub oferować za darmo. Na przykład. masaż tajlandzki, transfer, opieka nad dziećmi. Goście mogą wcześniej zapoznać się z nimi podczas dokonywania rezerwacji.

en: Periodicity
pl_PL: Periodyczność

en: Charge
pl_PL: Opłata

en: Per Day
pl_PL: Za dzień

en: Guest Choice
pl_PL: Wybór gości

en: Once
pl_PL: Jednorazowo

en: Per Guest
pl_PL: Na gościa

en: Per Accommodation
pl_PL: Za pokój

en: These are accommodation amenities, generally free ones. E.g. air-conditioning, wifi.
pl_PL: Są to udogodnienia, zazwyczaj darmowe. Na przykład. klimatyzacja, wifi.

en: Booking rules saved.
pl_PL: Reguły rezerwacji zostały zapisane.

en: Booking Rules
pl_PL: Zasady rezerwacji

en: Save Changes
pl_PL: Zapisz zmiany

en: Check-in days
pl_PL: Dni zameldowania

en: Guests can check in any day.
pl_PL: Goście mogą zameldować się każdego dnia.

en: Add rule
pl_PL: Dodaj regułę

en: Seasons
pl_PL: Sezony

en: Check-out days
pl_PL: Dni wymeldowania

en: Guests can check out any day.
pl_PL: Goście mogą wymeldować się każdego dnia.

en: Minimum stay
pl_PL: Minimalny pobyt

en: There are no minimum stay rules.
pl_PL: Nie ma zasad minimalnego pobytu.

en: nights
pl_PL: noce

en: Maximum stay
pl_PL: Maksymalny pobyt

en: There are no maximum stay rules.
pl_PL: Nie ma maksymalnych reguł pobytu.

en: Block accommodation
pl_PL: Zablokuj zakwaterowanie

en: There are no blocking accommodation rules.
pl_PL: Nie ma blokujących reguł zakwaterowania.

en: From
pl_PL: Od

en: Till
pl_PL: Do

en: Restriction
pl_PL: Ograniczenie

en: Not check-in
pl_PL: Nie zameldowane

en: Not check-out
pl_PL: Nie wymeldowane

en: Not stay-in
pl_PL: Nie zatrzymywać się

en: Comment
pl_PL: Komentarz

en: Booking Calendar
pl_PL: Kalendarz rezerwacji

en: Calendar
pl_PL: Kalendarz

en: Add New Booking
pl_PL: Dodaj nową rezerwację

en: Clear Search Results
pl_PL: Wyczyść wyniki wyszukiwania

en: Unable to create booking. Please try again.
pl_PL: Nie udało się utworzyć rezerwacji. Spróbuj ponownie.

en: Booking is blocked due to maintenance reason. Please try again later.
pl_PL: Rezerwacja jest blokowana z powodów technicznych. Spróbuj ponownie później.

en: There are no accommodations selected for reservation.
pl_PL: Nie ma pokojów wybranych do rezerwacji.

en: Selected accommodations are not valid.
pl_PL: Wybrane zakwaterowanie są nieprawidłowe.

en: Accommodation Type is not valid.
pl_PL: Nieprawidłowy typ pokoju.

en: Rate is not valid.
pl_PL: Nieprawidłowa ocena.

en: Adults number is not valid.
pl_PL: Nieprawidłowa ilość dorosłych.

en: Children number is not valid.
pl_PL: Nieprawidłowa ilość dzieci.

en: The total number of guests is not valid.
pl_PL: Całkowita liczba gości jest nieprawidłowa.

en: Selected dates do not meet booking rules for type %s
pl_PL: Wybrane daty nie spełniają reguł rezerwacji dla typu %s

en: Accommodations are not available.
pl_PL: Udogodnienia nie są dostępne.

en: There are no rates for requested dates.
pl_PL: Nie ma ocen za żądane daty.

en: Search Results
pl_PL: Rezułtaty wyszukiwania

en: — Any —
pl_PL: — Jakikolwiek —

en: Search parameters are not set.
pl_PL: Parametry wyszukiwania nie są ustawione.

en: Check-in date is not valid.
pl_PL: Nieprawidłowa data zameldowania.

en: Check-in date cannot be earlier than today.
pl_PL: Data zameldowania nie może być wcześniejsza niż data dzisiejsza.

en: Check-out date is not valid.
pl_PL: Nieprawidłowa data wymeldowania.

en: Nothing found. Please try again with different search parameters.
pl_PL: Nic nie znaleziono. Spróbuj ponownie z innymi parametrami wyszukiwania.

en: First Name
pl_PL: Imię

en: Last Name
pl_PL: Nazwisko

en: Phone
pl_PL: Numer telefonu

en: Address
pl_PL: Adres

en: State / County
pl_PL: Stan / hrabstwo

en: Country
pl_PL: Kraj

en: City
pl_PL: Miasto

en: Postcode
pl_PL: Kod pocztowy

en: Back
pl_PL: Powrót

en: Update
pl_PL: Aktualizuj

en: The booking is not set.
pl_PL: Rezerwacja nie została ustawiona.

en: The booking not found.
pl_PL: Nie znaleziono rezerwacji.

en: Edit Booking #%d
pl_PL: Edytuj rezerwację nr %d

en: Cancel
pl_PL: Anuluj

en: Edit Booking
pl_PL: Edytuj rezerwację

en: You cannot edit the imported booking. Please update the source booking and resync your calendars.
pl_PL: Nie możesz edytować zaimportowanej rezerwacji. Zaktualizuj rezerwację źródłową i ponownie zsynchronizuj swoje kalendarze.

en: Request does not pass security verification. Please refresh the page and try one more time.
pl_PL: Żądanie nie przeszło pomyślnej weryfikacji zabezpieczeń. Odśwież stronę i spróbuj jeszcze raz.

en: Check-in date is not set.
pl_PL: Data zameldowania nie jest ustawiona.

en: Check-out date is not set.
pl_PL: Data wyjazdu nie jest ustawiona.

en: Unable to update booking. Please try again.
pl_PL: Nie można zaktualizować rezerwacji. Spróbuj ponownie.

en: Booking was edited.
pl_PL: Rezerwacja została edytowana.

en: Available
pl_PL: Dostępny

en: Replace
pl_PL: Zamień

en: — Add new —
pl_PL: — Dodaj nowy —

en: Extensions
pl_PL: Rozszerzenia

en: Extend the functionality of Hotel Booking plugin with the number of helpful addons for your custom purposes.
pl_PL: Rozszerz funkcjonalność wtyczki Hotel Booking o liczbę przydatnych dodatków do własnych celów.

en: Get this Extension
pl_PL: Pobierz to rozszerzenie

en: No extensions found.
pl_PL: Nie znaleziono rozszerzeń.

en: Abort Process
pl_PL: Przerwij proces

en: Aborting...
pl_PL: Przerwanie...

en: Import Calendar
pl_PL: Importuj kalendarz

en: Accommodation: %s
pl_PL: Nocleg: %s

en: Accommodation Type: %s
pl_PL: Typ noclegu: %s

en: Please be patient while the calendars are imported. You will be notified via this page when the process is completed.
pl_PL: Prosimy o cierpliwość podczas importowania kalendarzy. Zostaniesz powiadomiony za pośrednictwem tej strony po zakończeniu procesu.

en: Accommodation updated.
pl_PL: Nocleg został zaktualizowany.

en: This calendar has already been imported for another accommodation.
pl_PL: Ten kalendarz został już zaimportowany do innego zakwaterowania.

en: Sync, Import and Export Calendars
pl_PL: Synchronizuj, importuj i eksportuj kalendarze

note: translators: %s - room name. Example: "Comfort Triple 1"
en: Edit External Calendars of "%s"
pl_PL: Edytuj zewnętrzne kalendarze z "%s"

en: Sync All External Calendars
pl_PL: Synchronizuj wszystkie zewnętrzne kalendarze

en: Sync your bookings across all online channels like Booking.com, TripAdvisor, Airbnb etc. via iCalendar file format.
pl_PL: Synchronizuj swoje rezerwacje we wszystkich serwisach online, takich jak Booking.com, TripAdvisor, Airbnb itd. poprzez plik formatu iCalendar.

en: Calendar URL
pl_PL: Adres URL kalendarza

en: Add New Calendar
pl_PL: Dodaj nowy kalendarz

en: Sync Calendars
pl_PL: Synchronizuj kalendarze

en: Delete All Logs
pl_PL: Usuń wszystkie dzienniki

en: Deleting...
pl_PL: Usuwanie...

en: %d item
pl_PL: %d pozycja

en: %d items
pl_PL: %d pozycji

en: Calendars Synchronization Status
pl_PL: Status synchronizacji kalendarzy

en: Here you can see synchronization status of your external calendars.
pl_PL: Tutaj można obejrzeć status synchronizacji zewnętrznych kalendarzy.

en: Calendars Sync Status
pl_PL: Status synchronizacji kalendarzy

en: Display calendars synchronization status.
pl_PL: Wyświetl status synchronizacji kalendarzy.

en: Language Guide
pl_PL: Przewodnik po języku

en: Default language
pl_PL: Domyślny język

en: This plugin will display all system messages, labels, buttons in the language set in <em>General > Settings > Site Language</em>. If the plugin is not available in your language, you may <a href="%s">contribute your translation</a>.
pl_PL: Ta wtyczka wyświetli wszystkie komunikaty systemowe, etykiety, przyciski w języku ustawionym w <em>Ogólne> Ustawienia> Język serwisu </em>. W przypadku gdy wtyczka nie jest dostępna w Twoim języku, możesz <a href="%s">dodać swoje tłumaczenie</a>.

en: Custom translations and edits
pl_PL: Niestandardowe tłumaczenia i edycje

en: You may customize plugin translation by editing the needed texts or adding your translation following these steps:
pl_PL: Możesz dostosować tłumaczenie wtyczki, edytując potrzebne teksty lub dodając swoje tłumaczenia w następujący sposób:

en: Take the source file for your translations %s or needed translated locale.
pl_PL: Pobierz plik źródłowy do tłumaczeń %s lub potrzebne tłumaczenie.

en: Translate texts with any translation program like Poedit, Loco, Pootle etc.
pl_PL: Przetłumacz teksty z pomocą dowolnego programu tłumaczeniowego, takiego jak Poedit, Loco, Pootle itp.

en: Put created .mo file with your translations into the folder %s. Where {lang} is ISO-639 language code and {country} is ISO-3166 country code. Example: Brazilian Portuguese file would be called motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.
pl_PL: Dodaj utworzony plik .mo z tłumaczeniami do foldera %s. Element nazwy {lang} jest kodem języka według ISO-639, a {country} - kod kraju według ISO-3166. Przykład: nazwa brazylijskiego i portugalskiego pliku będzie motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.

en: Multilingual content
pl_PL: Wielojęzyczna treść

en: If your site is multilingual, you may use additional plugins to translate your added content into multiple languages allowing the site visitors to switch them.
pl_PL: Jeśli Twoja strona jest wielojęzyczna, możesz użyć dodatkowych wtyczek, aby przetłumaczyć jej zawartość na wiele języków, aby użytkownicy mogli przełączać się między nimi.

en: Language
pl_PL: Język

en: Reports
pl_PL: Raporty

en: Export
pl_PL: Eksportuj

en: All Statuses
pl_PL: Wszystkie statusy

en: Booking dates between
pl_PL: Daty rezerwacji między

en: Check-in date between
pl_PL: Data zameldowania między

en: Check-out date between
pl_PL: Data wymeldowania między

en: In-house between
pl_PL: Na miejscu między

en: Date of reservation between
pl_PL: Data rezerwacji między

en: Export Bookings
pl_PL: Eksportuj rezerwacje

en: Choose start date
pl_PL: Wybierz datę rozpoczęcia

en: Choose end date
pl_PL: Wybierz datę zakończenia

en: Select columns to export
pl_PL: Wybierz kolumny do wyeksportowania

en: Generate CSV
pl_PL: Generuj CSV

en: Number of accommodations
pl_PL: Ilość pokoi

en: Title
pl_PL: Tytuł

en: Leave empty to use accommodation type title.
pl_PL: Zostaw puste, aby użyć Tytuł rodzaju pokoju.

en: Generate
pl_PL: Generuj

en: Accommodation generated. | %s accommodations generated.
pl_PL[0]: Pokój utworzono.
pl_PL[1]: Utworzono %s pokojów.
pl_PL[2]: Utworzono %s pokojów.

en: General
pl_PL: Ogólne

en: Pages
pl_PL: Strony

en: Search Results Page
pl_PL: Strona wyników wyszukiwania

en: Select page to display search results. Use search results shortcode on this page.
pl_PL: Wybierz stronę do wyświetlana wyników wyszukiwania. Stosuj shortcode dla wyników wyszukiwania na tej stronie.

en: Checkout Page
pl_PL: Strona realizacji transakcji

en: Select page user will be redirected to complete booking.
pl_PL: Wybierz stronę do której zostanie przekierowany użytkownik do by sfinalizować rezerwację.

en: Terms & Conditions
pl_PL: Zasady i Warunki

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
pl_PL: Jeśli zdefiniujesz stronę "Warunki", klient zostanie zapytany, czy akceptuje je przy kasie.

en: Currency
pl_PL: Waluta

en: Currency Position
pl_PL: Pozycja walutowa

en: Misc
pl_PL: Inne

en: Square Units
pl_PL: Jednostki powierzchni

en: Datepicker Date Format
pl_PL: Format daty w Przełączniku dat

en: Check-out Time
pl_PL: Czas wymeldowania

en: Check-in Time
pl_PL: Czas zameldowania

en: Bed Types
pl_PL: Typy łóżek

en: Type
pl_PL: Typ

en: Add Bed Type
pl_PL: Dodaj typ łóżka

en: Show Lowest Price for
pl_PL: Pokaż najniższą cenę za

en: days
pl_PL: dni

en: Lowest price of accommodation for selected number of days if check-in and check-out dates are not set. Example: set 0 to display today's lowest price, set 7 to display the lowest price for the next week.
pl_PL: Najniższa cena zakwaterowania dla wybranej liczby dni, jeśli nie są ustawione daty zameldowania i wymeldowania. Przykład: ustaw 0, aby wyświetlić dzisiejszą najniższą cenę, ustaw 7, aby wyświetlić najniższą cenę za następny tydzień.

en: Coupons
pl_PL: Kupony rabatowe

en: Text on Checkout
pl_PL: Tekst przy kasie

en: This text will appear on the checkout page.
pl_PL: Ten tekst pojawi się na stronie kasy.

en: Disable Booking
pl_PL: Wyłącz opcję Rezerwacja

en: Hide reservation forms and buttons
pl_PL: Schować przyciski i formularze rezerwacji

en: Text instead of reservation form while booking is disabled
pl_PL: Tekst zamiast formularza rezerwacji podczas gdy opcja Rezerwacji jest wyłączona

en: Booking Confirmation
pl_PL: Potwierdzenie rejestracji

en: Confirmation Mode
pl_PL: Tryb potwierdzenia

en: By customer via email
pl_PL: Przez klienta za pośrednictwem poczty elektronicznej

en: By admin manually
pl_PL: Ręcznie przez admina

en: Confirmation upon payment
pl_PL: Potwierdzenie po opłaceniu

en: Booking Confirmed Page
pl_PL: Strona potwierdzona rezerwacji

en: Page user will be redirected to once the booking is confirmed via email or by admin.
pl_PL: Użytkownik strony zostanie przekierowany, gdy rezerwacja zostanie potwierdzona e-mailem lub przez administratora.

en: Approval Time for User
pl_PL: Czas zatwierdzenia przez Użytkownika

en: Period of time in minutes the user is given to confirm booking via email. Unconfirmed bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
pl_PL: Okres czasu w minutach, przez który Użytkownik otrzymuje potwierdzenie rezerwacji za pośrednictwem e-mail. Niepotwierdzone rezerwacje zmieniają swój status na Porzucone, a status pokoju zmienia się na Dostępne.

en: Country of residence field is required for reservation.
pl_PL: Pole Kraj zamieszkania jest wymagane do dokonania rezerwacji.

