hotel-booking-plugin - en to tr_TR translation catalogue (1706 entries)

en:  &#215; %d night |  &#215; %d nights
tr_TR[0]:  &#215; %d gece
tr_TR[1]:  &#215; %d gece

en:  &#215; %d time |  &#215; %d times
tr_TR[0]: &#215; %d zaman
tr_TR[1]: &#215; %d zamanlar

en:  There was %2$d failure. |  There were %2$d failures.
tr_TR[0]: %2$d hatası oluştu.
tr_TR[1]: %2$d hataları oluştu.

en:  and %d child |  and %d children
tr_TR[0]: ve %d çocuk
tr_TR[1]: ve %d çocuklar

en:  from %s - till %s
tr_TR:  %s'dan %s 'a kadar

en: "%s" email will not be sent: there is no customer email in the booking.
tr_TR: "%s" e-postası gönderilmeyecek: rezervasyonda müşteri e-postası yok.

en: "%s" mail sending is failed.
tr_TR: "%s" posta gönderilemedi.

en: "%s" mail sending to admin is failed.
tr_TR: "%s" yöneticiye gönderilen e-posta başarısız oldu.

en: "%s" mail was sent to admin.
tr_TR: "%s"  postası yöneticiye gönderildi.

en: "%s" mail was sent to customer.
tr_TR: "%s"  posta müşteriye gönderildi.

en: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; has been added to your reservation. | %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; have been added to your reservation.
tr_TR[0]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; Rezervasyonunuza eklendi.
tr_TR[1]: %1$d &times; &ldquo;%2$s&rdquo; Rezervasyonunuza eklendi.

en: %1$s is enabled, but the <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
tr_TR: %1$s etkinleştirildi, ancak <a href="%2$s"> Güvenli Ödemeyi Zorla </a> seçeneği devre dışı bırakıldı. Lütfen SSL'yi etkinleştirin ve sunucunuzun geçerli bir SSL sertifikasına sahip olduğundan emin olun. Aksi takdirde, %1$s yalnızca Test Modunda çalışacaktır.

en: %1$s. See the <a href="%2$s" target="_blank">full list</a>.
tr_TR: %1$s. <a href="%2$s" target="_blank">Tam listeye bakın</a>.

en: %d URL pulled for parsing. | %d URLs pulled for parsing.
tr_TR[0]: %d URL ayrıştırma için çekti.
tr_TR[1]: %d URL'leri ayrıştırma için çekti.

en: %d adult | %d adults
tr_TR[0]: %d Yetişkin
tr_TR[1]: %d Yetişkin

en: %d child | %d children
tr_TR[0]: %d çocuk
tr_TR[1]: %d çocuklar

en: %d guest | %d guests
tr_TR[0]: %d misafir
tr_TR[1]: %d misafir

en: %d item
tr_TR: %d öğe

en: %d items
tr_TR: %d öğeler

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: %1$d event found in calendar %2$s | %1$d events found in calendar %2$s
tr_TR[0]: %1$d etkinliği %2$s takviminde bulundu
tr_TR[1]: %1$d etkinlikleri %2$s takviminde bulundu

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar file is not empty, but there are no events in %s
tr_TR: Takvim dosyası boş değil, %s'te etkinlik yok

[ctx: %s - calendar URI or calendar filename]
en: Calendar source is empty (%s)
tr_TR: Takvim kaynağı boş (%s)

en: %s - copy
tr_TR: %s - kopyala

[ctx: %s - error description]
en: Parse error. %s
tr_TR: Ayrıştırma hatası. %s

en: %s accommodation found | %s accommodations found
tr_TR[0]: %s konaklama bulundu
tr_TR[1]: %s konaklama bulundu

en: %s accommodation selected. | %s accommodations selected.
tr_TR[0]: %s konaklama seçildi.
tr_TR[1]: %s konaklamalar seçildi.

en: %s is a required field.
tr_TR: %s gerekli bir alandır.

en: %s is available for selected dates.
tr_TR: %s seçilen tarihler için uygun.

en: %s is not a valid email address.
tr_TR: %s geçerli bir e-posta adresi değil.

en: %s night | %s nights
tr_TR[0]: %s gece
tr_TR[1]: %s gece

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Cancelled
tr_TR: %site_title% - Rezervasyon #%booking_id% İptal Edildi

en: %site_title% - Booking #%booking_id% Confirmed
tr_TR: %site_title% - Rezervasyonunuz #%booking_id% Onaylanmıştır

en: %site_title% - Booking #%booking_id% is placed
tr_TR: %site_title% - Rezervasyon #%booking_id% ayarlandı

en: %site_title% - Confirm your booking #%booking_id%
tr_TR: %site_title% - Rezervasyonunuzu onaylayın #%booking_id%

en: %site_title% - New booking #%booking_id%
tr_TR: %site_title% - Yeni Rezervasyon #%booking_id%

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is approved
tr_TR: %site_title% - Rezervasyonunuz  #%booking_id% onaylandı

en: %site_title% - Your booking #%booking_id% is cancelled
tr_TR: %site_title% - Rezervasyonunuz #%booking_id% iptal edildi

en: &#197;land Islands
tr_TR: Åland Adaları

en: &lt; Prev
tr_TR: &lt; Bir önceki

en: 2Checkout "Order Created" notification received.
tr_TR: 2Checkout "Sipariş Oluşturma" bildirimi alındı.

en: 2Checkout fraud review failed
tr_TR: "2Checkout" sahtekarlık incelemesi başarısız oldu

en: 2Checkout fraud review in progress
tr_TR: "2Checkout" sahtekarlık incelemesi devam ediyor

en: 2Checkout fraud review passed
tr_TR: "2Checkout" dolandırıcılık incelemesi geçti

en: <a href="%s">Upgrade to Premium</a> to enable this feature.
tr_TR: Bu özelliği etkinleştirmek için <a href="%s">Premium'a yükseltin</a>.

en: <code>Please select Accommodation Type and click Create Rate button to continue.</code>
tr_TR: <code>Lütfen Konaklama Türü'nü seçin ve devam etmek için Fiyat Yarat düğmesini tıklayın.</code>

en: API Key generated successfully. Make sure to copy your new keys now as the secret key will be hidden once you leave this page.
tr_TR: API Anahtarı başarıyla oluşturuldu. Bu sayfayı terk ettiğinizde gizli anahtarın gizleneceği için yeni anahtarlarınızı şimdi kopyaladığınızdan emin olun.

en: API Key updated successfully.
tr_TR: API Anahtarı başarıyla güncellendi.

en: API key
tr_TR: API Anahtarı

en: ASC - from lowest to highest values (1, 2, 3). DESC - from highest to lowest values (3, 2, 1).
tr_TR: ASC - Düşükten Yükseğe. DESC - Yüksekten Düşüğe

en: Abandoned <span class="count">(%s)</span> | Abandoned <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Terk edildi <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Terk edildi <span class="count">(%s)</span>

en: Abort Process
tr_TR: İşlemi İptal Et

en: Aborting...
tr_TR: İptal Ediliyor...

en: Accommodation
tr_TR: Konaklama

en: Accommodation #%d
tr_TR: Konaklama #%d

en: Accommodation #%s
tr_TR: Konaklama #%s

en: Accommodation Categories
tr_TR: Konaklama Kategorileri

en: Accommodation Category
tr_TR: Konaklama Kategorisi

en: Accommodation Rate Description
tr_TR: Konaklama Puanı Açıklaması

en: Accommodation Rate Title
tr_TR: Konaklama Puanı Başlığı

en: Accommodation Rate: %s
tr_TR: Konaklama Puanı: %s

en: Accommodation Rates List
tr_TR: Konaklama Puan Listesi

en: Accommodation Reviews
tr_TR: Konaklama İncelemeleri

en: Accommodation Subtotal
tr_TR: Konaklama Toplamı

en: Accommodation Tag
tr_TR: Konaklama Etiketi

en: Accommodation Tags
tr_TR: Konaklama Etiketleri

en: Accommodation Taxes
tr_TR: Konaklama Puanı

en: Accommodation Type
tr_TR: Konaklama Tipi

en: Accommodation Type Bed
tr_TR: Konaklama Tipi Yatak

en: Accommodation Type Categories
tr_TR: Konaklama Tipi Kategorileri

en: Accommodation Type Gallery
tr_TR: Konaklama Türü Galerisi

en: Accommodation Type ID
tr_TR: Konaklama Tipi Kimliği

en: Accommodation Type Link
tr_TR: Konaklama Tipi Bağlantısı

en: Accommodation Type Title
tr_TR: Konaklama Tipi Başlığı

en: Accommodation Type is not valid.
tr_TR: Konaklama Tipi geçerli değildir.

en: Accommodation Type:
tr_TR: Konaklama Tipi:

en: Accommodation Type: %s
tr_TR: Konaklama Türü: %s

en: Accommodation Types
tr_TR: Konaklama Türleri

en: Accommodation Types Listing
tr_TR: Konaklama Türleri Listeleme

en: Accommodation count is not valid.
tr_TR: Konaklama sayısı geçerli değil.

en: Accommodation generated. | %s accommodations generated.
tr_TR[0]: Konaklama oluşturuldu.
tr_TR[1]: %s  Konaklama oluşturuldu.

en: Accommodation is already booked.
tr_TR: Konaklama rezerv edildi.

en: Accommodation pagination
tr_TR: Konaklamaları sayfalandırma

en: Accommodation updated.
tr_TR: Konaklama güncellendi.

en: Accommodation(s) reservation
tr_TR: Konaklama rezervasyonu(ları)

en: Accommodation:
tr_TR: Konaklama:

en: Accommodation: %s
tr_TR: Konaklama: %s

en: Accommodation: <a href="%1$s">%2$s</a>
tr_TR: Konaklama: <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Accommodations
tr_TR: Konaklamalar

en: Accommodations are not available.
tr_TR: Konaklama mevcut değil.

en: Account
tr_TR: Hesap

en: Account Number
tr_TR: Hesap Numarası

en: Account creation
tr_TR: Hesap oluşturma

en: Accounts
tr_TR: Hesaplar

en: Action
tr_TR: Eylem

en: Actions
tr_TR: Eylemler

en: Activate License
tr_TR: Lisansı Aktif et

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Active Accommodations:
tr_TR: Aktif Konaklamalar:

en: Active:
tr_TR: Aktif:

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add "Booking Confirmation" shortcode to your "Booking Confirmed" and "Reservation Received" pages to show more details about booking or payment.<br/>Click "Update Pages" to apply all changes automatically or skip this notice and add "Booking Confirmation" shortcode manually.<br/><b><em>This action will replace the whole content of the pages.</em></b>
tr_TR: Rezervasyon veya ödeme hakkında daha fazla ayrıntı göstermek için "Rezervasyon Onaylandı" ve "Rezervasyon Alındı" sayfalarınıza "Rezervasyon Onayı" kısa kodu ekleyin.<br/>Tüm değişiklikleri otomatik olarak uygulamak için "Sayfaları Güncelle"yi tıklayın veya bu bildirimi atlayın ve "Rezervasyon Onayı" ekleyin " manuel olarak kısa kod.<br/><b><em>Bu işlem, sayfaların tüm içeriğinin yerini alacak.</em></b>

en: Add Bed Type
tr_TR: Yatak Tipi Ekle

en: Add Gallery To Accommodation Type
tr_TR: Konaklama Tipine Galeri Ekle

en: Add New Accommodation
tr_TR: Yeni Konaklama Ekle

[ctx: Add New Accommodation]
en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add New Accommodation Category
tr_TR: Yeni Konaklama Kategori İsmi Ekle

en: Add New Accommodation Tag
tr_TR: Yeni Konaklama Etiketi Ekle

en: Add New Accommodation Type
tr_TR: Yeni Konaklama Türünü Ekle

[ctx: Add New Accommodation Type]
en: Add Accommodation Type
tr_TR: Konaklama Türünü Ekle

en: Add New Amenity
tr_TR: Yeni Olanak Ekle

en: Add New Attribute
tr_TR: Yeni Özellik Ekle

[ctx: Add New Attribute]
en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add New Booking
tr_TR: Yeni Rezervasyon Ekle

[ctx: Add New Booking]
en: Add New Booking
tr_TR: Yeni Rezervasyon Ekle

en: Add New Calendar
tr_TR: Yeni takvim ekle

en: Add New Coupon
tr_TR: Yeni Kupon Ekle

[ctx: Add New Coupon]
en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add New Payment
tr_TR: Yeni Ödeme Ekle

[ctx: Add New Payment]
en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add New Rate
tr_TR: Yeni Puan Ekle

[ctx: Add New Rate]
en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add New Season
tr_TR: Yeni Sezon Ekle

[ctx: Add New Season]
en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add New Season Price
tr_TR: Yeni Sezon Fıyatını Ekle

en: Add New Service
tr_TR: Yeni Hizmet Ekle

[ctx: Add New Service]
en: Add New
tr_TR: Yeni Ekle

en: Add Payment Manually
tr_TR: Manuel Olarak Ödeme Ekle

en: Add Variation
tr_TR: Varyasyon ekle

en: Add gallery
tr_TR: Galeri Ekle

en: Add image
tr_TR: Resim ekle

en: Add key
tr_TR: Anahtar Ekle

en: Add length of stay
tr_TR: Kalma süresi ekle

en: Add new
tr_TR: Yeni ekle

en: Add new %s
tr_TR: Yeni %s ekle

en: Add or remove amenities
tr_TR: Tesis ekle veya çıkarın

en: Add or remove categories
tr_TR: Kategori ekle veya çıkarın

en: Add or remove tags
tr_TR: Etiket ekle-çıkar

en: Add rule
tr_TR: Kural ekle

en: Add, remove or replace accommodations in the original booking.
tr_TR: Orijinal rezervasyondaki konaklama yerlerini ekleyin, kaldırın veya değiştirin.

en: Additional Information
tr_TR: Ek Bilgi

en: Additional Services
tr_TR: Ek hizmetler

en: Address
tr_TR: Adres

en: Address 1
tr_TR: Adres 1

en: Address 2
tr_TR: Adres 2

en: Address is required.
tr_TR: Adres gerekli.

en: Admin Emails
tr_TR: Yönetici E-postaları

en: Administrator Email
tr_TR: Yönetici Eposta

en: Adults
tr_TR: Yetişkinler

en: Adults number is not valid
tr_TR: Yetişkin sayısı geçerli değil

en: Adults number is not valid.
tr_TR: Yetişkin sayısı geçerli değil.

en: Adults/Guests
tr_TR: Yetişkin/Konuk

en: Adults:
tr_TR: Yetişkin:

en: Adults:
tr_TR: Yetişkin:

en: Adults: %s
tr_TR: Yetişkin: %s

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: Afghan afghani
tr_TR: Afgan afgani

en: Afghanistan
tr_TR: Afganistan

en: After
tr_TR: Sonra

en: After with space
tr_TR: Boşluktan sonra

en: Age of Child
tr_TR: Çocuk yaşı

en: Albania
tr_TR: Arnavutluk

en: Albanian lek
tr_TR: Arnavut lekesi

en: Algeria
tr_TR: Cezayir

en: Algerian dinar
tr_TR: Cezayir Dinarı

en: All
tr_TR: Tümü

en: All %s
tr_TR: Tüm %s

en: All Accommodation Categories
tr_TR: Tüm Konaklama Kategorileri

en: All Accommodation Tags
tr_TR: Tüm Konaklama Etiketleri

en: All Accommodation Types
tr_TR: Tüm Konaklama Çeşitleri

en: All Amenities
tr_TR: Tüm olanaklar

en: All Bookings
tr_TR: Tüm Rezervasyonlar

en: All Coupons
tr_TR: Tüm Kuponlar

en: All Statuses
tr_TR: Tüm Durumlar

en: All accommodation types
tr_TR: Tüm konaklama tipleri

en: All done! %1$d booking was successfully added. | All done! %1$d bookings were successfully added.
tr_TR[0]: Hepsi tamam! %1$d rezervasyon başarıyla eklendi.
tr_TR[1]: Hepsi tamam! %1$d rezervasyonları başarıyla eklendi.

en: Amenities
tr_TR: Kolaylıklar

en: Amenities:
tr_TR: Kolaylıklar:

en: Amenity
tr_TR: Kolaylık

en: American Samoa
tr_TR: Amerikan Samoası

en: Amount
tr_TR: Miktar

en: Amount: %s
tr_TR: Miktar : %s

en: An account is already registered with that username. Please choose another.
tr_TR: Bu kullanıcı adıyla bir hesap mevcut. Lütfen farklı bir kullanıcı adı seçin.

en: An error has occurred
tr_TR: Bir hata oluştu

en: An error has occurred, please try again later.
tr_TR: Bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: An error has occurred. Please try again later.
tr_TR: Bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: Andorra
tr_TR: Andora

en: Angolan kwanza
tr_TR: Angola Kvanzası

en: Annually
tr_TR: Yıllık

en: Antarctica
tr_TR: Antartika

en: Antigua and Barbuda
tr_TR: Antigua ve Barbuda

en: Any
tr_TR: Herhangi

en: Applied for days
tr_TR: Günler için uygulanır

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Approval Time for User
tr_TR: Kullanıcı Onayı Süresi

en: Approved Booking Email
tr_TR: Onaylanan Rezervasyon E-postası

en: Approved Booking Email (via payment)
tr_TR: Onaylanan Rezervasyon E-postası (ödeme yoluyla)

en: Argentina
tr_TR: Arjantin

en: Argentine peso
tr_TR: Arjantin Pezosu

en: Armenia
tr_TR: Ermenistan

en: Armenian dram
tr_TR: Ermeni Dramı

en: Aruban florin
tr_TR: Aruba Florini

en: Ascending (1, 2, 3)
tr_TR: Artan (1, 2, 3)

en: Attribute
tr_TR: Özellik

en: Attributes
tr_TR: Özellikler

en: Attributes let you define extra accommodation data, such as location or type. You can use these attributes in the search availability form as advanced search filters.
tr_TR: Özellikler, konum veya tür gibi ekstra konaklama verilerini tanımlamanıza izin verir. Bu özellikleri arama kullanılabilirliği formunda gelişmiş arama filtreleri olarak kullanabilirsiniz.

