hotel-booking-plugin - en to ro_RO translation catalogue (1789 entries)

note: Description of the plugin
en: Manage your hotel booking services. Perfect for hotels, villas, guest houses, hostels, and apartments of all sizes.
ro_RO: Gestionați serviciile de rezervări hoteliere. Perfect pentru hoteluri, vile, case de oaspeți, cămine studențești și apartamente de toate mărimile.

[ctx: Post Status]
en: New
ro_RO: Nou

[ctx: Post Status]
en: Auto Draft
ro_RO: Ciornă automată

note: translators: %s: URL to plugins.php page
en: You are using two instances of Hotel Booking plugin at the same time, please <a href="%s">deactivate one of them</a>.
ro_RO: Utilizați două instanțe de plugin Hotel Booking în același timp, vă rugăm să <a href="%s">dezactivați una dintre ele</a>.

en: <a href="%s">Upgrade to Premium</a> to enable this feature.
ro_RO: <a href="%s">Fă upgrade la Premium</a> pentru a activa această caracteristică.

en: Error
ro_RO: Eroare

en: View
ro_RO: Vizualizare

en: Delete
ro_RO: Șterge

en: Name
ro_RO: Nume

en: Bookings
ro_RO: Rezervări

en: Date Registered
ro_RO: Data Înregistrării

en: Last Active
ro_RO: Ultima activitate

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: Terms
ro_RO: Termeni

en: Created on:
ro_RO: Creat în:

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: Please add attribute in default language to configure terms.
ro_RO: Vă rugăm să adăugați atribut în limba implicită pentru a configura termenii.

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: Configure terms
ro_RO: Configurați termenii

en: Reserved Accommodations
ro_RO: Cazări rezervate

en: Update Booking
ro_RO: Actualizare rezervare

en: Logs
ro_RO: Log-uri

en: Delete Permanently
ro_RO: Șterge permanent

en: Move to Trash
ro_RO: Mutaţi în coşul de gunoi

en: Create Booking
ro_RO: Creare rezervare

en: Resend Email
ro_RO: Retrimite E-Mail

en: Send a copy of the Approved Booking email to the customer`s email address.
ro_RO: Trimite o copie a e-mailului "Rezervare aprobată" la adresa de e-mail a clientului.

en: Edit Accommodations
ro_RO: Editare cazări

en: Date:
ro_RO: Dată:

en: Author:
ro_RO: Autor:

en: Message:
ro_RO: Mesaj:

en: Confirmation email has been sent to customer.
ro_RO: E-mailul de confirmare a fost trimis clientului.

en: Coupon code
ro_RO: Cod cupon

en: Update Payment
ro_RO: Actualizare plată

en: Modified on:
ro_RO: Modificat pe:

en: Create Payment
ro_RO: Creare plată

en: Season Prices
ro_RO: Prețuri sezon

en: <code>Please select Accommodation Type and click Create Rate button to continue.</code>
ro_RO: <code>Vă rugăm să selectați Tipul de Cazare și faceți clic pe butonul Creare Tarife pentru a continua.</code>

en: Adults:
ro_RO: Adulți:

en: Children:
ro_RO: Copii:

en: Update Rate
ro_RO: Actualizare Tarif

en: Active
ro_RO: Activ

en: Disabled
ro_RO: Dezactivat

en: Create Rate
ro_RO: Creează Tarif

en: Duplicate Rate
ro_RO: Duplică Tarif

en: Accommodations
ro_RO: Cazări

en: Attributes
ro_RO: Atribute

en: Accommodation Reviews
ro_RO: Recenzii Cazare

en: Allow guests to <a href="%s" target="_blank">submit star ratings and reviews</a> evaluating your accommodations.
ro_RO: Permiteți vizitatorilor <a href="%s" target="_blank">să trimită opinii și recenzii</a> evaluând cazarea.

en: Number of Accommodations:
ro_RO: Numărul de cazări:

en: Count of real accommodations of this type in your hotel.
ro_RO: Numărul de cazări reale de acest tip în hotel.

en: Total Accommodations:
ro_RO: Total cazări:

en: Show Accommodations
ro_RO: Arată cazări

en: Generate Accommodations
ro_RO: Generează cazări

en: Active Accommodations:
ro_RO: Cazări active:

en: Linked Accommodations
ro_RO: Cazări Legate

en: Link accommodations on the Edit Accommodation page to ensure bookings for one make any linked properties unavailable for the same dates.
ro_RO: Asociați cazarea pe pagina Editare Cazări pentru a asigura rezervări pentru o singură pagină pentru a face orice proprietăți legate indisponibile pentru aceleași date.

en: Add
ro_RO: Adaugă

en: Per child:
ro_RO: Per copil:

en: Per child:
ro_RO: Per copil:

en: Actions
ro_RO: Acțiuni

en: Move up
ro_RO: Mută sus

en: Move down
ro_RO: Mută în jos

en: Move to top
ro_RO: Mută în vârf

en: Move to bottom
ro_RO: Mutare la fund

en: Default
ro_RO: Implicit

en: — Select —
ro_RO: — Selectează —

en: Install & Activate
ro_RO: Instalare & Activare

en: Add image
ro_RO: Adaugă imagine

en: Add gallery
ro_RO: Adaugă galerie

en: Remove image
ro_RO: Eliminați imagine

en: Remove gallery
ro_RO: Elimină galerie

en: Select all
ro_RO: Selectează tot

en: Unselect all
ro_RO: Deselectați tot

en: Date
ro_RO: Dată

en: Author
ro_RO: Autor

en: Edit
ro_RO: Editează

en: Done
ro_RO: Finalizat

en: All
ro_RO: Tot

en: None
ro_RO: Niciunul

en: Recalculate Total Price
ro_RO: Recalculare preț total

en: Nights
ro_RO: Nopți

en: and more
ro_RO: şi mai multe

en: Remove
ro_RO: Ştergeţi

en: Add length of stay
ro_RO: Adaugă durata şederii

en: Base Occupancy
ro_RO: Ocupație de bază

en: Price per night
ro_RO: Preț pe noapte

en: Adults
ro_RO: Adulți

en: Children
ro_RO: Copii

en: Price per extra adult
ro_RO: Preț pe adult suplimentar

en: Price per extra child
ro_RO: Preț per copil în plus

en: Enable variable pricing
ro_RO: Activare prețuri variabile

en: Add Variation
ro_RO: Adaugă variație

en: Remove variation
ro_RO: Elimină variația

en: The License Key is required in order to get automatic plugin updates and support. You can manage your License Key in your personal account. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Learn more</a>.
ro_RO: Cheia de Licență este necesară pentru a obține actualizări automate ale plugin-ului și suport tehnic. Vă puteți gestiona Cheia de Licență în contul dvs. personal. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Aflați mai multe</a>.

en: License Key
ro_RO: Cheie Licență

en: Status
ro_RO: Stare

en: Inactive
ro_RO: Ne activ

en: Valid until
ro_RO: Valabil pana la

en: Valid (Lifetime)
ro_RO: Valabil (Pe viata)

en: Expired
ro_RO: Expirat

en: Invalid
ro_RO: Ne valid

en: Your License Key does not match the installed plugin. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>How to fix this.</a>
ro_RO: Cheia dvs. de licență nu se potrivește cu plugin-ul instalat. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>Cum să remediați acest lucru.</a>

en: Product ID is not valid
ro_RO: ID-ul produsului nu este valid

en: Action
ro_RO: Acţiune

en: Activate License
ro_RO: Activeaza Licienta

en: Deactivate License
ro_RO: Dezactiveaza Licienta

en: Renew License
ro_RO: Reinoire Licienta

en: Attributes let you define extra accommodation data, such as location or type. You can use these attributes in the search availability form as advanced search filters.
ro_RO: Atributele vă permit să definiți datele suplimentare ale cazare, cum ar fi locația sau tipul. Puteți utiliza aceste atribute în formularul de disponibilitate a căutării ca filtre de căutare avansate.

en: This attribute refers to non-unique taxonomy - %1$s - which was already registered with attribute %2$s.
ro_RO: Acest atribut se referă la taxonomia non-unică - %1$s - care a fost deja înregistrată cu atributul %2$s.

note: translators: Terms are variations for Attributes and bear no relation to the Terms and Conditions Page.
en: You cannot manage terms of trashed attributes.
ro_RO: Nu puteți gestiona termenii atributelor șterse.

en: New Booking
ro_RO: Rezervare nouă

en: Guests
ro_RO: Oaspeți

en: Customer Info
ro_RO: Info Client

en: Price
ro_RO: Preț

en: Accommodation
ro_RO: Cazare

en: Expire %s
ro_RO: Expiră la %s

en: Adults:
ro_RO: Adulți:

en: Children:
ro_RO: Copii:

en: %s night | %s nights
ro_RO[0]: %s noapte
ro_RO[1]: %s nopți
ro_RO[2]: %s nopți

en: Summary: %s.
ro_RO: Sumar: %s.

en: Paid: %s
ro_RO: Plătit: %s

en: Set to %s
ro_RO: Setat la %s

en: Booking status changed. | %s booking statuses changed.
ro_RO[0]: Status rezervare modificat.
ro_RO[1]: %s Statusuri de rezervări modificate.
ro_RO[2]: %s Statusuri de rezervări modificate.

en: All accommodation types
ro_RO: Toate tipurile de cazare

note: translators: The number of imported bookings: "Imported <span>(11)</span>"
en: Imported %s
ro_RO: Importat '%s'

en: Amount
ro_RO: Sumă

en: Uses
ro_RO: Utilizări

en: Expiration Date
ro_RO: Data expirării

en: Accommodation:
ro_RO: Cazare:

note: translators: %s is a coupon amount per day
en: %s per day
ro_RO: %s pe zi

en: Service:
ro_RO: Serviciu:

en: Fee:
ro_RO: Taxă:

en: Note: the use of coupons is disabled in settings.
ro_RO: Notă: utilizarea cupoanelor este dezactivată în setări.

en: Enable the use of coupons.
ro_RO: Activați utilizarea cupoanelor.

en: Customer
ro_RO: Client

en: Booking
ro_RO: Rezervare

en: Transaction ID
ro_RO: ID-ul tranzacţiei

en: Booking #%s
ro_RO: Rezervare #%s

en: Rates are used to offer different prices of the same accommodation type depending on extra conditions, e.g. With Breakfast, With No Breakfast, Refundable etc. Guests will choose the preferable rate when submitting a booking request. Create one default rate if you have no price tiers. To add price variations for different periods - open a rate, add a season, and set the price.
ro_RO: Tarifele sunt utilizate pentru a oferi prețuri diferite pentru același tip de cazare, în funcție de condițiile suplimentare, de exemplu cu un mic dejun, fără mic dejun, elemente rambursabile etc. Vizitatorii vor alege rata preferabilă la trimiterea unei cereri de rezervare. Creați o rată implicită dacă nu aveți niveluri de preț. Pentru a adăuga variații de preț pentru diferite perioade - deschideți o rată, adăugați un sezon, și setați prețul.

en: Accommodation Type
ro_RO: Tipul de cazare

en: Season &#8212; Price
ro_RO: Sezonul &#8212; Preț

en: Add New Season Price
ro_RO: Adaugă preț sezon nou

en: Annually
ro_RO: Anual

note: translators: %s: A date string such as "December 31, 2025".
en: Annually until %s
ro_RO: Anual, până la %s

en: Duplicate
ro_RO: Duplicat

en: Rate was duplicated.
ro_RO: Rata a fost duplicată.

en: These are real accommodations like rooms, apartments, houses, villas, beds (for hostels) etc.
ro_RO: Acestea sunt cazări reale precum camere, apartamente, case, vile, paturi (pentru cămine studențești) etc.

en: All Accommodation Types
ro_RO: Toate tipurile de cazare

en: These are not physical accommodations, but their types. E.g. standard double room. To specify the real number of existing accommodations, you'll need to use Generate Accommodations menu.
ro_RO: Acestea nu sunt cazările fizice, ci doar tipurile lor. Exemplu: cameră dublă standard. Pentru a specifica numărul real de cazări existente, va trebui să folosiți meniul Generare cazări.

en: Capacity
ro_RO: Capacitate

en: Bed Type
ro_RO: Tip pat

en: Size:
ro_RO: Mărime:

en: Active:
ro_RO: Activ:

en: Seasons are real periods of time, dates or days that come with different prices for accommodations. E.g. Winter 2018 ($120 per night), Christmas ($150 per night).
ro_RO: Sezoanele sunt perioade reale de timp, date sau zile care vin cu prețuri diferite pentru cazare. De ex. Iarna 2018 (150 de dolari pe noapte), Crăciun (150 de dolari pe noapte).

en: End
ro_RO: Sfârșit

en: Days
ro_RO: Zile

en: Repeat
ro_RO: Repetă

en: Services are extra offers that you can sell or give for free. E.g. Thai massage, transfer, babysitting. Guests can pre-order them when placing a booking.
ro_RO: Serviciile sunt oferte suplimentare pe care le puteți vinde sau oferi gratuit. De ex. masaj thailandez, transfer, baby-sitting. Oaspeții le pot pre-comanda atunci când fac o rezervare.

en: Periodicity
ro_RO: Periodicitate

en: Charge
ro_RO: Tarif

en: Per Day
ro_RO: Pe zi

en: Guest Choice
ro_RO: Alegerea oaspeților

en: Once
ro_RO: O dată

en: Per Guest
ro_RO: Pe Vizitator

en: Per Accommodation
ro_RO: Per cazare

en: These are accommodation amenities, generally free ones. E.g. air-conditioning, wifi.
ro_RO: Acestea sunt facilitați de cazare, în general gratuite. De exemplu, aer condiționat, wifi.

en: Booking rules saved.
ro_RO: Reguli de rezervare salvate.

en: Booking Rules
ro_RO: Reguli de rezervare

en: Save Changes
ro_RO: Salvați modificările

en: Check-in days
ro_RO: Zilele de check-in

en: Guests can check in any day.
ro_RO: Vizitatorii pot face check-in în orice zi.

en: Add rule
ro_RO: Adaugă regulă

en: Seasons
ro_RO: Sezoane

en: Check-out days
ro_RO: Zilele de check-out

en: Guests can check out any day.
ro_RO: Vizitatorii pot face check-out în orice zi.

en: Minimum stay
ro_RO: Sejur minim

en: There are no minimum stay rules.
ro_RO: Nu există reguli de sejur minim.

en: nights
ro_RO: nopți

en: Maximum stay
ro_RO: Sejur maxim

en: There are no maximum stay rules.
ro_RO: Nu există reguli de sejur maxim.

en: Block accommodation
ro_RO: Blochează cazarea

en: There are no blocking accommodation rules.
ro_RO: Nu există reguli de blocare a cazării.

en: From
ro_RO: De la

en: Till
ro_RO: Până la

en: Restriction
ro_RO: Restricție

en: Not check-in rule marks the date as unavailable for check-in.
ro_RO: Regula de check-in marchează data ca fiind nevalabilă pentru check-in.

en: Not check-out rule marks the date as unavailable for check-out.
ro_RO: Regula de check-out marchează data ca nevalabilă pentru check-out.

en: Not stay-in rule displays the date as blocked. This date is unavailable for check-in and check-out on the next date.
ro_RO: Regula ”nu rămâne” afișează data ca blocată. Această dată nu este disponibilă pentru check-in și check-out la data următoare.

en: Not stay-in with Not check-out rules completely block the selected date, additionally displaying the previous date as unavailable for check-in.
ro_RO: Regulile de stat și check-out blochează complet data selectată, adițional arătând data de dinainte ca fiind nevalabilă pentru check-in.

en: Not check-in
ro_RO: Check-in

en: Not check-out
ro_RO: Check-out

en: Not stay-in
ro_RO: Stat

en: Comment
ro_RO: Comentariu

en: Minimum advance reservation
ro_RO: Rezervare în avans minimă

en: There are no minimum advance reservation rules.
ro_RO: Nu există reguli de rezervări minime în avans.

en: Maximum advance reservation
ro_RO: Rezervare maximă în avans

en: There are no maximum advance reservation rules.
ro_RO: Nu există reguli maxime de rezervare în avans.

en: Booking buffer
ro_RO: Tampon rezervare

en: There are no booking buffer rules.
ro_RO: Nu există reguli tampon de rezervare.

en: Booking Calendar
ro_RO: Calendar rezervări

en: Add New Booking
ro_RO: Adaugă rezervare nouă

en: Clear Search Results
ro_RO: Șterge Rezultate Căutare

en: Note: booking rules are disabled in the plugin settings and are not taken into account.
ro_RO: Notă: regulile de rezervare sunt dezactivate în setările plugin-ului și nu sunt luate în considerare.

en: Unable to create booking. Please try again.
ro_RO: Nu s-a putut crea rezervarea. Vă rugăm să încercaţi din nou.

en: Booking is blocked due to maintenance reason. Please try again later.
ro_RO: Rezervarea este blocată din motive de întreţinere. Vă rugăm să încercaţi din nou mai târziu.

en: There are no accommodations selected for reservation.
ro_RO: Nu există nicio cazare selectată pentru rezervare.

en: Selected accommodations are not valid.
ro_RO: Cazările selectate nu sunt valide.

en: Accommodation Type is not valid.
ro_RO: Tipul de cazare nu este valid.

en: Rate is not valid.
ro_RO: Rata nu este validă.

en: Adults number is not valid.
ro_RO: Numărul adulţilor nu este valid.

en: Children number is not valid.
ro_RO: Numărul de copii nu este valid.

en: The total number of guests is not valid.
ro_RO: Numărul total de vizitatori nu este valid.

en: Selected dates do not meet booking rules for type %s
ro_RO: Datele selectate nu îndeplinesc regulile de rezervare pentru tipul %s

en: Accommodations are not available.
ro_RO: Cazările nu sunt disponibile.

en: There are no rates for requested dates.
ro_RO: Nu există tarife pentru datele solicitate.

en: Search Results
ro_RO: Rezultate căutare

en: — Any —
ro_RO: — Oricare —

en: Search parameters are not set.
ro_RO: Parametrii de căutare nu sunt setați.

en: Check-in date is not valid.
ro_RO: Data de check-in nu este validă.

en: Check-in date cannot be earlier than today.
ro_RO: Data de check-in nu poate fi mai devreme decât astăzi.

en: Check-out date is not valid.
ro_RO: Data de check-out nu este validă.

en: Nothing found. Please try again with different search parameters.
ro_RO: Nimic găsit. Te rugăm să încerci din nou cu parametri de căutare diferiți.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
ro_RO: Ne pare rău, nu aveţi permisiunea să accesaţi această pagină.

en: User ID
ro_RO: ID utilizator

en: First Name
ro_RO: Prenume

en: Last Name
ro_RO: Nume de familie

en: Phone
ro_RO: Telefon

en: Address
ro_RO: Adresă

en: State / County
ro_RO: Stat/județ

en: Country
ro_RO: Țară

en: City
ro_RO: Oraș

en: Postcode
ro_RO: Cod poștal

en: Back
ro_RO: Înapoi

en: Edit User Profile
ro_RO: Editare profil utilizator

en: Customer data updated.
ro_RO: Date client actualizate.

en: User account updated.
ro_RO: Contul utilizatorului a fost actualizat.