en: Full address fields are required for reservation.
pl_PL: Do rezerwacji potrzebny jest pełny adres.

en: Customer information is required when placing admin bookings.
pl_PL: Informacje o kliencie są wymagane podczas dokonywania rezerwacji przez administratora.

en: Default Country on Checkout
pl_PL: Domyślny kraj przy kasie

en: Price Breakdown
pl_PL: Podział ceny

en: Price breakdown unfolded by default.
pl_PL: Zestawienie cen rozwinięte domyślnie.

en: Booking Cancellation
pl_PL: Rezygnacja z rezerwacji

en: User can cancel booking via link provided inside email.
pl_PL: Użytkownik może odwołać rezerwację poprzez link, dostarczony w mailu.

en: Search Options
pl_PL: Opcje wyszukiwania

en: Max Adults
pl_PL: Maksymalna ilość dorosłych

en: Maximum accommodation occupancy available in the Search Form.
pl_PL: Liczba gości w Formularzu wyszukiwania, którą apartament może pomieścić.

en: Max Children
pl_PL: Maksymalna ilość dzieci

en: Age of Child
pl_PL: Wiek dziecka

en: Optional description of the "Children" field.
pl_PL: Opcjonalny opis pola "Dzieci".

en: Book button behavior on the search results page
pl_PL: Zachowanie przycisku książki na stronie wyników wyszukiwania

en: Redirect to the checkout page immediately after successful addition to reservation.
pl_PL: Przekieruj do strony kasy natychmiast po pomyślnym dodaniu do rezerwacji.

en: Enable search form to recommend the best set of accommodations according to a number of guests.
pl_PL: Włącz formularz wyszukiwania, aby polecić najlepszy zestaw apartamentów według liczby gości.

en: Skip Search Results
pl_PL: Pomiń wyniki wyszukiwania

en: Skip search results page and enable direct booking from accommodation pages.
pl_PL: Pomiń stronę wyników wyszukiwania i włącz bezpośrednią rezerwację ze stron zakwaterowania.

en: Enable "adults" and "children" options for my website (default).
pl_PL: Włącz opcje "dorośli" i "dzieci" dla mojej witryny (domyślne).

en: Disable "children" option for my website (hide "children" field and use Guests label instead).
pl_PL: Wyłącz opcję "dzieci" dla mojej strony (ukryj pole "dzieci" i użyj etykiety Goście).

en: Disable "adults" and "children" options for my website.
pl_PL: Wyłącz opcje "dorosłych" i "dzieci" dla mojej witryny.

en: Guest Management
pl_PL: Zarządzanie gośćmi

en: Hide "adults" and "children" fields within search availability forms.
pl_PL: Ukryj pola "dorośli" i "dzieci" w formularzach wyszukiwania dostępności.

en: Display Options
pl_PL: Opcje wyświetlania

en: Display gallery images of accommodation page in lightbox.
pl_PL: Wyświetlić galerię strony zakwaterowania w Lightbox.

en: Availability Calendar
pl_PL: Kalendarz dostępności

en: Calendar Theme
pl_PL: Temat kalendarza

en: Select theme for an availability calendar.
pl_PL: Wybierz temat dla kalendarza dostępności.

en: Template Mode
pl_PL: Tryb Szablon

en: Developer Mode
pl_PL: Tryb Developer

en: Theme Mode
pl_PL: Tryb nakładki

en: Choose Theme Mode to display the content with the styles of your theme. Choose Developer Mode to control appearance of the content with custom page templates, actions and filters. This option can't be changed if your theme is initially integrated with the plugin.
pl_PL: Wybierz tryb Temat do wyświetlania treści w stylach tematu. Wybierz tryb Developer aby zarządzać wyglądem zawartości z niestandardowymi szablonami stron, akcjami i filtrami. Ta opcja nie może być zmieniona, jeśli temat był wstępnie zintegrowany ze wtyczką.

en: More Styles
pl_PL: Więcej stylów

en: Extend the styling options of Hotel Booking plugin with the new free addon - Hotel Booking Styles.
pl_PL: Rozszerz opcje stylizacji wtyczki Hotel Booking o nowy darmowy dodatek - Style rezerwacji hoteli.

en: Calendars Synchronization
pl_PL: Synchronizacja kalendarzy

en: Export admin blocks.
pl_PL: Eksportuj bloki administratora.

en: Do not export imported bookings.
pl_PL: Nie eksportuj zaimportowanych rezerwacji.

en: Calendars Synchronization Scheduler
pl_PL: Harmonogram synchronizacji kalendarzy

en: Enable automatic external calendars synchronization
pl_PL: Włącz automatyczną synchronizację kalendarzy zewnętrznych

en: Clock
pl_PL: Zegar

en: Sync calendars at this time (UTC) or starting at this time every interval below.
pl_PL: Synchronizuj kalendarze o tej godzinie (UTC) lub zaczynając o tej godzinie w każdym okresie poniżej.

en: Interval
pl_PL: Interwał

en: Quarter an Hour
pl_PL: Kwadrans na godzinę

en: Half an Hour
pl_PL: Pół godziny

en: Once Hourly
pl_PL: Raz na godzinę

en: Twice Daily
pl_PL: Dwa razy dziennie

en: Once Daily
pl_PL: Raz dziennie

en: Automatically delete sync logs older than
pl_PL: Automatycznie usuwaj dzienniki synchronizacji starsze niż

en: Day
pl_PL: Dzień

en: Week
pl_PL: Tydzień

en: Month
pl_PL: Miesiąc

en: Quarter
pl_PL: Kwartał

en: Half a Year
pl_PL: Pół roku

en: Never Delete
pl_PL: Nigdy nie usuwaj

en: Block Editor
pl_PL: Edytor bloków

en: Enable block editor for "%s".
pl_PL: Włącz edytor bloków dla "%s".

en: Accommodation Types
pl_PL: Typy pokojów

en: Services
pl_PL: Usługi

en: Admin Emails
pl_PL: Emaile admina

en: Customer Emails
pl_PL: Emaile klienta

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the <a>Hotel Booking & Mailchimp Integration</a>.
pl_PL: Zamień jednorazowych gości w lojalnych klientów, wysyłając automatyczne kampanie marketingowe z <a>rezerwacją hoteli i integracją Mailchimp</a>.

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the Hotel Booking & Mailchimp Integration.
pl_PL: Zamień jednorazowych gości w lojalnych klientów, wysyłając automatyczne kampanie marketingowe dzięki systemowi rezerwacji hoteli i integracji Mailchimp.

en: Cancellation Details Template
pl_PL: Szablon Szczegóły anulowania

en: Used for %cancellation_details% tag.
pl_PL: Używane do znacznika %cancellation_details%.

en: Email Settings
pl_PL: Ustawienia Email

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with <a>Hotel Booking Notifier</a>.
pl_PL: Wysyłaj automatyczne powiadomienia e-mail, takie jak instrukcje dotyczące odbioru kluczy, regulamin hotelu, przed i po przyjeździe / wyjeździe za pomocą <a>Powiadomienia o rezerwacji hotelu</a>.

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with Hotel Booking Notifier.
pl_PL: Wysyłaj automatyczne powiadomienia e-mail, takie jak instrukcje dotyczące odbioru kluczy, regulamin domu, przed i po przyjeździe / wyjeździe za pomocą Powiadomienia o rezerwacji hotelu.

en: Email Sender
pl_PL: Wysyłający e-maila

en: Administrator Email
pl_PL: E-mail administratora

en: From Email
pl_PL: Z emaila

en: From Name
pl_PL: Od

en: Logo URL
pl_PL: Adres Url loga

en: Footer Text
pl_PL: Tekst stopki

en: Reserved Accommodation Details Template
pl_PL: Szablon Szczegóły zarezerwowanych apartamentów

en: Used for %reserved_rooms_details% tag.
pl_PL: Używane do znacznika %reserved_rooms_details%.

en: Styles
pl_PL: Style

en: Base Color
pl_PL: Kolor podstawowy

en: Background Color
pl_PL: Kolor tła

en: Body Background Color
pl_PL: Kolor tła ciała strony

en: Body Text Color
pl_PL: Kolor tekstu ciała strony

en: Payment Gateways
pl_PL: Bramki płatnicze

en: General Settings
pl_PL: Ogólne ustawienia

en: Need more gateways? Use our Hotel Booking <a href="%s" target="_blank">WooCommerce Payments</a> extension.
pl_PL: Potrzebujesz więcej bramek? Skorzystaj z naszego rozszerzenia rezerwacji hoteli <a href="%s" target="_blank">WooCommerce Payments</a>.

en: You may also email the <a href="%s" target="_blank">balance payment request</a> link to your guests.
pl_PL: Możesz również wysłać gościom e-mail z <a href="%s" target="_blank">prośbą o wypłatę salda</a>.

en: User Pays
pl_PL: Użytkownik płaci

en: Full Amount
pl_PL: Pełna suma

en: Deposit
pl_PL: Depozyt

en: Deposit Type
pl_PL: Typ depozytu

en: Fixed
pl_PL: Stały

en: Percent
pl_PL: Procent

en: Deposit Amount
pl_PL: Kwota depozytu

en: Force Secure Checkout
pl_PL: Wymuś bezpieczny Checkout

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages. You must have an SSL certificate installed to use this option.
pl_PL: Wymuś protokół SSL (HTTPS) na stronie płatności. Do korzystania z tej opcji jest wymagany zainstalowany certyfikat SSL.

en: Reservation Received Page
pl_PL: Strona otrzymana rezerwacji

en: Failed Transaction Page
pl_PL: Strona Nieudana transakcja

en: Default Gateway
pl_PL: Domyślna bramka płatnicza

en: Pending Payment Time
pl_PL: Czas oczekiwania na płatności

en: Period of time in minutes the user is given to complete payment. Unpaid bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
pl_PL: Okres czasu w minutach, który użytkownik otrzymuje do dokonania płatności. Niezapłacone rezerwacje zmieniają status na Porzucone, a status obiektu zmienia się na Dostępne.

en: Install <a href="%s" target="_blank">Hotel Booking addons</a> to manage their settings.
pl_PL: Zainstaluj <a href="%s" target="_blank">Hotel Booking addons</a> by zarządzać ustawieniami.

en: Install Hotel Booking addons to manage their settings.
pl_PL: Zainstaluj dodatki do rezerwacji hoteli, aby zarządzać ich ustawieniami.

en: License
pl_PL: Licencja

en: Settings saved.
pl_PL: Ustawienia zostały zapisane.

en: <strong>Note:</strong> Payment methods will appear on the checkout page only when Confirmation Upon Payment is enabled in Accommodation > Settings > General > Confirmation Mode.
pl_PL: <strong>Uwaga:</strong> Metody płatności pojawią się na stronie kasy tylko wtedy, gdy opcja Potwierdzenie przy płatności jest włączona w Zakwaterowanie > Ustawienia > Ogólne> Tryb potwierdzenia.

en: Settings
pl_PL: Ustawienia

en: Availability Search Form
pl_PL: Formularz wyszukiwania dostępnych

en: Display search form.
pl_PL: Pokaż formularz wyszukiwania.

en: The number of adults presetted in the search form.
pl_PL: Ilość dorosłych została zapisana do formularzu wyszukiwania.

en: The number of children presetted in the search form.
pl_PL: Ilość dzieci została zapisana do formularzu wyszukiwania.

en: Check-in date presetted in the search form.
pl_PL: Data zameldowania została zapisana do formularzu wyszukiwania.

en: date in format %s
pl_PL: data w formacie %s

en: Check-out date presetted in the search form.
pl_PL: Data wymeldowania została zapisana do formularzu wyszukiwania.

en: Custom attributes for advanced search.
pl_PL: Niestandardowe atrybuty wyszukiwania zaawansowanego.

en: Comma-separated slugs of attributes.
pl_PL: Oddzielone przecinkami fragmenty atrybutów.

en: Custom CSS class for shortcode wrapper
pl_PL: Dedykowane CSS klasy dla shortcode wrapper

en: whitespace separated css classes
pl_PL: klasy css rozdzielone whitespace

en: Accommodation Type ID
pl_PL: ID typu pokoju

en: ID of Accommodation Type to check availability.
pl_PL: ID typu pokoju aby sprawdzić dostępność.

en: integer number
pl_PL: liczba całkowita

en: How many months to show.
pl_PL: Ile miesięcy pokazać.

en: Set the number of columns or the number of rows and columns separated by comma. Example: "3" or "2,3"
pl_PL: Ustaw liczbę kolumn lub liczbę wierszy i kolumn oddzielonych przecinkami. Przykład: " 3" lub "2,3"

en: Display availability calendar of the current accommodation type or by ID.
pl_PL: Wyświetl kalendarz dostępności dla aktualnego typu zakwaterowania lub według ID.

en: Availability Search Results
pl_PL: Dostępne wyniki wyszukiwania

en: Display listing of accommodation types that meet the search criteria.
pl_PL: Wyświetlać typy pokojów, które spełniają kryteria wyszukiwania.

en: Whether to display title of the accommodation type.
pl_PL: Wyświetlać tytuł typu pokoju.

en: Whether to display featured image of the accommodation type.
pl_PL: Wyświetlać polecane zdjęcia dla typu pokoju.

en: Whether to display gallery of the accommodation type.
pl_PL: Wyświetlać galerię dla typu pokoju.

en: Whether to display excerpt (short description) of the accommodation type.
pl_PL: Wyświetlać krótki opis typu pokoju.

en: Whether to display details of the accommodation type.
pl_PL: Czy wyświetlić szczegóły dotyczące typu pokoju.

en: Whether to display price of the accommodation type.
pl_PL: Czy wyświetlać cenę dla typu pokoju.

en: Show View Details button
pl_PL: Pokazać przycisk Więcej info

en: Whether to display "View Details" button with the link to accommodation type.
pl_PL: Wyświetlać przycisk "Więcej info" z linkiem do typu pokoju.

en: Sort by.
pl_PL: Sortuj według.

en: %1$s. See the <a href="%2$s" target="_blank">full list</a>.
pl_PL: %1$s. Zobacz <a href="%2$s" target="_blank">pełną listę</a>.

en: Designates the ascending or descending order of sorting.
pl_PL: Wyznacza rosnącą lub malejącą kolejność sortowania.

en: ASC - from lowest to highest values (1, 2, 3). DESC - from highest to lowest values (3, 2, 1).
pl_PL: ASC - od najniższych do najwyższych wartości (1, 2, 3). DESC - od najwyższych do najniższych wartości (3, 2, 1).

en: Custom field name. Required if "orderby" is one of the "meta_value", "meta_value_num" or "meta_value_*".
pl_PL: Nazwa pola niestandardowego. Wymagana, jeśli " orderby \ "jest jedną z wartości " meta_value \ ", " meta_value_num \ "lub " meta_value _ * \ ".

en: custom field name
pl_PL: nazwa pola niestandardowego

en: empty string
pl_PL: puste pole

en: Specified type of the custom field. Can be used in conjunction with orderby="meta_value".
pl_PL: Określony typ pola niestandardowego. Może być używane w połączeniu z orderby = " meta_value \ ".

en: Sort by. Use "orderby" insted.
pl_PL: Sortuj według. Użyj " orderby \ "insted.

en: Show Book button
pl_PL: Pokaż przycisk rezerwacji

en: Whether to display Book button.
pl_PL: Czy wyświetlać przycisk Rezerwuj.

en: NOTE:
pl_PL: UWAGA:

en: Use only on page that you set as Search Results Page in <a href="%s">Settings</a>
pl_PL: Stosować tylko na stronie, która jest ustawiona jako Strona wyników wyszukiwania w <a href="%s">Ustawieniach</a>

en: Accommodation Types Listing
pl_PL: Lista typów pokojów

en: Count per page
pl_PL: Ilość na stronie

en: integer, -1 to display all, default: "Blog pages show at most"
pl_PL: integer, -1 aby wyświetlić wszystko, domyślnie: "Strony blogów pokazują co najwyżej"

en: IDs of categories that will be shown.
pl_PL: Identyfikatory kategorii, które zostaną wyświetlone.

en: Comma-separated IDs.
pl_PL: Rozdzielone przecinkami numery ID.

