hotel-booking-plugin - en to pt_PT translation catalogue (1830 entries)

en:  &#215; %d night |  &#215; %d nights
pt_PT[0]:   &#215; %d noite
pt_PT[1]:  &#215; %d noites

en:  &#215; %d time |  &#215; %d times
pt_PT[0]:  &#215; %d vez
pt_PT[1]:  &#215; %d vezes

en:  There was %2$d failure. |  There were %2$d failures.
pt_PT[0]:  Ocorreu %2$d falha.
pt_PT[1]:  Ocorreram %2$d falhas.

en:  and %d child |  and %d children
pt_PT[0]:  e %d criança
pt_PT[1]:  e %d crianças

en:  from %s - till %s
pt_PT:  Das %s - às %s

en: "%s" email will not be sent: there is no customer email in the booking.
pt_PT: "%s" o e-mail não será enviado: não há e-mail de cliente na reserva.

en: "%s" mail sending is failed.
pt_PT: "%s" o envio do e-mail falhou.

en: "%s" mail sending to admin is failed.
pt_PT: "%s" envio de emails para administrador falhou.

en: "%s" mail was sent to admin.
pt_PT: "%s" e-mail foi enviado para administrador.

en: "%s" mail was sent to customer.
pt_PT: "%s" email foi enviado ao cliente.

en: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; has been added to your reservation. | %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; have been added to your reservation.
pt_PT[0]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; foi adicionado a sua reserva.
pt_PT[1]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; foram adicionado a sua reserva.

en: %1$s at %2$s
pt_PT: %1$s às %2$s

en: %1$s is enabled, but the <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
pt_PT: %1$s está ativada, mas a <a href="%2$s">Opção de Forçar Checkout seguro</a> está desativada. Por favor, ative o SSL e assegure se de que o servidor tenha um certificado de SSL válido. Caso contrário, %1$s só funcionará no modo teste.

en: %1$s on %2$s
pt_PT: %1$s em %2$s

en: %1$s. See the <a href="%2$s" target="_blank">full list</a>.
pt_PT: %1$s. Veja a <a href="%2$s" target="_blank">lista completa</a>.

en: %d URL pulled for parsing. | %d URLs pulled for parsing.
pt_PT[0]: %d URL foi ignorada para análise.
pt_PT[1]: As %d URLs foram ignoradas para análise.

en: %d adult | %d adults
pt_PT[0]: %d adulto
pt_PT[1]: %d adultos

en: %d child | %d children
pt_PT[0]: %d criança
pt_PT[1]: %d crianças

en: %d guest | %d guests
pt_PT[0]: %d hóspede
pt_PT[1]: %d hóspedes

en: %d item
pt_PT: %d artigo

en: %d items
pt_PT: %d itens

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: %1$d event found in calendar %2$s | %1$d events found in calendar %2$s
pt_PT[0]: %1$d evento encontrado no calendário %2$s
pt_PT[1]: %1$d eventos encontrados no calendário %2$s

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar file is not empty, but there are no events in %s
pt_PT: O ficheiro do calendário não está vazio, mas não há eventos no %s

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar source is empty (%s)
pt_PT: A origem do calendário está vazia (%s)

en: %s - copy
pt_PT: %s - copia

[ctx: %s - error description]
en: Parse error. %s
pt_PT: Erro de análise. %s

en: %s accommodation found | %s accommodations found
pt_PT[0]: %s alojamento encontrado
pt_PT[1]: %s alojamentos encontrados

en: %s accommodation selected. | %s accommodations selected.
pt_PT[0]: %s alojamento selecionado.
pt_PT[1]: %s alojamentos selecionados.

en: %s is a required field.
pt_PT: %s é um campo obrigatório.

en: %s is available for selected dates.
pt_PT: %s está disponível para datas selecionadas.

en: %s is not a valid email address.
pt_PT: %s não é um e-mail válido.

en: %s night | %s nights
pt_PT[0]: %s noite
pt_PT[1]: %s noites

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Cancelled
pt_PT: %site_title% - Reserva #%booking_id% Cancelada

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Confirmed
pt_PT: %site_title% - Reserva #%booking_id% Confirmada

en: %site_title% - Booking #%booking_id% is placed
pt_PT: %site_title% - Reserva #%booking_id% foi efetuada

en: %site_title% - Confirm your booking #%booking_id%
pt_PT: %site_title% - Confirme sua reserva #%booking_id%

en: %site_title% - New booking #%booking_id%
pt_PT: %site_title% - Nova reserva #%booking_id%

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is approved
pt_PT: %site_title% - A sua reserva #%booking_id% está aprovada

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is cancelled
pt_PT: %site_title% - A sua reserva #%booking_id% está cancelada

en: %site_title% - account details
pt_PT: %site_title% - detalhes da conta

en: &#197;land Islands
pt_PT: Ilhas terrestres

en: &lt; Prev
pt_PT: &lt; Anterior

en: 2Checkout
pt_PT: 2Finalizar a compra

en: 2Checkout "Order Created" notification received.
pt_PT: 2Checkout "Pedido criado" notificação recebida.

en: 2Checkout fraud review failed
pt_PT: 2Checkout revisão de fraudes de em andamento

en: 2Checkout fraud review in progress
pt_PT: 2Checkout Analise contra fraude em andamento

en: 2Checkout fraud review passed
pt_PT: 2Checkout revisão de fraudes de em andamento

en: <a href="%s">Upgrade to Premium</a> to enable this feature.
pt_PT: <a href="%s">Atualize para Premium</a> para habilitar este recurso.

en: <code>Please select Accommodation Type and click Create Rate button to continue.</code>
pt_PT: <code>Selecione o tipo de alojamento e clique no botão Criar Taxa para continuar.</code>

en: <strong>Note:</strong> Payment methods will appear on the checkout page only when Confirmation Upon Payment is enabled in Accommodation > Settings > General > Confirmation Mode.
pt_PT: <strong>Nota:</strong> Os métodos de pagamento aparecerão na página de finalização da compra apenas quando a Confirmação Após Pagamento estiver ativada em Alojamentos > Configurações > Geral > Modo de confirmação.

en: A database error.
pt_PT: Erro da base de dados.

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new keys now as the secret key will be hidden once you leave this page.
pt_PT: Chave de API gerada com sucesso. Certifique-se de copiar as suas novas chaves agora, dado que a chave secreta será escondida quando sair desta página.

en: API Key updated successfully.
pt_PT: Chave de API atualizada com sucesso.

en: API key
pt_PT: Chave de API

en: ASC - from lowest to highest values (1, 2, 3). DESC - from highest to lowest values (3, 2, 1).
pt_PT: ASC - dos valores mais baixos para os mais altos (1, 2, 3). DESC - dos valores mais altos para os mais baixos (3, 2, 1).

en: Abandoned <span class="count">(%s)</span> | Abandoned <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Abandonado <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Abandonados <span class="count">(%s)</span>

en: Abort Process
pt_PT: Abortar Processo

en: Aborting...
pt_PT: A Abortar...

en: Access type of these keys.
pt_PT: Categoria de acesso destas chaves.

en: Accommodation
pt_PT: Alojamentos

en: Accommodation #%d
pt_PT: Alojamento #%d

en: Accommodation #%s
pt_PT: Alojamento #%s

en: Accommodation Categories
pt_PT: Categorias de Alojamento

en: Accommodation Category
pt_PT: Categoria de Alojamento

en: Accommodation Rate Description
pt_PT: Descrição da Tarifa de Alojamento

en: Accommodation Rate Title
pt_PT: Título da Tarifa de Alojamento

en: Accommodation Rate: %s
pt_PT: Tarifa de alojamento: %s

en: Accommodation Rates List
pt_PT: Lista de Tarifas de Alojamento

en: Accommodation Reviews
pt_PT: Comentários do Alojamento

en: Accommodation Subtotal
pt_PT: Subtotal do Alojamento

en: Accommodation Tag
pt_PT: Etiqueta de Alojamento

en: Accommodation Tags
pt_PT: Etiquetas de Alojamento

en: Accommodation Taxes
pt_PT: Taxas de alojamento

en: Accommodation Type
pt_PT: Tipo de Alojamento

en: Accommodation Type Bed
pt_PT: Tipo de Cama do Alojamento

en: Accommodation Type Categories
pt_PT: Categorias de Tipo de Alojamento

en: Accommodation Type Gallery
pt_PT: Galeria de Tipo de Alojamento

en: Accommodation Type ID
pt_PT: ID do Tipo de Alojamento

en: Accommodation Type Link
pt_PT: Link do Tipo de Alojamento

en: Accommodation Type Title
pt_PT: Título do Tipo de Alojamento

en: Accommodation Type is not valid.
pt_PT: O tipo de alojamento não é válido.

en: Accommodation Type:
pt_PT: Tipo de alojamento:

en: Accommodation Type: %s
pt_PT: Tipo de Alojamento: %s

en: Accommodation Types
pt_PT: Tipos de Alojamento

en: Accommodation Types Listing
pt_PT: Listas de Tipos de Alojamentos

en: Accommodation count is not valid.
pt_PT: A contagem do alojamento não está válida.

en: Accommodation generated. | %s accommodations generated.
pt_PT[0]: Alojamento criado.
pt_PT[1]: %s alojamentos criados.

en: Accommodation is already booked.
pt_PT: O alojamento já está reservado.

en: Accommodation pagination
pt_PT: Paginação do Alojamento

en: Accommodation updated.
pt_PT: Alojamento atualizado.

en: Accommodation(s) reservation
pt_PT: Reserva(s) de(os) alojamento(s)

en: Accommodation:
pt_PT: Alojamentos:

en: Accommodation: %s
pt_PT: Alojamento: %s

en: Accommodation: <a href="%1$s">%2$s</a>
pt_PT: Alojamento: <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Accommodations
pt_PT: Alojamentos

en: Accommodations are not available.
pt_PT: Os Alojamentos não estão disponíveis.

en: Account
pt_PT: Conta

en: Account Number
pt_PT: Número da Conta

en: Account creation
pt_PT: Criação de conta

en: Account data updated.
pt_PT: Dados da conta atualizados.

en: Accounts
pt_PT: Contas

en: Action
pt_PT: Ação

en: Actions
pt_PT: Ações

en: Activate License
pt_PT: Ativar Licença

en: Active
pt_PT: Ativo

en: Active Accommodations:
pt_PT: Alojamentos Ativos:

en: Active:
pt_PT: Ativo:

en: Add
pt_PT: Adicionar

en: Add "Booking Confirmation" shortcode to your "Booking Confirmed" and "Reservation Received" pages to show more details about booking or payment.<br/>Click "Update Pages" to apply all changes automatically or skip this notice and add "Booking Confirmation" shortcode manually.<br/><b><em>This action will replace the whole content of the pages.</em></b>
pt_PT: Adicione o shortcode "Confirmação de Reserva" às páginas "Reserva Confirmada" e "Reserva Recebida" para mostrar mais detalhes sobre a reserva ou o pagamento. <br/> Clique em "Atualizar Páginas" para aplicar todas as alterações automaticamente ou ignore este aviso e adicione o shortcode "Confirmação de Reserva" manualmente.<br/><b><em>Esta ação substituirá todo o conteúdo das páginas. </em></b>

en: Add Accommodation
pt_PT: Adicionar Alojamento

en: Add Bed Type
pt_PT: Adicionar Tipo de Cama

en: Add Gallery To Accommodation Type
pt_PT: Adicionar Galeria ao Tipo de Alojamento

en: Add New Accommodation
pt_PT: Adicionar Novo Alojamento

[ctx: Add New Accommodation]
en: Add New
pt_PT: Adicionar Nova

en: Add New Accommodation Category
pt_PT: Adicionar Nova Categoria de Alojamento

en: Add New Accommodation Tag
pt_PT: Adicionar nova Etiqueta de Alojamento

en: Add New Accommodation Type
pt_PT: Adicionar Novo Tipo de Alojamento

[ctx: Add New Accommodation Type]
en: Add Accommodation Type
pt_PT: Adicionar Tipo de Alojamento

en: Add New Amenity
pt_PT: Adicionar Nova Comodidade

en: Add New Attribute
pt_PT: Adicionar Novo Atributo

[ctx: Add New Attribute]
en: Add New
pt_PT: Adicionar Novo

en: Add New Booking
pt_PT: Adicionar Nova Reserva

[ctx: Add New Booking]
en: Add New Booking
pt_PT: Adicionar Nova Reserva

en: Add New Calendar
pt_PT: Adicionar Novo Calendário

en: Add New Coupon
pt_PT: Adicionar Novo Cupão

[ctx: Add New Coupon]
en: Add New
pt_PT: Adicionar Novo

en: Add New Payment
pt_PT: Adicionar Pagamento

[ctx: Add New Payment]
en: Add New
pt_PT: Adicionar Novo

en: Add New Rate
pt_PT: Adicionar Nova Tarifa

[ctx: Add New Rate]
en: Add New
pt_PT: Adicionar Novo

en: Add New Season
pt_PT: Adicionar Nova Temporada

[ctx: Add New Season]
en: Add New
pt_PT: Adicionar Nova

en: Add New Season Price
pt_PT: Adicionar Novo Preço de Temporada

en: Add New Service
pt_PT: Adicionar Novo Serviço

[ctx: Add New Service]
en: Add New
pt_PT: Adicionar Novo

en: Add Payment Manually
pt_PT: Adicionar Pagamento Manualmente

en: Add Variation
pt_PT: Adicionar Variação

en: Add gallery
pt_PT: Adicionar galeria

en: Add image
pt_PT: Adicionar Imagem

en: Add key
pt_PT: Adicionar chave

en: Add length of stay
pt_PT: Adicione duração da estadia

en: Add new
pt_PT: Adicionar novo

en: Add new %s
pt_PT: Adicionar novo %s

en: Add or remove amenities
pt_PT: Adicionar ou remover comodidades

en: Add or remove categories
pt_PT: Adicionar ou remover categorias

en: Add or remove tags
pt_PT: Adicionar ou remover etiquetas

en: Add rule
pt_PT: Adicionar regra

en: Add, remove or replace accommodations in the original booking.
pt_PT: Adicione, remova ou substitua alojamentos na reserva original.

en: Additional Information
pt_PT: Informação Adicional

en: Additional Services
pt_PT: Serviços Adicionais

en: Address
pt_PT: Endereço

en: Address 1
pt_PT: Endereço 1

en: Address 2
pt_PT: Endereço 2

en: Address is required.
pt_PT: O endereço é obrigatório.

en: Admin Emails
pt_PT: Emails de administração

en: Administrator Email
pt_PT: Email do administrador

en: Adults
pt_PT: Adultos

en: Adults number is not valid
pt_PT: O número de adultos não é válido

en: Adults number is not valid.
pt_PT: O número de adultos não está válido.

en: Adults/Guests
pt_PT: Adultos/Hóspedes

en: Adults:
pt_PT: Adultos:

en: Adults:
pt_PT: Adultos:

en: Adults: %s
pt_PT: Adultos: %s

en: Advanced
pt_PT: Avançado

en: Afghan afghani
pt_PT: Afegão

en: Afghanistan
pt_PT: Afeganistão

en: After
pt_PT: Depois

en: After with space
pt_PT: Apos com espaço

en: Age of Child
pt_PT: Idade das crianças

en: Albania
pt_PT: Albânia

en: Albanian lek
pt_PT: Lek Albanês

en: Algeria
pt_PT: Argélia

en: Algerian dinar
pt_PT: Dinar Argelino

en: All
pt_PT: Todos

en: All %s
pt_PT: Todos %s

en: All Accommodation Categories
pt_PT: Todas Categorias de Alojamento

en: All Accommodation Tags
pt_PT: Todas as Etiquetas de Alojamento

en: All Accommodation Types
pt_PT: Todos os Tipos de Alojamentos

en: All Amenities
pt_PT: Todas as Comodidades

en: All Bookings
pt_PT: Todas as reservas

en: All Coupons
pt_PT: Todos os Cupões

en: All Statuses
pt_PT: Todos os estados

en: All accommodation types
pt_PT: Todos os tipos de alojamento

en: All done! %1$d booking was successfully added. | All done! %1$d bookings were successfully added.
pt_PT[0]: Tudo pronto! A reserva %1$d foi adicionada com sucesso.
pt_PT[1]: Tudo pronto! As reservas %1$d foram adicionadas com sucesso.

en: Allow customers to create an account during checkout.
pt_PT: Permitir que os cliente criem uma conta durante o registo de saída.

en: Allow customers to log into their existing account during checkout.
pt_PT: Permitir que os clientes façam login na sua conta existente durante o registo de saída.

en: Allow guests to <a href="%s" target="_blank">submit star ratings and reviews</a> evaluating your accommodations.
pt_PT: Permita que os hóspedes <a href="%s" target="_blank"> submetam classificações e críticas de estrelas </a> avaliando os seus alojamentos.

en: Amenities
pt_PT: Comodidades

en: Amenities:
pt_PT: Comodidades:

en: Amenity
pt_PT: Comodidade

en: American Samoa
pt_PT: Samoa Americana

en: Amount
pt_PT: Montante

en: Amount: %s
pt_PT: Valor: %s

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
pt_PT: Já existe a conta registada com esse nome de utilizador. Por favor, escolha outro.

en: An account with this email already exists. Please, log in.
pt_PT: Já existe uma conta com este endereço eletrónico. Inicie sessão com este endereço eletrónico.

en: An error has occurred
pt_PT: Ocorreu um erro

en: An error has occurred, please try again later.
pt_PT: Ocorreu um erro, por favor tente novamente mais tarde.

en: An error has occurred. Please try again later.
pt_PT: Um erro ocorreu. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Angolan kwanza
pt_PT: Kwanza Angolano

en: Anguilla
pt_PT: Anguila

en: Antarctica
pt_PT: Antártica

en: Antigua and Barbuda
pt_PT: Antígua e Barbuda

en: Any
pt_PT: Qualquer

en: Applied for days
pt_PT: Aplicado por dias

en: Apply
pt_PT: Aplicar

en: Apply deposit to bookings made in at least the selected number of days prior to the check-in date. Otherwise, the full amount is charged.
pt_PT: Aplique depósitos a reservas feitas pelo menos o número selecionado de dias antes da data de check-in. Caso contrário, o valor total será cobrado.