en: Update
ro_RO: Actualizare

en: Customers
ro_RO: Clienți

en: The booking is not set.
ro_RO: Rezervarea nu este setată.

en: The booking not found.
ro_RO: Rezervarea nu a fost găsită.

en: Edit Booking #%d
ro_RO: Editare rezervare #%d

en: Cancel
ro_RO: Anulați

en: Edit Booking
ro_RO: Editare rezervare

en: You cannot edit the imported booking. Please update the source booking and resync your calendars.
ro_RO: Nu puteți edita rezervarea importată. Actualizați rezervarea sursă și resincronizați calendarele dvs.

en: Request does not pass security verification. Please refresh the page and try one more time.
ro_RO: Cererea nu a trecut verificarea de securitate. Vă rugăm să reîmprospătați pagina și să încercați încă o dată.

en: Check-in date is not set.
ro_RO: Data de check-in nu este setată.

en: Check-out date is not set.
ro_RO: Data de check-out nu este setată.

en: Unable to update booking. Please try again.
ro_RO: Nu s-a putut actualiza rezervarea. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Booking was edited.
ro_RO: Rezervarea a fost editată.

en: Available
ro_RO: Disponibilă

en: Replace
ro_RO: Înlocuire

en: — Add new —
ro_RO: — Adaugă nou —

en: Extensions
ro_RO: Extensii

en: Extend the functionality of Hotel Booking plugin with the number of helpful addons for your custom purposes.
ro_RO: Extindeți funcționalitatea plugin-ului Hotel Booking cu un număr de suplimente utile pentru scopuri personalizate.

en: Get this Extension
ro_RO: Obține această extensie

en: No extensions found.
ro_RO: Nici o extensie găsită.

en: Abort Process
ro_RO: Abandonează procesul

en: Aborting...
ro_RO: Se abandonează...

en: Import Calendar
ro_RO: Importă calendar

en: Accommodation: %s
ro_RO: Cazare: %s

en: Accommodation Type: %s
ro_RO: Tipul de cazare: %s

en: Please be patient while the calendars are imported. You will be notified via this page when the process is completed.
ro_RO: Vă rugăm să aveți răbdare în timp ce calendarele sunt importate. Veți fi notificat prin această pagină atunci când procesul este finalizat.

en: Accommodation updated.
ro_RO: Cazare actualizată.

en: This calendar has already been imported for another accommodation.
ro_RO: Acest calendar a fost deja importat pentru o altă cazare.

en: Sync, Import and Export Calendars
ro_RO: Sync, Import și Export Calendare

note: translators: %s - room name. Example: "Comfort Triple 1"
en: Edit External Calendars of "%s"
ro_RO: Editați Calendarele externe ale "%s"

en: Sync All External Calendars
ro_RO: Sincronizare toate calendarele externe

en: Sync your bookings across all online channels like Booking.com, TripAdvisor, Airbnb etc. via iCalendar file format.
ro_RO: Sincronizează-ți rezervările pe toate canalele online precum Booking.com, TripAdvisor, Airbnb etc. prin formatul de fișier iCalendar.

en: Calendar URL
ro_RO: URL calendar

en: Add New Calendar
ro_RO: Adaugă calendar nou

en: Sync Calendars
ro_RO: Sincronizare calendare

en: Delete All Logs
ro_RO: Șterge toate log-urile

en: Deleting...
ro_RO: În curs de eliminare...

en: %d item
ro_RO: %d element

en: %d items
ro_RO: %d elemente

en: Calendars Synchronization Status
ro_RO: Stadiul de sincronizare calendare

en: Here you can see synchronization status of your external calendars.
ro_RO: Aici puteți vedea starea de sincronizare a calendarelor externe.

en: Calendars Sync Status
ro_RO: Status Sincronizare Calendar

en: Display calendars synchronization status.
ro_RO: Afișează statusul de sincronizare calendare.

en: Language Guide
ro_RO: Ghid de limbă

en: Default language
ro_RO: Limbă implicită

en: This plugin will display all system messages, labels, buttons in the language set in <em>General > Settings > Site Language</em>. If the plugin is not available in your language, you may <a href="%s">contribute your translation</a>.
ro_RO: Acest plugin va afișa toate mesajele de sistem, etichetele, butoanele din limba setată în <em>General > Setări > Limba site-ului</em>. Dacă plugin-ul nu este disponibil în limba dvs., puteți contribui cu <a href="%s">traducerile dvs.</a>.

en: Custom translations and edits
ro_RO: Traduceri și editări personalizate

en: You may customize plugin translation by editing the needed texts or adding your translation following these steps:
ro_RO: Puteți personaliza traducerea plugin-ului prin editarea textelor necesare sau adăugarea traducerii urmând acești pași:

en: Take the source file for your translations %s or needed translated locale.
ro_RO: Preia fișierul sursă pentru traducerile tale %s sau localizarea necesară tradusă.

en: Translate texts with any translation program like Poedit, Loco, Pootle etc.
ro_RO: Traduceți texte cu orice program de traducere cum ar fi Poedit, Loco, Pootle etc.

en: Put created .mo file with your translations into the folder %s. Where {lang} is ISO-639 language code and {country} is ISO-3166 country code. Example: Brazilian Portuguese file would be called motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.
ro_RO: Pune fișierul .mo creat cu traducerile tale în dosarul %s. Unde {lang} este codul lingvistic ISO-639 și {country} este ISO-3166 codul țării. Exemplu: fişierul brazilian portughez se numeşte motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.

en: Multilingual content
ro_RO: Conținut multilingv

en: If your site is multilingual, you may use additional plugins to translate your added content into multiple languages allowing the site visitors to switch them.
ro_RO: Dacă site-ul dvs. este multilingv, puteţi folosi plugin-uri suplimentare pentru a traduce conţinutul adăugat în mai multe limbi care permit vizitatorilor site-ului să le schimbe.

en: Language
ro_RO: Limbă

en: Reports
ro_RO: Rapoarte

en: Export
ro_RO: Exportă

en: All Statuses
ro_RO: Toate Status-urile

en: Booking dates between
ro_RO: Datele rezervării între

en: Check-in date between
ro_RO: Data check-in între

en: Check-out date between
ro_RO: Data check-out între

en: In-house between
ro_RO: În interior între

en: Date of reservation between
ro_RO: Data rezervării între

en: Export Bookings
ro_RO: Exportă Rezervări

en: Choose start date
ro_RO: Alege data de început

en: Choose end date
ro_RO: Alege data de sfârşit

en: Also export imported bookings
ro_RO: Exportă și rezervările importate

en: Select columns to export
ro_RO: Selectați coloanele de exportat

en: Generate CSV
ro_RO: Generează CSV

en: Number of accommodations
ro_RO: Numărul de cazări

en: Title
ro_RO: Titlu

en: Leave empty to use accommodation type title.
ro_RO: Lăsați gol pentru a utiliza titlul tipului de cazare.

en: Generate
ro_RO: Generați

en: Accommodation generated. | %s accommodations generated.
ro_RO[0]: Cazare generată.
ro_RO[1]: %s Cazări generate.
ro_RO[2]: %s Cazări generate.

en: Pages
ro_RO: Pagini

en: Search Results Page
ro_RO: Pagina Rezultate Căutare

en: Select page to display search results. Use search results shortcode on this page.
ro_RO: Selectaţi pagina pentru a afişa rezultatele căutării. Utilizaţi shortcode pentru rezultatele căutării pe această pagină.

en: Checkout Page
ro_RO: Pagina Check-out

en: Select page user will be redirected to complete booking.
ro_RO: Alege pagina la care utilizatorul va fi redirecționat pentru a completa rezervarea.

en: Terms & Conditions
ro_RO: Termeni și Condiții

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
ro_RO: Dacă definiți o pagină "Termeni", clientul va fi întrebat dacă îl acceptă atunci când rezervă.

en: Open the Terms & Conditions page in a new window
ro_RO: Deschide pagina Termenilor și Condițiilor într-o nouă fereastră

en: By enabling this option you can avoid errors related to displaying your terms & conditions inline for website pages created in page builders.
ro_RO: Prin activarea acestei opțiuni puteți evita erorile legate de afișarea termenilor și condițiilor pentru paginile web create în builder-ele de pagini.

en: My Account Page
ro_RO: Pagina Contul Meu

en: Select a page to display user account. Use the customer account shortcode on this page.
ro_RO: Selectați o pagină pentru a afișa un cont de utilizator. Utilizați shortcode-ul de cont client pe această pagină.

en: Currency
ro_RO: Monedă

en: Currency Position
ro_RO: Poziție Monedă

en: Decimal Separator
ro_RO: Separator zecimal

en: Thousand Separator
ro_RO: Separator de mii

en: Number of Decimals
ro_RO: Număr de zecimale

en: Misc
ro_RO: Diverse

en: Square Units
ro_RO: Unități pătrate

en: Datepicker Date Format
ro_RO: Formatul alegătorului de dată

en: Check-out Time
ro_RO: Ora de Check-Out

en: Check-in Time
ro_RO: Ora de Check-In

en: Bed Types
ro_RO: Tipuri de pat

en: Type
ro_RO: Tip

en: Add Bed Type
ro_RO: Adaugă tip de pat

en: Show Lowest Price for
ro_RO: Arată cel mai mic preț pentru

en: days
ro_RO: zile

en: Lowest price of accommodation for selected number of days if check-in and check-out dates are not set. Example: set 0 to display today's lowest price, set 7 to display the lowest price for the next week.
ro_RO: Cel mai mic preț de cazare pentru numărul de zile selectat în cazul în care datele de check-in și de check-out nu sunt stabilite. Exemplu: setați 0 pentru a afișa cel mai mic preț din ziua de azi, setați 7 pentru a afișa cel mai mic preț pentru săptămâna viitoare.

en: Coupons
ro_RO: Cupoane

en: Default calendar view
ro_RO: Vizualizare implicită calendar

en: Initial display format of the administrator bookings calendar.
ro_RO: Formatul iniţial de afişare a calendarului de rezervări pentru administrator.

en: Text on Checkout
ro_RO: Text la Checkout

en: This text will appear on the checkout page.
ro_RO: Acest text va apărea pe pagina de checkout.

en: Disable Booking
ro_RO: Dezactivează rezervarea

en: Hide reservation forms and buttons
ro_RO: Ascunde formularele de rezervare şi butoanele

en: Text instead of reservation form while booking is disabled
ro_RO: Text în loc de formularul de rezervare în timp ce rezervarea este dezactivată

en: Booking Confirmation
ro_RO: Confirmarea rezervării

en: Confirmation Mode
ro_RO: Mod Confirmare

en: By customer via email
ro_RO: După client prin e-mail

en: By admin manually
ro_RO: De administrator manual

en: Confirmation upon payment
ro_RO: Confirmare după plată

en: Booking Confirmed Page
ro_RO: Pagină de rezervare confirmată

en: Page user will be redirected to once the booking is confirmed via email or by admin.
ro_RO: Pagina către care va fi redirecționat utilizatorul îndată ce rezervarea este confirmată prin e-mail sau de către administrator.

en: Approval Time for User
ro_RO: Ora aprobării pentru Utilizator

en: Period of time in minutes the user is given to confirm booking via email. Unconfirmed bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
ro_RO: Perioada de timp în minute care este acordată utilizatorului pentru a confirma rezervarea prin e-mail. Rezervările neconfirmate devin abandonate, iar starea cazării devine disponibilă.

en: Country of residence field is required for reservation.
ro_RO: Țara de reședință este necesară pentru rezervare.

en: Full address fields are required for reservation.
ro_RO: Pentru rezervare sunt necesare câmpuri cu adresă completă.

en: Customer information is required when placing admin bookings.
ro_RO: Informațiile de client sunt necesare atunci când se plasează rezervările administratorilor.

en: Default Country on Checkout
ro_RO: Țară implicită la plată

en: Price Breakdown
ro_RO: Explicația prețului

en: Price breakdown unfolded by default.
ro_RO: Explicația prețului vizibilă complet implicit.

en: Accounts
ro_RO: Conturi

en: Account creation
ro_RO: Creare Cont

en: Automatically create an account for a user at checkout.
ro_RO: Creează automat un cont pentru un utilizator la finalizarea comenzii.

en: Allow customers to create an account during checkout.
ro_RO: Permite clienților să creeze un cont în timpul check-out-ului.

en: Allow customers to log into their existing account during checkout.
ro_RO: Permite clienților să intre în cont în timpul check-out-ului.

en: Booking Cancellation
ro_RO: Anulare rezervare

en: User can cancel booking via link provided inside email.
ro_RO: Utilizatorul poate anula rezervarea prin link-ul furnizat în interiorul e-mailului.

en: Booking Cancelation Page
ro_RO: Pagina de anulare rezervare

en: Page to confirm booking cancelation.
ro_RO: Pagina pentru confirmarea anulării rezervării.

en: Booking Canceled Page
ro_RO: Pagină rezervare anulată

en: Page to redirect to after a booking is canceled.
ro_RO: Pagina la care se redirecționează după ce o rezervare este anulată.

en: Search Options
ro_RO: Opțiuni de Căutare

en: Max Adults
ro_RO: Max Adulţi

en: Maximum accommodation occupancy available in the Search Form.
ro_RO: Gradul maxim de ocupare disponibil în formularul de căutare.

en: Max Children
ro_RO: Max Copii

en: Age of Child
ro_RO: Vârsta Copilului

en: Optional description of the "Children" field.
ro_RO: Descrierea opțională a câmpului "Copii".

en: Book button behavior on the search results page
ro_RO: Comportamentul butonului de rezervare pe pagina cu rezultatele căutării

en: Redirect to the checkout page immediately after successful addition to reservation.
ro_RO: Redirecționare către pagina de checkout imediat după ce rezervarea a fost adaugata cu succes.

en: Recommendation
ro_RO: Recomandare

en: Enable search form to recommend the best set of accommodations according to a number of guests.
ro_RO: Activează formularul de căutare pentru a recomanda cel mai bun set de cazare în funcție de numărul de invitați.

en: Skip Search Results
ro_RO: Omite rezultatele căutării

en: Skip search results page and enable direct booking from accommodation pages.
ro_RO: Omiteți pagina cu rezultatele căutării și activați rezervarea directă din paginile de cazare.

en: Direct Booking Form
ro_RO: Formular de rezervare directă

en: Show price for selected period
ro_RO: Arată prețul pentru perioada selectată

en: Show price together with adults and children fields
ro_RO: Arată preţul împreună cu câmpurile de adulţi şi copii

en: Enable "adults" and "children" options for my website (default).
ro_RO: Activați implicit opțiunile "adulți" și "copii" pentru site-ul meu.

en: Disable "children" option for my website (hide "children" field and use Guests label instead).
ro_RO: Dezactivează opţiunea "copii" pentru website-ul meu (ascunde câmpul "copii" şi foloseşte în schimb eticheta de oaspeţi).

en: Disable "adults" and "children" options for my website.
ro_RO: Dezactivați opțiunile "adulți" și "copii" pentru site-ul meu.

en: Guest Management
ro_RO: Gestionarea oaspeților

en: Applies to frontend only.
ro_RO: Aplică doar pentru frontend.

en: Hide "adults" and "children" fields within search availability forms.
ro_RO: Ascunde câmpurile "adulţi" şi "copii" din formularele de disponibilitate a căutării.

en: Remember the user's selected number of guests until the checkout page.
ro_RO: Amintiţi-vă numărul de vizitatori selectat de utilizator până la pagina de checkout.

en: Do not apply booking rules for admin bookings.
ro_RO: Nu aplicați reguli de rezervare pentru rezervările administratorilor.

en: Display Options
ro_RO: Opțiuni de afișare

en: Display gallery images of accommodation page in lightbox.
ro_RO: Afișează în caseta de lumină galeria de imagini pentru cazare.

en: Availability Calendar
ro_RO: Calendar disponibilitate

en: Display per-night prices in the availability calendar.
ro_RO: Afișează prețurile pe noapte în calendarul de disponibilitate.

en: Truncate per-night prices in the availability calendar.
ro_RO: Trunchiază prețurile pe noapte în calendarul de disponibilitate.

en: Display the currency sign in the availability calendar.
ro_RO: Afișează semnul valutei în calendarul disponibilității.

en: Calendar Theme
ro_RO: Tema calendarului

en: Select theme for an availability calendar.
ro_RO: Selectaţi tema pentru un calendar de disponibilitate.

en: Template Mode
ro_RO: Mod șablon

en: Theme Mode
ro_RO: Mod temă

en: Choose Theme Mode to display the content with the styles of your theme. Choose Developer Mode to control appearance of the content with custom page templates, actions and filters. This option can't be changed if your theme is initially integrated with the plugin.
ro_RO: Alege Modul Temă pentru a afișa conținutul cu stilurile temei tale. Alegeți Modul de Dezvoltator pentru a controla aspectul conținutului cu șabloane de pagină personalizate, acțiuni și filtre. Această opțiune nu poate fi schimbată dacă tema este integrată inițial cu pluginul.

en: More Styles
ro_RO: Mai multe stiluri

en: Extend the styling options of Hotel Booking plugin with the new free addon - Hotel Booking Styles.
ro_RO: Extindeți opțiunile de stil ale plugin-ului Hotel Booking cu noul addon gratuit - Hotel Booking Styles.

en: Calendars Synchronization
ro_RO: Sincronizare calendare

en: Export admin blocks.
ro_RO: Exportă blocurile administratorilor.

en: Do not export imported bookings.
ro_RO: Nu exporta rezervările importate.

en: Export and import bookings with buffer time included.
ro_RO: Exportă și importă rezervări cu timpul tampon inclus.

en: Minimize Logs
ro_RO: Minimizează log-urile

en: Enable the plugin to record only important messages.
ro_RO: Activați plugin-ul pentru a înregistra doar mesaje importante.

en: Calendars Synchronization Scheduler
ro_RO: Calendare Programare de sincronizare

en: Enable automatic external calendars synchronization
ro_RO: Activează sincronizarea automată a calendarelor externe

en: Clock
ro_RO: Ceas

en: Sync calendars at this time (UTC) or starting at this time every interval below.
ro_RO: Sincronizarea calendarelor în acest moment (UTC) sau începând de la acest interval de mai jos.

en: Quarter an Hour
ro_RO: Sfert de oră

en: Half an Hour
ro_RO: Jumătate de oră

en: Once Hourly
ro_RO: Odata pe oră

en: Twice Daily
ro_RO: De două ori pe zi

en: Once Daily
ro_RO: O dată pe zi

en: Automatically delete sync logs older than
ro_RO: Şterge automat log-urile sincronizate mai vechi de

en: Day
ro_RO: Zi

en: Week
ro_RO: Săptămână

en: Month
ro_RO: Lună

en: Quarter
ro_RO: Trimestru

en: Half a Year
ro_RO: Jumătate de an

en: Never Delete
ro_RO: Nu șterge niciodată

en: Block Editor
ro_RO: Editor de blocuri

en: Enable block editor for "%s".
ro_RO: Activează editorul de bloc pentru "%s".

en: Accommodation Types
ro_RO: Tipuri de cazare

en: Services
ro_RO: Servicii

en: Admin Emails
ro_RO: E-mailuri Admin

en: Customer Emails
ro_RO: E-mailuri client

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the <a>Hotel Booking & Mailchimp Integration</a>.
ro_RO: Transformați oaspeții în clienți loiali prin trimiterea de campanii automate de marketing cu <a>Hotel Booking & Mailchimp Integration</a>.