en: IDs of tags that will be shown.
pl_PL: Identyfikatory tagów, które zostaną wyświetlone.

en: IDs of accommodations that will be shown.
pl_PL: Identyfikatory kwater, które zostaną wyświetlone.

en: Logical relationship between each taxonomy when there is more than one.
pl_PL: Logiczna zależność między każdą taksonomią, gdy jest więcej niż jedna.

en: Services Listing
pl_PL: Lista usług

en: IDs
pl_PL: Numery ID

en: IDs of services that will be shown.
pl_PL: ID usług, które zostaną wyświetlane.

en: Show All Services
pl_PL: Pokaż wszystkie usługi

en: ID of accommodation type to display.
pl_PL: ID typów pokoi do wyświetlania.

en: Display accommodation type with title and image.
pl_PL: Wyświetlić typ pokoju z tytułem i zdjęciami.

en: Checkout Form
pl_PL: Formularz kasy

en: Display checkout form.
pl_PL: Pokaż formularz kasy.

en: Use only on page that you set as Checkout Page in <a href="%s">Settings</a>
pl_PL: Stosować tylko na stronie, które jest ustawiona jako Strona kasy w <a href="%s">Ustawieniach</a>

en: Booking Form
pl_PL: Formularz rezerwacji

en: Show Booking Form for Accommodation Type with id 777
pl_PL: Pokaż Formularz rezerwacji dla typu pokoju z numerem id 777

en: Accommodation Rates List
pl_PL: Lista ocen obiektów

en: ID of accommodation type.
pl_PL: ID typu pokoju.

en: Show Accommodation Rates List for accommodation type with id 777
pl_PL: Pokaż Listę ocen dla typu pokoju z numerem id 777

en: Display booking and payment details.
pl_PL: Wyświetl szczegóły rezerwacji i płatności.

en: Use this shortcode on Booking Confirmed and Reservation Received pages
pl_PL: Użyj tego skrótu na stronach potwierdzonych rezerwacji i otrzymanych rezerwacji

en: Parameters
pl_PL: Parametry

en: Example
pl_PL: Przykład

en: Deprecated since %s
pl_PL: Nieaktualne od %s

en: Values:
pl_PL: Wartości:

en: Default:
pl_PL: Domyślnie:

en: Optional.
pl_PL: Opcjonalne.

en: Required
pl_PL: Wymagane

en: Taxes and fees saved.
pl_PL: Zapisano podatki i opłaty.

en: Taxes & Fees
pl_PL: Podatki i opłaty

en: Fees
pl_PL: Opłaty

en: No fees have been created yet.
pl_PL: Nie utworzono jeszcze żadnych opłat.

en: Add new
pl_PL: Dodaj nowy

en: Label
pl_PL: Etykieta

en: New fee
pl_PL: Nowa opłata

en: Per guest / per day
pl_PL: Na gościa / dziennie

en: Per accommodation / per day
pl_PL: Za zakwaterowanie / dzień

en: Per accommodation (%)
pl_PL: Na zakwaterowanie (%)

en: Accommodation Taxes
pl_PL: Podatki od zakwaterowania

en: No taxes have been created yet.
pl_PL: Nie utworzono jeszcze żadnych podatków.

en: New tax
pl_PL: Nowy podatek

en: Service Taxes
pl_PL: Podatki od usług

en: Percentage
pl_PL: Procent

en: Fee Taxes
pl_PL: Podatki od opłat

en: External Calendars
pl_PL: Zewnętrzne kalendarze

en: Sync External Calendars
pl_PL: Synchronizuj zewnętrzne kalendarze

[ctx: Placeholder for empty accommodation title]
en: (no title)
pl_PL: (bez tytułu)

en: Download Calendar
pl_PL: Pobierz kalendarz

en: Message
pl_PL: Wiadomość

en: Success
pl_PL: Sukces

en: Info
pl_PL: Informacje

en: Warning
pl_PL: Ostrzeżenie

en: Waiting
pl_PL: W trakcie oczekiwania

en: Processing
pl_PL: W trakcie przetwarzania

[ctx: Total number of processed bookings]
en: Total
pl_PL: Razem

en: Succeed
pl_PL: Udane

en: Skipped
pl_PL: Pominięte

en: Failed
pl_PL: Nieudane

en: Removed
pl_PL: Usunięty

en: Description
pl_PL: Opisanie

en: Please complete all required fields and try again.
pl_PL: Wypełnij wszystkie pola wymagane i spróbuj ponownie.

en: Sorry, the minimum allowed payment amount is %s to use this payment method.
pl_PL: Przepraszamy, minimalna dozwolona kwota płatności to %s, aby użyć tej metody płatności.

en: Booking Information
pl_PL: Dane rezerwacji

en: Check-in Date
pl_PL: Data zameldowania

en: Check-out Date
pl_PL: Data wymeldowania

en: Customer Information
pl_PL: Dane klienta

en: Customer Note
pl_PL: Komentarz klienta

en: Additional Information
pl_PL: Dodatkowe informacje

en: Coupon
pl_PL: Kupon rabatowy

en: Total Booking Price
pl_PL: Łączna cena rezerwacji

en: Notes
pl_PL: Uwagi

en: Based on your search parameters
pl_PL: Na podstawie Twoich parametrów wyszukiwania

en: No bookings found for your request.
pl_PL: Nie znaleziono rezerwacji dla twojego zapytania.

en: Uploads directory is not writable.
pl_PL: Katalog uploads nie jest zapisywalny.

en: No enough data
pl_PL: Brak wystarczających danych

en: An error has occurred
pl_PL: Wystąpił błąd

en: An error has occurred, please try again later.
pl_PL: Wystąpił błąd, spróbuj ponownie później.

en: The number of adults is not valid.
pl_PL: Nieprawidłowa liczba dorosłych.

en: An error has occurred. Please try again later.
pl_PL: Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później.

en: Chosen payment method is not available. Please refresh the page and try one more time.
pl_PL: Wybrana metoda płatności nie jest dostępna. Przeładuj stronę i spróbuj jeszcze raz.

en: Coupon applied successfully.
pl_PL: Kupon rabatowy został pomyślnie zastosowany.

en: Coupon is not valid.
pl_PL: Kupon rabatowy jest nieaktywny.

en: Year
pl_PL: Rok

en: Custom
pl_PL: Zaawansowane

[ctx: Booking status]
en: Confirmed
pl_PL: Potwierdzone

en: Show
pl_PL: Pokaż

en: Search
pl_PL: Szukaj

en: Booked
pl_PL: Zarezerwowane

en: Pending
pl_PL: W oczekiwaniu

en: Search results for accommodations that have bookings with status "%s" from %s until %s
pl_PL: Wyniki dla obiektów z statusem "%s" od %s do %s

en: Free
pl_PL: Darmowe

en: Locked (Booked or Pending)
pl_PL: Zablokowane (zarezerwowane lub oczekujące)

en: Until
pl_PL: Do

en: &lt; Prev
pl_PL: &lt; Poprzedni

en: Next &gt;
pl_PL: Następny &gt;

en: No accommodations found.
pl_PL: Nie znaleziono żadnych obiektów.

en: Check-out #%d
pl_PL: Data wymeldowania #%d

en: Check-in #%d
pl_PL: Data zameldowania #%d

en: Booking #%d
pl_PL: Rezerwacja #%d

[ctx: Availability]
en: Free
pl_PL: Dostępne

en: Adults: %s
pl_PL: Dorośli: %s

en: Children: %s
pl_PL: Dzieci: %s

en: Booking imported with UID %s.
pl_PL: Rezerwacja zaimportowana z UID %s.

en: Imported booking.
pl_PL: Zaimportowana rezerwacja.

en: Description: %s.
pl_PL: Opis: %s.

en: Source: %s.
pl_PL: Źródło: %s.

en: Afghanistan
pl_PL: Afganistan

en: &#197;land Islands
pl_PL: Wyspy Alandzkie

en: Algeria
pl_PL: Algieria

en: American Samoa
pl_PL: Samoa Amerykańskie

en: Andorra
pl_PL: Andora

en: Antarctica
pl_PL: Bangladesz

en: Antigua and Barbuda
pl_PL: Antigua i Barbuda

en: Argentina
pl_PL: Argentyna

en: Azerbaijan
pl_PL: Azerbejdżan

en: Bahamas
pl_PL: Bahamy

en: Bahrain
pl_PL: Bahrajn

en: Bangladesh
pl_PL: Bangladesz

en: Belarus
pl_PL: Białoruś

en: Belgium
pl_PL: Belgia

en: Bermuda
pl_PL: Bermudy

en: Bolivia
pl_PL: Boliwia

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
pl_PL: Bonaire, Sint Eustatius i Saba

en: Bosnia and Herzegovina
pl_PL: Bośnia i Hercegowina

en: Bouvet Island
pl_PL: Wyspa Bouvet

en: Brazil
pl_PL: Brazylia

en: British Indian Ocean Territory
pl_PL: Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego

en: British Virgin Islands
pl_PL: Brytyjskie Wyspy Dziewicze

en: Bulgaria
pl_PL: Bułgaria

en: Cambodia
pl_PL: Kambodża

en: Cameroon
pl_PL: Kamerun

en: Canada
pl_PL: Kanada

en: Cape Verde
pl_PL: Wyspy Zielonego Przylądka

en: Cayman Islands
pl_PL: Kajmany

en: Central African Republic
pl_PL: Republika Środkowoafrykańska

en: Chad
pl_PL: Czad

en: China
pl_PL: Chiny

en: Christmas Island
pl_PL: Wyspa Bożego Narodzenia

en: Cocos (Keeling) Islands
pl_PL: Wyspy Kokosowe (Keeling)

en: Colombia
pl_PL: Kolumbia

en: Comoros
pl_PL: Komory

en: Congo (Brazzaville)
pl_PL: Kongo - Brazzaville

en: Congo (Kinshasa)
pl_PL: Kongo - Kinszasa

en: Cook Islands
pl_PL: Wyspy Cooka

en: Costa Rica
pl_PL: Kostaryka

en: Croatia
pl_PL: Chorwacja

en: Cuba
pl_PL: Kuba

en: Cura&ccedil;ao
pl_PL: Curacao

en: Cyprus
pl_PL: Cypr

en: Czech Republic
pl_PL: Republika Czeska

en: Denmark
pl_PL: Dania

en: Djibouti
pl_PL: Dżibuti

en: Dominica
pl_PL: Dominika

en: Dominican Republic
pl_PL: Republika Dominikany

en: Ecuador
pl_PL: Ekwador

en: Egypt
pl_PL: Egipt

en: El Salvador
pl_PL: Salwador

en: Equatorial Guinea
pl_PL: Gwinea Równikowa

en: Eritrea
pl_PL: Erytrea

en: Ethiopia
pl_PL: Etiopia

en: Falkland Islands
pl_PL: Falklandy

en: Faroe Islands
pl_PL: Wyspy Owcze

en: Fiji
pl_PL: Fidżi

en: Finland
pl_PL: Finlandia

en: France
pl_PL: Francja

en: French Guiana
pl_PL: Gujana Francuska

en: French Polynesia
pl_PL: Polinezja Francuska

en: French Southern Territories
pl_PL: Francuskie Terytoria Południowe

en: Georgia
pl_PL: Gruzja

en: Germany
pl_PL: Niemcy

en: Greece
pl_PL: Grecja

en: Greenland
pl_PL: Grenlandia

en: Guadeloupe
pl_PL: Gwadelupa

en: Guatemala
pl_PL: Gwatemala

en: Guinea
pl_PL: Gwinea

en: Guinea-Bissau
pl_PL: Gwinea Bissau

en: Guyana
pl_PL: Gujana

en: Heard Island and McDonald Islands
pl_PL: Wyspy Heard i McDonalda

en: Hong Kong
pl_PL: Hongkong

en: Hungary
pl_PL: Węgry

en: Iceland
pl_PL: Islandia

en: India
pl_PL: Indie

en: Indonesia
pl_PL: Indonezja

en: Iraq
pl_PL: Irak

en: Ireland
pl_PL: Irlandia

en: Isle of Man
pl_PL: Wyspa Man

en: Israel
pl_PL: Izrael

en: Italy
pl_PL: Włochy

en: Ivory Coast
pl_PL: Wybrzeże Kości Słoniowej

en: Jamaica
pl_PL: Jamajka

en: Japan
pl_PL: Japonia

en: Jordan
pl_PL: Jordania

en: Kazakhstan
pl_PL: Kazachstan

en: Kenya
pl_PL: Kenia

en: Kuwait
pl_PL: Kuwejt

en: Kyrgyzstan
pl_PL: Kirgistan

en: Latvia
pl_PL: Łotwa

en: Lebanon
pl_PL: Liban

en: Lesotho
pl_PL: Lesoto

en: Libya
pl_PL: Libia

en: Lithuania
pl_PL: Litwa

en: Luxembourg
pl_PL: Luksemburg

en: Macao S.A.R., China
pl_PL: Makao S.A.R., Chiny

en: Madagascar
pl_PL: Madagaskar

en: Malaysia
pl_PL: Malezja

en: Maldives
pl_PL: Malediwy

en: Marshall Islands
pl_PL: Wyspy Marshalla

en: Martinique
pl_PL: Martynika

en: Mauritania
pl_PL: Mauretania

en: Mayotte
pl_PL: Majotta

en: Mexico
pl_PL: Meksyk

en: Micronesia
pl_PL: Mikronezja

en: Moldova
pl_PL: Mołdawia

en: Monaco
pl_PL: Monako

en: Montenegro
pl_PL: Czarnogóra

en: Morocco
pl_PL: Maroko

en: Mozambique
pl_PL: Mozambik

en: Myanmar
pl_PL: Mjanma

en: Netherlands
pl_PL: Holandia

en: New Caledonia
pl_PL: Nowa Kaledonia

en: New Zealand
pl_PL: Nowa Zelandia

en: Nicaragua
pl_PL: Nikaragua

en: Norfolk Island
pl_PL: Wyspa Norfolk

en: Northern Mariana Islands
pl_PL: Północne wyspy Mariany

en: North Korea
pl_PL: Korea Północna

en: Norway
pl_PL: Norwegia

en: Palestinian Territory
pl_PL: Terytorium palestyńskie

en: Papua New Guinea
pl_PL: Papua Nowa Gwinea

en: Paraguay
pl_PL: Paragwaj

en: Philippines
pl_PL: Filipiny

en: Poland
pl_PL: Polska

en: Portugal
pl_PL: Portugalia

en: Puerto Rico
pl_PL: Portoryko

en: Qatar
pl_PL: Katar

en: Romania
pl_PL: Rumunia

en: Russia
pl_PL: Rosja

en: Rwanda
pl_PL: Rwandy

en: Saint Barth&eacute;lemy
pl_PL: Wyspa Świętego Bartłomieja

en: Saint Helena
pl_PL: Święta Helena

en: Saint Kitts and Nevis
pl_PL: Saint Kitts i Nevis

en: Saint Lucia
pl_PL: Święta Lucia

en: Saint Martin (French part)
pl_PL: Saint Martin (część francuska)

en: Saint Martin (Dutch part)
pl_PL: Saint Martin (część holenderska)

en: Saint Pierre and Miquelon
pl_PL: Saint Pierre i Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
pl_PL: Saint Vincent i Grenadyny