en: Attributes:
tr_TR: Özellikler:

en: Australia
tr_TR: Avustralya

en: Australian dollar
tr_TR: Avustralya Doları

en: Austria
tr_TR: Avustruya

en: Author
tr_TR: Sahibi

en: Author:
tr_TR: Yazar:

en: Auto
tr_TR: Otomatik

en: Availability
tr_TR: Müsaitlik

[ctx: Availability]
en: Free
tr_TR: Serbestçe

en: Availability Calendar
tr_TR: Müsaitlik Takvimi

en: Availability Search Form
tr_TR: Müsaitliği Arama Formu

en: Availability Search Results
tr_TR: Kullanılabilirlik arama sonuçları

en: Available
tr_TR: Müsait

en: Available Services
tr_TR: Kullanılabilir Hizmetler

en: Azerbaijan
tr_TR: Azerbaycan

en: Azerbaijani manat
tr_TR: Azerbaycan Manatı

en: Back
tr_TR: Geri

en: Background Color
tr_TR: Arkaplan Rengi

en: Bahamas
tr_TR: Bahamalar

en: Bahamian dollar
tr_TR: Bahama Doları

en: Bahrain
tr_TR: Bahreyn

en: Bahraini dinar
tr_TR: Bahreyn Dinarı

en: Bangladesh
tr_TR: Bangladeş

en: Bangladeshi taka
tr_TR: Bangladeşli Yani

en: Barbadian dollar
tr_TR: Barbados Doları

en: Base Color
tr_TR: Taban Rengi

en: Base price
tr_TR: Taban fiyat

en: Based on your search parameters
tr_TR: Arama parametrelerinize dayanarak

en: Beanstream Payment Error: %s
tr_TR: Beanstream Ödeme Hatası: %s

en: Bed Type
tr_TR: Yatak Tipi

en: Bed Type:
tr_TR: Yatak Tipi:

en: Bed Type: %s
tr_TR: Yatak Tipi: %s

en: Bed Types
tr_TR: Yatak Tipi

en: Bed type
tr_TR: Yatak Tipi

en: Before
tr_TR: Önce

en: Before with space
tr_TR: Boşluktan önce

en: Belarus
tr_TR: Beyaz Rusya

en: Belarusian ruble
tr_TR: Belarus Rublesi

en: Belarusian ruble (old)
tr_TR: Belarus rublesi (eski)

en: Belgium
tr_TR: Belçika

en: Belize dollar
tr_TR: Belize Doları

en: Bermudian dollar
tr_TR: Bermuda Doları

en: Bhutan
tr_TR: Butan

en: Bhutanese ngultrum
tr_TR: Bhutan Ngultrumu

en: Billing Info
tr_TR: Fatura bilgisi

en: Binary
tr_TR: İkili

en: Block Editor
tr_TR: Blok Editörü

en: Block accommodation
tr_TR: Blok konaklama

en: Blocked
tr_TR: bloke edilmiş

en: Body Background Color
tr_TR: Gövde Arka Planı Rengi

en: Body Text Color
tr_TR: Gövde Metni Rengi

en: Bol&iacute;var soberano
tr_TR: Bolivar soberano

en: Bolivia
tr_TR: Bolivya

en: Bolivian boliviano
tr_TR: Bolivya Bolivyanosu

en: Bonaire, Saint Eustatius and Saba
tr_TR: Bonaire, St. Eustatius ve Saba

en: Book
tr_TR: Rezerve Edin

en: Book Button
tr_TR: Rezervasyon Butonu

en: Book Now
tr_TR: Şimdi Rezerv Edin

en: Book button behavior on the search results page
tr_TR: Arama sonuçları sayfasındaki kitap düğmesi davranışı

en: Booked
tr_TR: Rezerve edildi

en: Booking
tr_TR: Rezervasyon

en: Booking #%d
tr_TR: Rezervasyon #%d

en: Booking #%s
tr_TR: Rezervasyon #%s

en: Booking #%s is cancelled by customer.
tr_TR: Rezervasyon #%s müşteri tarafından iptal edildi.

en: Booking #%s is confirmed by customer.
tr_TR: Rezervasyon #%s müşteri tarafından onaylandı.

en: Booking #%s is confirmed by payment.
tr_TR: #%s rezervasyonu ödeme ile teyit edilir.

en: Booking #%s is pending for Administrator approval.
tr_TR: #%s Rezervasyonu, Yöneticinin onaylamasını bekliyor.

en: Booking Calendar
tr_TR: Rezervasyon Takvimi

en: Booking Canceled
tr_TR: Rezervasyon İptal Edildi

en: Booking Cancellation
tr_TR: Rezervasyon İptali

en: Booking Cancelled
tr_TR: Rzervasyon iptal edildi

en: Booking Confirmation
tr_TR: Rezervasyon onayı

en: Booking Confirmation and Search Results pages are required to handle bookings. Press "Install Pages" button to create and set up these pages. Dismiss this notice if you already installed them.
tr_TR: Rezervasyon işlemlerini gerçekleştirmek için Ödeme ve Arama Sonuçları sayfaları gerekir. Bu sayfaları oluşturmak ve kurmak için "Sayfaları Kur" düğmesine basın. Zaten bunları yüklediyseniz bu uyarıyı reddet.

en: Booking Confirmed
tr_TR: Rezervasyon Onaylanmıştır

en: Booking Confirmed Page
tr_TR: Rezervasyon Onaylandı Sayfası

en: Booking Details
tr_TR: Rezervasyon Detayları

en: Booking Edit Link
tr_TR: Rezervasyonu Düzenleme Linki

en: Booking Form
tr_TR: Rezervasyon Formu

en: Booking ID
tr_TR: Rezervasyon Kimliği

en: Booking Information
tr_TR: Rezervasyon Bilgisi

en: Booking Rules
tr_TR: Rezervasyon Kuralları

en: Booking Total Price
tr_TR: Toplam Rezervasyon Ücreti

en: Booking imported with UID %1$s.<br />Summary: %2$s.<br />Description: %3$s.<br />Source: %4$s.
tr_TR: Rezervasyon UID %1$s ile içe aktarıldı.<br />Özet: %2$s.<br />Açıklama: %3$s.<br />Kaynak: %4$s.

en: Booking imported with UID %s.
tr_TR: UID ile içe aktarılan rezervasyon %s.

en: Booking is already confirmed.
tr_TR: Rezervasyon zaten onaylandı.

en: Booking is blocked due to maintenance reason. Please try again later.
tr_TR: Bakım nedeniyle rezervasyon engellendi. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

en: Booking rules saved.
tr_TR: Rezervasyon kuralları kaydedildi.

[ctx: Booking status]
en: Abandoned
tr_TR: Terk edildi

[ctx: Booking status]
en: Cancelled
tr_TR: İptal edildi

[ctx: Booking status]
en: Confirmed
tr_TR: Onaylandı

[ctx: Booking status]
en: Pending
tr_TR: Beklemede

[ctx: Booking status]
en: Pending Admin
tr_TR: Yöneticiyi beklemede

[ctx: Booking status]
en: Pending Payment
tr_TR: Ödeme bekleniyor

[ctx: Booking status]
en: Pending User Confirmation
tr_TR: Kullanıcı Onayı Bekleniyor

en: Booking status changed. | %s booking statuses changed.
tr_TR[0]: Rezervasyon durumu değişti.
tr_TR[1]: %s rezervasyon durumu değişti.

en: Booking was edited.
tr_TR: Rezervasyon düzenlendi.

en: Booking:
tr_TR: Rezervasyon:

en: Bookings
tr_TR: Rezervasyonlar

en: Bosnia and Herzegovina
tr_TR: Bosna Hersek

en: Bosnia and Herzegovina convertible mark
tr_TR: Bosna-Hersek değiştirilebilir markı

en: Botswana
tr_TR: Botsvana

en: Botswana pula
tr_TR: Botsvana Pulası

en: Bouvet Island
tr_TR: Bouvet Adası

en: Braintree Payment Error: %s
tr_TR: Braintree Ödeme Hatası: %s

en: Braintree submitted for settlement (Transaction ID: %s)
tr_TR: Braintree ödeme için gönderildi (İşlem Kimliği: %s)

en: Brazil
tr_TR: Brezilya

en: Brazilian real
tr_TR: Brezilya Reali

en: British Indian Ocean Territory
tr_TR: İngiliz Hint Okyanusu Bölgesi

en: British Virgin Islands
tr_TR: İngiliz Virgin Adaları

en: Brunei
tr_TR: Brunei Sultanlığı

en: Brunei dollar
tr_TR: Brunei Doları

en: Buffer time.
tr_TR: Bekleme süresi.

en: Bulgaria
tr_TR: Bulgaristan

en: Bulgarian lev
tr_TR: Bulgar Levası

en: Burmese kyat
tr_TR: Myanmar Kyatı

en: Burundian franc
tr_TR: Burundi Frangı

en: By admin manually
tr_TR: Yönetici Tarafından Manuel olarak

en: By customer via email
tr_TR: Müşteri Tarafından e-posta yoluyla

en: By providing your IBAN and confirming this payment, you are authorizing this merchant and Stripe, our payment service provider, to send instructions to your bank to debit your account and your bank to debit your account in accordance with those instructions. You are entitled to a refund from your bank under the terms and conditions of your agreement with your bank. A refund must be claimed within 8 weeks starting from the date on which your account was debited.
tr_TR: IBAN'ınızı sağlayarak ve bu ödemeyi onaylayarak, bu üye işyerine ve ödeme hizmeti sağlayıcımız Stripe'a, bankanıza bu talimatlar doğrultusunda hesabınızı borçlandırması için bankanıza talimat göndermesi ve bankanıza da bu talimatlar doğrultusunda talimat göndermesi için yetki vermiş oluyorsunuz. Bankanızla yapmış olduğunuz sözleşmenin hüküm ve koşulları çerçevesinde bankanızdan para iadesi alma hakkınız vardır. Hesabınızın borçlandırıldığı tarihten itibaren 8 hafta içinde geri ödeme talep edilmelidir.

en: CFP franc
tr_TR: CFP frangı

en: Calendar
tr_TR: Takvim

en: Calendar Theme
tr_TR: Takvim Teması

en: Calendar URL
tr_TR: Takvim URL

en: Calendars Sync Status
tr_TR: Takvimler Senkronizasyon Durumu

en: Calendars Synchronization Scheduler
tr_TR: Takvimler Senkronizasyon Zamanlayıcısı

en: Calendars Synchronization Status
tr_TR: Takvimler Senkronizasyon Durumu

en: Cambodia
tr_TR: Kamboçya

en: Cambodian riel
tr_TR: Kamboçya Rieli

en: Cameroon
tr_TR: Kamerun

en: Can't charge the payment again: payment's flow already completed.
tr_TR: Ödeme yeniden tahsil edilemiyor: ödeme akışı zaten tamamlandı.

en: Canada
tr_TR: Kanada

en: Canadian dollar
tr_TR: Kanada Doları

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Cancel Booking
tr_TR: Rezervasyon İptal

en: Cancel your booking
tr_TR: Rezervasyonunuzu iptal edin

en: Cancellation Details (if enabled)
tr_TR: İptal Detayları (etkinse)

en: Cancellation Details Template
tr_TR: İptal Detayları Şablonu

en: Cancelled <span class="count">(%s)</span> | Cancelled <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: İptal <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: İptal <span class="count">(%s)</span>

en: Cancelled Booking Email
tr_TR: İptal Edilen Rezervasyon E-postası

en: Cancelling...
tr_TR: İptal ediliyor...

en: Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by booking %3$s. | Cannot import new event. Dates from %1$s to %2$s are partially blocked by bookings %3$s.
tr_TR[0]: Yeni olay alınamıyor. %1$s-%2$s tarihleri rezervasyon %3$s tarafından kısmen engellenir.
tr_TR[1]: Yeni olay alınamıyor. %1$s-%2$s tarihleri rezervasyon %3$s tarafından kısmen engellenir.

en: Cannot read uploaded file
tr_TR: Yüklenen dosya okunamıyor

en: Capacity
tr_TR: Kapasite

en: Cape Verdean escudo
tr_TR: Yeşil Burun Adaları Eskudosu

en: Card
tr_TR: Kart

en: Card Payments
tr_TR: Kart Ödemesi

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: Categories:
tr_TR: Kategoriler:

en: Cayman Islands
tr_TR: Cayman Adaları

en: Cayman Islands dollar
tr_TR: Cayman Adaları Doları

en: Central African CFA franc
tr_TR: Orta Afrika Cumhuriyeti Frangı

en: Central African Republic
tr_TR: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr_TR: Çad

en: Change Password
tr_TR: Şifre Değiştir

en: Charge
tr_TR: Yükleme

en: Charge %1$s for %2$s created.
tr_TR: Oluşturulan %2$s için %1$s ücreti alın.

en: Charge %s failed.
tr_TR: %s şarjı başarısız oldu.

en: Charge %s succeeded.
tr_TR: %s şarjı başarılı oldu.

en: Charge error. %s
tr_TR: Şarj hatası. %s

en: Check Availability
tr_TR: Müsaitliği kontrol et

en: Check-in
tr_TR: Giriş

en: Check-in #%d
tr_TR: Giriş #%d

en: Check-in / Check-out
tr_TR: Giriş/Çıkış

en: Check-in After
tr_TR: Sonra Giriş Yapın

en: Check-in Date
tr_TR: Giriş Tarihi

en: Check-in Date:
tr_TR: Giriş Tarihi:

en: Check-in Time
tr_TR: Giriş Zamanı

en: Check-in date
tr_TR: Giriş Tarihi

en: Check-in date cannot be earlier than today.
tr_TR: Çıkış tarihi bugünden daha erken olamaz.

en: Check-in date is not set.
tr_TR: Check-in tarihi ayarlanmadı.

en: Check-in date is not valid.
tr_TR: Giriş tarihi geçerli değildir.

en: Check-in date presetted in the search form.
tr_TR: Arama formunda önceden ayarlanmış giriş tarihi.

en: Check-in days
tr_TR: Giriş Günleri

en: Check-in:
tr_TR: Giriş:

en: Check-in: %1$s, from %2$s
tr_TR: Check-in: %1$s, %2$s 'ye kadar

en: Check-out
tr_TR: Çıkış

en: Check-out #%d
tr_TR: Çıkış #%d

en: Check-out Before
tr_TR: Önce Çıkış Yapın

en: Check-out Date
tr_TR: Çıkış Tarihi

en: Check-out Date:
tr_TR: Çıkış Tarihi:

en: Check-out Time
tr_TR: Çıkış Zamanı

en: Check-out date is not set.
tr_TR: Çıkış tarihi belirlenmedi.

en: Check-out date is not valid.
tr_TR: Çıkış tarihi geçerli değil.

en: Check-out date presetted in the search form.
tr_TR: Arama formunda önceden ayarlanmış çıkış tarihi.

en: Check-out days
tr_TR: Çıkış Günleri

en: Check-out:
tr_TR: Çıkış:

en: Check-out: %1$s, until %2$s
tr_TR: Check-out: %1$s, %2$s 'ye kadar

en: Checkout Form
tr_TR: Ödeme formu

en: Checkout Locale
tr_TR: Ödeme yapılan ülke

en: Checkout Page
tr_TR: Ödeme Sayfası

en: Checkout data is not valid.
tr_TR: Ödeme verileri geçerli değil.

en: Children
tr_TR: Çocuklar

en: Children %s
tr_TR: Çocuk %s

en: Children %s:
tr_TR: Çocuk %s:

en: Children number is not valid
tr_TR: Çocuk sayısı geçerli değil

en: Children number is not valid.
tr_TR: Çocuk sayısı geçerli değil.

en: Children:
tr_TR: Çocuklar:

en: Children:
tr_TR: Çocuklar:

en: Children: %s
tr_TR: Çocuk: %s

en: Chile
tr_TR: Şili

en: Chilean peso
tr_TR: Şili Pezosu

en: China
tr_TR: Şili

en: Chinese yuan
tr_TR: Çin Yuanı

en: Choose Additional Services
tr_TR: Ek hizmetler seçiniz

en: Choose Rate
tr_TR: Puan Seç

en: Choose Theme Mode to display the content with the styles of your theme. Choose Developer Mode to control appearance of the content with custom page templates, actions and filters. This option can't be changed if your theme is initially integrated with the plugin.
tr_TR: Temanızın stilleri ile içeriği görüntülemek için Tema Modu'nu seçin. Özel sayfa şablonları, eylemler ve filtrelerle Içeriğin görünüşünün kontrolünü yapmak için Geliştirici Modu'nu seçin. Temanız başlangıçta eklentilerle entegre edilmişse, bu seçenek değiştirilemez.

en: Choose dates to see relevant prices
tr_TR: İlgili fiyatları görmek için tarih seçiniz

en: Choose end date
tr_TR: Bitiş tarihini seçin

en: Choose from the most used amenities
tr_TR: En çok kullanılan tesislerden seçin

en: Choose from the most used categories
tr_TR: En çok kullanılan kategoriler seçin

en: Choose from the most used tags
tr_TR: En çok kullanılan etiketlerden birini seçin

en: Choose how to associate data
tr_TR: Verileri nasıl ilişkilendireceğinizi seçin

en: Choose new dates to check availability of reserved accommodations in the original booking.
tr_TR: Orijinal rezervasyondaki rezerve edilmiş konaklama yerlerinin uygunluğunu kontrol etmek için yeni tarihler seçin.

