mphb-invoices - en to fr_FR translation catalogue (62 entries)

note: Description of the plugin
en: Send automated PDF invoices with the booking and payment details to your guests.
fr_FR: Envoyez à vos clients des factures PDF automatisées avec les détails de la réservation et du paiement.

en: The License Key is required in order to get automatic plugin updates and support. You can manage your License Key in your personal account. <a>Learn more</a>.
fr_FR: La clé de licence est nécessaire afin d'obtenir les mises à jour automatique et le support de l'extension. Vous pouvez gérer votre clé de licence dans votre compte personnel. <a>En savoir plus</a>.

en: License Key
fr_FR: Clé de licence

en: Status
fr_FR: État

en: Inactive
fr_FR: Inactif

note: translators: %s - date in format d.m.Y
en: Valid until %s
fr_FR: Valide jusqu’au %s

en: Valid (Lifetime)
fr_FR: Valide (à vie)

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Expired
fr_FR: Expirée

en: Invalid
fr_FR: Invalide

en: Your License Key does not match the installed plugin. <a>How to fix this.</a>
fr_FR: Votre clef de licence ne correspond pas à l'extension installée. <a>Comment corriger cela.</a>

en: Product ID is not valid
fr_FR: L'ID du produit n'est pas valide

en: Activate License
fr_FR: Activer la licence

en: Deactivate License
fr_FR: Désactiver la licence

en: Renew License
fr_FR: Renouveler la licence

en: Invoices
fr_FR: Factures

en: Send Invoice in Email
fr_FR: Envoi de la facture par courrier électronique

en: Copy and paste the %pdf_invoice% tag to the Approved booking email template to send invoice as an attachment.
fr_FR: Copiez et collez la balise %pdf_invoice% dans le modèle d'e-mail de réservation approuvée pour envoyer la facture en pièce jointe.

en: Invoice Title
fr_FR: Titre de la facture

en: Invoice Number Format
fr_FR: Format du numéro de facture

en: Select one or more tags from the available options or combine with text (e.g., ABC %YYYY%/%INVOICE_ID% &#8594; ABC 2024/0501)
fr_FR: Sélectionnez une ou plusieurs balises parmi les options disponibles ou combinez-les avec du texte (par exemple, ABC %YYYY%/%INVOICE_ID% &#8594; ABC 2024/0501)

en: Starting Invoice ID
fr_FR: Commencement de l'ID de la facture

en: The starting number of the invoice ID. Add leading zeros to set the minimum invoice ID length.
fr_FR: Numéro de commencement de l'identifiant de la facture. Ajoutez des zéros en tête pour définir la longueur minimale de l'ID de la facture.

en: Company Logo
fr_FR: Logo de l’entreprise

en: Company Name
fr_FR: Nom de l'entreprise

en: Company name shown on invoice.
fr_FR: Nom de l'entreprise figurant sur la facture.

en: Company Information
fr_FR: Informations sur la société

en: Company information shown on invoice.
fr_FR: Informations sur l'entreprise figurant sur la facture.

en: Additional Information
fr_FR: Informations supplémentaires

en: The text entered in this box will appear at the bottom of the invoice.
fr_FR: Le texte saisi dans cette case apparaîtra au bas de la facture.

en: Invoice Link on Confirmation Page
fr_FR: Lien vers la facture sur la page de confirmation

en: Add a link to a PDF invoice to the booking confirmation page on your site.
fr_FR: Ajoutez un lien vers une facture PDF à la page de confirmation de la réservation sur votre site.

en: License
fr_FR: Licence

en: PDF Invoice
fr_FR: Facture PDF

en: Generate Invoice
fr_FR: Générer la Facture

en: Booking ID
fr_FR: ID de réservation

en: Sequential Invoice ID
fr_FR: ID séquentiel de la facture

en: Day of the month without leading zeros
fr_FR: Jour du mois sans zéros non significatifs

en: Day of the month, 2 digits with leading zeros
fr_FR: Jour du mois, 2 chiffres avec zéros non significatifs

en: Numeric representation of a month, without leading zeros
fr_FR: Représentation numérique d’un mois, sans zéros non significatifs

en: Numeric representation of a month, with leading zeros
fr_FR: Représentation numérique d’un mois, avec des zéros non significatifs

en: A two digit representation of a year
fr_FR: Représentation à deux chiffres d’une année

en: A full numeric representation of a year, at least 4 digits
fr_FR: Une représentation numérique complète d'une année, d'au moins 4 chiffres

en: 24-hour format of an hour without leading zeros
fr_FR: Format 24 heures - Heure sans zéros significatifs

en: 24-hour format of an hour with leading zeros
fr_FR: Format 24 heures - Heure avec zéros non significatifs

en: Minutes with leading zeros
fr_FR: Minutes avec zéros non significatifs

en: Available Tags
fr_FR: Balises disponibles

en: Page %1$s of %2$s
fr_FR: Page %1$s de %2$s

en: Payment Details
fr_FR: Détails de paiement

en: Booking Details
fr_FR: Détails de réservation

en: Booking
fr_FR: Réservation

en: Check In
fr_FR: Arrivée

en: Check Out
fr_FR: Départ

en: Invoice Number
fr_FR: Numéro de facture

en: Invoice Date
fr_FR: Date de facture

en: Invoice
fr_FR: Facture

en: Open invoice in PDF
fr_FR: Ouvrir la facture en PDF

en: No booking found!
fr_FR: Aucune réservation trouvée!

en: You don't have permissions for this action!
fr_FR: Vous n’avez pas les autorisations nécessaires pour effectuer cette action!

en: View Invoice
fr_FR: Voir la facture

en: Hotel Booking PDF Invoice plugin requires activated Hotel Booking plugin version %s or higher.
fr_FR: Le plugin Hotel Booking PDF Invoice nécessite l'activation du plugin Hotel Booking version %s ou supérieure.

en: Your version of PHP is below the minimum version of PHP required by Hotel Booking Invoices Addon. Please contact your host and request that your version be upgraded to 7.1 or later.
fr_FR: Votre version de PHP est inférieure à la version minimale de PHP requise par hotel Booking Factures addon. Veuillez contacter votre hôte et demander que votre version soit mise à jour vers la version 7,1 ou ultérieure.