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the Hotel Booking & Mailchimp Integration.
ro_RO: Transformați oaspeții în clienți loiali prin trimiterea de campanii automate de marketing cu Hotel Booking & Mailchimp Integration.

en: Cancellation Details Template
ro_RO: Șablon detalii anulare

en: Used for %cancellation_details% tag.
ro_RO: Folosit pentru tag-ul %cancellation_details%.

en: Email Settings
ro_RO: Setări Email

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with <a>Hotel Booking Notifier</a>.
ro_RO: Trimite notificări automate prin e-mail, cum ar fi instrucțiuni de preluare a cheilor, regulile casei, înainte și după sosire/plecare cu <a>Hotel Booking Notifier</a>.

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with Hotel Booking Notifier.
ro_RO: Trimiteți notificări prin e-mail automate, cum ar fi instrucțiuni de preluare a cheilor, reguli de casă, înainte și după sosire/plecare cu Hotel Booking Notifier.

en: Email Sender
ro_RO: Expeditor e-mail

en: Administrator Email
ro_RO: E-mail administrator

en: From Email
ro_RO: De la E-mail

en: From Name
ro_RO: De la Nume

en: Footer Text
ro_RO: Text de subsol

en: Reserved Accommodation Details Template
ro_RO: Șablon detalii pentru cazarea rezervată

en: Used for %reserved_rooms_details% tag.
ro_RO: Folosit pentru tag-ul %reserved_rooms_details%.

en: Styles
ro_RO: Stilurii

en: Base Color
ro_RO: Culoarea de bază

en: Background Color
ro_RO: Culoarea de fundal

en: Body Background Color
ro_RO: Culoare fundal corp

en: Body Text Color
ro_RO: Culoare text corp

en: Payment Gateways
ro_RO: Modalitati de plata

en: General Settings
ro_RO: Setări generale

en: Need more gateways? Use our Hotel Booking <a href="%s" target="_blank">WooCommerce Payments</a> extension.
ro_RO: Ai nevoie de mai multe optiuni? Foloseşte extensia de rezervare Hotel <a href="%s" target="_blank">WooCommerce Payments</a>.

en: You may also email the <a href="%s" target="_blank">balance payment request</a> link to your guests.
ro_RO: De asemenea, puteți trimite prin e-mail linkul <a href="%s" target="_blank">pentru cererea de plată a soldului</a> vizitatorilor dvs.

en: User Pays
ro_RO: Utilizator Plăți

en: Full Amount
ro_RO: Sumă întreagă

en: Deposit
ro_RO: Garanţie

en: Deposit Type
ro_RO: Tip de garanție

en: Fixed
ro_RO: Fixat

en: Percent
ro_RO: Procentaj

en: Deposit Amount
ro_RO: Suma garanției

en: Deposit Time Frame (days)
ro_RO: Interval de timp pentru depunere (zile)

en: Apply deposit to bookings made in at least the selected number of days prior to the check-in date. Otherwise, the full amount is charged.
ro_RO: Aplicați depozitul la rezervările făcute cu cel puțin numărul selectat de zile înainte de data înregistrării. Altfel, întreaga sumă este percepută.

en: Force Secure Checkout
ro_RO: Comandă cu forțe securizate

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages. You must have an SSL certificate installed to use this option.
ro_RO: Forțați SSL (HTTPS) pe paginile de finalizare a comenzii. Trebuie să aveți instalat un certificat SSL pentru a utiliza această opțiune.

en: Reservation Received Page
ro_RO: Pagină de rezervare primită

en: Failed Transaction Page
ro_RO: Pagina Tranzacției Eșuată

en: Default Gateway
ro_RO: Gateway implicit

en: Pending Payment Time
ro_RO: Timp de plată în așteptare

en: Period of time in minutes the user is given to complete payment. Unpaid bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
ro_RO: Perioada de timp în minute este acordată utilizatorului pentru a finaliza plata. Rezervările neplătite devin Abandonate şi starea de cazare se schimbă în Disponibil.

en: Install <a href="%s" target="_blank">Hotel Booking addons</a> to manage their settings.
ro_RO: Instalaţi <a href="%s" target="_blank">Hotel Booking addons</a> pentru a gestiona setările lor.

en: Install Hotel Booking addons to manage their settings.
ro_RO: Instalaţi suplimentele Booking Hotel pentru a gestiona setările lor.

en: Advanced
ro_RO: Avansat

en: License
ro_RO: Licență

en: Settings saved.
ro_RO: Setări salvate.

en: <strong>Note:</strong> Payment methods will appear on the checkout page only when Confirmation Upon Payment is enabled in Accommodation > Settings > General > Confirmation Mode.
ro_RO: <strong>Notă:</strong> Metodele de plată vor apărea pe pagina de checkout doar când confirmarea la plată este activată în Accommodation > Settings > General > Confirmation Mode.

en: Settings
ro_RO: Setări

en: Availability Search Form
ro_RO: Formular de căutare disponibilitate

en: Display search form.
ro_RO: Afișează formularul de căutare.

en: The number of adults presetted in the search form.
ro_RO: Numărul de adulți presetați în formularul de căutare.

en: The number of children presetted in the search form.
ro_RO: Numărul de copii presetați în formularul de căutare.

en: Check-in date presetted in the search form.
ro_RO: Data de Check-in presetată în formularul de căutare.

en: date in format %s
ro_RO: dată în format %s

en: Check-out date presetted in the search form.
ro_RO: Data Check-out presetată în formularul de căutare.

en: Custom attributes for advanced search.
ro_RO: Atribute personalizate pentru căutare avansată.

en: Comma-separated slugs of attributes.
ro_RO: Atribute ”slug” separate prin virgulă.

en: Custom CSS class for shortcode wrapper
ro_RO: Clasă personalizată CSS pentru wrapper shortcode

en: whitespace separated css classes
ro_RO: clase CSS separate prin spațiu alb

en: Accommodation Type ID
ro_RO: ID tip cazare

en: ID of Accommodation Type to check availability.
ro_RO: ID-ul tipului de cazare pentru a verifica disponibilitatea.

en: integer number
ro_RO: număr întreg

en: How many months to show.
ro_RO: Câte luni de arătat.

en: Set the number of columns or the number of rows and columns separated by comma. Example: "3" or "2,3"
ro_RO: Setaţi numărul de coloane sau numărul de rânduri şi coloane separate prin virgulă. Exemplu: "3" sau "2,3"

en: Display availability calendar of the current accommodation type or by ID.
ro_RO: Afișează calendarul disponibilității tipului de cazare curent sau prin ID.

en: Availability Search Results
ro_RO: Rezultate căutare disponibilitate

en: Display listing of accommodation types that meet the search criteria.
ro_RO: Afișează lista tipurilor de cazare care îndeplinesc criteriile de căutare.

en: Whether to display title of the accommodation type.
ro_RO: Dacă se afișează titlul tipului de cazare.

en: Whether to display featured image of the accommodation type.
ro_RO: Dacă se afișează imaginea principală a tipului de cazare.

en: Whether to display gallery of the accommodation type.
ro_RO: Dacă se afișează galeria tipului cazării.

en: Whether to display excerpt (short description) of the accommodation type.
ro_RO: Dacă se afișează extrasul (scurtă descriere) a tipului de cazare.

en: Whether to display details of the accommodation type.
ro_RO: Dacă să fie afișate detaliile tipului de cazare.

en: Whether to display price of the accommodation type.
ro_RO: Dacă se afișează prețul tipului de cazare.

en: Show View Details button
ro_RO: Arată butonul Vizualizare Detalii

en: Whether to display "View Details" button with the link to accommodation type.
ro_RO: Dacă se afișează butonul "Vizualizare detalii" cu link-ul către tipul de cazare.

en: Sort by.
ro_RO: Sortați după.

en: %1$s. See the <a href="%2$s" target="_blank">full list</a>.
ro_RO: %1$s. Vezi lista completă <a href="%2$s" target="_blank"></a>.

en: Designates the ascending or descending order of sorting.
ro_RO: Desemnează ordinea ascendentă sau descendentă a sortării.

en: ASC - from lowest to highest values (1, 2, 3). DESC - from highest to lowest values (3, 2, 1).
ro_RO: ASC - de la cele mai mici la cele mai înalte valori (1, 2, 3). DESC - de la cele mai ridicate la cele mai scăzute valori (3, 2, 1).

en: Custom field name. Required if "orderby" is one of the "meta_value", "meta_value_num" or "meta_value_*".
ro_RO: Nume câmp personalizat. Necesar dacă "orderby" este unul dintre "meta_value", "meta_value_num" sau "meta_value_*".

en: custom field name
ro_RO: numele câmpului personalizat

en: empty string
ro_RO: nume gol

en: Specified type of the custom field. Can be used in conjunction with orderby="meta_value".
ro_RO: Tipul specificat al câmpului personalizat. Poate fi folosit împreună cu orderby="meta_value".

en: Sort by. Use "orderby" insted.
ro_RO: Sortează după. Folosește "orderby" mai degrabă.

en: Show Book button
ro_RO: Arată butonul Rezervă

en: Whether to display Book button.
ro_RO: Dacă se afișează butonul Rezervă.

en: NOTE:
ro_RO: NOTĂ:

en: Use only on page that you set as Search Results Page in <a href="%s">Settings</a>
ro_RO: Utilizați numai pe pagina pe care ați setat-o ca Pagina cu rezultate căutare în <a href="%s">Setări</a>

en: Accommodation Types Listing
ro_RO: Listarea tipurilor de cazare

en: Count per page
ro_RO: Număr per pagină

en: integer, -1 to display all, default: "Blog pages show at most"
ro_RO: integer, -1 pentru a afişa toate, implicit: "Paginile blog arată cel mult"

en: IDs of categories that will be shown.
ro_RO: ID-urile categoriilor care vor fi afișate.

en: Comma-separated IDs.
ro_RO: ID separate prin virgulă.

en: IDs of tags that will be shown.
ro_RO: ID-urile tag-urilor care vor fi afișate.

en: IDs of accommodations that will be shown.
ro_RO: ID-urile de cazare care vor fi afișate.

en: Logical relationship between each taxonomy when there is more than one.
ro_RO: Relație logică între fiecare taxonomie atunci când există mai mult de una.

en: Services Listing
ro_RO: Listare servicii

en: IDs of services that will be shown.
ro_RO: ID-urile de servicii care vor fi afișate.

en: Show All Services
ro_RO: Arată toate serviciile

en: Single Accommodation Type
ro_RO: Tip cazare single

en: ID of accommodation type to display.
ro_RO: ID-ul tipului de cazare pentru afișare.

en: Display accommodation type with title and image.
ro_RO: Afișează tipul de cazare cu titlu si imagine.

en: Checkout Form
ro_RO: Formular Checkout

en: Display checkout form.
ro_RO: Afișează formularul de checkout.

en: Use only on page that you set as Checkout Page in <a href="%s">Settings</a>
ro_RO: Utilizați numai pe pagina pe care ați setat-o ca pagină de Checkout în <a href="%s">Setări</a>

en: Booking Form
ro_RO: Formular de rezervare

en: Show Booking Form for Accommodation Type with id 777
ro_RO: Arată formularul de rezervare pentru tipul de cazare cu id 777

en: Accommodation Rates List
ro_RO: Listă tarife de cazare

en: ID of accommodation type.
ro_RO: ID-ul tipului de cazare.

en: Show Accommodation Rates List for accommodation type with id 777
ro_RO: Arată lista cu tarife de cazare pentru tipul de cazare cu Id 777

en: Display booking and payment details.
ro_RO: Afișează detaliile de rezervare și plată.

en: Use this shortcode on Booking Confirmed and Reservation Received pages
ro_RO: Utilizați această comandă rapidă pentru paginile ”Rezervare confirmată” și ”Rezervare primită”

en: Booking Cancelation
ro_RO: Anulare rezervare

en: Display booking cancelation details.
ro_RO: Afișează detaliile de anulare a rezervării.

en: Use this shortcode on the Booking Cancelation page
ro_RO: Utilizați acest cod scurt pe pagina de anulare a rezervării

en: Customer Account
ro_RO: Cont client

en: Display log in form or customer account area.
ro_RO: Afișează formularul de autentificare sau zona contului de client.

en: Use this shortcode to create the My Account page.
ro_RO: Folosește acest cod rapid pentru a crea pagina contului meu.

en: Shortcodes
ro_RO: Coduri

en: Shortcode
ro_RO: Cod scurt

en: Parameters
ro_RO: Parametri

en: Example
ro_RO: Exemplu

en: Deprecated since %s
ro_RO: Dezaprobată de la %s

en: Values:
ro_RO: Valori:

en: Default:
ro_RO: Implicit:

en: Optional.
ro_RO: Opţional.

en: Required
ro_RO: Necesar

en: Taxes and fees saved.
ro_RO: Taxe și comisioane salvate.

en: Taxes & Fees
ro_RO: Impozite și comisioane

en: Fees
ro_RO: Taxe

en: No fees have been created yet.
ro_RO: Încă nu au fost create taxe.

en: Add new
ro_RO: Adaugă nou

en: Label
ro_RO: Etichetă

en: New fee
ro_RO: Taxă nouă

en: Per guest / per day
ro_RO: Pe oaspete / pe zi

en: Per accommodation / per day
ro_RO: Pentru fiecare cazare / zi

en: Per accommodation (%)
ro_RO: Per cazare (%)

en: Limit
ro_RO: Limită

en: How often this fee is charged. Set 0 to charge each day of the stay period. Set 1 to charge once.
ro_RO: Cât de des se percepe această taxă. Setați 0 pentru a percepe în fiecare zi a perioadei de ședere. Setați 1 pentru a percepe o singură dată.

en: Show accommodation rate with this charge included
ro_RO: Arată rata de cazare cu această taxă inclusă

en: Accommodation Taxes
ro_RO: Taxe de cazare

en: No taxes have been created yet.
ro_RO: Încă nu a fost creată nicio taxă.

en: New tax
ro_RO: Taxă nouă

en: Limit of days the fee is charged. Set 0 to charge each day of stay period. Set 1 to charge once.
ro_RO: Limita zilelor în care se percepe taxa. Se stabilește 0 pentru a percepe fiecare zi a perioadei de ședere. Setați 1 pentru a percepe o singură dată.

en: Service Taxes
ro_RO: Taxe de servicii

en: Percentage
ro_RO: Procent

en: Fee Taxes
ro_RO: Taxe de comision

en: External Calendars
ro_RO: Calendare externe

en: Sync External Calendars
ro_RO: Sincronizare calendare externe

[ctx: Placeholder for empty accommodation title]
en: (no title)
ro_RO: (fără titlu)

en: Download Calendar
ro_RO: Descarcă calendarul

en: Message
ro_RO: Mesaj

en: Success
ro_RO: Succes

en: Warning
ro_RO: Avertizare

en: Waiting
ro_RO: Aşteptare

en: Processing
ro_RO: Prelucrare

en: Succeed
ro_RO: Succes

en: Skipped
ro_RO: Sărit

en: Failed
ro_RO: Eșuat

en: Removed
ro_RO: Eliminat

en: Copying to clipboard failed. Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
ro_RO: Copierea în clipboard a eșuat. Vă rugăm apăsați Ctrl/Cmd+C pentru a copia.

en: Description is missing.
ro_RO: Descrierea lipsește.

en: User is missing.
ro_RO: Utilizatorul lipseşte.

en: Permission is missing.
ro_RO: Permisiunea lipsește.

en: You do not have permission to assign API Keys to the selected user.
ro_RO: Nu aveți permisiunea de a atribui chei API utilizatorului selectat.

en: API Key updated successfully.
ro_RO: Cheie API actualizată cu succes.

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new keys now as the secret key will be hidden once you leave this page.
ro_RO: API-cheie generat cu succes. Asigurați-vă că copiați cheile noi acum, deoarece cheia secretă va fi ascunsă odată ce părăsiți această pagină.

en: Revoke key
ro_RO: Revocă cheie

en: No keys found.
ro_RO: Nici o cheie găsită.

en: Description
ro_RO: Descriere

en: Consumer key ending in
ro_RO: Cheie consumator care se termină în

en: User
ro_RO: Utilizator

en: Permissions
ro_RO: Permisiuni

en: Last access
ro_RO: Ultimul acces

en: API key
ro_RO: Cheie API

en: Revoke
ro_RO: Revocați

en: Read
ro_RO: Citeste

en: Write
ro_RO: Scrie

en: Read/Write
ro_RO: Citire/Scriere

note: translators: 1: last access date 2: last access time
en: %1$s at %2$s
ro_RO: %1$s la %2$s

en: Unknown
ro_RO: Necunoscut

en: You do not have permission to edit this API Key
ro_RO: Nu aveţi permisiunea de a edita această cheie API

en: Add key
ro_RO: Adaugă cheie

en: You do not have permission to revoke this API Key
ro_RO: Nu aveţi permisiunea de a revoca această cheie API

en: You do not have permission to edit API Keys
ro_RO: Nu aveți permisiunea de a edita API Keys

en: You do not have permission to revoke API Keys
ro_RO: Nu aveți permisiunea de a revoca cheile API

en: Generate API key
ro_RO: Generează API key

en: Friendly name for identifying this key.
ro_RO: Nume prietenos pentru identificarea acestei chei.

en: Owner of these keys.
ro_RO: Deținătorul acestor chei.

en: Access type of these keys.
ro_RO: Tipul de acces al acestor chei.

en: Consumer key
ro_RO: Cheia consumatorului

en: Copied!
ro_RO: Copiat!

en: Copy
ro_RO: Copiazã

en: Consumer secret
ro_RO: Secretul consumatorului

en: QR Code
ro_RO: Cod QR

en: Please complete all required fields and try again.
ro_RO: Vă rugăm să completați toate câmpurile obligatorii și să încercați din nou.

en: Sorry, the minimum allowed payment amount is %s to use this payment method.
ro_RO: Ne pare rău, suma minimă permisă de plată este %s pentru a utiliza această metodă de plată.

en: Booking Information
ro_RO: Informații rezervare

en: Check-in Date
ro_RO: Data de check-in

en: Check-out Date
ro_RO: Data Check-out

en: Summary
ro_RO: Sumar

en: Source
ro_RO: Sursa

en: Customer Information
ro_RO: Informații client

en: Customer Note
ro_RO: Notă client

en: Additional Information
ro_RO: Informații suplimentare

en: Coupon
ro_RO: Cupon

en: Total Booking Price
ro_RO: Preț total rezervare

en: Notes
ro_RO: Note

en: %1$s on %2$s
ro_RO: %1$s pe %2$s

en: Based on your search parameters
ro_RO: Bazat pe parametrii de căutare

en: No bookings found for your request.
ro_RO: Nu s-a găsit nicio rezervare pentru cererea dvs.

en: Uploads directory is not writable.
ro_RO: Directorul de încărcări nu permite scrierea.

en: No enough data
ro_RO: Nu există suficiente date

en: An error has occurred
ro_RO: A apărut o eroare

en: An error has occurred, please try again later.
ro_RO: A apărut o eroare, vă rugăm să încercaţi din nou mai târziu.

en: The number of adults is not valid.
ro_RO: Numărul de adulţi nu este valid.

en: The number of guests is not valid.
ro_RO: Numărul de vizitatori nu este valid.

en: An error has occurred. Please try again later.
ro_RO: A apărut o eroare. Te rugăm să încerci din nou mai târziu.

en: Chosen payment method is not available. Please refresh the page and try one more time.
ro_RO: Metoda de plată aleasă nu este disponibilă. Vă rugăm să reîmprospătați pagina și să încercați încă o dată.

en: Coupon applied successfully.
ro_RO: Cupon aplicat cu succes.

en: Coupon is not valid.
ro_RO: Cuponul nu este valid.

en: You do not have permission to do this action.
ro_RO: Nu aveţi permisiunea de a face această acţiune.

en: Year
ro_RO: An

en: Custom
ro_RO: Personalizat

[ctx: Booking status]
en: Confirmed
ro_RO: Confirmare

en: Show
ro_RO: Afișare

en: Search
ro_RO: Caută

en: Booked
ro_RO: Rezervat

en: Pending
ro_RO: În așteptare

en: External
ro_RO: Extern

en: Blocked
ro_RO: Blocat

en: Search results for accommodations that have bookings with status "%s" from %s until %s
ro_RO: Rezultate de căutare pentru cazare care au rezervări cu statusul "%s" de la %s până la %s

en: Free
ro_RO: Gratuit

en: Locked (Booked or Pending)
ro_RO: Blocat (rezervat sau în așteptare)

en: Until
ro_RO: Până la

en: Period:
ro_RO: Perioada:

en: &lt; Prev
ro_RO: &lt; Anterior

en: Next &gt;
ro_RO: Următorul &gt;

en: No accommodations found.
ro_RO: Nu s-a găsit cazare.

en: Booking #%d
ro_RO: Rezervare #%d

en: Buffer time.
ro_RO: Timp tampon.