en: Choose start date
tr_TR: Başlangıç ​​tarihini seçin

en: Chosen payment method is not available. Please refresh the page and try one more time.
tr_TR: Seçilen ödeme yöntemi kullanılamıyor. Lütfen sayfayı yenileyin ve bir kez daha deneyin.

en: Christmas Island
tr_TR: Noel Adası

en: City
tr_TR: Şehir

en: City is required.
tr_TR: İlçe gerekli.

en: City view, seaside, swimming pool etc.
tr_TR: Şehir manzarası, deniz kenarı, yüzme havuzu vb.

en: Clear Search Results
tr_TR: Arama Sonuçlarını Temizle

en: Click Apply
tr_TR: Uygula' ya tıklayın

en: Click Enable All Notifications
tr_TR: Tüm Bildirimleri Etkinleştir'i tıklayın

en: Click the link below to cancel your booking.
tr_TR: Rezervasyonunuzu iptal etmek için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın.

en: Click the link below to confirm your booking.
tr_TR: Rezervasyonunuzu onaylamak için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın.

en: Clock
tr_TR: Saat

en: Cocos (Keeling) Islands
tr_TR: Cocos (Keeling) Adaları

en: Collapse All
tr_TR: Hepsini daralt.

en: Colombia
tr_TR: Kolombiya

en: Colombian peso
tr_TR: Kolombiya Pezosu

en: Comma-separated IDs.
tr_TR: Virgülle Ayrılmış Kimlikler.

en: Comma-separated slugs of attributes.
tr_TR: Virgülle ayrılmış özellikler.

en: Comment
tr_TR: Yorum

en: Comorian franc
tr_TR: Komor Frangı

en: Comoros
tr_TR: Komorlar

en: Completed <span class="count">(%s)</span> | Completed <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Tamamlandı <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Tamamlandı <span class="count">(%s)</span>

en: Conditions
tr_TR: Koşullar

en: Configure terms
tr_TR: Şartları Ayarla

en: Confirm
tr_TR: Onayla

en: Confirm New Password
tr_TR: Yeni şifreyi onayla

en: Confirm Reservation
tr_TR: Rezervasyonu Onayla

en: Confirm new booking
tr_TR: Yeni rezervasyonu onayla

en: Confirm your booking
tr_TR: Rezervasyonunuzu onaylayın

en: Confirmation Link
tr_TR: Onay Bağlantısı

en: Confirmation Link Expiration Time ( UTC )
tr_TR: Doğrulama Linkinin Sona Erme Süresi (UTC)

en: Confirmation Mode
tr_TR: Onay Modu

en: Confirmation of your booking request is not possible for some reason. Please start a new booking request.
tr_TR: Rezervasyon isteğinizin doğrulanması bazı nedenlerle mümkün değildir. Lütfen yeni bir rezervasyon talebi başlatın.

en: Confirmation upon payment
tr_TR: Ödeme Üzerine Onay

en: Confirmed <span class="count">(%s)</span> | Confirmed <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Onaylandı <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Onaylandı <span class="count">(%s)</span>

en: Congo (Brazzaville)
tr_TR: Kongo - Brazzaville

en: Congo (Kinshasa)
tr_TR: Kongo - Kinşasa

en: Congolese franc
tr_TR: Kongo frangı

en: Consumer key
tr_TR: Tüketici anahtarı

en: Consumer key ending in
tr_TR: Biten tüketici anahtarı içinde

en: Consumer secret
tr_TR: Kullanıcı gizliliği

en: Continue
tr_TR: Devam et

en: Cook Islands
tr_TR: Cook Adaları

en: Copied!
tr_TR: Kopyalandı!

en: Copy
tr_TR: Kopya

en: Copying to clipboard failed. Please press Ctrl/Cmd+C to copy.
tr_TR: Kopyalama başarısız. Panoya kopyalamak için Ctrl / Cmd + C tuşlarına basın.

en: Costa Rica
tr_TR: Kosta Rika

en: Costa Rican col&oacute;n
tr_TR: Kosta Rika col&oacute;n

en: Count of real accommodations of this type in your hotel.
tr_TR: Otelinizde bu tür gerçek konaklama sayısı.

en: Count per page
tr_TR: Sayfa başına say

en: Country
tr_TR: Ülke

en: Country is required.
tr_TR: Ülke gerekli.

en: Country of residence
tr_TR: İkamet edilen ülke

en: Country of residence field is required for reservation.
tr_TR: Rezidans için ülke alanı gereklidir.

en: Coupon
tr_TR: Kupon

en: Coupon Code:
tr_TR: Kupon Kodu:

en: Coupon applied successfully.
tr_TR: Kupon başarıyla uygulandı.

en: Coupon code
tr_TR: Kupon Kodu

en: Coupon code is empty.
tr_TR: Kupon kodu boş.

en: Coupon is not valid.
tr_TR: Kupon geçerli değil.

en: Coupon usage limit has been reached.
tr_TR: Kupon kullanım limitine ulaşıldı.

en: Coupon: %s
tr_TR: Kupon: %s

en: Coupons
tr_TR: Kuponlar

en: Create Booking
tr_TR: Rezervasyon Oluştur

en: Create Payment
tr_TR: Ödemeyi Oluştur

en: Create Rate
tr_TR: Puan Oluştur

en: Create an account
tr_TR: Hesap oluştur

en: Created on:
tr_TR: Oluşturulma tarihi:

en: Credit or debit card
tr_TR: Kredi veya banka kartı

en: Croatia
tr_TR: Hırvatistan

en: Croatian kuna
tr_TR: Hırvat Kunası

en: Cuba
tr_TR: Küba

en: Cuban convertible peso
tr_TR: Küba Dönüştürülebilir Pezosu

en: Cuban peso
tr_TR: Küba Pesosu

en: Cura&ccedil;ao
tr_TR: Curaçao

en: Currency
tr_TR: Para birimi

en: Currency Position
tr_TR: Para birimi pozisyonu

en: Custom
tr_TR: Özel

en: Custom CSS class for shortcode wrapper
tr_TR: Kısa kod sarıcı için özel CSS sınıfı

en: Custom attributes for advanced search.
tr_TR: Özellikler için gelişmiş arama.

en: Custom field name. Required if "orderby" is one of the "meta_value", "meta_value_num" or "meta_value_*".
tr_TR: özel alan adı. "orderby", "meta_value", "meta_value_num", "meta_value_*" dan birisi gereklidir.

en: Custom translations and edits
tr_TR: Özel çeviriler ve düzenlemeler

en: Customer
tr_TR: Müşteri

en: Customer Address
tr_TR: Müşteri Adresi

en: Customer City
tr_TR: Müşterinin Şehri

en: Customer Country
tr_TR: Müşterinin Ülkesi

en: Customer Email
tr_TR: Müşteri E-postası

en: Customer Emails
tr_TR: Müşteri E-postaları

en: Customer First Name
tr_TR: Müşteri Adı

en: Customer Info
tr_TR: Müşteri Bilgisi

en: Customer Information
tr_TR: Müşteri Bilgisi

en: Customer Last Name
tr_TR: Müşteri Soy Adı

en: Customer Note
tr_TR: Müşteri Notu

en: Customer Phone
tr_TR: Müşteri Telefonu

en: Customers
tr_TR: Müşteriler

en: Cyprus
tr_TR: Kıbrıs

en: Czech Republic
tr_TR: Çek Cumhuriyeti

en: Czech koruna
tr_TR: Çek Korunası

en: Danish
tr_TR: Danimarkaca

en: Danish krone
tr_TR: Danimarka Kralı

en: Dark Blue
tr_TR: Koyu mavi

en: Dark Green
tr_TR: Koyu Yeşil

en: Dark Red
tr_TR: Koyu Kırmızı

en: Dashboard
tr_TR: Kontrol Paneli

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Date Registered
tr_TR: Kayıt Tarihi

en: Date and time
tr_TR: Tarih ve Saat

[ctx: Date format tip]
en: Formatted as %s
tr_TR: %s olarak biçimlendirildi

[ctx: Date format tip]
en: Preset date. Formatted as %s
tr_TR: Önceden ayarlanmış tarih. %s olarak biçimlendirildi

en: Date of reservation between
tr_TR: Arasındaki rezervasyon tarihi

en: Date:
tr_TR: Tarih:

en: Datepicker Date Format
tr_TR: Tarih seçici Tarih Formatı

en: Dates
tr_TR: Tarih

en: Day
tr_TR: Gün

en: Day in the past
tr_TR: Geçen gün

en: Days
tr_TR: Günler

en: Deactivate License
tr_TR: Lisansı Devre Dışı Bırak

en: Dear %1$s %2$s, we received your request for reservation.
tr_TR: Sayın %1$s %2$s, rezervasyon talebinizi aldık.

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is approved!
tr_TR: Sayın %1$s %2$s, Rezervasyonunuz onaylandı!

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is cancelled!
tr_TR: Sayın %1$s %2$s, Rezervasyonunuz iptal edildi!

en: Dear %1$s %2$s, your reservation is pending.
tr_TR: Sayın %1$s %2$s, Rezervasyonunuz bekliyor.

en: Decimal Separator
tr_TR: Ondalık Ayırıcı

en: Decimal number
tr_TR: Ondalık Sayı

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default Country on Checkout
tr_TR: Varsayılan Ödeme Ülkesi

en: Default Gateway
tr_TR: Varsayılan Ağ Geçidi

en: Default Sort Order
tr_TR: Varsayılan Sıralama

en: Default Text
tr_TR: Varsayılan Metin

en: Default language
tr_TR: Varsayılan dil

en: Default:
tr_TR: Varsayılan:

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete All Logs
tr_TR: Tüm logları temizle.

en: Delete Permanently
tr_TR: Kalıcı Olarak Sil

en: Deleting...
tr_TR: Siliniyor...

en: Denmark
tr_TR: Danimarka

en: Deposit
tr_TR: Depozit

en: Deposit Amount
tr_TR: Depozit Miktarı

en: Deposit Type
tr_TR: Depozit Tipi

en: Deposit:
tr_TR: Depozit:

en: Deprecated since %s
tr_TR: %s değerinden beri kullanımdan kaldırıldı

en: Deprecated tags in header of %s
tr_TR: %s başlığında kullanımdan kaldırılan etiketler

en: Deprecated tags in subject of %s
tr_TR: %s konusunda kullanımdan kaldırılan etiketler

en: Deprecated tags in template of %s
tr_TR: %s şablonundaki kullanımdan kaldırılmış etiketler

en: Deprecated.
tr_TR: Kullanımdan kaldırılan

en: Descending (3, 2, 1)
tr_TR: Azalan (3, 2, 1)

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Description is missing.
tr_TR: Açıklama eksik.

en: Description: %s.
tr_TR: Açıklama: %s.

en: Designates the ascending or descending order of sorting.
tr_TR: Artan veya azalan sıralama düzenini belirtir.

en: Details
tr_TR: Detaylar

en: Details of booking
tr_TR: Rezervasyon Detayları

en: Details of payment
tr_TR: Ödeme detayları

en: Details of your reservation have just been sent to you in a confirmation email. Please check your inbox to complete booking.
tr_TR: Rezervasyonunuzun ayrıntıları size bir onay e-postasıyla gönderildi. Lütfen rezervasyonunuzu tamamlamak için gelen kutunuzu kontrol edin.

en: Details:
tr_TR: Detaylar:

en: Developer Mode
tr_TR: Geliştirici Modu

en: Direct Bank Transfer
tr_TR: Doğrudan Banka Transferi

en: Disable "adults" and "children" options for my website.
tr_TR: Web sitem için "yetişkinler" ve "çocuklar" seçeneklerini devre dışı bırak.

en: Disable "children" option for my website (hide "children" field and use Guests label instead).
tr_TR: Web sitem için "çocuklar" seçeneğini devre dışı bırak ("çocuklar" alanını gizle ve Konuklar etiketini kullan).

en: Disable Booking
tr_TR: Rezervasyonu Devre Dışı Bırak

en: Disable IPN Verification
tr_TR: IPN Doğrulamayı Devre Dışı Bırak

en: Disable this email notification
tr_TR: Bu e-postadan gelen bildirimleri kaldır

en: Disabled
tr_TR: Devre Dışı

en: Discount
tr_TR: İndirim

en: Dismiss
tr_TR: Reddet

en: Display Accommodation Types
tr_TR: Konaklama Türlerini Görüntüle

en: Display Checkout in the user's preferred language, if available.
tr_TR: Ödeme'yi mevcutsa, kullanıcının tercih ettiği dilde gösterin.

en: Display Options
tr_TR: Görüntüleme seçenekleri

en: Display accommodation type with title and image.
tr_TR: Başlık ve resim içeren konaklama türlerini görüntüleyin.

en: Display availability calendar of the current accommodation type or by ID.
tr_TR: Mevcut konaklama tipine veya numaraya göre uygunluk takvimini görüntüleyin.

en: Display booking and payment details.
tr_TR: Rezervasyon ve ödeme ayrıntılarını görüntüleyin.

en: Display calendars synchronization status.
tr_TR: Takvimler senkronizasyon durumunu görüntüleme.

en: Display checkout form.
tr_TR: Ödeme formu görüntüle.

en: Display gallery images of accommodation page in lightbox.
tr_TR: Lightbox'ta konaklama sayfasının galeri resimlerini göster.

en: Display listing of accommodation types that meet the search criteria.
tr_TR: Arama kriterlerini karşılayan konaklama türlerini görüntüleyin.

en: Display search form.
tr_TR: Arama formunu görüntüle.

en: Display the attribute in details section of an accommodation type.
tr_TR: Özelliği konaklama tipinin ayrıntılar bölümünde gösterin.

en: Djibouti
tr_TR: Cibuti

en: Djiboutian franc
tr_TR: Cibuti Frangı

en: Does not repeat
tr_TR: Yinelenmiyor

en: Dominica
tr_TR: Dominika

en: Dominican Republic
tr_TR: Dominik Cumhuriyeti

en: Dominican peso
tr_TR: Dominik Pezosu

en: Done
tr_TR: Tamam

en: Download Calendar
tr_TR: Takvimi indir

en: Duplicate
tr_TR: Kopyala

en: Duplicate Rate
tr_TR: Puanı Kopyala

en: Dutch
tr_TR: Flemenkçe

en: East Caribbean dollar
tr_TR: Doğu Karayip Doları

en: Ecuador
tr_TR: Ekvator

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit %s
tr_TR: Düzenle %s

en: Edit Accommodation
tr_TR: Konaklamayı Düzenle

en: Edit Accommodation Category
tr_TR: Konaklama Kategorisini Güncelle

en: Edit Accommodation Tag
tr_TR: Konaklama Etiketi Düzenle

en: Edit Accommodation Type
tr_TR: Konaklama Türünü Düzenle

en: Edit Accommodations
tr_TR: Konaklama Düzenle

en: Edit Amenity
tr_TR: Olanak Düzenle

en: Edit Attribute
tr_TR: Özellik Düzenle

en: Edit Booking
tr_TR: Rezervasyonu Düzenle

en: Edit Coupon
tr_TR: Kuponu Düzenle

en: Edit Dates
tr_TR: Tarih Düzenle

en: Edit External Calendars of "%s"
tr_TR: "%s" Dış Takvimlerini Düzenle

en: Edit Payment
tr_TR: Ödemeyi Düzenle

en: Edit Rate
tr_TR: Puan Düzenle

en: Edit Season
tr_TR: Sezon Düzenle

en: Edit Service
tr_TR: Hizmeti Düzenle

en: Edit User Profile
tr_TR: Kullanıcı Profilini Düzenle

en: Egypt
tr_TR: Mısır

en: Egyptian pound
tr_TR: Mısır Poundu

en: Email
tr_TR: E-Posta

en: Email Sender
tr_TR: E-posta Göndereni

en: Email Settings
tr_TR: E-posta Ayarları

en: Email Template
tr_TR: E-posta Şablonu

en: Email is required.
tr_TR: E-posta gerekli.

en: Email that will be sent to Admin when customer cancels booking.
tr_TR: Müşteri rezervasyon iptal ettiğinde Yönetici'ye gönderilecek e-posta.

en: Email that will be sent to Admin when customer confirms booking.
tr_TR: Müşteri rezervasyonu onayladığında Yönetici'ye gönderilecek e-posta.

en: Email that will be sent to Admin when payment is completed.
tr_TR: Ödeme tamamlandığında Yönetici'ye gönderilecek e-posta.

en: Email that will be sent to administrator after booking is placed.
tr_TR: Rezervasyon ayarlandığında müşteriye gönderilecek e-posta.

en: Email that will be sent to customer after booking is placed.
tr_TR: Rezervasyon ayarlandığında müşteriye gönderilecek e-posta.

en: Email that will be sent to customer when booking is approved.
tr_TR: Rezervasyon onaylandığında müşteriye gönderilecek e-posta.

en: Email that will be sent to customer when booking is cancelled.
tr_TR: Rezervasyon iptal edildiği sırada müşteriye gönderilecek e-posta.

en: Email: %s
tr_TR: E-posta: %s

en: Empty means unlimited
tr_TR: Boş sınırsız demektir

en: Enable "%s"
tr_TR: Aktifleştir "%s"

en: Enable "adults" and "children" options for my website (default).
tr_TR: Web sitem için "yetişkinler" ve "çocuklar" seçeneklerini etkinleştir (varsayılan).

en: Enable Archives
tr_TR: Arşivleri Etkinleştir

en: Enable Sandbox Mode
tr_TR: Sandbox modu etkinleştir

en: Enable automatic external calendars synchronization
tr_TR: Otomatik harici takvimler senkronizasyonunu etkinleştir

en: Enable block editor for "%s".
tr_TR: Blok Düzenleyiciyi Etkinleştir "%s".