en: Approval Time for User
pt_PT: Tempo de Aprovação Para o Utilizador

en: Approved Booking Email
pt_PT: E-mail de Aprovação de Reserva

en: Approved Booking Email (via payment)
pt_PT: E-mail de Reserva Aprovado (via pagamento)

en: Argentine peso
pt_PT: Peso Argentino

en: Argentinean
pt_PT: Argentino

en: Armenia
pt_PT: Armênia

en: Armenian dram
pt_PT: Dram Armênio

en: Aruban florin
pt_PT: Florim de Aruba

en: Ascending (1, 2, 3)
pt_PT: Ascendente (1, 2, 3)

en: Attribute
pt_PT: Atributo

en: Attributes
pt_PT: Atributos

en: Attributes let you define extra accommodation data, such as location or type. You can use these attributes in the search availability form as advanced search filters.
pt_PT: Os atributos permitem definir dados extra do alojamento, tais como localização ou tipo. Você pode utilizar esses atributos no formulário de disponibilidade de pesquisa como filtros de pesquisa avançados.

en: Attributes:
pt_PT: Atributos:

en: Australia
pt_PT: Austrália

en: Australian dollar
pt_PT: Dólares Australianos

en: Austria
pt_PT: Áustria

en: Author
pt_PT: Autor

en: Author:
pt_PT: Autor:

en: Auto
pt_PT: Automático

en: Automatically create an account for a user at checkout.
pt_PT: Criar automaticamente uma conta para um utilizador no registo de saída.

en: Automatically delete sync logs older than
pt_PT: Eliminar automaticamente os registros de sincronização anteriores a

en: Availability
pt_PT: Disponibilidade

[ctx: Availability]
en: Free
pt_PT: Disponível

en: Availability Calendar
pt_PT: Calendário de Disponibilidade

en: Availability Search Form
pt_PT: Formulário de Pesquisa de Disponibilidade

en: Availability Search Results
pt_PT: Resultados de Pesquisas de Disponibilidade

en: Available
pt_PT: Disponível

en: Available Services
pt_PT: Serviços Disponíveis

en: Azerbaijan
pt_PT: Azerbaijão

en: Azerbaijani manat
pt_PT: Manat do Azerbaijão

en: Back
pt_PT: Voltar

en: Background Color
pt_PT: Cor do Plano de Fundo

en: Bahamian dollar
pt_PT: Dólar das Bahamas

en: Bahrain
pt_PT: Bahrein

en: Bahraini dinar
pt_PT: Dinar do Bahrein

en: Bangladeshi taka
pt_PT: Taka Bangladesh

en: Barbadian dollar
pt_PT: Dólar de Barbados

en: Base Color
pt_PT: Cor de Base

en: Base price
pt_PT: Preço base

en: Based on your search parameters
pt_PT: Com base nos seus parâmetros de pesquisa

en: Beanstream Payment Error: %s
pt_PT: Erro de Pagamento da Beanstream: %s

en: Bed Type
pt_PT: Tipo de Cama

en: Bed Type:
pt_PT: Tipo de Cama:

en: Bed Type: %s
pt_PT: Tipo de cama: %s

en: Bed Types
pt_PT: Tipos de Camas

en: Bed type
pt_PT: Tipo de cama

en: Before
pt_PT: Antes

en: Before with space
pt_PT: Antes com espaço

en: Belarus
pt_PT: Bielorrússia

en: Belarusian ruble
pt_PT: Rublo Bielorrusso

en: Belarusian ruble (old)
pt_PT: Rublo Bielorrusso (antigo)

en: Belgium
pt_PT: Bélgica

en: Belize dollar
pt_PT: Dólar do Belize

en: Benin
pt_PT: Benim

en: Bermuda
pt_PT: Bermudas

en: Bermudian dollar
pt_PT: Dólar Bermudense

en: Bhutan
pt_PT: Butão

en: Bhutanese ngultrum
pt_PT: Ngultrum do Butão

en: Billing Info
pt_PT: Informação de Pagamento

en: Binary
pt_PT: Binário

en: Block Editor
pt_PT: Editor de Blocos

en: Block accommodation
pt_PT: Bloqueio de alojamento

en: Blocked
pt_PT: Bloqueado

en: Body Background Color
pt_PT: Cor do Plano de Fundo do Corpo

en: Body Text Color
pt_PT: Cor do Corpo do Texto

en: Bol&iacute;var soberano
pt_PT: Bolívar soberano

en: Bolivia
pt_PT: Bolívia

en: Bolivian boliviano
pt_PT: Boliviano

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
pt_PT: Bonaire, Sint Eustatius e Saba

en: Book
pt_PT: Reservar

en: Book Button
pt_PT: Botão de Reserva

en: Book Now
pt_PT: Reserve Já

en: Book button behavior on the search results page
pt_PT: Comportamento do botão Reservar na página de resultados da pesquisa

en: Booked
pt_PT: Reservado

en: Booking
pt_PT: Reserva

en: Booking #%d
pt_PT: Reserva #%d

en: Booking #%s
pt_PT: Reserva #%s

en: Booking #%s is cancelled by customer.
pt_PT: A reserva #%s foi cancelada pelo cliente.

en: Booking #%s is confirmed by customer.
pt_PT: A reserva #%s foi confirmada pelo cliente.

en: Booking #%s is confirmed by payment.
pt_PT: A reserva %s é confirmada por pagamento.

en: Booking #%s is pending for Administrator approval.
pt_PT: A reserva #%s está pendente para aprovação do Administrador.

en: Booking Calendar
pt_PT: Calendário de Reservas

en: Booking Cancelation
pt_PT: Cancelamento de Reserva

en: Booking Cancelation Page
pt_PT: Página Cancelamento de Reserva

en: Booking Canceled
pt_PT: Reserva Cancelada

en: Booking Canceled Page
pt_PT: Página de Reserva Cancelada

en: Booking Cancellation
pt_PT: Cancelamento da Reserva

en: Booking Cancelled
pt_PT: Reserva Cancelada

en: Booking Confirmation
pt_PT: Confirmação de reserva

en: Booking Confirmation and Search Results pages are required to handle bookings. Press "Install Pages" button to create and set up these pages. Dismiss this notice if you already installed them.
pt_PT: As páginas de Confirmação de Reserva e Resultados de Pesquisa são necessárias para lidar com reservas. Clique no botão "Instalar Páginas" para criar e configurá-las. Ignore este aviso se já as tiver instalado.

en: Booking Confirmed
pt_PT: Reserva Confirmada

en: Booking Confirmed Page
pt_PT: Página de Reserva Confirmada

en: Booking Details
pt_PT: Detalhes da Reserva

en: Booking Edit Link
pt_PT: Link Para Editar Reserva

en: Booking Form
pt_PT: Formulário de Reserva

en: Booking ID
pt_PT: ID da Reserva

en: Booking Information
pt_PT: Informação da Reserva

en: Booking Rules
pt_PT: Regras de Reservas

en: Booking Total Price
pt_PT: Preço Total de Reserva

en: Booking buffer
pt_PT: Buffer de reservas

en: Booking dates between
pt_PT: Datas de reserva entre

en: Booking imported with UID %1$s.<br />Summary: %2$s.<br />Description: %3$s.<br />Source: %4$s.
pt_PT: Reserva importada com UID %1$s.<br/>Resumo: %2$s.<br/>Descrição: %3$s.<br/>Fonte: %4$s.

en: Booking imported with UID %s.
pt_PT: Reserva importada com UID %s.

en: Booking is already canceled.
pt_PT: A sua reserva já está cancelada.

en: Booking is already confirmed.
pt_PT: A sua reserva já está confirmada.

en: Booking is blocked due to maintenance reason. Please try again later.
pt_PT: As reservas encontram-se bloqueadas devido a motivos de manutenção. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Booking rules saved.
pt_PT: Regras de reserva salvas.

[ctx: Booking status]
en: Abandoned
pt_PT: Abandonada

[ctx: Booking status]
en: Cancelled
pt_PT: Cancelada

[ctx: Booking status]
en: Confirmed
pt_PT: Confirmada

[ctx: Booking status]
en: Pending
pt_PT: Pendente

[ctx: Booking status]
en: Pending Admin
pt_PT: Pendente pelo Administrador

[ctx: Booking status]
en: Pending Payment
pt_PT: Pagamento Pendente

[ctx: Booking status]
en: Pending User Confirmation
pt_PT: Confirmação Pendente pelo Utilizador

en: Booking status changed. | %s booking statuses changed.
pt_PT[0]: Estafo da reserva alterado.
pt_PT[1]: %s Estado das reservas alterado.

en: Booking was edited.
pt_PT: A reserva foi editada.

en: Booking:
pt_PT: Reserva:

en: Bookings
pt_PT: Reservas

en: Bosnia and Herzegovina
pt_PT: Bósnia e Herzegovina

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
pt_PT: Marco conversível da Bósnia e Herzegovina

en: Botswana
pt_PT: Botsuana

en: Botswana pula
pt_PT: Pula do Botswana

en: Bouvet Island
pt_PT: Ilha Bouve

en: Braintree Payment Error: %s
pt_PT: Erro de Pagamento Braintree: %s

en: Braintree gateway cannot be enabled due to some problems: %s
pt_PT: A porta do Braintree não pode ser ativada devido a alguns problemas: %s

en: Braintree submitted for settlement (Transaction ID: %s)
pt_PT: O Braintree foi enviado para liquidação (ID da Transação: %s)

en: Braintree transaction voided
pt_PT: A Transação de Braintree foi anulada

en: Brazil
pt_PT: Brasi

en: Brazilian real
pt_PT: Real Brasileiro

en: British Indian Ocean Territory
pt_PT: Território britânico do Oceano Índico

en: British Virgin Islands
pt_PT: Ilhas Virgens Britânicas

en: Brunei dollar
pt_PT: Dólar do Brunei

en: Buffer time.
pt_PT: Tempo de buffer.

en: Bulgaria
pt_PT: Bulgária

en: Bulgarian lev
pt_PT: Lev Búlgaro

en: Burkina Faso
pt_PT: Burquina Faso

en: Burmese kyat
pt_PT: Kyat de Mianmar

en: Burundian franc
pt_PT: Franco do Burundi

en: By admin manually
pt_PT: Pelo administrador manualmente

en: By customer via email
pt_PT: Pelo cliente manualmente

en: By providing your IBAN and confirming this payment, you are authorizing this merchant and Stripe, our payment service provider, to send instructions to your bank to debit your account and your bank to debit your account in accordance with those instructions. You are entitled to a refund from your bank under the terms and conditions of your agreement with your bank. A refund must be claimed within 8 weeks starting from the date on which your account was debited.
pt_PT: Ao fornecer o seu IBAN e confirmar este pagamento, você está a autorizar este comerciante e Stripe, nosso provedor de serviços de pagamento, a enviar instruções ao seu banco para debitar na sua conta de acordo com essas instruções. Você tem direito a um reembolso de seu banco de acordo com os termos e condições de seu contrato com seu banco. O reembolso deve ser solicitado dentro de 8 semanas a partir da data em que sua conta foi debitada.

en: CFP franc
pt_PT: Franco CPF

en: Calendar
pt_PT: Calendário

en: Calendar Theme
pt_PT: Tema do Calendário

en: Calendar URL
pt_PT: URL do Calendário

en: Calendars Sync Status
pt_PT: Estado da Sincronização dos Calendários

en: Calendars Synchronization
pt_PT: Sincronização de Calendários

en: Calendars Synchronization Scheduler
pt_PT: Agendador de sincronização de calendários

en: Calendars Synchronization Status
pt_PT: Estado da Sincronização dos Calendários

en: Cambodia
pt_PT: Camboja

en: Cambodian riel
pt_PT: Riel Cambojano

en: Cameroon
pt_PT: Camarões

en: Can't charge the payment again: payment's flow already completed.
pt_PT: Não é possível cobrar o pagamento novamente: o fluxo do pagamento já foi concluído.

en: Canada
pt_PT: Canadá

en: Canadian dollar
pt_PT: Dólares Canadenses

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Cancel Booking
pt_PT: Cancelar Reserva

en: Cancel your booking
pt_PT: Cancelar a sua reserva

en: Cancelation of your booking is not possible for some reason. Please contact the website administrator.
pt_PT: A anulação da sua reserva não é possível por algum motivo. Entre em contacto com o administrador do sítio web.

en: Cancellation Details (if enabled)
pt_PT: Detalhes do Cancelamento (se ativado)

en: Cancellation Details Template
pt_PT: Modelo de Detalhes do Cancelamento

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Cancelado <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Cancelados <span class="count">(%s)</span>

en: Cancelled Booking Email
pt_PT: E-mail de Cancelamento de Reserva

en: Cancelling...
pt_PT: A cancelar...

en: Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by booking %3$s. | Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by bookings %3$s.
pt_PT[0]: Não é possível importar novo evento. Datas de %1$s a %2$s estão parcialmente bloqueadas pela reserva %3$s.
pt_PT[1]: Não é possível importar novo evento. Datas de %1$s a %2$s estão parcialmente bloqueadas pelas reservas %3$s.

en: Cannot read uploaded file
pt_PT: O ficheiro enviado não pode ser lido

en: Capacity
pt_PT: Capacidade

en: Cape Verde
pt_PT: Сabo Verde

en: Cape Verdean escudo
pt_PT: Escudo Cabo-Verdiano

en: Card
pt_PT: Cartão

en: Card Payments
pt_PT: Pagamentos com cartão

en: Categories
pt_PT: Categorias

en: Categories:
pt_PT: Categorias:

en: Cayman Islands
pt_PT: Ilhas Cayman

en: Cayman Islands dollar
pt_PT: Dólar das Ilhas Caimão

en: Central African CFA franc
pt_PT: Franco CFA de BEAC

en: Central African Republic
pt_PT: República Centro-Africana

en: Chad
pt_PT: Chade

en: Change Password
pt_PT: Alterar Palavra-passe

en: Charge
pt_PT: Cobrar

en: Charge %1$s for %2$s created.
pt_PT: Cobrar %1$s por %2$s criado.

en: Charge %s failed.
pt_PT: Carregamento %s falhou.

en: Charge %s succeeded.
pt_PT: Carregamento %s bem sucedida.

en: Charge error. %s
pt_PT: Erro de carregamento. %s

en: Check Availability
pt_PT: Verificar Disponibilidade

en: Check-in
pt_PT: Registo de entrada

en: Check-in #%d
pt_PT: Registo de entrada #%d

en: Check-in / Check-out
pt_PT: Registo de entrada / Registo de saída

en: Check-in After
pt_PT: Check-in Depois

en: Check-in Date
pt_PT: Data do Check-in

en: Check-in Date:
pt_PT: Data de Check-in:

en: Check-in Time
pt_PT: Hora de Check-in

en: Check-in date
pt_PT: Data de check-in

en: Check-in date between
pt_PT: Data de check-in entre

en: Check-in date cannot be earlier than today.
pt_PT: A data de Check-in não deve ser antes do dia de hoje.

en: Check-in date is not set.
pt_PT: A data de check-in não está definida.

en: Check-in date is not valid.
pt_PT: A data de Check-in não é válido.

en: Check-in date presetted in the search form.
pt_PT: Data de check-in predefinida no formulário de pesquisa.

en: Check-in days
pt_PT: Dias de Check-in

en: Check-in:
pt_PT: Registo de entrada:

en: Check-in: %1$s, from %2$s
pt_PT: Check-in: %1$s, das %2$s

en: Check-out
pt_PT: Registo de saída

en: Check-out #%d
pt_PT: Registo de saída #%d

en: Check-out Before
pt_PT: Check-out Antes

en: Check-out Date
pt_PT: Data do Check-out

en: Check-out Date:
pt_PT: Data de Check-out:

en: Check-out Time
pt_PT: Hora de Check-out

en: Check-out date between
pt_PT: Data de check-out entre

en: Check-out date cannot be earlier than check-in date.
pt_PT: A data de check-out não pode ser anterior à data de check-in.

en: Check-out date is not set.
pt_PT: A data de check-out não está definida.

en: Check-out date is not valid.
pt_PT: A data de check-out não é válida.

en: Check-out date presetted in the search form.
pt_PT: Data de check-out predefinida no formulário de pesquisa.

en: Check-out days
pt_PT: Dias de Check-out

en: Check-out:
pt_PT: Registo de saída:

en: Check-out: %1$s, until %2$s
pt_PT: Check-out: %1$s, até %2$s

en: Checkout Form
pt_PT: Formulário de Check-out

en: Checkout Locale
pt_PT: Check-out Local

en: Checkout Page
pt_PT: Página de Check-out

en: Checkout data is not valid.
pt_PT: Dados de Checkout não são válidos.

en: Children
pt_PT: Crianças

en: Children %s
pt_PT: Crianças %s

en: Children %s:
pt_PT: Crianças %s:

en: Children number is not valid
pt_PT: O número de crianças não é válido

en: Children number is not valid.
pt_PT: O número de crianças não está válido.

en: Children:
pt_PT: Crianças:

en: Children:
pt_PT: Crianças:

en: Children: %s
pt_PT: Crianças: %s

en: Chilean peso
pt_PT: Peso Chileno

en: Chinese yuan
pt_PT: Yuan Chinês

en: Choose Additional Services
pt_PT: Escolha Serviços Adicionais

en: Choose Rate
pt_PT: Escolher Tarifa

en: Choose Theme Mode to display the content with the styles of your theme. Choose Developer Mode to control appearance of the content with custom page templates, actions and filters. This option can't be changed if your theme is initially integrated with the plugin.
pt_PT: Escolha o modo do tema para exibir o conteúdo com os estilos do seu tema. Escolha Modo de desenvolvedor para controlar a aparência do conteúdo com modelos de página personalizados, ações e filtros. Esta opção não poderá ser alterada se seu tema estiver inicialmente integrado com o plugin.