[ctx: Availability]
en: Free
ro_RO: Gratuit

en: Adults: %s
ro_RO: Adulți: %s

en: Children: %s
ro_RO: Copii: %s

en: Booking imported with UID %s.
ro_RO: Rezervare importată cu UID %s.

en: Imported booking.
ro_RO: Rezervare importată.

en: Description: %s.
ro_RO: Descriere: %s.

en: Source: %s.
ro_RO: Sursa: %s.

en: Afghanistan
ro_RO: Afganistan

en: &#197;land Islands
ro_RO: Insulele &#197;Tărâme

en: American Samoa
ro_RO: Samoa Americană

en: Antigua and Barbuda
ro_RO: Antigua și Barbuda

en: Azerbaijan
ro_RO: Azerbaidjan

en: Bangladesh
ro_RO: Bangladeş

en: Belgium
ro_RO: Belgia

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
ro_RO: Bonaire, Saint Eustatius și Saba

en: Bosnia and Herzegovina
ro_RO: Bosnia și Herțegovina

en: Bouvet Island
ro_RO: Insula Bouvet

en: Brazil
ro_RO: Brazilia

en: British Indian Ocean Territory
ro_RO: Teritoriul Britanic din Oceanul Indian

en: British Virgin Islands
ro_RO: Insulele Virgine Britanice

en: Cambodia
ro_RO: Cambodgia

en: Cameroon
ro_RO: Camerun

en: Cape Verde
ro_RO: Capul Verde

en: Cayman Islands
ro_RO: Insulele Cayman

en: Central African Republic
ro_RO: Republica Centrafricană

en: Chad
ro_RO: Ciad

en: Christmas Island
ro_RO: Insula Crăciunului

en: Cocos (Keeling) Islands
ro_RO: Insulele Cocos (Keeling)

en: Colombia
ro_RO: Columbia

en: Comoros
ro_RO: Comore

en: Cook Islands
ro_RO: Insulele Cook

en: Croatia
ro_RO: Croaţia

en: Cyprus
ro_RO: Cipru

en: Czech Republic
ro_RO: Republica Cehă

en: Denmark
ro_RO: Danemarca

en: Dominican Republic
ro_RO: Republica Dominicană

en: Egypt
ro_RO: Egipt

en: Equatorial Guinea
ro_RO: Guineea Ecuatorială

en: Eritrea
ro_RO: Eritreea

en: Falkland Islands
ro_RO: Insulele Falkland

en: Faroe Islands
ro_RO: Insulele Feroe

en: Finland
ro_RO: Finlanda

en: France
ro_RO: Franţa

en: French Guiana
ro_RO: Guiana Franceză

en: French Polynesia
ro_RO: Polinezia Franceză

en: French Southern Territories
ro_RO: Teritoriile Franceze de Sud

en: Germany
ro_RO: Germania

en: Greece
ro_RO: Grecia

en: Greenland
ro_RO: Groenlanda

en: Heard Island and McDonald Islands
ro_RO: Insula Heard și Insulele McDonald

en: Hungary
ro_RO: Ungaria

en: Iceland
ro_RO: Islanda

en: Indonesia
ro_RO: Indonezia

en: Iraq
ro_RO: Irak

en: Ireland
ro_RO: Irlanda

en: Isle of Man
ro_RO: Insula Man

en: Italy
ro_RO: Italia

en: Ivory Coast
ro_RO: Coasta de Fildeș

en: Japan
ro_RO: Japonia

en: Jordan
ro_RO: Iordania

en: Kazakhstan
ro_RO: Kazahstan

en: Latvia
ro_RO: Letonia

en: Libya
ro_RO: Libia

en: Lithuania
ro_RO: Lituania

en: Malaysia
ro_RO: Malaezia

en: Maldives
ro_RO: Maldive

en: Marshall Islands
ro_RO: Insulele Marshall

en: Martinique
ro_RO: Martinica

en: Mexico
ro_RO: Mexic

en: Montenegro
ro_RO: Muntenegru

en: Morocco
ro_RO: Maroc

en: Mozambique
ro_RO: Mozambic

en: Netherlands
ro_RO: Olanda

en: New Caledonia
ro_RO: Noua Caledonie

en: New Zealand
ro_RO: Noua Zeelandă

en: Norfolk Island
ro_RO: Insula Norfolk

en: Northern Mariana Islands
ro_RO: Insulele Mariane de Nord

en: North Korea
ro_RO: Coreea de Nord

en: Norway
ro_RO: Norvegia

en: Philippines
ro_RO: Filipine

en: Poland
ro_RO: Polonia

en: Portugal
ro_RO: Portugalia

en: Reunion
ro_RO: Réunion

en: Romania
ro_RO: România

en: Russia
ro_RO: Rusia

en: Saint Barth&eacute;lemy
ro_RO: Pământ Sfântul&eacute;lemy

en: Saint Helena
ro_RO: Sfânta Elena

en: Saint Kitts and Nevis
ro_RO: Saint Kitts și Nevis

en: Saint Lucia
ro_RO: Sfântul Lucia

en: Saint Martin (French part)
ro_RO: Sfântul Martin (partea franceză)

en: Saint Martin (Dutch part)
ro_RO: Sfântul Maarten (partea Olandeză)

en: Saint Pierre and Miquelon
ro_RO: Saint Pierre și Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
ro_RO: Sfântul Vincent și Grenadine

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
ro_RO: S&atilde;o Tom&eacute; și Pr&iacute;ncipe

en: Saudi Arabia
ro_RO: Arabia Saudită

en: Slovakia
ro_RO: Slovacia

en: Solomon Islands
ro_RO: Insulele Solomon

en: South Africa
ro_RO: Africa de Sud

en: South Georgia/Sandwich Islands
ro_RO: Georgia de Sud/Insulele Sandwich

en: South Korea
ro_RO: Coreea de Sud

en: South Sudan
ro_RO: Sudanul de Sud

en: Spain
ro_RO: Spania

en: Svalbard and Jan Mayen
ro_RO: Svalbard și Jan Mayen

en: Sweden
ro_RO: Suedia

en: Switzerland
ro_RO: Elveția

en: Syria
ro_RO: Siria

en: Thailand
ro_RO: Thailanda

en: Timor-Leste
ro_RO: Timorul De Est

en: Trinidad and Tobago
ro_RO: Trinidad și Tobago

en: Turkey
ro_RO: Turcia

en: Turks and Caicos Islands
ro_RO: Turks și Caicos, Insulele

en: Ukraine
ro_RO: Ucraina

en: United Arab Emirates
ro_RO: Emiratele Arabe Unite

en: United Kingdom (UK)
ro_RO: Marea Britanie (UK)

en: United States (US)
ro_RO: Statele Unite (SUA)

en: United States (US) Minor Outlying Islands
ro_RO: Insulele Minore Îndepărtate ale Statelor Unite (SUA)

en: United States (US) Virgin Islands
ro_RO: Insulele Virgine Americane

en: Wallis and Futuna
ro_RO: Wallis și Futuna

en: Western Sahara
ro_RO: Sahara Occidentală

en: United States (US) dollar
ro_RO: Dolar american

en: Pound sterling
ro_RO: Liră sterlină

en: United Arab Emirates dirham
ro_RO: Dirham Emiratele Arabe Unite

en: Afghan afghani
ro_RO: Afganul afgan

en: Albanian lek
ro_RO: Leva albaneză

en: Armenian dram
ro_RO: Dexul armenesc

en: Netherlands Antillean guilder
ro_RO: Gulder din Antilele Olandeze

en: Australian dollar
ro_RO: Dolar australian

en: Azerbaijani manat
ro_RO: Manat azer

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
ro_RO: Marcă convertibilă Bosnia și Herțegovina

en: Barbadian dollar
ro_RO: Dolar din Barbados

en: Bangladeshi taka
ro_RO: Taka Bangladesh

en: Bulgarian lev
ro_RO: Leva bulgară

en: Bahraini dinar
ro_RO: Dinar bahranian

en: Burundian franc
ro_RO: Franc Burundez

en: Bermudian dollar
ro_RO: Dolar din Bermude

en: Brunei dollar
ro_RO: Dolar Brunei

en: Brazilian real
ro_RO: Real brazilian

en: Bahamian dollar
ro_RO: Dolar din Bahamas

en: Bhutanese ngultrum
ro_RO: Ngultrum bhutanez

en: Botswana pula
ro_RO: Pula botswaniană

en: Belarusian ruble (old)
ro_RO: Rublă belarusă (vechi)

en: Belarusian ruble
ro_RO: Rublă belarusă

en: Belize dollar
ro_RO: Dolar din Belize

en: Canadian dollar
ro_RO: Dolar canadian

en: Congolese franc
ro_RO: Franc congolez

en: Swiss franc
ro_RO: Francul elvețian

en: Chilean peso
ro_RO: Peso chilian

en: Chinese yuan
ro_RO: Yuan chinezesc

en: Colombian peso
ro_RO: Peso columbian

en: Costa Rican col&oacute;n
ro_RO: Coloană Costa Rican&oacute;n

en: Cuban convertible peso
ro_RO: Peso convertibil cubanez

en: Cuban peso
ro_RO: Peso cubanez

en: Cape Verdean escudo
ro_RO: Escudo al Capului Verde

en: Czech koruna
ro_RO: Coroana cehă

en: Djiboutian franc
ro_RO: Franc djiboutian

en: Danish krone
ro_RO: Coroană daneză

en: Dominican peso
ro_RO: Peso Dominican

en: Algerian dinar
ro_RO: Dinar algerian

en: Egyptian pound
ro_RO: Liră egipteană

en: Eritrean nakfa
ro_RO: Nakfa eritrean

en: Ethiopian birr
ro_RO: Birr Etiopian

en: Fijian dollar
ro_RO: Dolar fijian

en: Falkland Islands pound
ro_RO: Liră Insulele Falkland

en: Georgian lari
ro_RO: Lari Georgian

en: Guernsey pound
ro_RO: Liră din Guernsey

en: Gibraltar pound
ro_RO: Liră din Gibraltar

en: Gambian dalasi
ro_RO: Dalasi gambian

en: Guinean franc
ro_RO: Francul guineean

en: Guatemalan quetzal
ro_RO: Quetzal guatemalez

en: Guyanese dollar
ro_RO: Dolar guyanez

en: Hong Kong dollar
ro_RO: Dolar Hong Kong

en: Honduran lempira
ro_RO: Lempira din Honduras

en: Croatian kuna
ro_RO: Kuna croată

en: Haitian gourde
ro_RO: Gourde haitian

en: Hungarian forint
ro_RO: Forint maghiar

en: Indonesian rupiah
ro_RO: Rupia indoneziană

en: Israeli new shekel
ro_RO: Shekel israelian

en: Manx pound
ro_RO: Lira Manx

en: Indian rupee
ro_RO: Rupie indiană

en: Iraqi dinar
ro_RO: Dinar irakian

en: Iranian rial
ro_RO: Rial Iranian

en: Iranian toman
ro_RO: Toman iranian

en: Icelandic kr&oacute;na
ro_RO: Kr&oacute;na islandeză

en: Jersey pound
ro_RO: Liră Jersey

en: Jamaican dollar
ro_RO: Dolar jamaican

en: Jordanian dinar
ro_RO: Dinar Iordanian

en: Japanese yen
ro_RO: Yen japonez

en: Kenyan shilling
ro_RO: Șiling kenyan

en: Kyrgyzstani som
ro_RO: Som Kârgâz

en: Cambodian riel
ro_RO: Riel Cambodgian

en: Comorian franc
ro_RO: Franc comorian

en: North Korean won
ro_RO: Wonul nord-coreean

en: South Korean won
ro_RO: Won sud-coreean

en: Kuwaiti dinar
ro_RO: Dinar kuweitian

en: Cayman Islands dollar
ro_RO: Dolar din Cayman

en: Kazakhstani tenge
ro_RO: Tenge kazakhstan

en: Lebanese pound
ro_RO: Lira libaneză

en: Sri Lankan rupee
ro_RO: Rupie Sri Lanka

en: Liberian dollar
ro_RO: Dolar liberian

en: Libyan dinar
ro_RO: Dinar libian

en: Moroccan dirham
ro_RO: Dirham Marocan

en: Moldovan leu
ro_RO: Leu moldovenesc

en: Malagasy ariary
ro_RO: Malaria ariara

en: Macedonian denar
ro_RO: Denar macedonean

en: Burmese kyat
ro_RO: Kyat birmanez

en: Macanese pataca
ro_RO: Pataca Macao

en: Mauritanian ouguiya
ro_RO: Ouguiya mauritanian

en: Mauritian rupee
ro_RO: Rupie mauritiană

en: Maldivian rufiyaa
ro_RO: Rupie maldiviană

en: Malawian kwacha
ro_RO: Kwacha malawian

en: Mexican peso
ro_RO: Peso mexican

en: Malaysian ringgit
ro_RO: Ringgit Malaezian

en: Mozambican metical
ro_RO: Metical mozambican

en: Namibian dollar
ro_RO: Dolar namibian

en: Nigerian naira
ro_RO: Naira nigerian

en: Norwegian krone
ro_RO: Coroană Norvegiană

en: Nepalese rupee
ro_RO: Rupia nepaleză

en: New Zealand dollar
ro_RO: Dolar neozeelandez

en: Panamanian balboa
ro_RO: Balboa panamaneză

en: Polish z&#x142;oty
ro_RO: Poloneză z&#x142;oty

en: Transnistrian ruble
ro_RO: Rupă transnistreană

en: Romanian leu
ro_RO: Leu românesc

en: Serbian dinar
ro_RO: Dinarul sârbesc

en: Russian ruble
ro_RO: Rublă rusească

en: Rwandan franc
ro_RO: Franc Ruandez

en: Saudi riyal
ro_RO: Rial saudit

en: Solomon Islands dollar
ro_RO: Dolar Insulele Solomon

en: Seychellois rupee
ro_RO: Rupie seychelleză

en: Sudanese pound
ro_RO: Lira sudaneză

en: Swedish krona
ro_RO: Coroana suedeză

en: Singapore dollar
ro_RO: Dolar Singapore

en: Saint Helena pound
ro_RO: Liră din Sfânta Elena

en: Sierra Leonean leone
ro_RO: Leone Sierra Leonean

en: Somali shilling
ro_RO: Șiling somalez

en: Surinamese dollar
ro_RO: Dolar sărinamez

en: South Sudanese pound
ro_RO: Liră din Sudanul de Sud

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe dobra
ro_RO: S&atilde;o Tom&eacute; și Pr&iacute;ncipe dobra

en: Syrian pound
ro_RO: Liră siriană

en: Thai baht
ro_RO: Baht tailandez

en: Turkish lira
ro_RO: Liră turcească

en: Trinidad and Tobago dollar
ro_RO: Dolar Trinidad și Tobago

en: New Taiwan dollar
ro_RO: Dolar nou din Taiwan

en: Tanzanian shilling
ro_RO: Șiling tanzanian

en: Ukrainian hryvnia
ro_RO: Grivnă ucraineană

en: Ugandan shilling
ro_RO: Șiling ugandez

en: Central African CFA franc
ro_RO: Franc CFA central african

en: East Caribbean dollar
ro_RO: Dolar est-Caraibe

en: West African CFA franc
ro_RO: Franc CFA vest-african

en: CFP franc
ro_RO: Franc PCP

en: Yemeni rial
ro_RO: Rial yemenit

en: South African rand
ro_RO: Rand sud-african

en: Before
ro_RO: Înainte

en: After
ro_RO: După

en: Before with space
ro_RO: Înainte cu spațiu

en: After with space
ro_RO: După cu spațiu

en: First name is required.
ro_RO: Prenumele este necesar.

en: Last name is required.
ro_RO: Numele este necesar.

en: Email is required.
ro_RO: E-mailul este necesar.

en: Phone is required.
ro_RO: Numărul de telefon este obligatoriu.

en: Country of residence
ro_RO: Țara de reședință

en: Country is required.
ro_RO: Țara este necesară.

en: Address is required.
ro_RO: Adresa este obligatorie.

en: City is required.
ro_RO: Orașul este obligatoriu.

en: State is required.
ro_RO: Este necesar să indici judeţul.

en: Postcode is required.
ro_RO: Codul poștal este necesar.

en: Note is required.
ro_RO: Este necesar să scrii o notă.

en: Square Meter
ro_RO: Metru pătrat

en: Square Foot
ro_RO: Picior pătrat

en: Square Yard
ro_RO: Yard pătrat

[ctx: Zero price]
en: Free
ro_RO: Gratuit

[ctx: Price per one night. Example: $99 per night]
note: translators: Price per one night. Example: $99 per night
en: per night
ro_RO: pe noapte

[ctx: Price for X nights. Example: $99 for 2 nights, $99 for 21 nights]
note: translators: Price for X nights. Example: $99 for 2 nights, $99 for 21 nights
en: for %d nights | for %d nights
ro_RO[0]: pentru %d noapte
ro_RO[1]: pentru %d nopți
ro_RO[2]: pentru %d nopți

en: User Approval Time setted in Hotel Booking Settings
ro_RO: Timpul pentru aprobarea utilizatorului setat în setările de rezervare Hotel

en: Pending Payment Time set in Hotel Booking Settings
ro_RO: Timpul de plată este setat în setările de rezervare Hotel

en: Interval for automatic cleaning of synchronization logs.
ro_RO: Interval pentru curățarea automată a jurnalelor de sincronizare.