en: Enable search form to recommend the best set of accommodations according to a number of guests.
tr_TR: Bir dizi konuğa göre en iyi konaklama tipini önermek için arama formunu etkinleştirin.

en: Enable the use of coupons.
tr_TR: Kupon kullanımını etkinleştir.

en: Enable variable pricing
tr_TR: Değişken fiyatlandırmayı etkinleştir

en: End
tr_TR: Son

en: End date
tr_TR: Bitiş tarihi

en: English
tr_TR: İngilizce

en: Equatorial Guinea
tr_TR: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr_TR: Eritre

en: Eritrean nakfa
tr_TR: Eritre Nakfası

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error while loading calendar (%1$s): %2$s
tr_TR: Takvim yüklenirken hata oluştu (%1$s): %2$s

en: Estonia
tr_TR: Estonya

en: Ethiopia
tr_TR: Etiyopya

en: Ethiopian birr
tr_TR: Etiyopya birri

en: Example
tr_TR: Örnek

[ctx: Example: Breakfast for X guest(s)]
en:  guest(s)
tr_TR:  misafirler

en: Excerpt (short description)
tr_TR: Alıntıyı Göster (kısa açıklama)

en: Expand
tr_TR: Genişlet

en: Expand All
tr_TR: Hepsini genişlet.

en: Expiration Date
tr_TR: Son kullanma tarihi

en: Expire %s
tr_TR: Son kullanma tarihi %s

en: Expired
tr_TR: Süresi Doldu

en: Export
tr_TR: Dışarı Aktar

en: Export Bookings
tr_TR: Rezervasyonları dışarı al

en: Extend the styling options of Hotel Booking plugin with the new free addon - Hotel Booking Styles.
tr_TR: Yeni ücretsiz eklenti - Hotel rezervasyon stil ile Hotel rezervasyon eklentisinin stil seçeneklerini genişletin.

en: Extensions
tr_TR: Eklentiler

en: External
tr_TR: Dış

en: External Calendars
tr_TR: Harici Takvimler

en: Failed
tr_TR: Başarısız

en: Failed <span class="count">(%s)</span> | Failed <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Başarısız <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Başarısız <span class="count">(%s)</span>

en: Failed Transaction Page
tr_TR: Başarısız İşlem Sayfası

en: Failed bookings: %s
tr_TR: Başarısız Rezervasyonlar: %s

en: Falkland Islands
tr_TR: Falkland Adaları

en: Falkland Islands pound
tr_TR: Falkland Adaları Lirası

en: Faroe Islands
tr_TR: Faroe Adaları

en: Featured Image
tr_TR: Öne Çıkan Görsel

en: Fee
tr_TR: Ücret

en: Fee Taxes
tr_TR: Vergiler

en: Fee:
tr_TR: Ücret:

en: Fees
tr_TR: Ücretler

en: Fees Subtotal
tr_TR: Toplam Ücretler

en: Fijian dollar
tr_TR: Fiji Doları

en: Finland
tr_TR: Finlandiya

en: Finnish
tr_TR: Fince

en: First Name
tr_TR: İsim

en: First name is required.
tr_TR: Ad gerekli.

en: Fixed
tr_TR: Belirlendi

en: Footer Text
tr_TR: Altbilgi Metni

en: Force SSL (HTTPS) on the checkout pages. You must have an SSL certificate installed to use this option.
tr_TR: Ödeme sayfalarında SSL'yi (HTTPS) zorunlu hale getirin. Bu seçeneği kullanmak için bir SSL sertifikası kurulu olmalıdır.

en: Force Secure Checkout
tr_TR: Güvenli Ödeme zorunlu hale getir

en: France
tr_TR: Fransa

en: Free
tr_TR: Ücretsiz

en: French
tr_TR: Fransızca

en: French Guiana
tr_TR: Fransız Guyanası

en: French Polynesia
tr_TR: Fransız Polinezyası

en: French Southern Territories
tr_TR: Fransız Güney Bölgesi

en: Friday
tr_TR: Cuma

en: Friendly name for identifying this key.
tr_TR: Bu anahtarı tanımlamak için bir isim ver.

en: From
tr_TR: itibaren

en: From %s to %s
tr_TR: İtibaren %s den %s

en: From Email
tr_TR: E-posta'dan

en: From Name
tr_TR: İsmden

en: Full Amount
tr_TR: Tam Miktar

en: Full Guest Name
tr_TR: Tam Konuk Adı

en: Full address fields are required for reservation.
tr_TR: Rezervasyon için tam adres alanları gereklidir.

en: Gallery
tr_TR: Galeri

en: Gambia
tr_TR: Gambiya

en: Gambian dalasi
tr_TR: Gambiya Dalasisi

en: Gateway
tr_TR: Ağ Geçidi

en: Gateway Mode
tr_TR: Ağ Geçidi Modu

en: General
tr_TR: Genel

en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: Generate
tr_TR: Oluşturun

en: Generate API key
tr_TR: API anahtarı oluştur

en: Generate Accommodations
tr_TR: Konaklama Oluştur

en: Generate CSV
tr_TR: CSV Dosyası Oluştur

en: Georgia
tr_TR: Gürcüstan

en: Georgian lari
tr_TR: Gürcistan Larisi

en: German
tr_TR: Almanca

en: Germany
tr_TR: Almanya

en: Ghana
tr_TR: Gana

en: Ghana cedi
tr_TR: Gana cedi

en: Gibraltar
tr_TR: Cebelitarık

en: Gibraltar pound
tr_TR: Cebelitarık Lirası

en: Grayscale
tr_TR: Gri tonlama

en: Greece
tr_TR: Yunanistan

en: Greenland
tr_TR: Grönland

en: Grenada
tr_TR: Greneda

en: Guadeloupe
tr_TR: Guadalupe

en: Guatemalan quetzal
tr_TR: Guatemala Quetzalı

en: Guernsey pound
tr_TR: Guernsey Lirası

en: Guest Choice
tr_TR: Misafir Seçimi

en: Guest Management
tr_TR: Konuk Yönetimi

en: Guest:
tr_TR: Misafirler:

en: Guests
tr_TR: Misafirler

en: Guests can check in any day.
tr_TR: Konuklar her gün check-in yapabilir.

en: Guests can check out any day.
tr_TR: Konuklar herhangi bir gün kontrol edebilirler.

en: Guests:
tr_TR: Misafirler:

en: Guinea
tr_TR: Gine

en: Guinea-Bissau
tr_TR: Gine-Bissau

en: Guinean franc
tr_TR: Gine frangı

en: Guyanese dollar
tr_TR: Guyana Doları

en: Haitian gourde
tr_TR: Haiti Gourdesi

en: Header
tr_TR: Üst bilgi

en: Heard Island and McDonald Islands
tr_TR: Heard Adası & McDonald Adaları

en: Here you can see synchronization status of your external calendars.
tr_TR: Burada harici takvimlerinizin senkronizasyon durumunu görebilirsiniz.

en: Hide "adults" and "children" fields within search availability forms.
tr_TR: Arama uygunluk formlarındaki "yetişkinler" ve "çocuklar" alanlarını gizleyin.

en: Hide reservation forms and buttons
tr_TR: Rezervasyon formlarını ve butonlarını gizle

en: Hold Ctrl / Cmd to select multiple.
tr_TR: Çoklu seçmek için Ctrl/Cmd  basınız.

en: Honduran lempira
tr_TR: Honduras lempira

en: Hong Kong dollar
tr_TR: Hong Kong Doları

en: Hotel Booking Plugin
tr_TR: Otel Rezervasyon Eklentisi

en: Hotel Manager
tr_TR: Otel yöneticisi

en: How many months to show.
tr_TR: Kaç ay gösterilsin

en: How many times the customer will be charged.
tr_TR: Kaç kez müşteri ücretlendirilecek.

en: Hungarian forint
tr_TR: Macar Forinti

en: Hungary
tr_TR: Macaristan

[ctx: I've read and accept the <tag>terms & conditions</tag>]
en: I've read and accept the %s
tr_TR: %s okudum ve kabul ediyorum.

[ctx: I've read and accept the terms & conditions]
en: terms & conditions
tr_TR: şartlar ve koşullar

en: ID
tr_TR: Kimlik

en: ID of Accommodation Type to check availability.
tr_TR: Mevcudiyet durumunu kontrol etmek için Konaklama Tipi kimliği.

en: ID of accommodation type to display.
tr_TR: Görüntülenecek konaklama türü kimliği.

en: ID of accommodation type.
tr_TR: Konaklama türü kimliği.

en: ID: #%s
tr_TR: Kimlik numarası: #%s

en: IDs
tr_TR: Kimlikler

en: IDs of accommodations that will be shown.
tr_TR: Gösterilecek konaklama yerlerinin ID'leri.

en: IDs of categories that will be shown.
tr_TR: Gösterilecek kategorilerin ID'leri.

en: IDs of services that will be shown.
tr_TR: Gösterilecek servislerin kimlikleri.

en: IDs of tags that will be shown.
tr_TR: Gösterilecek etiketlerin ID'leri.

en: Iceland
tr_TR: İzlanda

en: Icelandic kr&oacute;na
tr_TR: İzlanda Kron

en: If you define a "Terms" page the customer will be asked if they accept them when checking out.
tr_TR: Bir "Şartlar" sayfası tanımlarsanız, müşteriden check-out sırasında kabul etmeleri istenir.

en: If you did not place this booking, please ignore this email.
tr_TR: Bu rezervasyonu düzenlemediyseniz, lütfen bu e-postayı yoksayın.

en: If your site is multilingual, you may use additional plugins to translate your added content into multiple languages allowing the site visitors to switch them.
tr_TR: Siteniz çok dilli ise eklediğiniz içerikleri birden çok dile çevirmek için ek eklentiler kullanabilir, böylece site ziyaretçilerinizin bunları değiştirmelerine izin verebilirsiniz.

en: Import Calendar
tr_TR: Takvimi İçe Aktar

en: In case the site currency differs from default currency in your Braintree account, you can set specific merchant account to avoid <a href="%s">complications with currencty conversions</a>. Otherwise leave the field empty.
tr_TR: Site para biriminin Braintree hesabınızdaki varsayılan para biriminden farklı olması durumunda, <a href="%s">para birimi dönüşümleriyle ilgili komplikasyonları</a> önlemek için belirli bir satıcı hesabı ayarlayabilirsiniz. Aksi takdirde alanı boş bırakın.

en: In the Global URL field, enter the url %s
tr_TR: Evrensel URL alanına url %s girin

en: In your Braintree account select Account > My User > View Authorizations.
tr_TR: Braintree hesabınızda Hesap > Kullanıcım > Yetkileri Görüntüle'yi seçin.

en: Inactive
tr_TR: Pasif

en: Include
tr_TR: Dahil Et

en: India
tr_TR: Hindistan

en: Indian rupee
tr_TR: Hint Rupisi

en: Indonesia
tr_TR: Endonezya

en: Indonesian rupiah
tr_TR: Endonezya Rupiah

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Insert into accommodation description
tr_TR: Konaklama türü açıklamalarına ekle

en: Insert into accommodation type description
tr_TR: Konaklama türü açıklamalarına ekle

en: Insert into attribute description
tr_TR: Özellik açıklamasına ekle

en: Insert into booking description
tr_TR: Rezervasyon açıklamalarına ekle

en: Insert into payment description
tr_TR: Ödeme açıklamalarına ekle

en: Insert into rate description
tr_TR: Yeni oran yükle

en: Insert into season description
tr_TR: Sezon açıklamalarına ekle

en: Insert into service description
tr_TR: Hizmet açıklamalarına ekle

en: Install & Activate
tr_TR: Yükleme ve Etkinleştirme

en: Install Hotel Booking addons to manage their settings.
tr_TR: Ayarlarını yönetmek için Otel Rezervasyon eklentilerini kurun.

en: Install Pages
tr_TR: Sayfaları Yükleyin

en: Instructions
tr_TR: Talimatlar

en: Interval
tr_TR: Aralık

en: Invalid
tr_TR: Geçersiz

en: Invalid request.
tr_TR: Geçersiz istek.

en: Iran
tr_TR: İran

en: Iranian rial
tr_TR: İran Riyali

en: Iranian toman
tr_TR: İran Tomanı

en: Iraq
tr_TR: Irak

en: Iraqi dinar
tr_TR: Irak Dinarı

en: Ireland
tr_TR: İrlanda

en: Isle of Man
tr_TR: Man Adası

en: Israel
tr_TR: İsrail

en: Israeli new shekel
tr_TR: İsrail yeni şekeli ILS

en: Italian
tr_TR: İtalyanca

en: Italy
tr_TR: İtalya

en: Ivory Coast
tr_TR: Fildişi Sahili

en: Jamaica
tr_TR: Jamaika

en: Jamaican dollar
tr_TR: Jamaika Doları

en: Japan
tr_TR: Japonya

en: Japanese
tr_TR: Japonca

en: Japanese yen
tr_TR: Japon Yeni

en: Jersey pound
tr_TR: Jersey Poundu

en: Jordan
tr_TR: Ürdün

en: Jordanian dinar
tr_TR: Ürdün Dinarı

en: Kazakhstan
tr_TR: Kazakistan

en: Kazakhstani tenge
tr_TR: Kazakistan Tengesi

en: Kenyan shilling
tr_TR: Kenya Şilini

en: Kuwait
tr_TR: Kuveyt

en: Kuwaiti dinar
tr_TR: Kuveyt Dinarı

en: Kyrgyzstan
tr_TR: Kırgızistan

en: Kyrgyzstani som
tr_TR: Kırgızistan som

en: Label
tr_TR: Etiket

en: Language
tr_TR: Dil

en: Language Guide
tr_TR: Dil Rehberi

en: Lao kip
tr_TR: Lao Kip

en: Last 30 days
tr_TR: Son 30 gün

en: Last Active
tr_TR: Son aktif

en: Last Name
tr_TR: Soy isim

en: Last access
tr_TR: Son erişim

en: Last modified date
tr_TR: Son düzenlenme tarihi

en: Last month
tr_TR: Geçen ay

en: Last name is required.
tr_TR: Soyadı gerekli.

en: Last quarter
tr_TR: Son çeyrek

en: Last week
tr_TR: Geçen hafta

en: Last year
tr_TR: Geçen Yıl

en: Later than max date for current check-in date
tr_TR: Geçerli check-in tarihinin maksimum tarihten sonra

en: Latvia
tr_TR: Letonya

en: Leave blank to hide.
tr_TR: Gizlemek için boş bırakın.

en: Leave empty to use accommodation type title.
tr_TR: Konaklama tipi başlığı kullanmak için boş bırakın.

en: Leave this option empty to calculate total capacity automatically to meet the exact number of adults AND children set above. This is the default behavior. Configure this option to allow any variations of adults OR children set above at checkout so that in total it meets the limit of manually set "Capacity". For example, configuration "adults:5", "children:4", "capacity:5" means the property can accommodate up to 5 adults, up to 4 children, but up to 5 guests in total (not 9).
tr_TR: Yukarıda belirtilen tam yetişkin ve çocuk sayısını karşılamak üzere toplam kapasiteyi otomatik olarak hesaplamak için bu seçeneği boş bırakın. Bu varsayılan davranıştır. Bu seçeneği, ödeme sırasında yukarıda ayarlanan yetişkin veya çocuk varyasyonlarına izin verecek şekilde yapılandırın, böylece toplamda manuel olarak ayarlanan "Kapasite" sınırını karşılar. Örneğin, "yetişkinler: 5", "çocuklar: 4", "kapasite: 5" yapılandırması, tesiste en fazla 5 yetişkin, en fazla 4 çocuk, ancak toplamda en fazla 5 misafir (9 değil) konaklayabileceği anlamına gelir.

en: Lebanese pound
tr_TR: Lübnan Lirası

en: Lebanon
tr_TR: Lübnan

en: Lesotho
tr_TR: Lesoto

en: Lesotho loti
tr_TR: Lesotho Lotisi

en: Less than min days stay
tr_TR: En az konaklama süresi

en: Liberia
tr_TR: Liberya

en: Liberian dollar
tr_TR: Liberya Doları

en: Libyan dinar
tr_TR: Libya Dinarı

en: License
tr_TR: Lisans

en: License Key
tr_TR: Lisans Anahtarı

en: Liechtenstein
tr_TR: Lihtenştayn

en: Light Blue
tr_TR: Açık Mavi

en: Light Coral
tr_TR: Açık Mercan

en: Light Green
tr_TR: Açık Yeşil

en: Light Yellow
tr_TR: Açık sarı

en: Link the attribute to an archive page with all accommodation types that have this attribute.
tr_TR: Özelliği, bu özelliğe sahip tüm konaklama türleriyle bir arşiv sayfasına bağlayın.

en: Lithuania
tr_TR: Litvanya

en: Live
tr_TR: Canlı

en: Locked (Booked or Pending)
tr_TR: Kilitli (Rezervasyonlu veya Beklemede)

en: Logical relationship between each taxonomy when there is more than one.
tr_TR: Birden fazla olduğunda her bir taksonomi arasındaki mantıksal ilişki.

en: Login to your 2Checkout account and click the Notifications tab
tr_TR: 2Checkout hesabınıza giriş yapın ve Bildirimler sekmesini tıklayın

en: Logo URL
tr_TR: Logo URL'si

en: Logout
tr_TR: Çıkış

en: Logs
tr_TR: Kayıtlar

en: Lost your password?
tr_TR: Şifreni mi unuttun?