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
pl_PL: Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

en: Saudi Arabia
pl_PL: Arabia Saudyjska

en: Seychelles
pl_PL: Seszele

en: Singapore
pl_PL: Singapur

en: Slovakia
pl_PL: Słowacja

en: Slovenia
pl_PL: Słowenia

en: Solomon Islands
pl_PL: Wyspy Salomona

en: Somalia
pl_PL: Somali

en: South Africa
pl_PL: Afryka Południowa

en: South Georgia/Sandwich Islands
pl_PL: Wyspy Georgia Południowa / Sandwich

en: South Korea
pl_PL: Korea Południowa

en: South Sudan
pl_PL: Południowy Sudan

en: Spain
pl_PL: Hiszpania

en: Suriname
pl_PL: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
pl_PL: Svalbard i Jan Mayen

en: Swaziland
pl_PL: Suazi

en: Sweden
pl_PL: Szwecja

en: Switzerland
pl_PL: Szwajcaria

en: Taiwan
pl_PL: Tajwan

en: Tajikistan
pl_PL: Tadżykistan

en: Thailand
pl_PL: Tajlandia

en: Trinidad and Tobago
pl_PL: Trynidad i Tobago

en: Tunisia
pl_PL: Tunezja

en: Turkey
pl_PL: Turcja

en: Turkmenistan
pl_PL: Turkmenia

en: Turks and Caicos Islands
pl_PL: Wyspy Turks i Caicos

en: Ukraine
pl_PL: Ukraina

en: United Arab Emirates
pl_PL: Zjednoczone Emiraty Arabskie

en: United Kingdom (UK)
pl_PL: Wielka Brytania (UK)

en: United States (US)
pl_PL: Stany Zjednoczone (US)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
pl_PL: Stany Zjednoczone (US) Dalekie Wyspy Mniejsze

en: United States (US) Virgin Islands
pl_PL: Stany Zjednoczone (US) Wyspy Dziewicze

en: Uruguay
pl_PL: Urugwaj

en: Vatican
pl_PL: Watykan

en: Venezuela
pl_PL: Wenezuela

en: Vietnam
pl_PL: Wietnam

en: Wallis and Futuna
pl_PL: Wallis i Futuna

en: Western Sahara
pl_PL: Sahara Zachodnia

en: Yemen
pl_PL: Jemen

en: United States (US) dollar
pl_PL: Dolar amerykański (US)

en: Pound sterling
pl_PL: Funt szterling

en: United Arab Emirates dirham
pl_PL: Zjednoczone Emiraty Arabskie Dirham

en: Afghan afghani
pl_PL: Afgańska afghani

en: Albanian lek
pl_PL: Leku albańskie

en: Armenian dram
pl_PL: Armeńskie dram

en: Netherlands Antillean guilder
pl_PL: Gulden Antyli Niderlandzkich

en: Angolan kwanza
pl_PL: Kwanza angolski

en: Argentine peso
pl_PL: Peso argentyńskie

en: Australian dollar
pl_PL: Dolary australijskie

en: Aruban florin
pl_PL: Florin arubski

en: Azerbaijani manat
pl_PL: Manat azerski

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
pl_PL: Konwertybilna marka Bośni i Hercegowiny

en: Barbadian dollar
pl_PL: Dolar barbadoski

en: Bangladeshi taka
pl_PL: Taka Bangladeszu

en: Bulgarian lev
pl_PL: Bułgarski lew

en: Bahraini dinar
pl_PL: Dinar bahrański

en: Burundian franc
pl_PL: Frank burundyjski

en: Bermudian dollar
pl_PL: Dolar bermudzki

en: Brunei dollar
pl_PL: Dolar brunejski

en: Bolivian boliviano
pl_PL: Boliwijski boliwiano

en: Brazilian real
pl_PL: Real brazylijski

en: Bahamian dollar
pl_PL: Dolar bahamski

en: Bhutanese ngultrum
pl_PL: Ngultrum bhutański

en: Botswana pula
pl_PL: Pula botswańska

en: Belarusian ruble (old)
pl_PL: Rubel białoruski (stary)

en: Belarusian ruble
pl_PL: Rubel białoruski

en: Belize dollar
pl_PL: Dolar belizeński

en: Canadian dollar
pl_PL: Dolary kanadyjskie

en: Congolese franc
pl_PL: Frank kongijski

en: Swiss franc
pl_PL: Frank szwajcarski

en: Chilean peso
pl_PL: Peso chilijskie

en: Chinese yuan
pl_PL: Chiński Juan

en: Colombian peso
pl_PL: Peso kolumbijskie

en: Costa Rican col&oacute;n
pl_PL: Kolon kostarykański

en: Cuban convertible peso
pl_PL: Wenezuelski peso konwertowalne

en: Cuban peso
pl_PL: Peso kubańskie

en: Cape Verdean escudo
pl_PL: Escudo kapweńskie

en: Czech koruna
pl_PL: Czeska korona

en: Djiboutian franc
pl_PL: Frank dżiboutijski

en: Danish krone
pl_PL: Korona duńska

en: Dominican peso
pl_PL: Peso dominikańskie

en: Algerian dinar
pl_PL: Dinar algierski

en: Egyptian pound
pl_PL: Funt egipski

en: Eritrean nakfa
pl_PL: Nakfa erytrejska

en: Ethiopian birr
pl_PL: Birr etiopski

en: Fijian dollar
pl_PL: Dolar fidżijski

en: Falkland Islands pound
pl_PL: Funt Falklandów

en: Georgian lari
pl_PL: Lari gruzińskie

en: Guernsey pound
pl_PL: Funt guernseyjski

en: Ghana cedi
pl_PL: Cedi ghańskie

en: Gibraltar pound
pl_PL: Funt gibraltarski

en: Gambian dalasi
pl_PL: Dalasi gambijskie

en: Guinean franc
pl_PL: Frank gwinejski

en: Guatemalan quetzal
pl_PL: Quetzal gwatemalski

en: Guyanese dollar
pl_PL: Dolar gujański

en: Hong Kong dollar
pl_PL: Dolar hongkoński

en: Honduran lempira
pl_PL: Lempira honduraska

en: Croatian kuna
pl_PL: Kuna chorwacka

en: Haitian gourde
pl_PL: Gourde haitański

en: Hungarian forint
pl_PL: Forint węgierski

en: Indonesian rupiah
pl_PL: Rupia indonezyjska

en: Israeli new shekel
pl_PL: Nowy szekel izraelski

en: Manx pound
pl_PL: Funt manx

en: Indian rupee
pl_PL: Rupia indyjska

en: Iraqi dinar
pl_PL: Dinar iracki

en: Iranian rial
pl_PL: Rial irański

en: Iranian toman
pl_PL: Toman irański

en: Icelandic kr&oacute;na
pl_PL: Korona islandzka

en: Jersey pound
pl_PL: Funt jerseyjski

en: Jamaican dollar
pl_PL: Dolar jamajski

en: Jordanian dinar
pl_PL: Dinar jordański

en: Japanese yen
pl_PL: Japoński jen

en: Kenyan shilling
pl_PL: Szyling kenijski

en: Kyrgyzstani som
pl_PL: Som kirgizański

en: Cambodian riel
pl_PL: Riel kambodżański

en: Comorian franc
pl_PL: Frank komoryjski

en: North Korean won
pl_PL: Won północnokoreański

en: South Korean won
pl_PL: Won południowokoreański

en: Kuwaiti dinar
pl_PL: Dinar kuwejcki

en: Cayman Islands dollar
pl_PL: Dolar wysp Kajmanów

en: Kazakhstani tenge
pl_PL: Tenge kazachstański

en: Lao kip
pl_PL: Kip laotański

en: Lebanese pound
pl_PL: Funt libański

en: Sri Lankan rupee
pl_PL: Rupia lankijska

en: Liberian dollar
pl_PL: Dolar liberyjski

en: Lesotho loti
pl_PL: Loti lesotyjski

en: Libyan dinar
pl_PL: Dinar libijski

en: Moroccan dirham
pl_PL: Dirham marokański

en: Moldovan leu
pl_PL: Leu mołdawski

en: Malagasy ariary
pl_PL: Ariary madagaskarskie

en: Macedonian denar
pl_PL: Denar macedoński

en: Burmese kyat
pl_PL: Kyat birmański

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
pl_PL: Tögrög mongolski

en: Macanese pataca
pl_PL: Pataca makauska

en: Mauritanian ouguiya
pl_PL: Ouguiya mauretańska

en: Mauritian rupee
pl_PL: Rupia maurytyjska

en: Maldivian rufiyaa
pl_PL: Rufiyaa malediwska

en: Malawian kwacha
pl_PL: Kwacha malawijska

en: Mexican peso
pl_PL: Peso meksykańskie

en: Malaysian ringgit
pl_PL: Ringity malezyjskie

en: Mozambican metical
pl_PL: Metical mozambicki

en: Namibian dollar
pl_PL: Dolar namibijski

en: Nigerian naira
pl_PL: Naira nigeryjska

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
pl_PL: Kordoba nikaraguańska

en: Norwegian krone
pl_PL: Korona norweska

en: Nepalese rupee
pl_PL: Rupia nepalska

en: New Zealand dollar
pl_PL: Dolar nowozelandzki

en: Omani rial
pl_PL: Rial omański

en: Panamanian balboa
pl_PL: Balboa panamska

en: Papua New Guinean kina
pl_PL: Kina papuaska

en: Philippine peso
pl_PL: Peso filipińskie

en: Pakistani rupee
pl_PL: Rupia pakistańska

en: Polish z&#x142;oty
pl_PL: Polish złoty

en: Transnistrian ruble
pl_PL: Rubel naddniestrzański

en: Paraguayan guaran&iacute;
pl_PL: Guaraní paragwajski;

en: Qatari riyal
pl_PL: Riyal katarski

en: Romanian leu
pl_PL: Lej rumuński

en: Serbian dinar
pl_PL: Dinar serbski

en: Russian ruble
pl_PL: Rubel rosyjski

en: Rwandan franc
pl_PL: Frank rwandyjski

en: Saudi riyal
pl_PL: Rial saudyjski

en: Solomon Islands dollar
pl_PL: Dolar Wysp Salomona

en: Seychellois rupee
pl_PL: Rupia seszelska

en: Sudanese pound
pl_PL: Funt sudański

en: Swedish krona
pl_PL: Korona szwedzka

en: Singapore dollar
pl_PL: Dolar singapurski

en: Saint Helena pound
pl_PL: Funt Wyspy Świętej Heleny

en: Sierra Leonean leone
pl_PL: Leone sierra leonejski

en: Somali shilling
pl_PL: Szyling somalijski

en: Surinamese dollar
pl_PL: Dolar surinamski

en: South Sudanese pound
pl_PL: Funt południowosudański

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
pl_PL: Dobra Wysp Świętego Tomasza i Książęca

en: Syrian pound
pl_PL: Funt syryjski

en: Swazi lilangeni
pl_PL: Lilangeni szwajcarski

en: Thai baht
pl_PL: Baht tajski

en: Tajikistani somoni
pl_PL: Somoni tadżyckie

en: Turkmenistan manat
pl_PL: Manat turkmeński

en: Tunisian dinar
pl_PL: Dinar tunesiański

en: Tongan pa&#x2bb;anga
pl_PL: Pa&#x2bb;anga tongijska

en: Turkish lira
pl_PL: Lira turecka

en: Trinidad and Tobago dollar
pl_PL: Dolar Trynidadu i Tobago

en: New Taiwan dollar
pl_PL: Nowy dolar tajwański

en: Tanzanian shilling
pl_PL: Szyling tanzański

en: Ukrainian hryvnia
pl_PL: Hrywna ukraińska

en: Ugandan shilling
pl_PL: Szyling ugandyjski

en: Uruguayan peso
pl_PL: Peso urugwajskie

en: Uzbekistani som
pl_PL: Som uzbecki

en: Venezuelan bol&iacute;var
pl_PL: Venezuelan bolivar

en: Bol&iacute;var soberano
pl_PL: Wenezuelski bolivar

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
pl_PL: Wietnamski dong

en: Vanuatu vatu
pl_PL: Watu vanuacki

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
pl_PL: Talā samoański;

en: Central African CFA franc
pl_PL: Frank CFA Afryki Centralnej

en: East Caribbean dollar
pl_PL: Dolar wschodniokaraibski

en: West African CFA franc
pl_PL: Frank CFA Afryki Zachodniej

en: CFP franc
pl_PL: Frank CFP

en: Yemeni rial
pl_PL: Rial jemeński

en: South African rand
pl_PL: Rand południowoafrykański

en: Zambian kwacha
pl_PL: Kwacha zambijska

en: Before
pl_PL: Przed

en: After
pl_PL: Po

en: Before with space
pl_PL: Przed ze spacją

en: After with space
pl_PL: Po ze spacją

en: First name is required.
pl_PL: Pole Imię jest wymagane.

en: Last name is required.
pl_PL: Pole Nazwisko jest wymagane.

en: Email is required.
pl_PL: Pole Email jest wymagane.

en: Phone is required.
pl_PL: Pole Telefon jest wymagane.

en: Country of residence
pl_PL: Kraj zamieszkania

en: Country is required.
pl_PL: Pole Kraj jest wymagane.

en: Address is required.
pl_PL: Pole adres jest wymagane.

en: City is required.
pl_PL: Pole Miasto jest wymagane.

en: State is required.
pl_PL: Pole Województwo jest wymagane.

en: Postcode is required.
pl_PL: Pole Kod pocztowy jest wymagane.

en: Note is required.
pl_PL: Uwaga jest wymagana.

en: Square Meter
pl_PL: Metr kwadratowy

en: Square Foot
pl_PL: Stopa kwadratowa

en: Square Yard
pl_PL: Jard kwadratowy

[ctx: Zero price]
en: Free
pl_PL: Darmowe

[ctx: Price per one night. Example: $99 per night]
note: translators: Price per one night. Example: $99 per night
en: per night
pl_PL: za noc

[ctx: Price for X nights. Example: $99 for 2 nights, $99 for 21 nights]
note: translators: Price for X nights. Example: $99 for 2 nights, $99 for 21 nights
en: for %d nights | for %d nights
pl_PL[0]: za noc
pl_PL[1]: za %d nocy
pl_PL[2]: za %d nocy
pl_PL[3]: za %d nocy

en: User Approval Time setted in Hotel Booking Settings
pl_PL: Czas zatwierdzenia przez użytkownika można ustawić w ustawieniach Hotel Booking

en: Pending Payment Time set in Hotel Booking Settings
pl_PL: Czas oczekiwania płatności można ustawić w ustawieniach Hotel Booking

en: Interval for automatic cleaning of synchronization logs.
pl_PL: Odstęp czasu między automatycznym czyszczeniem logów synchronizacji.

en: Check-in
pl_PL: Zameldować się

en: Check-out
pl_PL: Wymeldować się

note: translators: The value a hotel wishes to sell their rooms. Also called the Cost, Value, Tariff or Room charge.
en: Rate
pl_PL: Stawka

en: Adults/Guests
pl_PL: Dorośli/goście

en: Full Guest Name
pl_PL: Pełne imię gościa

en: Accommodation Subtotal
pl_PL: Suma częściowa zakwaterowania

en: Services Subtotal
pl_PL: Podsuma usług

en: Fees Subtotal
pl_PL: Suma częściowa opłat

en: Discount
pl_PL: Rabat

en: Total
pl_PL: Razem

en: Paid
pl_PL: Opłacone

en: Payment Details
pl_PL: Szczegóły płatności

en: Please select columns to export.
pl_PL: Proszę wybrać kolumny do wyeksportowania.

en: Nonce verification failed.
pl_PL: Weryfikacja jednorazowa nie powiodła się.

en: The file does not exist.
pl_PL: Plik nie istnieje.

en: Disable this email notification
pl_PL: Wyłącz to powiadomienie e-mail

en: Subject
pl_PL: Temat

en: Header
pl_PL: Nagłówek

en: Email Template
pl_PL: Szablon email

en: "%s" email will not be sent: there is no customer email in the booking.
pl_PL: "%s" mail nie zostanie wysłany: w rezerwacji nie ma adresu e-mail klienta.

en: Deprecated tags in header of %s
pl_PL: Nieaktualne znaczniki w nagłówku %s

en: Deprecated tags in subject of %s
pl_PL: Nieaktualne znaczniki w temacie %s

en: Deprecated tags in template of %s
pl_PL: Nieaktualne znaczniki w szablonie %s

en: You can use multiple comma-separated emails
pl_PL: Możesz użyć wielu e-maili oddzielonych przecinkami

en: "%s" mail was sent to admin.
pl_PL: "%s" mail został wysłany do admina.

en: "%s" mail sending to admin is failed.
pl_PL: "%s" przesyłanie do admina nie powiodło się.

en: Booking Cancelled
pl_PL: Rezerwacja odwołana

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Cancelled
pl_PL: %site_title% - rezerwacja #%booking_id% odwołana

en: Email that will be sent to Admin when customer cancels booking.
pl_PL: Ten mail zostanie wysłany do admina w razie gdy klient odwoła rezerwację.