en: Choose dates to see relevant prices
pt_PT: Escolha as datas para ver os preços relevantes

en: Choose end date
pt_PT: Escolha a data final

en: Choose from the most used amenities
pt_PT: Escolha entre as comodidades mais usadas

en: Choose from the most used categories
pt_PT: Escolha entre as categorias mais usadas

en: Choose from the most used tags
pt_PT: Escolha uma das etiquetas mais usadas

en: Choose how to associate data
pt_PT: Escolha como associar os dados

en: Choose new dates to check availability of reserved accommodations in the original booking.
pt_PT: Escolha novas datas para verificar a disponibilidade de alojamentos reservados na reserva original.

en: Choose start date
pt_PT: Escolha a data de início

en: Chosen payment method is not available. Please refresh the page and try one more time.
pt_PT: O método de pagamento escolhido não está disponível. Por favor, atualize a página e tente novamente.

en: Christmas Island
pt_PT: Ilha do Natal

en: City
pt_PT: Cidade

en: City is required.
pt_PT: A cidade é obrigatória.

en: City view, seaside, swimming pool etc.
pt_PT: Vista da cidade, à beira-mar, piscina etc.

en: Clear Search Results
pt_PT: Limpar resultados de pesquisa

en: Click Apply
pt_PT: Clique em Aplicar

en: Click Enable All Notifications
pt_PT: Clique em Ativar Todas as Notificações

en: Click here to log in
pt_PT: Clique aqui para iniciar sessão

en: Click the link below to cancel your booking.
pt_PT: Clique no link abaixo para cancelar sua reserva.

en: Click the link below to confirm your booking.
pt_PT: Clique no link abaixo para confirmar sua reserva.

en: Clock
pt_PT: Relógio

en: Cocos (Keeling) Islands
pt_PT: Ilhas Cocos (Keeling)

en: Collapse All
pt_PT: Fechar Todos

en: Colombia
pt_PT: Colômbia

en: Colombian peso
pt_PT: Peso Colombiano

en: Comma-separated IDs.
pt_PT: IDs Separados-por-Vírgulas.

en: Comma-separated slugs of attributes.
pt_PT: Slugs de atributos separados por virgula.

en: Comment
pt_PT: Comentário

en: Comorian franc
pt_PT: Franco Comoriano

en: Comoros
pt_PT: Comores

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Completo <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Completados <span class="count">(%s)</span>

en: Configure terms
pt_PT: Configurar termos

en: Confirm
pt_PT: Confirmar

en: Confirm New Password
pt_PT: Confirmar Nova Palavra-passe

en: Confirm Reservation
pt_PT: Confirmar Reserva

en: Confirm new booking
pt_PT: Confirmar nova reserva

en: Confirm your booking
pt_PT: Confirme sua reserva

en: Confirmation Link
pt_PT: Link de Confirmação

en: Confirmation Link Expiration Time ( UTC )
pt_PT: Tempo de Expiração do Link de Confirmação (UTC)

en: Confirmation Mode
pt_PT: Modo de confirmação

en: Confirmation email has been sent to customer.
pt_PT: O email de confirmação foi enviado para o cliente.

en: Confirmation of your booking request is not possible for some reason. Please start a new booking request.
pt_PT: A confirmação da sua reserva não foi efetuada por algum motivo. Por favor, faça um novo pedido de reserva.

en: Confirmation upon payment
pt_PT: Confirmação após o pagamento

en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Confirmado <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Confirmado <span class="count">(%s)</span>

en: Congo (Brazzaville)
pt_PT: Congo - Brazzaville

en: Congo (Kinshasa)
pt_PT: Congo - Kinshasa

en: Congolese franc
pt_PT: Franco Congolês

en: Consumer key
pt_PT: Chave do consumidor

en: Consumer key ending in
pt_PT: Chave do consumidor terminando em

en: Consumer secret
pt_PT: Segredo do consumidor

en: Continue
pt_PT: Continuar

en: Cook Islands
pt_PT: Ilhas Cook

en: Copied!
pt_PT: Copiado!

en: Copy
pt_PT: Copiar

en: Copying to clipboard failed. Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
pt_PT: Falha ao copiar para a área de transferência. Pressione Ctrl/Cmd+C para copiar.

en: Costa Rican col&oacute;n
pt_PT: Colon Costa-Riquenho

en: Could not create a customer.
pt_PT: Não foi possível criar um cliente.

en: Could not retrieve a customer.
pt_PT: Não foi possível recuperar um cliente.

en: Count of real accommodations of this type in your hotel.
pt_PT: Contagem de alojamentos reais deste tipo no seu hotel.

en: Count per page
pt_PT: Contagem por página

en: Country
pt_PT: País

en: Country is required.
pt_PT: O país é obrigatório.

en: Country of residence
pt_PT: País de residência

en: Country of residence field is required for reservation.
pt_PT: O país de residência é obrigatório para a reserva.

en: Coupon
pt_PT: Cupão

en: Coupon Code:
pt_PT: Código do Cupão:

en: Coupon applied successfully.
pt_PT: O cupão foi aplicado com sucesso.

en: Coupon code
pt_PT: Código do Cupão

en: Coupon code is empty.
pt_PT: O código do Cupão está vazio.

en: Coupon is not valid.
pt_PT: O cupão não é válido.

en: Coupon usage limit has been reached.
pt_PT: O limite de uso do Cupão foi atingido.

en: Coupon: %s
pt_PT: Cupão: %s

en: Coupons
pt_PT: Cupões

en: Create Booking
pt_PT: Criar Reserva

en: Create Payment
pt_PT: Criar Pagamento

en: Create Rate
pt_PT: Criar Tarifa

en: Create an account
pt_PT: Criar uma conta

en: Created on:
pt_PT: Criado em:

en: Credit or debit card
pt_PT: Cartão de Crédito ou de Débito

en: Croatia
pt_PT: Croácia

en: Croatian kuna
pt_PT: Kuna Croata

en: Cuban convertible peso
pt_PT: Peso Conversível Cubano

en: Cuban peso
pt_PT: Peso Cubano

en: Cura&ccedil;ao
pt_PT: Curaçau

en: Currency
pt_PT: Moeda

en: Currency Position
pt_PT: Posição da moeda

en: Custom
pt_PT: Personalizado

en: Custom CSS class for shortcode wrapper
pt_PT: Classe personalizada de CSS para wrapper de shortcode

en: Custom attributes for advanced search.
pt_PT: Atributos personalizados para pesquisa avançada.

en: Custom field name. Required if "orderby" is one of the "meta_value", "meta_value_num" or "meta_value_*".
pt_PT: Nome do campo personalizado. Obrigatório se "orderby" for um dos "meta_value", "meta_value_num" ou "meta_value_ *".

en: Custom translations and edits
pt_PT: Traduções personalizadas e edições

en: Customer
pt_PT: Cliente

en: Customer Account
pt_PT: Conta de Cliente

en: Customer Address
pt_PT: Endereço do Cliente

en: Customer City
pt_PT: Cidade do Cliente

en: Customer Country
pt_PT: País do Cliente

en: Customer Email
pt_PT: Email do Cliente

en: Customer Emails
pt_PT: Emails de clientes

en: Customer First Name
pt_PT: Primeiro Nome do Cliente

en: Customer Info
pt_PT: Informações do Cliente

en: Customer Information
pt_PT: Informação do Cliente

en: Customer Last Name
pt_PT: Sobrenome do Cliente

en: Customer Note
pt_PT: Nota do Cliente

en: Customer Phone
pt_PT: Telefone do Cliente

en: Customer Postcode
pt_PT: Código Postal do Cliente

en: Customer Registration Email
pt_PT: Endereço eletrónico de Registo de Cliente

en: Customer State/County
pt_PT: Estado/Município do cliente

en: Customer data updated.
pt_PT: Dados do cliente atualizados.

en: Customer information is required when placing admin bookings.
pt_PT: As informações do cliente são necessárias ao fazer reservas de administrador.

en: Customers
pt_PT: Clientes

en: Cyprus
pt_PT: Chipre

en: Czech Republic
pt_PT: República Checa

en: Czech koruna
pt_PT: Coroa Checa

en: Danish
pt_PT: Dinamarquês

en: Danish krone
pt_PT: Coroa Dinamarquesa

en: Dark Blue
pt_PT: Azul Escuro

en: Dark Green
pt_PT: Verde Escuro

en: Dark Red
pt_PT: Vermelho Escuro

en: Dashboard
pt_PT: Painel de controlo

en: Date
pt_PT: Data

en: Date Registered
pt_PT: Data Registada

en: Date and time
pt_PT: Data e hora

[ctx: Date format tip]
en: Formatted as %s
pt_PT: Formatada como %s

[ctx: Date format tip]
en: Preset date. Formatted as %s
pt_PT: Data predefinida. Formatada como %s

en: Date of reservation between
pt_PT: Data da reserva entre

en: Date:
pt_PT: Data:

en: Datepicker Date Format
pt_PT: Formato da data Datepicker

en: Dates
pt_PT: Datas

en: Day
pt_PT: Dia

en: Day in the past
pt_PT: Dia no passado

en: Days
pt_PT: Dias

en: Deactivate License
pt_PT: Desativar Licença

en: Dear %1$s %2$s, we received your request for reservation.
pt_PT: Caro %1$s %2$s, recebemos seu pedido de reserva.

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is approved!
pt_PT: Caro %1$s %2$s, sua reserva foi aprovada!

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is cancelled!
pt_PT: Caro %1$s %2$s, a sua reserva foi cancelada!

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is pending.
pt_PT: Caro %1$s %2$s, a sua reserva está pendente.

en: Decimal number
pt_PT: Número decimal

en: Default
pt_PT: Padrão

en: Default Country on Checkout
pt_PT: País por defeito no Checkout

en: Default Gateway
pt_PT: Gateway Padrão

en: Default Sort Order
pt_PT: Ordenação por defeito

en: Default Text
pt_PT: Texto predefinido

en: Default language
pt_PT: Idioma Padrão

en: Default:
pt_PT: Padrão:

en: Delete
pt_PT: Excluir

en: Delete All Logs
pt_PT: Apagar Todos os Logs

en: Delete Permanently
pt_PT: Apagar permanentemente

en: Deleting...
pt_PT: A eliminar...

en: Denmark
pt_PT: Dinamarca

en: Deposit
pt_PT: Depósito

en: Deposit Amount
pt_PT: Valor do Depósito

en: Deposit Time Frame (days)
pt_PT: Prazo de depósito (dias)

en: Deposit Type
pt_PT: Tipo de Depósito

en: Deposit:
pt_PT: Depósito:

en: Deprecated since %s
pt_PT: Obsoleto desde %s

en: Deprecated tags in header of %s
pt_PT: Há etiquetas descontinuadas no cabeçalho de %s

en: Deprecated tags in subject of %s
pt_PT: Há etiquetas descontinuadas no tópico %s

en: Deprecated tags in template of %s
pt_PT: Há etiquetas descontinuadas no tópico %s

en: Deprecated.
pt_PT: Descontinuada.

en: Descending (3, 2, 1)
pt_PT: Descendente (3, 2, 1)

en: Description
pt_PT: Descrição

en: Description is missing.
pt_PT: Falta a descrição.

en: Description: %s.
pt_PT: Descrição: %s.

en: Designates the ascending or descending order of sorting.
pt_PT: Designa a ordem crescente ou decrescente de classificação.

en: Details
pt_PT: Detalhes

en: Details of booking
pt_PT: Detalhes da reserva

en: Details of payment
pt_PT: Detalhes do pagamento

en: Details of your reservation have just been sent to you in a confirmation email. Please check your inbox to complete booking.
pt_PT: Os detalhes da sua reserva foram enviados para si por e-mail. Verifique a sua caixa de entrada para concluí-la.

en: Details:
pt_PT: Detalhes:

en: Developer Mode
pt_PT: Modo de Desenvolvedor

en: Direct Bank Transfer
pt_PT: Transferência bancária direta

en: Direct Booking Form
pt_PT: Formulário de reserva direta

en: Disable "adults" and "children" options for my website.
pt_PT: Desative as opções "adultos" e "crianças" do meu site.

en: Disable "children" option for my website (hide "children" field and use Guests label instead).
pt_PT: Desative a opção "crianças" no meu site (oculte o campo "crianças" e use o marcador Hóspedes).

en: Disable Booking
pt_PT: Desativar reserva

en: Disable IPN Verification
pt_PT: Desativar a Verificação de IPN

en: Disable this email notification
pt_PT: Desativar esta notificação de e-mail

en: Disabled
pt_PT: Desativado

en: Discount
pt_PT: Desconto

en: Dismiss
pt_PT: Dispensar

en: Display Accommodation Types
pt_PT: Mostrar Tipos de Alojamento

en: Display Checkout in the user's preferred language, if available.
pt_PT: Exibir o Check-out no idioma preferido do utilizador, se disponível.

en: Display Options
pt_PT: Opções de Exibição

en: Display accommodation type with title and image.
pt_PT: Exibir tipo de alojamento com o título e imagem.

en: Display availability calendar of the current accommodation type or by ID.
pt_PT: Mostra o calendário de disponibilidade do tipo de alojamento atual ou por ID.

en: Display booking and payment details.
pt_PT: Exibir detalhes de reserva e pagamento.

en: Display booking cancelation details.
pt_PT: Exibir detalhes de cancelamento de reserva.

en: Display calendars synchronization status.
pt_PT: Mostrar o estado da sincronização dos calendários.

en: Display checkout form.
pt_PT: Exibir formulário de Check-out.

en: Display gallery images of accommodation page in lightbox.
pt_PT: Exibir galeria de imagens da página de alojamento na caixa luminada.

en: Display imported bookings.
pt_PT: Exibir reservas importadas.

en: Display listing of accommodation types that meet the search criteria.
pt_PT: Mostrar a lista de tipos de alojamento que correspondem aos critérios de pesquisa.

en: Display log in form or customer account area.
pt_PT: Exibir login na área de formulário ou conta do cliente.

en: Display search form.
pt_PT: Mostrar formulário de pesquisa.

en: Display the attribute in details section of an accommodation type.
pt_PT: Exiba o atributo na seção de detalhes de um tipo de alojamento.

en: Djibouti
pt_PT: Djibuti

en: Djiboutian franc
pt_PT: Franco do Djibuti

en: Do not apply booking rules for admin bookings.
pt_PT: Não aplicar regras de reserva para as reservas de administradores.

en: Do not export imported bookings.
pt_PT: Não exporte reservas importadas.

en: Dominican Republic
pt_PT: República Dominicana

en: Dominican peso
pt_PT: Peso dominicano

en: Done
pt_PT: Concluido

en: Download Calendar
pt_PT: Fazer o Download do Calendário

en: Duplicate
pt_PT: Duplicar

en: Duplicate Rate
pt_PT: Duplicar Tarifa

en: Dutch
pt_PT: Holandês

en: East Caribbean dollar
pt_PT: Dólar do Caribe Oriental

en: Ecuador
pt_PT: Equador

en: Edit
pt_PT: Editar

en: Edit %s
pt_PT: Editar %s

en: Edit Accommodation
pt_PT: Editar Alojamento

en: Edit Accommodation Category
pt_PT: Editar Categoria de Alojamento

en: Edit Accommodation Tag
pt_PT: Editar Etiqueta de Alojamento

en: Edit Accommodation Type
pt_PT: Editar Tipo de Alojamento

en: Edit Accommodations
pt_PT: Editar Alojamentos

en: Edit Amenity
pt_PT: Editar Comodidade

en: Edit Attribute
pt_PT: Editar Atributo

en: Edit Booking
pt_PT: Editar Reserva

en: Edit Booking #%d
pt_PT: Editar reserva #%d

en: Edit Coupon
pt_PT: Editar Cupão

en: Edit Dates
pt_PT: Editar datas

en: Edit External Calendars of "%s"
pt_PT: Editar calendários externos de "%s"

en: Edit Payment
pt_PT: Editar Pagamento

en: Edit Rate
pt_PT: Editar Tarifa

en: Edit Season
pt_PT: Editar Temporada

en: Edit Service
pt_PT: Editar Serviço

en: Edit User Profile
pt_PT: Editar o Perfil de Utilizador

en: Egypt
pt_PT: Egito

en: Egyptian pound
pt_PT: Libra Egípcia

en: El Salvador
pt_PT: República do Salvador

en: Email
pt_PT: Endereço eletrónico

en: Email Sender
pt_PT: Remetente do E-mail

en: Email Settings
pt_PT: Configurações do E-mail

en: Email Template
pt_PT: Template de Email

en: Email is required.
pt_PT: O e-mail é obrigatório.

en: Email that will be sent to Admin when customer cancels booking.
pt_PT: Um e-mail será enviado ao administrador quando o cliente cancelar a reserva.

en: Email that will be sent to Admin when customer confirms booking.
pt_PT: E-mail que será enviado ao administrador quando o cliente confirmar a reserva.

en: Email that will be sent to Admin when payment is completed.
pt_PT: O e-mail que será enviado ao administrador quando o pagamento for concluído.

en: Email that will be sent to a customer after they registered on your site.
pt_PT: Mensagem eletrónica que será enviada ao cliente após efetuar a reserva no nosso sítio web.

en: Email that will be sent to administrator after booking is placed.
pt_PT: Email que será enviado ao administrador após a realização da reserva.

en: Email that will be sent to customer after booking is placed.
pt_PT: E-mail que será enviado ao cliente após efetuar a reserva.

en: Email that will be sent to customer when booking is approved.
pt_PT: Email que será enviado ao cliente quando a reserva estiver aprovada.

en: Email that will be sent to customer when booking is cancelled.
pt_PT: E-mail que será enviado ao cliente quando a reserva for cancelada.

en: Email: %s
pt_PT: E-mail: %s

en: Empty means unlimited
pt_PT: Vazio significa ilimitado

en: Enable "%s"
pt_PT: Ativar "%s"

en: Enable "adults" and "children" options for my website (default).
pt_PT: Habilite as opções "adultos" e "crianças" para o meu site (por defeito).

en: Enable Archives
pt_PT: Ativar Arquivos

en: Enable Sandbox Mode
pt_PT: Ativar Modo Sandbox

en: Enable automatic external calendars synchronization
pt_PT: Ativar sincronização automática de calendários externos

en: Enable block editor for "%s".
pt_PT: Habilite o editor de blocos para "%s".