en: Lowest price of accommodation for selected number of days if check-in and check-out dates are not set. Example: set 0 to display today's lowest price, set 7 to display the lowest price for the next week.
tr_TR: Check-in ve check-out tarihleri belirlenmediyse, seçilen gün sayısı için en düşük fiyat uygulanır. Örnek: bugünün en düşük fiyatını görüntülemek için 0, sonraki haftanın en düşük fiyatını görüntülemek için 7 değerini ayarlayın.

en: Luxembourg
tr_TR: Lüksemburg

en: Macanese pataca
tr_TR: Makao Patakası

en: Macao S.A.R., China
tr_TR: Macao S.A.R., Çin

en: Macedonia
tr_TR: Makedonya

en: Macedonian denar
tr_TR: Makedon Denarı

en: Madagascar
tr_TR: Madagaskar

en: Malagasy ariary
tr_TR: Madagaskar Ariarisi

en: Malawian kwacha
tr_TR: Malavi kwacha

en: Malaysia
tr_TR: Malezya

en: Malaysian ringgit
tr_TR: Malezya Ringgitsi

en: Maldives
tr_TR: Maldivler

en: Maldivian rufiyaa
tr_TR: Maldiv Rufiyası

en: Manage your hotel booking services. Perfect for hotels, villas, guest houses, hostels, and apartments of all sizes.
tr_TR: Otel rezervasyon hizmetlerinizi yönetin.

en: Manual Payment
tr_TR: Manuel Ödeme

en: Manx pound
tr_TR: Manx lirası

en: Marshall Islands
tr_TR: Marshall Adaları

en: Martinique
tr_TR: Martinik

en: Mauritania
tr_TR: Moritanya

en: Mauritanian ouguiya
tr_TR: Moritanya ouguiya

en: Mauritian rupee
tr_TR: Mauritian Rupisi

en: Mauritius
tr_TR: Morityus

en: Max Adults
tr_TR: Maksimum Yetişkin

en: Max Children
tr_TR: Maksimum Çocuk

en: Max occupancy:
tr_TR: Maksimum Müsaitlik:

en: Maximum
tr_TR: Maksimum

en: Maximum Days
tr_TR: En fazla gün

en: Maximum accommodation occupancy available in the Search Form.
tr_TR: Maksimum bir konaklama doluluk oranı Arama Formunda mevcuttur.

en: Maximum advance reservation
tr_TR: Maksimum ön rezervasyon

en: Maximum execution time is set to %d seconds.
tr_TR: Rezervasyon için en fazla bekleme süresi. (%d)

en: Maximum stay
tr_TR: En fazla konaklama süresi

en: Merchant Account ID
tr_TR: Tüccar hesap kimliği

en: Merchant ID
tr_TR: Tüccar ID

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Message:
tr_TR: Mesaj:

en: Meta Name
tr_TR: Meta adı

en: Meta Type
tr_TR: Meta Türü

en: Meta value
tr_TR: Meta Değeri

en: Method: %s
tr_TR: Yöntem: %s

en: Mexican peso
tr_TR: Meksika Pezosu

en: Mexico
tr_TR: Meksika

en: Micronesia
tr_TR: Mikronezya

en: Minimal
tr_TR: En az

en: Minimal Blue
tr_TR: Minimal Mavi

en: Minimal Orange
tr_TR: Minimal Turuncu

en: Minimum Days
tr_TR: En az gün

en: Minimum advance reservation
tr_TR: Minimum ön rezervasyon

en: Minimum stay
tr_TR: En az konaklama süresi

en: Misc
tr_TR: Çeşitli

en: Modified on:
tr_TR: Değiştirilme tarihi:

en: Moldova
tr_TR: Moldovya

en: Moldovan leu
tr_TR: Moldova Leyi

en: Monaco
tr_TR: Monako

en: Monday
tr_TR: Pazartesi

en: Mongolia
tr_TR: Moğolistan

en: Montenegro
tr_TR: Karadağ

en: Month
tr_TR: Ay

en: Montserrat
tr_TR: Montserat

en: More than max days stay
tr_TR: Maksimum günden fazla kalın

en: Moroccan dirham
tr_TR: Fas Dirhemi

en: Morocco
tr_TR: Fas

en: Move down
tr_TR: Aşağı in

en: Move price to top to set higher priority.
tr_TR: Daha yüksek önceliği ayarlamak için fiyatı en üste getirin.

en: Move to Trash
tr_TR: Çöpe At

en: Move to top
tr_TR: En üste taşı

en: Move up
tr_TR: Yukarı çık

en: Mozambican metical
tr_TR: Mozambik Metriki

en: Mozambique
tr_TR: Mozambik

en: Multilingual content
tr_TR: Çoklu dil içeriği

en: My Account
tr_TR: Hesabım

en: My Account Page
tr_TR: Hesap Sayfam

en: NOTE:
tr_TR: NOT:

en: Name
tr_TR: Ad

en: Name (numeric)
tr_TR: Ad (nümerik)

en: Name: %1$s %2$s
tr_TR: İsim: %1$s %2$s

en: Namibia
tr_TR: Namibya

en: Namibian dollar
tr_TR: Namibya Doları

en: Nepalese rupee
tr_TR: Nepal Rupisi

en: Netherlands
tr_TR: Hollanda

en: Netherlands Antillean guilder
tr_TR: Hollanda Antilleri guilderi

en: Never Delete
tr_TR: Asla silme

en: New %s
tr_TR: Yeni %s

en: New Accommodation
tr_TR: Yeni Konaklama

en: New Accommodation Category Name
tr_TR: Yeni Konaklama Kategori İsmi

en: New Accommodation Tag Name
tr_TR: Yeni Konaklama Etiketi Adı

en: New Accommodation Type
tr_TR: Yeni Konaklama Türü

en: New Amenity Name
tr_TR: Yeni aktivite Adı

en: New Attribute
tr_TR: Yeni Özellik

en: New Booking
tr_TR: Yeni Rezervasyon

en: New Booking Email (Confirmation by Admin)
tr_TR: Yeni Rezervasyon E-postası (Yönetici tarafından Onaylama)

en: New Booking Email (Confirmation by User)
tr_TR: Yeni Rezervasyon E-postası (Kullanıcı Tarafından Doğrulama)

en: New Caledonia
tr_TR: Yeni Kaledonya

en: New Coupon
tr_TR: Yeni Kupon

en: New Password
tr_TR: Yeni Şifre

en: New Payment
tr_TR: Yeni Ödeme

en: New Rate
tr_TR: Yeni Puan

en: New Season
tr_TR: Yeni Sezon

en: New Service
tr_TR: Yeni Hizmet

en: New Taiwan dollar
tr_TR: Yeni Tayvan Doları

en: New Zealand
tr_TR: Yeni Zelanda

en: New Zealand dollar
tr_TR: Yeni Zelanda Doları

en: New fee
tr_TR: Yeni ücret

en: New tax
tr_TR: Yeni vergi

en: Next &gt;
tr_TR: Bir sonraki &gt;

en: Nicaragua
tr_TR: Nikaragua

en: Niger
tr_TR: Nijer

en: Nigeria
tr_TR: Nijerya

en: Nigerian naira
tr_TR: Nijerya Nairasi

en: Nights
tr_TR: Gece

en: No &quot;%s&quot; found
tr_TR: &quot;%s&quot; bulunamadı

en: No Accommodation types found
tr_TR: Hiçbir Konaklama türü bulunamadı

en: No Accommodation types found in Trash
tr_TR: Çöp Kutusunda hiçbir Konaklama türü bulunamadı

en: No Attributes found
tr_TR: Özellik bulunamadı

en: No Attributes found in Trash
tr_TR: Çöp Kutusu'nda Özellik bulunamadı

en: No accommodations found
tr_TR: Hiçbir konaklama bulunamadı

en: No accommodations found in Trash
tr_TR: Çöp Kutusunda hiçbir Konaklama türü bulunamadı

en: No accommodations found.
tr_TR: Konaklama bulunamadı.

en: No accommodations matching criteria.
tr_TR: Aranılan kriterlere uygun konaklama yoktur.

en: No amenities found.
tr_TR: Hiç bir tesis bulunmadı.

en: No bookings found
tr_TR: Hiçbir rezervasyon bulunamadı

en: No bookings found in Trash
tr_TR: Çöp Kutusunda hiçbir rezervasyon bulunamadı

en: No bookings found.
tr_TR: Hiçbir rezervasyon bulunamadı.

en: No categories found.
tr_TR: Hiç bir kategori bulunmadı.

en: No coupons found
tr_TR: Kupon bulunamadı

en: No coupons found in Trash
tr_TR: Çöp kutusunda kupon bulunamadı

en: No enough data
tr_TR: Yeterli veri yok

en: No extensions found.
tr_TR: Uzantı bulunamadı.

en: No fees have been created yet.
tr_TR: Henüz bir ücret oluşturulmadı.

en: No keys found.
tr_TR: Anahtarlar bulunamadı.

en: No order
tr_TR: Sıralama Yok

en: No payments found
tr_TR: Hiç bir ödeme bulunamadı

en: No payments found in Trash
tr_TR: Çöp Kutusunda hiçbir ödeme bulunamadı

en: No rates found
tr_TR: Oran bulunamadı

en: No rates found in Trash
tr_TR: Çöp kutusunda oran bulunamadı.

en: No seasons found
tr_TR: Hiçbir sezon bulunamadı

en: No seasons found in Trash
tr_TR: Çöp Kutusunda hiçbir sezon bulunamadı

en: No services found
tr_TR: Hiç bir hizmet bulunamadı

en: No services found in Trash
tr_TR: Çöp Kutusunda hiçbir hizmet bulunamadı

en: No services matched criteria.
tr_TR: Hiçbir hizmet ölçütleriyle eşleşmedi.

en: No tags found.
tr_TR: Etiket bulunamadı.

en: No taxes have been created yet.
tr_TR: Henüz bir vergi oluşturulmadı.

en: None
tr_TR: Hiçbiri

en: Norfolk Island
tr_TR: Norfolk Adası

en: North Korea
tr_TR: Kuzey Kore

en: North Korean won
tr_TR: Kuzey Kore Wonu

en: Northern Mariana Islands
tr_TR: Kuzey Mariana Adaları

en: Norway
tr_TR: Norveç

en: Norwegian
tr_TR: Norveççe

en: Norwegian krone
tr_TR: Norveç Kranı

en: Not Available
tr_TR: Mevcut Değil

en: Not available
tr_TR: Müsait değil

en: Not check-in
tr_TR: Giriş yapılmıyor

en: Not check-out
tr_TR: Çıkış yapılmıyor

en: Not stay-in
tr_TR: Kalınmıyor

en: Note
tr_TR: Not

en: Note is required.
tr_TR: Not gereklidir.

en: Note: %s
tr_TR: Not:  %s

en: Note: link expires on
tr_TR: Not: bağlantı sona eriyor

en: Notes
tr_TR: Notlar

en: Nothing found.
tr_TR: Hiçbirşey Bulunamadı.

en: Nothing found. Please try again with different search parameters.
tr_TR: Hiçbir şey Bulunamadı. Lütfen farklı arama parametreleriyle tekrar deneyin.

en: Number of Accommodations:
tr_TR: Konaklama Sayısı:

en: Number of Decimals
tr_TR: Ondalık Sayısı

en: Number of accommodations
tr_TR: Konaklama Sayısı

en: Number of comments
tr_TR: Yorum Sayısı

en: Numeric
tr_TR: Nümerik

en: Numeric meta value
tr_TR: Nümerik Meta değeri

en: Old Password
tr_TR: Eski şifre

en: Oman
tr_TR: Umman

en: Omani rial
tr_TR: Umman Riyali

en: On Hold <span class="count">(%s)</span> | On Hold <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Beklemede <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Beklemede <span class="count">(%s)</span>

en: Once
tr_TR: Bir defa

en: Once Daily
tr_TR: Günde bir kez

en: Once Hourly
tr_TR: Saatte bir

en: Once a week
tr_TR: Haftada bir

en: Optional description of the "Children" field.
tr_TR: "Çocuklar" alanının isteğe bağlı açıklaması.

en: Optional.
tr_TR: İsteğe bağlı.

en: Order
tr_TR: Sıralama

en: Order By
tr_TR: Sıralama Türü

en: Other
tr_TR: Diğerleri

en: Owner of these keys.
tr_TR: Bu anahtarların sahibi.

en: Page order
tr_TR: Sayfa Sıralaması

en: Page user will be redirected to once the booking is confirmed via email or by admin.
tr_TR: Rezervasyon e-posta veya yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfa kullanıcısı yönlendirilecektir.

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: Paid
tr_TR: Ödendi

en: Paid: %s
tr_TR: Ödendi: %s

en: Pakistani rupee
tr_TR: Pakistan Rupisi

en: Palestinian Territory
tr_TR: Filistin Bölgesi

en: Panamanian balboa
tr_TR: Panama balboa

en: Papua New Guinea
tr_TR: Papua Yeni Gine

en: Papua New Guinean kina
tr_TR: Papua Yeni Gine kina

en: Paraguayan guaran&iacute;
tr_TR: Paraguay guaran&iacute;si;

en: Parameters
tr_TR: Parametreler

en: Parent Accommodation Category
tr_TR: Uygun Konaklama Kategorisi

en: Parent Accommodation Category:
tr_TR: Uygun Konaklama Kategorisi:

en: Parent Accommodation Tag
tr_TR: Ebeveyn Konaklama Etiketi

en: Parent Accommodation Tag:
tr_TR: Ana Konaklama Etiketi

en: Parent Amenity
tr_TR: Ana Olanak

en: Parent Amenity:
tr_TR: Ebeveyn İmkanları:

en: Parent ID
tr_TR: Ana ID

en: Partial PayPal refund processed: %s
tr_TR: Kısmi PayPal geri ödeme işlendi: %s

en: Password changed.
tr_TR: Şifre değişti.

en: Pay by Card (Beanstream)
tr_TR: Kartla Öde (Beanstream)

en: Pay by Card (Stripe)
tr_TR: Kartla Öde (Stripe)

en: Pay on Arrival
tr_TR: Varışta Ödeme

en: Pay via PayPal
tr_TR: PayPal ile ödeme yapın

en: Pay with cash on arrival.
tr_TR: Otele varışta nakit ödeme yapın.

en: Pay with your credit card via Beanstream.
tr_TR: Beanstream aracılığıyla kredi kartınızla ödeme yapın.

en: Pay with your credit card via Stripe.
tr_TR: Stripe yoluyla kredi kartınızla ödeme yapın.

en: PayPal Payment #%s Refunded for reason: %s
tr_TR: PayPal Ödeme #%s Nedeniyle iadesi: %s

en: PayPal Refund Transaction ID: %s
tr_TR: PayPal Geri Ödeme İşlem Kimliği: %s

en: PayPal account is not verified. Verify account in order to accept this payment.
tr_TR: PayPal hesabı doğrulanmadı. Bu ödemeyi kabul etmek için hesabı doğrulayın.

en: PayPal account must be upgraded before this payment can be accepted.
tr_TR: Bu ödeme kabul edilmeden önce PayPal hesabı yükseltilmelidir.

en: Payment
tr_TR: Ödeme

en: Payment %s via IPN.
tr_TR: IPN üzerinden ödeme %s.

en: Payment (#%s) for this booking is on hold
tr_TR: Bu Rezervasyon için olan Ödeme (#%s) beklemede

en: Payment Details
tr_TR: Ödeme Detayları

en: Payment Gateways
tr_TR: Ödeme Ağ Geçitleri

en: Payment History
tr_TR: Ödeme Geçmişi

en: Payment ID
tr_TR: Ödeme Kimliği

en: Payment ID: #%s
tr_TR: Ödeme Kimliği: #%s

en: Payment Method
tr_TR: Ödeme Yöntemi

en: Payment Method:
tr_TR: Ödeme Yöntemi:

en: Payment Methods
tr_TR: Ödeme Metodları

en: Payment Type
tr_TR: Ödeme Türü

en: Payment dispute lost
tr_TR: Ödeme anlaşmazlığı kaybedildi

en: Payment dispute opened
tr_TR: Ödeme anlaşmazlığı açıldı

en: Payment dispute won
tr_TR: Ödeme anlaşmazlığı kazandı

en: Payment failed due to invalid PayPal business email.
tr_TR: Geçersiz PayPal işletme e-postası nedeniyle ödeme başarısız oldu.

en: Payment failed due to invalid amount in PayPal IPN.
tr_TR: PayPal IPN'deki geçersiz miktar nedeniyle ödeme yapılamadı.

en: Payment failed due to invalid currency in PayPal IPN.
tr_TR: PayPal IPN'de geçersiz para birimi nedeniyle ödeme başarısız oldu.

en: Payment failed due to invalid purchase key in PayPal IPN.
tr_TR: PayPal IPN'de geçersiz satın alma anahtarı nedeniyle ödeme başarısız oldu.

en: Payment instructions
tr_TR: Ödeme Yöntemi Açıklaması

en: Payment is being reviewed by PayPal staff as high-risk or in possible violation of government regulations.
tr_TR: Ödeme, yüksek riskli veya hükümet düzenlemelerinin olası ihlaline karşın PayPal personeli tarafından gözden geçiriliyor.

en: Payment is pending for unknown reasons. Contact PayPal support for assistance.
tr_TR: Ödeme, bilinmeyen nedenlerle beklemede. Yardım için PayPal desteğiyle iletişime geçin.

en: Payment made via eCheck and will clear automatically in 5-8 days.
tr_TR: Ödeme eCheck üzerinden yapılır ve 5-8 gün içinde otomatik olarak silinir.

en: Payment method description that the customer will see on your website.
tr_TR: Müşterinin web sitenizde göreceği ödeme yöntemi açıklaması.

en: Payment method is not valid.
tr_TR: Ödeme yöntemi geçerli değil.

en: Payment method nonce is required.
tr_TR: Ödeme yöntemi kesinlikle gereklidir.

en: Payment method title that the customer will see on your website.
tr_TR: Müşterinin web sitenizde göreceği ödeme yöntemi başlığı.

en: Payment must be accepted manually through PayPal due to international account regulations.
tr_TR: Ödeme, uluslararası hesap düzenlemelerinden dolayı PayPal aracılığıyla manuel olarak kabul edilmelidir.

en: Payment received in non-shop currency and must be accepted manually through PayPal.
tr_TR: Ödeme, alışverişe uygun olmayan para birimi cinsinden alındı ve PayPal aracılığıyla manuel olarak kabul edilmesi gerekir.

en: Payment refunded in 2Checkout
tr_TR: 2Checkout ile ödeme iade edildi

en: Payment refunded in Braintree
tr_TR: Braintree'de geri ödeme yapıldı

en: Payment requires a confirmed customer address and must be accepted manually through PayPal.
tr_TR: Ödeme, teyit edilmiş bir müşteri adresine ihtiyaç duyar ve PayPal aracılığıyla manuel olarak kabul edilmesi gerekir.

en: Payment single use token is required.
tr_TR: Tek kullanımlık ödeme belirteci gereklidir.