en: Once a week
ro_RO: O dată pe săptămână

note: translators: The value a hotel wishes to sell their rooms. Also called the Cost, Value, Tariff or Room charge.
en: Rate
ro_RO: Preț

en: Adults/Guests
ro_RO: Adulți/Vizitatori

en: Full Guest Name
ro_RO: Nume complet vizitator

en: Accommodation Subtotal
ro_RO: Subtotal cazare

en: Accommodation Discount
ro_RO: Reducere de cazare

en: Accommodation Total
ro_RO: Total cazare

en: Accommodation Taxes Total
ro_RO: Taxe de cazare totale

en: Services Subtotal
ro_RO: Subtotal servicii

en: Services Discount
ro_RO: Reducere servicii

en: Services Total
ro_RO: Total servicii

en: Service Taxes Total
ro_RO: Total taxe servicii

en: Fees Subtotal
ro_RO: Subtotal taxe

en: Fees Discount
ro_RO: Reducere Taxe

en: Fees Total
ro_RO: Total taxe

en: Fee Taxes Total
ro_RO: Taxele totale

en: Discount
ro_RO: Reducere

en: Paid
ro_RO: Plătit

en: Payment Details
ro_RO: Detalii de plată

en: Please select columns to export.
ro_RO: Vă rugăm să selectați coloanele pentru export.

en: Nonce verification failed.
ro_RO: Verificarea a eșuat.

en: The file does not exist.
ro_RO: Fila nu există.

en: Disable this email notification
ro_RO: Dezactivează această notificare prin e-mail

en: Subject
ro_RO: Subiect

en: Header
ro_RO: Antet

en: Email Template
ro_RO: Şablon e-mail

en: "%s" email will not be sent: there is no customer email in the booking.
ro_RO: "%s" e-mail nu va fi trimis: nu există niciun client de e-mail în rezervare.

en: Deprecated tags in header of %s
ro_RO: Tag-uri învechite în antetul %s

en: Deprecated tags in subject of %s
ro_RO: Tag-uri învechite în subiectul %s

en: Deprecated tags in template of %s
ro_RO: Tag-uri învechite în șablonul %s

en: Recipients
ro_RO: Destinatari

en: You can use multiple comma-separated emails
ro_RO: Puteți utiliza mai multe e-mailuri separate prin virgulă

en: "%s" mail was sent to admin.
ro_RO: "%s" mail a fost trimis administratorului.

en: "%s" mail sending to admin is failed.
ro_RO: "%s" trimiterea de e-mail către administrator nu a reușit.

en: Booking Cancelled
ro_RO: Rezervare anulată

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Cancelled
ro_RO: %site_title% - Rezervare #%booking_id% Anulată

en: Email that will be sent to Admin when customer cancels booking.
ro_RO: E-mailul care va fi trimis către Administrator atunci când clientul anulează rezervarea.

en: Cancelled Booking Email
ro_RO: E-Mail Rezervare Anulată

en: Booking Confirmed
ro_RO: Rezervare confirmată

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Confirmed
ro_RO: %site_title% - Rezervare #%booking_id% Confirmată

en: Email that will be sent to Admin when payment is completed.
ro_RO: E-mail care va fi trimis către Administrator la finalizarea plății.

en: Approved Booking Email (via payment)
ro_RO: E-mail rezervare aprobată (prin plată)

en: Email that will be sent to Admin when customer confirms booking.
ro_RO: E-mailul care va fi trimis către Administrator atunci când clientul confirmă rezervarea.

en: Approved Booking Email
ro_RO: E-mail de rezervare aprobată

en: Confirm new booking
ro_RO: Confirmați rezervarea nouă

en: %site_title% - New booking #%booking_id%
ro_RO: %site_title% - O nouă rezervare #%booking_id%

en: Email that will be sent to administrator after booking is placed.
ro_RO: E-mailul care va fi trimis administratorului după ce rezervarea este plasată.

en: Pending Booking Email
ro_RO: E-mail Rezervare în aşteptare

en: Your booking is approved
ro_RO: Rezervarea dvs. este aprobată

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is approved
ro_RO: %site_title% - Rezervare #%booking_id% Confirmată

en: Email that will be sent to customer when booking is approved.
ro_RO: E-mailul care va fi trimis clientului atunci când rezervarea este aprobată.

en: "%s" mail was sent to customer.
ro_RO: "%s" mail a fost trimis către client.

en: "%s" mail sending is failed.
ro_RO: "%s" trimiterea de e-mail nu a reușit.

en: Your booking is cancelled
ro_RO: Rezervarea ta este anulată

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is cancelled
ro_RO: %site_title% - Rezervare #%booking_id% Confirmată

en: Email that will be sent to customer when booking is cancelled.
ro_RO: E-mailul care va fi trimis clientului atunci când rezervarea este anulată.

en: Confirm your booking
ro_RO: Confirmați rezervarea

en: %site_title% - Confirm your booking #%booking_id%
ro_RO: %site_title% - Confirmați rezervarea #%booking_id%

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Customer confirmation via email.
ro_RO: Acest e-mail este trimis atunci când "Modul de confirmare rezervare" este setat pe confirmarea clientului prin e-mail.

en: Email that will be sent to customer after booking is placed.
ro_RO: E-mailul care va fi trimis clientului după ce rezervarea este plasată.

en: New Booking Email (Confirmation by User)
ro_RO: E-mail nou de rezervare (confirmare de către utilizator)

en: Pay for your booking
ro_RO: Plătește pentru rezervare

en: %site_title% - Pay for your booking #%booking_id%
ro_RO: %site_title% - Plătește pentru rezervarea ta #%booking_id%

en: Payment Instructions Email
ro_RO: E-mail Instrucțiuni de plată

en: Your booking is placed
ro_RO: Rezervarea dvs. este plasată

en: %site_title% - Booking #%booking_id% is placed
ro_RO: %site_title% - Rezervare #%booking_id% este plasată

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Admin confirmation.
ro_RO: Acest e-mail este trimis atunci când "Modul de confirmare rezervare" este setat pe Confirmare de la Admin.

en: New Booking Email (Confirmation by Admin)
ro_RO: E-mail nou de rezervare (confirmare de către Admin)

en: Welcome
ro_RO: Bun venit

en: %site_title% - account details
ro_RO: %site_title% - detalii cont

en: Email that will be sent to a customer after they registered on your site.
ro_RO: E-mailul care va fi trimis unui client după ce s-a înregistrat pe site-ul dvs.

en: Customer Registration Email
ro_RO: E-mail înregistrare client

en: Deprecated.
ro_RO: Învechit.

en: none
ro_RO: niciunul

en: User Cancellation Link
ro_RO: Link de anulare utilizator

en: Site title (set in Settings > General)
ro_RO: Titlul site-ului (setat în Setări > General)

en: Booking ID
ro_RO: ID rezervare

en: Booking Edit Link
ro_RO: Link Editare rezervare

en: Booking Total Price
ro_RO: Preț total rezervare

en: Customer First Name
ro_RO: Prenume Client

en: Customer Last Name
ro_RO: Nume client

en: Customer Email
ro_RO: E-mail client

en: Customer Phone
ro_RO: Număr Telefon Client

en: Customer Country
ro_RO: Țară client

en: Customer Address
ro_RO: Adresă client

en: Customer City
ro_RO: Oraș client

en: Customer State/County
ro_RO: Stat/județ client

en: Customer Postcode
ro_RO: Cod poștal client

en: Reserved Accommodations Details
ro_RO: Detalii cazare rezervată

en: Booking Details
ro_RO: Detaliile rezervării

en: Confirmation Link
ro_RO: Link de confirmare

en: Confirmation Link Expiration Time ( UTC )
ro_RO: Timp expirare link confirmare ( UTC )

en: Cancellation Details (if enabled)
ro_RO: Detalii de anulare (dacă este activat)

en: The total amount of payment
ro_RO: Suma totală a plății

en: The unique ID of payment
ro_RO: ID-ul unic de plată

en: The method of payment
ro_RO: Metoda de plată

en: Payment instructions
ro_RO: Instrucțiuni de plată

en: User login
ro_RO: Autentificare utilizator

en: User password
ro_RO: Parola de utilizator

en: Link to My Account page
ro_RO: Link la pagina contului meu

en: My Account
ro_RO: Contul Meu

en: Accommodation Type Link
ro_RO: Link tip cazare

en: Accommodation Type Title
ro_RO: Titlu tip cazare

en: Accommodation Title
ro_RO: Titlu cazare

en: Accommodation Type Categories
ro_RO: Categorii de cazare

en: Accommodation Type Bed
ro_RO: Tipul de cazare pat

en: Accommodation Rate Title
ro_RO: Titlul ratei de cazare

en: Accommodation Rate Description
ro_RO: Descrierea ratei de cazare

en: Sequential Number of Accommodation
ro_RO: Numărul secvențial de cazare

en: This coupon has expired.
ro_RO: Acest cupon a expirat.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your booking contents.
ro_RO: Ne pare rău, acest cupon nu este aplicabil rezervării.

en: Coupon usage limit has been reached.
ro_RO: Limita de utilizare a cuponului a fost atinsă.

en:  &#215; %d night |  &#215; %d nights
ro_RO[0]:  &#215; %d noapte
ro_RO[1]:  &#215; %d nopți
ro_RO[2]:  &#215; %d nopți

en: %d adult | %d adults
ro_RO[0]: %d adult
ro_RO[1]: %d adulți
ro_RO[2]: %d adulți

en: %d guest | %d guests
ro_RO[0]: %d oaspete
ro_RO[1]: %d oaspeți
ro_RO[2]: %d oaspeți

en:  &#215; %d time |  &#215; %d times
ro_RO[0]:  &#215; %d ori
ro_RO[1]:  &#215; %d ori
ro_RO[2]:  &#215; %d ori

en: Per Instance
ro_RO: Per instanță

en: Maximum execution time is set to %d seconds.
ro_RO: Timpul maxim de execuție este setat la %d secunde.

en: %d URL pulled for parsing. | %d URLs pulled for parsing.
ro_RO[0]: %d URL tras pentru analizare.
ro_RO[1]: %d URL tras pentru analizare.
ro_RO[2]: %d URL-uri trase pentru analizare.

en: Skipped. No URLs found for parsing.
ro_RO: Omis. Nu s-au găsit adrese URL pentru analizare.

en: Cannot read uploaded file
ro_RO: Fișierul încărcat nu poate fi citit

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: %1$d event found in calendar %2$s | %1$d events found in calendar %2$s
ro_RO[0]: %1$d eveniment găsit în calendarul %2$s
ro_RO[1]: %1$d evenimente găsite în calendarul %2$s
ro_RO[2]: %1$d evenimente găsite în calendarul %2$s

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar source is empty (%s)
ro_RO: Sursa calendarului este goală (%s)

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar file is not empty, but there are no events in %s
ro_RO: Fișierul calendarului nu este gol, dar nu există evenimente în %s

en: We will need to check %d previous booking after importing and remove it if the booking is outdated. | We will need to check %d previous bookings after importing and remove the outdated ones.
ro_RO[0]: Va trebui să verificăm rezervarea anterioară %d după import și să o eliminăm dacă rezervarea este expirată.
ro_RO[1]: Va trebui să verificăm rezervările anterioare %d după import și să le eliminăm dacă sunt expirate.
ro_RO[2]: Va trebui să verificăm rezervările anterioare %d după import și să le eliminăm dacă sunt expirate.

en: Error while loading calendar (%1$s): %2$s
ro_RO: Eroare la încărcarea calendarului (%1$s): %2$s

[ctx: %s - error description]
en: Parse error. %s
ro_RO: Eroare parsare. %s

en: Skipped. Outdated booking #%d already removed.
ro_RO: Sărit. Rezervarea învechită #%d a fost deja eliminată.

en: Skipped. Booking #%d updated with new data.
ro_RO: Omis. Rezervarea #%d a fost actualizată cu date noi.

en: The outdated booking #%d has been removed.
ro_RO: Rezervarea învechită #%d a fost eliminată.

en: Skipped. Event from %1$s to %2$s has passed.
ro_RO: Omis. Evenimentul de la %1$s la %2$s a trecut.

en: New booking #%1$d. The dates from %2$s to %3$s are now blocked.
ro_RO: O nouă rezervare #%1$d. Datele de la %2$s la %3$s sunt acum blocate.

en: Success. Booking #%d updated with new data.
ro_RO: Succes. Rezolvarea #%d a fost actualizată cu date noi.

en: Skipped. The dates from %1$s to %2$s are already blocked.
ro_RO: Omis. Datele de la %1$s la %2$s sunt deja blocate.

en: Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated booking. | Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated bookings.
ro_RO[0]: Succes. Rezervarea #%1$d a fost actualizată cu date noi. A eliminat %2$d rezervare învechită.
ro_RO[1]: Succes. Rezervarea #%1$d a fost actualizată cu date noi. A eliminat %2$d rezervări învechite.
ro_RO[2]: Succes. Rezervarea #%1$d a fost actualizată cu date noi. A eliminat %2$d rezervări învechite.

en: Success. Booking #%1$d updated with new data.
ro_RO: Omis. Rezervarea #%1$d a fost actualizată cu date noi.

en: Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by booking %3$s. | Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by bookings %3$s.
ro_RO[0]: Nu se poate importa un eveniment nou. Datele de la %1$s la %2$s sunt blocate parțial de rezervarea %3$s.
ro_RO[1]: Nu se poate importa evenimentul nou. Datele de la %1$s la %2$s sunt blocate parțial de rezervările %3$s.
ro_RO[2]: Nu se poate importa eveniment nou. Datele de la %1$s la %2$s sunt blocate parțial de rezervările %3$s.

en: Booking imported with UID %1$s.<br />Summary: %2$s.<br />Description: %3$s.<br />Source: %4$s.
ro_RO: Rezervare importată cu UID %1$s.<br />Sumarul: %2$s.<br />Descriere: %3$s.<br />Sursa: %4$s.

en: Process Information
ro_RO: Informații despre proces

en: Total bookings: %s
ro_RO: Total rezervări: %s

en: Success bookings: %s
ro_RO: Rezervări cu succes: %s

en: Skipped bookings: %s
ro_RO: Rezervări sărite: %s

en: Failed bookings: %s
ro_RO: Rezervări eșuate: %s

en: Removed bookings: %s
ro_RO: Rezervări eliminate: %s

en: Expand All
ro_RO: Extinde tot

en: Collapse All
ro_RO: Restrânge tot

en: All done! %1$d booking was successfully added. | All done! %1$d bookings were successfully added.
ro_RO[0]: Tot gata! Rezervarea %1$d a fost adăugată cu succes.
ro_RO[1]: Tot gata! Rezervările %1$d au fost adăugată cu succes.
ro_RO[2]: Tot gata! Rezervările %1$d au fost adăugate cu succes.

en:  There was %2$d failure. |  There were %2$d failures.
ro_RO[0]:  A fost un eșec %2$d.
ro_RO[1]:  Au fost câteva eșecuri %2$d.
ro_RO[2]:  Au existat erori %2$d.

en: Your License Key is not active. Please, <a href="%s">activate your License Key</a> to get plugin updates.
ro_RO: Cheia dvs. de licență nu e activă. Vă rugăm, <a href="%s">activați licența</a> pentru a primi îmbunătățiri la modul.

en: Dismiss
ro_RO: Renunţaţi

en: Blocked because the linked accommodation is booked
ro_RO: Blocat deoarece cazarea asociată este rezervată

en: Hotel Booking Plugin
ro_RO: Plugin Hotel Booking

en: Your database is being updated in the background.
ro_RO: Baza de date este în curs de actualizare în fundal.

en: Taking a while? Click here to run it now.
ro_RO: Durează ceva? Faceți clic aici pentru a-l rula acum.

en: Add "Booking Confirmation" shortcode to your "Booking Confirmed" and "Reservation Received" pages to show more details about booking or payment.<br/>Click "Update Pages" to apply all changes automatically or skip this notice and add "Booking Confirmation" shortcode manually.<br/><b><em>This action will replace the whole content of the pages.</em></b>
ro_RO: Adăugați scurtătura pentru "Confirmare rezervare" în paginile "Rezervare Confirmată" și "Rezervare Primită" pentru a afișa mai multe detalii despre rezervare sau plată.<br/>Faceţi clic pe "Actualizaţi pagini" pentru a aplica toate modificările automat sau săriţi peste această notificare şi adăugaţi scurtătură "Confirmare rezervare" manual.<br/><b><em>Această acțiune va înlocui întregul conținut al paginilor.</em></b>

en: Update Pages
ro_RO: Actualizează Pagini

en: Skip
ro_RO: Omitere

en: Direct Bank Transfer
ro_RO: Transfer bancar direct

en: Make your payment directly into our bank account. Please use your Booking ID as the payment reference.
ro_RO: Efectuați plata direct în contul nostru bancar. Vă rugăm să folosiți numărul dvs. de rezervare ca referință de plată.

en: Enable Auto-Abandonment
ro_RO: Activează Auto-Abandonarea

en: Automatically abandon bookings and release reserved slots if payment is not received within a specified time period. You need to manually set the status of paid payments to Completed to avoid automatic abandonment.
ro_RO: Renunță automat la rezervări și eliberează sloturile rezervate în cazul în care plata nu este primită într-un anumit termen. Trebuie să setați manual starea plăților plătite în Finalizare pentru a evita abandonarea automată.

en: Period of time in hours a user has to pay for a booking. Unpaid bookings become abandoned, and accommodations become available for others.
ro_RO: Perioada de timp în ore în care un utilizator trebuie să plătească pentru o rezervare. Rezervările neplătite devin abandonate, iar cazarea devine disponibilă pentru alții.