en: Enable search form to recommend the best set of accommodations according to a number of guests.
pt_PT: Habilite o formulário de pesquisa para recomendar o melhor conjunto de alojamentos de acordo com um número de hóspedes.

en: Enable the use of coupons.
pt_PT: Permitir o uso de cupões.

en: Enable variable pricing
pt_PT: Ativar preço variável

en: End
pt_PT: Terminar

en: End date
pt_PT: Data de Fim

en: English
pt_PT: Inglês

en: Enter percent or fixed amount according to selected type.
pt_PT: Preencha uma percentagem ou montante fixo consoante a categoria selecionada.

en: Equatorial Guinea
pt_PT: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt_PT: Eritreia

en: Eritrean nakfa
pt_PT: Nakfa da Eritreia

en: Error
pt_PT: Erro

en: Error while loading calendar (%1$s): %2$s
pt_PT: Um erro ocorreu ao carregar o calendário (%1$s): %2$s

en: Estonia
pt_PT: Estônia

en: Ethiopia
pt_PT: Etiópia

en: Ethiopian birr
pt_PT: Birr Etíope

en: Example
pt_PT: Exemplo

[ctx: Example: Breakfast for X guest(s)]
en:  guest(s)
pt_PT:  hóspede(s)

en: Excerpt (short description)
pt_PT: Resumo (breve descrição)

en: Expand
pt_PT: Expandir

en: Expand All
pt_PT: Expandir Todos

en: Expiration Date
pt_PT: Data de Validade

en: Expire %s
pt_PT: Expira %s

en: Expired
pt_PT: Expirado

en: Export
pt_PT: Exportar

en: Export Bookings
pt_PT: Exportar Reservas

en: Export admin blocks.
pt_PT: Exportar bloqueios de administrador.

en: Extend the functionality of Hotel Booking plugin with the number of helpful addons for your custom purposes.
pt_PT: Amplie a funcionalidade do plugin Hotel Booking com o número de complementos úteis para seus fins personalizados.

en: Extend the styling options of Hotel Booking plugin with the new free addon - Hotel Booking Styles.
pt_PT: Amplie as opções de estilo do plug-in Booking Hotel com o novo complemento gratuito - Styles Booking Hotels.

en: Extensions
pt_PT: Extensões

en: External
pt_PT: Externo

en: External Calendars
pt_PT: Calendários Externos

en: Failed
pt_PT: Falhou

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Falhou <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Falhados <span class="count">(%s)</span>

en: Failed Transaction Page
pt_PT: Página de Falha na Transação

en: Failed bookings: %s
pt_PT: Reservas que não foram bem sucedidas: %s

en: Falkland Islands
pt_PT: Ilhas Falkland

en: Falkland Islands pound
pt_PT: Libra das Ilhas Falkland

en: Faroe Islands
pt_PT: Ilhas Faroe

en: Featured Image
pt_PT: Imagem incorporada

en: Fee
pt_PT: Taxa

en: Fee Taxes
pt_PT: Taxa de Impostos

en: Fee:
pt_PT: Taxa:

en: Fees
pt_PT: Taxas

en: Fees Subtotal
pt_PT: Subtotal de taxas

en: Fiji
pt_PT: Ilhas Fiji

en: Fijian dollar
pt_PT: Dólar Fijiano

en: Finland
pt_PT: Finlândia

en: Finnish
pt_PT: Finlandês

en: First Name
pt_PT: Nome

en: First name is required.
pt_PT: O primeiro nome é obrigatório.

en: Fixed
pt_PT: Fixo

en: Footer Text
pt_PT: Texto de Rodapé

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages. You must have an SSL certificate installed to use this option.
pt_PT: Forçar SSL (HTTPS) nas páginas de checkout. É necessário ter um certificado SSL instalado para usar esta opção.

en: Force Secure Checkout
pt_PT: Forçar Checkout Seguro

en: France
pt_PT: França

en: Free
pt_PT: Livre

en: French
pt_PT: Francês

en: French Guiana
pt_PT: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt_PT: Polinésia Francesa

en: French Southern Territories
pt_PT: Territórios Franceses do Sul

en: Friday
pt_PT: Sexta-feira

en: Friendly name for identifying this key.
pt_PT: Nome amigável para identificar esta chave.

en: From
pt_PT: De

en: From %s to %s
pt_PT: De %s a %s

en: From Email
pt_PT: De E-mail

en: From Name
pt_PT: De Nome

en: From your account dashboard you can view <a href="%1$s">your recent bookings</a> or edit your <a href="%2$s">password and account details</a>.
pt_PT: No seu painel de controlo de conta, pode visualizar <a href="%1$s">as suas reservas recentes</a> ou editar a sua <a href="%2$s">palavra-passe e detalhes de conta</a>.

en: Full Amount
pt_PT: Quantia total

en: Full Guest Name
pt_PT: Nome completo do Hóspede

en: Full address fields are required for reservation.
pt_PT: O endereço completo é necessário para a reserva.

en: Gabon
pt_PT: Gabão

en: Gallery
pt_PT: Galeria

en: Gambia
pt_PT: Gâmbia

en: Gambian dalasi
pt_PT: Dalasi Gambiano

en: Gateway
pt_PT: Portal de acesso

en: Gateway Mode
pt_PT: Modo de gateway

en: General
pt_PT: Geral

en: General Settings
pt_PT: Configurações Gerais

en: Generate
pt_PT: Gerar

en: Generate API key
pt_PT: Gerar chave API

en: Generate Accommodations
pt_PT: Gerar Alojamentos

en: Generate CSV
pt_PT: Gerar Ficheiro CSV

en: Georgia
pt_PT: Geórgia

en: Georgian lari
pt_PT: Lari Georgiano

en: German
pt_PT: Alemão

en: Germany
pt_PT: Alemanha

en: Get this Extension
pt_PT: Obtenha esta extensão

en: Ghana
pt_PT: Gana

en: Ghana cedi
pt_PT: Cedi de Gana

en: Gibraltar pound
pt_PT: Libra de Gibraltar

en: Grayscale
pt_PT: Cinza

en: Greece
pt_PT: Grécia

en: Greenland
pt_PT: Groelândia

en: Grenada
pt_PT: Granada

en: Guadeloupe
pt_PT: Guadalupe

en: Guatemalan quetzal
pt_PT: Quetzal Guatemalteco

en: Guernsey pound
pt_PT: Libra Guernsey

en: Guest Choice
pt_PT: Escolha do Hóspede

en: Guest Management
pt_PT: Gestão de hóspedes

en: Guest:
pt_PT: Hóspedes:

en: Guests
pt_PT: Hóspedes

en: Guests can check in any day.
pt_PT: Os hóspedes podem fazer check-in em qualquer dia.

en: Guests can check out any day.
pt_PT: Os hóspedes podem fazer check-out em qualquer dia.

en: Guests:
pt_PT: Hóspedes:

en: Guinea
pt_PT: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt_PT: Guiné-Bissau

en: Guinean franc
pt_PT: Franco Guineense

en: Guyana
pt_PT: Guiana

en: Guyanese dollar
pt_PT: Dólar da Guiana

en: Haitian gourde
pt_PT: Gourde Haitiana

en: Half a Year
pt_PT: Meio Ano

en: Half an Hour
pt_PT: Meia Hora

en: Header
pt_PT: Cabeçalho

en: Heard Island and McDonald Islands
pt_PT: Ilha Heard e Ilhas McDonald

en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>).
pt_PT: Olá %1$s (não %1$s? <a href="%2$s">Sair</a>).

en: Here you can see synchronization status of your external calendars.
pt_PT: Aqui é possível ver o estado de sincronização dos seus calendários externos.

en: Hi %1$s %2$s,
pt_PT: Olá %1$s %2$s,

en: Hide "adults" and "children" fields within search availability forms.
pt_PT: Oculte os campos "adultos" e "crianças" nos formulários de disponibilidade de pesquisa.

en: Hide reservation forms and buttons
pt_PT: Ocultar formulários de reserva e botões

en: Hold Ctrl / Cmd to select multiple.
pt_PT: Segure Ctrl/Cmd para selecionar varios.

en: Honduran lempira
pt_PT: Lempira Hondurenha

en: Hong Kong dollar
pt_PT: Dólar de Hong Kong

en: Hotel Booking Plugin
pt_PT: Plugin Hotel Booking

en: Hotel Customer
pt_PT: Cliente do Hotel

en: Hotel Manager
pt_PT: Gestor Hoteleiro

en: Hotel Worker
pt_PT: Trabalhador Hoteleiro

en: How many months to show.
pt_PT: Quantos meses a mostrar.

en: How many times the customer will be charged.
pt_PT: Quantas vezes o cliente será cobrado.

en: How often this fee is charged. Set 0 to charge each day of the stay period. Set 1 to charge once.
pt_PT: Com que frequência esta taxa é cobrada. Defina 0 para cobrar por dia do período da estada. Defina 1 para carregar uma vez.

en: Hungarian forint
pt_PT: Forint Húngaro

en: Hungary
pt_PT: Hungria

[ctx: I've read and accept the <tag>terms & conditions</tag>]
en: I've read and accept the %s
pt_PT: Eu li e aceito os %s

[ctx: I've read and accept the terms & conditions]
en: terms & conditions
pt_PT: termos e condições

en: ID of Accommodation Type to check availability.
pt_PT: ID do Tipo de Alojamento para verificar disponibilidade.

en: ID of accommodation type to display.
pt_PT: ID do tipo de alojamento a ser exibido.

en: ID of accommodation type.
pt_PT: ID do tipo de alojamento.

en: IDs of accommodations that will be shown.
pt_PT: IDs dos alojamentos que serão mostrados.

en: IDs of categories that will be shown.
pt_PT: IDs de categorias que serão mostradas.

en: IDs of services that will be shown.
pt_PT: IDs dos serviços que serão mostrados.

en: IDs of tags that will be shown.
pt_PT: IDs de etiquetas que serão mostradas.

en: Iceland
pt_PT: Islândia

en: Icelandic kr&oacute;na
pt_PT: Coroa Islandesa

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
pt_PT: Se você definir uma página de "Termos", o cliente será questionado se os aceita ao finalizar a compra.

en: If you did not place this booking, please ignore this email.
pt_PT: Se você não fez esta reserva, por favor, ignore este e-mail.

en: If your site is multilingual, you may use additional plugins to translate your added content into multiple languages allowing the site visitors to switch them.
pt_PT: Se seu site for multilíngue, é possível usar plugins adicionais para traduzir o conteúdo em vários idiomas, permitindo que os visitantes do site alterem o idioma.

en: Import Calendar
pt_PT: Importar Calendário

en: Imported %s
pt_PT: Importou %s

en: Imported booking.
pt_PT: Reserva importada.

en: In case the site currency differs from default currency in your Braintree account, you can set specific merchant account to avoid <a href="%s">complications with currencty conversions</a>. Otherwise leave the field empty.
pt_PT: Caso a moeda do site seja diferente da moeda usada na sua conta do Braintree, você poderá especificar a conta do comerciante para evitar <a href="%s">complicações com as conversões da moeda</a>. Caso contrario, basta deixar o campo em branco.

en: In the Global URL field, enter the url %s
pt_PT: No campo URL global, insira a url %s

en: In your Braintree account select Account > My User > View Authorizations.
pt_PT: Na conta do Braintree, selecione sua conta > Meu Utilizador > Ver autorizações.

en: In-house between
pt_PT: Internamente entre

en: Inactive
pt_PT: Inativo

en: Include
pt_PT: Incluir

en: India
pt_PT: Índia

en: Indian rupee
pt_PT: Rupia Indiana

en: Indonesia
pt_PT: Indonésia

en: Indonesian rupiah
pt_PT: Rúpia da Indonésia

en: Info
pt_PT: Informação

en: Insert into accommodation description
pt_PT: Inserir na descrição do alojamento

en: Insert into accommodation type description
pt_PT: Inserir na descrição do tipo de alojamento

en: Insert into attribute description
pt_PT: Inserir na descrição do atributo

en: Insert into booking description
pt_PT: Inserir na descrição da reserva

en: Insert into payment description
pt_PT: Inserir na descrição do pagamento

en: Insert into rate description
pt_PT: Inserir na descrição da tarifa

en: Insert into season description
pt_PT: Inserir na descrição da temporada

en: Insert into service description
pt_PT: Inserir na descrição do serviço

en: Install & Activate
pt_PT: Instalar & Ativar

en: Install <a href="%s" target="_blank">Hotel Booking addons</a> to manage their settings.
pt_PT: Instale <a href="%s" target="_blank"> o complemento Hotel Booking </a> para gerir as suas configurações.

en: Install Hotel Booking addons to manage their settings.
pt_PT: Instale o complemento Hotel Booking para gerir as suas configurações.

en: Install Pages
pt_PT: Instalar Páginas

en: Instructions
pt_PT: Instruções

en: Instructions for a customer on how to complete the payment.
pt_PT: Instruções para um cliente sobre como concluir o pagamento.

en: Interval
pt_PT: Intervalo

en: Interval for automatic cleaning of synchronization logs.
pt_PT: Intervalo para limpeza automática de logs de sincronização.

en: Invalid
pt_PT: Inválido

en: Invalid request.
pt_PT: Pedido inválido.

en: Iran
pt_PT: Irão

en: Iranian rial
pt_PT: Rial Iraniano

en: Iranian toman
pt_PT: Toman iraniano

en: Iraq
pt_PT: Iraque

en: Iraqi dinar
pt_PT: Dinar Iraquiano

en: Ireland
pt_PT: Irlanda

en: Isle of Man
pt_PT: Ilha do Man

en: Israeli new shekel
pt_PT: Novo Shekel Israelense

en: Italian
pt_PT: Italiano

en: Italy
pt_PT: Itália

en: Ivory Coast
pt_PT: Costa do Marfim

en: Jamaican dollar
pt_PT: Dólar Jamaicano

en: Japan
pt_PT: Japão

en: Japanese
pt_PT: Japonês

en: Japanese yen
pt_PT: Yen japonês

en: Jersey pound
pt_PT: Libra de Jersey

en: Jordan
pt_PT: Jordânia

en: Jordanian dinar
pt_PT: Dinar Jordaniano

en: Kazakhstan
pt_PT: Cazaquistão

en: Kazakhstani tenge
pt_PT: Tenge Cazaque

en: Kenya
pt_PT: Quênia

en: Kenyan shilling
pt_PT: Xelim Queniano

en: Kuwait
pt_PT: Kuweit

en: Kuwaiti dinar
pt_PT: Dinar Kuwaitiano

en: Kyrgyzstan
pt_PT: Quirguistão

en: Kyrgyzstani som
pt_PT: Som Quirguiz

en: Label
pt_PT: Rótulo

en: Language
pt_PT: Idioma

en: Language Guide
pt_PT: Guia de Idiomas

en: Lao kip
pt_PT: Kip do Laos

en: Last 30 days
pt_PT: Últimos 30 dias

en: Last Active
pt_PT: Última Atividade

en: Last Name
pt_PT: Sobrenome

en: Last access
pt_PT: Último acesso

en: Last modified date
pt_PT: Ultima data de modificação

en: Last month
pt_PT: Último mês

en: Last name is required.
pt_PT: O sobrenome é obrigatório.

en: Last quarter
pt_PT: Último trimestre

en: Last week
pt_PT: Última semana

en: Last year
pt_PT: Último ano

en: Later than max date for current check-in date
pt_PT: Mais tarde do que a data máxima para check-in atual

en: Latvia
pt_PT: Letônia

en: Leave blank to hide.
pt_PT: Deixe em branco para ocultar.

en: Leave empty to use accommodation type title.
pt_PT: Deixe em branco para usar o título do tipo de alojamento.

en: Leave this option empty to calculate total capacity automatically to meet the exact number of adults AND children set above. This is the default behavior. Configure this option to allow any variations of adults OR children set above at checkout so that in total it meets the limit of manually set "Capacity". For example, configuration "adults:5", "children:4", "capacity:5" means the property can accommodate up to 5 adults, up to 4 children, but up to 5 guests in total (not 9).
pt_PT: Deixe esta opção em branco para calcular automaticamente a capacidade total de modo corresponder ao número exato de adultos E crianças definidos acima. Este é o comportamento por defeito. Configure esta opção para permitir quaisquer variações de adultos OU crianças definidas acima no checkout, para que, no total, corresponda ao limite de "Capacidade" definido manualmente. Por exemplo, a configuração "adultos: 5", "crianças: 4", "capacidade: 5" significa que a propriedade pode acomodar até 5 adultos, até 4 crianças, mas até 5 pessoas no total (não 9).

en: Lebanese pound
pt_PT: Libra Libanesa

en: Lebanon
pt_PT: Líbano

en: Lesotho
pt_PT: Lesoto

en: Lesotho loti
pt_PT: Loti do Lesoto

en: Less than min days stay
pt_PT: Estadia por menos dias do que o mínimo de dias definido

en: Liberia
pt_PT: Libéria

en: Liberian dollar
pt_PT: Dólar Liberiano

en: Libya
pt_PT: Líbia

en: Libyan dinar
pt_PT: Dinar Líbio

en: License
pt_PT: Licença

en: License Key
pt_PT: Chave de Licença

en: Light Blue
pt_PT: Azul Claro

en: Light Coral
pt_PT: Coral Claro

en: Light Green
pt_PT: Verde Claro

en: Light Yellow
pt_PT: Amarela claro

en: Limit
pt_PT: Limite

en: Limit of days the fee is charged. Set 0 to charge each day of stay period. Set 1 to charge once.
pt_PT: Limite de dias em que a taxa é cobrada. Defina 0 para cobrar por dia do período de estada. Defina 1 para carregar uma vez.

en: Link the attribute to an archive page with all accommodation types that have this attribute.
pt_PT: Vincule o atributo a uma página de arquivo com todos os tipos de alojamento que possuem este atributo.

en: Link to My Account page
pt_PT: Ligação para a página A Minha Conta

en: Lithuania
pt_PT: Lituânia

en: Live
pt_PT: Ao Vivo

en: Locked (Booked or Pending)
pt_PT: Fechado (Reservado ou Pendente)

en: Log in here: %s
pt_PT: Iniciar sessão aqui: %s

en: Logical relationship between each taxonomy when there is more than one.
pt_PT: Relação lógica entre cada taxonomia quando houver mais de uma.