[ctx: Payment status]
en: Abandoned
tr_TR: Terkedilmiş

[ctx: Payment status]
en: Cancelled
tr_TR: İptal edildi

[ctx: Payment status]
en: Completed
tr_TR: Tamamlandı

[ctx: Payment status]
en: Failed
tr_TR: Başarısız

[ctx: Payment status]
en: On Hold
tr_TR: Beklemede

[ctx: Payment status]
en: Pending
tr_TR: Beklemede

[ctx: Payment status]
en: Refunded
tr_TR: Geri Ödendi

en: Payment was sent to unconfirmed or non-registered email address.
tr_TR: Ödeme, teyit edilmemiş veya kayıtlı olmayan bir e-posta adresine gönderildi.

en: Payment:
tr_TR: Ödeme:

en: Payments
tr_TR: Ödemeler

en: Payments Passcode
tr_TR: Ödemeler Şifresi

en: Payments.
tr_TR: Ödemeler.

en: Paypal Business Email
tr_TR: Paypal Ticari E-posta

en: Pending
tr_TR: Beklemede

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Beklemede <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Beklemede <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Admin <span class="count">(%s)</span> | Pending Admin <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Yöneticiyi beklemede <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Yöneticiyi beklemede <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Booking Email
tr_TR: Beklemedeki Rezevasyon E-postası

en: Pending Payment <span class="count">(%s)</span> | Pending Payment <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Ödeme bekleniyor <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Ödeme bekleniyor <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Payment Time
tr_TR: Bekleyen Ödeme Süresi

en: Pending Payment Time set in Hotel Booking Settings
tr_TR: Otel Rezervasyon Ayarlarında belirlenen Bekleyen Ödeme Süresi

en: Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span> | Pending User Confirmation <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Kullanıcı onayı bekleniyor <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Kullanıcı onayı bekleniyor <span class="count">(%s)</span>

en: Per Accommodation
tr_TR: Konaklama Başına

en: Per Day
tr_TR: Günlük

en: Per Guest
tr_TR: Konuk başına

en: Per Instance
tr_TR: Durum Başına

en: Per accommodation (%)
tr_TR: Konaklama başına (%)

en: Per accommodation / per day
tr_TR: Konaklama başına / günlük

en: Per adult:
tr_TR: Yetişkin Başına:

en: Per adult:
tr_TR: Yetişkin Başına:

en: Per child:
tr_TR: Çocuk Başına:

en: Per child:
tr_TR: Çocuk Başına:

en: Per guest / per day
tr_TR: Konuk başına / günlük

en: Percent
tr_TR: Yüzde

en: Percentage
tr_TR: Yüzde

en: Period of time in minutes the user is given to complete payment. Unpaid bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
tr_TR: Kullanıcının ödemeyi tamamlaması için dakika olarak verilen süre. Ödemesi yapılmauan rezervasyonlar İptal Edildi ve konaklama durumu Müsait olarak değiştilir.

en: Period of time in minutes the user is given to confirm booking via email. Unconfirmed bookings become Abandoned and accommodation status changes to Available.
tr_TR: Kullanıcıya e-posta yoluyla rezervasyon onaylamak için verilen dakika cinsinden süre. Teyit edilmeyen rezervasyonlar İptal Edildi ve konaklama durumu Müsait olarak değiştirilir.

en: Period:
tr_TR: Periyot:

en: Periodicity
tr_TR: Periyodiklik

en: Permissions
tr_TR: İzinler

en: Philippine peso
tr_TR: Filipin Pesosu

en: Philippines
tr_TR: Filipinler

en: Phone
tr_TR: Telefon

en: Phone is required.
tr_TR: Telefon gerekli.

en: Phone: %s
tr_TR: Telefon Numarası: %s

en: Photo Gallery
tr_TR: Fotoğraf Galerisi

[ctx: Placeholder for empty accommodation title]
en: (no title)
tr_TR: (başlık yok)

en: Please add attribute in default language to configure terms.
tr_TR: Lütfen Şartları yapılandırmak için varsayılan dilde özellik ekleyin.

en: Please be patient while the calendars are imported. You will be notified via this page when the process is completed.
tr_TR: Takvimler içe aktarılırken lütfen sabırlı olun. İşlem tamamlandığında bu sayfadan bilgilendirileceksiniz.

en: Please complete all required fields and try again.
tr_TR: Lütfen tüm gerekli alanları doldurun ve tekrar deneyin.

en: Please enter a valid account username.
tr_TR: Lütfen geçerli bir kullanıcı adı giriniz.

en: Please enter an account password.
tr_TR: Lütfen hesap şifrenizi giriniz.

en: Please provide a valid email address.
tr_TR: Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

en: Poland
tr_TR: Polonya

en: Polish
tr_TR: Lehçe

en: Popular Accommodation Categories
tr_TR: Popüler Konaklama Kategorisi

en: Popular Accommodation Tags
tr_TR: Popüler Konaklama Etiketleri

en: Popular Amenities
tr_TR: Popüler Tesisler

en: Portugal
tr_TR: Portekiz

en: Post ID
tr_TR: İçerik ID

[ctx: Post Status]
en: Auto Draft
tr_TR: Otomatik taslak

[ctx: Post Status]
en: New
tr_TR: Yeni

en: Post author
tr_TR: İçerik Yazarı

en: Post date
tr_TR: İçerik tarihi

en: Post name (post slug)
tr_TR: İçerik Adı (İçerik URL)

en: Post title
tr_TR: İçerik Başlığı

en: Postal Code (ZIP)
tr_TR: Posta Kodu

en: Postcode
tr_TR: Posta Kodu

en: Postcode is required.
tr_TR: Posta Kodu gerekli.

en: Pound sterling
tr_TR: Pound Sterling

en: Preset Adults:
tr_TR: Yetişkinler için hazır ayar:

en: Preset Children:
tr_TR: Çocuklar için hazır ayar:

en: Preset date. Formatted as %s
tr_TR: Ön ayar tarihi. %s şeklinde

en: Price
tr_TR: Fiyat

en: Price Breakdown
tr_TR: Fiyat dökümü

en: Price breakdown unfolded by default.
tr_TR: Fiyat dağılımı varsayılan olarak gelişmiştir.

[ctx: Price for X nights. Example: $99 for 2 nights, $99 for 21 nights]
en: for %d nights | for %d nights
tr_TR[0]: gecelik
tr_TR[1]: %d gece

en: Price per night
tr_TR: Gecelik Fiyat

[ctx: Price per one night. Example: $99 per night]
en: per night
tr_TR: gecelik

en: Price:
tr_TR: Fiyat:

en: Prices start at:
tr_TR: Ücretten itibaren:

en: Prices start at: %s
tr_TR: Başlangıç Fiyatı: %s

en: Private Key
tr_TR: Özel anahtar

en: Process Information
tr_TR: İşlem bilgisi

en: Processing
tr_TR: İşleniyor

en: Processing...
tr_TR: İşleniyor...

en: Product ID is not valid
tr_TR: Ürün ID geçerli değil

en: Public Key
tr_TR: Genel anahtar

en: Puerto Rico
tr_TR: Porto Riko

en: Put created .mo file with your translations into the folder %s. Where {lang} is ISO-639 language code and {country} is ISO-3166 country code. Example: Brazilian Portuguese file would be called motopress-hotel-booking-pt_BR.mo.
tr_TR: Oluşturulan .mo dosyasını çevirilerinizle birlikte %s klasörüne yerleştirin. {Lang}, ISO-639 dil kodu ve {country} ise ISO-3166 ülke kodudur. Örnek: Brezilya Portekizce dosyaya motopress-hotel-booking-pt_BR.mo adı verilecektir.

en: QR Code
tr_TR: QR Kodu

en: Qatar
tr_TR: Katar

en: Qatari riyal
tr_TR: Katar Riyalı

en: Quarter
tr_TR: Çeyrek

en: Quarter an Hour
tr_TR: Çeyrek saat

en: Query Settings
tr_TR: Sorgu Ayarları

en: Random order
tr_TR: Rasgele sırala

en: Rate
tr_TR: Puan

en: Rate Info
tr_TR: Puan Bilgisi

en: Rate is not valid.
tr_TR: Puan geçerli değil.

en: Rate was duplicated.
tr_TR: Puan kopyalandı.

en: Rate:
tr_TR: Oran:

en: Rate: %s
tr_TR: Puan: %s

en: Rates
tr_TR: Puan

en: Read
tr_TR: Oku

en: Read/Write
tr_TR: Oku/Yaz

en: Recalculate Total Price
tr_TR: Toplam Fiyatı Tekrar Hesapla

en: Recipients
tr_TR: Alıcılar

en: Recommendation
tr_TR: Tavsiye

en: Recommended for %d adult | Recommended for %d adults
tr_TR[0]: %d yetişkin için önerilir
tr_TR[1]: %d yetişkinler için önerilir

en: Recommended for %d guest | Recommended for %d guests
tr_TR[0]: %d misafir için önerilir
tr_TR[1]: %d misafir için önerilir

en: Redirect to the checkout page immediately after successful addition to reservation.
tr_TR: Rezervasyona başarılı bir şekilde eklendikten hemen sonra ödeme sayfasına yönlendirin.

en: Refunded <span class="count">(%s)</span> | Refunded <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Geri Ödendi <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Geri Ödendi <span class="count">(%s)</span>

en: Relation
tr_TR: İlişki

en: Relevance
tr_TR: Uygunluk

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Remove gallery
tr_TR: Galeri Kaldır

en: Remove image
tr_TR: Resmi kaldır

en: Remove variation
tr_TR: Varyasyonu kaldır

en: Removed
tr_TR: Kaldırıldı

en: Renew License
tr_TR: Lisansı Yenile

en: Repeat
tr_TR: Tekrar

en: Replace
tr_TR: Değiştir

en: Reports
tr_TR: Raporlar

en: Request does not pass security verification. Please refresh the page and try one more time.
tr_TR: İstek güvenlik doğrulamasını geçirmiyor. Lütfen sayfayı yenileyin ve bir kez daha deneyin.

en: Required
tr_TR: Gerekli

en: Required fields are followed by
tr_TR: Gerekli alanlar aşağıdakiler tarafından takip edilir

en: Required fields are followed by %s
tr_TR: Gerekli alanlar aşağıdakiler tarafından takip edilir %s

en: Resend Email
tr_TR: E-postayı Yeniden Gönder

en: Reservation Form
tr_TR: Rezervasyon Formu

en: Reservation Received
tr_TR: Rezervasyon Alındı

en: Reservation Received Page
tr_TR: Rezervasyon Alınan Sayfa

en: Reservation submitted
tr_TR: Rezervasyon teslim edildi

en: Reserve
tr_TR: Rezerv edin

en: Reserve %1$s of %2$s available accommodations.
tr_TR: %1$s / %2$s müsait konaklama yeri ayırtın.

en: Reserved Accommodation
tr_TR: Rezerve Edilmiş Konaklama

en: Reserved Accommodation Details Template
tr_TR: Ayrılmış Konaklama Detayları Şablonu

en: Reserved Accommodations
tr_TR: Rezerve Edilmiş Konaklama

en: Reserved Accommodations Details
tr_TR: Ayrılmış Konaklama Detayları

en: Restriction
tr_TR: Kısıtlama

en: Returning customer?
tr_TR: Zaten üye misiniz?

en: Reunion
tr_TR: Réunion

en: Revenue
tr_TR: Gelir

en: Revoke
tr_TR: İptal Et

en: Revoke key
tr_TR: Anahtarı iptal et

en: Romania
tr_TR: Romanya

en: Romanian leu
tr_TR: Rumen Leu

en: Rules:
tr_TR: Kurallar:

en: Russia
tr_TR: Rusya

en: Russian
tr_TR: Rusça

en: Russian ruble
tr_TR: Rus Rublesi

en: Rwanda
tr_TR: Ruanda

en: Rwandan franc
tr_TR: Ruanda Frangı

en: S&atilde;o Tom&eacute; and Pr&iacute;ncipe
tr_TR: S&atilde;o Tom&eacute; ve Pr&iacute;ncipe

en: Saint Barth&eacute;lemy
tr_TR: Saint Barthélemy

en: Saint Helena pound
tr_TR: Saint Helena sterlini

en: Saint Kitts and Nevis
tr_TR: Saint Kitts ve Nevis

en: Saint Martin (Dutch part)
tr_TR: Saint Martin (Hollanda kısmı)

en: Saint Martin (French part)
tr_TR: Saint Martin (Fransız kısmı)

en: Saint Vincent and the Grenadines
tr_TR: Saint Vincent ve Grenadinler

en: Sandbox can be used to test payments.
tr_TR: Sandbox, ödemeleri test etmek için kullanılabilir.

en: Saturday
tr_TR: Cumartesi

en: Saudi Arabia
tr_TR: Suudi Arabistan

en: Saudi riyal
tr_TR: Suudi Arabistan Riyali

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search %s
tr_TR: Ara %s

en: Search Accommodation
tr_TR: Konaklama Ara

en: Search Accommodation Categories
tr_TR: Konaklama Kategorisi Ara

en: Search Accommodation Tags
tr_TR: Konaklama Etiketlerini Ara

en: Search Accommodation Type
tr_TR: Konaklama Türü Ara

en: Search Amenities
tr_TR: Tesisleri Ara

en: Search Attribute
tr_TR: Özellik Ara

en: Search Availability
tr_TR: Müsaitliği Ara

en: Search Availability Form
tr_TR: Müsaitliği Arama Formu

en: Search Booking
tr_TR: Rezervasyon Ara

en: Search Coupon
tr_TR: Kupon Ara

en: Search Options
tr_TR: Arama seçenekleri

en: Search Payment
tr_TR: Ödemeyi Ara

en: Search Rate
tr_TR: Puan Ara

en: Search Results
tr_TR: Arama sonuçları

en: Search Results Page
tr_TR: Arama Sonuçları Sayfası

en: Search Season
tr_TR: Sezon Ara

en: Search Service
tr_TR: Hizmet ara

en: Search parameters are not set.
tr_TR: Arama parametreleri ayarlanmadı.

en: Search results for accommodations that have bookings with status "%s" from %s until %s
tr_TR: %s ' dan %s ' kadar    rezervasyon durumu  "%s" olan konaklamalar için arama sonuçları için

en: Season
tr_TR: Sezon

en: Season &#8212; Price
tr_TR: Sezon &#8212; Fiyat

en: Season Info
tr_TR: Sezon bilgisi

en: Season Prices
tr_TR: Sezon Fiyatları

en: Seasons
tr_TR: Sezonlar

en: Seasons are real periods of time, dates or days that come with different prices for accommodations. E.g. Winter 2018 ($120 per night), Christmas ($150 per night).
tr_TR: Mevsimler konaklama için farklı fiyatlarla gelen gerçek zaman, tarih veya günlerdir. Örneğin. Kış 2018 (gecelik 120 TRY), Noel (gecelik 150 TRY).

en: Secret Key
tr_TR: Gizli Anahtar

en: Secret Word
tr_TR: Gizli Kelime

en: Select
tr_TR: Seç

en: Select all
tr_TR: Tümünü seç

en: Select dates
tr_TR: Tarih seçin

en: Select from available accommodations.
tr_TR: Mevcut konaklama birimleri arasından seçim yapın.

en: Select iDEAL Bank
tr_TR: iDEAL Bank'ı seçin

en: Select page to display search results. Use search results shortcode on this page.
tr_TR: Arama sonuçlarını görüntülemek için sayfayı seçin. Bu sayfada arama sonuçları kısakodunu kullanın.

en: Select page user will be redirected to complete booking.
tr_TR: Bir kullanıcının rezervasyon işlemlerini tamamlayabileceği bir sayfa seçin.

en: Select theme for an availability calendar.
tr_TR: Uygunluk takvimi için tema seçin.

en: Selected accommodations are not valid.
tr_TR: Seçilen konaklamalar geçerli değil.

en: Selected dates do not meet booking rules for type %s
tr_TR: Seçilen tarihler %s tipi için rezervasyon kurallarına uymuyor

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with <a>Hotel Booking Notifier</a>.
tr_TR: <a>Otel Rezervasyon Bildiricisi</a> ile varış/ayrılıştan önce ve sonra, anahtar teslim alma talimatları, ev kuralları gibi otomatik e-posta bildirimleri gönderin.

en: Send automated email notifications, such as key pick-up instructions, house rules, before and after arrival/departure with Hotel Booking Notifier.
tr_TR: Otel Rezervasyon Bildiricisi ile varış/ayrılış öncesi ve sonrasında anahtar teslim alma talimatları, ev kuralları gibi otomatik e-posta bildirimleri gönderin.