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s and a valid expiration date to test a payment.
ro_RO: Folosiți numărul cardului %1$s cu CVC %2$s și o dată de expirare validă pentru a testa o plată.

en: Pay by Card (Beanstream)
ro_RO: Plătește cu cardul (Beanstream)

en: Pay with your credit card via Beanstream.
ro_RO: Plătește cu cardul tău de credit prin Beanstream.

en: %1$s is enabled, but the <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
ro_RO: %1$s este activat, dar opțiunea <a href="%2$s">Forțare Comandă Securizată la Checkout</a> este dezactivată. Vă rugăm să activați SSL și să vă asigurați că serverul dvs. are un certificat SSL valabil. În caz contrar, %1$s va funcționa numai în Modul de testare.

en: The <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
ro_RO: Opțiunea <a href="%2$s">Forțează Verificarea securizată la Checkout</a> este dezactivată. Vă rugăm să activați SSL și să vă asigurați că serverul dvs. are un certificat SSL valabil. În caz contrar, %1$s va funcționa numai în Modul de testare.

en: Merchant ID
ro_RO: ID comerciant

en: Your Merchant ID can be found in the top-right corner of the screen after logging in to the Beanstream Back Office
ro_RO: ID-ul tău de comerciant poate fi găsit în colțul din dreapta sus al ecranului după ce te conectezi la Beanstream Back Office

en: Payments Passcode
ro_RO: Cod de plăți

en: To generate the passcode, navigate to Administration > Account Settings > Order Settings in the sidebar, then scroll to Payment Gateway > Security/Authentication
ro_RO: Pentru a genera codul de acces, navigați la Administrare > Setări cont > Setări de comandă în bara laterală, apoi derulați la Gateway plată > Securitate/Autentificare

en: Beanstream Payment Error: %s
ro_RO: Eroare de plată Beanstream: %s

en: Payment single use token is required.
ro_RO: Este necesară plata unui singur token de utilizare.

en: Webhooks Destination URL: %s
ro_RO: Webhooks Destinația URL: %s

en: Pay by Card (Braintree)
ro_RO: Plătește cu cardul (Braintree)

en: Pay with your credit card via Braintree.
ro_RO: Plătește cu cardul tău de credit prin Braintree.

en: Braintree gateway cannot be enabled due to some problems: %s
ro_RO: Gateway-ul Braintree nu poate fi activat din cauza unor probleme: %s

en: In your Braintree account select Account > My User > View Authorizations.
ro_RO: În contul tău Braintree selectați Contul > Utilizatorul meu > Vezi autorizațiile.

en: Public Key
ro_RO: Cheie publică

en: Private Key
ro_RO: Cheie privată

en: Merchant Account ID
ro_RO: ID Cont Comerciant

en: In case the site currency differs from default currency in your Braintree account, you can set specific merchant account to avoid <a href="%s">complications with currencty conversions</a>. Otherwise leave the field empty.
ro_RO: În cazul în care moneda site-ului diferă de moneda implicită în contul Braintree, puteți seta un cont specific de comerciant pentru a evita <a href="%s">complicații cu conversii valutare</a>. Altfel lăsaţi câmpul gol.

en: Braintree submitted for settlement (Transaction ID: %s)
ro_RO: Braintree trimis pentru decontare (ID-ul tranzacției: %s)

en: Braintree Payment Error: %s
ro_RO: Eroare de plată Braintree: %s

en: Payment method nonce is required.
ro_RO: Metoda de plată are nevoie de ”nonce”.

en: Payment dispute opened
ro_RO: Disputa plății este deschisă

en: Payment dispute lost
ro_RO: Dispută de plată pierdută

en: Payment dispute won
ro_RO: Disputa plății a fost câștigată

en: Payment refunded in Braintree
ro_RO: Plată rambursată în Braintree

en: Braintree transaction voided
ro_RO: Tranzacție Braintree anulată

en: Pay on Arrival
ro_RO: Plătește pe sosire

en: Pay with cash on arrival.
ro_RO: Plătește cu numerar la sosire.

en: %s is a required field.
ro_RO: %s este un câmp obligatoriu.

en: %s is not a valid email address.
ro_RO: %s nu este un e-mail valid.

note: translators: %s is the payment gateway title.
en: Enable "%s"
ro_RO: Activează "%s"

en: Test Mode
ro_RO: Mod de test

en: Enable Sandbox Mode
ro_RO: Activează Modul Sandbox

en: Sandbox can be used to test payments.
ro_RO: Sandbox poate fi folosit pentru a testa plățile.

en: Payment method title that the customer will see on your website.
ro_RO: Titlul metodei de plată pe care clientul o va vedea pe site-ul dvs.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
ro_RO: Descrierea metodei de plată pe care clientul o va vedea pe site-ul dvs.

en: Instructions
ro_RO: Instrucțiuni

en: Instructions for a customer on how to complete the payment.
ro_RO: Instrucțiuni pentru un client privind modul de finalizare a plății.

en: Reservation #%d
ro_RO: Rezervare #%d

en: Accommodation(s) reservation
ro_RO: Rezervare cazare

en: Manual Payment
ro_RO: Plată manuală

en: Pay via PayPal
ro_RO: Plătiți prin PayPal

en: Paypal Business Email
ro_RO: E-mail Paypal Business

en: Disable IPN Verification
ro_RO: Dezactivează verificarea IPN

en: Specify an IPN listener for a specific payment instead of the listeners specified in your PayPal Profile.
ro_RO: Specificați un ascultător IPN pentru o anumită plată în loc de ascultătorii specificați în profilul dvs. PayPal.

en: Payment %s via IPN.
ro_RO: Plata %s prin IPN.

en: Payment failed due to invalid PayPal business email.
ro_RO: Plata a eșuat din cauza e-mailului comercial invalid PayPal.

en: Payment failed due to invalid currency in PayPal IPN.
ro_RO: Plata a eșuat din cauza monedei nevalide în PayPal IPN.

en: Payment failed due to invalid amount in PayPal IPN.
ro_RO: Plata a eșuat din cauza sumei incorecte în PayPal IPN.

en: Payment failed due to invalid purchase key in PayPal IPN.
ro_RO: Plata a eșuat din cauza cheii de cumpărare nevalidă în PayPal IPN.

en: Payment made via eCheck and will clear automatically in 5-8 days.
ro_RO: Plata prin eCheck și se va curăța automat în 5-8 zile.

en: Payment requires a confirmed customer address and must be accepted manually through PayPal.
ro_RO: Plata necesită o adresă de client confirmată și trebuie să fie acceptată manual prin PayPal.

en: Payment must be accepted manually through PayPal due to international account regulations.
ro_RO: Plata trebuie acceptată manual prin PayPal, datorită reglementărilor privind contul internaţional.

en: Payment received in non-shop currency and must be accepted manually through PayPal.
ro_RO: Plata primită în valuta non-magazin şi trebuie acceptată manual prin PayPal.

en: Payment is being reviewed by PayPal staff as high-risk or in possible violation of government regulations.
ro_RO: Personalul PayPal consideră că plata prezintă un risc ridicat sau o posibilă încălcare a reglementărilor guvernamentale.

en: Payment was sent to unconfirmed or non-registered email address.
ro_RO: Plata a fost trimisă la adresa de e-mail neconfirmată sau neînregistrată.

en: PayPal account must be upgraded before this payment can be accepted.
ro_RO: Contul PayPal trebuie actualizat înainte ca această plată să poată fi acceptată.

en: PayPal account is not verified. Verify account in order to accept this payment.
ro_RO: Contul PayPal nu este verificat. Verifică contul pentru a putea accepta această plată.

en: Payment is pending for unknown reasons. Contact PayPal support for assistance.
ro_RO: Plata este în așteptare din motive necunoscute. Contactați asistența pentru PayPal.

en: Partial PayPal refund processed: %s
ro_RO: Rambursare Parțială PayPal procesată: %s

en: PayPal Payment #%s Refunded for reason: %s
ro_RO: Plata PayPal #%s rambursată din motivul: %s

en: PayPal Refund Transaction ID: %s
ro_RO: PayPal Rund Tranzaction ID: %s

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s, a valid expiration date and random 5-digit ZIP-code to test a payment.
ro_RO: Folosiți numărul cardului %1$s cu CVC %2$s, o dată de expirare validă și un cod ZIP aleatoriu de 5 cifre pentru a testa o plată.

en: Pay by Card (Stripe)
ro_RO: Plătește cu cardul (Stripe)

en: Pay with your credit card via Stripe.
ro_RO: Plătește cu cardul tău de credit prin Stripe.

note: translators: %s - currency codes
en: The %s currency is selected in the main settings.
ro_RO: Moneda %s este selectată în setările principale.

note: translators: %1$s - names of payment methods, %2$s - currency codes
en: %1$s support the following currencies: %2$s.
ro_RO: %1$s acceptă următoarele valute: %2$s.

note: translators: %1$s - name of payment method, %2$s - currency codes
en: %1$s supports: %2$s.
ro_RO: %1$s acceptă: %2$s.

note: translators: %s - payment method name
en: %s special restrictions.
ro_RO: %s restricții speciale.

en: Secret Key
ro_RO: Cheie Secretă

en: Webhook Secret
ro_RO: Secret Webhook

en: Payment Methods
ro_RO: Metode de plată

en: Card Payments
ro_RO: Plăți cu cardul

en: Checkout Locale
ro_RO: Localizare Checkout

en: Display Checkout in the user's preferred language, if available.
ro_RO: Afișează Checkout în limba preferată a utilizatorului, dacă este disponibil.

en: The payment method is not selected.
ro_RO: Metoda de plată nu este selectată.

en: PaymentIntent ID is not set.
ro_RO: ID-ul plății nu este setat.

note: translators: %s - Stripe PaymentIntent ID
en: Payment for PaymentIntent %s succeeded.
ro_RO: Plata pentru Plată Intent %s a reușit.

note: translators: %s - Stripe PaymentIntent ID
en: Payment for PaymentIntent %s is processing.
ro_RO: Plata pentru Plată %s este în procesare.

note: translators: %1$s - Stripe PaymentIntent ID, %2$s - Stripe error message text
en: Failed to process PaymentIntent %1$s. %2$s
ro_RO: Procesarea plății %1$snu a reușit. %2$s

en: Can't charge the payment again: payment's flow already completed.
ro_RO: Nu se poate percepe plata din nou: fluxul plății este deja finalizat.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Charge %s succeeded.
ro_RO: Taxa %s a reușit.

note: translators: %1$s - Stripe Charge ID; %2$s - payment price
en: Charge %1$s for %2$s created.
ro_RO: Încărcare %1$s pentru %2$s creată.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Charge %s failed.
ro_RO: Taxa %s a eșuat.

en: Charge error. %s
ro_RO: Eroare taxă. %s

en: Simplified Chinese
ro_RO: Chineză simplificată

en: Danish
ro_RO: Daneză

en: Dutch
ro_RO: Olandeză

en: English
ro_RO: Română

en: Finnish
ro_RO: Finlandeză

en: French
ro_RO: Franceză

en: German
ro_RO: Germană

en: Italian
ro_RO: Italiană

en: Japanese
ro_RO: Japoneză

en: Norwegian
ro_RO: Norvegiană

en: Polish
ro_RO: Poloneză

en: Russian
ro_RO: Rusă

en: Spanish
ro_RO: Spaniolă

en: Swedish
ro_RO: Suedeză

en: PaymentIntent ID is missing.
ro_RO: ID plată lipsește.

en: Credit or debit card
ro_RO: Card de credit sau debit

en: Select iDEAL Bank
ro_RO: Selectați Banca iDEAL

en: You will be redirected to a secure page to complete the payment.
ro_RO: Veți fi redirecționat către o pagină securizată pentru a finaliza plata.

en: By providing your IBAN and confirming this payment, you are authorizing this merchant and Stripe, our payment service provider, to send instructions to your bank to debit your account and your bank to debit your account in accordance with those instructions. You are entitled to a refund from your bank under the terms and conditions of your agreement with your bank. A refund must be claimed within 8 weeks starting from the date on which your account was debited.
ro_RO: Furnizând codul tău IBAN și confirmând această plată, autorizezi acest comerciant și Stripe, prestatorul nostru de servicii de plată, pentru a trimite instrucțiuni băncii tale pentru a debita contul tău și banca ta pentru a debita contul tău în conformitate cu aceste instrucțiuni. Ai dreptul la o rambursare de la banca ta în termenii și condițiile acordului tău cu banca ta. Rambursarea trebuie solicitată în termen de 8 săptămâni de la data la care contul dvs. a fost debitat.

note: translators: %s - payment method type code like: card
en: Could not create PaymentIntent for a not allowed payment type: %s
ro_RO: Nu s-a putut crea Plată Intenționată pentru un tip de plată nepermis: %s

note: translators: %s - Stripe event object ID
en: Webhook received. Payment %s was cancelled by the customer.
ro_RO: Webhook primit. Plata %s a fost anulată de client.

note: translators: %s - Stripe event object ID
en: Webhook received. Payment %s failed and couldn't be processed.
ro_RO: Webhook primit. Plata %s a eșuat și nu a putut fi procesată.

note: translators: %s - Stripe event object ID
en: Webhook received. Payment %s was successfully processed.
ro_RO: Webhook primit. Plata %s a fost procesată cu succes.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Webhook received. Charge %s succeeded.
ro_RO: Webhook primit. Încărcarea %s a reușit.

note: translators: %s - Stripe Charge ID
en: Webhook received. Charge %s failed.
ro_RO: Webhook primit. Încărcarea %s a eșuat.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Webhook received. The source %s is chargeable.
ro_RO: Webhook a fost primit. Sursa %s este taxabilă.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Webhook received. Payment source %s was cancelled by customer.
ro_RO: Webhook primit. Sursa de plată %s a fost anulată de client.

note: translators: %s - Stripe Source ID
en: Webhook received. Payment source %s failed and couldn't be processed.
ro_RO: Webhook primit. Sursa de plată %s a eșuat și nu a putut fi procesată.

en: Test Payment
ro_RO: Testează plata

en: To setup the callback process for 2Checkout to automatically mark payments completed, you will need to
ro_RO: Pentru a configura procesul de retroapelare pentru 2Checkout în vederea marcării automate a plăților finalizate, va trebui să

en: Login to your 2Checkout account and click the Notifications tab
ro_RO: Loghează-te la contul tău 2Checkout și dă click pe fila Notificări

en: Click Enable All Notifications
ro_RO: Faceți clic pe Activați Toate Notificările

en: In the Global URL field, enter the url %s
ro_RO: În câmpul URL-ul global, introduceți URL-ul %s

en: Click Apply
ro_RO: Clic Aplică

en: Account Number
ro_RO: Număr cont

en: Secret Word
ro_RO: Cuvânt Secret

en: 2Checkout "Order Created" notification received.
ro_RO: 2Checkout notificarea "Comandă creată" primită.

en: Payment refunded in 2Checkout
ro_RO: Plată rambursată în 2Checkout

en: 2Checkout fraud review passed
ro_RO: A fost aprobată revizuirea fraudei

en: 2Checkout fraud review failed
ro_RO: Evaluarea fraudei 2Checkout a eșuat

en: 2Checkout fraud review in progress
ro_RO: Evaluarea fraudei în curs de desfășurare

en: Attribute
ro_RO: Atribut

[ctx: Add New Attribute]
en: Add New
ro_RO: Adaugă nou

en: Add New Attribute
ro_RO: Adaugă un nou atribut

en: Edit Attribute
ro_RO: Editare atribut

en: New Attribute
ro_RO: Atribut Nou

en: View Attribute
ro_RO: Vezi atributul

en: Search Attribute
ro_RO: Caută Atribut

en: No Attributes found
ro_RO: Nici un atribut găsit

en: No Attributes found in Trash
ro_RO: Nu s-au găsit atribute în gunoi

en: Insert into attribute description
ro_RO: Introduceți descrierea atributului

note: translators: %s: attribute name
en: Search %s
ro_RO: Căutare %s

note: translators: %s: attribute name
en: All %s
ro_RO: Toate %s

note: translators: %s: attribute name
en: Edit %s
ro_RO: Editează %s

note: translators: %s: attribute name
en: Update %s
ro_RO: Actualizare %s

note: translators: %s: attribute name
en: Add new %s
ro_RO: Adaugă un nou '%s'

note: translators: %s: attribute name
en: New %s
ro_RO: Nou %s

note: translators: %s: attribute name
en: No &quot;%s&quot; found
ro_RO: Niciun &quot;%s&quot; găsit

en: Name (numeric)
ro_RO: Nume (numeric)

en: Term ID
ro_RO: Termen ID

en: Enable Archives
ro_RO: Activare arhive

en: Link the attribute to an archive page with all accommodation types that have this attribute.
ro_RO: Leagă atributul la o pagină de arhivă cu toate tipurile de cazare care au acest atribut.

en: Visible in Details
ro_RO: Vizibil în Detalii

en: Display the attribute in details section of an accommodation type.
ro_RO: Afișează atributul în secțiunea de detalii a unui tip de cazare.

en: Default Sort Order
ro_RO: Ordin implicit de sortare

en: Default Text
ro_RO: Text implicit

en: Select
ro_RO: Selectare

en: Edit Dates
ro_RO: Editare date

en: Note
ro_RO: Notă

[ctx: Add New Booking]
en: Add New Booking
ro_RO: Adaugă rezervare nouă

en: View Booking
ro_RO: Vezi rezervarea

en: Search Booking
ro_RO: Căutare Rezervare

en: No bookings found
ro_RO: Nicio rezervare găsită

en: No bookings found in Trash
ro_RO: Nu s-au găsit rezervări în Gunoi

en: All Bookings
ro_RO: Toate Rezervările

en: Insert into booking description
ro_RO: Introdu în descrierea rezervării

en: Uploaded to this booking
ro_RO: Încărcat în această rezervare

[ctx: Booking status]
en: Pending User Confirmation
ro_RO: Confirmarea utilizatorului în așteptare

en: Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span> | Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[0]: Se așteaptă confirmarea utilizatorului <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[1]: Se așteaptă confirmarea utilizatorului <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[2]: Se așteaptă confirmarea utilizatorului <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Pending Payment
ro_RO: Plata in asteptare

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[0]: Plată în așteptare <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[1]: Plăți în așteptare <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[2]: Plăți în așteptare <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Pending Admin
ro_RO: Admin în așteptare

en: Pending Admin <span class="count">(%s)</span> | Pending Admin <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[0]: Admin în așteptare <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[1]: Admini în așteptare <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[2]: Admini în așteptare <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Abandoned
ro_RO: Abandonat

en: Abandoned <span class="count">(%s)</span> | Abandoned <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[0]: Abandonat <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[1]: Abandonate <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[2]: Abandonate <span class="count">(%s)</span>

en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[0]: Confirmare <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[1]: Confirmări <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[2]: Confirmări <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Booking status]
en: Cancelled
ro_RO: Anulat

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[0]: A anulat <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[1]: Au anulat <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[2]: Au anulat <span class="count">(%s)</span>

en: Status changed from %s to %s.
ro_RO: Status schimbat de la %s la %s.

en: A brief description to remind you what this code is for.
ro_RO: O scurtă descriere pentru a vă reaminti pentru ce este folosit acest cod.

en: Conditions
ro_RO: Condiţii

en: Apply a coupon code to selected accommodations in a booking. Leave blank to apply to all accommodations.
ro_RO: Aplică codul cuponului la cazarea selectată într-o rezervare. Lăsați necompletat pentru a se aplica la toate mijloacele de cazare.

en: Percentage discount on accommodation price
ro_RO: Reducere procentuală pentru prețul cazării

en: Fixed discount on accommodation price
ro_RO: Reducere fixă pentru prețul cazării

en: Fixed discount on daily/nightly price
ro_RO: Reducere fixă la prețul zilnic/nocturn

en: Enter percent or fixed amount according to selected type.
ro_RO: Introduceți procentul sau suma fixă în funcție de tipul selectat.

en: Service Discount
ro_RO: Reducere servicii

en: Apply a coupon code to selected services in a booking. Leave blank to apply to all services.
ro_RO: Aplică codul cuponului la serviciile selectate într-o rezervare. Lăsați necompletat pentru a aplica la toate serviciile.

en: Fee Discount
ro_RO: Reducere Taxă

en: Usage Restrictions
ro_RO: Restricții de utilizare

en: Check-in After
ro_RO: Check-in după

en: Check-out Before
ro_RO: Check-out înainte de

en: Min days before check-in
ro_RO: Minim zile înainte de check-in

en: For early bird discount. The coupon code applies if a booking is made in a minimum set number of days before the check-in date.
ro_RO: Pentru o reducere timpurie. Codul cuponului se aplică dacă o rezervare este făcută într-un număr minim de zile înainte de data check-inului.