en: Login to your 2Checkout account and click the Notifications tab
pt_PT: Faça login com sua conta 2Checkout e clique na aba de Notificações

en: Login: %s
pt_PT: Iniciar sessão: %1$s

en: Logo URL
pt_PT: Logotipo do URL

en: Logout
pt_PT: Encerrar Sessão

en: Logs
pt_PT: Registos

en: Lowest price of accommodation for selected number of days if check-in and check-out dates are not set. Example: set 0 to display today's lowest price, set 7 to display the lowest price for the next week.
pt_PT: O preço mais baixo de alojamento para um número selecionado de dias, se as datas de check-in e check-out não estiverem definidas. Por exemplo: insira 0 para exibir o preço mais baixo de hoje, insira 7 para exibir o preço mais baixo para a próxima semana.

en: Luxembourg
pt_PT: Luxemburgo

en: Macanese pataca
pt_PT: Pataca Macaense

en: Macao S.A.R., China
pt_PT: Macau S.A.R., China

en: Macedonia
pt_PT: Macedónia

en: Macedonian denar
pt_PT: Dinar Macedónio

en: Madagascar
pt_PT: Madagáscar

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Booking ID as the payment reference.
pt_PT: Faça o seu pagamento diretamente para a nossa conta bancária. Por favor, utilize o seu ID de reserva como referência de pagamento.

en: Malagasy ariary
pt_PT: Ariari Malgaxe

en: Malawi
pt_PT: Malavi

en: Malawian kwacha
pt_PT: Kwacha Malauiano

en: Malaysia
pt_PT: Malásia

en: Malaysian ringgit
pt_PT: Ringgits da Malásia

en: Maldives
pt_PT: Maldivas

en: Maldivian rufiyaa
pt_PT: Rupia Maldivana

en: Manage your hotel booking services. Perfect for hotels, villas, guest houses, hostels, and apartments of all sizes.
pt_PT: Gira os seus serviços de reserva de hotel. Perfeito para hotéis, villas, pousadas, albergues e apartamentos de todos os tamanhos.

en: Manual Payment
pt_PT: Pagamento manual

en: Manx pound
pt_PT: Libra Manx

en: Marshall Islands
pt_PT: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt_PT: Martinica

en: Mauritania
pt_PT: Mauritânia

en: Mauritanian ouguiya
pt_PT: Ouguiya Mauritana

en: Mauritian rupee
pt_PT: Rupia Mauriciana

en: Mauritius
pt_PT: Ilhas Maurícias

en: Max Adults
pt_PT: Máximo de Adultos

en: Max Children
pt_PT: Máximo de Crianças

en: Max occupancy:
pt_PT: Ocupação Máxima:

en: Maximum
pt_PT: Máximo

en: Maximum Days
pt_PT: Dias Máximos

en: Maximum accommodation occupancy available in the Search Form.
pt_PT: Máximo de lugares de alojamento disponíveis no formulário de pesquisa.

en: Maximum advance reservation
pt_PT: Reserva antecipada máxima

en: Maximum execution time is set to %d seconds.
pt_PT: O tempo de execução máximo foi definido para %d segundos.

en: Maximum stay
pt_PT: Estadia máxima

en: Mayotte
pt_PT: Maiote

en: Merchant Account ID
pt_PT: ID da Conta do Comerciante

en: Merchant ID
pt_PT: ID do Comerciante

en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Message:
pt_PT: Mensagem:

en: Meta Name
pt_PT: Nome Meta

en: Meta Type
pt_PT: Tipo Meta

en: Meta value
pt_PT: Valor meta

en: Method: %s
pt_PT: Método: %s

en: Mexican peso
pt_PT: Peso Mexicano

en: Mexico
pt_PT: México

en: Micronesia
pt_PT: Micronésia

en: Minimal
pt_PT: Mínimo

en: Minimal Blue
pt_PT: Azul Mínimo

en: Minimal Orange
pt_PT: Laranja Mínimo

en: Minimum
pt_PT: Mínimo

en: Minimum Days
pt_PT: Dias Mínimos

en: Minimum advance reservation
pt_PT: Reserva mínima antecipada

en: Minimum stay
pt_PT: Estadia mínima

en: Misc
pt_PT: Diversos

en: Modified on:
pt_PT: Modificado em:

en: Moldova
pt_PT: Moldávia

en: Moldovan leu
pt_PT: Leu Moldavo

en: Monaco
pt_PT: Mónaco

en: Monday
pt_PT: Segunda-feira

en: Mongolia
pt_PT: Mongólia

en: Mongolian t&ouml;gr&ouml;g
pt_PT: Tugrik Mongol

en: Month
pt_PT: Mês

en: Montserrat
pt_PT: Monserrate

en: More Styles
pt_PT: Mais estilos

en: More than max days stay
pt_PT: Estadia por mais dias do que o número máximo de dias definido

en: Moroccan dirham
pt_PT: Dirham Marroquino

en: Morocco
pt_PT: Marrocos

en: Move price to top to set higher priority.
pt_PT: Mover o preço para cima para prioridade mais alta.

en: Move to Trash
pt_PT: Mover para o Lixo

en: Mozambican metical
pt_PT: Metical Moçambicano

en: Mozambique
pt_PT: Moçambique

en: Multilingual content
pt_PT: Conteúdo multilíngue

en: My Account
pt_PT: A minha conta

en: My Account Page
pt_PT: Página A Minha Conta

en: NOTE:
pt_PT: NOTA:

en: Name
pt_PT: Nome

en: Name (numeric)
pt_PT: Nome (numérico)

en: Name: %1$s %2$s
pt_PT: Nome: %1$s %2$s

en: Namibia
pt_PT: Namíbia

en: Namibian dollar
pt_PT: Dólar Namíbiano

en: Need more gateways? Use our Hotel Booking <a href="%s" target="_blank">WooCommerce Payments</a> extension.
pt_PT: Precisa de mais gateways? Use nossa extensão <a href="%s" target="_blank">WooCommerce Payments</a>.

en: Nepalese rupee
pt_PT: Rupia Nepalesa

en: Netherlands
pt_PT: Holanda

en: Netherlands Antillean guilder
pt_PT: Florim das Antilhas Holandesas

en: Never Delete
pt_PT: Nunca Apagar

en: New %s
pt_PT: Novo %s

en: New Accommodation
pt_PT: Novo Alojamento

en: New Accommodation Category Name
pt_PT: Novo Nome de Categoria de Alojamento

en: New Accommodation Tag Name
pt_PT: Novo Nome de Etiqueta de Alojamento

en: New Accommodation Type
pt_PT: Novo Tipo de Alojamento

en: New Amenity Name
pt_PT: Nome da Nova Comodidade

en: New Attribute
pt_PT: Novo Atributo

en: New Booking
pt_PT: Nova Reserva

en: New Booking Details
pt_PT: Novos detalhes da reserva

en: New Booking Email (Confirmation by Admin)
pt_PT: E-mail de Nova Reserva (Confirmação pelo Administrador)

en: New Booking Email (Confirmation by User)
pt_PT: E-mail de Nova Reserva (Confirmação pelo Utilizador)

en: New Caledonia
pt_PT: Nova Caledônia

en: New Coupon
pt_PT: Novo Cupão

en: New Password
pt_PT: Nova Palavra-Passe

en: New Payment
pt_PT: Novo Pagamento

en: New Rate
pt_PT: Nova Tarifa

en: New Season
pt_PT: Nova Temporada

en: New Service
pt_PT: Novo Serviço

en: New Taiwan dollar
pt_PT: Novo Dólar Taiwanês

en: New Zealand
pt_PT: Nova Zelândia

en: New Zealand dollar
pt_PT: Dólar da Nova Zelândia

en: New booking #%1$d. The dates from %2$s to %3$s are now blocked.
pt_PT: Nova reserva #%1$d. As datas de %2$s a %3$s estão bloqueadas agora.

en: New fee
pt_PT: Nova taxa

en: New tax
pt_PT: Novo imposto

en: Next &gt;
pt_PT: Próximo &gt;

en: Nicaragua
pt_PT: Nicarágua

en: Nicaraguan c&oacute;rdoba
pt_PT: Córdoba Nicaraguano

en: Niger
pt_PT: Níger

en: Nigeria
pt_PT: Nigéria

en: Nigerian naira
pt_PT: Naira Nigeriano

en: Nights
pt_PT: Noites

en: No &quot;%s&quot; found
pt_PT: &quot;%s&quot; não encontrado

en: No Accommodation types found
pt_PT: Não foram encontrados tipos de Alojamento

en: No Accommodation types found in Trash
pt_PT: Não foram encontrados tipos de Alojamento no Lixo

en: No Attributes found
pt_PT: Nenhum atributo encontrado

en: No Attributes found in Trash
pt_PT: Nenhum atributo encontrado no lixo

en: No accommodations found
pt_PT: Nenhum alojamento encontrado

en: No accommodations found in Trash
pt_PT: Não foram encontrados alojamentos no Lixo

en: No accommodations found.
pt_PT: Nenhum alojamento encontrado.

en: No accommodations matching criteria.
pt_PT: Nenhum alojamento corresponde aos critérios.

en: No amenities found.
pt_PT: Nenhuma Comodidade encontrada.

en: No bookings found
pt_PT: Nenhuma reserva encontrada

en: No bookings found for your request.
pt_PT: Nenhuma reserva encontrada para sua solicitação.

en: No bookings found in Trash
pt_PT: Nenhuma reserva foi encontrada no Lixo

en: No bookings found.
pt_PT: Nenhuma reserva encontrada.

en: No categories found.
pt_PT: Nenhuma categoria encontrada.

en: No coupons found
pt_PT: Nenhum cupão foi encontrado

en: No coupons found in Trash
pt_PT: Nenhum cupão foi encontrado no Lixo

en: No customer was deleted.
pt_PT: Nenhum cliente foi eliminado.

en: No enough data
pt_PT: Não há dados suficientes

en: No extensions found.
pt_PT: Não foram encontradas extensões.

en: No fees have been created yet.
pt_PT: Nenhuma taxa foi criada ainda.

en: No keys found.
pt_PT: Nenhuma chave encontrada.

en: No order
pt_PT: Nº ordem

en: No payments found
pt_PT: Nenhum pagamento encontrado

en: No payments found in Trash
pt_PT: Nenhum pagamento foi encontrado no Lixo

en: No rates found
pt_PT: Nenhuma tarifa encontrada

en: No rates found in Trash
pt_PT: Nenhuma tarifa encontrada no Lixo

en: No seasons found
pt_PT: Nenhuma temporada foi encontrada

en: No seasons found in Trash
pt_PT: Nenhuma temporada foi encontrada no Lixo

en: No services found
pt_PT: Nenhum serviço encontrado

en: No services found in Trash
pt_PT: Nenhum serviço encontrado no Lixo

en: No services matched criteria.
pt_PT: Nenhum serviço foi encontrado.

en: No tags found.
pt_PT: Nenhuma etiqueta encontrada.

en: No taxes have been created yet.
pt_PT: Nenhum imposto foi criado ainda.

en: Nonce verification failed.
pt_PT: A verificação Nonce falhou.

en: None
pt_PT: Nenhum

en: Norfolk Island
pt_PT: Ilha de Norfolk

en: North Korea
pt_PT: Coreia do Norte

en: North Korean won
pt_PT: Coreia do Norte ganhou

en: Northern Mariana Islands
pt_PT: Ilhas Marianas do Norte

en: Norway
pt_PT: Noruega

en: Norwegian
pt_PT: Norueguês

en: Norwegian krone
pt_PT: Coroa Norueguesa

en: Not Available
pt_PT: Não disponível

en: Not available
pt_PT: Não disponível

en: Not check-in
pt_PT: Não fazer check-in

en: Not check-out
pt_PT: Não fazer check-out

en: Not stay-in
pt_PT: Não ficar

en: Note
pt_PT: Nota

en: Note is required.
pt_PT: Nota é necessária.

en: Note: %s
pt_PT: Nota: %s

en: Note: booking rules are disabled in the plugin settings and are not taken into account.
pt_PT: Nota: as regras de reserva estão desativadas nas configurações do plugin não são consideradas.

en: Note: link expires on
pt_PT: Note: este link expira em

en: Notes
pt_PT: Notas

en: Nothing found.
pt_PT: Nada encontrado.

en: Nothing found. Please try again with different search parameters.
pt_PT: Nada encontrado. Por favor, tente novamente com parâmetros de pesquisa diferentes.

en: Number of Accommodations:
pt_PT: Nº de Alojamentos:

en: Number of accommodations
pt_PT: Número de alojamentos

en: Number of comments
pt_PT: Número de comentários

en: Numeric
pt_PT: Numérico

en: Numeric meta value
pt_PT: Valor meta numérico

en: Old Password
pt_PT: Palavra-passe antiga

en: Oman
pt_PT: Omã

en: Omani rial
pt_PT: Rial Omanense

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Em Espera <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Em Espera <span class="count">(%s)</span>

en: Once
pt_PT: Uma vez

en: Once Daily
pt_PT: Uma vez Diariamente

en: Once Hourly
pt_PT: Uma vez Por Hora

en: Optional description of the "Children" field.
pt_PT: Descrição opcional do campo "Crianças".

en: Optional.
pt_PT: Opcional.

en: Order
pt_PT: Ordenar

en: Order By
pt_PT: Ordenar por

en: Original Booking Details
pt_PT: Detalhes originais da reserva

en: Other
pt_PT: Outro

en: Owner of these keys.
pt_PT: Proprietário destas chaves.

en: Page order
pt_PT: Ordenação da página

en: Page to confirm booking cancelation.
pt_PT: Página para confirmar o cancelamento da reserva.

en: Page to redirect to after a booking is canceled.
pt_PT: Página para redirecionar após cancelamento de uma reserva.

en: Page user will be redirected to once the booking is confirmed via email or by admin.
pt_PT: O utilizador da página será redirecionado assim que a reserva for confirmada por e-mail ou pelo administrador.

en: Pages
pt_PT: Páginas

en: Paid
pt_PT: Pago

en: Paid: %s
pt_PT: Pago: %s

en: Pakistan
pt_PT: Paquistão

en: Pakistani rupee
pt_PT: Rupia Paquistanesa

en: Palestinian Territory
pt_PT: Território Palestino

en: Panama
pt_PT: Panamá

en: Panamanian balboa
pt_PT: Balboa do Panamá

en: Papua New Guinea
pt_PT: Papua Nova Guiné

en: Papua New Guinean kina
pt_PT: Kina Papuásia

en: Paraguay
pt_PT: Paraguai

en: Paraguayan guaran&iacute;
pt_PT: Guarani Paraguaio

en: Parameters
pt_PT: Parâmetros

en: Parent Accommodation Category
pt_PT: Categoria de Alojamento Pai

en: Parent Accommodation Category:
pt_PT: Categoria de Alojamento Pai:

en: Parent Accommodation Tag
pt_PT: Etiqueta de Alojamento Pai

en: Parent Accommodation Tag:
pt_PT: Etiqueta de Alojamento Pai:

en: Parent Amenity
pt_PT: Comodidade Pai

en: Parent Amenity:
pt_PT: Comodidade Pai:

en: Parent ID
pt_PT: ID do pai

en: Partial PayPal refund processed: %s
pt_PT: Reembolso Parcial do PayPal Processado: %s

en: Password changed.
pt_PT: Palavra-passe alterada.

en: Password: %s
pt_PT: Palavra-passe: %s

en: Passwords do not match.
pt_PT: As palavras-passe não coincidem.

en: Pay by Card (Beanstream)
pt_PT: Pague com Cartão (Beanstream)

en: Pay by Card (Braintree)
pt_PT: Pago por Cartão (Braintree)

en: Pay by Card (Stripe)
pt_PT: Pagar com Cartão (Stripe)

en: Pay on Arrival
pt_PT: Pagar à chegada

en: Pay via PayPal
pt_PT: Pagar com Paypal

en: Pay with cash on arrival.
pt_PT: Pagar com dinheiro à chegada.

en: Pay with your credit card via Beanstream.
pt_PT: Pague com cartão de crédito via Beanstream.

en: Pay with your credit card via Braintree.
pt_PT: Pague com cartão de credito via Braintree.

en: Pay with your credit card via Stripe.
pt_PT: Efetuar pagamento com seu cartão de crédito via Stripe.

en: PayPal Payment #%s Refunded for reason: %s
pt_PT: Pagamento do PayPal #%s Reembolsado pelo motivo: %s

en: PayPal Refund Transaction ID: %s
pt_PT: ID de Reembolso do PayPal: %s

en: PayPal account is not verified. Verify account in order to accept this payment.
pt_PT: A conta do PayPal não está verificada. Verifique a conta para aceitar este pagamento.

en: PayPal account must be upgraded before this payment can be accepted.
pt_PT: A conta do PayPal deve ser atualizada para que este pagamento possa ser aceite.

en: Payment
pt_PT: Pagamento

en: Payment %s via IPN.
pt_PT: Pagamento %s via IPN.

en: Payment (#%s) for this booking is on hold
pt_PT: O pagamento (#%s) desta reserva está em espera

en: Payment Details
pt_PT: Detalhes do Pagamento

en: Payment Gateways
pt_PT: Gateways de pagamento

en: Payment History
pt_PT: Historico de Pagamentos

en: Payment ID
pt_PT: ID de Pagamento

en: Payment ID: #%s
pt_PT: ID de pagamento: #%s

en: Payment Method
pt_PT: Método de Pagamento

en: Payment Method:
pt_PT: Forma de pagamento:

en: Payment Methods
pt_PT: Métodos de Pagamento

en: Payment Type
pt_PT: Tipo de pagamento

en: Payment dispute lost
pt_PT: A disputa de pagamento foi perdida

en: Payment dispute opened
pt_PT: A disputa de pagamento foi aberta

en: Payment dispute won
pt_PT: A disputa de pagamento foi ganha

en: Payment failed due to invalid PayPal business email.
pt_PT: O pagamento falhou devido a emails comerciais inválidos do PayPal.

en: Payment failed due to invalid amount in PayPal IPN.
pt_PT: O pagamento falhou devido a um valor incorreto no PayPal IPN.

en: Payment failed due to invalid currency in PayPal IPN.
pt_PT: O pagamento falhou devido à moeda incorreta no PayPal IPN.

en: Payment failed due to invalid purchase key in PayPal IPN.
pt_PT: O pagamento falhou devido a uma chave de compra inválida no PayPal IPN.

en: Payment for PaymentIntent %s is processing.
pt_PT: O pagamento para PaymentIntent %s está sendo processado.

en: Payment for PaymentIntent %s succeeded.
pt_PT: Pagamento para PaymentIntent %s bem-sucedido.

en: Payment instructions
pt_PT: Instruções de pagamento

en: Payment is being reviewed by PayPal staff as high-risk or in possible violation of government regulations.
pt_PT: O pagamento está sendo analisado pela equipe do PayPal como de alto risco ou em possível violação dos regulamentos governamentais.

en: Payment is pending for unknown reasons. Contact PayPal support for assistance.
pt_PT: O pagamento está pendente por razões desconhecidas. Entre em contato com o suporte do PayPal para obter assistência.

en: Payment made via eCheck and will clear automatically in 5-8 days.
pt_PT: O pagamento feito através do eCheck será concluído automaticamente em 5-8 dias.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
pt_PT: Descrição do método de pagamento que o cliente verá no seu website.

en: Payment method is not valid.
pt_PT: O método de pagamento não está válido.

en: Payment method nonce is required.
pt_PT: O método de pagamento nonce é obrigatório.

en: Payment method title that the customer will see on your website.
pt_PT: O título do método de pagamento que o cliente verá no seu website.

en: Payment must be accepted manually through PayPal due to international account regulations.
pt_PT: O pagamento deve ser aceite manualmente via PayPal devido aos regulamentos de contas internacionais.

en: Payment received in non-shop currency and must be accepted manually through PayPal.
pt_PT: Pagamento recebido em moeda não comercial deve ser aceite manualmente via PayPal.

en: Payment refunded in 2Checkout
pt_PT: 2Checkout revisão de fraudes de finalizada

en: Payment refunded in Braintree
pt_PT: Pagamento reembolsado no Braintree

en: Payment requires a confirmed customer address and must be accepted manually through PayPal.
pt_PT: O pagamento requer um endereço de cliente confirmado e deve ser aceite manualmente através do PayPal.

en: Payment single use token is required.
pt_PT: É necessário o uso de um token de uso único.