en: Cancelled Booking Email
pl_PL: Email z odwołaniem rezerwacji

en: Booking Confirmed
pl_PL: Rezerwacja potwierdzona

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Confirmed
pl_PL: %site_title% - Rezerwacja #%booking_id% potwierdzona

en: Email that will be sent to Admin when payment is completed.
pl_PL: Mail, który zostanie wysłany do administratora po zakończeniu płatności.

en: Approved Booking Email (via payment)
pl_PL: Zatwierdzony adres e-maila dla rezerwacji (za pośrednictwem płatności)

en: Email that will be sent to Admin when customer confirms booking.
pl_PL: Email, który zostanie wysłany do admina po potwierdzeniu rezerwacji przez klienta.

en: Approved Booking Email
pl_PL: Email z potwierdzoną rezerwacją

en: Confirm new booking
pl_PL: Potwierdź nową rezerwację

en: %site_title% - New booking #%booking_id%
pl_PL: %site_title% - Nowa rezerwacja #%booking_id%

en: Email that will be sent to administrator after booking is placed.
pl_PL: Email, który zostanie wysłany do administratora po dokonaniu rezerwacji.

en: Pending Booking Email
pl_PL: Email Rezerwacja w oczekiwaniu

en: Your booking is approved
pl_PL: Twoja rezerwacja została potwierdzona

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is approved
pl_PL: %site_title% - Twoja rezerwacja #%booking_id% została potwierdzona

en: Email that will be sent to customer when booking is approved.
pl_PL: Email, który zostanie wysłany do klienta po potwierdzeniu rezerwacji.

en: "%s" mail was sent to customer.
pl_PL: "%s" mail został wysłany do klienta.

en: "%s" mail sending is failed.
pl_PL: "%s" przesyłanie nie powiodło się.

en: Your booking is cancelled
pl_PL: Twoja rezerwacja została odwołana

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is cancelled
pl_PL: %site_title% - Twoja rezerwacja #%booking_id% została odwołana

en: Email that will be sent to customer when booking is cancelled.
pl_PL: Email, który zostanie wysłany do klienta po odowołaniu rezerwacji.

en: Confirm your booking
pl_PL: Potwierdź rezerwację

en: %site_title% - Confirm your booking #%booking_id%
pl_PL: %site_title% - Potwierdź rezerwację #%booking_id%

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Customer confirmation via email.
pl_PL: Ta wiadomość e-mail jest wysyłana, gdy "Tryb potwierdzenia rezerwacji" jest ustawiony na potwierdzenie klienta za pośrednictwem poczty elektronicznej.

en: Email that will be sent to customer after booking is placed.
pl_PL: E-mail, który zostanie wysłany do klienta po dokonaniu rezerwacji.

en: New Booking Email (Confirmation by User)
pl_PL: Nowy email dla rezerwacji (Potwierdzenie przez klienta)

en: Your booking is placed
pl_PL: Twoja rezerwacja umieszczona

en: %site_title% - Booking #%booking_id% is placed
pl_PL: %site_title% - Rezerwacja #%booking_id% dodana

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Admin confirmation.
pl_PL: Ten e-mail zostanie wysłany, gdy jest ustawiony tryb "Potwierdzenie rezerwacji" w ustawieniach Potwierdzenie przez admina.

en: New Booking Email (Confirmation by Admin)
pl_PL: Nowy email dla rezerwacji (Potwierdzenie przez admina)

en: Deprecated.
pl_PL: Nieaktualne.

en: none
pl_PL: żadne

en: User Cancellation Link
pl_PL: Link Odwołanie przez użytkownika

en: Site title (set in Settings > General)
pl_PL: Tytuł strony (dodawany w Ustawienia > Ogólne)

en: Booking ID
pl_PL: ID numer rezerwacji

en: Booking Edit Link
pl_PL: Link do edycji rezerwacji

en: Booking Total Price
pl_PL: Łączna cena rezerwacji

en: Customer First Name
pl_PL: Imię klienta

en: Customer Last Name
pl_PL: Nazwisko klienta

en: Customer Email
pl_PL: E-mail klienta

en: Customer Phone
pl_PL: Numer telefonu klienta

en: Customer Country
pl_PL: Kraj klienta

en: Customer Address
pl_PL: Adres klienta

en: Customer City
pl_PL: Miasto klienta

en: Customer State/County
pl_PL: Stan klienta / hrabstwo

en: Customer Postcode
pl_PL: Kod pocztowy klienta

en: Reserved Accommodations Details
pl_PL: Zarezerwowane pokoje Szczegóły

en: Booking Details
pl_PL: Szczegół rezerwacji

en: Confirmation Link
pl_PL: Link potwierdzenia

en: Confirmation Link Expiration Time ( UTC )
pl_PL: Czas wygaśnięcia linka do potwierdzenia ( UTC )

en: Cancellation Details (if enabled)
pl_PL: Szczegóły anulowania (jeśli jest włączona)

en: The unique ID of payment
pl_PL: Unikatowy numer Id płatności

en: The method of payment
pl_PL: Metoda płatności

en: Payment instructions
pl_PL: Instrukcje dotyczące płatności

en: Accommodation Type Link
pl_PL: Link do typu pokoju

en: Accommodation Type Title
pl_PL: Tytuł typu pokoju

en: Accommodation Type Categories
pl_PL: Kategoria typów obiektów

en: Accommodation Type Bed
pl_PL: Typ łóżka w pokoju

en: Accommodation Rate Title
pl_PL: Tytuł oceny pokoju

en: Accommodation Rate Description
pl_PL: Opisanie oceny pokoju

en: Sequential Number of Accommodation
pl_PL: Sekwencyjna liczba miejsc noclegowych

en: This coupon has expired.
pl_PL: Ten kupon rabatowy wygasł.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your booking contents.
pl_PL: Niestety ten kupon rabatowy nie dotyczy Twojej rezerwacji.

en: Coupon usage limit has been reached.
pl_PL: Został osiągnięty limit wykorzystania kuponu rabatowego.

en:  &#215; %d night |  &#215; %d nights
pl_PL[0]:  &#215; %d noc
pl_PL[1]:  &#215; %d nocy
pl_PL[2]:  &#215; %d nocy

en: %d adult | %d adults
pl_PL[0]: %d dorosły
pl_PL[1]: %d dorosłych
pl_PL[2]: %d dorosli

en: %d guest | %d guests
pl_PL[0]: %d gość
pl_PL[1]: %d gości
pl_PL[2]: %d gości

en:  &#215; %d time |  &#215; %d times
pl_PL[0]:  &#215; %d raz
pl_PL[1]:  &#215; %d razy
pl_PL[2]:  &#215; %d razy

en: Per Instance
pl_PL: Na instancję

en: Maximum execution time is set to %d seconds.
pl_PL: Maksymalny czas wykonania jest ustawiony na %d sekund.

en: Skipped. No URLs found for parsing.
pl_PL: Pominięte. Brak znalezionych adresów URL dla parsowania.

en: Cannot read uploaded file
pl_PL: Nie udało się odczytać przesłanego pliku

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: %1$d event found in calendar %2$s | %1$d events found in calendar %2$s
pl_PL[0]: %1$d wydarzenie znaleziono w kalendarzu %2$s
pl_PL[1]: %1$d wdarzenia znaleziono w kalendarzu %2$s
pl_PL[2]: %1$d wdarzeń znaleziono w kalendarzu %2$s

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar source is empty (%s)
pl_PL: Źródło kalendarza jest puste (%s)

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar file is not empty, but there are no events in %s
pl_PL: Plik kalendarza nie jest pusty, ale nie ma żadnych wydarzeń w %s

en: We will need to check %d previous booking after importing and remove it if the booking is outdated. | We will need to check %d previous bookings after importing and remove the outdated ones.
pl_PL[0]: Po zaimportowaniu będziemy musieli sprawdzić %d poprzednią rezerwację i usunąć ją, jeśli jest nieaktualna.
pl_PL[1]: Po zaimportowaniu będziemy musieli sprawdzić %d poprzednie rezerwacje i usunąć je, jeśli są nieaktualne.
pl_PL[2]: Po zaimportowaniu będziemy musieli sprawdzić %d poprzednie rezerwacje i usunąć je, jeśli są nieaktualne.

en: Error while loading calendar (%1$s): %2$s
pl_PL: Podczas ładowania kalendarza wystąpił błąd (%1$s): %2$s

[ctx: %s - error description]
en: Parse error. %s
pl_PL: Błąd przetwarzania. %s

en: Skipped. Outdated booking #%d already removed.
pl_PL: Pominięto. Nieaktualna rezerwacja #%d została już usunięta.

en: Skipped. Booking #%d updated with new data.
pl_PL: Pominięto. Rezerwacja #%d zaktualizowana o nowe dane.

en: The outdated booking #%d has been removed.
pl_PL: Nieaktualna rezerwacja #%d została usunięta.

en: Success. Booking #%d updated with new data.
pl_PL: Sukces. Rezerwacja nr %d została zaktualizowana o nowe dane.

en: Skipped. The dates from %1$s to %2$s are already blocked.
pl_PL: Pominięto. Daty od %1$s do %2$s są już zablokowane.

en: Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated booking. | Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated bookings.
pl_PL[0]: Sukces. Rezerwacja nr %1$d została zaktualizowana o nowe dane. Usunięto %2$d nieaktualną rezerwację.
pl_PL[1]: Sukces. Rezerwacja nr %1$d została zaktualizowana o nowe dane. Usunięto %2$d nieaktualne rezerwacje.
pl_PL[2]: Sukces. Rezerwacja nr %1$d została zaktualizowana o nowe dane. Usunięto %2$d nieaktualne rezerwacje.

en: Success. Booking #%1$d updated with new data.
pl_PL: Sukces. Rezerwacja nr %1$d została zaktualizowana o nowe dane.

en: Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by booking %3$s. | Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by bookings %3$s.
pl_PL[0]: Nie można importować nowego wydarzenia. Daty od %1$s do %2$s są częściowo blokowane przez rezerwacje %3$s.
pl_PL[1]: Nie można importować nowego wydarzenia. Daty od %1$s do %2$s są częściowo blokowane przez rezerwacje %3$s.
pl_PL[2]: Nie można importować nowego wydarzenia. Daty od %1$s do %2$s są częściowo blokowane przez rezerwacje %3$s.

en: Booking imported with UID %1$s.<br />Summary: %2$s.<br />Description: %3$s.<br />Source: %4$s.
pl_PL: Rezerwacja zaimportowana z UID %1$s.<br />Podsumowanie: %2$s.<br />Opis: %3$s.<br />Źródło: %4$s.

en: Process Information
pl_PL: Informacje o procesie

en: Total bookings: %s
pl_PL: Ogólna ilość rezerwacji: %s

en: Success bookings: %s
pl_PL: Udane rezerwacje: %s

en: Skipped bookings: %s
pl_PL: Pomijane rezerwacje: %s

en: Failed bookings: %s
pl_PL: Nieudane rezerwacje: %s

en: Removed bookings: %s
pl_PL: Usunięte rezerwacje: %s

en: Expand All
pl_PL: Rozwiń wszystko

en: Collapse All
pl_PL: Zwiń wszystko

en: All done! %1$d booking was successfully added. | All done! %1$d bookings were successfully added.
pl_PL[0]: Wszystko gotowe! %1$d rezerwacja została pomyślnie dodana.
pl_PL[1]: Wszystko gotowe! %1$d rezerwacje zostały pomyślnie dodane.
pl_PL[2]: Wszystko gotowe! %1$d rezerwacji zostały pomyślnie dodane.

en:  There was %2$d failure. |  There were %2$d failures.
pl_PL[0]:  Wystąpił %2$d błąd.
pl_PL[1]:  Wystąpiło %2$d błędy/ów.
pl_PL[2]:  Wystąpiło %2$d błędy/ów.

en: Dismiss
pl_PL: Odrzuć

en: Hotel Booking Plugin
pl_PL: Wtyczka Hotel Booking

en: Your database is being updated in the background.
pl_PL: Twoja baza danych jest aktualizowana w tle.

en: Taking a while? Click here to run it now.
pl_PL: Zajmuje dużo czasu? Kliknij tutaj, aby uruchomić teraz.

en: Add "Booking Confirmation" shortcode to your "Booking Confirmed" and "Reservation Received" pages to show more details about booking or payment.<br/>Click "Update Pages" to apply all changes automatically or skip this notice and add "Booking Confirmation" shortcode manually.<br/><b><em>This action will replace the whole content of the pages.</em></b>
pl_PL: Dodaj "Potwierdzenie rezerwacji" do stron "Potwierdzona rezerwacja" i "Otrzymano rezerwację", aby wyświetlić więcej szczegółów dotyczących rezerwacji lub płatności.<br/>Kliknij "Aktualizuj strony", aby zastosować wszystkie zmiany automatycznie lub pomiń to powiadomienie i dodaj ręcznie krótki kod "Potwierdzenie rezerwacji".<br/><b><em>Ta akcja spowoduje zastąpienie całej zawartości stron.</em></b>

en: Update Pages
pl_PL: Aktualizuj strony

en: Skip
pl_PL: Pominąć

en: Direct Bank Transfer
pl_PL: Bezpośredni przelew bankowy

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Booking ID as the payment reference.
pl_PL: Dokonaj płatności bezpośrednio na nasze konto bankowe. Użyj swojego identyfikatora rezerwacji jako odniesienia do płatności.

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s and a valid expiration date to test a payment.
pl_PL: Użyj karty %1$s z CVC %2$s i ważną datą wygaśnięcia aby przetestować płatność.

en: Pay by Card (Beanstream)
pl_PL: Opłata kartą kredytową (Beanstream)

en: Pay with your credit card via Beanstream.
pl_PL: Opłata kartą kredytową przez Beanstream.

en: %1$s is enabled, but the <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
pl_PL: %1$s jest włączony, ale opcja <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> jest wyłączona. Włącz SSL i upewnij się, że serwer ma prawidłowy certyfikat SSL. W przeciwnym razie, %1$s będzie działać tylko w trybie testowym.

en: The <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
pl_PL: Stripe jest włączony, ale opcja <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> jest wyłączona. Trzeba włączyć SSL i sprawdzić czy serwer posiada ważny certyfikat SSL. W przeciwnym razie, %1$s będzie działał tylko w trybie testowym.

en: Merchant ID
pl_PL: Identyfikator sprzedawcy

en: Your Merchant ID can be found in the top-right corner of the screen after logging in to the Beanstream Back Office
pl_PL: Identyfikator sprzedawcy można znaleźć w prawej górnej części ekranu po zalogowaniu się do Beanstream Back Office

en: Payments Passcode
pl_PL: Kod dostępu do płatności

en: To generate the passcode, navigate to Administration > Account Settings > Order Settings in the sidebar, then scroll to Payment Gateway > Security/Authentication
pl_PL: Aby wygenerować kod dostępu, przejdź do sekcji Administracja > Ustawienia konta > stawienia zlecenia na pasku bocznym, potem przejdź do Bramki płatności > Bezpieczeństwo / Uwierzytelnianie

en: Beanstream Payment Error: %s
pl_PL: Błąd płatności przez Beanstreem: %s

en: Payment single use token is required.
pl_PL: Do dokonania płatności jest wzmagany token do jednorazowego użytku.

en: Webhooks Destination URL: %s
pl_PL: Webhooks docelowy URL: %s

en: Pay by Card (Braintree)
pl_PL: Opłata kartą kredytową (Braintree)

en: Pay with your credit card via Braintree.
pl_PL: Zapłać kartą kredytową przez Braintree.

en: Braintree gateway cannot be enabled due to some problems: %s
pl_PL: Brama Braintree nie może być włączona z powodu problemów: %s

en: In your Braintree account select Account > My User > View Authorizations.
pl_PL: Na koncie Braintree wybierz opcję Konto > Użytkownik > Wyświetl autoryzacje.