en: Max days before check-in
ro_RO: Maxim zile înainte de check-in

en: For last minute discount. The coupon code applies if a booking is made in a maximum set number of days before the check-in date.
ro_RO: Pentru reducere last-minute. Codul cuponului se aplică dacă o rezervare este făcută într-un număr maxim de zile înainte de data check-in.

en: Minimum Days
ro_RO: Minim Zile

en: Maximum Days
ro_RO: Maxim Zile

en: Usage Limit
ro_RO: Limită de utilizare

en: Usage Count
ro_RO: Numărul de utilizări

[ctx: Add New Coupon]
en: Add New
ro_RO: Adaugă nou

en: Add New Coupon
ro_RO: Adaugă Cupon Nou

en: Edit Coupon
ro_RO: Editare Cupon

en: New Coupon
ro_RO: Cupon nou

en: View Coupon
ro_RO: Vezi Cupon

en: Search Coupon
ro_RO: Caută Cupon

en: No coupons found
ro_RO: Nici un cupon găsit

en: No coupons found in Trash
ro_RO: Nu s-au găsit cupoane în gunoi

en: All Coupons
ro_RO: Toate cupoanele

en: Payment History
ro_RO: Istoric plăți

en: Payment
ro_RO: Plată

[ctx: Add New Payment]
en: Add New
ro_RO: Adaugă nou

en: Add New Payment
ro_RO: Adăugare plată nouă

en: Edit Payment
ro_RO: Editare plată

en: New Payment
ro_RO: Plată nouă

en: View Payment
ro_RO: Vezi plata

en: Search Payment
ro_RO: Căutare Plată

en: No payments found
ro_RO: Nicio plată găsită

en: No payments found in Trash
ro_RO: Nicio plată găsită în gunoi

en: Payments
ro_RO: Plăți

en: Insert into payment description
ro_RO: Inserați în descrierea plății

en: Uploaded to this payment
ro_RO: Încărcat în această plată

en: Payments.
ro_RO: Plăți.

en: Gateway Mode
ro_RO: Modul Gateway

en: Fee
ro_RO: Comision

en: Payment Type
ro_RO: Tip de plată

en: Billing Info
ro_RO: Informații de facturare

en: Address 1
ro_RO: Adresa 1

en: Address 2
ro_RO: Adresa 2

en: Postal Code (ZIP)
ro_RO: Cod poștal (ZIP)

[ctx: Payment status]
en: Pending
ro_RO: În așteptare

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[0]: În așteptare <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[1]: În așteptare <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[2]: În așteptare <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Completed
ro_RO: Completat

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[0]: Completat <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[1]: Completate <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[2]: Completate <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Failed
ro_RO: Eșuat

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[0]: A eșuat <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[1]: Au eșuat <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[2]: Au eșuat <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Abandoned
ro_RO: Abandonat

[ctx: Payment status]
en: On Hold
ro_RO: În așteptare

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[0]: În așteptare <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[1]: În așteptare <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[2]: În așteptare <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Refunded
ro_RO: Rambursat

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[0]: Rambursat <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[1]: Rambursate <span class="count">(%s)</span>
ro_RO[2]: Rambursate <span class="count">(%s)</span>

[ctx: Payment status]
en: Cancelled
ro_RO: Anulat

en: Payment (#%s) for this booking is on hold
ro_RO: Plata (#%s) pentru această rezervare este în așteptare

en: Rate Info
ro_RO: Informații privind tariful

en: Season
ro_RO: Sezon

en: Move price to top to set higher priority.
ro_RO: Mutați prețul sus pentru a seta o prioritate mai mare.

en: Will be displayed on the checkout page.
ro_RO: Va fi afișat pe pagina de checkout.

note: translators: The value a hotel wishes to sell their rooms. Also called the Cost, Value, Tariff or Room charge.
en: Rates
ro_RO: Tarife

[ctx: Add New Rate]
en: Add New
ro_RO: Adaugă nou

en: Add New Rate
ro_RO: Adaugă Rată Nouă

en: Edit Rate
ro_RO: Rată editare

en: New Rate
ro_RO: Rată nouă

en: View Rate
ro_RO: Vezi rata

en: Search Rate
ro_RO: Caută rată

en: No rates found
ro_RO: Nici o rată găsită

en: No rates found in Trash
ro_RO: Nu s-au găsit rate în gunoi

en: Insert into rate description
ro_RO: Introduceți în descrierea ratei

en: Uploaded to this rate
ro_RO: Încărcat la această rată

en: This is where you can add new rates.
ro_RO: Aici puteți adăuga noi tarife.

en: Reserved Accommodation
ro_RO: Cazare rezervată

[ctx: Add New Accommodation]
en: Add New
ro_RO: Adaugă nou

en: Add New Accommodation
ro_RO: Adaugă cazare nouă

en: Edit Accommodation
ro_RO: Editare cazare

en: New Accommodation
ro_RO: Cazare nouă

en: View Accommodation
ro_RO: Vezi cazare

en: Search Accommodation
ro_RO: Caută cazare

en: No accommodations found
ro_RO: Nu s-a găsit cazare

en: No accommodations found in Trash
ro_RO: Nu există cazare în gunoi

en: Insert into accommodation description
ro_RO: Inserați în descrierea cazării

en: Uploaded to this accommodation
ro_RO: Încărcat în această cazare

en: This is where you can add new accommodations to your hotel.
ro_RO: Aici puteți adăuga noi locuri de cazare la hotel.

en: Automatically block current accommodation when the selected ones are booked
ro_RO: Blocare automată a cazării curente atunci când cele selectate sunt rezervate

[ctx: Add New Accommodation Type]
en: Add Accommodation Type
ro_RO: Adaugă tipul de cazare

en: Add New Accommodation Type
ro_RO: Adaugă un nou tip de cazare

en: Edit Accommodation Type
ro_RO: Editează tipul de cazare

en: New Accommodation Type
ro_RO: Tip nou de cazare

en: View Accommodation Type
ro_RO: Vezi tipul de cazare

en: Search Accommodation Type
ro_RO: Căutare Tip cazare

en: No Accommodation types found
ro_RO: Niciun tip de cazare găsit

en: No Accommodation types found in Trash
ro_RO: Niciun tip de cazare găsit în gunoi

en: Insert into accommodation type description
ro_RO: Introdu în descrierea tipului de cazare

en: Uploaded to this accommodation type
ro_RO: Încărcat în acest tip de cazare

en: Accommodation Categories
ro_RO: Categorii de cazare

en: Accommodation Category
ro_RO: Categorie de cazare

en: Search Accommodation Categories
ro_RO: Caută Categorii de cazare

en: Popular Accommodation Categories
ro_RO: Categorii populare de cazare

en: All Accommodation Categories
ro_RO: Toate categoriile de cazare

en: Parent Accommodation Category
ro_RO: Categoria de cazare părinte

en: Parent Accommodation Category:
ro_RO: Categoria de cazare părinte:

en: Edit Accommodation Category
ro_RO: Editează Categoria de cazare

en: Update Accommodation Category
ro_RO: Actualizare categorie de cazare

en: Add New Accommodation Category
ro_RO: Adaugă o nouă categorie de cazare

en: New Accommodation Category Name
ro_RO: Nume categorie nouă de cazare

en: Separate categories with commas
ro_RO: Separă categoriile cu virgulă

en: Add or remove categories
ro_RO: Adaugă sau șterge categorii

en: Choose from the most used categories
ro_RO: Alege din cele mai utilizate categorii

en: No categories found.
ro_RO: Nicio categorie găsită.

en: Categories
ro_RO: Categorii

en: Accommodation Tags
ro_RO: Etichete de cazare

en: Accommodation Tag
ro_RO: Eticheta de cazare

en: Search Accommodation Tags
ro_RO: Căutare etichete de cazare

en: Popular Accommodation Tags
ro_RO: Etichete populare de cazare

en: All Accommodation Tags
ro_RO: Toate etichetele de cazare

en: Parent Accommodation Tag
ro_RO: Eticheta de cazare părinte

en: Parent Accommodation Tag:
ro_RO: Eticheta de cazare părinte:

en: Edit Accommodation Tag
ro_RO: Editează eticheta de cazare

en: Update Accommodation Tag
ro_RO: Actualizează eticheta de cazare

en: Add New Accommodation Tag
ro_RO: Adaugă etichetă de cazare nouă

en: New Accommodation Tag Name
ro_RO: Nume nou de etichetă de cazare

en: Separate tags with commas
ro_RO: Separă etichetele cu virgulă

en: Add or remove tags
ro_RO: Adaugă sau șterge etichete

en: Choose from the most used tags
ro_RO: Alege din cele mai utilizate etichete

en: No tags found.
ro_RO: Nici o etichetă găsită.

en: Tags
ro_RO: Etichete

en: Amenities
ro_RO: Facilități

en: Amenity
ro_RO: Facilitate

en: Search Amenities
ro_RO: Caută Facilități

en: Popular Amenities
ro_RO: Facilități populare

en: All Amenities
ro_RO: Toate facilitățile

en: Parent Amenity
ro_RO: Facilitate părinte

en: Parent Amenity:
ro_RO: Facilitate Părinte:

en: Edit Amenity
ro_RO: Editați facilitatea

en: Update Amenity
ro_RO: Actualizați facilitatea

en: Add New Amenity
ro_RO: Adaugă o nouă Facilitate

en: New Amenity Name
ro_RO: Nume nou de Facilitate

en: Separate amenities with commas
ro_RO: Separă facilitățile cu virgulă

en: Add or remove amenities
ro_RO: Adaugă sau elimină facilitățile

en: Choose from the most used amenities
ro_RO: Alege din cele mai utilizate facilități

en: No amenities found.
ro_RO: Nu s-au găsit facilități.

en: State the age or disable children in <a href="%s">settings</a>.
ro_RO: Menționează vârsta sau dezactivează copii în <a href="%s">setări</a>.

en: Leave this option empty to calculate total capacity automatically to meet the exact number of adults AND children set above. This is the default behavior. Configure this option to allow any variations of adults OR children set above at checkout so that in total it meets the limit of manually set "Capacity". For example, configuration "adults:5", "children:4", "capacity:5" means the property can accommodate up to 5 adults, up to 4 children, but up to 5 guests in total (not 9).
ro_RO: Lăsați această opțiune goală pentru a calcula capacitatea totală automat pentru a îndeplini numărul exact de adulți ȘI copii setați mai sus. Acesta este comportamentul implicit. Configurați această opțiune pentru a permite orice variații ale adulților SAU copiilor setați mai sus la checkout astfel încât să îndeplinească în total limita setată manual „Capacitate”. De exemplu, configurația "adulți:5", "copii:4", "capacitate:5" înseamnă proprietatea poate cuprinde până la 5 adulți, până la 4 copii, dar în total până la 5 invitați (nu 9).

en: Base Adults Occupancy
ro_RO: Ocupare de bază adulți

en: An optional starting value used when creating seasonal prices in the Rates menu.
ro_RO: O valoare de început opțională folosită la crearea prețurilor sezoniere în meniul de tarife.

en: Base Children Occupancy
ro_RO: Ocupare de bază copii

en: Other
ro_RO: Altele

en: Size, %s
ro_RO: Dimensiune, %s

en: Leave blank to hide.
ro_RO: Lăsați necompletat pentru a ascunde.

en: City view, seaside, swimming pool etc.
ro_RO: Vedere la oraș, piscină etc.

en: Bed type
ro_RO: Tip pat

en: Set bed types list in <a href="%link%" target="_blank">settings</a>.
ro_RO: Setează lista tipurilor de pat în <a href="%link%" target="_blank">setări</a>.

en: Photo Gallery
ro_RO: Galerie foto

en: Available Services
ro_RO: Servicii disponibile

en: Season Info
ro_RO: Informații despre sezon

en: Start date
ro_RO: Data de început

en: End date
ro_RO: Data de încheiere

en: Applied for days
ro_RO: Aplicat pentru zile

en: Hold Ctrl / Cmd to select multiple.
ro_RO: Țineți apăsat Ctrl / Cmd pentru a selecta multiple.

en: Annual repeats begin on the Start date of the season, for one year from the current date.
ro_RO: Repetările anuale încep la data începerii sezonului, pentru o perioadă de un an de la data actuală.

en: Does not repeat
ro_RO: Nu se repetă

en: Repeat until date
ro_RO: Repetă până la data

[ctx: Add New Season]
en: Add New
ro_RO: Adaugă nou

en: Add New Season
ro_RO: Adaugă sezon nou

en: Edit Season
ro_RO: Editare sezon

en: New Season
ro_RO: Adaugă sezon nou

en: View Season
ro_RO: Vezi sezonul

en: Search Season
ro_RO: Caută sezon

en: No seasons found
ro_RO: Nici un sezon găsit

en: No seasons found in Trash
ro_RO: Nici un sezon găsit în gunoi

en: Insert into season description
ro_RO: Introduceți descrierea sezonului

en: Uploaded to this season
ro_RO: Încărcat în acest sezon

en: This is where you can add new seasons.
ro_RO: Aici puteți adăuga sezoane noi.

en: Service
ro_RO: Serviciu

[ctx: Add New Service]
en: Add New
ro_RO: Adaugă nou

en: Add New Service
ro_RO: Adaugă serviciu nou

en: Edit Service
ro_RO: Editare serviciu

en: New Service
ro_RO: Serviciu Nou

en: View Service
ro_RO: Vizualizați serviciul

en: Search Service
ro_RO: Serviciu de căutare

en: No services found
ro_RO: Nici un serviciu găsit

en: No services found in Trash
ro_RO: Nu au fost găsite servicii în gunoi

en: Insert into service description
ro_RO: Inserați în descrierea serviciului

en: Uploaded to this service
ro_RO: Încărcat în acest serviciu

en: How many times the customer will be charged.
ro_RO: De câte ori va fi taxat clientul.

en: Minimum
ro_RO: Minim

en: Maximum
ro_RO: Maxim

en: Empty means unlimited
ro_RO: Gol înseamnă nelimitat

[ctx: Booking status]
en: Pending
ro_RO: În așteptare

en: Total Sales
ro_RO: Vânzări totale

en: Total Without Taxes
ro_RO: Total fără taxe

en: Total Fees
ro_RO: Total taxe

en: Total Services
ro_RO: Total servicii

en: Total Discounts
ro_RO: Total reduceri

en: Total Bookings
ro_RO: Total rezervări

en: Revenue
ro_RO: Venituri

en: Apply
ro_RO: Aplică

en: From %s to %s
ro_RO: De la %s la %s

en: Today
ro_RO: Astăzi

en: Yesterday
ro_RO: Ieri

en: This week
ro_RO: Săptămâna aceasta

en: Last week
ro_RO: Săptămâna trecută

en: Last 30 days
ro_RO: Ultimele 30 de zile

en: This month
ro_RO: Luna aceasta

en: Last month
ro_RO: Ultima lună

en: This quarter
ro_RO: Acest trimestru

en: Last quarter
ro_RO: Ultimul trimestru

en: This year
ro_RO: Anul acesta

en: Last year
ro_RO: Ultimul an

note: translators: %s - original Rate title
en: %s - copy
ro_RO: %s - copie

en: Accommodation Type Gallery
ro_RO: Galerie tip cazare

en: Add Gallery To Accommodation Type
ro_RO: Adaugă Galerie la tipul de cazare

en: Display imported bookings.
ro_RO: Afișează rezervările importate.

en: Processing...
ro_RO: Procesare...

en: Cancelling...
ro_RO: Anulare...

en: Want to delete?
ro_RO: Doriți să ștergeți?

en: Not available
ro_RO: Nu este disponibil

en: This is earlier than allowed by our advance reservation rules.
ro_RO: Acest lucru este mai devreme decât este permis de regulile noastre de rezervare în avans.

en: This is later than allowed by our advance reservation rules.
ro_RO: Acest lucru este mai târziu decât este permis de regulile noastre de rezervare în avans.

en: Day in the past
ro_RO: Zi în trecut

en: Check-in date
ro_RO: Data de check-in

en: Less than min days stay
ro_RO: Mai puțin de minim zile de ședere

en: More than max days stay
ro_RO: Mai mult de max zile de ședere

en: Later than max date for current check-in date
ro_RO: Mai târziu decât data maximă pentru data curentă de check-in

en: Rules:
ro_RO: Reguli:

en: Tokenisation failed: %s
ro_RO: Tokenizare eșuată: %s

en: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; has been added to your reservation. | %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; have been added to your reservation.
ro_RO[0]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; a fost adăugat la rezervare.
ro_RO[1]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; au fost adăugate la rezervare.
ro_RO[2]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; au fost adăugați la rezervarea dvs.

en: %s accommodation selected. | %s accommodations selected.
ro_RO[0]: %s cazare selectată.
ro_RO[1]: %s cazări selectate.
ro_RO[2]: %s cazări selectate.

en: Coupon code is empty.
ro_RO: Codul cuponului este gol.

en: Select dates
ro_RO: Selectare date

en: Dark Blue
ro_RO: Albastru închis

en: Dark Green
ro_RO: Verde închis

en: Dark Red
ro_RO: Roșu închis

en: Grayscale
ro_RO: În tonuri de gri

en: Light Blue
ro_RO: Albastru deschis

en: Light Coral
ro_RO: lumina Coral

en: Light Green
ro_RO: Verde deschis

en: Light Yellow
ro_RO: Galben deschis

en: Minimal Blue
ro_RO: Albastru minim

en: Minimal Orange
ro_RO: Portocaliu minimal

en: Sky Blue
ro_RO: Albastrul cerului

en: Slate Blue
ro_RO: Albastru strălucitor

en: Turquoise
ro_RO: Turcoaz

en: Invalid login or password.
ro_RO: Autentificare eșuată sau parolă incorectă.

en: Account data updated.
ro_RO: Date cont actualizate.

en: Password changed.
ro_RO: Parolă schimbată.

en: Dashboard
ro_RO: Panou

en: Account
ro_RO: Cont

en: Logout
ro_RO: Deconectare

en: Passwords do not match.
ro_RO: Parolele nu se potrivesc.

en: Please, provide a valid current password.
ro_RO: Vă rugăm, introduceţi o parolă curentă validă.

en: Lost your password?
ro_RO: Ți-ai pierdut parola?

en: Payment:
ro_RO: Plată:

en: Payment Method:
ro_RO: Metodă de plată:

en: Status:
ro_RO: Stare:

en: Bookings are disabled in the settings.
ro_RO: Rezervările sunt dezactivate în setări.

en: Checkout data is not valid.
ro_RO: Datele de checkout nu sunt valide.

en: Payment method is not valid.
ro_RO: Metoda de plată nu este validă.

en: Accommodation count is not valid.
ro_RO: Contul de cazare nu este valid.

en: Accommodation is already booked.
ro_RO: Cazarea este deja înregistrată.

en: Reservation submitted
ro_RO: Rezervare trimisă

en: Details of your reservation have just been sent to you in a confirmation email. Please check your inbox to complete booking.
ro_RO: Detaliile rezervării dvs. tocmai v-au fost trimise printr-un e-mail de confirmare. Vă rugăm să verificați căsuța poștală pentru a finaliza rezervarea.

en: We received your booking request. Once it is confirmed we will notify you via email.
ro_RO: Am primit solicitarea dvs. de rezervare. După ce va fi confirmată, vă vom notifica prin e-mail.

en: Choose dates to see relevant prices
ro_RO: Alege datele pentru a vedea prețurile relevante

en: Select from available accommodations.
ro_RO: Selectați din cazarea disponibilă.

en: Confirm Reservation
ro_RO: Rezervă acum

en: Recommended for %d adult | Recommended for %d adults
ro_RO[0]: Recomandat pentru adult %d
ro_RO[1]: Recomandat pentru adulți %d
ro_RO[2]: Recomandat pentru adulţi %d

en:  and %d child |  and %d children
ro_RO[0]:  și copilul %d
ro_RO[1]:  și copii %d
ro_RO[2]:  și copii %d

en: Recommended for %d guest | Recommended for %d guests
ro_RO[0]: Recomandat pentru oaspetele %d
ro_RO[1]: Recomandat pentru oaspeții %d
ro_RO[2]: Recomandat pentru oaspeţii %d

en: Max occupancy:
ro_RO: Ocuparea maximă:

en: %d child | %d children
ro_RO[0]: %d copil
ro_RO[1]: %d copii
ro_RO[2]: %d copii

en: Reserve
ro_RO: Rezervă

en: of %d accommodation available. | of %d accommodations available.
ro_RO[0]: din %d cazare disponibilă.
ro_RO[1]: %d din cazările disponibile.
ro_RO[2]: %d din cazările disponibile.

note: translators: Verb. To book an accommodation.
en: Book
ro_RO: Rezervă

en: Please, provide a valid email.
ro_RO: Vă rugăm să furnizați un e-mail valid.

en: Could not create a customer.
ro_RO: Nu s-a putut crea un client.

en: Could not retrieve a customer.
ro_RO: Nu s-a putut prelua clientul.

en: Please, provide a valid Customer ID.
ro_RO: Vă rugăm să furnizați un ID de client valid.

en: A database error.
ro_RO: Eroare la baza de date.

en: No customer was deleted.
ro_RO: Niciun client nu a fost șters.

en: An account with this email already exists. Please, log in.
ro_RO: Există deja un cont cu acest e-mail. Vă rugăm să vă autentificați.

en: Hotel Manager
ro_RO: Manager hotel

en: Hotel Worker
ro_RO: Lucrător hotel

en: Hotel Customer
ro_RO: Client hotel

en: Please provide a valid email address.
ro_RO: Vă rugăm să furnizați o adresă de e-mail validă.

en: Please enter a valid account username.
ro_RO: Introduceți un nume de cont valid.