[ctx: Payment status]
en: Abandoned
pt_PT: Abandonado

[ctx: Payment status]
en: Cancelled
pt_PT: Cancelado

[ctx: Payment status]
en: Completed
pt_PT: Concluído

[ctx: Payment status]
en: Failed
pt_PT: Falhou

[ctx: Payment status]
en: On Hold
pt_PT: Em Espera

[ctx: Payment status]
en: Pending
pt_PT: Pendente

[ctx: Payment status]
en: Refunded
pt_PT: Reembolsado

en: Payment was sent to unconfirmed or non-registered email address.
pt_PT: O pagamento foi enviado para um endereço de e-mail não confirmado ou não registrado.

en: Payment:
pt_PT: Forma de pagamento:

en: Payments
pt_PT: Pagamentos

en: Payments Passcode
pt_PT: Código de acesso dos Pagamentos

en: Payments.
pt_PT: Pagamentos.

en: Paypal Business Email
pt_PT: Conta Corporativa De Paypal

en: Pending
pt_PT: Pendente

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Pendente <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Pendentes <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Admin <span class="count">(%s)</span> | Pending Admin <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Pendente pelo Administrador <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Pendente pelo Administrador <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Booking Email
pt_PT: Email de Reserva Pendente

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Pagamento Pendente <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Pagamentos Pendentes <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Payment Time
pt_PT: Tempo de Pagamento Pendente

en: Pending Payment Time set in Hotel Booking Settings
pt_PT: Tempo Pendente de Pagamento especificado nas configurações Hotel Booking

en: Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span> | Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Confirmação de Utilizador Pendente <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Confirmação de Utilizador Pendente <span class="count">(%s)</span>

en: Per Accommodation
pt_PT: Por Alojamento

en: Per Day
pt_PT: Por Dia

en: Per Guest
pt_PT: Por Hóspede

en: Per Instance
pt_PT: Por vez

en: Per accommodation (%)
pt_PT: Por alojamento (%)

en: Per accommodation / per day
pt_PT: Por alojamento / por dia

en: Per adult:
pt_PT: Por adulto:

en: Per adult:
pt_PT: Por adulto:

en: Per child:
pt_PT: Por criança:

en: Per child:
pt_PT: Por criança:

en: Per guest / per day
pt_PT: Por hóspede / por dia

en: Percent
pt_PT: Porcento

en: Percentage
pt_PT: Percentagem

en: Period of time in minutes the user is given to complete payment. Unpaid bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
pt_PT: Período de tempo em minutos dado ao utilizador para completar o pagamento. As reservas não pagas são canceladas e o estado do alojamento passa para disponível.

en: Period of time in minutes the user is given to confirm booking via email. Unconfirmed bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
pt_PT: Período de tempo em minutos que é dado ao utilizador para confirmar a reserva por e-mail. As reservas não confirmadas são canceladas e alteradas para disponíveis.

en: Period:
pt_PT: Período:

en: Periodicity
pt_PT: Periodicidade

en: Permission is missing.
pt_PT: Falta a autorização.

en: Permissions
pt_PT: Autorização

en: Peru
pt_PT: Perú

en: Philippine peso
pt_PT: Pesos das Filipinas

en: Philippines
pt_PT: Filipinas

en: Phone
pt_PT: Telefone

en: Phone is required.
pt_PT: O telefone é obrigatório.

en: Phone: %s
pt_PT: Telefone: %s

en: Photo Gallery
pt_PT: Galeria de fotos

en: Pitcairn
pt_PT: Ilhas Pitcairn

[ctx: Placeholder for empty accommodation title]
en: (no title)
pt_PT: (sem titulo)

en: Please add attribute in default language to configure terms.
pt_PT: Adicione o atributo no idioma padrão para configurar os termos.

en: Please be patient while the calendars are imported. You will be notified via this page when the process is completed.
pt_PT: Por favor, seja paciente enquanto os calendários estão a ser importados. Será notificado quando o processo terminar.

en: Please complete all required fields and try again.
pt_PT: Por favor, preencha todos os campos obrigatórios e tente novamente.

en: Please enter a valid account username.
pt_PT: Por favor, introduza uma conta de utilizador válida.

en: Please enter an account password.
pt_PT: Por favor, insira a palavra-passe de uma conta.

en: Please provide a valid email address.
pt_PT: Por favor, forneça um endereço de endereço eletrónico válido.

en: Please select columns to export.
pt_PT: Por favor selecione as colunas que deseja exportar.

en: Please, provide a valid Customer ID.
pt_PT: Por favor, insira um ID de Cliente válido.

en: Please, provide a valid current password.
pt_PT: Por favor, forneça uma palavra-passe válida.

en: Please, provide a valid email.
pt_PT: Por favor, forneça um endereço de correio eletrónico válido.

en: Poland
pt_PT: Polônia

en: Polish
pt_PT: Polaco

en: Polish z&#x142;oty
pt_PT: Zloti Polaco

en: Popular Accommodation Categories
pt_PT: Categorias Populares de Alojamento

en: Popular Accommodation Tags
pt_PT: Etiquetas de Alojamento Populares

en: Popular Amenities
pt_PT: Comodidades Populares

en: Post ID
pt_PT: ID da publicação

[ctx: Post Status]
en: Auto Draft
pt_PT: Rascunho Automático

[ctx: Post Status]
en: New
pt_PT: Novo

en: Post author
pt_PT: Autor da publicação

en: Post date
pt_PT: Data de publicação

en: Post name (post slug)
pt_PT: Nome da publicação (slug publicação)

en: Post title
pt_PT: Titulo de publicação

en: Postal Code (ZIP)
pt_PT: Código Postal (CEP)

en: Postcode
pt_PT: Código Postal

en: Postcode is required.
pt_PT: O código postal é obrigatório.

en: Pound sterling
pt_PT: Libras Esterlinas

en: Preset Adults:
pt_PT: Adultos predefinidos:

en: Preset Children:
pt_PT: Crianças predefinidas:

en: Preset date. Formatted as %s
pt_PT: Data pré-definida. Formatada como $s

en: Price
pt_PT: Preço

en: Price Breakdown
pt_PT: Repartição de Preços

en: Price breakdown unfolded by default.
pt_PT: A composição do preço desdobrada por defeito.

[ctx: Price for X nights. Example: $99 for 2 nights, $99 for 21 nights]
en: for %d nights | for %d nights
pt_PT[0]: por noite
pt_PT[1]: por %d noites

en: Price per night
pt_PT: Preço por noite

[ctx: Price per one night. Example: $99 per night]
en: per night
pt_PT: por noite

en: Price:
pt_PT: Preço:

en: Prices start at:
pt_PT: Os preços começam em:

en: Prices start at: %s
pt_PT: Os preços começam em: %s

en: Private Key
pt_PT: Chave Privada

en: Process Information
pt_PT: Informação de processo

en: Processing
pt_PT: A processar

en: Processing...
pt_PT: A processar...

en: Product ID is not valid
pt_PT: O ID de produto não é válido

en: Public Key
pt_PT: Chave Pública

en: Puerto Rico
pt_PT: Porto Rico

en: Put created .mo file with your translations into the folder %s. Where {lang} is ISO-639 language code and {country} is ISO-3166 country code. Example: Brazilian Portuguese file would be called motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.
pt_PT: Coloque o ficheiro .mo criado com suas traduções na pasta %s. Onde {lang} é o código de idioma ISO-639 e {country} é o código de país ISO-3166. Exemplo: o ficheiro Português Brasileiro seria chamado motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.

en: QR Code
pt_PT: Código QR

en: Qatar
pt_PT: Catar

en: Qatari riyal
pt_PT: Rial Catarense

en: Quarter
pt_PT: Trimestre

en: Quarter an Hour
pt_PT: Quarto de Hora

en: Query Settings
pt_PT: Configurações de Consulta

en: Random order
pt_PT: Ordem aleatória

en: Rate
pt_PT: Tarifa

en: Rate Info
pt_PT: Informação de Tarifa

en: Rate is not valid.
pt_PT: A Tarifa não é válida.

en: Rate was duplicated.
pt_PT: A tarifa foi duplicada.

en: Rate:
pt_PT: Tarifa:

en: Rate: %s
pt_PT: Tarifa: %s

en: Rates
pt_PT: Tarifas

en: Read
pt_PT: Ler

en: Read/Write
pt_PT: Ler / Escrever

en: Recalculate Total Price
pt_PT: Recalcular Preço Total

en: Recipients
pt_PT: Destinatários

en: Recommended for %d adult | Recommended for %d adults
pt_PT[0]: Recomendado para %d adulto
pt_PT[1]: Recomendado para %d adultos

en: Recommended for %d guest | Recommended for %d guests
pt_PT[0]: Recomendado para %d hóspede
pt_PT[1]: Recomendado para %d hóspedes

en: Redirect to the checkout page immediately after successful addition to reservation.
pt_PT: Redirecionar para a página de checkout imediatamente após a adição à reserva com sucesso.

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[0]: Reembolsado <span class="count">(%s)</span>
pt_PT[1]: Reembolsados <span class="count">(%s)</span>

en: Relation
pt_PT: Relação

en: Relevance
pt_PT: Relevância

en: Remove
pt_PT: Remover

en: Remove gallery
pt_PT: Remover galeria

en: Remove image
pt_PT: Remover imagem

en: Remove variation
pt_PT: Remover variação

en: Removed
pt_PT: Removida

en: Removed bookings: %s
pt_PT: Reservas removidas: %s

en: Renew License
pt_PT: Renovar Licença

en: Replace
pt_PT: Substituir

en: Reports
pt_PT: Relatórios

en: Request does not pass security verification. Please refresh the page and try one more time.
pt_PT: Esta solicitação não passou pela verificação de segurança. Atualize a página e tente novamente.

en: Required
pt_PT: Obrigatório

en: Required fields are followed by
pt_PT: Os campos obrigatórios são seguidos por

en: Required fields are followed by %s
pt_PT: Os campos obrigatórios são seguidos por %s

en: Resend Email
pt_PT: Reenviar email

en: Reservation #%d
pt_PT: Reserva #%d

en: Reservation Form
pt_PT: Formulário de Reserva

en: Reservation Received
pt_PT: Reserva Recebida

en: Reservation Received Page
pt_PT: Página Reserva Recebida

en: Reservation submitted
pt_PT: Reserva submetida

en: Reserve
pt_PT: Reservar

en: Reserve %1$s of %2$s available accommodations.
pt_PT: Reserve %1$s de %2$s acomodações disponíveis.

en: Reserved Accommodation
pt_PT: Alojamento Reservado

en: Reserved Accommodation Details Template
pt_PT: Template dos Detalhes do Alojamento reservado

en: Reserved Accommodations
pt_PT: Alojamentos Reservados

en: Reserved Accommodations Details
pt_PT: Detalhes dos Alojamentos Reservados

en: Restriction
pt_PT: Restrição

en: Returning customer?
pt_PT: Cliente Habitual?

en: Reunion
pt_PT: Кeunião

en: Revoke
pt_PT: Revogar

en: Revoke key
pt_PT: Revogar chave

en: Romania
pt_PT: Romênia

en: Romanian leu
pt_PT: Leu romeno

en: Rules:
pt_PT: Regras:

en: Russia
pt_PT: Rússia

en: Russian
pt_PT: Russo

en: Russian ruble
pt_PT: Rublo Russo

en: Rwanda
pt_PT: Ruanda

en: Rwandan franc
pt_PT: Franco Ruandês

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
pt_PT: São Tomé e Príncipe

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
pt_PT: Dobra São-tomense

en: SEPA Direct Debit
pt_PT: Débito direto SEPA

en: Saint Barth&eacute;lemy
pt_PT: São Bartolomeu

en: Saint Helena
pt_PT: Santa Helena

en: Saint Helena pound
pt_PT: Libra Santa-Helenense

en: Saint Kitts and Nevis
pt_PT: São Cristóvão e Nevis

en: Saint Lucia
pt_PT: Santa Lúcia

en: Saint Martin (Dutch part)
pt_PT: Ilha de São Martinho (parte holandesa)

en: Saint Martin (French part)
pt_PT: São Martinho (parte francesa)

en: Saint Pierre and Miquelon
pt_PT: São Pedro e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt_PT: São Vicente e Granadinas

en: Samoan t&#x101;l&#x101;
pt_PT: Tala Somoano

en: San Marino
pt_PT: São Marino

en: Sandbox
pt_PT: Caixa de areia

en: Sandbox can be used to test payments.
pt_PT: Sandbox pode ser usado para testar pagamentos.

en: Saturday
pt_PT: Sábado

en: Saudi Arabia
pt_PT: Arábia Saudita

en: Saudi riyal
pt_PT: Riyal Saudita

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Save Changes
pt_PT: Salvar alterações

en: Search
pt_PT: Pesquisa

en: Search %s
pt_PT: Procurar %s

en: Search Accommodation
pt_PT: Procurar Alojamento

en: Search Accommodation Categories
pt_PT: Procurar Categorias de Alojamento

en: Search Accommodation Tags
pt_PT: Pesquisar Etiquetas de Alojamento

en: Search Accommodation Type
pt_PT: Procurar Tipo de Alojamento

en: Search Amenities
pt_PT: Procurar Comodidades

en: Search Attribute
pt_PT: Procurar Atributo

en: Search Availability
pt_PT: Pesquisa de Disponibilidade

en: Search Availability Form
pt_PT: Formulário de Pesquisa de Disponibilidade

en: Search Booking
pt_PT: Pesquisa de Reservas

en: Search Coupon
pt_PT: Procurar Cupão

en: Search Options
pt_PT: Opções de Pesquisa

en: Search Payment
pt_PT: Procurar Pagamento

en: Search Rate
pt_PT: Pesquisar Tarifa

en: Search Results
pt_PT: Resultados da Pesquisa

en: Search Results Page
pt_PT: Procurar Resultados de Páginas

en: Search Season
pt_PT: Procurar Temporada

en: Search Service
pt_PT: Procurar Serviço

en: Search parameters are not set.
pt_PT: Os parâmetros de pesquisa não estão definidos.

en: Search results for accommodations that have bookings with status "%s" from %s until %s
pt_PT: Resultados da pesquisa para alojamentos que têm reservas com status "%s" de %s até %s

en: Season
pt_PT: Temporada

en: Season &#8212; Price
pt_PT: Preço &#8212; de Temporada

en: Season Info
pt_PT: Informações da Temporada

en: Season Prices
pt_PT: Preços de Temporada

en: Seasons
pt_PT: Temporadas

en: Seasons are real periods of time, dates or days that come with different prices for accommodations. E.g. Winter 2018 ($120 per night), Christmas ($150 per night).
pt_PT: As estações são os períodos  de tempo, datas ou dias que oferecem outros  preços. Por exemplo, no inverno de 2018 ($120 por noite), Natal ($150 por noite).

en: Secret Key
pt_PT: Chave Secreta

en: Secret Word
pt_PT: Palavra Secreta

en: Select
pt_PT: Selecione

en: Select a page to display user account. Use the customer account shortcode on this page.
pt_PT: Selecione uma página para exibir a conta do utilizador. Use o código de atalho da conta do cliente nesta página.

en: Select all
pt_PT: Marcar todos

en: Select columns to export
pt_PT: Selecionar colunas para exportar

en: Select from available accommodations.
pt_PT: Selecione um dos alojamentos disponíveis.

en: Select iDEAL Bank
pt_PT: Selecione banco iDEAL

en: Select page to display search results. Use search results shortcode on this page.
pt_PT: Selecione a página para exibir os resultados da pesquisa. Use o shortcode do resultados da pesquisa nesta página.

en: Select page user will be redirected to complete booking.
pt_PT: Selecione a página que o utilizador será redirecionado para concluir a reserva.

en: Select theme for an availability calendar.
pt_PT: Selecione o tema para um calendário de disponibilidade.

en: Selected accommodations are not valid.
pt_PT: Os Alojamentos selecionados não são válidos.

en: Selected dates do not meet booking rules for type %s
pt_PT: As datas selecionadas não cumprem as regras de reserva para o tipo %s

en: Send a copy of the Approved Booking email to the customer`s email address.
pt_PT: Envie uma cópia do e-mail de reserva aprovada para o endereço de e-mail do cliente.