en: Public Key
pl_PL: Publiczny klucz

en: Private Key
pl_PL: Klucz prywatny

en: Merchant Account ID
pl_PL: Identyfikator konta sprzedawcy

en: In case the site currency differs from default currency in your Braintree account, you can set specific merchant account to avoid <a href="%s">complications with currencty conversions</a>. Otherwise leave the field empty.
pl_PL: W przypadku, gdy waluta serwisu różni się od waluty domyślnej na koncie Braintree, można ustawić określone konto handlowe, aby uniknąć powikłań związanych z <a href="%s">konwersjami waluty</a>. W przeciwnym razie zostaw pole puste.

en: Braintree submitted for settlement (Transaction ID: %s)
pl_PL: Braintree złożył wniosek o rozliczenie (Identyfikator transakcji: %s)

en: Braintree Payment Error: %s
pl_PL: Błąd płatności Braintree: %s

en: Payment method nonce is required.
pl_PL: Nie wymagane metody płatności.

en: Payment dispute opened
pl_PL: Spór o płatność został otwarty

en: Payment dispute lost
pl_PL: Przegrany spor płatniczy

en: Payment dispute won
pl_PL: Wygrano spór płatniczy

en: Payment refunded in Braintree
pl_PL: Płatność została zwrócona w Braintree

en: Braintree transaction voided
pl_PL: Transakcja Braintree została anulowana

en: Pay on Arrival
pl_PL: Zapłać przy przyjeździe

en: Pay with cash on arrival.
pl_PL: Zapłać gotówką w dniu przyjazdu.

en: %s is a required field.
pl_PL: %s jest polem wymaganym.

en: %s is not a valid email address.
pl_PL: %s nie jest prawidłowym adresem e-mail.

note: translators: %s is the payment gateway title.
en: Enable "%s"
pl_PL: Włącz "%s"

en: Test Mode
pl_PL: Tryb testowy

en: Enable Sandbox Mode
pl_PL: Włącz tryb Sandbox

en: Sandbox can be used to test payments.
pl_PL: Sandbox może być stosowany do testowania płatności.

en: Payment method title that the customer will see on your website.
pl_PL: Tytuł metody płatności, jaki klient zobaczy na Twojej stronie.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
pl_PL: Opisanie metody płatności, jakie klient zobaczy na Twojej stronie.

en: Instructions
pl_PL: Instrukcje

en: Instructions for a customer on how to complete the payment.
pl_PL: Instrukcje dla klienta dotyczące sposobu realizacji płatności.

en: Reservation #%d
pl_PL: Rezerwacja nr %d

en: Accommodation(s) reservation
pl_PL: Rezerwacja miejsc noclegowych

en: Manual Payment
pl_PL: Płatność ręczną

en: Pay via PayPal
pl_PL: Zapłać przez PayPal

en: Paypal Business Email
pl_PL: Biznesowy Paypal Email

en: Disable IPN Verification
pl_PL: Wyłącz weryfikację IPN

en: Specify an IPN listener for a specific payment instead of the listeners specified in your PayPal Profile.
pl_PL: Określ detektor IPN dla określonej płatności zamiast detektorów, określonych w profilu PayPal.

en: Payment %s via IPN.
pl_PL: Płatności %s przez IPN.

en: Payment failed due to invalid PayPal business email.
pl_PL: Płatność nie powiodła się z powodu nieprawidłowego biznesowego PayPal e-mail.

en: Payment failed due to invalid currency in PayPal IPN.
pl_PL: Płatność nie powiodła się z powodu nieprawidłowej waluty w PayPal IPN.

en: Payment failed due to invalid amount in PayPal IPN.
pl_PL: Płatność nie powiodła się z powodu nieprawidłowej kwoty w PayPal IPN.

en: Payment failed due to invalid purchase key in PayPal IPN.
pl_PL: Płatność nie powiodła się z powodu nieprawidłowego klucza zakupu w PayPal IPN.

en: Payment made via eCheck and will clear automatically in 5-8 days.
pl_PL: Opłata dokonana za pośrednictwem systemu eCheck i zostanie automatycznie skasowana przez 5-8 dni.

en: Payment requires a confirmed customer address and must be accepted manually through PayPal.
pl_PL: Płatność wymaga potwierdzonego adresu klienta i musi być zaakceptowana ręcznie za pośrednictwem systemu PayPal.

en: Payment must be accepted manually through PayPal due to international account regulations.
pl_PL: Płatność musi być zaakceptowana ręcznie za pośrednictwem systemu PayPal ze względu na przepisy rachunków międzynarodowych.

en: Payment received in non-shop currency and must be accepted manually through PayPal.
pl_PL: Płatność otrzymana w nie ustawionej dla sklepu walucie i musi być zaakceptowane ręcznie za pośrednictwem systemu PayPal.

en: Payment is being reviewed by PayPal staff as high-risk or in possible violation of government regulations.
pl_PL: Płatność jest sprawdzany przez pracowników PayPal jako operacja wysokiego ryzyka lub ewentualne naruszenie przepisów państwowych.

en: Payment was sent to unconfirmed or non-registered email address.
pl_PL: Płatność została wysłana na niepotwierdzony lub nie zarejestrowany adres e-mail.

en: PayPal account must be upgraded before this payment can be accepted.
pl_PL: Konto PayPal musi być uaktualnione aby ta opłata była przyjęta.

en: PayPal account is not verified. Verify account in order to accept this payment.
pl_PL: Konto PayPal nie jest zweryfikowane. Zweryfikuj konto aby zaakceptować płatność.

en: Payment is pending for unknown reasons. Contact PayPal support for assistance.
pl_PL: Płatność jest w trakcie oczekiwania z niewiadomych powodów. Skontaktuj się z działem PayPal wsparcia technicznego, aby uzyskać pomoc.

en: Partial PayPal refund processed: %s
pl_PL: Częściowy zwrot PayPal przetwarzany: %s

en: PayPal Payment #%s Refunded for reason: %s
pl_PL: PayPal Płatność #%s zwrócono z powodu: %s

en: PayPal Refund Transaction ID: %s
pl_PL: Number transakcji zwrotu Paypal: %s

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.
pl_PL: Użyj numeru karty %1$s z kodem CVC %2$s, prawidłową datą ważności i losowym 5-cyfrowym kodem pocztowym, aby przetestować płatność.

en: Pay by Card (Stripe)
pl_PL: Zapłać kartą kredytową (Stripe)

en: Pay with your credit card via Stripe.
pl_PL: Zapłać kartą kredytową poprzez Stripre.

en: SEPA Direct Debit
pl_PL: Polecenie zapłaty SEPA

en: Secret Key
pl_PL: Sekretny klucz

en: Payment Methods
pl_PL: Metody płatności

en: Card Payments
pl_PL: Płatności kartą

en: Checkout Locale
pl_PL: Ustawienia regionalne Kasy

en: Display Checkout in the user's preferred language, if available.
pl_PL: Wyświetlanie strony kasy w preferowanym języku użytkownika, jeśli jest dostępny.

en: The payment method is not selected.
pl_PL: Nie wybrano metody płatności.

note: translators: %s - Stripe PaymentIntent ID
en: Payment for PaymentIntent %s succeeded.
pl_PL: Płatność za PaymentIntent %s powiodła się.

note: translators: %s - Stripe PaymentIntent ID
en: Payment for PaymentIntent %s is processing.
pl_PL: Płatność za PaymentIntent %s jest przetwarzana.

en: Can't charge the payment again: payment's flow already completed.
pl_PL: Nie można ponownie obciążyć płatności: przepływ płatności już zakończony.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Charge %s succeeded.
pl_PL: Ładowanie %s powiodło się.

note: translators: %1$s - Stripe Charge ID; %2$s - payment price
en: Charge %1$s for %2$s created.
pl_PL: Obciąż %1$s za %2$s utworzone.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Charge %s failed.
pl_PL: Obciążenie %s nie powiodło się.

en: Charge error. %s
pl_PL: Błąd ładowania. %s

en: Argentinean
pl_PL: Argentyński

en: Simplified Chinese
pl_PL: Uproszczony chiński

en: Danish
pl_PL: Duński

en: Dutch
pl_PL: Holenderski

en: English
pl_PL: Angielski

en: Finnish
pl_PL: Fiński

en: French
pl_PL: Francuski

en: German
pl_PL: Niemiecki

en: Italian
pl_PL: Włoski

en: Japanese
pl_PL: Japoński

en: Norwegian
pl_PL: Norweski

en: Polish
pl_PL: Polski

en: Russian
pl_PL: Rosyjski

en: Spanish
pl_PL: Hiszpański

en: Swedish
pl_PL: Szwedzki

en: Card
pl_PL: Karta

en: Credit or debit card
pl_PL: Karta kredytowa lub debetowa

en: Select iDEAL Bank
pl_PL: Wybierz bank iDEAL

en: You will be redirected to a secure page to complete the payment.
pl_PL: Zostaniesz przekierowany na bezpieczną stronę, aby dokończyć płatność.

en: By providing your IBAN and confirming this payment, you are authorizing this merchant and Stripe, our payment service provider, to send instructions to your bank to debit your account and your bank to debit your account in accordance with those instructions. You are entitled to a refund from your bank under the terms and conditions of your agreement with your bank. A refund must be claimed within 8 weeks starting from the date on which your account was debited.
pl_PL: Podając swój numer IBAN i potwierdzając tę ​​płatność, upoważniasz tego handlowca i firmę Stripe, naszego dostawcę usług płatniczych, do wysyłania instrukcji do Twojego banku w celu obciążenia Twojego konta, a do banku w celu obciążenia Twojego rachunku zgodnie z tymi instrukcjami. Masz prawo do zwrotu środków z banku zgodnie z warunkami umowy z bankiem. O zwrot kosztów należy wystąpić w ciągu 8 tygodni od daty obciążenia konta.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Webhook received. Charge %s succeeded.
pl_PL: Otrzymano webhook. Obciążenie %s powiodło się.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Webhook received. Charge %s failed.
pl_PL: Otrzymano webhook. Obciążenie %s nie powiodło się.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Webhook received. The source %s is chargeable.
pl_PL: Otrzymano webhook. Źródło %s podlega opłacie.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Webhook received. Payment source %s was cancelled by customer.
pl_PL: Otrzymano webhook. Źródło płatności %s zostało anulowane przez klienta.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Webhook received. Payment source %s failed and couldn't be processed.
pl_PL: Otrzymano webhook. Źródło płatności %s nie powiodło się i nie można go przetworzyć.

en: Test Payment
pl_PL: Testuj płatności

en: To setup the callback process for 2Checkout to automatically mark payments completed, you will need to
pl_PL: Aby skonfigurować w 2Checkout opcję do automatycznego oznaczania wykonanych płatności, trzeba

en: Login to your 2Checkout account and click the Notifications tab
pl_PL: Zaloguj się do swojego konta 2Checkout i przejdź do zakładki Powiadomienia

en: Click Enable All Notifications
pl_PL: Kliknąć Włącz wszystkie powiadomienia

en: In the Global URL field, enter the url %s
pl_PL: W polu Globalny URL wpisz URL %s

en: Click Apply
pl_PL: Kliknij przycisk Zastosuj

en: Account Number
pl_PL: Numer konta

en: Secret Word
pl_PL: Sekretne słowo

en: 2Checkout "Order Created" notification received.
pl_PL: Otrzymano powiadomienie 2Checkout "Utworzono zamówienie".

en: Payment refunded in 2Checkout
pl_PL: Płatność zwrócona w 2Checkout

en: 2Checkout fraud review passed
pl_PL: 2Checkout ocena oszustwa przeszedła

en: 2Checkout fraud review failed
pl_PL: 2Checkout ocena oszustwa nie powiodła się

en: 2Checkout fraud review in progress
pl_PL: 2Checkout ocena oszustwa w trakcie przetwarzania

en: Attribute
pl_PL: Atrybut

[ctx: Add New Attribute]
en: Add New
pl_PL: Dodaj nowy

en: Add New Attribute
pl_PL: Dodaj nowy atrybut

en: Edit Attribute
pl_PL: Edytuj atrybut

en: New Attribute
pl_PL: Nowy atrybut

en: View Attribute
pl_PL: Wyświetl atrybut

en: Search Attribute
pl_PL: Atrybut wyszukiwania

en: No Attributes found
pl_PL: Nie znaleziono atrybutów

en: No Attributes found in Trash
pl_PL: Nie znaleziono atrybutów w Koszu

en: Insert into attribute description
pl_PL: Wstaw do opisu atrybutu

note: translators: %s: attribute name
en: Search %s
pl_PL: Wyszukaj %s

note: translators: %s: attribute name
en: All %s
pl_PL: Wszystkie %s

note: translators: %s: attribute name
en: Edit %s
pl_PL: Edytuj %s

note: translators: %s: attribute name
en: Update %s
pl_PL: Aktualizuj %s

note: translators: %s: attribute name
en: Add new %s
pl_PL: Dodaj nowy %s

note: translators: %s: attribute name
en: New %s
pl_PL: Nowy %s

en: Name (numeric)
pl_PL: Nazwa (numeryczna)

en: Term ID
pl_PL: Identyfikator terminu

en: Enable Archives
pl_PL: Włącz archiwa

en: Link the attribute to an archive page with all accommodation types that have this attribute.
pl_PL: Połącz atrybut ze stroną archiwum ze wszystkimi typami zakwaterowania, które mają ten atrybut.

en: Visible in Details
pl_PL: Widoczne w szczegółach

en: Display the attribute in details section of an accommodation type.
pl_PL: Wyświetl atrybut w sekcji szczegółów typu zakwaterowania.

en: Default Sort Order
pl_PL: Domyślna kolejność sortowania

en: Default Text
pl_PL: Tekst domyślny

en: Select
pl_PL: Wybierz

en: Edit Dates
pl_PL: Edytuj daty

[ctx: Add New Booking]
en: Add New Booking
pl_PL: Dodaj nową rezerwację

en: View Booking
pl_PL: Sprawdź rezerwację

en: Search Booking
pl_PL: Szukaj rezerwacji

en: No bookings found
pl_PL: Nie znaleziono żadnych rezerwacji

en: No bookings found in Trash
pl_PL: Nie znaleziono żadnych rezerwacji w Koszu

en: All Bookings
pl_PL: Wszystkie rezerwacje

en: Insert into booking description
pl_PL: Dodaj do pisania rezerwacji

en: Uploaded to this booking
pl_PL: Dodane do tej rezerwacji

[ctx: Booking status]
en: Pending User Confirmation
pl_PL: W oczekiwaniu potwierdzenia przez użytkownika

en: Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span> | Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: W oczekiwaniu potwierdzenia przez użytkownika <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: W oczekiwaniu potwierdzenia przez użytkownika <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: W oczekiwaniu potwierdzenia przez użytkownika <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Pending Payment
pl_PL: W oczekiwaniu płatności

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: W oczekiwaniu płatności <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: W oczekiwaniu płatności <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: W oczekiwaniu płatności <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Pending Admin
pl_PL: Oczekuje administratora

en: Pending Admin <span class="count">(%s)</span> | Pending Admin <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: Oczekuje administratora <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: Oczekują administratora <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: Oczekują administratora <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Abandoned
pl_PL: Porzucone

en: Abandoned <span class="count">(%s)</span> | Abandoned <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: Porzucono <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: Porzucono <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: Porzucono <span class="count">(%s)</span>

en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: Potwierdzony <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: Potwierdzone <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: Potwierdzonych <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Cancelled
pl_PL: Anulowane

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: Anulowany <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: Anulowane <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: Anulowanych <span class="count">(%s)</span>

en: Status changed from %s to %s.
pl_PL: Status zmienił się z %s do %s.