en: Separate amenities with commas
tr_TR: Tesisleri virgül ile ayırın

en: Separate categories with commas
tr_TR: Kategorileri virgül ile ayırın

en: Separate tags with commas
tr_TR: Virgül ile ayrı etiketler

en: Sequential Number of Accommodation
tr_TR: Sıralı Konaklama Sayısı

en: Serbia
tr_TR: Sırbistan

en: Serbian dinar
tr_TR: Sırp Dinarı

en: Service
tr_TR: Hizmet

en: Service Taxes
tr_TR: Servis Vergileri

en: Service:
tr_TR: Hizmet:

en: Services
tr_TR: Hizmetler

en: Services Listing
tr_TR: Hizmetler Listesi

en: Services Subtotal
tr_TR: Hizmetler Ara Toplamı

en: Services are extra offers that you can sell or give for free. E.g. Thai massage, transfer, babysitting. Guests can pre-order them when placing a booking.
tr_TR: Hizmetler, ücretsiz olarak satabileceğiniz veya verebileceğiniz ekstra tekliflerdir. Örneğin. Thai masajı, transfer, bebek bakıcılığı. Konuklar rezervasyon yaparken ön sipariş verebilmektedir.

en: Services pagination
tr_TR: Hizmetler sayfalandırma

en: Services:
tr_TR: Servisler:

en: Set bed types list in <a href="%link%" target="_blank">settings</a>.
tr_TR: Yatak tiplerini <a href="%link%" target="_blank"> ayarlar </a> bölümünde ayarla.

en: Set the number of columns or the number of rows and columns separated by comma. Example: "3" or "2,3"
tr_TR: Sütun sayısını veya virgülle ayrılmış satır ve sütun sayısını ayarlayın. Örnek: "3" veya "2,3"

en: Set to %s
tr_TR: %s olarak ayarla

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Settings saved.
tr_TR: Ayarlar kaydedildi.

en: Seychelles
tr_TR: Seyşel Adaları

en: Seychellois rupee
tr_TR: Seyşeller Rupisi

en: Shortcode
tr_TR: Kıda kod

en: Shortcodes
tr_TR: Kısa kodlar

en: Show
tr_TR: Göster

en: Show Accommodation Rates List for accommodation type with id 777
tr_TR: 777 numaralı konaklama türü için konaklama puan listesini göster

en: Show Accommodations
tr_TR: Konaklamaları Göster

en: Show All Services
tr_TR: Tüm Hizmetleri Göster

en: Show Book button
tr_TR: Rezervasyon düğmesini göster

en: Show Booking Form for Accommodation Type with id 777
tr_TR: 777 numaralı Konaklama Tipi için rezervasyon formunu göster

en: Show Lowest Price for
tr_TR: En Düşük Fiyatı Göster

en: Show View Details button
tr_TR: Ayrıntıları Görüntüle düğmesini göster

en: Show price together with adults and children fields
tr_TR: Yetişkin ve çocuk alanları ile birlikte fiyat göster

en: Sierra Leonean leone
tr_TR: Sierra Leonean Leonesi

en: Signed number
tr_TR: Onaylı Numara

en: Simplified Chinese
tr_TR: Basitleştirilmiş Çince

en: Singapore
tr_TR: Singapur

en: Singapore dollar
tr_TR: Singapur Doları

en: Single Accommodation Type
tr_TR: Tek Kişilik Konaklama Tipi

en: Site title (set in Settings > General)
tr_TR: Site başlığı (Ayarlar> Genel olarak ayarlanır)

en: Size, %s
tr_TR: Boyut, %s

en: Size:
tr_TR: Boyut:

en: Skip
tr_TR: Geçin

en: Skip Search Results
tr_TR: Arama Sonuçlarını Atla

en: Skip search results page and enable direct booking from accommodation pages.
tr_TR: Arama sonuçları sayfasını atla ve konaklama sayfalarından doğrudan rezervasyon yap.

en: Skipped
tr_TR: Atlandı

en: Skipped bookings: %s
tr_TR: Atlanan Rezervasyonlar: %s

en: Skipped. Event from %1$s to %2$s has passed.
tr_TR: Atlandı. %1$s ile %2$s arasındaki etkinlik geçti.

en: Skipped. No URLs found for parsing.
tr_TR: Atlandı. Ayrıştırma için URL bulunamadı.

en: Skipped. The dates from %1$s to %2$s are already blocked.
tr_TR: Atlandı. %1$s ile %2$s arasındaki tarihler zaten engellendi.

en: Sky Blue
tr_TR: Gökyüzü mavi

en: Slovakia
tr_TR: Slovakya

en: Slovenia
tr_TR: Slovenya

en: Solomon Islands
tr_TR: Solomon Adaları

en: Solomon Islands dollar
tr_TR: Solomon Adaları Doları

en: Somali shilling
tr_TR: Somali Şilini

en: Somalia
tr_TR: Somali

en: Sorry, it seems that there are no available payment methods.
tr_TR: Maalesef, ödeme yöntemi mevcut  değil gibi görünüyor.

en: Sorry, the minimum allowed payment amount is %s to use this payment method.
tr_TR: Maalesef, bu ödeme yöntemini kullanabilmek için izin verilen minimum ödeme tutarı %s.

en: Sorry, this coupon is not applicable to your booking contents.
tr_TR: Üzgünüz, bu kupon rezervasyon içeriğiniz için geçerli değildir.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
tr_TR: Maalesef, bu sayfaya erişim izniniz yok.

en: Sort by.
tr_TR: Göre sırala.

en: Sort by. Use "orderby" insted.
tr_TR: Sırala. "orderby"

en: Source
tr_TR: Kaynak

en: Source: %s.
tr_TR: Kaynak: %s.

en: South Africa
tr_TR: Güney Afrika

en: South African rand
tr_TR: Güney Afrika randı

en: South Georgia/Sandwich Islands
tr_TR: Güney Georgia ve Sandviç Adaları

en: South Korea
tr_TR: Güney Kore

en: South Korean won
tr_TR: Güney Kore Wonu

en: South Sudan
tr_TR: Güney Sudan

en: South Sudanese pound
tr_TR: Güney Sudan lirası

en: Spain
tr_TR: İspanya

en: Spanish
tr_TR: İspanyolca

en: Specified type of the custom field. Can be used in conjunction with "orderby" = "meta_value".
tr_TR: Özel alanın belirtilen türü. "orderby" = "meta_value" ile kullanılabilir.

en: Specified type of the custom field. Can be used in conjunction with orderby="meta_value".
tr_TR: Özel alanın belirtilen türü. orderby="meta_value" ile kullanılabilir.

en: Specify an IPN listener for a specific payment instead of the listeners specified in your PayPal Profile.
tr_TR: PayPal Profilinizde belirtilen dinleyiciler yerine belirli bir ödeme için bir IPN dinleyicisi belirleyin.

en: Square Foot
tr_TR: feet kare

en: Square Meter
tr_TR: metre kare

en: Square Units
tr_TR: Kare Birimleri

en: Square Yard
tr_TR: yard kare

en: Sri Lankan rupee
tr_TR: Sri Lanka Rupisi

en: Start
tr_TR: Başla

en: Start date
tr_TR: Başlayış tarihi

en: State / County
tr_TR: Bölge / Ülke

en: State is required.
tr_TR: İl gerekli.

en: State the age or disable children in <a href="%s">settings</a>.
tr_TR: <a href="%s">ayarlarda</a> yaşı belirtin veya çocukları devre dışı bırakın.

en: Status
tr_TR: Durum

en: Status changed from %s to %s.
tr_TR: Durum %s'dan %s olarak değişmiştir.

en: Status:
tr_TR: Durum:

en: Styles
tr_TR: Stiller

en: Subject
tr_TR: Konu

en: Subtotal
tr_TR: Ara Toplam

en: Succeed
tr_TR: Başarılı

en: Success
tr_TR: Başarılı

en: Success bookings: %s
tr_TR: Başarılı Rezervasyonlar: %s

en: Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated booking. | Success. Booking #%1$d updated with new data. Removed %2$d outdated bookings.
tr_TR[0]: Başarı. #%1$d numaralı rezervasyon yeni verilerle güncellendi. %2$d güncel olmayan rezervasyon kaldırıldı.
tr_TR[1]: Başarı. #%1$d numaralı rezervasyon yeni verilerle güncellendi. %2$d güncel olmayan rezervasyon kaldırıldı.

en: Sudanese pound
tr_TR: Sudan Lirası

en: Summary
tr_TR: Özet

en: Summary: %s.
tr_TR: Özet: %s.

en: Sunday
tr_TR: Pazar

en: Suriname
tr_TR: Surinam

en: Surinamese dollar
tr_TR: Surinam Doları

en: Svalbard and Jan Mayen
tr_TR: Svalbard ve Jan Mayen

en: Swazi lilangeni
tr_TR: Svaziland Lilangenisi

en: Swaziland
tr_TR: Svaziland

en: Sweden
tr_TR: İsveç

en: Swedish
tr_TR: İsveççe

en: Swedish krona
tr_TR: İsveç Kronu

en: Swiss franc
tr_TR: İsviçre Frangı

en: Switzerland
tr_TR: İsviçre

en: Sync All External Calendars
tr_TR: Tüm Harici Takvimleri Senkronize Et

en: Sync Calendars
tr_TR: Takvimleri Senkronize Et

en: Sync External Calendars
tr_TR: Harici Takvimleri Senkronize Et

en: Sync calendars at this time (UTC) or starting at this time every interval below.
tr_TR: Takvimleri şu anda senkronize edin (UTC) veya şu anda aşağıdaki her aralıkta başlayabilirsiniz.

en: Sync your bookings across all online channels like Booking.com, TripAdvisor, Airbnb etc. via iCalendar file format.
tr_TR: Rezervasyonlarınızı iCalendar dosya formatı aracılığıyla Booking.com, TripAdvisor, Airbnb vb. Gibi tüm çevrimiçi kanallarda senkronize edin.

en: Sync, Import and Export Calendars
tr_TR: Takvimleri Senkronize Et, İçe Aktar ve Dışa Aktar

en: Syria
tr_TR: Suriye

en: Syrian pound
tr_TR: Suriye Lirası

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Taiwan
tr_TR: Tayvan

en: Tajikistan
tr_TR: Tacikistan

en: Tajikistani somoni
tr_TR: Tacikistan Somonisi

en: Take the source file for your translations %s or needed translated locale.
tr_TR: %s çevirilerinizin kaynak dosyasını alın veya çevrilen yerel ayarı yapın.

en: Taking a while? Click here to run it now.
tr_TR: Biraz zaman alıyor Şimdi çalıştırmak için buraya tıklayın.

en: Tanzania
tr_TR: Tanzanya

en: Tanzanian shilling
tr_TR: Tanzanya Şilini

en: Target accommodation
tr_TR: Konaklama hedefi

en: Taxes
tr_TR: Vergiler

en: Taxes & Fees
tr_TR: Vergiler ve Ücretler

en: Taxes and fees saved.
tr_TR: Vergiler ve ücretler kaydedildi.

en: Template Mode
tr_TR: Şablon Modu

en: Term ID
tr_TR: Terim ID

en: Terms
tr_TR: Şartlar

en: Terms & Conditions
tr_TR: Şartlar ve Koşullar

en: Test Mode
tr_TR: Test Modu

en: Test Payment
tr_TR: Test Ödemesi

en: Text instead of reservation form while booking is disabled
tr_TR: Rezervasyon devre dışı iken rezervasyon formu yerine olan metin

en: Text on Checkout
tr_TR: Ödeme Üzerine Metin

en: Thai baht
tr_TR: Tayland Bahtısı

en: Thailand
tr_TR: Tayland

en: Thank you for your payment. Your transaction has been completed.
tr_TR: Ödemeniz için teşekkür ederiz. İşleminiz tamamlandı.

en: Thank you!
tr_TR: Teşekkürler!

en: Thanks for creating an account on %1$s.
tr_TR: %1$s'da bir hesap oluşturduğunuz için teşekkürler.

en: The <a href="%2$s">Force Secure Checkout</a> option is disabled. Please enable SSL and ensure your server has a valid SSL certificate. Otherwise, %1$s will only work in Test Mode.
tr_TR: Stripe etkinleştirildi, Ancak <a href="%2$s"> Güvenli Ödeme Yap </a> seçeneği devre dışıdır. Lütfen SSL'yi etkinleştirin ve sunucunuzun geçerli bir SSL sertifikasına sahip olduğundan emin olun. Aksi takdirde, %1$s yalnızca Test Modunda çalışır.

en: The License Key is required in order to get automatic plugin updates and support. You can manage your License Key in your personal account. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Learn more</a>.
tr_TR: Otomatik eklenti güncellemeleri ve destek almak için Lisans Anahtarı gereklidir. Lisans Anahtarınızı kişisel hesabınızdan yönetebilirsiniz.  <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202812996-How-to-use-your-personal-MotoPress-account' target='_blank'>Daha Fazlasını Öğren</a>.

en: The booking is not set.
tr_TR: Rezervasyon ayarlanmadı.

en: The booking not found.
tr_TR: Rezervasyon bulunamadı.

en: The file does not exist.
tr_TR: Dosya bulunamadı.

en: The method of payment
tr_TR: Ödeme yöntemi

en: The number of adults presetted in the search form.
tr_TR: Arama formunda önceden ayarlanmış yetişkinlerin sayısı.

en: The number of children presetted in the search form.
tr_TR: Arama formunda önceden ayarlanmış çocukların sayısı.

en: The total number of guests is not valid.
tr_TR: Toplam misafir sayısı geçerli değil.

en: The unique ID of payment
tr_TR: Benzersiz ödeme kimliği

en: Theme Mode
tr_TR: Tema Modu

en: There are no accommodations selected for reservation.
tr_TR: Rezervasyon için seçilen konaklama bulunamadı.

en: There are no blocking accommodation rules.
tr_TR: Engelleyici konaklama kuralları yoktur.

en: There are no booking buffer rules.
tr_TR: Rezervasyon tamponu kuralı yoktur.

en: There are no maximum stay rules.
tr_TR: En fazla kalış süresi kuralları yoktur.

en: There are no minimum stay rules.
tr_TR: En az konaklama süresi yoktur.

en: There are no rates for requested dates.
tr_TR: İstenilen tarihler için ücret yoktur.

en: These are accommodation amenities, generally free ones. E.g. air-conditioning, wifi.
tr_TR: Bunlar konaklama olanakları, genellikle ücretsiz olanlar. Örneğin. klima, wifi var.

en: These are not physical accommodations, but their types. E.g. standard double room. To specify the real number of existing accommodations, you'll need to use Generate Accommodations menu.
tr_TR: Bunlar fiziksel barınma değil, çeşitleri. Örneğin. standart çift kişilik oda. Gerçek konaklama sayısını belirtmek için Konaklama Oluşturma menüsünü kullanmanız gerekir.

en: These are real accommodations like rooms, apartments, houses, villas, beds (for hostels) etc.
tr_TR: Bunlar, odalar, apartmanlar, evler, villalar, yataklar (pansiyonlar için) gibi gerçek konaklama yerleri.

en: This attribute refers to non-unique taxonomy - %1$s - which was already registered with attribute %2$s.
tr_TR: Bu öznitelik, %2$s özniteliği ile zaten kayıtlı olan benzersiz olmayan sınıflandırmaya - %1$s - başvuruyor.

en: This coupon has expired.
tr_TR: Bu kuponun süresi doldu.