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
ro_RO: Un cont este deja înregistrat cu acel nume de utilizator. Vă rugăm să alegeţi altul.

en: Please enter an account password.
ro_RO: Vă rugăm să introduceți o parolă de cont.

en: Sunday
ro_RO: Duminică

en: Monday
ro_RO: Luni

en: Tuesday
ro_RO: Marţi

en: Wednesday
ro_RO: Miercuri

en: Thursday
ro_RO: Joi

en: Friday
ro_RO: Vineri

en: Saturday
ro_RO: Sâmbătă

en: Check-out date cannot be earlier than check-in date.
ro_RO: Data check-out nu poate fi mai devreme de data de check-in.

en: Adults number is not valid
ro_RO: Numărul adulţilor nu este valid

en: Children number is not valid
ro_RO: Numărul de copii nu este valid

[ctx: Text about taxes and fees below the price.]
en:  (+taxes and fees)
ro_RO:  (+impozite și taxe)

[ctx: Text about taxes and fees below the price.]
note: translators: %s is a tax value
en:  (+%s taxes and fees)
ro_RO:  (+%s impozite și taxe)

[ctx: Text about taxes and fees below the price.]
en:  (includes taxes and fees)
ro_RO:  (include impozite și taxe)

en: Expand
ro_RO: Extinde

en: Rate: %s
ro_RO: Preț: %s

en: Dates
ro_RO: Date

en: Details
ro_RO: Detalii

en: Coupon: %s
ro_RO: Cupon: %s

en: Subtotal (excl. taxes)
ro_RO: Subtotal (fără taxe incluse)

en: Taxes
ro_RO: Taxe

en: Coupon Code:
ro_RO: Codul cuponului:

en: New Booking Details
ro_RO: Detalii noi de rezervare

en: Original Booking Details
ro_RO: Detaliile originale ale rezervării

en: Children %s
ro_RO: Copii %s

en: Additional Services
ro_RO: Servicii suplimentare

en: x %d guest | x %d guests
ro_RO[0]: x %d vizitator
ro_RO[1]: x %d vizitatori
ro_RO[2]: x %d vizitatori

en: x %d time | x %d times
ro_RO[0]: x %d dată
ro_RO[1]: de %d ori
ro_RO[2]: de %d ori

en: Accommodation pagination
ro_RO: Paginație de cazare

en: Services pagination
ro_RO: Paginare servicii

en: Categories:
ro_RO: Categorii:

en: Amenities:
ro_RO: Facilităţi:

en: Guests:
ro_RO: Oaspeți:

en: Bed Type:
ro_RO: Tip pat:

en: View:
ro_RO: Vizualizare:

en: Prices start at:
ro_RO: Preţurile încep de la:

en: Price:
ro_RO: Preț:

en: Returning customer?
ro_RO: Client existent?

en: Click here to log in
ro_RO: Apasă aici pentru a te autentifica

note: translators: 1 - username;
en: Hello %1$s (not %1$s? <a href="%2$s">Log out</a>).
ro_RO: Salut %1$s (nu sunteți %1$s? <a href="%2$s">Deconectare</a>).

en: Accommodation #%d
ro_RO: Cazare #%d

en: Accommodation Type:
ro_RO: Tipul de cazare:

en: Choose Rate
ro_RO: Alegeţi tariful

en: Choose Additional Services
ro_RO: Alege servicii adiționale

en: for
ro_RO: pentru

[ctx: Example: Breakfast for X guest(s)]
en:  guest(s)
ro_RO:  vizitator(i)

en: time(s)
ro_RO: de (x) ori

[ctx: I've read and accept the terms & conditions]
en: terms & conditions
ro_RO: termeni și condiții

[ctx: I've read and accept the <tag>terms & conditions</tag>]
en: I've read and accept the %s
ro_RO: Am citit și acceptat %s

en: Your Information
ro_RO: Informațiile tale

en: Required fields are followed by %s
ro_RO: Câmpurile obligatorii sunt urmate de %s

en: Create an account
ro_RO: Creează un cont

en: Payment Method
ro_RO: Metoda de plată

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods.
ro_RO: Ne pare rău, se pare că nu există metode de plată disponibile.

en: Total Price:
ro_RO: Preț total:

en: Deposit:
ro_RO: Garanţie:

[ctx: from 10:00 am]
en: from
ro_RO: de la

[ctx: until 10:00 am]
en: until
ro_RO: până

en: Book Now
ro_RO: Rezervați acum

en: Availability
ro_RO: Disponibilitate

en: Reservation Form
ro_RO: Formular de rezervare

en: Display Accommodation Types
ro_RO: Afișare tipuri de cazare

en: Title:
ro_RO: Titlu:

en: Featured Image
ro_RO: Imagine Arătată

en: Excerpt (short description)
ro_RO: Extras (scurtă descriere)

en: Book Button
ro_RO: Butonul Rezervare

en: Search Availability
ro_RO: Căutare Disponibilitate

en: Search Availability Form
ro_RO: Formular căutare disponibilitate

en: Check-in Date:
ro_RO: Data de check-in:

[ctx: Date format tip]
en: Preset date. Formatted as %s
ro_RO: Data presetării. Formatată ca %s

en: Check-out Date:
ro_RO: Data de check-out:

en: Preset Adults:
ro_RO: Adulți presetați:

en: Preset Children:
ro_RO: Copii presetați:

en: Attributes:
ro_RO: Atribute:

en: Booking Confirmation and Search Results pages are required to handle bookings. Press "Install Pages" button to create and set up these pages. Dismiss this notice if you already installed them.
ro_RO: Pentru a gestiona rezervările este necesară confirmarea rezervării și căutarea rezultatelor. Apăsați butonul "Instalare pagini" pentru a crea și configura aceste pagini. Renunțați la această notificare dacă le-ați instalat deja.

en: Install Pages
ro_RO: Instalează Pagini

en: Booking Canceled
ro_RO: Rezervare anulată

en: Your reservation is canceled.
ro_RO: Rezervarea ta este anulată.

en: Reservation Received
ro_RO: Rezervare primită

en: Transaction Failed
ro_RO: Tranzacție eșuată

en: Unfortunately, your transaction cannot be completed at this time. Please try again or contact us.
ro_RO: Din păcate, tranzacția dvs. nu poate fi finalizată în acest moment. Vă rugăm să încercați din nou sau să ne contactați.

en: Prices start at: %s
ro_RO: Prețurile încep de la: %s

en: View Details
ro_RO: Vezi detalii

en: Accommodation %s not found.
ro_RO: Cazarea %s nu a fost găsită.

[ctx: Date format tip]
en: Formatted as %s
ro_RO: Formatat ca %s

en: Reserve %1$s of %2$s available accommodations.
ro_RO: Rezervă %1$s din %2$s cazările disponibile.

en: %s is available for selected dates.
ro_RO: %s este disponibil pentru datele selectate.

en: Check Availability
ro_RO: Verifica disponibilitatea

en: Rate:
ro_RO: Preț:

en: Services:
ro_RO: Servicii:

en: Guest:
ro_RO: Vizitator:

en: Payment ID
ro_RO: ID plată

en: Total Paid
ro_RO: Total plătit

en: To Pay
ro_RO: Pentru a plăti

en: Add Payment Manually
ro_RO: Adaugă Plata Manual

en: Change Password
ro_RO: Schimbare parolă

en: Old Password
ro_RO: Parola veche

en: New Password
ro_RO: Parolă nouă

en: Confirm New Password
ro_RO: Confirmare parolă nouă

en: You are not allowed to access this page.
ro_RO: Nu aveţi permisiunea de a accesa această pagină.

en: No bookings found.
ro_RO: Nu s-au găsit rezervări.

en: From your account dashboard you can view <a href="%1$s">your recent bookings</a> or edit your <a href="%2$s">password and account details</a>.
ro_RO: Din panoul din cont, puteți vizualiza <a href="%1$s">rezervările recente</a> sau să schimbați <a href="%2$s">parola și detaliile contului</a>.

en: Base price
ro_RO: Preț de bază

en: %s accommodation found | %s accommodations found
ro_RO[0]: %s cazare găsită
ro_RO[1]: %s cazări găsite
ro_RO[2]: %s cazări găsite

en:  from %s - till %s
ro_RO:  de la %s - până la %s

en: Add Accommodation
ro_RO: Adaugă cazare

en: Save
ro_RO: Salvează

en: Choose new dates to check availability of reserved accommodations in the original booking.
ro_RO: Alegeți date noi pentru a verifica disponibilitatea cazării rezervate în rezervarea originală.

en: Add, remove or replace accommodations in the original booking.
ro_RO: Adăugaţi, eliminaţi sau înlocuiţi cazarea în rezervarea originală.

en: Not Available
ro_RO: Nu este disponibil

en: Continue
ro_RO: Continuă

en: Choose how to associate data
ro_RO: Alege cum să asociezi datele

en: Use Source Accommodation to assign pre-filled booking information available in the original booking, e.g., full guest name, selected rate, services, etc.
ro_RO: Folosiți cazarea sursă pentru a atribui informații de rezervare pre-umplute disponibile în rezervarea originală, de exemplu, numele complet al oaspeților, tariful selectat, serviciile etc.

en: Source accommodation
ro_RO: Alocarea sursei

en: Target accommodation
ro_RO: Cazare țintă

en: Booking #%s is cancelled by customer.
ro_RO: Rezervarea #%s este anulată de client.

en: Details of booking
ro_RO: Detalii privind rezervarea

en: Check-in: %1$s, from %2$s
ro_RO: Check-in: %1$s, de la %2$s

en: Check-out: %1$s, until %2$s
ro_RO: Check-out: %1$s, până la %2$s

en: Name: %1$s %2$s
ro_RO: Nume: %1$s %2$s

en: Phone: %s
ro_RO: Telefon: %s

en: Note: %s
ro_RO: Notă: %s

en: Booking #%s is confirmed by customer.
ro_RO: Rezervarea #%s este confirmată de client.

en: Booking #%s is confirmed by payment.
ro_RO: Rezervarea #%s este confirmată de plată.

en: Details of payment
ro_RO: Detalii de plată

en: Payment ID: #%s
ro_RO: ID plată: #%s

en: Amount: %s
ro_RO: Cantitate: %s

en: Method: %s
ro_RO: Metodă: %s

en: Booking #%s is pending for Administrator approval.
ro_RO: Rezervarea #%s este în așteptare pentru aprobarea administratorului.

en: Click the link below to cancel your booking.
ro_RO: Faceți clic pe link-ul de mai jos pentru a anula rezervarea.

en: Cancel your booking
ro_RO: Anulează rezervarea

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is approved!
ro_RO: Stimate %1$s %2$s, rezervarea dvs. este aprobată!

en: Thank you!
ro_RO: Vă mulțumim!

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is cancelled!
ro_RO: %1$s %2$s, rezervarea dvs. este anulată!

en: Dear %1$s %2$s, we received your request for reservation.
ro_RO: %1$s %2$s, am primit solicitarea dvs. de rezervare.

en: Click the link below to confirm your booking.
ro_RO: Faceți clic pe link-ul de mai jos pentru a confirma rezervarea.

en: Confirm
ro_RO: Confirmare

en: Note: link expires on
ro_RO: Notă: link-ul expiră pe

en: If you did not place this booking, please ignore this email.
ro_RO: Dacă nu ați plasat această rezervare, vă rugăm să ignorați acest e-mail.

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is pending.
ro_RO: Stimate %1$s %2$s, rezervarea dvs. este în așteptare.

en: We will notify you by email once it is confirmed by our staff.
ro_RO: Vă vom notifica prin e-mail de îndată ce va fi confirmat de personalul nostru.

en: Hi %1$s %2$s,
ro_RO: Hei %1$s %2$s,

en: Thanks for creating an account on %1$s.
ro_RO: Mulțumim pentru crearea unui cont pe %1$s.

en: You Account Details
ro_RO: Detaliile contului tău

en: Login: %s
ro_RO: Logare: %s

en: Password: %s
ro_RO: Parola: %s

en: Log in here: %s
ro_RO: Autentificare aici: %s

en: To confirm your booking, please follow the instructions below for payment.
ro_RO: Pentru a confirma rezervarea, vă rugăm să urmaţi instrucţiunile de mai jos pentru plată.

en: Accommodation #%s
ro_RO: Cazare #%s

en: Accommodation: <a href="%1$s">%2$s</a>
ro_RO: Cazare: <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Accommodation Rate: %s
ro_RO: Rata de cazare: %s

en: Bed Type: %s
ro_RO: Tipul de pat: %s

en: Required fields are followed by
ro_RO: Câmpurile obligatorii sunt urmate de

en: Booking is already canceled.
ro_RO: Rezervarea este deja anulată.

en: Cancel Booking
ro_RO: Anulează rezervarea

en: Invalid request.
ro_RO: Cerere invalidă.

en: Cancelation of your booking is not possible for some reason. Please contact the website administrator.
ro_RO: Anularea rezervării nu este posibilă din anumite motive. Vă rugăm să contactați administratorul site-ului.

en: Booking is already confirmed.
ro_RO: Rezervarea este deja confirmată.

en: Your booking is confirmed. Thank You!
ro_RO: Rezervarea ta este confirmată. Îți mulțumim!

en: Your booking request is expired. Please start a new booking request.
ro_RO: Solicitarea dvs. de rezervare a expirat. Vă rugăm să începeți o nouă solicitare de rezervare.

en: Confirmation of your booking request is not possible for some reason. Please start a new booking request.
ro_RO: Confirmarea solicitării dvs. de rezervare nu este posibilă dintr-un anumit motiv. Vă rugăm să începeți o nouă solicitare de rezervare.

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received and confirmed.
ro_RO: Suntem încântați să vă informăm că solicitarea dvs. de rezervare a fost primită și confirmată.

en: Booking:
ro_RO: Rezervare:

en: Details:
ro_RO: Detalii:

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed.
ro_RO: Vă mulțumim pentru plată. Tranzacția dvs. a fost finalizată.

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received.
ro_RO: Suntem încântați să vă informăm că solicitarea dvs. de rezervare a fost primită.

en: from %s
ro_RO: de la %s

en: No accommodations matching criteria.
ro_RO: Nu există cazare care să corespundă criteriilor.

en: No services matched criteria.
ro_RO: Nici un serviciu potrivit criteriului.

en: Nothing found.
ro_RO: Nimic găsit.

en: Children %s:
ro_RO: Copii %s:

en: Preset date. Formatted as %s
ro_RO: Data presetării. Formatată ca %s

en: Select an accommodation type. Leave blank to use current.
ro_RO: Selectați un tip de cazare. Lăsați necompletat pentru a utiliza curentul.

en: ID of an accommodation type. Leave blank to use current.
ro_RO: ID-ul unui tip de cazare. Lăsați necompletat pentru a utiliza curent.

en: Gallery
ro_RO: Galerie

en: View Button
ro_RO: Butonul de afișare

en: Order
ro_RO: Ordine

en: Order By
ro_RO: Ordonare după

en: No order
ro_RO: Nicio ordine

en: Post ID
ro_RO: ID Postare

en: Post author
ro_RO: Autor postare

en: Post title
ro_RO: Titlul mesajului

en: Post name (post slug)
ro_RO: Nume postare (postare slug)

en: Post date
ro_RO: Data postării

en: Last modified date
ro_RO: Data ultimei modificări

en: Parent ID
ro_RO: ID părinte

en: Random order
ro_RO: Ordine aleatorie

en: Number of comments
ro_RO: Numărul de comentarii

en: Relevance
ro_RO: Relevanță

en: Page order
ro_RO: Ordinea paginii

en: Meta value
ro_RO: Valoare Meta

en: Numeric meta value
ro_RO: Valoare meta numerică

en: Ascending (1, 2, 3)
ro_RO: Crescător (1, 2, 3)

en: Descending (3, 2, 1)
ro_RO: Descendent (3, 2, 1)

en: Meta Name
ro_RO: Valoare Meta

en: Meta Type
ro_RO: Meta Tip

en: Specified type of the custom field. Can be used in conjunction with "orderby" = "meta_value".
ro_RO: Tipul specificat de câmp personalizat. Poate fi folosit împreună cu "orderby" = "meta_value".

en: Any
ro_RO: Oricare

en: Binary
ro_RO: Binar

en: String
ro_RO: Şir

en: Time
ro_RO: Timp

en: Date and time
ro_RO: Data și ora

en: Decimal number
ro_RO: Număr zecimal

en: Signed number
ro_RO: Număr cu semn

en: Unsigned number
ro_RO: Număr fără semn

en: Query Settings
ro_RO: Setări interogare

en: Relation
ro_RO: Relaţie

en: Values: integer, -1 to display all, default: "Blog pages show at most"
ro_RO: Valori: integer, -1 pentru a afişa toate, implicit: "Paginile blog arată cel mult "

en: Select an accommodation type.
ro_RO: Selectați un tip de cazare.