en: Check-in After
pl_PL: Zameldowanie po

en: Check-out Before
pl_PL: Wymeldowanie przed

en: Minimum Days
pl_PL: Minimalna liczba dni

en: Maximum Days
pl_PL: Maksymalna liczba dni

en: Usage Limit
pl_PL: Limit użycia

en: Usage Count
pl_PL: Ilość zastosowań

[ctx: Add New Coupon]
en: Add New
pl_PL: Dodaj nowy

en: Add New Coupon
pl_PL: Dodaj nowy kupon

en: Edit Coupon
pl_PL: Edytuj kupon rabatowy

en: New Coupon
pl_PL: Nowy kupon rabatowy

en: View Coupon
pl_PL: Obejrzeć kupony rabatowe

en: Search Coupon
pl_PL: Szukać kuponu rabatowego

en: No coupons found
pl_PL: Nie znaleziono żadnych kuponów rabatowych

en: No coupons found in Trash
pl_PL: Nie znaleziono w Koszu żadnych kuponów rabatowych

en: All Coupons
pl_PL: Wszystkie kupony rabatowe

en: Payment History
pl_PL: Historia płatności

en: Payment
pl_PL: Płatności

[ctx: Add New Payment]
en: Add New
pl_PL: Dodaj nową

en: Add New Payment
pl_PL: Dodaj nowe płatności

en: Edit Payment
pl_PL: Edytuj płatności

en: New Payment
pl_PL: Nowe płatności

en: View Payment
pl_PL: Sprawdź płatności

en: Search Payment
pl_PL: Szukaj płatności

en: No payments found
pl_PL: Nie znaleziono żadnych płatności

en: No payments found in Trash
pl_PL: Nie znaleziono żadnych płatności w Koszu

en: Payments
pl_PL: Płatności

en: Insert into payment description
pl_PL: Dodaj do opisania płatności

en: Uploaded to this payment
pl_PL: Dodane do tej płatności

en: Payments.
pl_PL: Płatności.

en: Gateway Mode
pl_PL: Tryb bramy płatniczej

en: Fee
pl_PL: Opłata

en: Payment Type
pl_PL: Typ płatności

en: Billing Info
pl_PL: Informacje rozliczeniowe

en: Address 1
pl_PL: Adres 1

en: Address 2
pl_PL: Adres 2

en: Postal Code (ZIP)
pl_PL: Kod pocztowy (ZIP)

[ctx: Payment status]
en: Pending
pl_PL: W oczekiwaniu

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: W oczekiwaniu <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: W oczekiwaniu <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: W oczekiwaniu <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Completed
pl_PL: Wykonane

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: Zakończono <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: Zakończono <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: Zakończono <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[3]: Zakończono <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Failed
pl_PL: Nieudane

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: Nieudany <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: Nieudane <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: Nieudanych <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[3]: Nieudanych <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Abandoned
pl_PL: Porzucone

[ctx: Payment status]
en: On Hold
pl_PL: W oczekiwaniu

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: W oczekiwaniu <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: W oczekiwaniu <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: W oczekiwaniu <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[3]: W oczekiwaniu <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Refunded
pl_PL: Refundowano

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[0]: Refundowano <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[1]: Refundowano <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[2]: Refundowano <span class="count">(%s)</span>
pl_PL[3]: Refundowano <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Cancelled
pl_PL: Anulowane

en: Payment (#%s) for this booking is on hold
pl_PL: Opłata (#%s) za tą rezerwację jest w oczekiwaniu

en: Rate Info
pl_PL: Oceny

en: Season
pl_PL: Sezon

en: Move price to top to set higher priority.
pl_PL: Przenieś cenę do góry, aby ustawić wyższy priorytet.

en: Will be displayed on the checkout page.
pl_PL: Zostanie wyświetlane na stronie transakcji.

note: translators: The value a hotel wishes to sell their rooms. Also called the Cost, Value, Tariff or Room charge.
en: Rates
pl_PL: Oceny

[ctx: Add New Rate]
en: Add New
pl_PL: Dodaj nową

en: Add New Rate
pl_PL: Dodaj nową ocenę

en: Edit Rate
pl_PL: Edytuj ocenę

en: New Rate
pl_PL: Nowa ocena

en: View Rate
pl_PL: Sprawdź ocenę

en: Search Rate
pl_PL: Szukaj oceny

en: No rates found
pl_PL: Nie znaleziono stawek

en: No rates found in Trash
pl_PL: Nie znaleziono stawek w Koszu

en: Insert into rate description
pl_PL: Wstaw do opisu stawki

en: Uploaded to this rate
pl_PL: Przesłano do tej stawki

en: This is where you can add new rates.
pl_PL: Tutaj możesz dodać nowe stawki.

en: Reserved Accommodation
pl_PL: Zarezerwowany pokój

[ctx: Add New Accommodation]
en: Add New
pl_PL: Dodaj nowy

en: Add New Accommodation
pl_PL: Dodaj nowy pokój

en: Edit Accommodation
pl_PL: Edytuj pokój

en: New Accommodation
pl_PL: Nowy pokój

en: View Accommodation
pl_PL: Sprawdź pokój

en: Search Accommodation
pl_PL: Szukaj pokój

en: No accommodations found
pl_PL: Nie znaleziono żadnych pokojów

en: No accommodations found in Trash
pl_PL: Nie znaleziono żadnych pokojów w Koszu

en: Insert into accommodation description
pl_PL: Dodaj to opisania tego pokoju

en: Uploaded to this accommodation
pl_PL: Dodane do tego pokoju

en: This is where you can add new accommodations to your hotel.
pl_PL: Tutaj można dodać nowe pokoje do hotelu.

[ctx: Add New Accommodation Type]
en: Add Accommodation Type
pl_PL: Dodaj typ pokoju

en: Add New Accommodation Type
pl_PL: Dodaj nowy typ pokoju

en: Edit Accommodation Type
pl_PL: Edytuj pyt pokoju

en: New Accommodation Type
pl_PL: Nowy typ pokoju

en: View Accommodation Type
pl_PL: Zobacz typ pokoju

en: Search Accommodation Type
pl_PL: Szukaj typ pokoju

en: No Accommodation types found
pl_PL: Nie znaleziono żadnych typów pokojów

en: No Accommodation types found in Trash
pl_PL: Nie znaleziono żadnych typów pokojów w Koszu

en: Insert into accommodation type description
pl_PL: Dodać do opisania tego typu pokoju

en: Uploaded to this accommodation type
pl_PL: Dodane do tego typu hotelu

en: Accommodation Categories
pl_PL: Kategorii obiektów

en: Accommodation Category
pl_PL: Kategoria obiektów

en: Search Accommodation Categories
pl_PL: Szukaj kategorii obiektów

en: Popular Accommodation Categories
pl_PL: Popularne kategorie obiektów

en: All Accommodation Categories
pl_PL: Wszystkie kategorie obiektów

en: Parent Accommodation Category
pl_PL: Kategoria nadrzędna obiektów

en: Parent Accommodation Category:
pl_PL: Kategoria nadrzędna obiektów:

en: Edit Accommodation Category
pl_PL: Edytuj kategorię obiektów

en: Update Accommodation Category
pl_PL: Zaktualizuj nową kategorię obiektów

en: Add New Accommodation Category
pl_PL: Dodaj nową kategorię obiektów

en: New Accommodation Category Name
pl_PL: Nazwa nowej kategorii obiektów

en: Separate categories with commas
pl_PL: Rozdziel kategorii przecinkami

en: Add or remove categories
pl_PL: Dodaj lub usuń kategorii

en: Choose from the most used categories
pl_PL: Wybierz z najczęściej stosowanych kategorii

en: No categories found.
pl_PL: Nie znaleziono żadnych kategorii.

en: Categories
pl_PL: Kategorie

en: Accommodation Tags
pl_PL: Tagi zakwaterowania

en: Accommodation Tag
pl_PL: Tag zakwaterowania

en: Search Accommodation Tags
pl_PL: Szukaj tagów zakwaterowania

en: Popular Accommodation Tags
pl_PL: Tagi popularnych kwater

en: All Accommodation Tags
pl_PL: Wszystkie tagi zakwaterowania

en: Parent Accommodation Tag
pl_PL: Tag zakwaterowania rodzica

en: Parent Accommodation Tag:
pl_PL: Tag zakwaterowania rodzica:

en: Edit Accommodation Tag
pl_PL: Edytuj tag zakwaterowania

en: Update Accommodation Tag
pl_PL: Aktualizuj tag zakwaterowania

en: Add New Accommodation Tag
pl_PL: Dodaj nowy tag zakwaterowania

en: New Accommodation Tag Name
pl_PL: Nazwa tagu nowego zakwaterowania

en: Separate tags with commas
pl_PL: Oddziel tagi przecinkami

en: Add or remove tags
pl_PL: Dodaj lub usuń tagi

en: Choose from the most used tags
pl_PL: Wybierz spośród najczęściej używanych tagów

en: No tags found.
pl_PL: Nie znaleziono tagów.

en: Tags
pl_PL: Tagi

en: Amenities
pl_PL: Udogodnienia

en: Amenity
pl_PL: Udogodnienie

en: Search Amenities
pl_PL: Szukaj udogodnień

en: Popular Amenities
pl_PL: Popularne udogodnienia

en: All Amenities
pl_PL: Wszystkie uudogodnienia

en: Parent Amenity
pl_PL: Nadrzędne udogodnienie

en: Parent Amenity:
pl_PL: Nadrzędne udogodnienie:

en: Edit Amenity
pl_PL: Edytuj udogodnienie

en: Update Amenity
pl_PL: Aktualizuj udogodnienie

en: Add New Amenity
pl_PL: Dodaj nowe udogodnienie

en: New Amenity Name
pl_PL: Nazwa nowego udogodnienia

en: Separate amenities with commas
pl_PL: Rozdziel udogodnienia przecinkami

en: Add or remove amenities
pl_PL: Dodaj lub usuń udogodnienia

en: Choose from the most used amenities
pl_PL: Wybierz z najczęściej wybieranych udogodnień

en: No amenities found.
pl_PL: Nie znaleziono żadnych udogodnień.

en: State the age or disable children in <a href="%s">settings</a>.
pl_PL: Podaj wiek lub wyłącz dzieci w <a href="%s">ustawieniach</a>.

en: Leave this option empty to calculate total capacity automatically to meet the exact number of adults AND children set above. This is the default behavior. Configure this option to allow any variations of adults OR children set above at checkout so that in total it meets the limit of manually set "Capacity". For example, configuration "adults:5", "children:4", "capacity:5" means the property can accommodate up to 5 adults, up to 4 children, but up to 5 guests in total (not 9).
pl_PL: Pozostaw tę opcję pustą, aby automatycznie obliczyć całkowitą pojemność w celu uzyskania dokładnej liczby dorosłych ORAZ dzieci ustawionej powyżej. Jest to zachowanie domyślne. Skonfiguruj tę opcję, aby zezwalać na dowolne odmiany dorosłych LUB dzieci ustawione powyżej przy kasie, tak aby w sumie spełniała limit ręcznie ustawionych \ "Pojemność ". Na przykład konfiguracja \ "dorośli: 5 ", \ "dzieci: 4 ", \ "pojemność: 5 " oznacza, że ​​nieruchomość może pomieścić do 5 osób dorosłych, do 4 dzieci, ale łącznie do 5 osób (nie 9).

en: Other
pl_PL: Inne

en: Size, %s
pl_PL: Rozmiar, %s

en: Leave blank to hide.
pl_PL: Zostaw puste, aby ukryć.

en: City view, seaside, swimming pool etc.
pl_PL: Widok na miasto, brzeg morza, basen itd.

en: Bed type
pl_PL: Typ łóżka

en: Set bed types list in <a href="%link%" target="_blank">settings</a>.
pl_PL: Ustaw listę typów łóżek w <a href="%link%" target="_blank">Ustawieniach</a>.

en: Photo Gallery
pl_PL: Galeria zdjęć

en: Available Services
pl_PL: Dostępne usługi

en: Season Info
pl_PL: Informacje o sezonie

en: Start date
pl_PL: Data rozpoczęcia

en: End date
pl_PL: Data końcowa

en: Applied for days
pl_PL: Stosowane przez kilka dni

en: Hold Ctrl / Cmd to select multiple.
pl_PL: Przytrzymaj Ctrl / Cmd aby zaznaczyć kilka.

[ctx: Add New Season]
en: Add New
pl_PL: Dodaj nowy

en: Add New Season
pl_PL: Dodaj nowy sezon

en: Edit Season
pl_PL: Edytuj sezon

en: New Season
pl_PL: Nowy sezon

en: View Season
pl_PL: Sprawdź sezon

en: Search Season
pl_PL: Szukaj sezonu

en: No seasons found
pl_PL: Nie znaleziono żadnych sezonów

en: No seasons found in Trash
pl_PL: Nie znaleziono żadnych sezonów w Koszu

en: Insert into season description
pl_PL: Dodaj do opisania sezonu

en: Uploaded to this season
pl_PL: Dodane do tego sezonu

en: This is where you can add new seasons.
pl_PL: Tutaj można dodać nowe sezony.

en: Service
pl_PL: Usługa

[ctx: Add New Service]
en: Add New
pl_PL: Dodaj nową

en: Add New Service
pl_PL: Dodaj nową usługę

en: Edit Service
pl_PL: Edytuj usługę

en: New Service
pl_PL: Nowa usługa

en: View Service
pl_PL: Sprawdź usługę

en: Search Service
pl_PL: Szukaj usługi

en: No services found
pl_PL: Nie znaleziono żadnych usług

en: No services found in Trash
pl_PL: Nie znaleziono żadnych usług w Koszu

en: Insert into service description
pl_PL: Dodaj do opisania usługi

en: Uploaded to this service
pl_PL: Dodane do tej usługi

en: How many times the customer will be charged.
pl_PL: Ile razy hotel obciąży Gościa opłatą.

en: Maximum
pl_PL: Maksimum

en: Empty means unlimited
pl_PL: Puste oznacza nieograniczone

[ctx: Booking status]
en: Pending
pl_PL: W oczekiwaniu

en: Apply
pl_PL: Zastosować

note: translators: %s - original Rate title
en: %s - copy
pl_PL: %s - kopiuj

en: Accommodation Type Gallery
pl_PL: Galeria typów pokojów

en: Add Gallery To Accommodation Type
pl_PL: Dodaj galerią do typu pokoju

en: Display imported bookings.
pl_PL: Wyświetl zaimportowane rezerwacje.

en: Processing...
pl_PL: Przetwarzanie...

en: Cancelling...
pl_PL: Anulowanie...

en: Not available
pl_PL: Niedostępne

en: Day in the past
pl_PL: Dzień w przeszłości

en: Check-in date
pl_PL: Data zameldowania

en: Less than min days stay
pl_PL: Pobyt mniej niż maksymalna liczba dni

en: More than max days stay
pl_PL: Pobyt więcej niż maksymalna liczba dni

en: Later than max date for current check-in date
pl_PL: Później niż maksymalna bieżąca data zameldowania

en: Rules:
pl_PL: Zasady:

en: Tokenisation failed: %s
pl_PL: Tokenizacja nie powiodła się: %s

en: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; has been added to your reservation. | %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; have been added to your reservation.
pl_PL[0]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; został dodane do rezerwacji.
pl_PL[1]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; zostały dodane do rezerwacji.
pl_PL[2]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; zostały dodane do rezerwacji.

en: %s accommodation selected. | %s accommodations selected.
pl_PL[0]: wybrano %s pokój.
pl_PL[1]: wybrano %s pokoi.
pl_PL[2]: wybrano %s pokojów.

en: Coupon code is empty.
pl_PL: Pole Kod kuponu rabatowego jest puste.

en: Dark Blue
pl_PL: Ciemny niebieski

en: Dark Green
pl_PL: Ciemnozielony

en: Dark Red
pl_PL: Ciemno czerwony

en: Grayscale
pl_PL: Odcienie szarości

en: Light Blue
pl_PL: Jasny niebieski

en: Light Coral
pl_PL: Jasny koral

en: Light Green
pl_PL: Jasnozielony

en: Light Yellow
pl_PL: Jasny zółty

en: Minimal Blue
pl_PL: Minimalistyczny Niebieski

en: Minimal Orange
pl_PL: Minimalistyczny Pomarańczowy

en: Minimal
pl_PL: Minimalistyczny

en: Sky Blue
pl_PL: Błękitny

en: Turquoise
pl_PL: Turkusowy

en: Payment:
pl_PL: Płatność:

en: Payment Method:
pl_PL: Metoda płatności:

en: Checkout data is not valid.
pl_PL: Dane do kasy są nieprawidłowe.

en: Payment method is not valid.
pl_PL: Nieprawidłowa metoda płatności.

en: Accommodation count is not valid.
pl_PL: Nieprawidłowa ilość pokojów.

en: Accommodation is already booked.
pl_PL: Pokój jest już zarezerwowany.