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with <a>Hotel Booking Notifier</a>.
pt_PT: Envie notificações automáticas por e-mail, como instruções para a recolha das chaves, regras da casa, antes e depois da chegada/partida com o <a>Hotel Booking Notifier</a>.

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with Hotel Booking Notifier.
pt_PT: Envie notificações automáticas por e-mail, como instruções para a recolha das chaves, regras da casa, antes e depois da chegada/partida com o Hotel Booking Notifier.

en: Separate amenities with commas
pt_PT: Separar comodidades com virgulas

en: Separate categories with commas
pt_PT: Separar categorias com vírgulas

en: Separate tags with commas
pt_PT: Separar etiquetas com virgulas

en: Sequential Number of Accommodation
pt_PT: Número Sequencial do Alojamento

en: Serbia
pt_PT: Sérvia

en: Serbian dinar
pt_PT: Dinar Sérvio

en: Service
pt_PT: Serviço

en: Service Taxes
pt_PT: Impostos sobre serviços

en: Service:
pt_PT: Serviço:

en: Services
pt_PT: Serviços

en: Services Listing
pt_PT: Lista de serviços

en: Services Subtotal
pt_PT: Subtotal de Serviços

en: Services are extra offers that you can sell or give for free. E.g. Thai massage, transfer, babysitting. Guests can pre-order them when placing a booking.
pt_PT: Os serviços são ofertas extras que é possível oferecer por uma taxa ou gratuitamente. Por exemplo. Massagem tailandesa, transferência, ama. Os hóspedes podem pré encomendá-los ao fazer a reserva.

en: Services pagination
pt_PT: Paginação de serviços

en: Services:
pt_PT: Serviços:

en: Set bed types list in <a href="%link%" target="_blank">settings</a>.
pt_PT: Definir a lista de tipos de cama em <a href="%link%" target="_blank">settings</a>.

en: Set the number of columns or the number of rows and columns separated by comma. Example: "3" or "2,3"
pt_PT: Defina o número de colunas ou o número de linhas e colunas separadas por vírgula. Exemplo: "3" ou "2,3"

en: Set to %s
pt_PT: Definir como %s

en: Settings
pt_PT: Configurações

en: Settings saved.
pt_PT: Configurações guardadas.

en: Seychelles
pt_PT: Ilhas Seicheles

en: Seychellois rupee
pt_PT: Rupia Seichelense

en: Shortcode
pt_PT: Código de atalho

en: Shortcodes
pt_PT: Códigos de atalho

en: Show
pt_PT: Mostrar

en: Show Accommodation Rates List for accommodation type with id 777
pt_PT: Mostrar a lista de Tarifas de Alojamento para os tipos de alojamento com id 777

en: Show Accommodations
pt_PT: Mostrar Alojamentos

en: Show All Services
pt_PT: Mostrar Todos os Serviços

en: Show Book button
pt_PT: Mostrar o botão de reserva

en: Show Booking Form for Accommodation Type with id 777
pt_PT: Mostrar o Formulário de Reserva para o Tipo de Alojamento com id 777

en: Show Lowest Price for
pt_PT: Mostrar Preço Mais Baixo Para

en: Show View Details button
pt_PT: Mostrar o Botão Ver Detalhes

en: Show accommodation rate with this charge included
pt_PT: Exibir a taxa de acomodação com esta carga incluída

en: Show price for selected period
pt_PT: Mostrar preço para o período selecionado

en: Show price together with adults and children fields
pt_PT: Mostrar preço junto com campos adultos e crianças

en: Sierra Leone
pt_PT: Serra Leoa

en: Sierra Leonean leone
pt_PT: Leone de Serra Leoa

en: Signed number
pt_PT: Número com sinal

en: Simplified Chinese
pt_PT: Chinês Simplificado

en: Singapore
pt_PT: Cingapura

en: Singapore dollar
pt_PT: Dólar de Singapura

en: Single Accommodation Type
pt_PT: Tipo de Alojamento Individual

en: Site title (set in Settings > General)
pt_PT: Título do site (definido em Configurações> Geral)

en: Size, %s
pt_PT: Tamanho, %s

en: Size:
pt_PT: Tamanho:

en: Skip
pt_PT: Ignorar

en: Skip Search Results
pt_PT: Ignore resultados de pesquisa

en: Skip search results page and enable direct booking from accommodation pages.
pt_PT: Ignore a página de resultados de pesquisa e habilite a reserva direta nas páginas de alojamento.

en: Skipped
pt_PT: Ignorado

en: Skipped bookings: %s
pt_PT: Reservas que foram ignoradas: %s

en: Skipped. Booking #%d updated with new data.
pt_PT: Ignorado. Reserva #%d atualizada com novos dados.

en: Skipped. Event from %1$s to %2$s has passed.
pt_PT: Ignorado. O evento de %1$s para %2$s passou.

en: Skipped. No URLs found for parsing.
pt_PT: Ignorar. Não foram encontrados URLs para análise.

en: Skipped. Outdated booking #%d already removed.
pt_PT: Ignorado. Reserva desatualizada #%d já foi removida.

en: Skipped. The dates from %1$s to %2$s are already blocked.
pt_PT: Ignorado. As datas de %1$s a %2$s já estão bloqueadas.

en: Sky Blue
pt_PT: Céu azul

en: Slate Blue
pt_PT: Azul Ardósia

en: Slovakia
pt_PT: Eslováquia

en: Slovenia
pt_PT: Eslovênia

en: Solomon Islands
pt_PT: Ilhas Salomão

en: Solomon Islands dollar
pt_PT: Dólar das Ilhas Salomão

en: Somali shilling
pt_PT: Xelim Somali

en: Somalia
pt_PT: Somália

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods.
pt_PT: Desculpe, mas parece que não existem métodos de pagamento disponíveis.

en: Sorry, the minimum allowed payment amount is %s to use this payment method.
pt_PT: Desculpe, o valor mínimo permitido para usar este método de pagamento é %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your booking contents.
pt_PT: Desculpe, este Cupão não é aplicável aos conteúdos da sua reserva.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
pt_PT: Lamentamos, não tem permissão para aceder a esta página.

en: Sort by.
pt_PT: Ordenar por.

en: Sort by. Use "orderby" insted.
pt_PT: Ordenar por. Use alternativamente "orderby" .

en: Source accommodation
pt_PT: Origem do alojamento

en: Source: %s.
pt_PT: Origem: %s.

en: South Africa
pt_PT: África do Sul

en: South African rand
pt_PT: Rand sul-africano

en: South Georgia/Sandwich Islands
pt_PT: Geórgia do Sul/Ilhas Sanduiche

en: South Korea
pt_PT: Coreia do Sul

en: South Korean won
pt_PT: Won da Coreia do Sul

en: South Sudan
pt_PT: Sudão do Sul

en: South Sudanese pound
pt_PT: Libra Sul-Sudanesa

en: Spain
pt_PT: Espanha

en: Spanish
pt_PT: Espanhol

en: Specified type of the custom field. Can be used in conjunction with "orderby" = "meta_value".
pt_PT: Tipo especificado do campo personalizado. Pode ser usado em conjunto com "orderby" = "meta_value".

en: Specified type of the custom field. Can be used in conjunction with orderby="meta_value".
pt_PT: Tipo especificado do campo personalizado. Pode ser usado em conjunto com orderby="meta_value".

en: Specify an IPN listener for a specific payment instead of the listeners specified in your PayPal Profile.
pt_PT: Especifique um ouvinte IPN para um pagamento ao invés dos ouvintes especificados no seu Perfil do PayPal.

en: Square Foot
pt_PT: Pés quadrados

en: Square Meter
pt_PT: Metro quadrado

en: Square Units
pt_PT: Unidades quadradas

en: Square Yard
pt_PT: Jarda quadrada

en: Sri Lankan rupee
pt_PT: Rupia do Sri Lanka

en: Start
pt_PT: Iniciar

en: Start date
pt_PT: Data de Inicio

en: State / County
pt_PT: Estado / País

en: State is required.
pt_PT: O estado é obrigatório.

en: State the age or disable children in <a href="%s">settings</a>.
pt_PT: Indique a idade ou desative as crianças nas <a href="%s"> configurações </a>.

en: Status
pt_PT: Estado

en: Status changed from %s to %s.
pt_PT: Estado alterado de %s para %s.

en: Status:
pt_PT: Estado:

en: String
pt_PT: Cadeia de caracteres

en: Styles
pt_PT: Estilos

en: Subject
pt_PT: Título

en: Subtotal (excl. taxes)
pt_PT: Subtotal (excl. impostos)

en: Succeed
pt_PT: Bem-sucedido

en: Success
pt_PT: Sucesso

en: Success bookings: %s
pt_PT: Reservas bem sucedidas: %s

en: Success. Booking #%1$d updated with new data.
pt_PT: Sucesso. Reserva #%1$d atualizada com novos dados.

en: Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated booking. | Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated bookings.
pt_PT[0]: Sucesso. Reserva #%1$d atualizada com novos dados. Removida %2$d reserva desatualizada.
pt_PT[1]: Sucesso. Reserva #%1$d atualizada com novos dados. Removidas %2$d reservas desatualizadas.

en: Success. Booking #%d updated with new data.
pt_PT: Sucesso. Reserva #%d atualizada com novos dados.

en: Sudan
pt_PT: Sudão

en: Sudanese pound
pt_PT: Libra Sudanesa

en: Summary: %s.
pt_PT: Sumário: %s.

en: Sunday
pt_PT: Domingo

en: Surinamese dollar
pt_PT: Dólar do Suriname

en: Svalbard and Jan Mayen
pt_PT: Svalbard e Jan Mayen

en: Swazi lilangeni
pt_PT: Lilangeni Suázi

en: Swaziland
pt_PT: Suazilândia

en: Sweden
pt_PT: Suécia

en: Swedish
pt_PT: Sueco

en: Swedish krona
pt_PT: Coroa Sueca

en: Swiss franc
pt_PT: Franco Suíço

en: Switzerland
pt_PT: Suíça

en: Sync All External Calendars
pt_PT: Sincronizar Todos os Calendários Externos

en: Sync Calendars
pt_PT: Sincronizar Calendários

en: Sync External Calendars
pt_PT: Sincronizar Calendários Externos

en: Sync calendars at this time (UTC) or starting at this time every interval below.
pt_PT: Sincronize calendários neste horário (UTC) ou começando neste horário a cada intervalo abaixo.

en: Sync your bookings across all online channels like Booking.com, TripAdvisor, Airbnb etc. via iCalendar file format.
pt_PT: Sincronizar em todos os canais as reservas online como o Booking.com, TripAdvisor, Airbnb etc. Com o formado de ficheiro iCalendar.

en: Sync, Import and Export Calendars
pt_PT: Sincronizar, Importar e Exportar Calendários

en: Syria
pt_PT: Síria

en: Syrian pound
pt_PT: Libra Síria

en: Tags
pt_PT: Etiquetas

en: Tajikistan
pt_PT: Tajiquistão

en: Tajikistani somoni
pt_PT: Somoni Tajique

en: Take the source file for your translations %s or needed translated locale.
pt_PT: Coloque o ficheiro de origem para suas traduções %s ou o local necessário.

en: Taking a while? Click here to run it now.
pt_PT: Esta a demorar? Clique aqui para executá-lo agora.

en: Tanzania
pt_PT: Tanzânia

en: Tanzanian shilling
pt_PT: Xelim Tanzaniano

en: Target accommodation
pt_PT: Alojamento alvo

en: Taxes
pt_PT: Taxas

en: Taxes & Fees
pt_PT: Impostos e Taxas

en: Taxes and fees saved.
pt_PT: Impostos e taxas guardados.

en: Template Mode
pt_PT: Modo de Template

en: Term ID
pt_PT: ID de Termo

en: Terms
pt_PT: Termos

en: Terms & Conditions
pt_PT: Termos e Condições

en: Test Mode
pt_PT: Modo de teste

en: Test Payment
pt_PT: Teste de Pagamento

[ctx: Text about taxes and fees below the price.]
en:  (+%s taxes and fees)
pt_PT:  (+%s impostos e taxas)

[ctx: Text about taxes and fees below the price.]
en:  (+taxes and fees)
pt_PT:  (+impostos e taxas)

[ctx: Text about taxes and fees below the price.]
en:  (includes taxes and fees)
pt_PT:  (inclui impostos e taxas)

en: Text instead of reservation form while booking is disabled
pt_PT: Texto ao invés do formulário de reserva enquanto a reserva está desativada

en: Text on Checkout
pt_PT: Texto no Checkout

en: Thai baht
pt_PT: Baht tailandês

en: Thailand
pt_PT: Tailândia

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed.
pt_PT: Agradecemos o pagamento. A sua transacção está completa.

en: Thank you!
pt_PT: Obrigado!

en: Thanks for creating an account on %1$s.
pt_PT: Obrigado por criar uma conta em %1$s.

en: The <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
pt_PT: A opção <a href="%2$s"> Forçar o Checkout seguro</a> está desativada. Por favor, ative o SSL e certifique-se de que o seu servidor possui um certificado SSL válido. Caso contrário, %1$s só funcionará no modo de teste.

en: The License Key is required in order to get automatic plugin updates and support. You can manage your License Key in your personal account. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Learn more</a>.
pt_PT: A chave de licença é necessária para obter as atualizações e suporte automáticos do plugin. É possível gerir a sua chave de licença na sua conta pessoal. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Saiba mais</a>.

en: The booking is not set.
pt_PT: A reserva não está definida.

en: The booking not found.
pt_PT: A reserva não foi encontrada.

en: The file does not exist.
pt_PT: O ficheiro não existe.

en: The method of payment
pt_PT: O método de pagamento

en: The number of adults presetted in the search form.
pt_PT: O número de adultos predefinidos no formulário de pesquisa.

en: The number of children presetted in the search form.
pt_PT: O número de crianças predefinida no formulário de pesquisa.

en: The outdated booking #%d has been removed.
pt_PT: A reserva desatualizada #%d foi removida.

en: The payment method is not selected.
pt_PT: O método de pagamento não foi selecionado.

en: The total number of guests is not valid.
pt_PT: O número total de hóspedes não é válido.

en: The unique ID of payment
pt_PT: O ID exclusivo de pagamento

en: Theme Mode
pt_PT: Modo de Tema

en: There are no accommodations selected for reservation.
pt_PT: Não há alojamentos selecionados para as reservas.

en: There are no blocking accommodation rules.
pt_PT: Não há regras de bloqueio de alojamento.

en: There are no booking buffer rules.
pt_PT: Não há regras de buffer de reserva.

en: There are no maximum advance reservation rules.
pt_PT: Não existem regras de reserva antecipada máxima.

en: There are no maximum stay rules.
pt_PT: Não há regras de estadia máxima.

en: There are no minimum advance reservation rules.
pt_PT: Não há regras de reserva antecipada mínima.

en: There are no minimum stay rules.
pt_PT: Não há regras de estadia mínima.

en: There are no rates for requested dates.
pt_PT: Não há tarifas para as datas solicitadas.

en: These are accommodation amenities, generally free ones. E.g. air-conditioning, wifi.
pt_PT: Estas são as comodidades do alojamento, geralmente gratuitas. Por exemplo. ar condicionado e Wi-Fi.

en: These are not physical accommodations, but their types. E.g. standard double room. To specify the real number of existing accommodations, you'll need to use Generate Accommodations menu.
pt_PT: Estes não são alojamentos físicos, e sim os tipos. Por exemplo, quarto duplo padrão. Para especificar o número real de alojamentos existentes, é preciso usar o menu Gerar Alojamentos.

en: These are real accommodations like rooms, apartments, houses, villas, beds (for hostels) etc.
pt_PT: Estes são alojamentos reais, como quartos, apartamentos, casas, moradias, camas (de hostels) etc.

en: This attribute refers to non-unique taxonomy - %1$s - which was already registered with attribute %2$s.
pt_PT: Este atributo refere-se à taxonomia não exclusiva - %1$s - que já foi registada com o atributo %2$s.

en: This calendar has already been imported for another accommodation.
pt_PT: Este calendário já foi importado para outro alojamento.

en: This coupon has expired.
pt_PT: Este cupão expirou.

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Admin confirmation.
pt_PT: Este e-mail é enviado quando "Modo de Confirmação de Reserva" estiver definido como confirmação pelo Administrador.