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Admin confirmation.
tr_TR: Bu e-posta, "Rezervasyon Onay Modu", Yönetici Onayı olarak ayarlandığında gönderilir.

en: This email is sent when "Booking Confirmation Mode" is set to Customer confirmation via email.
tr_TR: Bu e-posta, "Rezervasyon Onayı Modu", e-posta yoluyla Müşteri onayı olarak ayarlandığında gönderilir.

en: This is where you can add new accommodations to your hotel.
tr_TR: Burası, otelinize yeni konaklama ekleyebileceğiniz yerdir.

en: This is where you can add new rates.
tr_TR: Burası yeni oranlar ekleyebileceğiniz yerdir.

en: This is where you can add new seasons.
tr_TR: Burası, otelinize yeni sezonlar ekleyebileceğiniz yerdir.

en: This month
tr_TR: Bu ay

en: This plugin will display all system messages, labels, buttons in the language set in <em>General > Settings > Site Language</em>. If the plugin is not available in your language, you may <a href="%s">contribute your translation</a>.
tr_TR: Bu eklenti,  tüm sistem mesajları, etiketler ve düğmeleri <em> Genel> Ayarlar> Site Dili</em> 'de ayarlanan dilde görüntüleyecektir. Eklenti, dilinizde mevcut değilse <a href="%s"> çeviri katkıda bulunabilir </a>.

en: This text will appear on the checkout page.
tr_TR: Bu metin ödeme sayfasında görünecektir.

en: This week
tr_TR: Bu hafta

en: This year
tr_TR: Bu yıl

en: Thousand Separator
tr_TR: Bin Ayırıcı

en: Thursday
tr_TR: Perşembe

en: Till
tr_TR: Kadar

en: Time
tr_TR: Zaman

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Title:
tr_TR: Başlık:

en: To Pay
tr_TR: Ödemek

en: To generate the passcode, navigate to Administration > Account Settings > Order Settings in the sidebar, then scroll to Payment Gateway > Security/Authentication
tr_TR: Şifreyi oluşturmak için, navigate to Administration > Account Settings > Order Settings in the sidebar, then scroll to Payment Gateway > Security/Authentication

en: To setup the callback process for 2Checkout to automatically mark payments completed, you will need to
tr_TR: 2Checkout' ta Tamamlanan ödemeleri otomatik olarak işaretlemek amacıyla geri arama işlemini kurmak için, ihtiyacınız olacak

en: Today
tr_TR: Bugün

en: Tokenisation failed: %s
tr_TR: Tokenizasyon başarısız oldu. %s

en: Tongan pa&#x2bb;anga
tr_TR: Tongan Paʻanga

en: Total
tr_TR: Toplam

en: Total Accommodations:
tr_TR: Toplam Konanklama:

en: Total Booking Price
tr_TR: Toplam Rezervasyon Ücreti

en: Total Bookings
tr_TR: Toplam Rezervasyonlar

en: Total Fees
tr_TR: Toplam ücretler

en: Total Paid
tr_TR: Toplam Ödenen

en: Total Price:
tr_TR: Toplam Fiyat:

en: Total Sales
tr_TR: Toplam satış

en: Total Services
tr_TR: Toplam Hizmetler

en: Total bookings: %s
tr_TR: Toplam Rezervasyonlar: %s

[ctx: Total number of processed bookings]
en: Total
tr_TR: Toplam

en: Total:
tr_TR: Toplam:

en: Transaction Failed
tr_TR: İşlem Başarısız

en: Transaction ID
tr_TR: İşlem Kimliği

en: Translate texts with any translation program like Poedit, Loco, Pootle etc.
tr_TR: Poedit, Loco, Pootle vb. Gibi herhangi bir çeviri programıyla metinleri çevirin.

en: Transnistrian ruble
tr_TR: Transnistri Rublesi

en: Trinidad and Tobago
tr_TR: Trinidad & Tobago

en: Trinidad and Tobago dollar
tr_TR: Trinidad ve Tobago Doları

en: Tuesday
tr_TR: Salı

en: Tunisia
tr_TR: Tunus

en: Tunisian dinar
tr_TR: Tunus Dinarı

en: Turkey
tr_TR: Türkiye

en: Turkish lira
tr_TR: Türk Lirası

en: Turkmenistan
tr_TR: Türkmenistan

en: Turkmenistan manat
tr_TR: Türkmenistan Manatı

en: Turks and Caicos Islands
tr_TR: Türkler ve Caicos Adaları

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the <a>Hotel Booking & Mailchimp Integration</a>.
tr_TR: <a>Otel Rezervasyonu ve Mailchimp Entegrasyonu</a> ile otomatik pazarlama kampanyaları göndererek tek seferlik konukları sadık müşterilere dönüştürün.

en: Turn one-time guests into loyal customers by sending out automatic marketing campaigns with the Hotel Booking & Mailchimp Integration.
tr_TR: Hotel Booking & Mailchimp Entegrasyonu ile otomatik pazarlama kampanyaları göndererek tek seferlik konukları sadık müşterilere dönüştürün.

en: Turquoise
tr_TR: Turkuaz

en: Twice Daily
tr_TR: Günde iki kez

en: Type
tr_TR: Tip

en: Ugandan shilling
tr_TR: Uganda Şilini

en: Ukraine
tr_TR: Ukrayna

en: Ukrainian hryvnia
tr_TR: Ukrayna Grivnası

en: Unable to create booking. Please try again.
tr_TR: Rezervasyon oluşturulamadı. Lütfen tekrar deneyin.

en: Unable to update booking. Please try again.
tr_TR: Rezervasyon güncellenemiyor. Lütfen tekrar deneyin.

en: Unfortunately, your transaction cannot be completed at this time. Please try again or contact us.
tr_TR: Maalesef, işleminiz şu anda tamamlanamıyor. Lütfen tekrar deneyin veya bizimle iletişime geçin.

en: United Arab Emirates
tr_TR: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Arab Emirates dirham
tr_TR: Birleşik Arap Emirlikleri Dirhemi

en: United Kingdom (UK)
tr_TR: Birleşik Krallık (İngiltere)

en: United States (US)
tr_TR: Amerika Birleşik Devletleri

en: United States (US) Minor Outlying Islands
tr_TR: ABD Küçük Dış Adalar

en: United States (US) Virgin Islands
tr_TR: ABD Virgin Adaları

en: United States (US) dollar
tr_TR: Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Doları

en: Unknown
tr_TR: Bilinmeyen

en: Unselect all
tr_TR: Tümünü Bırak

en: Unsigned number
tr_TR: Onaysız Numara

en: Until
tr_TR: Kadar

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update %s
tr_TR: Güncelle %s

en: Update Accommodation Category
tr_TR: Konaklama Kategorisini Güncelle

en: Update Accommodation Tag
tr_TR: Konaklama Etiketi Güncelle

en: Update Amenity
tr_TR: Olanak güncelle

en: Update Booking
tr_TR: Rezervasyonu Güncelle

en: Update Pages
tr_TR: Sayfaları güncelleyin

en: Update Payment
tr_TR: Ödemeyi Güncelle

en: Update Rate
tr_TR: Puanı Güncelle

en: Uploaded to this accommodation
tr_TR: Bu konaklama türüne yüklendi

en: Uploaded to this accommodation type
tr_TR: Bu konaklama türüne yüklendi

en: Uploaded to this booking
tr_TR: Bu rezervasyona yüklendi

en: Uploaded to this payment
tr_TR: Bu ödemeye yüklendi

en: Uploaded to this season
tr_TR: Bu sezona yüklendi

en: Uploaded to this service
tr_TR: Bu servise yüklendi

en: Uruguayan peso
tr_TR: Uruguay Pesosu

en: Usage Count
tr_TR: Kullanım Sayısı

en: Usage Limit
tr_TR: Kullanım Limiti

en: Usage Restrictions
tr_TR: Kullanım Kısıtlamaları

en: Use Source Accommodation to assign pre-filled booking information available in the original booking, e.g., full guest name, selected rate, services, etc.
tr_TR: Orijinal rezervasyonda bulunan önceden doldurulmuş rezervasyon bilgilerini atamak için Kaynak Konaklama'yı kullanın, örneğin tam konuk adı, seçilen fiyat, hizmetler vb.

en: Use only on page that you set as Checkout Page in <a href="%s">Settings</a>
tr_TR: Yalnızca  <a href="%s">Ayarlar'da </a>Ödeme Sayfası olarak ayarladığınız sayfada kullanın

en: Use only on page that you set as Search Results Page in <a href="%s">Settings</a>
tr_TR: Yalnızca <a href="%s"> Ayarlarda </a> Arama Sonuçları Sayfası olarak ayarladığınız sayfada kullanın

en: Use the card number %1$s with CVC %2$s and a valid expiration date to test a payment.
tr_TR: Bir ödemeyi test etmek için %1$s kart numarasını CVC %2$s ve geçerli bir son kullanma tarihi ile kullanın.

en: Use this shortcode on Booking Confirmed and Reservation Received pages
tr_TR: Bu kısa kodu Rezervasyon Onaylandı ve Rezervasyon Alındı ​​sayfalarında kullanın

en: Used for %cancellation_details% tag.
tr_TR: %cancellation_details% etiketi için kullanılır.

en: Used for %reserved_rooms_details% tag.
tr_TR: %reserved_rooms_details% etiketi için kullanılır.

en: User
tr_TR: Kullanıcı

en: User Approval Time setted in Hotel Booking Settings
tr_TR: Otel Rezervasyon Ayarlarında belirlenen Kullanıcı Onay Süresi

en: User Cancellation Link
tr_TR: Kullanıcı İptal Linki

en: User ID
tr_TR: Kullanıcı ID

en: User Pays
tr_TR: Kullanıcı Öder

en: User can cancel booking via link provided inside email.
tr_TR: Kullanıcı, e-postanın sağladığı link yoluyla rezervasyon iptal edebilir.

en: User is missing.
tr_TR: Kullanıcı eksik.

en: User login
tr_TR: Kullanıcı girişi

en: Username
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: Uses
tr_TR: Kullanım

en: Uzbekistan
tr_TR: Özbekistan

en: Uzbekistani som
tr_TR: Özbekistan Somu

en: Valid (Lifetime)
tr_TR: Geçerli (Ömür boyu)

en: Valid until
tr_TR: Kadar Geçerli

en: Values:
tr_TR: Değerler:

en: Vanuatu vatu
tr_TR: Vanuatu Vatusu

en: Vatican
tr_TR: Vatikan

en: Venezuela
tr_TR: Venezuella

en: Vietnam
tr_TR: Viyetnam

en: Vietnamese &#x111;&#x1ed3;ng
tr_TR: Vietnam Dongu

en: View
tr_TR: Görüntüle

en: View Accommodation
tr_TR: Konaklama Görüntüle

en: View Accommodation Type
tr_TR: Konaklama Türünü Görüntüle

en: View Attribute
tr_TR: Özellik gör

en: View Booking
tr_TR: Rezervasyonu Görüntüle

en: View Button
tr_TR: Önizleme Butonu

en: View Coupon
tr_TR: Kuponu Gör

en: View Details
tr_TR: Detayları Görüntüleyin

en: View Payment
tr_TR: Ödemeyi Görüntüle

en: View Rate
tr_TR: Puan Görüntüle

en: View Season
tr_TR: Sezon Görüntüle

en: View Service
tr_TR: Hizmet Görüntüle

en: View:
tr_TR: Görüntüle:

en: Visible in Details
tr_TR: Detaylarda görünür

en: Waiting
tr_TR: Bekleniyor

en: Wallis and Futuna
tr_TR: Wallis ve Futuna

en: Want to delete?
tr_TR: Silmek mi istiyorsunuz?

en: Warning
tr_TR: Uyarı

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received and confirmed.
tr_TR: Rezervasyon talebinizin alındığını ve teyit edildiğini size bildirmekten mutluluk duyuyoruz.

en: We are pleased to inform you that your reservation request has been received.
tr_TR: Rezervasyon talebinizin alındığını size bildirmekten memnuniyet duyarız.

en: We received your booking request. Once it is confirmed we will notify you via email.
tr_TR: Rezervasyon isteğinizi aldık. Onaylandığında size e-posta yoluyla haber vereceğiz.

en: We will need to check %d previous booking after importing and remove it if the booking is outdated. | We will need to check %d previous bookings after importing and remove the outdated ones.
tr_TR[0]: İthalat yaptıktan sonra önceki %d kontrol etmemiz ve rezervasyonun güncelliğini yitirmişse kaldırmamız gerekecektir.
tr_TR[1]: İthalat yaptıktan sonra önceki %d kontrol etmemiz ve rezervasyonun güncelliğini yitirmişse kaldırmamız gerekecektir.

en: We will notify you by email once it is confirmed by our staff.
tr_TR: Çalışanlarımız tarafından onaylandıktan sonra sizi e-postayla bilgilendireceğiz.

en: Webhook Secret
tr_TR: Web kancası Gizli

en: Webhook received. Charge %s failed.
tr_TR: Web kancası alındı. %s şarjı başarısız oldu.

en: Webhook received. Charge %s succeeded.
tr_TR: Web kancası alındı. %s şarjı başarılı oldu.

en: Webhook received. Payment source %s failed and couldn't be processed.
tr_TR: Web kancası alındı. %s ödeme kaynağı başarısız oldu ve işlenemedi.

en: Webhook received. Payment source %s was cancelled by customer.
tr_TR: Web kancası alındı. %s ödeme kaynağı müşteri tarafından iptal edildi.

en: Webhook received. The source %s is chargeable.
tr_TR: Web kancası alındı. %s kaynağı ücretlidir.

en: Wednesday
tr_TR: Çarşamba

en: Week
tr_TR: Hafta

en: Welcome
tr_TR: Hoşgeldiniz

en: West African CFA franc
tr_TR: Batı Afrika CFA Frangı

en: Western Sahara
tr_TR: Batı Sahra

en: Whether to display "View Details" button with the link to accommodation type.
tr_TR: Konaklama türüne bağlantılı "Detayları Görüntüle" düğmesini görüntüleyip görüntülememek.

en: Whether to display Book button.
tr_TR: Rezervasyon düğmesini görüntüleyip görüntülememek.

en: Whether to display details of the accommodation type.
tr_TR: Konaklama türünün ayrıntılarını görüntüleme veya görüntülememe.

en: Whether to display excerpt (short description) of the accommodation type.
tr_TR: Konaklama tipinin alıntısını (kısa açıklama) gösterilip gösterilmemesi.

en: Whether to display featured image of the accommodation type.
tr_TR: Konaklama türünün öne çıkan görüntüsünü görüntülenip görüntülenmemesi.

en: Whether to display gallery of the accommodation type.
tr_TR: Konaklama türünün galerisini görüntülenip görüntülenmemesi.

en: Whether to display price of the accommodation type.
tr_TR: Konaklama türünün fiyatının görüntülenip görüntülenmemesi.

en: Whether to display title of the accommodation type.
tr_TR: Konaklama türünün başlığını görüntülenip görüntülenmemesi.

en: Will be displayed on the checkout page.
tr_TR: Ödeme Sayfasında görüntülenecek.

en: Write
tr_TR: Yaz

en: Year
tr_TR: Yıl

en: Yemeni rial
tr_TR: Yemen Riyali

en: Yesterday
tr_TR: Dün

en: You are not allowed to access this page.
tr_TR: Bu sayfaya erişme izniniz yok.

en: You are using two instances of Hotel Booking plugin at the same time, please <a href="%s">deactivate one of them</a>.
tr_TR: Aynı anda iki tane Hotel Booking eklentisi kullanıyorsunuz, lütfen birini <a href="%s">devre dışı</a> bırakın

en: You can use multiple comma-separated emails
tr_TR: Birden çok virgülle ayrılmış e-posta kullanabilirsiniz

en: You cannot edit the imported booking. Please update the source booking and resync your calendars.
tr_TR: İçe aktarılan rezervasyonu düzenleyemezsiniz. Lütfen kaynak ayırmayı güncelleyin ve takvimlerinizi yeniden senkronize edin.

en: You cannot manage terms of trashed attributes.
tr_TR: Silinen niteliklerin şartlarını yönetemezsiniz.

en: You do not have permission to assign API Keys to the selected user.
tr_TR: SEÇİLEN kullanıcıya API Anahtarları atama izniniz yoktur.

en: You do not have permission to do this action.
tr_TR: Bu eylemi yapmak için izniniz yok.

en: You do not have permission to edit API Keys
tr_TR: API Anahtarlarını atama izniniz yok

en: You do not have permission to edit this API Key
tr_TR: Bu API anahtarını düzenleme yetkiniz yok

en: You do not have permission to revoke API Keys
tr_TR: API Anahtarlarını iptal etme izniniz yok

en: You do not have permission to revoke this API Key
tr_TR: Bu API Anahtarını iptal etme izniniz yok

en: You may customize plugin translation by editing the needed texts or adding your translation following these steps:
tr_TR: Gerekli metinleri düzenleyerek veya şu adımları izleyerek çevirinizi ekleyerek eklenti çevirisini özelleştirebilirsiniz:

en: You will be redirected to a secure page to complete the payment.
tr_TR: Ödemeyi tamamlamak için güvenli bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

en: Your Information
tr_TR: Bilgileriniz

en: Your License Key does not match the installed plugin. <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>How to fix this.</a>
tr_TR: Lisans Anahtarınız yüklenmiş eklentiyle eşleşmiyor.  <a href='https://motopress.zendesk.com/hc/en-us/articles/202957243-What-to-do-if-the-license-key-doesn-t-correspond-with-the-plugin-license' target='_blank'>Bunu nasıl düzeltebilirim.</a>

en: Your Merchant ID can be found in the top-right corner of the screen after logging in to the Beanstream Back Office
tr_TR: Satıcı Kimliğiniz, Beanstream Arka Ofis'e giriş yaptıktan sonra ekranın sağ üst köşesinde bulunabilir.

en: Your booking is approved
tr_TR: Rezervasyonunuz onaylandı

en: Your booking is cancelled
tr_TR: Rezervasyonunuz iptal edildi

en: Your booking is confirmed. Thank You!
tr_TR: Rezervasyonunuz onaylandı. Teşekkür ederiz!

en: Your booking is placed
tr_TR: Rezervasyonunuz ayarlandı

en: Your booking request is expired. Please start a new booking request.
tr_TR: Rezervasyon isteğinizin süresi doldu. Lütfen yeni bir rezervasyon talebi başlatın.

en: Your database is being updated in the background.
tr_TR: Veritabanınız arka planda güncellenmektedir.

en: Your reservation is canceled.
tr_TR: Rezervasyonunuz iptal edildi.

en: Zambia
tr_TR: Zambiya

en: Zambian kwacha
tr_TR: Zambiya Kvaçası

[ctx: Zero price]
en: Free
tr_TR: Ücretsiz

en: Zimbabwe
tr_TR: Zimbabve

en: and more
tr_TR: ve daha fazlası

en: custom field name
tr_TR: özel alan adı

en: date in format %s
tr_TR: Tarih %s biçiminde

en: days
tr_TR: Günler

en: empty string
tr_TR: Boş dize

en: for
tr_TR: için

en: from %s
tr_TR: %s 'dan

[ctx: from 10:00 am]
en: from
tr_TR: itibaren

en: ft²
tr_TR: m²

en: integer number
tr_TR: tam sayı

en: nights
tr_TR: gece

en: none
tr_TR: Hiçbiri

en: of %d accommodation available. | of %d accommodations available.
tr_TR[0]: %d konaklama mevcut.
tr_TR[1]: %d konaklamalar mevcut.

en: time(s)
tr_TR: zaman(lar)

[ctx: until 10:00 am]
en: until
tr_TR: 'a kadar

en: whitespace separated css classes
tr_TR: Boşluklarla ayrılmış css sınıfları

en: x %d guest | x %d guests
tr_TR[0]: x %d konuk
tr_TR[1]: x %d konuklar

en: x %d time | x %d times
tr_TR[0]: x %d zaman
tr_TR[1]: x %d zamanlar

en: — Any —
tr_TR: — Herhangi biri —

en: — Select —
tr_TR: — Seç —