en: Reservation submitted
pl_PL: Rezerwacja złożona

en: Details of your reservation have just been sent to you in a confirmation email. Please check your inbox to complete booking.
pl_PL: Szczegóły rezerwacji zostały wysłane w wiadomości e-mail z potwierdzeniem. Sprawdź skrzynkę odbiorczą, aby zakończyć rezerwację.

en: We received your booking request. Once it is confirmed we will notify you via email.
pl_PL: Otrzymaliśmy prośbę o rezerwację. Poinformujemy Cię na e-mail gdy zostanie potwierdzona.

en: Choose dates to see relevant prices
pl_PL: Wybierz daty, aby zobaczyć odpowiednie ceny

en: Select from available accommodations.
pl_PL: Wybierz pokój z dostępnych.

en: Confirm Reservation
pl_PL: Potwierdź rezerwację

en: Recommended for %d adult | Recommended for %d adults
pl_PL[0]: Rekomerndowane dla %d doroslego
pl_PL[1]: Rekomerndowane dla %d doroslych
pl_PL[2]: Rekomerndowane dla %d doroslych

en:  and %d child |  and %d children
pl_PL[0]:  i %d dziecko
pl_PL[1]:  i %d dziecka
pl_PL[2]:  i %d dzieci

en: Recommended for %d guest | Recommended for %d guests
pl_PL[0]: Polecany dla %d gościa
pl_PL[1]: Polecany dla %d gości
pl_PL[2]: Polecany dla %d gości

en: Max occupancy:
pl_PL: Maksymalne obłożenie:

en: %d child | %d children
pl_PL[0]: %d dziecko
pl_PL[1]: %d dziecka
pl_PL[2]: %d dzieci

en: Reserve
pl_PL: Zarezerwuj

en: of %d accommodation available. | of %d accommodations available.
pl_PL[0]: %d dostępnego pomieszczenia.
pl_PL[1]: %d dostępnych pomieszczeń.
pl_PL[2]: %d dostępnych pomieszczeń.

note: translators: Verb. To book an accommodation.
en: Book
pl_PL: Zarezerwuj

en: Sunday
pl_PL: Niedziela

en: Monday
pl_PL: Poniedzialek

en: Tuesday
pl_PL: Czwartek

en: Wednesday
pl_PL: Środa

en: Thursday
pl_PL: Wtorek

en: Friday
pl_PL: Piątek

en: Saturday
pl_PL: Sobota

en: Check-out date cannot be earlier than check-in date.
pl_PL: Data wymeldowania nie może być wcześniejsza niż data zameldowania.

en: Adults number is not valid
pl_PL: Liczba dorosłych jest nieprawidłowa

en: Children number is not valid
pl_PL: Numer podrzędny jest nieprawidłowy

en: Expand
pl_PL: Rozwiń

en: Rate: %s
pl_PL: Stawka: %s

en: Dates
pl_PL: Daty

en: Details
pl_PL: Szczegóły

en: Subtotal
pl_PL: Podsuma

en: Coupon: %s
pl_PL: Kupon: %s

en: Coupon Code:
pl_PL: Kod kuponu rabatowego:

en: New Booking Details
pl_PL: Nowe szczegóły rezerwacji

en: Original Booking Details
pl_PL: Szczegóły pierwotnej rezerwacji

en: Children %s
pl_PL: Dzieci %s

en: Additional Services
pl_PL: Dodatkowe usługi

en: x %d guest | x %d guests
pl_PL[0]: x %d gość
pl_PL[1]: x %d gości
pl_PL[2]: x %d gości

en: x %d time | x %d times
pl_PL[0]: x %d raz
pl_PL[1]: x %d raza
pl_PL[2]: x %d raza

en: Accommodation pagination
pl_PL: Zakwaterowanie pagination

en: Services pagination
pl_PL: Usługi stronicowania

en: Categories:
pl_PL: Kategorie:

en: Amenities:
pl_PL: Udogodnienia:

en: Guests:
pl_PL: Goście:

en: Bed Type:
pl_PL: Typ łóżka:

en: View:
pl_PL: Widok:

en: Prices start at:
pl_PL: Cena od:

en: Price:
pl_PL: Cena:

en: Accommodation #%d
pl_PL: Pokojów #%d

en: Accommodation Type:
pl_PL: Typ pokoju:

en: Choose Rate
pl_PL: Wybierz ocenę

en: Choose Additional Services
pl_PL: Wybierz dodatkowe usługi

en: for
pl_PL: dla

[ctx: Example: Breakfast for X guest(s)]
en:  guest(s)
pl_PL:  gość (s)

en: time(s)
pl_PL: czas(y)

[ctx: I've read and accept the terms & conditions]
en: terms & conditions
pl_PL: regulamin

[ctx: I've read and accept the <tag>terms & conditions</tag>]
en: I've read and accept the %s
pl_PL: Przeczytałem i akceptuję %s

en: Your Information
pl_PL: Twoje informacje

en: Required fields are followed by %s
pl_PL: Wymagane pola %s

en: Payment Method
pl_PL: Metoda płatności

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods.
pl_PL: Niestety, ale niema żadnych dostępnych metod płatności.

en: Total Price:
pl_PL: Razem:

en: Deposit:
pl_PL: Depozyt:

en: Check-in:
pl_PL: Zameldować się:

[ctx: from 10:00 am]
en: from
pl_PL: z

en: Check-out:
pl_PL: Wymeldować się:

[ctx: until 10:00 am]
en: until
pl_PL: do

en: Book Now
pl_PL: Zarezerwuj

en: Availability
pl_PL: Dostępne

en: Reservation Form
pl_PL: Formularz rezerwacji

en: Display Accommodation Types
pl_PL: Pokazać typy łóżek

en: Title:
pl_PL: Tytuł:

en: Featured Image
pl_PL: Wyróżniony obraz

en: Excerpt (short description)
pl_PL: Pokaż Fragment (krótkie opisanie)

en: Book Button
pl_PL: Przycisk książki

en: Search Availability
pl_PL: Szukać dostępne

en: Search Availability Form
pl_PL: Formularz wyszukiwania dostępnych

en: Check-in Date:
pl_PL: Data zameldowania:

[ctx: Date format tip]
en: Preset date. Formatted as %s
pl_PL: Dane preseta. Sformatowane jako %s

en: Check-out Date:
pl_PL: Data wymeldowania:

en: Preset Adults:
pl_PL: Preset Dorosli:

en: Preset Children:
pl_PL: Preset Dzieci:

en: Attributes:
pl_PL: Atrybuty:

en: Booking Confirmation and Search Results pages are required to handle bookings. Press "Install Pages" button to create and set up these pages. Dismiss this notice if you already installed them.
pl_PL: Strony Kasa i Wyniki wyszukiwania są wymagane do zarządzania rezerwacjami. Kliknij w przycisk "Instaluj strony" aby stworzyć i ustawić te strony. Wyłącz to powiadomienie, jeśli już zainstalowałeś te strony.

en: Install Pages
pl_PL: Zainstaluj strony

en: Booking Canceled
pl_PL: Rezerwacja anulowana

en: Your reservation is canceled.
pl_PL: Twoja rezerwacja została anulowana.

en: Reservation Received
pl_PL: Rezerwacja otrzymana

en: Transaction Failed
pl_PL: Transakcja nie powiodła się

en: Unfortunately, your transaction cannot be completed at this time. Please try again or contact us.
pl_PL: Niestety, w tej chwili nie można zakończyć transakcji. Spróbuj ponownie lub skontaktuj się z nami.

en: Prices start at: %s
pl_PL: Ceny zaczynają się od: %s

en: View Details
pl_PL: Zobacz szczegóły

[ctx: Date format tip]
en: Formatted as %s
pl_PL: Sformatowane jako %s

en: Reserve %1$s of %2$s available accommodations.
pl_PL: Zarezerwuj %1$s z %2$s dostępnych kwater.

en: %s is available for selected dates.
pl_PL: %s jest dostępny dla wybranych dat.

en: Check Availability
pl_PL: Sprawdź dostępność

en: Rate:
pl_PL: Ranking:

en: Services:
pl_PL: Usługi:

en: Guest:
pl_PL: Gość:

en: Payment ID
pl_PL: Numer ID płatności

en: Total Paid
pl_PL: Łącznie zapłacono

en: To Pay
pl_PL: Do zapłaty

en: Add Payment Manually
pl_PL: Dodaj ręcznie płatności

en: No bookings found.
pl_PL: Nie znaleziono żadnych rezerwacji.

en: Base price
pl_PL: Cena podstawowa

en: %s accommodation found | %s accommodations found
pl_PL[0]: %s obiekt znaleziono
pl_PL[1]: %s obiekty znaleziono
pl_PL[2]: %s obiektów znaleziono

en:  from %s - till %s
pl_PL:  od %s - do %s

en: Add Accommodation
pl_PL: Dodaj zakwaterowanie

en: Save
pl_PL: Zapisz

en: Choose new dates to check availability of reserved accommodations in the original booking.
pl_PL: Wybierz nowe daty, aby sprawdzić dostępność miejsc noclegowych w pierwotnej rezerwacji.

en: Add, remove or replace accommodations in the original booking.
pl_PL: Dodaj, usuń lub zamień noclegi w pierwotnej rezerwacji.

en: Not Available
pl_PL: Niedostępne

en: Continue
pl_PL: Kontynuuj

en: Choose how to associate data
pl_PL: Wybierz sposób powiązania danych

en: Use Source Accommodation to assign pre-filled booking information available in the original booking, e.g., full guest name, selected rate, services, etc.
pl_PL: Użyj zakwaterowania źródłowego, aby przypisać wstępnie wypełnione informacje o rezerwacji dostępne w pierwotnej rezerwacji, np. pełne imię i nazwisko gościa, wybrana cena, usługi itp.

en: Source accommodation
pl_PL: Zakwaterowanie źródłowe

en: Target accommodation
pl_PL: Zakwaterowanie docelowe

en: Booking #%s is cancelled by customer.
pl_PL: Rezerwacja #%s została odwołana przez klienta.

en: Details of booking
pl_PL: Szczegóły rezerwacji

en: Check-in: %1$s, from %2$s
pl_PL: Zameldowanie: %1$s, od %2$s

en: Check-out: %1$s, until %2$s
pl_PL: Wymeldowanie: %1$s, do %2$s

en: Name: %1$s %2$s
pl_PL: Imię: %1$s %2$s

en: Phone: %s
pl_PL: Telefon: %s

en: Note: %s
pl_PL: Ważne: %s

en: Booking #%s is confirmed by customer.
pl_PL: Rezerwacja #%s została potwierdzona przez klienta.

en: Booking #%s is confirmed by payment.
pl_PL: Rezerwacja #%s jest potwierdzona płatnością.

en: Details of payment
pl_PL: Szczegóły płatności

en: Payment ID: #%s
pl_PL: Numer ID płatności: #%s

en: Amount: %s
pl_PL: Razem: %s

en: Method: %s
pl_PL: Metoda: %s

en: Booking #%s is pending for Administrator approval.
pl_PL: Rezerwacja #%s oczekuje na potwierdzenie przez administratora.

en: Click the link below to cancel your booking.
pl_PL: Kliknij w poniższy link aby anulować rezerwację.

en: Cancel your booking
pl_PL: Anuluj rezerwację

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is approved!
pl_PL: %1$s %2$s, Twoja rezerwacja została potwierdzona!

en: Thank you!
pl_PL: Dziękujemy!

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is cancelled!
pl_PL: %1$s %2$s, Twoja rezerwacja została odwołana!

en: Dear %1$s %2$s, we received your request for reservation.
pl_PL: %1$s %2$s, otrzymaliśmy prośbę o rezerwację.

en: Click the link below to confirm your booking.
pl_PL: Kliknij w poniższy link aby potwierdzić rezerwację.

en: Confirm
pl_PL: Potwierdź

en: Note: link expires on
pl_PL: Uwaga: link wygasa

en: If you did not place this booking, please ignore this email.
pl_PL: Jeśli niczego nie rezerwowałeś, zignoruj tę wiadomość.

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is pending.
pl_PL: %1$s %2$s, Twoja rezerwacja jest w oczekiwaniu.

en: We will notify you by email once it is confirmed by our staff.
pl_PL: Poinformujemy Cię e-mailem gdy zostanie potwierdzone przez naszych pracowników.

en: Accommodation #%s
pl_PL: Nocleg #%s

en: Accommodation: <a href="%1$s">%2$s</a>
pl_PL: Obiekt: <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Accommodation Rate: %s
pl_PL: Ranking obiektu: %s

en: Bed Type: %s
pl_PL: Typ łóżka: %s

en: Required fields are followed by
pl_PL: Wymagane pola

en: Invalid request.
pl_PL: Nieprawidłowe żądanie.

en: Booking is already confirmed.
pl_PL: Rezerwacja już została potwierdzona.

en: Your booking is confirmed. Thank You!
pl_PL: Rezerwacja jest potwierdzona. Dziękujemy!

en: Your booking request is expired. Please start a new booking request.
pl_PL: Czas składania żądania rezerwacji wygasł. Zacznij nowe żądanie.

en: Confirmation of your booking request is not possible for some reason. Please start a new booking request.
pl_PL: Potwierdzenie żądania o rezerwację nie jest możliwe. Zacznij nowe żądanie o rezerwację.

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received and confirmed.
pl_PL: Miło nam poinformować, że Państwa prośba o rezerwację została przyjęta i potwierdzona.

en: Booking:
pl_PL: Rezerwacja:

en: Details:
pl_PL: Szczegóły:

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed.
pl_PL: Dziękujemy za płatność. Transakcja została zakończona.

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received.
pl_PL: Miło nam poinformować, że otrzymaliśmy Twoją prośbę o rezerwację.

en: from %s
pl_PL: od %s

en: No accommodations matching criteria.
pl_PL: Brak obiektów, spełniających kryteria.

en: No services matched criteria.
pl_PL: Brak usług, spełniających kryteria.

en: Nothing found.
pl_PL: Niczego nie znaleziono.

en: Children %s:
pl_PL: Dzieci %s:

en: Preset date. Formatted as %s
pl_PL: Ustawiona data. Sformatowano jako %s

en: Gallery
pl_PL: Galeria

en: View Button
pl_PL: Przycisk Wyświetl

en: Order
pl_PL: Zamówienie

en: Order By
pl_PL: Zamów według

en: No order
pl_PL: Brak zamówienia

en: Post ID
pl_PL: ID posta

en: Post author
pl_PL: Autor posta

en: Post title
pl_PL: Tytuł posta

en: Post name (post slug)
pl_PL: Nazwa posta (post slug)

en: Post date
pl_PL: Data wysłania

en: Last modified date
pl_PL: Data ostatniej modyfikacji

en: Random order
pl_PL: Losowe zamówienie

en: Number of comments
pl_PL: Liczba komentarzy

en: Relevance
pl_PL: Trafność

en: Page order
pl_PL: Kolejność stron

en: Meta value
pl_PL: Wartość meta

en: Numeric meta value
pl_PL: Numeryczna wartość meta

en: Ascending (1, 2, 3)
pl_PL: Rosnąco (1, 2, 3)

en: Descending (3, 2, 1)
pl_PL: Malejąco (3, 2, 1)

en: Specified type of the custom field. Can be used in conjunction with "orderby" = "meta_value".
pl_PL: Określony typ pola niestandardowego. Może być używane w połączeniu z " orderby \ "= " meta_value \ ".

en: Any
pl_PL: Każdy

en: Numeric
pl_PL: Numeryczny

en: Binary
pl_PL: Binarny

en: Time
pl_PL: Czas

en: Date and time
pl_PL: Data i godzina

en: Decimal number
pl_PL: Liczba dziesiętna

en: Signed number
pl_PL: Podpisany numer

en: Unsigned number
pl_PL: Numer bez znaku

en: Query Settings
pl_PL: Ustawienia zapytania

en: Relation
pl_PL: Relacja

en: Values: integer, -1 to display all, default: "Blog pages show at most"
pl_PL: Wartości: integer, -1 aby wyświetlić wszystko, domyślnie: "Strony blogów pokazują co najwyżej"