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Customer confirmation via email.
pt_PT: Este e-mail é enviado quando o "Modo de Confirmação da Reserva" está definido para a Confirmação do Cliente por e-mail.

en: This is earlier than allowed by our advance reservation rules.
pt_PT: Isto é mais cedo do que o permitido pelas nossas regras de reserva antecipada.

en: This is later than allowed by our advance reservation rules.
pt_PT: Isto é mais tarde do que o permitido pelas nossas regras de reserva antecipada.

en: This is where you can add new accommodations to your hotel.
pt_PT: Aqui é possível adicionar novos alojamentos no seu hotel.

en: This is where you can add new rates.
pt_PT: É aqui que você pode adicionar novas tarifas.

en: This is where you can add new seasons.
pt_PT: Aqui é onde pode adicionar novas temporadas.

en: This month
pt_PT: Este mês

en: This plugin will display all system messages, labels, buttons in the language set in <em>General > Settings > Site Language</em>. If the plugin is not available in your language, you may <a href="%s">contribute your translation</a>.
pt_PT: Este plugin exibirá todas as mensagens do sistema, rótulos, botões no idioma definido em <em>Geral > Configurações > Idioma do Site</em>. Se o plugin não estiver disponível no seu idioma, é possível <a href="%s">Contribuir com a sua tradução</a>.

en: This quarter
pt_PT: Este trimestre

en: This text will appear on the checkout page.
pt_PT: Este texto aparecerá na página de checkout.

en: This week
pt_PT: Esta semana

en: This year
pt_PT: Este ano

en: Thursday
pt_PT: Quinta-feira

en: Till
pt_PT: Até

en: Time
pt_PT: Hora

en: Title
pt_PT: Titulo

en: Title:
pt_PT: Titulo:

en: To Pay
pt_PT: A Pagar

en: To generate the passcode, navigate to Administration > Account Settings > Order Settings in the sidebar, then scroll to Payment Gateway > Security/Authentication
pt_PT: Para gerar o código de acesso, acesse a  Administração > Configurações da Conta > Configurações do pedido na barra lateral e em seguida, vá até o Gateway de Pagamento > Segurança/Autenticação

en: To setup the callback process for 2Checkout to automatically mark payments completed, you will need to
pt_PT: Para configurar o processo de retorno de chamada 2Checkout para marcar automaticamente os pagamentos concluídos, é necessário

en: Today
pt_PT: Hoje

en: Tokenisation failed: %s
pt_PT: A tokenização falhou: %s

en: Tongan pa&#x2bb;anga
pt_PT: Paʻanga Tonganesa

en: Total Accommodations:
pt_PT: Total de Alojamentos:

en: Total Booking Price
pt_PT: Preço Total da Reserva

en: Total Bookings
pt_PT: Total de Reservas

en: Total Discounts
pt_PT: Total de Descontos

en: Total Fees
pt_PT: Taxas Totais

en: Total Paid
pt_PT: Total Pago

en: Total Price:
pt_PT: Preço total:

en: Total Sales
pt_PT: Total de Vendas

en: Total Services
pt_PT: Total de Serviços

en: Total Without Taxes
pt_PT: Total Sem Impostos

en: Total bookings: %s
pt_PT: Total de reservas: %s

en: Transaction Failed
pt_PT: Falhou a Transação

en: Transaction ID
pt_PT: ID da transação

en: Translate texts with any translation program like Poedit, Loco, Pootle etc.
pt_PT: Traduza textos com qualquer programa de tradução como o Poedit, Loco, Pootle etc.

en: Transnistrian ruble
pt_PT: Rublo Transnístrio

en: Trinidad and Tobago
pt_PT: Trindade e Tobago

en: Trinidad and Tobago dollar
pt_PT: Dólar de Trindade e Tobago

en: Tuesday
pt_PT: Terça-feira

en: Tunisia
pt_PT: Tunísia

en: Tunisian dinar
pt_PT: Dinar Tunisino

en: Turkey
pt_PT: Turquia

en: Turkish lira
pt_PT: Lira turca

en: Turkmenistan
pt_PT: Turquemenistão

en: Turkmenistan manat
pt_PT: Manat Turcomeno

en: Turks and Caicos Islands
pt_PT: Ilhas Turcas e Caicos

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the <a>Hotel Booking & Mailchimp Integration</a>.
pt_PT: Transforme hóspedes únicos em clientes fiéis enviando campanhas de marketing automáticas com a <a> Integração Hotel Booking & Mailchimp</a>.

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the Hotel Booking & Mailchimp Integration.
pt_PT: Transforme hóspedes únicos em clientes fiéis enviando campanhas de marketing automáticas com a Integração Hotel Booking & Mailchimp.

en: Turquoise
pt_PT: Turquesa

en: Twice Daily
pt_PT: Duas vezes Diariamente

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Ugandan shilling
pt_PT: Xelim Ugandense

en: Ukraine
pt_PT: Ucrânia

en: Ukrainian hryvnia
pt_PT: Hryvnia Ucranianas

en: Unable to create booking. Please try again.
pt_PT: Não foi possível criar a reserva. Por favor, tente novamente.

en: Unable to update booking. Please try again.
pt_PT: Não foi possível atualizar a reserva. Por favor, tente novamente.

en: Unfortunately, your transaction cannot be completed at this time. Please try again or contact us.
pt_PT: Infelizmente, a sua transação não pode ser concluída neste momento. Por favor tente novamente ou entre em contacto connosco.

en: United Arab Emirates
pt_PT: Emirados Árabes Unidos

en: United Arab Emirates dirham
pt_PT: Dirham dos Emirados Árabes

en: United Kingdom (UK)
pt_PT: Reino Unido

en: United States (US)
pt_PT: Estados Unidos (EUA)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
pt_PT: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos (EUA)

en: United States (US) Virgin Islands
pt_PT: Ilhas Virgens, Estados Unidos (EUA)

en: United States (US) dollar
pt_PT: Dólar americano

en: Unknown
pt_PT: Desconhecido

en: Unselect all
pt_PT: Desmarcar todos

en: Unsigned number
pt_PT: Número sem sinal

en: Until
pt_PT: Até

en: Update
pt_PT: Atualizar

en: Update %s
pt_PT: Atualizar %s

en: Update Accommodation Category
pt_PT: Atualizar Categoria de Alojamento

en: Update Accommodation Tag
pt_PT: Atualizar Etiqueta de Alojamento

en: Update Amenity
pt_PT: Atualizar Comodidade

en: Update Booking
pt_PT: Atualizar Reserva

en: Update Pages
pt_PT: Atualizar páginas

en: Update Payment
pt_PT: Atualizar Pagamento

en: Update Rate
pt_PT: Atualizar Tarifa

en: Uploaded to this accommodation
pt_PT: Enviado para este alojamento

en: Uploaded to this accommodation type
pt_PT: Enviado para este tipo de alojamento

en: Uploaded to this booking
pt_PT: Enviado para para esta reserva

en: Uploaded to this payment
pt_PT: Enviado para este pagamento

en: Uploaded to this rate
pt_PT: Carregado para esta tarifa

en: Uploaded to this season
pt_PT: Enviado para esta temporada

en: Uploaded to this service
pt_PT: Enviados para este serviço

en: Uploads directory is not writable.
pt_PT: Não existem permissões de escrita na directoria de uploads.

en: Uruguay
pt_PT: Uruguai

en: Uruguayan peso
pt_PT: Peso Uruguaio

en: Usage Count
pt_PT: Contagem de Uso

en: Usage Limit
pt_PT: Limite de Uso

en: Use Source Accommodation to assign pre-filled booking information available in the original booking, e.g., full guest name, selected rate, services, etc.
pt_PT: Use o alojamento de origem para atribuir informações de reserva pré-preenchidas disponíveis na reserva original, por exemplo, nome completo do hóspede, tarifa selecionada, serviços etc.

en: Use only on page that you set as Checkout Page in <a href="%s">Settings</a>
pt_PT: Usar apenas a página que você configurou como Página de Checkout em <a href="%s">Configurações</a>

en: Use only on page that you set as Search Results Page in <a href="%s">Settings</a>
pt_PT: Usar apenas a ágina que foi definida por si como página de Resultado de Pesquisas nas <a href="%s">Configurações</a>

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s and a valid expiration date to test a payment.
pt_PT: Use o número do cartão %1$s com o CVC %2$s e uma data de validade válida para testar o pagamento.

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.
pt_PT: Use o número do cartão %1$s com CVC %2$s, uma data de validade válida e um CEP aleatório de 5 dígitos para testar um pagamento.

en: Use this shortcode on Booking Confirmed and Reservation Received pages
pt_PT: Use este shortcode nas páginas Reserva Confirmada e Reserva Recebida

en: Use this shortcode on the Booking Cancelation page
pt_PT: Use este shortcode na página de Cancelamento de Reserva

en: Use this shortcode to create the My Account page.
pt_PT: Utilize este atalho para criar a página A Minha Conta.

en: Used for %cancellation_details% tag.
pt_PT: Usado para %cancellation_details% tag.

en: Used for %reserved_rooms_details% tag.
pt_PT: Usado para %reserved_rooms_details% tag.

en: User
pt_PT: Utilizador

en: User Approval Time setted in Hotel Booking Settings
pt_PT: Configuração do Tempo de Aprovação de Utilizadores especificado nas configurações Hotel Booking

en: User Cancellation Link
pt_PT: Link de cancelamento do utilizador

en: User ID
pt_PT: ID de Utilizador

en: User Pays
pt_PT: Utilizador Paga

en: User account updated.
pt_PT: Conta de utilizador atualizada.

en: User can cancel booking via link provided inside email.
pt_PT: O utilizador pode cancelar a reserva através do link fornecido no e-mail.

en: User is missing.
pt_PT: Falta o utilizador.

en: User login
pt_PT: Login do Utilizador

en: User password
pt_PT: Palavra-passe do Utilizador

en: Username
pt_PT: Nome de utilizador

en: Uzbekistan
pt_PT: Uzbequistão

en: Uzbekistani som
pt_PT: Som Uzbeque

en: Valid (Lifetime)
pt_PT: Valido por (Toda a Vida)

en: Valid until
pt_PT: Válido até

en: Values:
pt_PT: Valores:

en: Values: integer, -1 to display all, default: "Blog pages show at most"
pt_PT: Valores: inteiro, -1 para exibir todos, por defeito: "As páginas do blog mostram no máximo"

en: Vanuatu vatu
pt_PT: Vatu de Vanuatu

en: Vatican
pt_PT: Vaticano

en: Venezuelan bol&iacute;var
pt_PT: Bolívar venezuelano

en: Vietnam
pt_PT: Vietnã

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
pt_PT: Dong vietnamita

en: View
pt_PT: Ver

en: View Accommodation
pt_PT: Ver Alojamento

en: View Accommodation Type
pt_PT: Ver Tipo de Alojamento

en: View Attribute
pt_PT: Ver Atributo

en: View Booking
pt_PT: Ver Reserva

en: View Button
pt_PT: Ver botão

en: View Coupon
pt_PT: Ver Cupão

en: View Details
pt_PT: Ver Detalhes

en: View Payment
pt_PT: Ver Pagamento

en: View Rate
pt_PT: Ver Tarifa

en: View Season
pt_PT: Ver Temporada

en: View Service
pt_PT: Ver Serviço

en: View:
pt_PT: Ver:

en: Visible in Details
pt_PT: Visivél em Detalhes

en: Waiting
pt_PT: Em espera

en: Wallis and Futuna
pt_PT: Wallis e Futuna

en: Want to delete?
pt_PT: Deseja eliminar?

en: Warning
pt_PT: Aviso

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received and confirmed.
pt_PT: Temos o prazer de informar que o seu pedido de reserva foi recebido e confirmado.

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received.
pt_PT: Temos o prazer de informar que sua solicitação de reserva foi recebida.

en: We received your booking request. Once it is confirmed we will notify you via email.
pt_PT: Recebemos seu pedido de reserva. Assim que for confirmado, nós lhe notificaremos por e-mail.

en: We will need to check %d previous booking after importing and remove it if the booking is outdated. | We will need to check %d previous bookings after importing and remove the outdated ones.
pt_PT[0]: Teremos de verificar %d reserva anterior após a importação e removê-la se a reserva estiver desatualizada.
pt_PT[1]: Teremos de verificar %d reservas anteriores após a importação e remover as desatualizadas.

en: We will notify you by email once it is confirmed by our staff.
pt_PT: Nós iremos notificá-lo por e-mail assim que for confirmado pela nossa equipa.

en: Webhook Secret
pt_PT: Segredo do Webhook

en: Webhook received. Charge %s failed.
pt_PT: Webhook recebido. A cobrança %s falhou.

en: Webhook received. Charge %s succeeded.
pt_PT: Webhook recebido. A cobrança %s foi bem sucedida.

en: Webhook received. Payment source %s failed and couldn't be processed.
pt_PT: Webhook recebido. A fonte de pagamento %s falhou e não pôde ser processada.

en: Webhook received. Payment source %s was cancelled by customer.
pt_PT: Webhook recebido. A fonte de pagamento %s foi cancelada pelo cliente.

en: Webhook received. The source %s is chargeable.
pt_PT: Webhook recebido. A fonte %s é cobrável.

en: Webhooks Destination URL: %s
pt_PT: Destido das URL Webhooks: %s

en: Wednesday
pt_PT: Quarta-feira

en: Week
pt_PT: Semana

en: Welcome
pt_PT: Bem-vindo(a)

en: West African CFA franc
pt_PT: Franco CFA de BCEAO

en: Western Sahara
pt_PT: Saara Ocidental

en: Whether to display "View Details" button with the link to accommodation type.
pt_PT: Exibir ou não o botão "Ver Detalhes" com o link para o tipo de alojamento.

en: Whether to display Book button.
pt_PT: Mostrar o botão de reserva ou não.

en: Whether to display details of the accommodation type.
pt_PT: Mostrar ou não os detalhes do tipo de alojamento.

en: Whether to display excerpt (short description) of the accommodation type.
pt_PT: Mostrar ou não o resumo (descrição curta) do tipo de alojamentos.

en: Whether to display featured image of the accommodation type.
pt_PT: Mostrar ou não a imagem em destaque do tipo de alojamento.

en: Whether to display gallery of the accommodation type.
pt_PT: Mostrar ou não a galeria de tipos de alojamentos.

en: Whether to display price of the accommodation type.
pt_PT: Mostrar ou não o preço do tipo de alojamento.

en: Whether to display title of the accommodation type.
pt_PT: Mostrar ou não o titulo do tipo de alojamento.

en: Will be displayed on the checkout page.
pt_PT: Será exibido na página de checkout.

en: Write
pt_PT: Escrever

en: Year
pt_PT: Ano

en: Yemen
pt_PT: Lémen

en: Yemeni rial
pt_PT: Rial iemenita

en: Yesterday
pt_PT: Ontem

en: You Account Details
pt_PT: Detalhes da Sua Conta

en: You are not allowed to access this page.
pt_PT: Não tem autorização para aceder a esta página.

en: You are using two instances of Hotel Booking plugin at the same time, please <a href="%s">deactivate one of them</a>.
pt_PT: Você está a utilizar duas instâncias do plugin Hotel Booking ao mesmo tempo, <a href="%s">desative uma delas</a>.

en: You can use multiple comma-separated emails
pt_PT: Pode utilizar multiplos emails separados por ponto e virgula

en: You cannot edit the imported booking. Please update the source booking and resync your calendars.
pt_PT: Você não pode editar a reserva importada. Atualize a reserva de origem e sincronize novamente seus calendários.

en: You cannot manage terms of trashed attributes.
pt_PT: Você não pode gerir termos de atributos eliminados.

en: You do not have permission to assign API Keys to the selected user.
pt_PT: Não tem permissão para atribuir chaves API para o utilizador selecionado.

en: You do not have permission to do this action.
pt_PT: Não tem permissões para efetuar esta ação.

en: You do not have permission to edit API Keys
pt_PT: Não tem permissão para editar Chaves de API

en: You do not have permission to edit this API Key
pt_PT: Não tem permissão para editar esta Chave de API

en: You do not have permission to revoke API Keys
pt_PT: Não tem permissão para revogar Chaves de API

en: You do not have permission to revoke this API Key
pt_PT: Não tem permissão para revogar esta Chave de API

en: You may also email the <a href="%s" target="_blank">balance payment request</a> link to your guests.
pt_PT: Você também pode enviar por e-mail o link <a href="%s" target="_blank"> solicitação de pagamento do saldo </a> para seus hóspedes.

en: You may customize plugin translation by editing the needed texts or adding your translation following these steps:
pt_PT: É possível personalizar a tradução de plugins editando os textos necessários ou adicionando sua tradução seguindo estas etapas:

en: You will be redirected to a secure page to complete the payment.
pt_PT: Será redirecionado para uma página segura para concluir o pagamento.

en: Your Information
pt_PT: As Suas Informações

en: Your License Key does not match the installed plugin. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>How to fix this.</a>
pt_PT: Sua chave de licença não corresponde ao plugin instalado. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>Saiba como resolver isso.</a>

en: Your Merchant ID can be found in the top-right corner of the screen after logging in to the Beanstream Back Office
pt_PT: Seu ID de comerciante pode ser localizado no canto superior direito da tela após de efetuar o login no Beanstream

en: Your booking is approved
pt_PT: A sua reserva está aprovada

en: Your booking is cancelled
pt_PT: A sua reserva está cancelada

en: Your booking is confirmed. Thank You!
pt_PT: Sua reserva foi confirmada. Obrigado!

en: Your booking is placed
pt_PT: A sua reserva foi efetuada

en: Your booking request is expired. Please start a new booking request.
pt_PT: Seu pedido de reserva expirou. Por favor, inicie um novo pedido.

en: Your database is being updated in the background.
pt_PT: A sua Base de dados está a ser atualizada em segundo plano.

en: Your reservation is canceled.
pt_PT: A sua reserva está cancelada.

en: Zambia
pt_PT: Zâmbia

en: Zambian kwacha
pt_PT: Kwacha zambiano

[ctx: Zero price]
en: Free
pt_PT: Gratuito

en: Zimbabwe
pt_PT: Zimbábue

en: custom field name
pt_PT: nome do campo personalizado

en: date in format %s
pt_PT: data no formato %s

en: days
pt_PT: dias

en: empty string
pt_PT: string vazia

en: for
pt_PT: para

en: from %s
pt_PT: de %s

[ctx: from 10:00 am]
en: from
pt_PT: das

en: integer number
pt_PT: número inteiro

en: integer, -1 to display all, default: "Blog pages show at most"
pt_PT: inteiro, -1 para exibir todos, por defeito: "As páginas do blog mostram no máximo"

en: nights
pt_PT: noites

en: none
pt_PT: nenhum

en: of %d accommodation available. | of %d accommodations available.
pt_PT[0]: do %d alojamento disponivel.
pt_PT[1]: dos %d alojamentos disponíveis.

en: time(s)
pt_PT: vez(es)

[ctx: until 10:00 am]
en: until
pt_PT: até

en: whitespace separated css classes
pt_PT: classes css separadas por espaços em branco

en: x %d guest | x %d guests
pt_PT[0]: x %d hóspede
pt_PT[1]: x %d hóspedes

en: x %d time | x %d times
pt_PT[0]: x %d vez
pt_PT[1]: x %d vezes

en: — Add new —
pt_PT: — Adicionar novo —

en: — Any —
pt_PT: — Qualquer —

en: — Select —
pt_PT: — Selecionar —
